توسط رضا حاج‌محمدی در ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ , ۱۷:۳۳

همواره مجموعه‌ی “کرایسیس” (Crysis) مورد توجه‌ی بازی‌کننده‌های بسیاری بوده است. زمانی که نسخه‌ی اول کرایسیس در سال ۲۰۰۷ تنها بر روی رایانه‌های شخصی عرضه شد, کمتر بازی‌ای یافت می‌شد که توانایی نمایش آن مقدار جزییات گرافیکی و جلوه‌های دیداری با کیفیت را داشته باشد. بدون‌شک که کرایسیس از زمان خودش پیشروتر بود, و با اینکه بازی از لحاظ داستانی چیز قابل توجه‌ای را ارائه نمی‌داد, اما گرافیک زیبای بازی کاری کرد تا بسیاری از بازی‌کننده‌ها (مخصوصا بازی‌کننده‌های ایرانی) نگاهی جدی به کرایسیس داشته باشند, هرچند که این بدین معنا نیست که کرایسیس در باطن عنوانی تو خالی بود. گیم‌پلی بازی هم جز مهمترین مشخصه‌های کرایسیس محسوب می‌شود. گیم‌پلی‌ای که اساس کار خود را برروی مبارزات در محیطی سندباکس (Sandbox)گونه گذاشته بود و این آزادی عمل را به بازی‌کننده می‌داد تا هرطور که می‌خواهد برای از بین بردن دشمنانش و چگونگی استفاده از تجهیزاتش برنامه‌ریزی کند.

تکنولوژی عالی استودیو کرای‌تک در خلق چنین عنوانی و همچنین پتانسیل بالای کرایسیس سبب شد تا ساخت نسخه‌ی دوم هم کلید بخورد. کرایسیس هنوز هم حداقل برروی رایانه‌های شخصی در زمینه‌ی گرافیک, دست‌نیافتنی بود. نسل سوم موتور پایه‌ی کرای‌انجین (CryEngine) باعث شده بود تا سطح بالاتری از گرافیک معروف کرایسیس را شاهد باشیم. ناگفته نماند که این نسخه برای اولین بار برای کنسول‌های Xbox360‌ و PS3 هم عرضه شد. با اینکه‌ محیط‌های بازی در حد نسخه‌ی اول وسیع نبودند, اما کراسیس ۲ در تمام زمینه‌ها نسبت به نسخه‌ی قبلی پیشرفت کرده بود و همه شاهد ادامه‌ای نسبتا موفق بودیم.

عرضه‌ی کرایسیس ۲ برروی کنسول‌ها و کیفیت بالای بازی, کرای‌تک را بر آن وا داشت تا به سراغ نسخه‌ی سوم برود. عنوانی که قصد داشت مشخصه‌های موفق نسخه‌ی اول و دوم را در کنار المان‌های خود قرار داده و بهترین عنوان در این سه‌گانه را تحویل دوستداران بدهد. المان‌هایی که از مهترین آنها می‌توان به بافت جنگلی نسخه‌ی اول و محیط‌های شهری و ویران‌شده‌ی نسخه‌ی دوم اشاره کرد, که با ترکیبی زیبا دنیایی پساآخرالزمانی را پدید آورده بودند, مشخصه‌ای که تنها به بخش دیداری کرایسیس ۳ خلاصه نشده و قرار بود این موضوع گیم‌پلی بازی را هم تحت تاثیر قرار دهد.

مجموعه‌ی کرایسیس از همان ابتدا جز عناوین بزرگ صنعت بازی محسوب می‌شدند و قبل از کرایسیس ۳ همه می‌دانستیم که با یک عنوان پرخرج دیگر طرف هستیم. از صحبت‌های کرای‌تک بگیرید که به موتور پایه‌ی بهبودیافته‌ی خود یعنی کرای‌انجین ۳ می‌بالیدند و از گیم‌پلی آزادانه و سینمایی نسخه‌ی سوم حرف می‌زدند تا تبلیغات وسیع EA و آن مجموعه دمو‌های “۷ عجایب کرایسیس” که به شدت انتظار ما را از نسخه‌ی سوم بالا برده بود. انتظاری که بر روی طرز قضاوت شما نسبت به بازی تاثیرگذار است. انتظاری که باعث شد بعد از تمام کردن بازی از خودم بپرسم, آیا کرایسیس ۳ لیاقت این همه انتظار را داشت؟ جواب من به این سوال که اخبار و نمایش‌های وسیع بازی را به شدت دنبال می‌کردم, یک نه قاطعانه است. اما پاسخ این سوال برای کسانی که انتظار زیادی از کرایسیس ۳ نداشته‌اند, مثبت خواهد بود.

فراتر از یک نسل

سطح گرافیکی نخستین نسخه‌ی کرایسیس به قدری بالا بود که بسیاری از رایانه‌های شخصی آن زمان توانایی این را نداشتند تا بازی را در بالاترین جزییات به نمایش دربیاورد و همین موضوع باعث کاهش فروش کرایسیس شد. این مسئله سبب شد تا EA تصمیم بگیرد کرایسیس ۲ را علاوه‌بر رایانه‌های شخصی برروی کنسول‌ها هم عرضه کرده, تا از این راه سود فروش بازی را گسترده‌تر کند. اما این تصمیم, گرافیک سرسام‌آور معروف کرایسیسی و سخت‌افزار‌های ضعیف کنسول‌ها نسبت به رایانه‌ها,‌ سنگ بزرگی بر سر راه سازندگان قرار داده بود. گرافیک مهمترین عنصر بی‌بدیل کرایسیس است و اگر قرار باشد کنسول‌ها جلوه‌های دیداری بسیار ضعیف‌تری نسبت به رایانه‌های شخصی را ارائه دهند, مسلما بازی‌کننده‌ها نگاهی به آن نخواهند کرد. اما کرای‌تک با بهره‌گیری از موتور‌ پایه‌ی قدرتمند کرای‌انجین ۳ تا حدودی این مشکل را برطرف کرد و یکی از بهترین گرافیک‌های کنسولی را به نمایش درآورد. اما با این حال سطح جزییات نسخه‌ی رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها اختلاف نسبتا زیادی با هم داشت.

زمانی که کرایسیس ۳ معرفی شد, کرای‌تک در مورد از بین بردن این اختلاف گرافیکی حرف می‌زد, و معتقد بود که ایندفعه و با استفاده از بهبود‌هایی که در کرای‌انجین ۳ ایجاد کرده است, کاری می‌کند تا سطح جزییات گرافیکی نسخه‌های رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها قابل تشخیص نباشد! اکنون که ما بازی را تجربه کرده‌ایم, باید بگویم که کرای‌تک سر حرف‌اش بوده است. در توصیف گرافیک ترسناک کرایسیس ۳ باید گفت که ما مدتی است که درباره‌ی قابلیت‌های نسل بعدی در زمینه‌ی گرافیک بحث می‌کنیم, در حالی که نسل بعدی همین‌جاست و گرافیک یک عنوان نسل هشتمی به خوبی در کرایسیس ۳ قابل لمس است.

مهمترین ویژگی کرایسیس ۳ در زمینه‌ی گرافیک محدود کردن آن فاصله‌ی بین رایانه‌ها و کنسول‌ها تا حد ممکن است. به واقع که کرایسیس ۳ جز برترین‌های این نسل است. جزییات به کار رفته در طراحی محیط‌ها, از ساختمان‌ها گرفته تا بافت‌ها و درختانی که ساختمان‌ها را زیر پوست خود مخفی کرده‌اند, در یک کلام فوق‌العاده است. اگر می‌خواهید قبل از عرضه‌ی عنوان “آخرین ما” (The Last of Us) در یک دنیای پساآخرالزمانی به سبک فیلم تحسین‌شده‌ی “من افسانه‌ام” قدم بزنید, کرایسیس ۳ را از دست ندهید.

تمام اینها در حالی است که نوپردازی و سایه‌زنی‌ها جزییات فراوانی را شامل می‌شوند, به طوری که برای مثال نمی‌توانید به منابع نور خیره شوید! مدل‌های شخصیت‌ها, دشمنان و سلاح‌ها هم فراتر از این نسل هستند و بدون شک گوشه‌ای از قدرت گرافیکی عناوین آینده‌ی صنعت بازی را به رخ می‌کشد. در این بین تنها نکته‌ای که باعث می‌شود, این بخش نمره‌ی کامل را دریافت نکند, به افت آهنگ فریم بازی در بعضی از لحظات بر می‌گردد. افت فریمی که شاید در ابتدا قابل فراموش شدن باشد, اما به تدریج تجربه‌ی شما از بازی را خدشه‌دار می‌کند. هرچند که به طور کلی گرافیک تکنیکی و هنری زیبای کرایسیس ۳ می‌تواند تبدیل به اولین دلیل شما برای لذت بردن از بازی باشد. اما با تمام اینها, آیا ما فقط برای گرافیک‌های سرسام‌آور بازی می‌کنیم یا این سرگرم شدن از گیم‌پلی یک بازی است که این رسانه را منحصر‌به‌فرد ساخته و قلب یک بازی را شامل می‌شود؟!

صدای آخرالزمان

از صداگذاری و موسیقی‌های هیجان‌انگیز بازی هم نمی‌توان گذشت. صداگذاری سلاح‌ها به قدری عالی است که حس موجود با شلیک هرکدام را به خوبی به بازی‌کننده القا می‌کند. این مسئله در مورد صداهای محیطی هم صدق می‌کند, صدای آواز قورباغه‌ها و بال زدن سنجاقک‌ها در بیشه‌های بکر نیویورک آخرالزمان و همچنین انفجارها بعد دیگری از صداگذاری عالی کرایسیس ۳ را شامل می‌شوند. حال و هوای کرایسیس ۲ با موسیقی‌های هنرمند دنیای موسیقی یعنی هانس زیمر مزین شده بود, قطعاتی که بهتر از هرچیز دیگری با لحظات مختلف بازی قبلی جور شده بودند و حس موجود را به بازی‌کننده منتقل می‌کردند. با اینکه متاسفانه هانس زیمر در کرایسیس ۳ غایب است, اما این مسئله باعث نشده تا کرایسیس ۳ در این زمینه به مشکل بربخورد. موسیقی‌های متنی که توسط Borislav Slavov‌ و Peter Antovszki نوشته شده‌اند, به زیبایی هرچه تمام‌تر با لحظات بازی زنجیر شده‌اند و حس هیجان و درگیرکنندگی را با بازی‌کننده همراه می‌کنند.

