گزارش۷: «بایوشاک: بیکران» داستان همیشه از یک فانوس دریایی شروع می شود

توسط mikaelson در ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ , ۱۲:۲۱

«بایوشاک: بیکران» یکی از بحث برانگیز ترین بازی هایی است که دیو کوک از vg247 تا بحال بازی کرده است.
در یک کلام،این بازی یکی از بهترین بازی های نسل کنونی است.
بشریت همواره مرتکب اعمال  و کار های پست و ناپسند می شود.با نیم نگاهی به کتاب های تاریخی،به جنایات و بی عدالتی های زیادی در طول تاریخ پی می بریم،بنابراین با توجه به این بی عدالتی ها،این سوال در ذهن شما شکل می گیرد که اندازه و وسعت اخلاقیات انسانی تا چه حدی است؟


نمی توان به راحتی از کنار برگه هایی که به بردگی،تبعیض نژادی و جدا کردن فقیر و ثروتمند مربوط می شوند،گذشت و یا آن ها را نادیده گرفت و از کتاب ها پاکشان کرد.این وقایع واقعا رخ داده اند و در «بایوشاک:بیکران» به بهترین شکل نشان داده شده است.
این بازی یکی از شجاع ترین بازی های عمرم است.در حالی که شما در خیابان های بهشت مانند کلمبیا حرکت می کنید، پوسترهایی را می بینید که چینی ها و آفرقایی-آمریکایی ها را به شکل شیطان هایی به تصویر می کشند.شما افراد نقاشی(آدمهایی که رو دیوار با اسپری چیزای مختلف می نویسن) را در گروه های زنجیره ای مختلف می بینید،آن ها معمولا حرف “N” را می کشند.
در یک نقطه شما از یک سالن سرد و مرطوب عبور می کنید،در سمت چپ خود یک توالت خراب را می بینید  که رویش نوشته شده :”فقط ایرلندی ها و رنگین پوستان”.
۴۰ گام که جلوتر بروید با فرش های قرمز مجللی مواجه می شوید،که به حمامی زیبا و مجلل برای سفید پوستان ختم می شود.درون اتاق مرد سیاه پوست مودبی را می بینید که منتظر است تا دستان شما را خشک کند.
این شوک آور است،اما irrational games این کار را برای توهین به بازی ها یا تیتر های جنجالی سایت ها انجام نداده است.
بر اساس قوانین زکری کامستاک پیامبر،کلمبیا بهشت اشتباهی است که فرزندانش را با اسباب بازی های نظامی و پروپاگوندای افراطی (تبلیغات) سرگرم می سازد و آن ها را به سربازانی تبدیل می کند که حاضرند جانشان را در راه ایده آل های پیچیده اش فدا کنند.در پس این پوسته ی زیبا و جذاب،جهانی وحشی و آکنده از دورویی و تاریکی وجود دارد.
سپس قهرمان «بوکر دویت» وارد شهر می شود و اتوپیای آسمانی بی نقص کامستاک را روی محورش می چرخاند و تاریکی و مرگ  وصف ناپذیری را برپا می کند.او مردی عمیق و پیچیده و مرموز است،کسی که شما در طول ۱۲ ساعت بازی خود همچنان در پی شناختش هستید.
پس از چند پیچ و خم در داستان بازی،دویت مجبور می شود که کلمبیا را به دنبال «الیزابت» جست و جو کند،بچه ی ولخرجی که گفته می شود شهر را به سعادت و موفقیت سوق خواهد داد.احتمالا وقتی اولین بار بازی را شروع می کنید،مانند انسان های گیج و مبهوت در خیابان های بازی به این طرف و آن طرف می روید.
با وجود دورگردهای فروشنده،کشتی های پرنده که به آرامی از بالای سرتان حرکت می کنند و همگی با رنگ های قرمز آبی و سفید تزیین شده اند،هیچ فضایی از صفحه نمایش خالی نمی ماند.بازی از نظر فنی فوق العاده است،حتی باوجود این که بعضی از بافت ها در ایکس باکس ۳۶۰ از نزدیک کمی ناواضح به نظر می رسند.
حس وحشت در طول بازی وجود دارد.این به بدن شما نفوذ می کند و تا پایان بازی شما را رها نمی کند.شما قبل از شروع بازی نیز می دانید که بازی پیچش های روایی فراوانی خواهد داشت،ولی irrational games به گونه ای شواهد و گمراهی ها را در مقابل شما قرار می دهد که شما را به حدس زدن وا می دارد.سرگیجه آور است و معمولا بسیار جذاب!
از نظر مکانیزم بازی،بایوشاک خوب عمل می کند.شباهت های واضحی با بازی اصلی وجود دارد.مثل شکاندن کانتینر ها برای بدست آوردن پول و غذا،دستگاه های خودکار خرید و فروش که مهمات و کیت های پزشکی می فروشند،در کنار آپگرید هایی برای سلاح ها و قدرت ها.


این نیروهای فراطبیعی قدرت های مانند shock jockey را در اختیار بوکر قرار می دهند که به واسطه ی آن می تواند دشمنان را با برق بکشد.شما از آن می توانید برای از کار انداختن کلید ها هم استفده کنید.
در کل ۸ «ویگور» در بازی وجود دارد که بخش اکشن را بسیار قوی می کند.شما در بسیاری از بخش ها می توانید بدون استفاده از آن ها نیز کارتان را انجام دهید چرا که قدرت تخریب آن ها در اوایل خیلی زیاد نیست.
با پیشروی در بازی و آپگرید کردن نیروهایتان،کم کم می توانید به آن ها اتکا کنید و در حمله هایتان از آن ها بهره ببرید.اما حتی باوجود آپگرید این نیرو ها،ممکن است آن طور که شما انتظار دارید قدرتمند نباشند.
البته شما می توانید از ویگورها به شکل ترکیبی استفاده کنید.منفجر کردن دسته ای از نگهبانان با bucking bronco باعث می شود آن ها روی هوا معلق بمانند،حال شما می توانید با devils kiss یا undertow آن ها را به شکل های جالبی نابود کنید.آلمان هایی از استراتژی در بازی وجود دارد،هرچند بسیار کمرنگ است.

سپس شما با الیزابت مواجهید،قلب روایت های بازی بایوشاک: بیکران

او همراهی عالی است، و کسی است که هیچ گاه لازم نیست نگرانش باشید یا از او مراقبت کنید.با توجه به سنگر گیری ها یا آیتم هایی که طی مبارزه ها به شما می دهد،هوش مصنوعی اش فوق العاده است.شما همچنین می توانید از توانایی reality warping او برای قوی تر کردن «دویت» در مبارزه ها استفاده کنید.
نمونه ای از این را می توانید هنگام کنترل کشتی کامستاک ببینید.شما میان منطقه ی وسیعی پر از ریل های اسکای هووک (skyhook) و قطارهایی که برای حرکت کردن از آن ها استفاده می کنید،مبارزه می کنید.توانایی الیزابت در باز کردن شکافهایی که “tears” نامیده می شود،کمک شایانی به پیشرویتان می کند.
یکی از هیولاهایی که با آن روبرو می شوید songbird است.او برای مردم می جنگد ولی می خواهد که خیابان ها را از خون سفید پوستان طبقات بالا پر کند.او و «کامستاک» شخصیت بسیار مشابهی دارند،هردو دیکتاتور هایی هستند که از سویی دیگر برای رسیدن به تاج و تخت کلمبیا با هم مبارزه می کنند.
بازی دقیقا در همان دامی گیر می افتد که برای  dead space3 اتفاق افتاد،یعنی تمرکز بازی از محیط های بسته به محیط های باز پر از دشمن تغییر پیدا می کند.

همه ی دشمنان موجود در بازی را بکش،تا در بازی پیشروی کنی.

شما زمان کافی برای گشت و گذار در محیط بازی ندارید.شما دائما مشغول سوار شدن بر اسکای هووک ها و شلیک آر پی جی خواهید بود و همیشه در حال مبارزه اید.شاید بهتر بود بازی بیشتر به همان حالت داستان سرایی خودش باز می گشت.
به محض این که روایت بازی از آن پیچش در می آید دوباره سوال های مختلف قبلی در ذهن شما شکل می گیرد و جالب این است که معمولا پاسخ هایی که در ذهن شما هست اشتباه از آب در می آیند و وقتی شما متوجه مضمون و مفهوم “بیکران” می شوید،همه چیز را از زاویه ی دیگری نگاه خواهید کرد.
بعد از پایان بازی و دیدن صفحه ی سازندگان،میلیون ها سوال در ذهن شما وجود خواهد داشت،اما دلیل این سوالات ضعف روایت در پایان بندی مناسب و گره گشایی پیچش های بازی نیست.در عوض،این بازی می خواهد شما دیرباور باشید.یعنی هر چیزی را باور نکنید و تا فهمیدن کامل حقیقت آن را دنبال کنید.البته اگر می خواهید فکر کنید!


باوجود این که رپچر با بیماری روانی،هیولاها و انسان های دروغگویش تجربه ای جذاب است،«بایوشاک : بیکران» دارای روایت داستانی فوق العاده ایست که شایسته است همه آن را تجربه کنند.
این بازی در پوشاندن واقعیت ها در پس راز های عمیق از نسخه های قبلی اش موفق تر است.جای جای بازی پر از نیمه حقیقت(چیزایی که معلوم نیست حقیقت دارن یا نه) است اما بدون توجه به این که داستان کجا پیچ می خورد،یا این که شما در حین بازی چه انتخابی انجام می دهید،شما دوست دارید به عقب برگردید،به عقب برگردید و همه چیز را از اول تجربه کنید؛این دفعه با چشمانی بازتر.

