گزارش۲: «توم ریدر» دقیقا همانگونه است که باید باشد

توسط mikaelson در ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ , ۰۲:۲۹

با وجود مبارزه های چشم نواز و طراحی های بصری فوق العاده ماهرانه،شاید توم ریدر دیگر آن بازی مورد علاقه ی «برنا» که با این بازی بزرگ شده است نباشد،اما چیزهای امیدوار کننده ای نیز وجود دارد.
توم ریدر در تاریخ خود از وجود چندین آهنگساز مختلف بهره مند شده است،اما موسیقی متن اولین نسخه های بازی که توسط «ناتان مک کریی» ساخته شده به شدت مرا درگیر خود کرده بود ،چرا که تیم موسیقی بازی با در نظر گرفتن فضای ذخیره سازی محدودی که کاربران در اختیار دارند،با استفاده ی دوباره از تعدادی ترک های موسیقی دست به کار بزرگی زده بودند،مخصوصا در دو بازی اول.

وقتی لارا وارد تالار مجللی که منظره ای خیره کننده داشت می شد،یا زمانی که یک راز باستانی را کشف می کرد،قطعه ای نواخته می شد که به شما این حس را القا می کرد که کشف مقبره ها چقدر لذت بخش است.من برای احترام گذاشتن به قطعات موسیقی توم ریدر ۲ لحظاتی از بازی که این قطعات نواخته می شد را «لحظات آسمانی» می نامم!

یکی از دلایلی که توم ریدر همچنان با تکیه بر اجداد (نسخه های گذشته) مشهور خودش به موفقیتش ادامه می دهد، وجود تعداد زیادی از همین لحظات آسمانی است.بعضی از این لحظات کاملا واضح هستند؛وقتی شما به نقطه ی مرتفعی می رسید و منظره ای از بازی نشان داده می شود یا وقتی که از تونلی که در حال خراب شدن است می گریزید ،با حرکت هوشمندانه ی دوربین،موسیقی مناسب و شاید حتی جمله ای که لارا در آن لحظه به زبان می آورد،شما به چیزی که با چشمانتان دیدید ایمان می آورید.
این اصل برای نسخه های اولیه ی توم ریدر شدیدا صدق می کند،اما چیزی که بازی جدید به آن اضافه می کند کمی تاکید روی لحظات کوچک و ساده است.تناسب عناصر به کاربرده شده در بازی متحیر کننده است،چرا که در هر ناحیه از بازی چیز جذابی برای بررسی یا فکر کردن روی آن وجود دارد.وقتی لارا پس از فرار کردن از بند اسارت به اولین تالار می رسد، دوربین با حالت خاصی به اطراف حرکت می کند تا حس سرگیجه آمیخته با ترس را به بازی کننده القا کند.متاسفانه بسیاری از ما به محیط اطراف و داستانهایی که در آن وجود دارد توجهی نمی کنیم،بنابراین معمولا در چنین حالتی شما قسمتی فوق العاده از طراحی بازی را از دست می دهید و یا با سوالاتی به نظر احمقانه از جانب بازی مواجه می شوید که چون جواب آن را نمی دانید ترجیح می دهید بدون توجه به آنها از آن ها بگذرید.

کریستال داینامیکس ترجیح داده کمی سخاوتمند باشد؛دوربین آنقدر ماهرانه و دقیق حرکت می کند که چشمان شما این حرکت را با شگفت زدگی دنبال می کند در همین حال لارا نیز سر  خود  را حرکت می دهد و به اطراف نگاه می کند و توضیحاتی نیز می دهد.شما در نقش لارا در مکانی ناشناخته هستید و هر دوی شما (لارا و شما) با چیز های منزجر کننده ای مواجه می شوید و تصمیم می گیرید به جای آنکه بیکار باشید،بفهمید در اطراف شما چه اتفاقی در حال رخ دادن است.تمایل لارا برای رهایی از این وضعیت همگام با تمایل بازی کنندگان برای بازی کردن خواهد بود.
آموخته های او فراتر از دانسته های بازی کنندگان است و این باعث می شود که او مثل یک راهنما عمل کند.مثلا در مواجهه با یک مجسمه او به شما می گوید که این مجسمه باستانی یا غیر معمولی است،اما هیچ گاه از نظر درک موقعیت ها و شرایط فراتر از بازی کننده عمل نمی کند.