بوم سفید نقاشی

پاراگراف پایانی بررسی گرافیک با سوالی به پایان رسید که پاسخ‌اش را در این قسمت خواهید دانست. در این مسئله شکی نیست که سطح کیفیت گیم‌پلی کرایسیس در حد و اندازه‌های جلوه‌های گرافیکی آن نیست, گیم‌پلی کرایسیس از همان ابتدا خوب بوده است. گیم‌پلی‌ای که به شما آزادی عمل می‌دهد. به شما آزادی انتخاب می‌دهد تا هرگونه که مایل هستید در بازی پیشروی کنید. مخفی‌کاری می‌کنید یا اکشن شلوغ را انتخاب بهتری می‌دانید. اما همواره چیز‌هایی بوده است که باعث شده این گیم‌پلی به اندازه‌ی گرافیک بازی مورد توجه قرار نگیرد. شاید برخی آن را مربوط به خطی نبودن مراحل بازی بدانند, چیزی که امروزه مد شده و باب دندان بسیاری از اکشن‌دوستان است, اما این مسئله مربوط به خطی نبودن مراحل نیست,‌ بلکه به نحوی به طراحی مراحل در مجموعه‌ی کرایسیس و به خصوص نسخه‌ی سوم بازمی‌گردد. این موضوع به علاوه‌ی روان نبودن بازی به سبک اکشن‌هایی همچون ندای‌وظیفه و فارکرای ۳ باعث شده تا به آن لذت نهایی در استفاده از سلاح‌ها و قابلیت‌هایتان نرسیده و گیم‌پلی بازی همیشه یک پله پایین‌تر از اکشن‌های اول شخص روز بایستد. اما بگذارید قبل از نتیجه‌ی نهایی نگاهی داشته باشیم به عناصر اصلی گیم‌پلی کرایسیس ۳.

همان پایه و اساسی که در نسخه‌ی اول کرایسیس شاهد بودیم و بعد در کرایسیس ۲ مورد استفاده قرار گرفت, در کرایسیس ۳ هم حضور دارد. سلاح‌ها مهمترین عناصر شما در نبرد‌ها هستند;‌ سلاح‌هایی که هرکدامشان نوع پیشروی شما را تغییر خواهند داد. این در حالی است که هر سلاح طیف وسیعی از حالت‌های مختلف تیراندازی, اضافه‌شونده‌ها (Attachment) و… را شامل می‌شوند. تجهیزاتی که در هرلحظه از جریان بازی در دسترس هستند. همان‌طور که می‌دانید سرعت اکشن‌های بازی معمولا بسیار سریع و شلوغ است و سلاح‌ها هم نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند. اما اشتباه نکنید, همه چیز به سلاح‌ها خلاصه نشده است. نانوسوت (Nanosuit) نیمی دیگر از تعریف گیم‌پلی کرایسیس ۳ را شامل می‌شود.

نانوسوت توانایی‌هایی را در اختیار بازی‌کننده می‌گذارد که در هیچ اکشن اول شخص دیگری یافت نمی‌شود. نانوسوتی که قابلیت‌هایش در انتخاب نوع پیشرویتان و جولان دادنتان در محیط بازی نقش بسزایی را ایفا می‌کند. می‌توانید با استفاده از قابلیت پرش بلند خود را به بلند‌ی‌های دور از دسترس برسانید و از آن بالا دشمنان را با تک‌تیرانداز از بین ببرید, یا اینکه خود را نامرئی کنید و از بین علف‌های بلند بیرون آمده از دل خیابان آرام آرام و بی سر و صدا دشمنان را یکی پس از دیگری از پای دربیاورید, یا در نهایت اگر از طرفداران فیلم‌های رمبو هستید و از اکشن‌های شلوغ لذت می‌برید, قابلیت ضدگلوله نانوسوت را به کار بیاندازید و با یک M60 به دل دشمن‌‌ها بزنید. اینها تنها نمونه‌هایی ساده از آزادی شما برای استفاده از توانایی‌هایتان در میدان نبرد است و می‌توانید با ترکیب همین قابلیت‌ها و صدالبته آپگرید آنها به یک سوپرسرباز تبدیل شده و دشمنان را به آتش بکشید!

این در حالی است که باید محیط‌های وسیع و سندباکس‌گونه‌ی بازی را هم به این مجموعه اضافه کنید تا به اوج آزادی عمل‌تان در طراحی حملات‌ برسید. تمام اینها در کنار کمان‌ پیشرفته‌ی کرایسیس ۳ که بگونه‌ای تبدیل به امضای نسخه‌ی سوم شده, تغییراتی را در بطن گیم‌پلی بازی ایجاد کرده است; کمانی که تنها در حد یک سلاح ساده خلاصه نشده و گیم‌پلی بازی را تحت کنترل خود تغییر می‌دهد. سلاحی که به خاطر قدرت و انعطاف‌پذیری بالایش, هم در مخفی‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم در اکشن‌ها و سیل دشمنان. شما فقط توانایی حمل ۹ تیر استاندارد یا معمولی را دارید و می‌توانید با عبور از روی جنازه‌ها تیر‌های شلیک شده را هم دوباره برداشته و استفاده کنید. اما نکته‌ای که در استفاده از کمان از همان ابتدا خودنمایی می‌کند, قدرت بالای این سلاح در مقایسه با دیگر سلاح‌های گرم است. تقریبا تمامی دشمنان سطح متوسط بازی و نیرو‌های CELL با یک تیر از بین می‌روند و همین مسئله باعث شده تا از همان ابتدا علاقه‌ی خاصی به کمان پیدا کنید. با اینکه بالانس نبودن قدرت کمان تا حدودی گیم‌پلی بازی را تحت تاثیر قرار داده است, اما از سویی دیگر به دلیل پایین بودن سرعت خشاب‌گذاری و تیر‌های محدود آن نمی‌توان این موضوع را یک نقص به حساب آورد.

مطمئنا اگر تاکنون هیچکدام از نسخه‌های مجموعه‌ی کرایسیس را تجربه نکرده‌اید, با خواندن این مطالب عاشق گیم‌پلی بازی شده و دوست دارید هرچه سریعتر بی‌خیال خواندن ادامه‌ی مقاله شده و به سراغ بازی بروید, اما بهتر است تا پایان مطلب همراه ما باشید, زیرا تمام این قابلیت‌ها و توانایی‌ها به علاوه‌ی سلاح‌ها اگر ضرب‌در ده هم بشوند, زمانی که طراحی مرحله‌ای وجود نداشته باشد, همچون قوطی‌های رنگی هستند که در کنار بوم سفیدی رها شده‌اند. ضعفی که نسخه‌های قبلی کرایسیس را در زمینه‌ی گیم‌پلی رنج می‌داد و در کرایسیس ۳ هم به قوت خود باقی‌مانده است… .

کمبود‌هایی که گیم‌پلی کرایسیس ۳ را با این همه مکانیک منحصر‌به‌فرد نمی‌سازد. در یک کلام, مجموعه‌ی کرایسیس همواره به دلیل استفاده نکردن درست و اصولی از محیط برای خلق مراحلی براساس توانایی‌های بازی‌کننده ضعف داشته است, که کرایسیس ۳ هم در کمال ناباوری به نسخه‌های قبلی می‌پیوندد. این در حالی است که این موضوع نسبت به عناوین گذشته بیش از پیش قابل لمس است. در حقیقت هیچ سناریوی جذاب,‌ درگیرکننده و هیجان‌انگیزی طراحی نشده تا شما را در استفاده از مکانیک‌ها و سلاح‌ها سرگرم کند. محیط‌ها فقط در جنبه‌ی دیداری خود رها شده‌اند و طراحان کرای‌تک از محیط بازی برای خلق مراحل بهره نبرده‌اند. این مسئله در مراحل ابتدایی بازی کمتر احساس می‌شود و به نوعی قابل تحمل است, اما هرچه به پایان بازی نزدیک می‌شوید, با محیط‌های توخالی‌ای رو‌به‌رو هستید که هیچ چیزی برای عرضه ندارند و مراحل بازی از رفتن به نقطه‌ای به نقطه‌‌ای دیگر خلاصه شده که در این بین باید تعدادی دشمن را هم از بین ببرید. در نهایت, ضعف بازی در طراحی مراحلی درست و درمان باعث شده که پس از مدتی گرافیک زیبای بازی تبدیل شود به پوششی برای مخفی‌کردن کمبود‌های بخش اصلی یک بازی رایانه‌ای یعنی گیم‌پلی; گیم‌پلی‌ای که باعث می‌شود به زودی جلوه‌های خفن بخش دیداری کرایسیس ۳ را فراموش کرده و به پتانسیل از دست‌رفته‌ی چنین عنوانی در خلق گیم‌پلی‌ای درگیرکننده فکر کنید.

طراحی مراحل ضعیف به علاوه‌ی کمپین بسیار کوتاه بخش تک‌نفره که ۵ الی ۶ ساعت بیشتر طول نمی‌کشد باعث شده تا گیم‌پلی کرایسیس ۳ نسبت به گذشته پیشرفتی نکرده باشد. بازی توانایی‌ها و پتانسیل بسیاری برای تبدیل شدن به یک عنوان جذاب و سرگرم‌کننده را دارا است اما عدم وجود مهندسی در استفاده از این مصالح باعث شده به زودی از بازی خسته شوید. در پایان باید گفت, گرافیک معنا نخواهد داشت, زمانی که بازی در سرگرم‌کردن شما مشکل داشته باشد.

زیر پوست شهر

وقایع کرایسیس ۳ در حدود ۲۰ سال بعد از کرایسیس ۲ به وقوع می‌پیوندد. جایی که سازمان نظامی CELL با قدرتی بیشتر بازگشته و با گستراندن حصاری به نام نانودوم بر روی شهر نیویورک, در ظاهر قصد دارد تا مانع ورود موجودات فضایی Ceph به زمین شده و موجودات باقی‌مانده Ceph در مناطق مختلف زمین را هم از بین ببرند. اما در حقیقت آنها قصد دارند با استفاده از تکنولوژی نیروی‌های Ceph به طور کلی زمین را به زیر فرماندهی خود, دربیاورند.

برای اولین بار در مجموعه‌ی کرایسیس, این سرگرد لارنس برنز ملقب به “پرافت” است که نقش اصلی کرایسیس ۳ را برعهده دارد. با اینکه او در پایان نسخه‌ی قبلی با فدا کردن جان‌اش آلکاتراز را از مرگ حتمی نجات داد, اما حالا او دوباره بازگشته است و در واقع این خصوصیات شخصیتی و خاطرات “پرافت” است که در نانوسوت آلکاتراز که با بدن او ترکیب شده, ذخیره شده است.