شما دوست دارید که به فانوس دریایی بازگردید?!

دیدگاه
۱۴۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

140 Replies to “گزارش۷: «بایوشاک: بیکران» داستان همیشه از یک فانوس دریایی شروع می شود”

 1. Curunir گفت:

  میشه ساعت ها در کولمبیا گشت و جزییات خیره کننده اش رو پیدا کرد! یه بار در یکی از مراحل تابلویی روپیدا کردم که فردی که بسیار شبیه ابراهام لینکلن بود رو نشون میداد! او رو به شکل شیطان کشیده بودند و در کنارش فردی با چهره نورانی رو دیدم که داشت به ابراهام لینکلن شلیک می کرد!
  میشه بار ها و بارها کلیپ های کوتاهی که در جاهای مختلف شهر دید ! میشه ساعت ها به موسقی فوق العاده این بازی گوش داد!
  دوستان قطعه WILL THE CIRCILR BE UNBROKEN. رو حتما گوش بدید!
  ودر آخر یک دیالوگ به یاد ماندنی:
  Elizabeth: Are you afriad of God Booker?
  Booker: No, I am afraid of you!

  ۰ ۰
  1. Nate drake گفت:

   این کانورسیشنی که آخر کامنتت نوشتی قبلا یکی إز کاربرای گیمفا نوشته بود :mrgreen: ای کلک! تقلید میکنی؟ :D

   ۰ ۰
  2. شاخ ترین دیالوگی که شنیده بودم همین بود! خیــــــلی خندیدم! البته اول تو گیمفا دیده بودم!

   ۰ ۰
  3. solid snake گفت:

   چه تقلیدی دیگه به یادماندنی ترین دیالوگ همین بود به خاطر این که اولین دیالوگی که تو بازی خواهید شنید همینه

   ۰ ۰
  4. I AM ALONE گفت:

   اون کاربره من بودم

   ۰ ۰
  5. Nate drake گفت:

   آره آره دقیقا :mrgreen: ای آدم زرنگ! تو چندتا سایت فعالیت داری؟؟ :D

   ۰ ۰
  6. I AM ALONE گفت:

   اسمم تو سایت Poets Of the Fall و توی فروم همین I AM ALONE هست

   ۰ ۰
  7. Curunir گفت:

   @nate drake
   یعنی الان هرکی تو هر سایت و فرومی این دیالوگ رو بنویسه یعنی از اون فرد تقلب کرده؟

   ۰ ۰
  8. Very Big Daddy گفت:

   داستان بی کران حتی از بایوشاک ۱ هم به نظر من بهتر بود(دیگه همه میدونن بایوشاک ۱ بهترین بازی عمر من بوده که البته بی کران در کنارش قرار گرفت)!فضاسازی هم ورای تصور بود!لبته از نظر من تاثر گذاری و بعد احساسی بایوشاک ۱ بیشتر بودهرچند ساعات پایانی بی کران هم بسیار احساسی بودخصوصا وقتی سانگبرد الیزابت رو برد… :(( :((
   پایان داستان بازی مخ منو رسما چلوند!وقتی به عقب فکر میکنم می فهمم چقدر همه چیز زیبا به هم مرتبط بودن و همچنین رابطه های زیبا و مخفی بین کلمبیا و رپچر کشف کردم!فقط میتونم بگم کن لواین بزرگ یک نابغه ی به تمام معناست! :X :X :X :X :X :X

   ۰ ۰
  9. solid snake گفت:

   @Very Big Daddy
   Very Big LIKE =D

   ۰ ۰
  10. Very Big Daddy گفت:

   ;) :X :X :X :X :* :*

   ۰ ۰
  11. Frankenstein گفت:

   با تمام احترام برای GTA V ، باید گفت بیکران بهترین بازیه ساله !

   ۰ ۰
  12. Very Big Daddy گفت:

   درود برتو!

   ۰ ۰
 2. خدایی بازیش دیوانه کننده بود. مخصوصا با اون داستان و پایان دراماتیکش! تا قبل از ۱۰ دقیقه آخر بازی فکر میکنید همه چیو فهمیدید! ولی همون ۱۰ دقیقه آخر بهتون ثابت میکنه هیچی نفهمیدید!
  گرافیک هنری بازیم که خیــــــلی عالی بود B-)

  ۰ ۰
 3. GEARS OF HALO گفت:

  بایوشاک شاهکاری بی مانند و اسطوره فلسفی هستش و بی نظیر شگفت انگیزه که حتی یه ایراد هم به هیچ بخشش نمیشه گرفت نه نمیشه پیدا کرد کسایی هم که طرفدار این عنوان نیستند نگردند نیست فقط از کنارش عبور کنن چون به جز تحسین چیزه دیگه نمیشه گفت :D :D :D

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   به هیچ بخشش نمیشه ایراد گرفت؟؟؟ :-/ :-/ :-/

   ۰ ۰
  2. solid snake گفت:

   با ارفاق نه

   ۰ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   نمیدونم بگم یا نه بزارم برای بعد ولی این بازی ایراد کم نداره البته ببخشا دوستان که من باهاشون مخالفم عذر میخام اگه ناراحت نمیشین این بازی برای من فقط یک کتاب داستان بود البته نظر شخصی من هست وگرنه تو قسمت گیم پلی و گرافیک خیلی ایراد داره

   Sony Make Believe

   ۰ ۰
  4. ps3 with xbox گفت:

   الیزابت:او همراهی عالی است، و کسی است که هیچ گاه لازم نیست نگرانش باشید یا از او مراقبت کنید.

   واقعا نمیدونم به منتقدین چی میگم اخه وقتی دشمنان مختلف الیزابت رو جلوی چشماشون میبینن که نشسته و هیچ کاری باهاش ندارن انگار که اصلا نیست چه مراقبتی میخاد الیزابت فقط این ایراد تو یک بازی دیگه بود چیکارش نمیکردن اون بازی رو

   ۰ ۰
  5. Vahid گفت:

   بگو، تو هر چی بگی من قبول می کنم، هر صفتی هم می خوای به این بازی بده فقط دوست دارم لحنت قانع کننده باشه.
   کلاً ملت خیلی جوگیرن، همون Bioshock های قبلی هم بی ایراد نبودن. این یکی هم به نظر من باید بازی درجه یکی باشه (مثل نسخه ی اول) ولی بازم سلایق متفاوته و ممکنه یکی خوشش نیاد. بعضی از کامنت های سایت های دیگه رو خوندم؛ یه عده می گن گیم پلی یکنواخته، یه عده می گن به شدت خطیه، تازه بخش تک نفره هم می گن نهایتاً ۱۲ ساعت طول می کشه که خیلی کمه!
   همین امروز- فردا می گیرمش.
   —————————
   ساز مخالف

   ۰ ۰
  6. ps3 with xbox گفت:

   خوب خوشحال شدم یکی تو سایت هست که اجازه میده دیگران از یک بازی که همه منتقدین بهش نمره قبولی دادن ایراد بگیره
   ایرادات من به بازی کم نیست
   همین گیم پلی تکراری که گفتن درست است بازی زیاد بالا پایین نداره خیلی یکنواخت میره جلو و بعد از ۵ ۶ ساعت خستت میکنه
   در مورد الیزابت که سایت vg24 گفته :او همراهی عالی است، و کسی است که هیچ گاه لازم نیست نگرانش باشید یا از او مراقبت کنید. خوب وقتی دشمنان مختلف از بزرگ تا کوچک الیزابت جلو دستشون نشسته پشت یک سنگر و انها هیچ کاری باهاش ندارن انگار که اصلا نیست به نطر شما باید مراقبش بود
   الیزابت یک نیروی فوق کمکی برای شما هست یعنی به قول یکی تو بازی ها یک رمز میزدیم همچین فردی نصیبمون میشد چون هم جعبه مهمات هم جعبه کمکهای اولیه هم بانک مرکزی شما هست و هر موقع جونتون کم شد و یا تیر نداشتین به شما میده و میتونی با برداشتن یک ار پی جی کوچک و بزرگ رو با خاک یکسان کنی و نگران مهمات هم نباش و نکته قابل بحث برای من این است که وقتی شما در بازی کشته میشی و از ۱۰ نفر ۹ نفر رو کشتی و نفر ۱۰ تو را از پا درمیاره الیزابت با زدن یک امپول سبز رنگ تو را وارد همانجا میکنه منتها همه مردن و فقط تو باید همون ۱ نفر که تو را کشت بکشی به نطر من این خیلی بازی رو برای ادم ساده کرده و به چالش نمیکشه
   گرافیک بازی هم که کیفیت بافت ها واقعا ضعیف هستن و انیمیشن ها و حرکات افراد غیر طبیعی هست و اصلا خوب کار نشده و کارگردان تو انیمیشن هم ذوقی از خودش نشون نداده یعنی برای حالت use sink که تو بازی همینطوری گزاشته نخواسته یک انیمیشن طراحی کنه که طرف با دستاش شیر رو باز کنه البته اینها ایرادات عمیق نیست ولی نداشتن ذوق کارگردان تو طراحی انیمیشن ها برای من تعجب بود

   ۰ ۰
  7. ps3 with xbox گفت:

   متاسفانه کامنت ها خیلی برای تایید میرن و الان هم هر ۲ نظر من به تایید رفتن خواهشا تایید کنید

   وحید جان از شما هم متشکرم من نطراتم رو نوشتم و البته نظر شخصیم هست که به تایید نیاز داره امیدوارم بخونی و بعد از بازی کردن بهم بگی اشتباه میکردم با نه

   ۰ ۰
  8. PK_Arash گفت:

   ps3 with xbox@
   در مورد الیزابت باهاتون موافق‌ام. دشمن‌ها اصلا باهاش کاری ندارن و این برای بازی‌ای که سازنده‌هاش کلی روی هوش مصنوعی‌اش مانور داده بودن خوب نیست. البته الیزابت واقعا به بازیکن کمک می‌کنه، ولی باز هم دلیل نمی‌شه که یه جورائی نامرئی باشه و شبیه چیت‌کد.
   پ.ن: بازی رو تموم نکردم هنوز.

