یاد آوری خاطرات : ۱۰ مرحله به یاد ماندنی در Call Of Duty

توسط Kurosaki Ichigo در ۲۸ دی ۱۳۹۱ , ۲۳:۰۸

مجموعه بازی Call of Duty بدون شک یکی از بهترین و موفق ترین بازی های تیر اندازی اول شخص در صنعت بازی های رایانه ای بوده است و خواهد بود.این بازی نمونه بارز تکامل بود و هر نسخه بهتر از نسخه قبل عمل کرد و توانست در طول مدت کوتاهی به قدرت بدون رقیب در سبک تیر اندازی اول شخص تبدیل شود .
چیزی بیشتر از همه در این سری بازی به چشم می خورد ماموریت های حماسی و جالب ان بود که قطعا تا سالیان سال در خاطرات بازی کننده ها خواهد ماند.در این مقاله ۱۰ ماموریت به یاد ماندنی از این سری بازیها را برای شما بازگو خواهیم کرد.قطعا تک تک ماموریت ها برای هوادارن این بازی خاطره انگیز است اما همیشه ماموریت ها و مرحه هایی هستند که دوباره بازی کردن آنها لذتی دوچندان دارد .

این انتخاب ها تنها نظر نویسنده مطلب می باشد و نوع مرحله و میزان تکرار پذیر بودن، روند گیم پلی و داستان آنها ملاک اصلی نویسنده برای انتخاب ها بوده است.

۱۰- Turbulance –Call of Duty: Modern Warfare 3

اغتشاش –ندای وظیفه:جنگ های مدرن۳

در این مرحله شما به عنوان محافظ رئیس جمهور روسیه در هواپیما هستید و در یک محیط کوچک ناگهان همه چیز به هم می ریزد و هواپیما مورد حمله تروریست ها قرار میگیرد و هواپیما سقوط می کند .به هوا پریدن و ضربه خوردن خیلی جالب شخصیت بازی شما به همراه معلق بودن در فضا و شلیک کردن یکی از نکات جالب این مرحله بود . ادامه مرحله و ورود به جنگل بعد از سقوط نیز به خوبی کار شده بود .

۹ – Victor Charlie –Call of Duty Black Ops

ویکتور چارلی — ندای وظیفه:عملیات سری

این ماموریت یکی از آن دسته مرحله هایی بود که خیلی شبیه به فیلم های قدیمی رمبو بود . یک داستان آبکی ولی با جلوه های ویژه جالب ! هلیکوپر در جنگل سقوط می کند و بعد شما از بین اردوگاه های ویتنامی عبور می کنید و در بین راه تعداد زیادی از انها را نیز می کشید و از بین روستاهای ویتنامی عبور می کنید و مبارزه می کنید . یک فیلم جذاب جنگی که موضوعش هیچ وقت نخ نما نمی شود . این موضوع به خوبی در این مرحله به نمایش در آمد و جنگل ها و سربازان ویتنامی و مبارزات با آنهابه خوبی در آن نشان داده شد.

۸ – The Battle of Pointe du Hoc –Call of Duty 2

نبردی از نقطه du Hoc — ندای وظیفه : نسخه شماره ۲

این مرحله کمی قدیمی است اما به حق و انصاف نمی شود از ان گذر کرد . ایستادن در ساحل نرماندی و تجربه کردن نبرد نرماندی از نزدیک ! به جرات می توان گفت که اگر بیشتر از تماشای “نجات سرجوخه رایان” لذت نداشته باشد کمتر از ان نیست .

۷ – Time and Fate — Call of Duty: Black Ops 2

زمان و سرنوشت — ندای وظیفه : عملیات سری ۲

در این مرحله از بازی در واقع زمان و سرنوشت شما به دست خودتان است . در مرحله های که نقش رائول مندز را به دست می گید و تلو تلو خوران و با کاردی بزرگ برای نجات جان خواهر خود از دست فرانک وودز تلاش می کنید . در این مرحله بازیکن با شخصیت بد اصلی بازی همقدم می شود و در قدم های سست و نا مطمئن برای نجات خانواده اش تلاش می کند . فریاد ها و رویا های رائول از خواهرش در مبارزات به خوبی نشانگر ذهن آشفته او بود .