بدون شک داستان‌سرایی در مجموعه‌ی کرایسیس همواره حرف آخر را می‌زده و بیشتر کسانی که به سراغ بازی می‌آیند, توجه چندانی به داستان آن نمی‌کنند, اما با این حال قصه‌گویی در کرایسیس ۳ در بین نسخه‌های قبلی جایگاه نخست را ازآن خود می‌کند و از همان ابتدا که پای بازی می‌نشینید, کاراکتر‌ها و خط داستانی بازی جذب‌تان می‌کند. به طور کلی ریشه‌های داستانی کرایسیس ۳ در مبارزه علیه تسحیلات ستمگر CELL , جستجو برای یافتن Alpha Ceph و همچنین رابطه‌ی “پرافت” و “سایکو” (Psycho) خلاصه شده است. شخصیت‌پردازی کارکتر‌ها, به خصوص “پرافت” که به گونه‌ای تبدیل به یک نیمه انسان, نیمه ماشین شده و رابطه‌ی او با “سایکو” به خوبی شما را راضی نگاه می‌دارد. از سویی دیگر دیالوگ‌های قوی شخصیت‌ها که با صداپیشگی عالی همراه شده, کیفیت این بخش را در سطح بالایی قرار می‌دهد.

به دور از گرافیک بی‌نقص بازی‌, کرایسیس ۳ بازی خوبی است و در همان اوایل شما را سرگرم‌ می‌کند, اما طولی نمی‌کشد که متوجه می‌شوید با یک عنوان تو خالی طرف هستید. این مسئله زمانی بدتر می‌شود که بازی در مقایسه با نسخه‌های قبلی چند پله سقوط داشته است. بازی همچون پِی یک برج زیبا می‌باشد که پروژه آن فعلا در همان قسمت پی‌ریزی رها شده. کرایسیس ۳ هم همانند پی مستحکم آن برج, پر از مصالح قوی و کاربردی است, اما مسئله این است که این برج در حد همان  پی‌ریزی ابتدایی رها شده و هیچگاه تبدیل به آن برج زیبا نشده است. اگر از آن دست بازی‌کننده‌ها هستید که در انتخاب بازی گرافیک را به عنوان اولین و مهمترین عنصر مدنظر قرار می‌دهید, کرایسیس ۳ را از دست ندهید, اما اگر کرایسیس ۳ را صرفا برای تجربه‌ی گیم‌پلی اکشن و مکانیک‌های جالب‌اش می‌خواهید,‌ باید بدانید که اکشن کرایسیس ۳ در حد یک عنوان استاندارد باقی‌ مانده است. بازی بدون شک پتانسیل بالایی در تبدیل شدن به یک عنوان کامل و بی‌نقص را داشته, اما هیچگاه به این مهم دست نیافته است. کاش کرای‌تک نیمی از آن تمرکزی که برای ارتقای گرافیک گذاشته بود را خرج گسترش گیم‌پلی بازی می‌کرد.

۶.۵/۱۰

پلتفرم تست: Xbox360
نویسنده: رضا‌ حاج‌محمدی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۵۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

150 Replies to “نقد بازی «کرایسیس ۳»؛ چند قوطی رنگ و یک بوم سفید”

 1. NSR گفت:

  یک عنوان تو خالی … :cry:
  بازی ای که فقط گراف داشت و بس :|
  زیبا بود برادر :wink:

  ۱ ۳
  1. Amin گفت:

   واقعا که تو گرافیک رد خور نداره :X :D و مشکل اصلی فقط داستان بازیه :((

   مرسی از نقد زیبا تون =D =D =D

   ۰ ۲
  2. Max Payne گفت:

   نقد عالی بودش و قبول دارم این شماره اصلا به پای شماره۲ نمیرسه و خودش رو خوب نشون نداد!
   _____________
   حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۴
  3. caped crusader گفت:

   در حد مرگ مزخرف….گرافیک بخوره تو سرشون

   ۰ ۵
  4. Nightmare گفت:

   مطمئنی عنوانی تو خالی بود دوست عزیز ؟
   فکر کنم شما تو خالی نگریستی به این عنوان !!
   بازی بسیار پیشرفت داشت و میشد ازش لذت برد !!
   ————————–
   حوصله بحس در موردش ندارم اما اگر داشتم هزار دلیل میاوردم که چرا کراسیس ۳ خوب هست و ارزش چندبار بازی کردن رو هم داره تقریبا !! نمیدونم شما عزیزان انتظارتون از بازی چیه ؟ اگه فقط به دیدگاه و نظر چنتا منتقد نگاه میکنید که اصلا بازی نکنید بهتره !! چون منتقد ها اکثرا خودشونم نمیدونند چی دارن میگن راجب بازی !!
   ————————————
   بهتر بود کراسیس ۳ روی PC تست میشد و نقدش نوشته میشد ..
   در PC خیلی از مشکلات و کم دیدن ها وجود نداشت .. از قبیل این هوش مصنوعی که آن را بد میخوانید در PC های قدرتمند واقعا معقول و خوب هم از آب درمیومدند !!
   ———————————-
   با تشکر از نقد دوستمون ..
   کمی منصفانه نبود نقد و
   با برخی جاهاش مخالف هستم اما از اونجا که دیر رسیدم به بحث و هم وقت گافی ندارم شاید بعدها و بعدها …
   با تشکر از دیگر دوستان

   ۶ ۰
  5. javad گفت:

   در یک کلام شاهکار

   ۳ ۰
 2. soroush گفت:

  در مورد نمره اول باید یه تشکر ویژه از منتقد بکنم.
  واقعا از این بیشتر حقش نبود

  ۳ ۳
 3. cheguara. گفت:

  ۶.۵ نمره شماست؟
  راسی برای مشکل dx11 راه حلی پیدا نشد؟

  ۲ ۰
  1. Masoud76 گفت:

   خیر باید منتظر باشید که EA پچی بده که DX10 رو هم ساپورت کنه.

   ۰ ۰
  2. NSR گفت:

   ea هم که استاد پچ و دی ال سی :|

   ۱ ۰
 4. EZIO گفت:

  به هیهچ وجه دیگه خاطراتم با شماره ۱ زنده نمیشه.

  ۱ ۲
 5. Jhon f Keendy گفت:

  ممنونم از نقدتون.در یک کلام اشغال.

  ۰ ۰
  1. dead of war123 گفت:

   بابا بث کنین این بچه بازی هارو
   دیگه از دد اسپیس که بدتر نبود.
   شما هم اومدی جو بدی ؟؟؟؟
   یکم فک کنین و از سر تعصب نظر ندین

   ۱ ۰
 6. avion گفت:

  کاربری تو یکی از این سایتهای خارجی کرایسس رو اینط تعریف کرده بود:
  Dating with an ugly girl in a fancy restaurant
  قرار گذاشتن با یه دختر زشت در یه رستوران مجلل

  ۰ ۰
  1. Jhon f Keendy گفت:

   حالا نمیشود واسه این مثالت دختر ها رو خطاب قرار نمی دادی شاید کا ربر های دختر تو سایت
   عضو باشند.

   ۰ ۰
  2. avion گفت:

   عجب گیری دادی.باشه اینجوری چطوره
   قرار گذاشتن با یه پسر زشت در یه رستوران مجلل

   ۰ ۰
  3. آرویــن گفت:

   چه تشبیه جالبی … :lol:

   ___________
   آروین از pc $

   ۰ ۰
  4. eblis007 گفت:

   الان سعید میاد میگه
   بن :D :D

   ۰ ۰
  5. RANDYORTON گفت:

   نظر این دوستمون که ربطی به بقیه دخترا نداره……داره؟ :-? :-?
   عاقا من نمیدونم خودتنم نفهمیدید چی گفتید این بحثو تموم کنید.

   ۰ ۰
  6. Ali Hybrid گفت:

   طرف مخش تاب داشته ! چه ربطی دارن آخه اینا به هم دیگه ؟!!

   ۰ ۰
  7. آرویــن گفت:

   دختر زشت همون بازی مسخرست و رستوران مجلل همان سیستم توپی که لازم داره … :D

   __________
   آروین از pc $

   ۰ ۰
  8. Ali Hybrid گفت:

   بازیش زشت نیست ، معمولیه ! مخ طرف تاب داشته اینو که اینو گفته ! :P :D

   ۰ ۰
  9. avion گفت:

   دختر زشت= گیم پلی
   رستوران مجلل= گرافیک

   ۰ ۰
  10. Ali Hybrid گفت:

   اتفاقا گیمپلی هم مثله گرافیک بازی خوبه ! :wink:
   مثالی که آروین زد درستتره به نظر من ! ;)

   ۰ ۰
  11. Nate drake گفت:

   عجب کاربر روشن فکری بوده… :D باهاش صوبت کن بیاد تو دیبازی عضو بشه :roll:

   ۰ ۰
  12. Survivor گفت:

   @avion
   !that’s absolutely true

   ۰ ۰
 7. RANDYORTON گفت:

  نمره من ۷/۵ چرا که بر عکس شماره ۲ گیم پلی نرم تر شده بود بقیه ایرادات کاملا درست بودند با تشکر از نویسنده گرامی

  ۰ ۰
 8. deniro گفت:

  گرافیک بازی فراتر از این نسل هست!کرایسیس یعنی گرافیک و بعد باقی المانها حالا مفصل میام صحبت میکنیم الان کار دارم ممنون بابت نقد ولی نمره من ۸ از ۱۰ هست.

  ۲ ۰
 9. Ali Hybrid گفت:

  به قدری با نقدت موافقم که دیگه هیچی نمیگم ! :X :D

  ۰ ۱
 10. Curunir گفت:

  من منتظر نقد سعید بودم! چرا سعید نقدش نکردی؟
  من پیشنهاد می کنم هرکی دم دستش یک پی سی قدرتمند هستش این بازی رو حتما روی این پلتفرم انجام بده! در پی سی می توان به قدرت بالای کرای انجین پی برد!
  در مورد هوش مصنوعی: هوش مصنوعی این بازی نسبت به تعداد هسته های پردازنده و کلا قدرت پردازنده متغیر هستش! یعنی هرچی پردازنده بهتری داشته باشید هوش مصنوعی بهتر خواهد بود! اما میدونم این بازی هوش مصنوعی اش در کل خوب نیست! اما اگه پردازنده ما خوب باشه هوش مصنوعی بهتر میشه!
  در مورد افت فریم هم این بدلیل سخت افزار قدیمی کنسول ها می باشد !

  ۱ ۰
  1. Ali Hybrid گفت:

   واقعا گرافیکش حرف نداره ! هرچی بگیم کم گفتیم !!!