   ۰ ۰
  9. Vahid لطفا…. lol
   هیچ بازی بی ایراد نیست، ویچر هم نیست این هم نیست. ولی تو جرات داری چیزی بگو! بحث محث هم نمی کنم یه کله میام ف.حش میدم… lol

   ۰ ۰
  10. avion گفت:

   اینکه دشمنها کاری به الیزابت ندارن دلیل منطقی داره که مربوط به داستان بازیه.

   ۰ ۰
  11. PK_Arash گفت:

   (نیمه اسپویل)

   درسته که دشمن‌ها نمی‌خوان به الیزابت صدمه بزنن و اصلا دنبال بهره‌گیری از نیروهاش هم هستن، ولی باز هم درست نیست که الیزابت وسط درگیری‌ها باشه و سنگرگیری‌اش تعریفی نباشه (درواقع ندیده گرفته بشه)؛ اون هم با وجود اون سلاح‌های سنگین و انفجاری توی بازی.
   بازی رو تموم نکردم… شاید توی پایان داستان دلیل دیگه‌ای آورده می‌شه که چرا کسی دنبال صدمه زدن به الی نیست.

   ۰ ۰
  12. Lennox گفت:

   در مورد بازی باید بگم که یک شاهکاره البته بدون اشکال هم نیست ولی چیزهایی که دوستمون ps3 with xbox به عنوان اشکال مطرح کردن واقعاً در بازی وجود ندارن:
   – مورد اول اینکه در مبارزات نیازی نیست مراقب الیزابت باشید ، این یک تصمیم فوق العاده خوبی بوده که سازنده بازی گرفته چون اگر این نیاز در گیم پلی اضافه میشد ، باعث ایجاد محدودیت شدیدی در گیم پلی میشد و ضربه شدیدی به گیم پلی بازی میزد و نمیذاشت که لذت لازم رو از گیم پلی ببرید.
   – نوع همکاری الیزابت در مبارزات به اون شکلی نیست که هر موقع به مشکل خوردید بیاد با مهمات کمکتون کنه و نجاتتون بده در عین حال سازنده ها محدودیت هایی برای گیم پلی در نظر گرفتن که باعث نشه این همکاری به گیم پلی صدمه بزنه.
   – اینی که برای use sink یک انیمیشن جدا طراحی بشه عملی غیر منطقیه چون اصلاً نیازی بهش نیست بعد از اون لابد برای برداشتن اسلحه از روی زمین هم باید یک انیمیشن جداگونه طراحی کنن تازه بیش از ۱۰ نوع اسلحه مختلف هست که با توجه به شکل فیزیکی شون انیمیشن حرکت دست فرق میکنه ، و مهمات و گشتن وسایل مختلف و موارد بیشماری که هرکدوم انیمیشن جداگونه می خواد .
   – با احترام به نظر دوستمون باید بگم که بازی به هیچ وجه خسته کننده نیست ، چالش هایی که در گیم پلی وجود داره ، طراحی بسیار زیبای هنری ، خط داستانی جذاب و پر رنگ بازی جلوی یکنواختگی بازی رو گرفته.
   – فقط اینرو بگم که در مورد بازگشت بعد از مردن کمی با ایشون موافقم ، شبیه به بازگشت توسط Vita Chambers میمونه ولی بعد از هر بار مردن مبلغ زیادی از ذخیره پول شما کم میشه تا احساس راحتی نکنید ، ولی خیلی بهتر بود که گزینه ای برای حذف این قابلیت وجود میداشت.
   – گرافیک نسخه PC واقعاً عالیه در مورد نسخه های کنسولی نظری نمیتونم بدم.
   ——————————————————–
   در آخر هم باید بگم که سعی کنید روی درجه سختی Hard بازی کنید چون هر لحظه که بخواهید میتونید. درجه سختی رو پایین بیارید.
   راستی روش فعال سازی مد ۱۹۹۹ بازی در اینترنت منتشر شده الان توی IGN خوندم ، اگر دنبال سختی آزار دهنده هستید یک سری به این سایت بزنید.

   ۰ ۰
  13. Gish2012 گفت:

   PK_Arash
   اتفاقا خیلی هم خوب دلیل میشه. تمام آشوب های کلمبیا سر الیزابته بعد بیان بکشنش؟!

   ۰ ۰
  14. PK_Arash گفت:

   :D
   حق با شماست، تو پست اول سوتی دادم! موقع نوشتن‌اش اصلا حواسم به این نبود که دو طرف دنبال نیروهای الی هستن و زنده می‌خوان‌اش. اما خب، به نظرتون ناجور نیست که الی وسط دشمن‌ها به شکلی نه‌چندان جالب جاگیری کنه، بعد از اونجا هوای ما رو هم داشته باشه و از دل دشمن برامون مهمات بندازه؟
   حالا کشتن لازم نیست، نمی‌شد مثلا یک کم تو کمک کردن‌اش به ما براش دردسر درست کنن یا اینکه سنگرگیری بهتری برای الیزابت در نظر گرفته بشه؟ شاید زیادی سخت‌گیرم، ولی این‌طوری واکنش‌ها اصلا منطقی نیست و به نظر می‌رسه که دشمن‌ها دارن وجود الی رو نادیده می‌گیرن تا اینکه بخوان زنده بگیرن‌اش. انصافا این‌جا کم‌کاری نشده؟

   ۰ ۰
  15. ps3 with xbox گفت:

   PK ARASH عزیز حق با شماست اتقافا این یکی از ایرادهای بسیار بزرگ یک بازی حساب میشه شما مطمین باش این ایراد رو اگه یک بازی دیگه داشت این سایتها چنان ۲ ۳ نمره فقط از هوش مصنوعی کم میکردن و دوستان هم میدونن ایراده ولی به علت اینکه سایتها نمرات خوب دادن فکر میکنن ایراد نیست وگرنه کافی بود سایتها این نمرات رو ندن همه میومدن میگفتن بازی چقدر ایراد داره
   هوش مصنوعی دشمنان برام خیلی جالبه تا نری جلو چششون نمیفهمن بهت شلیک کنن بعد میخای این قابلیت هم بزارن توقع ها زیاده ها :D

   ۰ ۰
  16. PK_Arash گفت:

   ps3 with xbox
   بله. بایوشاک از نظر گرافیک هنری واقعا عالیه، داستان پیچیده، انتقادی و نمادین‌اش هم که شگفت‌انگیزه و … بسیاری خوبی‌های دیگه. ولی این بازی هم، مثل هر اثر دیگه‌ای، کاستی‌هایی داره و همون‌طور که گفتید بعضی از دوستان اصلا عیب‌های (هرچند قابل چشم‌پوشی) اون رو قبول ندارن. چشم‌پوشی کردن از بعضی از کاستی‌های یک اثر دربرابر امتیازهاش و کم‌رنگ کردن اون‌ها مشکلی نداره، ولی انکار کردن‌شون چرا. «آدم‌ها فکر می‌کنن وقتی چیزی خوبه، همش خوبه»
   بایوشاک جدید نکات مثبت زیادی داره، ولی اگه منصفانه نگاه کنیم مشکلات هوش مصنوعی و وجود یه سری باگ نافرم (مثلا مشکل گیر کردن بین آبجکت‌ها که برام اتفاق افتاد و بدجور حالم رو گرفت!) رو نمی‌تونیم ندیده بگیریم. اصلا قصد ندارم کاستی‌های بازی رو بیش از حد بزرگ جلوه بدم و بخوام هم نمی‌تونم (هر چی باشه بایوشاک ساخته‌ای جدی و فراتر از یک بازیه)، ولی این رو هم باور دارم که رد کردن وجود کاستی‌ها در یک اثر، ولو این‌که اثری شاهکار باشه، کار درستی نیست.
   سخت‌گیری و نکته‌سنجی شما، به‌ویژه در مورد اثری که همه فقط از همه‌چیزش تعریف می‌کنن، و گفتن نظر شخصی‌تون جدا جای آفرین داره.