بدست آوردن و پیدا کردن اچیومنت ها بسیار با ارزش است،نه تنها به خاطر توضیحات بیشتر در رابطه با داستان بازی،بلکه به خاطر لذتی که از پیدا کردن آن می بریم.مشخص کردن یک نقطه ی غیر قابل دسترس در نقشه و سپس تلاش برای پیدا کردن راه رسیدن به آن ناحیه به خودی خود لذت بخش و جالب است.عتیقه هایی که طی بازی پیدا می کنید مانند وسایل شگفت انگیزی هستند که در جعبه ها مخفی شده اند.کریستال داینامیکس مجموعه ای از انواع آیتم های مدرن و باستانی را در بازی قرار داده که لارا می تواند آن ها را در جعبه های دوست داشتنی ای که به خوبی در سرتاسر محیط مخفی شده اند پیدا کند.
به محض این که لارا جعبه ای را باز می کند (با رفتاری سرشار از هیجان که در چهره،حرکات و صدای او موج می زند) توضیح مختصری درباره ی آن میدهد.شما می توانید جسم را چرخانده و از زوایای دیگر مورد بررسی قرار دهید و در همین حال لارا توضیحات بیشتری نیز خواهد داد.
پیدا کردن همه ی این عتیقه ها به شما کمک می کند تا سریع تر ارتقا پیدا کنید اما از طرفی دیگر تاثیری در گیم پلی بازی ندارد،با این حال این برای من، یکی از لذت بخش ترین بخش های بازی بود.از زمانی که من تعدادی از این اشیاء را پیدا کردم به آن ها علاقه مند شدم و فهمیدن جنبه ی تاریخی این اشیا و سر در آوردن از تاریخ پیچیده و مرموز این جزیره برایم بسیار جذاب بود.فکر می کنم من هم به همان چیزی علاقه پیدا کردم که لارا دوست دارد_علاقه به مردمانی که قبلا می زیستند و چگونگی زندگی آن ها_این طور بنظر می رسید که کریستال داینامیکس با همسان سازی تمایلات نقش آفرینی من با شخصیت لارا، نوعی ارتباط عمیق بین من و شخصیتی که کنترلش می کنم پدید آورده است.

توم ریدر یک داستان اصیل با معیاری جدید است،داستانی که آینده ی درخشانی دارد،بنابراین لارا ماجراهای زیادی در سال های آینده برای نمایش خواهد داشت.این تحول باید رخ می داد،و کاری که به کریستال داینامیکس اعتبار زیادی می بخشد این است که آن ها توانستند بخش بزرگی از لذت و روح توم ریدر را در کنار اکشن جذاب و کاملا مدرن اضافه شده به بازی،زنده نگاه دارند.
مبارزه های بازی دیگر مثل گذشته بد قلق نیست.لارا دیگر فقط با حل چند پازل مجوز ورود به «منسا» را نمی گیرد.اما مکانهای عجیب و غریب و پیدا کردن چیزهایی که طی هزاران سال گذشته کسی پیدا نکرده همچنان مانند نسخه های پیشین جذاب است.
عناصر بسیاری در ساخت چنین سیستمی نقش دارند. اکشن سینمایی بازی، لحظات آسمانی،سیستم اشیاء قابل جمع آوری،طراحی محیط غیر قابل توصیف و چیده شدن مناسب همه ی این ها در کنار یکدیگر..این بخش ها به حدی زیبا کار شده اند که وقتی در کنار هم مضمون اصلی گیم پلی بازی را تشکیل می دهند،قابل تشخیص از یکدیگر نیستند و به همین دلیل ممکن است خیلی به چشم نیایند.