   ۰ ۰
 11. mohammad.m گفت:

  به نظر من اگه اون تیرو کمان تو بازی نبود بازی هیچ ارزشی نداشت یکی نیست به اینا بگه عاقا گرافیک همه چی نیست یکم به فکر گیم پلی هوش این دشمنا هم باشید بد نیست…در اخر بازی متوسطی بود اصلا اون انتظاراتم رو براورده نکرد

  ۰ ۰
  1. mohammad.m گفت:

   راستی یادم رفت موسیقی و صدا گذاری تو بازی مثل گرافیک خیلی خیلی خوب بود

   ۰ ۰
 12. orion گفت:

  کرایسیس از همون اولشم تو داستان و طراحی مرحله ضعف داشت. مثله اینکه تو این بدتره. به هر حال من که بازی نکردم. مرسی از نقدت

  ۰ ۰
 13. victor hogo گفت:

  از نقد خوبت خیلی تشکر میکنم…مثل همیشه تا آخرش خوندم…عالی می نویسی…خسته نباشی….
  راجب بخش گرافیکی که نیازی به گفتن نیست و جز به به و چهچه کاری نمیشه کرد…اصلی ترین دلیلی که چندیدن بار کرایسیس رو تموم کردم همین بخش بوده….
  اما گیم پلی هم برای من قابل قبول بود و اصلی ترین دلیلش در کنار قابلیت های نانو سلا حهای جذاب و اون کمانش هست….ولی قبول دارم انتقادایی که به این بخش رو وارد کردی ولی نه در این شدتی که می رفمایید….
  در کل من کرایسیس ۳ رو بازی خوبی میدونم و نمره ای بین ۸-۸.۵ رو بهش میدم ولی خب انتظاراتم بیشتر از این بود…..

  ۱ ۰
 14. eblis007 گفت:

  تاحا لا به مدل مردن دشمنا نگا کردین ؟

  ۰ ۰
  1. Ali Hybrid گفت:

   خب ؟؟

   ۰ ۰
  2. eblis007 گفت:

   ضایس ، دقیقا مثله اواتارات :mrgreen:

   ۰ ۰
  3. Nate drake گفت:

   :)) خیلی باحال بود!

   ۰ ۰
  4. Masoud76 گفت:

   eblis007
   هر هر هر :| قوانین سایت رو یه مطالعه بفرمایید بینید که بی احترامی به “عقاید” کاربر مساوی با چیه … عجب گیری کردیم.حالا خوبه آواتارت هم که کپ زدی :-|

   ۰ ۰
  5. eblis007
   ۹۹ روز بن
   ;)

   ۰ ۰
  6. RANDYORTON گفت:

   خوشم میاد تو هر حالتی باشی این حس اس.تبدادی خودت رو داری :lol: :D ;;)

   ۰ ۰
  7. Very Big Daddy گفت:

   گاهی استبداد لازم میشه!
   =D =D =D =D

   ۰ ۰
  8. RANDYORTON گفت:

   گاهی ولی ایشون همون طور که گفت
   at any time :lol:
   که اینطوری میشه شبیه یکی…. :lol:

   ۰ ۰
  9. Very Big Daddy گفت:

   اوه اوه!بیخیال! :D

   ۰ ۰
  10. آرویــن گفت:

   ۹۹ روز … مگه جنگه … :D

   ___________
   آروین از pc $

   ۰ ۰
  11. reza vampire گفت:

   پ ن پ
   سایت دنیای بازیه

   ۰ ۰
  12. NSR گفت:

   blah blah blah

   ۰ ۰
 15. Masoud76 گفت:

  ۴ نفر اول گفتن بازی بدیه و فقط گراف داره همه پشتشون دراومدن که آره …
  خب آخه برادر من ۶.۵ چه نمره ای هست که شما به بازی دادی ؟ این ها همونایی هستن که تو پست “آخرین بازی انجام شده توسط شما” به گراف بازی ۱۰ و به گیم پلیش ۸ دادن و …
  دوست خوبم آقای حاج محمدی ممنون از نقدتون که می دونم خیلی واسش زحمت کشیدید ولی در کل بهتر بود این بازی رو روی یک پی سی هم تست می کردید تا گرافیک واقعیشو ببینید.
  با بیشتر نقدت موافقم اما نمرش واقعا پایین.
  موفق باشی.

  ۰ ۰
  1. victor hogo گفت:

   خب اصلا ربطی به بازی کردن نسخه ی پی سی یا کنسول نداره که نقد ایشون !!!!!!!!!!!!
   مگه از گرافیک چیزی جز تعریف و تمجید کرد؟؟؟؟
   آیا طراحی مراحل کنسول با پی سی فرق میکنه !!؟؟؟؟؟
   طبق نقد ایشون گرافیک نمره ی کامل میگیره اشکالاتی که گرفته ربطی به پلتفرم تست نداره….تو ایر پی سی هم بازی کنی همین اشکالات هست

   ۰ ۰
  2. Mikaelson گفت:

   خوبی نسخه ی پی سی با کنسولها و فرقش اینه که وقتی رو پی سی بازی کنی به چنانی

   محو قدرت گرافیک بازی میشی که اینقدر به نکات منفی بازی توجه نمیکنی،یعنی اون گرافیک

   اجازه نمیده که اینقدر ریزبین باشی

   ۰ ۰
  3. victor hogo گفت:

   ولی نقدای رو پی سی که نمرات دیگری نوشن میده و نقض میکنه حرف شما رو
   ———-
   لطفا بی خیال بحث کنسول و پی سی شید و به خود بازی بپردازید

   ۰ ۰
  4. Masoud76 گفت:

   اگه فرق نمی کرد که الان قیمت سیستمی که من جمع کردم باید با کنسول شما برابری کنه در صورتی که من سیستمی که جمع کردم نزدیک ۳ میلیونه.فکر کنم منظورمو اصن درست نگفتم.منتقد چه جوری نمره داده که در کل میانگین نمرات برابر ۶.۵ شده ؟ احتمالا به گرافیک بازی ۱۰ ندادن که نمره پایین شده.در ضمن روی پی سی تست کنید بیشتر این اشکالات با توجه به دو آپدیتی که منتشر شدند رفع شدن.درکل علی جان در مورد کرایسیس باید بگم که تست این بازی روی پی سی از نظر گرافیک و مشکلاتی همچون باگ ها و … کلا با کنسول فرق داره.

   ۰ ۰
  5. eblis007 گفت:

   همه اینا رو گفتی که بگی سیستمه سه تومنی داری ؟

   ۰ ۱
  6. Masoud76 گفت:

   نه گفتم شما ۹۹ روز بن شی :| خب چه ربطی داره اصن من دارم با علی ویکتور بحث می کنم واسه چی میپری وسط بحث ؟
   ________________
   victor hogo@
   حرفتون درسته ولی این که باگ پی سی از کنسول بیشتره تو برخی عناوین فرق می کنه مثلا Dishonored رو روی پی سی بازی کنی متوجه میشی که چقدر توی صداگزاری و گرافیک از کنسول سرتره (درکل دارم میگم نه این که طرفداری چیز خاصی باشه ) ;)

   ۰ ۰
  7. sand man گفت:

   @eblis007
   قات داریا :lol:

   ۰ ۰
  8. victor hogo گفت:

   خب مسعود جان اگه اینطور بود که الان متای کرایسیس ۳ تو پی سی کمتر نمیشد از کنسول ها!!!
   قطعا گرافیک پی سی بهتره ولی چیزی که همیشه کنسول بهتر بوده کمتر بودن ایرادات فنی مثل باگ هاست!

   ۰ ۰
  9. Curunir گفت:

   دمت گرم مسعود جان که حرف دل من رو زدی! کرایسیس برای چی معروف شد برای گرافیک دیگه دوستان! من هم کرایسیس رو فقط به خاطر گرافیکش بازی کردم مگر نه این عنوان نه داستان درست و حسابی داره نه گیم پلی انچنانی

   ۰ ۰
 16. mr.zombie گفت:

  متاسفانه بازی برای من جذابیتی نداشت روند بازی همون شماره ۲ بود با این تفاوت که کوتاه تر شده بود…در کل بازی یه بازیه تکراری و نچسب بود واسه من…نمره ی من هم ۶.۵ هست…
  تشکر بابت نقد… :wink:
  _____________________________
  ۱۲ روز تا اولین شاهکار… :X
  ____________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 17. rauof گفت:

  البته که به نمره ی که شما دادید کاری ندارم رضا خان ولی یک چیز هست که شما در اسکرین شاتهایی که در اینجا گذاشتید به تحسین بازی ادامه می دادید و تجب از آن که نمره و نقد کاملا با هم تفاوت دارد امیدوارم یه نگاهی کنید …

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   توی اینفوگرافک‌هایی که گذاشتم, تنها از گرافیک بازی خوب گفتم و از گیم‌پلی بد.. بهتر یه نگاهی دقیق‌تری کنید…

   ۰ ۰
 18. Very Big Daddy گفت:

  ۶.۵؟داداش نوکرتم بیخیال!
  شما با توجه به مطالبی که در متنتون نوشتید باید ۷.۵ رو میدادید!متن نقد واقغا عالی بود اما نمره اصلا منصفانه نیست به نظر من…
  من که همون موقع هم گفتم این بازی رو دوست دارم و باتوجه به لذتی که ازش میبرم بهش ۹ میدم ولی ارزش نمره ای نقد شما از نظر من باید ۸ یا ۸.۵ میبود با توجه به چیزایی که بهشون اشاره کردید.

  ۱ ۰
  1. Frankenstein گفت:

   … دقیقا !!
   این نمره با متن نقد خیلی تفاوت داره !

   ۱ ۰
 19. Nate drake گفت:

  نمره کاملا منصفانه است و من از نویسنده گرامی تشکر میکنم که اینقدر بازی رو دقیق انجام داده… =D بعد از چندوقت یه نمره درست حسابی تو این سایت دیدیم…

  ۰ ۱
  1. Curunir گفت:

   تمره درست و حسابی هست چون با نظر شما همخوانی داره!

   ۰ ۰
  2. Nate drake گفت:

   نخیر! اصلا با نظرمن همخوانی نداره :| به نظر من اگه بخوایم فاکتورهای اصلی رو در نظر بگیریم… این بازی فقط ۳نمره از گرافیک میگیره و من بهش ۳ میدم نه ۶.۵ :wink:

   ۰ ۰
  3. Frankenstein گفت:

   اگه یه دو تا دونه ” هار هار هار ” هم بنویسی آخر کامنتات ، مطمعن میشم که خودِ فرزاد هستی !!