   ۰ ۰
  17. Very Big Daddy گفت:

   رضا جان با تمام احترام من حرفم رو قبلا درمورد اظهارات شما زدم دیگه هم چیزی نمیگم…فقط دوست دارم ببینم همین ایراد های بنی اسرائیلی رو از بازی های سونی مثل آخرین ما هم میگیری یا نه!به شخصه انتظارم از شما بیشتر بود ولی بیش از اون چیزی که فکر میکردم یکدنده و فن بوی هستی!خیلی واسم جالبه شما تو این ابرشاهکار این همه ایراد دیدی بعد توی عروج نمره هشتادی هیچ ایرادی نمیدی!
   امیدوارم ناراحت نشده باشی از حرفام!دوستان هم تاحدودی کم و بیش جواب دادن،متاسفانه من وقت بحث کردم ندارم وگرنه کت درمیاوردم! :D :D

   ۰ ۰
  18. ps3 with xbox گفت:

   علی همه این بازیها فدای یه تار موت واقعا دیوانه هستی که فکر میکنی من دارم لج میکنم به خدا اگه اینطور باشه ولی اگه ناراحت میشی هیچی نمیگم من هم مثل شما به تمجید و تعریف ادامه بدم تو متن اولم هم گقتم اگه دوستان ناراحت نمیشن ولی متاسفانه دوستان ناراحت شده و من دیگه چیزی نمیگم واقعا دوست داشتم ایرادات بازی رو بگم و جواب قاطع بگیرم ولی بیشتر جوابها این بود که این ایرادات هم تو بازی های انحصاریتون میگرفتین
   واقعا در مورد عروج ایرادی دوستان نگرفتن که منم بخام چیزی بگم من این بایوشاک رو بازی کردم و ایراد هم زیاد داره شما هم عروج رو بازی کنین اگه ایرادی داشت بهم بگین تا چکشش بزنیم نمرات سایت ها رو ولش کن چون بعد از تمرات بایوشاک کلا برام دیگه ارزشی نداره در ضمن تو نقدهای عروج اگه تونستی یه ایراد درست پیدا کنی بیشتر تو بخش مولتی بوده وگرنه از نظر کمپین هیچ ایرادی نیست

   ۰ ۰
  19. Very Big Daddy گفت:

   رضا جان قربونت بشم من!من نمیگم ایراد نداره بازی هیچ بازی بی ایراد نیست ولی باید قبول کنی که این ایرادات در برابر عظمت های بازی به چشم نمیان!همونطور که ایرادات بازی های سونی در برابر بزرگی هاشون به جشم شما نمیان!شما از استیل بازی خوشت ننمیاد و مطمئنم از همون اول به قصد ایراد گرفتن بازی کردی نه لذت بردن از یک شاهکار هنری!مطئن باش اگر آنچارتد و خدای جنگ و آخرین ما رو همین طوری بازی کنی حالت بهم میخوره! ;)

   ۰ ۰
  20. Frankenstein گفت:

   …. ” مطمئن باش اگر آنچارتد و خدای جنگ و آخرین ما رو همین طوری بازی کنی حالت بهم میخوره! ” …. آخرتِ جوابِ دندان شکن بود !!

   ۰ ۰
  21. Very Big Daddy گفت:

   به اینی که گفتم ایمان دارم!من احترام بسیار زیادی برای سونی وبازی های فوق العادش قائلم ولی این یک حقیقت بود!

   ۰ ۰
  22. dead of war123 گفت:

   من دلیلش رو می دونم.اما اگه بگم اسپویل میشه داستان.بین خودتونه بگم یا نگم¿¿¿¿

   ۰ ۰
 4. orion گفت:

  شاهکار باسه ۱ لحظه شه…

  ۰ ۰
 5. GEARS OF HALO گفت:

  در ضمن ببینیم کدوم گردن کلفتا میخوان به متا ۹۶ بایوشاک بی کران چب نگاه کنن و بهترین بودن از چنگش در بیارن رقابت باز تنگاتنگ و سخت شد نمیشه حدس زد ولی یه چند تا هستن ولی اونا هم فکر کنم حدس دیگه از متا ۹۴ نتونن بالا بیان بعضی سایتا عجیب سخت گیر شدن :D :D :D

  ۰ ۰
 6. solid snake گفت:

  ممنون بابت این پست ارزشمند
  _________
  واقعا یکی از بهترین بازی های عمرم بود :X :X

  ۰ ۰
 7. Mikaelson گفت:

  من فک میکردم تو بازی بایوشاک بیشتر از گیم پلی درگیر داستان بشم اما گیم پلی محشر

  بازی روح و روان آدم بازی میکنه :X

  ۰ ۰
 8. heisenberg گفت:

  واقعا زیبا بود . ممنون . ولی من تو بازی مشکل سیو دارم یعنی هر چی میرم بازی از یه جایی به بعد سیو نمیشه !!!! نسخه ی xbox 360 !! ???? کسی میدونه چرا ؟؟؟

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   heisenberg
   این بازی رو فقط باید نسخه برنر مکسش رو تهیه کنی تا هیچ مشکلی نداشته باشه این قضیه سیو هم فکر کنم برای همینه

   ۰ ۰
  2. heisenberg گفت:

   موقع خریدن طرف بهم گفت برنرمکسه حالا از کجا بفهمم برنرمکسه ؟؟؟؟؟ حتی تو دستگاهم نصب کردم !!!!! فک کنم باید برم یه نسخه دیگه بخرم؟؟؟!!

   ۰ ۰
  3. Mikaelson گفت:

   برنرمکسم از این مشکلا داره!برو عوض کن،واسه من هم بعضی بازیها مث مرده ی

   متحرک این مشکل رو داشت

   ۰ ۰
  4. ps3 with xbox گفت:

   من که نسخه ps3 رو بازی کردم ولی تو مغازه ای که بودم میگفتن این ایراد برای نسخه های معمولیشه بس اگه حرف فرهاد جان درست باشه برو عوضش کن

   Sony Make Believe

   ۰ ۰
  5. heisenberg گفت:

   ممنون دوستان حتما میرم عوضش می کنم

   ۰ ۰
  6. Sam_Fisher گفت:

   heisenberg@
   عزیز,با خشونت تمام برو,بعد یک ت* هم بنداز بر صورت ناز فروشنده و پولت رو بگیر… :mrgreen:
   “این داستان ادامه دارد”…

   ۰ ۰
  7. HeIsEnBeRg گفت:

   داداش مشکل سیو ربطی به برنر مکس نداره اونایی که تو لایو نیستن هربار که میرن تو بازی ساعتش از ۰۰:۰۰ شروع میشه حالا اگه دفعه اول تا ساعت ۰۲:۰۰ بری بعد خاموش کنی کنسول رو دوباره بری تو بازی از ۰۰:۰۰ شروع میشه حتی اگه ادامه بازی رو بری حالا اگه دفعه دوم کمتر از ۰۲:۰۰ بازی کنی خود بازی بیشترین ساعتی که پشت سرهم بازی کردی رو ادامه میده :D خلاصه بگم یا قبل اینکه بری تو بازی تایم کنسول رو فیکس کن یا اینکه از تو قسمت سلکت چپتر اسم اون چپتری که توش بودی رو پیدا کن و برو :wink:

   ۰ ۰
  8. heisenberg گفت:

   امتحان کردم درست شد ممنون . یعنی اول لود کردم بعد از بازی که اومدم بیرون ادامه رو زدم بعد درست تا اونجایی که رفته بودم درومد.. خیلی ممنون دوست عزیز :X :X :D :D

   ۰ ۰
 9. general amin گفت:

  انصافا بازی خوبی بود به جز چند مشکل ریز و درشت واقعا عالی بود …
  از شماره قبل که چند.ین سر و گردن بالاتر بود ولی به پای شماره اول نمی رسید …
  ممنون از شما …
  —————————-
  MGS 5 : Phantom Pain

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   ژنرال بزرگوار روی چه پلتفرمی بازی کردید؟
   اگر امکانش هست ایراد ها رو هم بگید.
   با تشکر

   ۰ ۰
  2. general amin گفت:

   سید روی ps3 بازیش کردم . اما بنا به صحبتی که با دوستان داشتم pc را پیشنهاد دادند که اگر عمری باقی موند روی pc هم بازیش می کنم …
   چند تا از ایرادات را هم تیتروار میگم بعد اگر مجالی دست یافت بازش می کنم
   سادگی بیش از حد تصور و هوش مصنوعی پایین دشمنان و گرافیک ضعیف و سطحی
   این چند مورد ایراد اصلی بود . مهمترین قسمت برای من گیم پلی است . بازی از نظر گیم پلی تقریبا تکمیل است ولی کمی ایراد همچنان دارد که به وقتش بررسیش می کنیم …
   اما در کل بازی واقعا عالیست …
   —————————-
   MGS 5 : Phantom Pain

   ۰ ۰
  3. Gish2012 گفت:

   نمیدونم این نسخه کنسولی ایرادش از کجاست. سخت افزار قدیمی کنسول ها یا چیز دیگه. رو PC که عالی عالیه. گرافیک هم بسیار دلچسب و زیباست.

   ۰ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   گرافیک رو پی سی ولقعا عالی بود من نمیدونم قضیه ی این نسخه های کنسولی چیه! :-?

   ۰ ۰
 10. mohammad.m گفت:

  من اصلا با شماره های قبلی بایوشاک حال نکردم ولی این شمارش یه شاهکاره حتی کلمه شاهکار هم براش کمه امسال بین این بازی و mgs و gta باید ببینم کدوم بهترین میشن :-?

  ۰ ۰
 11. Amir.M گفت:

  من که هنوز نتنستم بازی کنم :cry:

  ۰ ۰
 12. Sam_Fisher گفت:

  تشکر از فرهاد عزیز…من متاسفانه در این ایام عید هنوز بازی اش نکردم,ولی فکر کنم با یک عنوان خوبی مواجه هستیم که امکان بخشیدن لقب شاهکار به ان,یک امری پسندیدست…
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 13. avion گفت:

  به نظرم داستانش بهترین داستان این نسل و از بهترینهای کل تاریخه.نکات ریزی که در این بازی وجود داره در هیچ بازی دیگه ای ندیدم.

  ۰ ۰
 14. عمرا این مطلب رو نمیخونم… ۰.۰۱ % اش هم نمیخوام اسپول بشه.
  بعدش عمق مطلب رو درباره شروع بازی ها نگرفتین.
  تو بایوشاک ۱ از رو اسمون میایی میری تو دریا اما توی این یکی از روی دریا میای میری تو اسمون..!