مثل لارا باش: وقتی گنجی پیدا کردی لحظاتی را صرف بررسی ،مشاهده و ستایش خالقش کن و سپس به مردمانی که آن را ساخته اند و  به دلیل این کارشان بیندیش.

توم ریدر در تاریخ ۵ مارس برای پی سی،ایکس باکس۳۶۰ و پلی استیشن ۳ منتشر می شود.

مترجم:فرهاد هوتن

دیدگاه
۵۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

56 Replies to “گزارش۲: «توم ریدر» دقیقا همانگونه است که باید باشد”

 1. princeofpersia گفت:

  بسیار زیبا و لذت بخش. کلا ما خاطراتی داریم با لارا :X

  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 2. Meraj Fathi گفت:

  پس بازی خوبیه.
  تبریک به ابجیمون لارا خانم.

  ۰ ۰
 3. crash گفت:

  کیا نسخه اول یادشون میاد

  ۰ ۰
  1. Meraj Fathi گفت:

   دشمن :lol: :lol:

   ۰ ۰
  2. ….. نسخه ی اولش همچین مالی هم نبود (بنظر شخصیم!) ولی فیلم اقتباسیش با حضور خواهر آنجلینا خوب مالی بود!! :-s

   ۰ ۰
  3. reza vampire گفت:

   انجلینا :O :)) :)) :))
   شخصیت اصلیش اسمش لارا است برادر
   فکر کنم شما فیلمش رو دیدی فقط (اخه تو فیلم هم اسمش لارا ست)
   بازیگری که نقش لارا رو بازی کرده انجلینا جولیه

   ۰ ۰
  4. ….. حالت خوبه داداش ؟؟!! :-|

   ۰ ۰
 4. HTD_no1 گفت:

  این “دوربین” بازی دهان خیلی‌‌ها رو باز گذاشته. معجزست ها! اینکه تو بازی که دوربینش ثابت نیست (البته نه همه جا) و دست خود بازیکن هست بازم مجبورش کنی‌ فقط نماهای ناب بگیره خیلی‌ هنر میخواد.
  راجع به اشیا قابل جمع آوری هم خیلی‌ خوب گفته، نکته‌ای که شاید خیلی‌‌ها بازی رو تموم کنند و بهش توجه نکنند همینه که میشه مثل کل فلپس تو L.A noir اشیا رو وارسی کرد و اطلاعات جدید راجع بهشون به دست آورد که پاداشش xp بیشتر هست.
  CD روح تازه دمید تو سری انصافا

  ۰ ۰
  1. Nate drake گفت:

   از بابت دوربین که کاملا باهات موافقم… به بهترین شکل ممکن پیاده سازی شده!
   ولی اشیا قابل جمع آوریش هیچی غیر از xp نمیده و البته اچیومنت هم میده ولی خوب… :-?
   راستی چه قدر بدست آوردن اچیومنت تو این بازی سخته… :O لامصب عین سرافکنده است…

   ۰ ۰
  2. HTD_no1 گفت:

   مثلا یک ماسک ژاپنی پیدا میکنی‌ بعد تو منوی کالکتیبل‌ها می‌تونی اینور اونورش کنی‌ زیرش یک نوشته پیدا میکنی‌ “مید این چین” lol که xp بیشتر میده کلا آیتم‌های که بغلشون عکس ذره بین داره میشه اینکارو باهاشون کردمنظورم این بود.
   اچیومنت هم خوب دلیلش اینه نصفش مال بخش مولتی هست باقیش گرفتنش سخت نیست.