   ۰ ۰
 20. Survivor گفت:

  سلام به همگی… تشکر بابت نظراتتون…. خوشحالم که بسیاری با نمره موافقن و درک کردن که بازی فقط گرافیک داره… اونایی هم که نمره ۶.۵ را عادلانه نمی‌دونن, نظر خودشونه… چون یه جورایی این ۶.۵ رو فقط دادم به گرافیکش.. چون بازی اصلا گیم‌پلی نداره… همون‌طور که گفتم بازی مصالح بسیاری برای تبدیل شدن به یه شوتر خفن رو داشته اما سازنده اصلا به این توانایی‌ها توجه نکرده و گیم‌پلی سرهم بندی شده‌است…

  همون‌طور هم که توی کاور مقاله گفته شده… گیم‌پلی یا گرافیک؟… اگر گیم‌پلی براتون مهم نیست.. بازی کنید و از گرافیک بازی لذت ببرید اما اگه گیم‌پلی اولین انتخابتونه بی‌خیال بازی بشید, برید فارکرای۳ رو یه دست دیگه بازی کنید…. اما اگه می‌]خواهید بفمید فرق یه شوتر ناب با یه شوتر شلخته چیه! کرایسیس ۳ رو از دست ندید…

  ۰ ۰
  1. Very Big Daddy گفت:

   فارکرای ۳ داداش من؟!بازی که بعد سه ساعت هیچ چالش و سختی نداره وهرچی داره رو رو میکنه و تنها درصورت خودکشی با نارنجک یا پرش از ارتفاع میمیرید،باهوش مصنوعی در حد شیلنگ(دشمن داره شما رو شناسایی میکنه میرید عقب دیگه نمی بینتتون!فاجعه!) یک گیم پلی نابه وکرایسیس گیم پلی نداره؟!
   شرمنده دوست عزیز ولی من درکتون نمی کنم!

   ۰ ۱
  2. RANDYORTON گفت:

   @very big daddy
   دوست عزیز فار کرای یه بازیه پس با این وضع گیم پلی هیتمن و کانویکشن هم بده
   البته همون طور که گفتم گیم پلی این شماره خیلی نرم تر بود و از نظرم بزرگترین ضعف داستان بود

   ۰ ۰
  3. Very Big Daddy گفت:

   با کانویکشن شدیدا موافقم مثل آب خوردن بود!ولی هیتمن هرچی بود یکم سربه سرت میذاشت!
   بحث من اینه که خیلی بی انصافیه به گیم پلی آبکی و ورای ساده ی فارکرای بگی عالی بعدبگی کرایسیس اصلا گیم پلی نداره!

   ۰ ۱
  4. RANDYORTON گفت:

   البته این بلک لیست که داره میاد تمام مشکلات هوش مصنوعی رو برطرف کرده چون مسئولین یوبی میدونستن با جماعت ایرانی سروکار دارن هوش رو بردن بالا :D :D (البته رو درجه سختیه بالا)

   ۰ ۰
  5. Very Big Daddy گفت:

   :)) :)) :)) :))
   والله من که چشمم آب نمیخوره!از یوبی سافت بعیده به فکر هوش مصنوعی باشه!

   ۰ ۰
  6. Curunir گفت:

   دوست من دیگه گیمپلی نداره هم دیگه ته اگزجره هستش! اگه گیمپلی نداره دیگه یه راست می گفتید دارید یه فیلم نقد می کردید! ان وقت اگه این عنوان گیمپلی نداره پس عنوانی مانند بیگانه ها چی هستش!

   ۰ ۰
  7. Survivor گفت:

   گیم‌پلی نداره یعنی گیم‌پلی بسیار ضعیفی داره… یعنی گیم‌پلی عوضی سرگرمت کنه, خسته‌ات می‌کنه… یعنی از یه جا میری یه جا دیگه… چهار نفر رو می‌کشی و همین… یعنی هوش مصنوعی دشمنان در حد گوجه سبزه و از همه مهم‌تر یعنی از “طراحی مرحله” خبری نیست … عنوانی مثل بیگانه‌ها رو هم تجربه نکردم و نظری ندارم ولی اگه اون هم این مشخصه‌ها رو داره,‌پس اونم گیم‌پلی نداره….

   ۰ ۰
  8. Frankenstein گفت:

   شخصا تو فارکرای هم از یه جا میرفتم یه جای دیگه …. چهار نفر رو میکشتم و همین ! :-|

   ۰ ۱
  9. Curunir گفت:

   دوست من دیگه گیمپلی نداره هم دیگه ته اگزجره هستش! اگه گیمپلی نداره دیگه یه راست می گفتید دارید یه فیلم نقد می کنید! ان وقت اگه این عنوان گیمپلی نداره پس عنوانی مانند بیگانه ها چی !

   ۰ ۰
 21. dead of war123 گفت:

  تو پست قبلی این همه تعریف ازش کردین تا به اینجا رسید حتما باید ترولش کنی؟؟؟
  بابا شما ها دیگه کی هستین

  ۱ ۰
  1. Frankenstein گفت:

   حالا دوست داشتم انحصاریه سونی بود ، اونوقت باید میومدی نظرات رو میدیدی !!

   ۰ ۰
 22. game59 گفت:

  تو نسخه یک و وارهد هم میشد سلاح دشمنان(چه فضایی و چه کره ای) رو استفاده کرد،تا اونجایی که ما یادمون میاد!

  ۰ ۰
 23. BUFFALO گفت:

  نقد زیبایی بود مرسی
  من کرایسیس را از نظر گیم پلی و گرافیک تحسین میکنم ولی از داستان سازیش زیاد راضی نیستم.

  ۰ ۰
 24. Mikaelson گفت:

  کامل نقد رو خوندم و با ۹۹درصدش موافقم!بخصوص اون قسمتی که گفتید دیگه در مراحل آخر

  دیگه اون مناظر زیبا و چشم نواز رو نمیبینیم و طراحی محیط بسیار ضعیف میشه!!یعنی اواخر بازی

  واقعا افتضاح محض است که فقط با یک ماشین جنگی هی مارو از اینور به اونور میبره :arrow:

  خواستن یخورده محیط و فضا رو متنوع کنن که ای کاش نمیکردن!!ما با همون محیط سرسبز همراه

  با رودی که در وسط آن جاری بود رو ترجیح میدادیم :-s

  شخصیتها به نظر خودم بجز شخصیت اصلی بقیه خیلی نچسب هستن :-? به کوتاه بودن هم

  هم نمیشه ایراد گرفت چون بازی اگر میخواست با این گیم پلی خسته کننده بیشتر ادامه پیدا

  کنه مطمئنا ضربه ی سنگین تری میخورد

  در آخر نقد بسیار عالی و کاملی بود و واقعا لذت بردم رضا جان،من شک ندارم شما قبلا یکجا نویسنده

  بودی یا تو یک نشریه ای چیزی هستی!آخه خیلی خوب مینویسی لامصب :D آدم کیف میکنه

  میخونه :X :X

  ۰ ۱
  1. RANDYORTON گفت:

   لامصب.عزیز چرا هر کلمه که

   لامصب.مینویسی

   لامصب.۲ خط جا میذاری

   لامصب. :-? :lol: :lol:

   لامصب.چرا تیکه کلام منو استفاده میکنی :D

   لامصب.قربون تهی هم برم

   ۰ ۰
  2. چه اسپمر خوبی هستی لامصب :D

   ۰ ۰
  3. RANDYORTON گفت:

   تخصص دارم لا مصب
   صدا نده لامصب :D
   بیخیال تمومش کن لامصب :D

   ۰ ۰
  4. Nate drake گفت:

   یک نکته منفی دیگه: پایان بسیار بد و آبکی بازی که اصلا نمیشد هضمش کرد :-s
   درضمن خدایی راست میگی ها: بازی اگه میخواست طولانی تر بشه واقعا خسته کننده میشد :-? من به این موضوع توجه نکرده بودم

   ۰ ۰
 25. Leon S.K گفت:

  والا صادقانه بگم از نقد قبلیت که مال فضای مرده ۳ بود خوشم نیومد چون زیادی آسون گرفته بودی! ولی با این حال کردم! منتقد باید ریز بین و سخت گیر باشه! نمره ۸ برای بازی های عالی هست! نه یه بازی نیمه متوسط مث این!

  ۰ ۰
 26. من به شخصه از این بازی خیلی خوشم آمد و فن این بازی هستم.
  ولی طراحی مراحل رو درست فرمودید اصلا خوب نبود.محیط بسیار و دشمنان بسیار کم.چینش دشمن ها هم خوب نبود.داستانش رو میشه یه تخفیف هایی داد.یه تناقض هم داشت
  ابتدای بازی میاد یک ماشین جنگی رو معرفی میکنه و از اون به نام greatest combat machin یاد میکنه ولی در آخر میاد چه راحت اون رو از بین میبره در صورتی که میتونست بیشتر رو اون مانور بده
  به هر حال امتیز من به این بازی ۹.۵ هست

  ۰ ۰
 27. نقد خوبی بود. نمره هم درسته! من بهش ۶ میدم به دلیل طراحی بد مراحل و داستان به شدت ضعیف!

  ۰ ۰
 28. Meraj Fathi گفت:

  به علت نمرات پایین این بازی رو تهیه نکردم.

  ۰ ۰
  1. The End Of Ps گفت:

   عجب دلیلی !!

   ۰ ۰
  2. Meraj Fathi گفت:

   علی جان به دلیل وضعیت نا مناسب اقتصادی بنده من نمیتونم همه ی بازی ها رو بخرم برای همین مجبورم نمره بالاها رو انتخاب کنم. اگر پول داشتم همه رو تهیه میکردم.

   ۰ ۰
  3. Frankenstein گفت:

   دیگه دی وی دی ۱۸۰۰ تومن چیه آخه ؟! …. همچین میگی ” به دلیل وضعیت نا مناسب اقتصادی ” …. آدم دلش واست میشکنه !!

   ۰ ۱
  4. Masoud76 گفت:

   DVD هزار و هشتصد تومن ؟ میشه بپرسم شما کجا زندگی می کنید ؟ بنده کرایسیس ۳ رو ۴ تا DVD5 خریدم ۲۵۰۰.

   ۰ ۰
 29. saeed mirabi گفت:

  با این نقد و گفته های دوستان هیچ تمایلی برای بازی کردن کرایسیس سوم ندارم .
  فقط جهت تست گرافیک تهیه اش میکنم .
  با تشکر

  ۰ ۰
 30. Nate drake گفت:

  خوب طبق پیش بینی های بعضی از دوستان در سایت ادعاهای جواد یرلی همشون خوابیدکی بود و دیگه حرفی واس گفتن نمیمونه با این شاهکاری که تحویلمون دادن :D واقعا از آقا جواد به خاطر بهترین بازی نسلشون که گرافیکش در حد ویچر ۳ و کیلزون سقوط سایه هاست قدردانی میکنم و از طرف همه میگم اینجا دیبازی: We ♥ U JY

  ۰ ۰
 31. mani گفت:

  گرافیک عالی ولی پایانی بسیار تخیلی در کل بازی کوتاه و سرگرم کننده ای بود ;)

  ۰ ۰
 32. general amin گفت:

  هنوز بازی را تهیه نکردم …
  البته سطح توقعم از بازی مشخص است . فقط و فقط می توان از گرافیکش لذت برد …
  ————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 33. MilAd.gH گفت:

  گرافیک بازی واقعا خیلی زیبا بود و حرف نداشت
  اما داستانش :-| خیلی خسته کننده بود مخصوصا با اون پایان فوق تخیلیش که اصلا قشنگ نبود
  گیمپلیش یه کم از نسخه دومش روانتر و بهتر شده بود ولی اونم ایراد داشت
  در کل این بازی فقط به خاطر گرافیکه معرکه ای که دارد محبوب شده فقط همین.
  امیدوار هستم اگه شماره ی دیگه در کار باشه یه ذره از گرافیک دست بردارند و به داستان اهمیت بدن
  _________
  با تشکر از نقد زیبای شما

  ۰ ۰
 34. Amir.M گفت:

  دایرکت ایکس۱۱ :(( :(( :(( :(( :(( :(( :((

  ۰ ۰
 35. lich king گفت:

  نه آقا به هیچ وجه نمیشه با ایراداتی که شما از بازی گرفتی و نومونه اش تو هیچ سایتی پیدا نمیشه کنار اومد . بیشتر یه نظر شخصیه تا نقد چون هیچ جا ندیدم که از گیم پلی ایراد بگیرن بخاطرش نمره کم کنن . شما هم کلی از گیم پلی تعریف کردی که میشه به روش های مختلف بازی رو پیش برد و … ولی آخر گفتی بازی گیم پلی نداره و خلاص . با توجه به نمره گیم اسپات و آی جی ان با توجه به میانگینش نمره ۶ یکم زیادی الکیه و بیشتر از رو احساسات شخصیه تا نقد تخصصی بازی چون بقیه منتقدها آخر ایرادی که تونستن از بازی بگیرن ، آسون بودن بازی بوده .