۶ – Hunter Killer — Call of Duty: Modern Warfare 3

قاتل شکارچی — ندای وظیفه : جنگ های مدرن ۳

این مرحله در واقع همان هدفی است که در همه جنگ ها به دنبال ان هستند، هیچ وقتی را نباید هدر داد !
ما بعد از یک ماموریت خیلی سریع به ماموریت دیگری روانه می شوید.شما بعد از یک شنای خسته کننده در تونل های شهر و دیدن اجساد مردم عادی به بندر نیویورک می رسدی. شهر زیر بمباران شدید است و سیل عظیم بمب ها از آسمان سرازیر شده است و شما در این شرایط باید ماموریت خود را به پایان برسیانید .کد های شلیک را بدست بیاورید و انها را اجرا کنید سپس با قایق فرار کنید .  این ماموریت با منفجر شدن تعدادی زیادی بمب به پایان می رسد !

۵ -Of Their Own Accord/Whisky Hotel — Call of Duty Modern Warfare 2

هم پیمان با هم / هتل Whisky — ندای وظیفه : جنگ های مدرن ۲

آیا شما هم مثل من حس می کنید یا نه، اما همیشه داستان مردمانی که برای نجات خاک و کشورشان از جانشان مایه می گذارن جذاب و دیدنی وشنیدنی است .

در این مرحله پس از پاک سازی غرب ویرجینا رامیرز و همکارانش برای نجات واشنگتن دی سی وارد عمل می شود. جایی که سربازان روسی در حال پاکسازی مقاومت های باقی مانده هستند و در سدد تصرف کامل کاخ ریاست جمهوری هستند. جایی که همه چیز به ان بستگی دارد. در این مرحله از بازی مقیاس وسیعی در اختیار بازیکن است و شلیک های پیاپی سربازان روسی در شب به زیبایی ان افزوده است . به همه این موارد یک موسیقی حماسی هم اضافه کنید تا تمام حس میهن پرستی در وجود شما شعله ور شود ! کارخ ریاست جمهوری و پناه گاه های ان و کل تاریخ آمریکا در این مرحله به شما بستگی دارد .

۴-Vorkuta — Call of Duty: Black Ops

ورکوتا — ندای وظیفه : عملیات سری

یکی از هیجان انگیز ترین و منحصر به فرد ترین ماموریت ها در سری ندای وظیفه مرحله ورکوتا است . در این مرحله شما در یک زندان روسی هستید ، بدترین محل ممکن برای یک سرباز آمریکایی در دوران جنگ سرد !
ناگهان زندان شورش می کند و شما از تونل های زیر زمینی زندان مخوف خارج می شود و خود را در یک حیاط بزرگ با سرباز های تا دندان مسلح می بینید در حالی برای دفاع از خود حتی یک تیروکمان بچه گانه هم ندارید!
نحوه پایان این ماموریت نیز جالب ایت و در نهایت شما با یک موتور سیکلت و یک قطار در حومه شهر از دست سربازان روسی فرار می کنید در حالی که دوست شما همراه شما نیست. یک پاران دراماتیک برای یه مرحله یا هیجان بسیار بالا !

۳-No Russian — Call of Duty Modern Warfare 2

روسیه نه — ندای وظیفه : جنگ های مدرن ۲

قطعا در زمان انجام بازی شما هم مانند بقیه میلیون های بازی کننده در سطح دنیا این مرحله را انجام داده اید و گزینه Skip را انتخاب نکرده اید !
شما در نقش یک مامور مخفی CIA با تروریست مشهور ماکاروف در یک فرودگاه روسی همراه می شود تا شعله های جنگ جهانی سوم را روشن کنید . قتل و کشتار بی رحمانه مردم و حتی اعدام جنگی مجروحان یکی از نکته های جالب توجه در این مرحله بود ! اینکه همیشه انسان های بیگناه و کوکان باید تاوان جنگ طلبی و زیاده خواهی ابرقدرت ها باشند !
حتی زمانی که شما شلیک هم نکنید در طول روند این مرحله باز شاهد یک کشتار فجیع خواهید بود ! جایی که در اخر خود شما نیز یکی از قربانیان این قدرت طلبی ها و جنگ افروزی ها خواهید شد و به نام شما و با گلوله شما جنگ جهانی سوم شروع خواهد شد !