   ۰ ۰
 5. rezulex گفت:

  واقعا عالی است باب طبع من … چشم نواز و ادونچر.. من حالی که با این بازی کردم با کرایسیس۳ رو پی سی که gtx480 sli داره و بالای ۶۰ فرم با تنظیمات های اولترا.. نکردم؟؟
  زنده باد کریستال …. :idea: :idea: :idea: :idea:

  ۰ ۰
  1. reza vampire گفت:

   با ۴۸۰ بالای ۶۰ فرم گرفتی :O :O :O :O
   دوستم با ۵۵۰Ti نتونست ۶۰ تا بگیره تو چجور با ۴۸۰ بالای ۶۰ فرم گرفتی؟؟؟؟

   ۰ ۰
  2. mohammad.m گفت:

   برادر من داره میگه ۴۸۰..شما داری ۴۸۰ رو با ۵۵۰ مقایسه می کنی؟؟؟؟ :| معلومه ۴۸۰ خیلی بهتر از ۵۵۰ هستش

   ۰ ۰
 6. kherad گفت:

  این دقیقا همان چیزی است که ما میخواهیم

  ۰ ۰
 7. Very Big Daddy گفت:

  دیگه نمیتونم صبر کنم!لاراجان بیا دیگه!
  کاملا مطمئن بودم که این بازی سرافراز بیرون میاد.

  ۰ ۰
 8. محسن گفت:

  بی صبرانه منتظر لیک شدن نسخه پی سی هستم :(( :(( :((

  ۰ ۰
  1. GAME STAR گفت:

   نسخه ی پی سی لیک شده ! اما کرک زمان انتشار بازی می آد :D

   ۰ ۰
  2. silver گفت:

   کجاش خنده داره؟ :|

   ۰ ۰
 9. آرویــن گفت:

  بشدت منتظر نسخه PC این بازی هستم …
  تبریک به سازندگان …

  ___________
  آروین از pc $

  ۰ ۰
 10. Jhon f Keendy گفت:

  خیلی وقت پیش دنبال شماره۲ بودم تمام تهرانو زیرورو کرد پیداش کردم سر آخرهم کار نمیکرد.چه بازی بود.

  ۰ ۰
 11. Nate drake گفت:

  واقعا عنوان نابیه…! همونطور که توقع داشتم شد… به بهترین شکل ممکن از آنچارتد الهام گرفتند فقط بعضی از سکانس های بعد از مرگ لارا یکم اذیت کننده هستند(بعضیاشون واقعا ترسناکن و به درد این سبک نمیخورن و واقعا اضافین) ولی در کل بازی عالی هستش :X

  در ضمن یه مقدار در دردمند بودن و کثیفی لارا اغراق کردند :D مثلا وقتی میوفته توی یک رودخونه خون… وقتی ازش بیرون میاد آنچنان پچل و کثیف نشونش میدن که آدم حالش به هم میخوره :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. karim گفت:

   درستش همینه :D

   ۰ ۰
  2. Nate drake گفت:

   درستش چیه؟ پچل و کثیف باشه؟ :D نه بابا اینا دیگه خیلی کثیفش کردن… با اونی که فکر میکنی فرق میکنه… کلا تصویری که از لارا جون تو ذهنت داری بعد از دیدن این صحنه عوض میشه… دیگه به چشم خواهری نگاش میکنی :mrgreen:

   ۰ ۰
  3. karim گفت:

   خوب وقتی میری تو باتلاق یا رود خونه پر از جسد وخون انتظار داری پچل و کثیف نشه…
   نکنه میخوای بره تو باتلاق از اون طرف سیندرلا بیاد بیرون :D

   ۰ ۰
  4. AmEEr گفت:

   اخه ادمه حسابی چرا اسپویل میکینی؟!… :-|
   چی بگم والا،مدیرا لطفا پاکش کنین :-s

   ۰ ۰
 12. karim گفت:

  این بازی به معنای واقعی کلمه شاهکاره.
  من فقط ۱۰% بازی رو رفتم اما بشدت منو درگیر خودش کرد.
  بازیش اعتیاد آوره.