  ۰ ۰
 15. Marlon Brando گفت:

  مرسی از فرهاد عزیز
  شنبه حتما این شاهکار تهیه و بازی میشه از جانب بنده
  این متن زیبا هم حس و جو بازی رو در من ایجاد کرد
  ——————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 16. Nate drake گفت:

  إز فرهاد جان بابت زحمتی که کشیده سپاسگذارم :X
  خب گویا بعضی إز دوستان جوگیر نمرات فکاهی این سایت های مزخرف شدن و فقط تعریف میکنن (البته من به فن های بازی حق میدم چون هرکارشون بکنیم فن هستن و تعصبی به بازی نگاه میکنن) :wink:
  بازی باگ داشت (در قسمتی إز بازی بزرگترین چالش بازی یعنی handy man جلوی من ظاهر شد أما درکمال ناباوری عین بز بهم نگاه میکرد و هیچکاری نمیکرد و من اینقدر بهش تیر زدم تا مرد) این فقط یک نمونه إز باگ هایی بود که من تجربه کردم
  گرافیک فنی بازی واقعا ضعیف بود :-| حتی ضعیف تر إز سرافکنده
  هوش مصنوعی دشمنان ضعیف بود
  با اینکه طراحی محیط عالی بود أما متاسفانه بازی أصلا تنوع مرحله نداره و از روندی کاملا تکراری و خسته کننده رنج میبره… به طوری که پرش روی سیم های کشیده شده در کلمبیا مهم ترین عامل برای ایجاد تنوع در گیم پلیه :-s
  وهمچنین نسخه ایکس باکس بازی مشکل سیو داره و أوتو سیو بازی بر روی مراحل down town و factory گیر میکنه

  به نظر من نکات منفی بازی از نقاط مثبتش بیشترن

  ۰ ۰
  1. Nate drake گفت:

   تأیید کنید

   ۰ ۰
  2. Nate drake گفت:

   إینو یادم رفت بگم: داستان بازی شاهکاره ولی در پایان بازی همه چیز به باد فنا میره :|

   ۰ ۰
  3. solid snake گفت:

   گرافیک ضعیفتر از سرافکنده؟؟؟؟؟؟ ۸-O 8-O 8-O بیخیال
   تا اونجا که ما بازی کردیم و دیدیم گرافیکش رو جعبه ی مجهول خیِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیییییییییلی( n ) قوی تر از سرافکنده بود

   “إینو یادم رفت بگم: داستان بازی شاهکاره ولی در پایان بازی همه چیز به باد فنا میره :|
   اتفاقا یکی از نقاط قوت بازی پایان شگفت انگیزش بود و بازی رو تو اوج غافلگیری تموم میکنه

   مشکل اتوسیو هم از نامیزون بودن تایم کنسول شماست که دوسته عزیزی اون بالا توضیح دادن

   و اما درباره ی تنوع مراحل:علاوه بر اون “سیم های کشیده شده در کلمبیا “که گفتید چیز های دیگه ای هم بود مثل vigor که واقعا تو مراحل هم کاربردی بود یا مثلا همون tear هایی که الیزابت باز میکرد.

   میشه دو سه تا دیگه باگ بگین از داخل بازی

   ۰ ۰
  4. 0255 گفت:

   منم میگم گرافیکش روی کنسول ضعیف تر از Dishonored هست(نظر شخصی)
   نسخه ی ۳۶۰ از نظر گرافیکی اصلا اصلا خوب نیست نمره ی من به گرافیک ۳۶۰ش ۶/۱۰
   اونم یه خاطر طراحی هنریش

   ۰ ۰
  5. ps3 with xbox گفت:

   ۰۲۵۵ خودتی خوشحالم از این سعادت :D

   ۰ ۰
  6. 0255 گفت:

   خود خودمم
   من همیشه طرف حقم اینو یادت باشه

   ۰ ۰
  7. Very Big Daddy گفت:

   ینو یادم رفت بگم: داستان بازی شاهکاره ولی در پایان بازی همه چیز به باد فنا میره
   WTF?! 8-O 8-O 8-O 8-O
   شرط میبندم ایشون هیچی از پایان بازی نفهمیده!

   ۰ ۰
  8. Nate drake گفت:

   همونطور که گفتم شما فن بازی هستی و تعصبی به بازی نگاه میکنی و من کاملا بهت حق میدم :wink:

   ۰ ۰
  9. Very Big Daddy گفت:

   بله من شدیدا فن بایوشاک هستم همه هم توسایت اینو میدونن!تا حدی که تجربه ی بایوشاک ۱ رو بعد از تولد خواهرم خوشایندترین اتفاق زندگیم میدونم!
   ولی اتفاقا درمورد پایان بازی اصلا فن بازی درنمیارم انصافا شوکه کننده و خارق العاده بود پایانش!خواهشا از هرچی ایراد میگیرید از داستان،پایان و فضاسازی وگرافیک هنری ایراد نگیرید!

   ۰ ۰
  10. Frankenstein گفت:

   اگر ایشون فن هست و تعصبی به بازی نگاه میکنه ، شما هم مغرضانه نظر میدید ؛ آخه دیگه همه دیس رو بازی کردن ، کجا گرافیکش از این بالاتر بود !!؟؟ … من هم به شما کاملا حق میدم ! :-s

   ۰ ۰
  11. Very Big Daddy گفت:

   آورین!کاملا درسته!کسی که نگاه مغرضانه داره نباید از فن ایراد بگیره!

   ۰ ۰
  12. ps3 with xbox گفت:

   رضا ناتان جان واقعا متوجه شدم بیشتر دوستان این بازی رو انجام ندادن و به خاطر نمرات فکاهی همچین دارن از بازی تعریف میکنن که نگو و نپرس
   تو قسمت باگ که اگه بخایم به بازی نگاه کنیم که میتونه نامزد باگ های طلایی بشه ولی من تو جملات بالا اصلا باگ رو گزاشتم کنار ( تو چند مرحله الیزابت جا میموند و اصلا غیب میشد ولی زیرنویسش میومد ولی صداشم نبود تازه بوکر جوابشم میداد و مرحله میرفت جلو یا بعضی جاها دشمنانت ایستاده میمردن یا در بعضی قسمتها دشمنان در هوا بودن و زاه میرفتن که قردا چند تا عکسم از این باگهای زیبا میزارم کنار
   چیزی که من رو اذیت کرد روند بسیار کند و یکنواخت گیم پلی بود یعنی این بازی ۴ ۵ ساعت به گیم پلی بیشتر نیاز نداشت که کاگردان برای اینکه وقته بازیکن رو بگیره و وقت رو زیاد کنه گیمر رو به دنبال جمع کردن خوراکی و سکه تو در و دیوار زیر نیمکت و صندلی و رو طاقچه مجبور میکرد

   ۰ ۰
  13. solid snake گفت:

   کدوم نسخه رو بازی کردی که دشمنا تو هوا را میرفتن؟؟؟

   ۰ ۰
  14. Nate drake گفت:

   من نسخه پلی ٣ و ایکس باکس رو بازی کردم و متاسفانه چنین باگ های آزار دهنده ای داشت :roll: البته به خاطر اینکه با بازی أصلا حال نکردم بعد از تموم کردن نسخه ی پلی ٣… نسخه ایکس باکس رو نصفه نیمه رها کردم(مشکل سیو هم مزید بر علت شد)
   من با تک تک صحبت های رضاجان موافقم و امیدوارم در آینده که بحث بازی پیش اومد با مدارکش شما دوستان رو قانع کنه :wink:

   ۰ ۰
  15. 0255 گفت:

   دوست عزیز مشکل احتمالا از سیو نیست از لود بازی پس این ایراد نیست و شاید شما اصلا داری از نسخه ی ۹۷درصد استفاده می کنی؟

   ۰ ۰
  16. 0255 گفت:

   ایراد در لود هم احتمالابه ساعت ۳۶۰ شما برمی گرده

   ۰ ۰
  17. Nate drake گفت:

   میدونم.،. أصلا میتونستم از قسمت لود چپتر برم… ولی باید بعد از هربار بازی کرن بازی رو تا آخر مرحله ادامه بدم… ولی کی حالشو داره؟؟ :D متاسفانه بازی هیچگونه انگیزه ای هم واسه ادامه دادن به گیمر نمیده :roll:

   ۰ ۰
  18. 0255 گفت:

   نه این طور نیست وقتی داریاز بازی خارج میشی اخرین سیوت رو حفظ کن و بازی رو از لود چپتر از اونجا لود کن درست از چکپوینت اخر میاره

   ۰ ۰
  19. Very Big Daddy گفت:

   والله من تو پی سی از این باگ ها ندیدم!یکی از کم باگ ترین بازی هایی بود که دیده بودم!اینطور که دوستان میگن مثل اینکه نسخه ی کنسولیشون از فضا اومده! ۸-O :-? :?:

   ۰ ۰
  20. 0255 گفت:

   درباره ی گیم پلی اصلا حرفت رو قبول ندارم مث اینکه اولین باره رفتی سراغ بایوشاک؟
   این باگ هایی هم که میگی ما ندیدیم ولی ایراد گرافیکی فراوون بود

   ۰ ۰
  21. ps3 with xbox گفت:

   خوب باگ عملا چیزی نیست که همه ببینن شما یه مدل باگی دیگه ای قطعا دیدی من فردا اگه بشه چند تا عکس میگیرم از باگهای بازی تا متوجه بشین
   در مورد گیم پلی هم واقعا گیم پلی یکنواخته و اصلا بالا پاببن نداره یه صحنه تو بازی بود که بتونه ادم رو شکه کنه به جز ۱ ساعت اخر

   ۰ ۰
  22. solid snake گفت:

   فقط یه صحنه؟؟؟؟ :D :D

   ****متن زیر حاوی اسپویلر میباشد.*****
   یکیشو میشه به همون کشته شدن بوکر اواسط بازی بعد از انقلاب وکس ها دونست

   ۰ ۰
  23. Lennox گفت:

   شما بالا پایین بودن گیم پلی رو میگید یا داستان؟
   گیم پلی بازی یکنواخت نیست ، اتفاقاً چالش های زیادی هم در اون وجود داره.