  ۰ ۰
 36. چند تا مشکل توی دو تا کنسول xbox 360 , ps3 من دیدم یکی افت فرم عجیب و دو باگ های عجیب و قریب بود ولی در مورد خود بازی باید بگم داستان یه مقدار در هم ور هم بود کلا احساس می کنم می خواستن داستان یه جوری سر هم بندی کنن و سریع ختم بخیرش کنن که بسیار کار ناشایستی بود از شرکتی که تجربه زیادی در عرصه بازی های رایانه ای داره و خالق دو عنوان بزرگ فارکرای و کریسیس . گیم پلی هم به مراتب اکشن روانتری داشت ولی آیتم ها و آپگربد ها بسیار پیچیده بودن و سادگی قبل نداشتن و این خودش به خودی , باعث دلسردی دوستداران این سری شد
  یه چیز دیگه هم احساس کردم این بود که این نسخه از بازی کریسیس رنگ بوی هیلویی به خودش گرفته بود و هر چی به پایان بازی نزدیک می شدم به شباهت های بیشتر بر می خوردم و این باعث تاسف که یه عنو انی که خودش یه الگو کرده از یه عنوان دیگه الگو برداری کنه تا مشتری یه عنوان دیگه رو هم جلب بازی خودش کنه فقط بخاطر اندکی فروش بیشتر
  ولی امیدوارم دیگه کریسیس نبینیم حداقل از نوع اول شخصش رو و بجاش هوم فرانت که پتانسیل بالایی رو داره تماشا کنیم از این سازنده
  بابت نقدم ممنون نمرات انگار دارن واقعی تر و شفاف تر می شن

  ۰ ۰
  1. Frankenstein گفت:

   ” گیم پلی هم به مراتب اکشن روانتری داشت ولی آیتم ها و آپگربد ها بسیار پیچیده بودن و سادگی قبل نداشتن و این خودش به خودی , باعث دلسردی دوستداران این سری شد ”

   نمی دونم رو چه منطقی این حرف رو میزنید ، آپگرید نانو سوییت که اصلا پیچیده نبود ، کاملا سر راست یه سری قابلیت که با پیشرفت در بازی در اختیار شخص گذاشته میشد و تو سه حالت مختلف ذخیره میشد !!

   واقعا مغرضانه نظر میدهید !

   ۰ ۰
  2. مغرضانه نیست دلسوزانه هست چون این فرانچایز بسیار دوست داشتنی و جذاب بود و نو آوری های زیادی داشت ولی الان مشکلات دیگر چرا در نظر نمی گیرین

   ۰ ۰
 37. ali g گفت:

  سلام خدمت دوستان .خیلی وقتی که داخل سایت نظر نمی دم. ولی خب صحبت کرایسیس هست و ای یعنی نوستالژی. برای یک پی سی باز قدیمی (البته پی اس ۳وایکس باکس هم دارم)حکایت ماوس و کیبورد چیزی مثل شمشیرهای کریتوس .بازی اکشن اول شخص بدون ماوس لذت کمتری داره و انالوگها به شدت بدقلقن .همیشه اوایل نسل که کنسولها میان همه پی سی رو فراموش میکنن و میرن سراغ دسته ها .(مثل سازندگان ویچر ۳ که هنوز نسل بعدی نیومده گفتن احتمالا پلت فرم اصلیشون رو عوض میکنن ) . ولی سالها پیش (سال ۲۰۰۷) همزمان با کنسولهای نسل جدید ، یه بازی عرضه شد که من رو به سالها جلوتر برد . سه بار گرافیک، دو باز سی پی یو و رم عوض کردم . دو بار مادر بورد وهمچنین الباقی . انگار که یه ماشین زمان داشتم . هر وقت دکمه پاور رو میزدم و بازی رو اجرا می کردم ساعتها در جزیره به گشت و گزار مشغول می شدم . اون موقع مقایسه بازی حتی با هیلو۳ مسخره بود .بازی باهوش مصنوعی ، خیره شدن به گیاهان و درختها ، دنبال کردن جانوران و بعضی وقتها هم شکار شدن توسط کوسه ها .در مرحله آخر باس نهایی من رو به بچگی برد و به یاد باسهای کنترا انداخت . الان چند سال گذشته . حالا معلم یه مدرسه ام. در گرانی غرق شده ام و اجاره خونه رو به زحمت تأمین می کنم .یه پی سی دارم که باوضعیت دلار قیمتش سرگزاشته به فلک !!! ولی نمی فروشمش !!! چون دارم کرایسیس ۳ بازی میکنم !!!هر چند که قربانی کنسولها شده . انگار که یه ماشین زمان سوار شدم و به سالها قبل بر می گردم!!!
  نوستالژی است دیگر!!!!!

  ۰ ۰
 38. chief.arash گفت:

  نقد خیلی خوبی بود
  ولی من با امتیاز ان مخلافم
  چون واقا دیگه اینقدر هم بد نبود :-D :?:

  ۰ ۰
 39. ****Ice Boy**** گفت:

  منکه چیز زیادی جز گرافیک ازش ندیدم//

  ۰ ۰
 40. متاسفانه نمی تونم با نقدت از گیم پلی موافق باشم … گیم پلی این بازی، خیلی بی ایرادتر و درست تر از بازی قبلی هست. و اتفاقا طراحی مراحل بازی به شدت به کرایسیس ۲ پایبند بوده و البته چند تا چیز بیشتر هم داره. اول این که محیط بازی بیشتر از قبل در خدمت المان‌های گیم پلیه، دوم این که بازی بزرگتر شده، تعداد دشمنایی که سر راهت قرار می‌گیرند بیشترند، و به صورت موج هم میان و یه دفعه تو محیط پخش نمیشن، این باعث میشه که شما برای هر سکانس از بازی سه چهار تا استراتژی پیاده کنی. سومین چیز جدید بازی که خیلی هم بهش اومده و میشه به خاطرش و فقط به خاطرش بازی رو تا انتها رفت، کمان بی نظیره بازیه که با اضافه شدنش به امکانات بازی کننده، بالانس بازی و سلاح هاش رو به هم نزده، و باعث تنوع بسیار زیادی شده. و البته این کار هم بدون به خرج دادن هوش و ذکاوت در ایجاد چند تا محدودیت میسر نمی شده.
  باز هم میگم اتفاقا به نظر من طراحی مرحله بازی خیلی خوبه، فقط بزرگتر شده، نیازه که شما هم بزرگتر فکر کنید …

  ۰ ۰
  1. کیلیشه نیاز به سر هم بندی نداری این را باید قبول کرد که بازی افت قابل مشاهدی رو داشت . استفاده کردن لحظه های سینماتیک باعث نمی شه یک عنوان شایسته بشود ولی با دست به دست دادن همه ی المان ها می شه به موفقیت رسید خب این عنوان یه پیروزی نبود و یه مهره ناکامی برای این سری محسوب می شد و هر چقدر سازندگان بازی بگویند که از همه نسخه ها برتری داشت برای من و اکثر هواداران این حرف کاملا نامفهوم است
   همه عوامل یک عنوان باعث ماندگاریش می شود و برای همین وار هد و کریسیس ۱ هنوز جذابیت خاص خود را دارند
   من همان طور گفته هر چقدر به پایان بازی نزدیک می شدم با یک عنوان مجزا نزدیک می شدم
   تیر کمان هم دیگر جواب گوی این نوع عنواین نمی شود ما در قرون وستا بازی را نمی بینیم

   ۰ ۰
  2. Nightmare گفت:

   بازی پیشرفت داشت نه پسرفت !!
   خیلی چیزهاش بهتر شده بود ..
   بله شاید در برخی موارد مانند ۱ نشود اما در بیشتر موارد از ۱ بهتره !!
   ۱ به اینم دلیل برتر بود چون مانندش هیچ کجا نبود ..
   اما الان ۲ نسخه دیگه ادامه پیدا کرده ..
   کلا بازی های ادامه دار در برخی چیزها دیگر مانند نسخه اول سوپرایز ندارند !!
   —————————–
   کراسیس را باید فقط با PC بازی کرد تا نه از کم بودن هوش مصنوعی رنجید (مقدار هوش مصنوعی به قدرت پردازشی ربط مستقیم داره در این بازی !!) و نه گرافیک و ..
   در PC نه باگ میبینید نه …
   پس بهتر بود نقد این بازی از روی نسخه PC نوشته میشد !!