  ۰ ۰
 13. Ali Hybrid گفت:

  لارا حوصله مون سر رفت ! پَ کِی میای ؟!! :D

  ۰ ۰
 14. Alifs گفت:

  این بازی فوق العادست ۸-O

  ۰ ۰
 15. saeed mirabi گفت:

  هنوز بازی را انجام نداده ام
  موقعه بازی کردن امیدوارم این همه تعریف و تمجید الکی نباشد .
  ————————————————————————-
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. Marlon Brando گفت:

   سعید جان نسخه‌ی ارژینالش برای PS3 امده
   سریع دست به کار شو :D
   ———————-
   SONY make.believe

   ۰ ۰
 16. sand man گفت:

  واقعا بازی معرکه ای هست
  گیم پلی بازی به شدت خوب و جذاب کار شده و بعیده از بازی کردنش لذت نبرید
  گرافیک بازی هم نه قویه و نه ضعیف
  کلن از دست ندینش ، اشتباه محضه

  ۰ ۰
 17. rezulex گفت:

  reza vampire عزیز کارتgtx480 تقریبا ۲ برابر ۵۵۰TI قدرت دارد (لینک مقایسشو گزاشتم) درضمن من ۲ تا gtx480 رو باهم sli کردم یعنی ۲ تا کارت ۴۸۰کنار هم هست!!!

  ۰ ۰
 18. Mikaelson گفت:

  با تمام حرفاش موافقم.واقعا دوربین بازی بی نظیره همینطور شخصیت پردازی لارا که عالی کار

  شده.جعبه ها و عتیقه ها هم تنوع خوبی به بازی بخشیده.واقعا از بازی کردنش دارم لذت میبرم :X

  ۰ ۰
 19. dead of war123 گفت:

  تا اینجا برترین ۲۰۱۳.
  اما باز هم یک سری مشکلات هستن که این بازی رو متاسفانه از شاهکار دور میکنند.

  اما دور از این اشکالات بازی فوق العادس ودرست جوی رو که انچارتد یک به ادم میداد رو میده.البته خیلی بیشتر از اون!
  بازی یکسری اکانات خوبم داره که واقعا باعث میشه ادم تو بازی غرق شه.
  من تا اینجا که رفتم به غیر از همون مشکلات چیز دیگه ای ندیدم.
  توصیه ی من اینه که حتما بازی رو تهیه کنید.

  ۰ ۰
 20. sephiroth گفت:

  من اولین نسخه ای که رو پلی استیشن بازی کردم شماره سه بود.یادش بخیر

  ۰ ۰
 21. general amin گفت:

  هم از این نسخه بدی شنیدم هم خوبی !
  تا خودم تجربه نکنم نمی توانم نظری بدهم ولی تریلرها که نوید یک بازی عالی میدادند …
  ————————-
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. black mask گفت:

   ژنرال بازی زیادی آسان است!توصیه میکنم شما روی درجه ی سختی Hard بازی رو شروع کنی…(چالش یک مقدار بیشتر میشه حداقل!)

   ۰ ۰
  2. general amin گفت:

   جدا !!!!!!!!
   بدترین نکته ای بود که میشد در موردش بگویی …
   نمیدانم چرا این قدر بازی های امروزی ساده شده اند که نقطه ننگیست در این نسل :-|
   کمی دلسرد شدم …

   ۰ ۰
  3. black mask گفت:

   بله.بازی آسان شده و اون چالشی که باید داشته باشه و بازی طلب میکنه رو نداره اما اصلا دلسرد نشو ژنرال که بازی بسیار زیبا و لذت بخش است…

   ۰ ۰
  4. Marlon Brando گفت:

   هومن جان گرافیک بازی چه جوریه؟
   شاهین که زیاد از گرافیکش تعریف نمیکرد :-?
   ————————–
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  5. black mask گفت:

   گرافیک خیلی خوبه.گرافیک هنری که عالی از آب در اومده.کاخ های ژاپنی.غارها.جزیره.ساحل و… واقعا عالی و چشم نواز هستند.میمونه گرافیک فنی!یکسری مشکلات کوچیک رو همراه خودش داره و بی نقص نیست اما از حق نگذریم خوب کار شده و جوری نیست که خوشت نیاد و از این بخش ایراد بزرگ بگیری…

   ۰ ۰
 22. adidas گفت:

  من که دارم بازی می کنم فوق العاده ست ۸-O

  ۰ ۰
 23. ****Ice Boy**** گفت:

  به شدت منتظرتم لارا جون :X

  ۰ ۰
 24. Marlon Brando گفت:

  بی صبرانه منتظر بازی کردنش هستم
  فردا،پس فردا تهیه میکنم و بازیش میکنم
  با این توضیحات هم بیشتر مشتاق شدم
  مرسی از فرهاد عزیز به خاطر ترجمه‌ی خوبش :X
  ———————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. Mikaelson گفت:

   مرسی مارلون جان :X

   ۰ ۰
 25. game59 گفت:

  ما که کلا خراب چرخوندن دوربین بدین سو و بدان سو(!) و لذت بردن از منظره ها و جستن منظره های هیجان انگیز بودیم و ایشان کار ما را راحت کرده…!

  ۰ ۰
 26. victor hogo گفت:

  بازی در یک فوق العاده هست و بدون کوچکترین تردیدی عنوان بهترین بازی ۲۰۱۳ تا به امروز هستش…همه چیزش درسته و واقعا لذت بخش…..دستشون بخاطر ساخت این بازی واقعا درد نکنه…فقط خیلی خیلی سادست و تا اینجا که بازی کرد به جز یک اشتباه سر دکمه زنی اصلا نمردم!!!
  —————-
  انجمن pc$
  انجمن SONYmake.believe

  ۰ ۰
 27. Meraj Fathi گفت:

  هنوز تهیش نکردم ولی فکر کنم تو ذوقم بزنه چون با اون لارایی که توی Legend و Anniversary و Underworld دیدم فرق میکنه. از تم لارا تو این بازی خوشم نیومد.

  ۰ ۰
 28. silver گفت:

  تا بازی نکنم نظری نمیدم ولی پیش داوری که میشه کرد!
  به نظرم بازی خوبی میشه!
  مختصر و مفید…

  ۰ ۰
 29. Arsenal Lover گفت:

  خوشحالم که میبینم لارای جدید همان گونه ای است که باید باشد و به همه طرفدار های این
  بازی تبریک میگم. از بابت مطلب ممنون. =D

  ۰ ۰
 30. Sam_Fisher گفت:

  به نظر من واقعا بازی “توم ریدر” تمام ویژگی های یک بازی کامل رو در خودش داشت و شرکت سازنده ی این عنوان در این زمینه بسیار موفقیت عمل کرد.
  *********
  {هنگامی که دو داور مانع بردهای بارسلونا سلطان لالیگا,در برابر ناجوانمردها می شود}…
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 31. BUFFALO گفت:

  mer30 az naghdeton man hanoz noskhe jadidesho bazi nakardam vali onjory ke E3 azash ronamayi kard bayad ghadar bashe.vali khodemonim tarif nabashe UNCHARTED ye chiz digast albate in nazar shakhsime.

  ۰ ۰
 32. نیست..! همونی نیست که من میخوام..! فقط خوبه نه بیشتر

  ۰ ۰
 33. Play گفت:

  «توم ریدر» دقیقا همانگونه است که باید باشد، نه فراتر از ان(چیزی که ما میخوایم!)
  اما داستان همچنان ادامه دارد…
  “روث : تو میتونی ، تو لارا کراف هستی”

  ۰ ۰