   ۰ ۰
  24. Very Big Daddy گفت:

   اون به قولتون سیم ها،vigor ها،سلاح های متنوع،tear های الیزابت،کمک های الیزابت و…!دیگه چقدر باید تنوع داشته باشه واقغا؟!

   ۰ ۰
  25. Lennox گفت:

   آقا خداییش میگم بازی به هیچ وجه دچار یکنواختی در گیم پلی نبود ، مطلب بعدی اینم که بازی حداقل به ۱۰ ساعت زمان برای پرداخت داستان بازی نیاز داره ، به هیچ وجه توی ۴ ، ۵ ساعت نمیشه داستان رو باز کرد.

   ۰ ۰
 17. slayer گفت:

  فردا برم بگیرم

  ۰ ۰
 18. Reza Assaie گفت:

  عادت کرده ایم…. عادت کرده ایم به این که فقط اکشن بازی کنیم، عادت کرده ایم به این که هربار بازیی را میخریم به دنبال نوع کشتن افراد درآن هستیم…. عادت کرده ایم به خشونت افراطی و کشتن،…. دیگربرایمان موسیقی،گرافیک هنری و داستان و شخصیت پردازی واحساسات مهم نیست…. عادت کرده ایم که چگونه دیگران را دربازی ها بکشیم و به بافت های اشیا دقت کنیم تا به طراحی هنری،
  بگزارید اینرا بگویم که کن لیواین میتوانست خیلی راحت یک فیلم انیمیشن بسازه که بخاطر داستان و شخصیت پردازی بی نقصش دراسکار برنده بشه،
  یا میتوانست یک کتاب دررابطه با ابن قضیه بنویسد!!
  ولی او بازی ساخت… چون عاشق بود…. چون عادت نکرده بود به کشتن، عادت نکرده بود به ترویج خشونت، چون عادت نکرده بود ماننده اکتیویژن ویا یوبی سافت پول پرست باشد، او یک بازیساز بود و نه به خاطر پول و شهرت بلکه به خاطر عشقش، به خاطرهدفش این بازی را ساخت، شاید یک درصدهم برایش مهم نباشد که مااز بازی بدمیگوییم یا نه، بدمان بیاید یا خوشمان بیاید، نقدش بکنیم یا نکنیم، او بازی را برای خودش ساخت…
  حرف من این است: وقتی داری بازی میکنی … هرچقدرهم نقدمنفی درموردآن خوانده باشی، هرچه قدرهم از آن بدشنیده باشی…. یک بارهم که شده به بازیساز اعتمادکن،… اعتمادکن به نوع روایت داستانش، به نوع طراحی مرحله اش، به نوع اکشنش، به بازیسازاعتمادکن وفکرخودت را دراختیاراوقراربده…شاید چیزخوبی دربازی بودکه شاید درهیچ بازی دیگری وجود نمیداشت!
  “به بازی اعتمادکن تا ازآن لذت ببری”…

  برایم مهم نیست چقدریک بازی بد است یا خوب…. برایم این مهم است که آیا من ازآن لذت برده ام یا نه؟ … آیا بعداز بازی هنوزهم فکرمن درگیر بازی و فضا سازی ان بوده است یا نه؟
  اگرجواب بله است…. پس دیگردلیلی برای ایراد گیری از آن نمیبینم.

  ۱ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   رضاجان ول کن اینارو بیخیال!این دوستان فقط میخوان بازی رو ترول کنن چون رقیب آخرین ماست…به خدا قسم وقتی آخرین ما بیاد اگر این دو نفر یک ایراد از بازی گرفتن حالا ببین کی گفتم!همونطور که عروج رو کاملا بی نقص می نامیدن!دیگه شناختیم برخی تاکید میکنم برخی از فن های سونی رو!
   بذار هرچی میخوان بگن!پشیزی از ارزش بایوشاک بزرگ کم نمیشه مهم اینه که منتقدا دیدن اون چیزی رو که امثال من و تو دیدن! ;)

   ۰ ۰
  2. Very Big Daddy گفت:

   البته بگم ایراد بنی اسرائیلی میگیرن!ایراد هایی که دربرابر بزرگی های بازی به چشم نمیان وگرنه من هم نمیگم بازی کامل کامله هیچ چیزی کامل نیست الا خدا!ولی همین آقایون رو خواهم دید بعد از انتشار آخرین ما…خواهیم دید!
   اینقدر نسوزید لطفا!آخرین ما هم نمرات خوبی خواهد گرفت! ;)

   ۰ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   خوب علی یه طورایی خودتم از اونور افتادی اولا این بازی تو هیچ چی قابل مقایسه با اخرین شاهکار نیست من نمیدونم ما هر بحثی میکنیم با انچارتد رو میکشن وسط یا خدای بازیها رو یا بازی ای که هنوز نیومده اخرین شاهکار
   نمیدونم ایراد گرفتن از گراقیک بد و فاجعه بازی بنی اسراییلیه هوش مصنوعی بد بنی اسراییلیه باگ بنی اسراییلیه گیم پلی یکنواخت و تکراری بنی اسراییلیه
   اگه اینها اسراییلین بس کلا ما چیرو تو بازی باید ایراد بدونیم

   ۰ ۰
  4. Very Big Daddy گفت:

   نمیدونم نسخه ی کنسولی شما از کدوم سیاره اومده ولی من نه باگ دیدم(فقط یکبار یه گوشه گیر کردم همین وبس!)،گرافیک پیسی فوق العاده بود هم از حیث فنی هم هنری پیشنهادمیکنم حتما روی یک پی سی قوی بازی کنی،هوش مصنوعی به نظر من اصلا بد نبود،خصوصا هوش الیزابت واقعا قابل قبول بود،دشمنان هم درنبرد تقریبا هر کاری رو لازم بود انجام میدادن.محیط ها درنبرد بسیار شلوغ بودن وانتظار دشمنان اسحاق نیوتونی نمیرفت!شما میگید از فاصله ی دور به شما شلیک نمیکردن بله چون اونجا میدون جنگ نیست شمادرواقغ در یک شهر هستید ودر ابتدا یه شما به دید شهروند نگاه میشه،بعد که چهره ی تحت تعقیب شما(یا سلاحتون رو)به دقت میبینن یا کارمشکوکی میکنید باهاتون درگیر میشن چیز عجیبی توش نمیبینم!
   گیم پلی هم حتی یک لحظه برای من تکراری نشد شما رو نمیدونم اکثر دوستان هم دارن همین رو میگن!اون به قولتون سیم ها،vigor ها،سلاح های متنوع،tear های الیزابت،کمک های الیزابت و…!دیگه چقدر باید تنوع داشته باشه واقغا؟!

   ۰ ۰
  5. Very Big Daddy گفت:

   درخط پنجم منظور از شلیک نمیکردن این بود که درگیری رو آغاز نمیکردن.
   پس به نظر من ایراداتتون بنی اسرائیلیه!

   ۰ ۰
  6. Nate drake گفت:

   شرط میبندم که اگه بازی نمرات خوبی نمیگرفت شماهم میگفتی بازی درحد انتظارم نبود (!) چون مثل بقیه فقط به نمرات این سایت های باج بگیر نگاه میکنی… کلا کسانی که در این پست از این بازی دارن حمایت میکنن دو دسته ان: ١-کسانی که فن بازی هستن ٢-کسانی که فقط نمره های بازی رو دیدن و به به و چه چهشون راه افتاده… وتعداد کسانی هم که دارن از بازی بد میگن همونطوری که خودت هم گفتی ٢نفر بیشتر نیستن(من و رضا) نمیدونم شاید ماها سلیقمون با بقیه فرق داره ولی بأور کن من خیلی تخصصی به بازی نگاه کردم و أصلا لایق متای ٩۶ نیست
   درضمن ماتو این پست داریم درباره ی بایوشاک حرف میزنیم… لطفا پای آخرین شاهکار رو وسط نکش…

   ۰ ۰
  7. 0255 گفت:

   به نظر من بی کران عالی بود ولی نمره ی کامل حقش نیست.
   متای ۹۶ هم حقشه البته اگر با بازی های دیگه ی سبک مقایسه نشه!

   ۰ ۰
  8. Lennox گفت:

   جناب Drake
   این که سادست ، اگر بازی خوبی نبود خب نمره خوبی هم نمیگرفت ، بعدشم یک ناهنجاری ای توی این سایت وجود داره وقتی یک بازی متای بالایی میگیره حتماً یک عدّه باید بگن که منتقد جو گیر شده ، یا بلعکس وقتی نمره پایین میگیره بازم به منتقدها حمله میکنن ، یعنی نمیشه بگن که یک بازی که میانگین نمراتش از بین ۵۰ تا منتقد ۹۵ شده حتماً بازیه خوبیه ، باید حتماً نظر من یکی از اینهمه منتقد با تجربه درستتر باشه.