   ۰ ۰
  3. دوست عزیز برتر نام می بردی بهتر بود
   بعدش درمورد این که رو نسخه pc بهتر بودن شک نیست ولی این صد در صد می دونید که وقتی یه بازی پلتفرمش فقط یه مقصد نباشه باید تمام پلتفرم هاش مقایسه کرد این بازی کنسول ها افت فرم بسیاری زجر اوری داشت که باعث از بین بردن لذت بازی میشد شما نباید اکثریت فقط نگاه بندازید همیشه حق با ۳/۲ نه ۳/۱

   ۰ ۰
  4. Nightmare گفت:

   دیگر تقصیر کرایتک و سازندگان بازی نبود که سخت افزار زغالی کنسول ها نمیتوانستند از این بیشتر بازی را جواب بدهند !! کرای انجین و فروستبایت برای سخت افزار های قدرتمند ساخته شده اند و دیدگاه فرا نسلی (نسلی که داره میاد یا بهتره بگم اومده !!) دارند ..
   کراسیس بدون شک بیشتر و برتر از نسل حاضر بوده و هست !!
   —————
   در کل من نصفی از سخنان دوستان که میگن بازی ضعیف بود رو قبول ندارم !!
   با تشکر

   ۰ ۰
  5. خیلی عذر می خوام ولی حرف شما مثل این می مونه بخوایم یه تلویزیون ۴۲ اینچی رو توی یه ماشین مینی ماینر فرو کنیم ولی حتی عرضشم جا نشه
   ولی راه حلی هست که هم تلویزیون بخریم و هم توی ماشین جا بشه اون خرید tv کوچکتر با همون امکانات خب بعضی هام ماهر برای pc بازی بسازن و موتورشونم بر پایه pc این دلیل نمی شه از کنسول اید گرفتن چون الان بازی هایی رو می بینیم روی کنسول ها که به مراتب بهتر از این عمل بر می یان مانند سنتی مونیکا نایتی داگ اپیک راکستادی و غیر به نظر من ضعف از موتور بود که نتوانست خودش با کنسول ها بالانس کنه و اگه می خواست پای خودش فراتر بزار بهتر بود این عنوان برای pc بده بیرون و یا نسل بعد ولی این عنوان تجربه خوبی نبود و یا حداقل سرگم کننده فراتر هم فقط در گرافیک بود البته نه کنسول ها به نظر من نسخه قبلی برتری بشتری داشت مخصوصا از نظر نور پردازی بر روی کنسول ( افکت اب فاجعه ای در حد سونامی فکوشیما بود در این نسخه)
   و درمورد گیم پلی هم باید عرض بکنم نسخه دوم حداقل در اکشن بودنش بر پایه نسخه ی اول و وار هد ساخته شده بود و این باعث دلگرمی من و دوستانم شده بود و حتی نمراه ها ۹ و ۹.۵ به این عنوان داده شده بود.

   ۰ ۰
  6. همون مثال تلویزیون ۴۲ اینچت تو مینی ماینر نشون میده که چقدر بی منطقی! هیچ احمقی تی وی ۴۲ اینچ رو با مینی ماینر حمل و نقل نمی‌کنه! lol

   ۰ ۰
  7. توی زبان فارسی چند ده هست معنی کلمات کاملا تغییر کرد نمونه هاش زرنگ بودو بسیاری چیز های دیگه لطفا از اسپم هم خوداری بشه چون بحث جالبی هست
   و اگر چیزی برای گفتن در این راستا دارید بسم الله

   ۰ ۰
  8. Frankenstein گفت:

   پوریا رمضانی@
   اوج خلاقیت شما را در مثال زدن شاهد بودیم … و از اون بهتر راه حل کاملا منطقی شما …….. واقعا خسته نباشی !! =; lol

   ۰ ۰
  9. Lennox گفت:

   آقا بخشید وارد بحثتون میشم ، فقط دو سه تا مطلب رو میخواستم بگم:
   – هوش مصنوعی در کرایسیس ۲ ضعیف بود ، کرایتک با اینکه دقیقاً قول داده بود که هوش مصنوعی در این بازی پیشرفت میکنه و خیلی بهتر خواهد بود ، ولی دوباره در این زمینه ضعیف ظاهر شد.
   -کرایتک از مشخصات فنی کنسولها که بی خبر نبوده ، روی هوا هم که بازی نمیسازه ،پس باید متناسب با محدودیت ها عمل بکنه محدودیت سخت افزاری دلیل نمیشه که ضعفهای بازی رو نادیده گرفت.
   – بزرگترین مشکل این بازی در این نقد بهش توجه نشده ، اونم اینکه بازی به طریقه فاجعه باری آسونه ، عملاً در این بازی در مد Veteran حتی یک بار هم نمردم ، حتی به چالش هم کشیده نشدم.
   کامنت قبلی جاش اشتباه بود.

   ۰ ۰
  10. والله یا احتملا شما متوجه حرف من نشدی دید یا من خیلی پیچیده گفتم بهتر یه مثل بهتر بگم توی خونه بزرگ می شه یه لوستر بسیار زیبا زد و لی نمی شه همون لوستر توی خونه ۱۰۰ متری زد چون نسبت به خونه بزرگتر ولی می شه یه لوستر کوچیکتر با شاخ و برگ ها فراهم کنیم تا اون کسی که ۱۰۰ متر فضا داره نسب به اون کسی ۱۰۰۰ متر خونه ی جلوی لوستر ها زیبای خاص خودش رو داشته باشه این کار مثل بهنه سازی می مونه که نه عنوان فرکرای ۳ به این داستان توجه کرد نه کرایسیس ۳

   ۰ ۰
  11. Frankenstein گفت:

   واقعا مثال های شما گنگ هستن ! میشه بگید منظورتون از لوستره ، دقیقا کجایِ کرایسیس است !

   ۰ ۰
  12. Lennox گفت:

   من فکر میکنم منظورشون اینکه ، میشد بازی از لحاظ گرافیکی کمی سطحش پایین تر می بود ولی در عوض در قسمت های دیگه پیشرفت میکرد تا به یک بالانس مناسب برسه.

   ۰ ۰
  13. دقیقا یکم از انبوه بودن باید کم می کردن اگه می خوان مشتری واسه موتور خودشون جمع کنند بهتر با کنفرانس ها و تریلر ها این کار اقتصادی رو انجام بدن نه یهک فرانچایز شایسته

   ۰ ۰
  14. Frankenstein گفت:

   Lennox@
   بنظر من ، نمیشه گفت کرایتک حتما میبایست گرافیک رو پایین می اورد و مثلا داستان بهتری ارائه میکرد ، بهر حال کرایتک تبلیغات برای موتورش رو هم در نظر گرفته ، درسته که داستان مشکل داشت ولی شخصا ایرادی بزرگی در گیم پلی یا AI در بازی ندیدم ، البته چیزی که دوستان اکثرا فراموش میکنند ، بخش مولتیه این عنوان هست که حرفی برای گفتن باقی نگذاشته است !

   ۰ ۰
  15. Lennox گفت:

   جناب فرانکنشتین
   اینرو که من نگفتم ، مثال جناب رمضانی بود.
   البته AI واقعاً ضعیف بود، مولتی پلیر رو کاری ندارم فقط مد سینگل رو میگم.

   ۰ ۰
  16. Frankenstein گفت:

   پوریا رمضانی@
   مشکل اینه که شما صرفا صلیقه ای راجب کرایسیس نظر میدهید ، اگر یک عبارت “به نظر من” استفاده کنید ، من غلط بکنم به نظر شما گیر بدم !
   این نظر شخصیه شماست که : “می خوان مشتری واسه موتور خودشون جمع کنن”
   کاملا مخالفم !

   ۰ ۰
  17. Frankenstein گفت:

   lennox@
   AI جای کار زیاد داشت ولی روی پلتفرم PC اونقدر هم که دوستان میگن ضیعف نبود ، روی کنسول هم ( البته بجز چند موردِ انگشت شمار ، از اول تا آخر بازی) شخصا مشکل حادی نداشتم !
   ___________________________
   مساله ای که هست اینه که بقول شخصی ” در مورد کرایتک و کرایسیس ، با منطق صفر و صدی ، اکثرا نظر میدهند “

   ۰ ۰
  18. خب من نه کلمه همه و من بکار می برم ولی شما شاهد این بودید که سر بازی مکس پین ٣ اولین نفری که روی داستان بازی نظر منفی داشت خودم بود بهتر زمانی بگذر و از گرمای بازی کم بشه تا متوجه مشکلات بازی بشید البته یه چیز دیگه هم اضافه کنم واقعا اگه کنسول ها نبودن معنی انحصاری مختص به اقتصاد و مساءل اجتماعی می شد و یا پیشرفت در صنعت گیم به وجود نمی داشت

   ۰ ۰
  19. Frankenstein گفت:

   فکر میکنم گذشت حدود ۲ هفته و ۴ بار تموم کردن بازی( سه بار پی سی و یک بار کنسول) کافی باشه که با هیجان وشتاب زدگی نظر ندم ! و مشکلات رو هم اون بالا گفتم !!
   درضمن در مورد کنسول ها دقیقا عکس شما فکر میکنم ؛ این کنسول ها هستند که جلوی پیشرفت رو گرفته اند ، بنظرم کرایسیس اگر انحصاریه pc بود خیلی بهتر از اینها ظاهر میشد .

   ۰ ۰
  20. Nightmare گفت:

   @پوریا رمضانی – @Lennox
   ————————————–
   مشکل شما و برخی از دوستان اینه که کلا گیم پلی و هوش مصنوعی رو در :
   فوج فوج حمله کردن دشمنان و وقت خشاب عوض نکردن هم نداشته باشی و مدام صدای تیر باشه میدونید !! (بازی کالاف !!)
   باید همان کالاف رو بازی کنید .. نه بازی که فرق میکند از پایه با آن !! (گرچه در مولتی سعی شده مانند کالاف نبض تندی داشته باشه یا حتی در برخی جاهایی از تک نفره !!)
   من حتی شده مرحله ای رو بدون حتی کشتن یک نفر تمام کردم یا کل مرحله را با کمان جلو رفتم و مدام مشغول جمع آوری تیرهام از اجساد بودم و باز هم کمان و کمان !!
   کراسیس در همون نسخه ۱ هم به همین سبک بود و الان اتفاقا به قول سعید عزیز دشمنان به صورت دسته ای حمله میکردند و عملا قابلیت های نانو سوییت رو به چالش میکشیدند !!
   اصلا کراسیس و نانو سوییت ساخته شده بود که قدرت یک شخص برتر از بقیه باشه (پرافت) خیر سرش میخواست دنیا رو نجات بده !! لارا کرافت که نبود که مدام چوبو تیر بره تو دست و پاش و با بدبختی زنده بمونه که !!
   بازی در حد خودش داستان هم داشت و کاملا معلوم تمرکز روی گرافیک بود !! چون یکی از برترین مشخصه های نسل بعد همین گرافیک خواهد بود !! کرایتک و موتورش برای نسل بعد سرمایه گذاری کردن نه برای این نسل حاضر که عملا داره تموم میشه !!
   ——————————–
   گفتم وقت و فرصت بحث رو ندارم متاسفانه وگرنه هزار دلیل می آوردم که چرا کراسیس ۳ ارزش چند بار بازی کردن رو داره تقریبا !!
   دیگه چی میخوایم از یک بازی ای که سازندش تمام زورش رو زده تا روی کنسول ها هم همون زیبایی رو به نمایش بگذاره !! در کنسول ها هم شاهد زیبایی های کراسیس هستیم !!
   —————
   با تشکر

   ۰ ۰
  21. به هر حال همه نظر با این نقد و هم راستای نمرات و سایت هایی که ۷ و ۷.۵ بود چن به هیچ وجه نه جذابیت قبل داشت نه داستان که روی اصول و معیار های خاص خودش بود اسن عنوان با کمی صبر می تونست یکی از عناوین این نسل و یا نسل بعد باشه اگه لذت بردید دلیل بیارید که چرا لذت بردید وقتی مدرکی دال بر این داستان نباشه نمی شه نظر داد