   ۰ ۰
  9. solid snake گفت:

   @ Nate drake
   یعنی این همه ادم و منتقد نفهم,فقط شما و اقا رضا میتونید به بازی تخصصی نگاه کنید؟ :| دیگه قبول کن که داری ایراد الکی میگیری.زمین و زمان داره میگه پایان داستان بهترین قسمت بازی بود بعد شما داری به اونم خرده میگیری. یه کم بهتر به بازی نگاه کنید و ایراد های بهتر بگیرید.
   ____________
   @ ps3 with xbox
   منتظر اون تصاویر از دشمنای تو هوا هستیم :wink:

   ۰ ۰
  10. Very Big Daddy گفت:

   دقیقا!ایشون خیال میکنن از اون همه منتقد که کارشون همینه واین همه گیمر بیشتر میفهمن و همه ی اونا جوگیر شدن الا حضرت ایشون!چی بگم والله به ایشون؟!کل عالم فن و جوگیرن ایشون وآقارضا فهمیده وفنی!
   بحث آخرین مارو هم واسه این وسط میکشم که میخوام بگم شمایی که اینقدر فنی هستی و از همه بیشتر میفهمی موقع بازی کردن آخرین ما کلا دید فنی رو از ذهنت remove خواهی کردو فقط اینجا اینقدر فنی شدید یهو!چون نمیخواید قبول کنیدرقیب آخرین شاهکارتون موفق عمل کرد(شاید ارادی هم نباشه و برآمده از ناخودآگاهتونه) و به این حرفم هم ایمان دارم!

   ۰ ۰
  11. Nate drake گفت:

   دقیقا علی جان! چون منم مثل شما فن دو آتیشه کارهای ناتی داگ و خدای جنگ هستم! همونطوری که شما الآن داری از بازی محبوبت دفاع میکنی و سعی در پوشش عیب هاش داری…. منم حتی اگر متای آخرین شاهکار زیر ۵٠ هم بشه باز هم یقین دارم که قراره بهترین بازی عمرمو تجربه کنم… همونطوری که خودت شاهد بودی من بااینکه خدای جنگ اینهمه مورد بی مهری دوستان و منتقدین قرار گرفت باز هم اینهمه ازش تعریف کردم و بهش نمره ی کامل دادم…. و به همین خاطره که به شما حق میدم که از بازی حمایت کنی… چون در این پست شمای فن باید بایوشاک رو دوست داشته باشی و من و یا هرکس دیگه ای با منطق معایبشو روشن کنیم… در پست خدای جنگ هم همین منوال بود: من و رضا و علی داشت یم از بازی تعریف میکردیم و چندتا از دوستای دیگه داشتن معایبشو میشمردن و واسه من أصلا أون عیب ها مهم نبود چون تجربه خودم مهم ترین عامل واسه لذت بردن از بازیه :wink:

   در مورد پایان بازی هم باید بگم که من توقع بیشتر از اینها رو داشتم… و میدونم که مربوط به سلیقه ی خودمه ;)

   ۰ ۰
  12. Very Big Daddy گفت:

   Nate Drakeعزیز
   اکثر حرفات رو قبول دارم من فن شدید این بازیم و از معایبش چشم میپوشم مثل شما درمورد بازی های سونی.ولی اینکه بگی همه ی منتقدای سختگیر جوگیر شدن یا پول گرفتن و گیمرا هم همه جوگیر نمره هان اصلا حرف جالب و قابل قبولی نیست!با این حساب منم میتونم مثل شما کلی هم ایرادجزئی ازآنچارتد بگیرم وبگم ۹۶ آنچارتدالکی بوده ومنتقدا پول گرفته بودن و گیمراجوگیر بودن!قبول میکنی همین حرفای خودت درمورد آخرین مایا آنچارتد زده بشه؟!
   مشکل این بخش حرف شماست که با عرض معذرت خیلی شکل خودخواهانه ای داره!:
   “کلا کسانی که در این پست از این بازی دارن حمایت میکنن دو دسته ان: ١-کسانی که فن بازی هستن ٢-کسانی که فقط نمره های بازی رو دیدن و به به و چه چهشون راه افتاده…”

   ۰ ۰
  13. Very Big Daddy گفت:

   انگار توی کل دنیا فقط شما وآقا رضا میفهمید و بقیه یا جیره خورن یا جوگیرونفهم!

   ۰ ۰
  14. Lennox گفت:

   دوستان چه خوب میشه سعی کنیم ، یک کمی بیشتر روی بازی زوم کنیم و از بحث های حاشیه ای پرهیز کنیم.
   در مورد این قضیه نمره یا فن بازی : باید بگم که اصلاً دفاع کورکورانه یا انتقاد مقرضانه کارهای درستی نیستن . اگر سری God of War تا اینجا نمرات بالایی گرفته و حالا توی آخری نمرش زیاد مناسب نبوده ، دلیل این نیست که این عنوان از دست رفته یا سقوط کرده . ولی خب این رو نشون میده که به خوبی گذشته نیست. منم از فن های دو آتیشه سری هیتمن هستم ولی از اولین نفراتی بودم که از هیتمن جدید در این سایت شدیداً انتقاد کردم ، از طرفدارهای Bioshock هم هستم و بازی رو هم تا آخر رفتم ، این بازی نکات درخشان زیادی داره که اون رو از خیلی از بازی های دیگه با ارزش تر میکنه.

   ۰ ۰
  15. Very Big Daddy گفت:

   خدا از دهنت بشنوه!

   ۰ ۰
  16. Frankenstein گفت:

   Nate drake@
   … ” کلا کسانی که در این پست از این بازی دارن حمایت میکنن دو دسته ان: ١-کسانی که فن بازی هستن ٢-کسانی که فقط نمره های بازی رو دیدن و به به و چه چهشون راه افتاده… ” …… یه دسته ی دیگه از افراد رو جا انداختی که فقط چشاشون رو بستن دارن از بازی بد میگن و کاملا اتفاقی عشق سونی و tlou هستن !!

   ۰ ۰
  17. Very Big Daddy گفت:

   :)) :)) :)) :))

   ۰ ۰
 19. 0255 گفت:

  اولن شاهد باشید کیا دارن به این بازی ایراد الکی می گیرن______> فن های سونی
  واقعا نمی دونم چرا؟!!! حالا ایراد درست و حسابی از گرافیک بگیرید یه چیز ولی کارگردانی رو نمیشه زیر سوال برد.
  دلیل الکی هم نیارید.مثلا چرا به خاطر هوش مصنوعی نمره کم نکردن؟ به همون دلیلی که از انچارتد به خاطر هوش مصنوعی ضعیفش نمره کم نکردن جالبی کار این جاست که متای جفتشون هم ۹۶ هست.
  یا از بی منطقی توی بازی و داستان حرف می زنید در صورتی که خود انچارتد پر بی منطقیه.
  برای همه ی حرفام هم دلیل و مثال دارم چون هفته ی پیش انچارتد۲و۳ رو تموم کردم.
  به خاطر این بایوشاک رو با انچارتد مقایسه کردم چون جفتشون از نظر دنیا شاهکارند و الان اینجا بحث با فن های سونی هستش.
  باید همیشه نیمه ی پر لیوانم دید. امیدوارم حرفام به کسی بر نخورده باشه.

  ۰ ۰
  1. Mikaelson گفت:

   باز این آقا اومد به یک بازیه شاهکار ایراد گرفت!شما تو هر خبر و پستی باید آنچارتد رو بکوبی :|

   بحث آخرین ما میشه به جای اینکه از آخرین ما تعریف کنه میگه خدا رو شکر هوش مصنوعیش

   مث آنچارتد افتضاح نیست بحث بایوشاک میشه میگه آنچارتد فلانه!!لطفا اینقدر سعی نکن

   بازیهای بزرگ سونی رو بکوبونی اونم بازیهایی مث آنچارتد و یا خدای جنگ ;)

   ۱۰۰بار گفتم بازم میگم با این حرفات نه چیزی از ارزشهای سونی کم میشه نه طرفدارای

   بازیهاش تحلیل میرن و نه کاز هیرای ورشکست میشه!!بجای اینکه اینقدر بازیهای سونی

   رو بکوبونی سعی کن کما فس سابق از بازیهای ۳۶۰ تعریف کنی

   ۰ ۰
  2. 0255 گفت:

   دوست عزیز کسی از شما نظری نخواست من اگر این مقایشه رو انجام دادم به خاطر شاهکار بودن انچارتده!اگر فهمیده باشی! منظور متنو بگیر بعد بیا کامنت بده لطفا بحث رو هم ادامه نده.
   دوستان بحث درباره ی بایوشاک و خوبی وبدیش رو هم می ذاریم برا فردا شب توی قسمت اخرین بازی انجام شده

   ۰ ۰
  3. Mikaelson گفت:

   من بحثی با شما ندارم!نیت هرکس معلومه!ما هم سعی میکنیم که منظور شما رو

   درست متوجه بشیم!!!!!!!!!!!

   ۰ ۰
  4. Nate drake گفت:

   خوب داره حرف حساب میزنه برادر من :| چه دلیلی داشت که تو بایوشاک رو با آنچارتد مقایسه کنی؟؟ چه وجه اشتراکی بین این دو بود؟؟ خوشبختانه ما فن های سونی برای نمرات پیشیزی ارزش قائل نیستیم و فقط کافیه خودمون از بازی لذت ببریم برای مثال: متای آنچارتد ٣ چند شد؟ ٩٢. متای آنچارتد ٢ چند شد؟ ٩۶. أما برای من آنچارتد ٣ بسیار پخته تر و پرداخت شده ترازشماره ٢ بود! این موضوع درباره ی خدای جنگ هم صدق میکنه!

   ۰ ۰
  5. ps3 with xbox گفت:

   REZA ASSAIE
   داداش گلم اگه بر جنبه خشونت و کشت کشتار نگاه کنیم این بازی از همه بیشتر خشونت و تم ناامیدی و کشتار داره و جنبه خشونتش به مراتب بیشتر از کال و دیگر بازیهاست ولی در مورد اینکه برای خودش بازی ساخته ایراد هم شاملش شده اصولا بازی رو برای گیمر میسازن وگرنه اگه برای خودش بازی ساخته خوب فقط خودش بازی میکرده بس اینهم درست نیست من هم فقط نکات منفی رو گفتم چون همه دوستا فقط از این بازی تعریف کردن و به این جمله که اصلا یک ایراد هم نداره روی اوردن و بالا هم گفتم این بازی واسه من مثل یک کتاب داستان بود که تموم شد و بسیار هم داستانش معنی دار بود ولی از لخاظ گیم پلی و گرافیک ایراد فراوان داره

   ۰ ۰
  6. ps3 with xbox گفت:

   ۰۲۵۵
   هر موقع متوجه شدی که تو پستی که مربوط به یک بازی دیگر هست و داربم ایرادات بازی دیگری میگیریم حرف از انچارتد نزنی بیا بحث کنیم

   ما داریم خیلی دوستانه با رفقا در مورد بازی که بحث مربوطه نظر میدیم و اگر من اشتباه میکنم دوستان با علت میگن به این دلایل درست نیست نطرت ولی متاسفانه شما قصد دیگری داری

   ۰ ۰
  7. 0255 گفت:

   نه به خدا برو چند بار کامنتو تکرار کن و از اول بخون تا متوجه بشی خوبه کلی توضیح دادم
   ولی اصن کار من اشتباه .راضی شدی؟

   ۰ ۰
  8. ps3 with xbox گفت:

   اخه داداش گلم یه طوری تو کامنتت نوشتی که انگار من این بازی رو با انچارتد مقایسه کردم منم به خاطر این میگم که دوستان دیگر سو برداشت نکنن و در اخر قضیه نره سمت فن بازی و یک نفر بیاد از هیلو ایراد بگیره یه نفر دیگه از gow و همینطوری پست به فنا بره ولی در کل شاید هم شما منظور نداشتی و ما اشتباه کردیم موفق باشی عزیز

   ۰ ۰
 20. 0255 گفت:

  مث اینکه شما اصلا منظور کامنت منو نگرفتید
  من نیو مدم که انچارتد رو بکوبم ولی چون یه طرف بحث فن های سونی ان پس بهتره از بازی های خودشون مثال می زدم.من گفتم بایوشاک مث انچارتد نکات منفی داشت که تفریبا نکات منفیشون مث هم هستن ولی انقدر تو بقیه ی بخش ها خوب عمل کردن که اون ها به چشم نمیاد
  تو رو خدا اول درست و حسابی کامنت رو بخونید و منظورش رو بگیرید بعد بریزید سر ما شایدم لحن من بد بوده یا چون فن مایکرو هستم این برداشت های انجام میشه ولی زود قضاوت نکنید و اول منظور طرف رو بپرسید

  ۰ ۰
 21. I AM ALONE گفت:

  فقط من نفهمیدم Ken Levine چه جوری می گفت ما اول می خواستیم الیزابت رو حذف کنیم.
  همه بار داستان رو دوش اون بنده خدا بود که.تازه جالبه که گفت ما نشستیم و دیدیم اگه الیزابت باشه به داستان آسیب نمی زنه(!)پس گفتیم بزار باشه(!!)

  ۰ ۰
  1. Gish2012 گفت:

   کن لوینه ها! استاده این کاراست!

   ۰ ۰
  2. Very Big Daddy گفت:

   واسه ی من که مهم نیست چون میدونم کن لواین هرکاری کنه شاهکار میشه!
   ولی واقعا خوشحال شدم که حذف نشد چون بهترین همراه عمرم توی بازی های کامپیوتری بود. :X :X :X :X

   ۰ ۰
 22. Gish2012 گفت:

  عزیزان کنسول دار لطفا برید نسخه PC بایوشاک رو انجام بدید و لذت دنیا و آخرت رو ببرید!
  این یه بازی رو ظاهرا باید با PC انجام داد تا روی واقعی بازی رو بتونید مشاهده کنید.

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   آره مثل اینکه نسخه های کنسولی خیلی ضعیفترن…ولی نسخه ی پی سی که یه ابرشاهکار بود! :X :X :X :X
   منم به دوستان معترض نسخه ی پی سی رو پیشنهاد میکنم.

   ۰ ۰
  2. solid snake گفت:

   نسخه های کنسولی هم انچنان از لحاظ گرافیک فنی ضعیف نیست که دوستان دارن میگن

   ۰ ۰
  3. Very Big Daddy گفت:

   دوستان کاملا لطف دارن به این شاهکار!

   ۰ ۰
  4. 0255 گفت:

   واقعا من یکی از نسخه ی کنسولی بد عصبانیم و یه جورایی به نسخه ی PC حسودیم میشه!

   ۰ ۰
  5. Very Big Daddy گفت:

   عیب نداره به جای حرص خوردن سعی کن رو پی سی تجربش کنی! ;)

   ۰ ۰
  6. Nate drake گفت:

   گرافیک فنی نسخه پلی ٣ قابل تحمل تر از ایکس باکسه (واسه ایکس باکس واقعا داغونه)
   نمیدونم دلیل اینهمه تبعیض بین سه پلتفرم چی بود؟؟ اینجوری که بوش میاد تفاوت گرافیکی از کرایسیس بیشتره…. :|

   ۰ ۰
  7. Very Big Daddy گفت:

   خود ایریشنال هم گفت که این بازی روی پی سی تجربه کنید چون اختلاف قابل توجهی خواهند داشت!

   ۰ ۰
  8. Gish2012 گفت:

   نمیدونم شاید به خاطر دستکاری هایی بودکه تو آنریل شده.
   واسه ساخت بازی مجبور شدن تو انجین تغییراتی ایجاد کنن.

   ۰ ۰
  9. 0255 گفت:

   اختلافش خیلی بیشتر از کرایسیس
   Nate Drake شرمنده امدم پاسخو بزنم زدم گزارش تخلف شرمنده داداش :D

   ۰ ۰
 23. kherad گفت:

  برای من که شماره قبلی رو بازی نکردم اگه بازی کنم مشکلی از لحاظ داستانی پیش نمیاد؟

  ۰ ۰
  1. I AM ALONE گفت:

   از لحاظ داستان نه.چون داستان اون ها ربطی به این نداشته

   ۰ ۰
 24. 0255 گفت:

  بدون شک برا لذت بردن از بازی باید نسخه ی PCرو بازی کرد .نسخه های کنسولی داغونن!

  ۰ ۰
  1. Mikaelson گفت:

   همچین داغونم نیستن!والا ما نسخه ی کنسولی رو بازی کردیم و لذت بردیم

   ۰ ۰
 25. uiweak گفت:

  خواهش میکنم این بازی را در پی سی تجربه کنید. شاهکار به تمام معنا.

  ۰ ۰
 26. visioal گفت:

  دوستان عزیزم کل فلسفه این بازی در زیر سوال بردن تمام چیزهای خوشکلی که در قالب عقاید مختلف به خورد ما میدن ولی در بکگراند خیلی مسائل کثیف نهفتست ، یه نگاه به دور و بر ، یه نگاه به گذشته و حال بندازین؟ همین که در آسمونها سیر میکنه بازی خودش حرفها برای گفتن داره ، بازی جسوریه ، ساختار زیبایی داره ، گرافیکش تو پی سی که خیلی جالبه به خصوص که با ماکسیم دیتیل بازی بشه ، مثل اینه که یه انیمیشن زیبا داری میبینی که خودت هم درش دخیلی ، اثری ماندگار در ذهنم ایجاد کرد که با چهار چوب فکریم همخوانی داشت

  ۰ ۰
 27. vittorio گفت:

  آقا یه سوال
  دوست من میخاد بازی کنه بایو شاک رو
  سیستمش اینه :
  گرافیک ۹۴۰۰ جی تی ۱ گیگا بایت
  رم ۲ گیگا بایت
  سی پی یو ۲ هسته ای ۲۰۰۰ رو خورده ای :D :D
  خودم تو همه ی سایت ها گشتم همشون گفتن اوکیه ولی اعتمادی نیس به اونا
  اگه میشه یکی راهنمایی کنه
  مرسی
  اسپمم هم نکنید جای دیگه ای ندیدم که برم کامنت بزارم

  ۰ ۰
  1. visioal گفت:

   فکر کنم با کیفیت نه چندان خوب بتونه اجراش کنه ، DX11 که کارت ساپورت نمیکنه کلا هم از نظر قدرت این کارت چنگی به دل نمیزنه ، Low or Medium

   ۰ ۰
  2. vittorio گفت:

   مرسی دوست عزیز

   ۰ ۰
 28. silver گفت:

  حالا حالا ها با رزیدنت مشغولم! :X
  اگه وقت شد بایوشاک هم بازی میکنم! :D

  ۰ ۰
 29. saibot گفت:

  سلام دوستان عزیز.
  ازتون یه خواهش دارم، جان هرکی که دوست دارین یکی بیاد برای من بگه آخر این بازی چی شد ؟
  من ۲ بار آرشو رفتم و تا تونستم همه دیالوگ ها رو با دقت گوش دادم، متوجه هم شدم ولی بازم مطمن نستم که اینی که متوجه شدم درسته یا نه .
  یکی بیاد یه مردونگی بکنه بالای پستش بزنه ” خطر لو رفتن داستان ” و بیاد داستانو کامل با آخرش برام بگه. حیفم میاد یه همچین چیزیو کامل متوجه نشم .
  یه سوال دیگه، بازی چندتا پایان داره ؟
  جون من جواب بدین که یه بنده خدارو از کلافگی در آوردین :(( :((
  مرسی

  ۰ ۰