   ۰ ۰
  22. Lennox گفت:

   @Nightmare
   – از هوش مصنوعی ایراد گرفتم چون عکس العمل های اونها واقعاً احمقانه ی ، مثلاً وقتی من روی ضخره قایم شدم و با تیرکمان پنج تا دشمن رو که پایین کنار هم واستادن یکی یکی میکشم ، اونها همدیگر رو نگاه میکنن ، و حتی یکیشون من رو که سه چهار متر بیشتر باهاشون فاصله ندارم رو نمیبینه با اینکه من نه تو Cloak مدم نه حتی یک سانت اینور اونر رفتم حالا شما به این چی میگین ؟ میگین به به چقدر من کارم درسته؟!! یا میگین هوش مصنوعی چقدر ضعیفه؟
   – آسون بودن بازی ربطی به قوی بودن پرافت نداره ، این اولین بازی ای نیست که قهرمان داستان دارای قدرت های فرابشری ، من هم از این نوع بازیها زیاد کردم نمونش همین کرایسیس ۱ یا دیس آنرد ، هردوشون رو دوست دارم ، در هردوشون قهرمان قدرت های فرابشری داره ، ولی هیچ موقع این قدرت ها باعث نشدن که لذت گیم پلی بازی از بین بره . شاید اصلاً سازندها خواستن که قهرمان داستان با Nanosuit پرواز کنه خب نازه شستشون ، ولی این موضوع زمانی میتونه ارزش داشته باشه که در مقابل این قابلیت به چالش کشیده بشه. Armor مد ( که از اول همراه این سری بوده) در این بازی عملاً نقش چیت God Mode رو ایفا میکنه ، اگر شما هنگام بازی کردن از Trainer استفاده میکنید و اینرو امری لازم برای لذت بردن از گیم پلیه بازی میدونید قطعاً از گیم پلی پوچ این بازی لذت میبرید.
   روی این موضوع تاکید میکنم که کرایسیس ۳ به شکل زننده ای آسونه ، و این آسون بودن هیچ ربطی به وجود قدرت های فرابشری پرافت نداره و دقیقاً ضعف سازنده در طراحی بازیه . اگر هم حرف های منو رو قبول ندارید یک سری به نقدهای بازی بزنید یا دوست دارید از جناب زعفرانی مدیر محترم سایت بپرسید.
   در آخر هم دوست عزیز آقا رضا اصلاً به اکشن های آبکی بزن و برو علاقه ندارم (البته منظورم کال آف نیست.) ، مدتهای گیمرم ، از تمامی گیم پلی های خوش ساخت حمایت میکنم ، و از شما دوستانه خواهش میکنم که برچسب بد سلیقگی به من نزنید اگر از کرایسیس ۳ انتقاد میکنم با توجه به پیشنشه نه اینکه با کال آف مقایسش کنم.

   ۰ ۰
  23. Lennox گفت:

   جناب مدیر محترم ، لطف بفرمایید تایید کنید.

   ۰ ۰
  24. Survivor گفت:

   @ سعید زعفرانی
   محیط‌های بزرگ درست و دشمنان بیشتر هم درست… اما سازنده همه‌ی اینا رو بی‌برنامه ریخته جلوی بازی‌کننده… برای‌ همین هیچ لذتی از اینا برده نمیشه که نمونه‌اش هم همون مرحله‌ای است که باید با اتومبیل خودتو جا به جا کنید… البته این موضوع در اوایل بازی زیاد قابل لمس نیست اما هرچی به پایان می‌رسیم… بیشتر شاهد نبود طراحی مراحل هستیم….

   در بازی‌ای مثل هیلو۴ هم در هر محیط چندین استراتژی داریم, ولی آنقدر مراحل و دشمنان زیبا چیده شده‌اند و هوش مصنوعی آنقدر زیبا هست که لذت از بازی رو از تمام وجود حس می‌کنیم…. اما کرایسیس ۳ برای من چنین چیزی‌هایی رو نداشت…

   ۰ ۰
 41. dead of war123 گفت:

  از نقد زیباتون بی نهایت سپاس گزارم.
  اما با یه چیز موافق نیستم.درسته بازی توخالی بود اما نه اینقدر که باعث بشه بازی ۳/۵ نمره از دست بده!!!!

  ۰ ۰
 42. crash گفت:

  بازیه قشنگی بود
  دوست نقد کنندمون به همه چی اشاره کردن غیر از بخش تک نفره بسیار کوتاهش

  ۰ ۰
 43. xneon 360 گفت:

  دوست عزیز زحمت زیادی واسه نوشتن متن نقدت کشیدی و مواردی هم که اشاره کردی تا حدودی موافقم ولی نه در این حد،انقدر امروز مطلب تایپ کردم که دیگه نای اداکه دادن بحث رو ندارم و از صمیم قلبم پوزش میطلبم ازت که خیلی بسته کامنت دادم،فقط نمرات به نظرم من باید از ۷٫۵ تا ۸ باشه

  ۰ ۰
 44. Lennox گفت:

  آقا بخشید وارد بحثتون میشم ، فقط دو سه تا مطلب رو میخواستم بگم:
  – هوش مصنوعی در کرایسیس ۲ ضعیف بود ، کرایتک با اینکه دقیقاً قول داده بود که هوش مصنوعی در این بازی پیشرفت میکنه و خیلی بهتر خواهد بود ، ولی دوباره در این زمینه ضعیف ظاهر شد.
  -کرایتک از مشخصات فنی کنسولها که بی خبر نبوده ، روی هوا هم که بازی نمیسازه ،پس باید متناسب با محدودیت ها عمل بکنه محدودیت سخت افزاری دلیل نمیشه که ضعفهای بازی رو نادیده گرفت.
  – بزرگترین مشکل این بازی در این نقد بهش توجه نشده ، اونم اینکه بازی به طریقه فاجعه باری آسونه ، عملاً در این بازی در مد Veteran حتی یک بار هم نمردم ، حتی به چالش هم کشیده نشدم.

  ۰ ۰
  1. dead of war123 گفت:

   اگه تو این جوری میگی من دیگه هیچی!!!
   چار بار روی آخرین درجه ی سختی بازی روبردم حتا یه باخت هم نداشتم

   ۰ ۰
 45. jack raiden .m گفت:

  بازی به کل خطی بود هم داستان هم گیم پلی .تنوع انچنانی ازش ندیدم :-|

  ۰ ۰
 46. Pedram Iderli گفت:

  مقاله بسیار مفیدیست ممنون

  ۰ ۰
 47. Glee گفت:

  انصافا فقط و فقط گرافیک بود و بس…
  خیلی بیشتر ازینا انتظار میرفت ازش.بنظربنده همون پرچم نسخه دومش هنوز بالاست.

  ۰ ۰
 48. محسن گفت:

  با تشکر از منتقد عزیز اما بنده هنوز این عنوان رو بازی نکردم بخاطر دایرکس ۱۱ :(( :(( :(( :((

  ۰ ۰
 49. slayer گفت:

  بازیش از نظر گرافیک اخرشه اما افسوس….

  ۰ ۰
 50. Marlon Brando گفت:

  مرسی از دوست عزیزم به خاطر نقد جالبش :wink:
  ——————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 51. Sauron گفت:

  یکی به من بگه چرا شخصیت آلکاتراز تبدیل شده به پرافت؟!
  فقط قرار بود پرافت صداش کنن نه که خودش هم تبدیل بشه به پرافت! واقعا خیلی مسخره بود!
  اول بازی که با سایکو برخورد کردیم و بدون آشنایی قبلی اون رو شناخت با خودم گفتم این دیگه چه وضعیه بعد که دیدم حتی صداش هم صدای پرافته دیگه واقعا حالم به هم خورد اما آخر بازی که لباسش رو درآورد دیگه به خودم گفتم حتما تمام وقایع کرایسیس ۲ از نظر سازندگان بی اهمیت بوده و انگار نه انگار که پرافت مرده!
  حالا می تونم با اغماض قبول کنم که به خاطر نانو سوییت آلکاتراز خاطره های پرافت رو به یاد بیاره اما نه اینکه خودش کاملا به اون تبدیل بشه!

  ۰ ۰
  1. Survivor گفت:

   آخر بازی اون آلکاترازه که به وسیله‌ی نانوسوت قیافه‌ی پرافت رو شبیه‌سازی کرده.. اگه دقت کنی آخر میان‌پرده نامرئی میشه… انسان عادی که توانایی نامرئی شدن نداره, بلکه اون نانوسوته که به شکل پرافت دراومده…

   ۰ ۰
 52. Jhon_Marston گفت:

  حرف اخر
  اونایی که میگن کرایسیس فقط گرافیک داره و گیم پلی نداره همون فن بوی هایی هستن که نمیتونن قبول کنن که ea بهترین ناشر گیم در جهانه وخیلی از activ و ubisoft و خیلیای دیگه فاصله گرفته …
  دوستی که هنوز کرایسیس رو بازی نکردی حرفای اون بالاییارو بیخیال… مطمئن باش کرایسیس ۳ از همه بازیهای اول شخص امسال سرتره من همشون رو تموم کردم حتی از هیلو ۴ هم سرتر بود با اینکه انحصاری ۳۶۰ بود
  ووووووووو حسود هرگز و هرگز نیاسود زنده باد ea

  ۰ ۰
 53. Jhon_Marston گفت:

  ثانیا من زیاد دقت که کردم اینایی که بیشتر داشتن بازی رو ترورمیکردن اکثرا pc بازها بودن اخه نکه هر سیستمی کارش نیست که کرایسیس ۳ رو تو high بکشه و dx11 میخواد بیچاره ها خیلیاشون نتونستن بازی کنن …
  خب عزیزان اینکه گریه نداره برید cod تون رو همراه با یه لیوان اب سرد دوباره بازی کنید…
  خخخخخخخخخخخخ

  ۰ ۰
 54. javad گفت:

  در یک دهه تعداد کمی بازی مانند عنوان بی همتای کرایسیس ۳ ساخته میشه
  منتقدانی که نقد منفی میکنند، حین بازی یا هوشیار نبوده اند یا تا به حال این شاهکار را تجریه نکرده ان

  ۱ ۰
  1. darush.jiroft گفت:

   سلام از نظر من هم گرافیک و داستان خوبی داشت اما داستانش به پای نسخه دوم نمیرسه شاید نظر من این باشه چون که قبلا نسخه دوم را بازی کرده بودم توی یه روز تمومش کردم ولی دلم میخواست مثل نسخه دوم داستان طولانی و عالی داشت :13:
   ممنون از نقد خوبتون :58:

   ۱ ۰