۲-Cliffhanger — Call of Duty: Modern Warfare 2

صخره آویزان — ندای وظیفه : جنگ های مدرن ۲

یکی از هیجان انگیز ترین مرحله ها در این بازی و درکل سری که همه چیز را با خود داشت ! از مخفی کاری واکشن و تیر اندازی تا تعقیب و گریز جانانه ان هم بر روی برف ! در ابتدای بازی شما از یک صخره شروع می کنید به بالا رفتن و بعد از مدت به علت حرکت هواپیماها از صخره اویزان می شوید و فرمانده شما به کمک شما می آید و بعد از چند لحظه دوباره همین کار تکرار می شود !
در واقع نجات شما در این مرحله به گوش کردن دقیق دستوران فرمانده بستگی دارد ، یک اصل اساسی در جنگ !
همانقدر که شروع بازی هیجانی و استرس زا است پایان مرحله نیز به شدت هیجان انگیز است . فرار با یک موتور برفی و شلیک از روی ان به دشمنان در حالی که هلیکوپتر نیز به شما از آسمان شلیک می کند و در نهایت نجات پیدا کردن از یک درگیری شدید !

۱-All Ghillied Up/One Shot One Kill — Call of Duty 4: Modern Warfare

All Ghillied Up / یک شلیک ، یک کشته — ندای وظیفه ۴ : جنگاوری مدرن

به یاد ماندنی ترین مرحله مخفی کاری در کل سری ندای وظیفه ، جایی که شما در نقش کاپیتان پرایس و در سن و سال یک سرباز تازه کار برای یک ماموریت فوق محرمانه و فوق مهم انتخاب می شوید . از بین بردن یکی از اصلی ترین تروریست های دنیا: عمران زاخایوف .
شما تنها یک شلیک و یک تیر دارید و باید با ان تیز یک نفر کشته شود ! شلیکی برای نجات دنیا از هسته ای شدن تروریست های روسی .این مرحله نه تنها یک مرحله بزرگ و بی نظیر است بلکه ادامه ان نیز یکی از هیجان انگیز ترین مراحل بازی است .
فرار از دست سگ های گشتی و اسنایپ کردن دشمنان و کشتن انها با چاقو همچنین حق انتخاب برای بازیکن که ” آن رو بکشیم یا بکذاریم رد شوند ؟ انتخاب با تو ” این مرحله را به یاد ماندنی ترین مرحله در کل سری ندای وظیفه تا کنون کرده است .
به نظر نمی رسد در اینده این نسل نیز شاهد مرحله ای باشیم که بتواند این مرحله را کنار بزند . شاید در نسل بعد این اتفاق افتاد البته اگر در ان زمان ندای وظیفه ای باشد .

دیدگاه
۱۲۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

121 Replies to “یاد آوری خاطرات : ۱۰ مرحله به یاد ماندنی در Call Of Duty”

 1. Ali Hybrid گفت:

  چه قدر زیبا . خوشمان آمد ! از نویسنده هم متشکریم زیاد !

  ۱ ۲
  1. Max Payne گفت:

   حسین عزیز ممنون از مقاله ی بسیار مفید و ارزشمندت داداش! :X
   Time and Fate مرحله ای بودش که من رائول دوتایی جوگیر شدیم و توی خونه داد میزدم”جوزفینا”! :|
   __________________________________
   حقوق بگیر

   ۱۱ ۱
  2. Marlon Brando گفت:

   ولی جدای از مرحله ها،مهمترین صحنه تاریخ سه گانه MW ،سیگار کشیدن پرایس کبیر در آخر MW3 هست :D
   ————————–
   SONY make.believe

   ۱ ۰
  3. Ali Hybrid گفت:

   واقعا چه صحنه ی قشنگی بود !

   ۳ ۱
  4. The End Of Ps گفت:

   دقیقا پیام عاشق اون صحنم :X

   ۳ ۰
  5. Masoud76 گفت:

   میگم داداش زدی توخال ! اون یه تیکه سیگار روشن کردن پرایس در حالی که یوری اون بالا تیر خورده و مرده و ماکاروف هم بالای سرش آویزونه … فوق العاده بود ! … :!:

   ۰ ۰
  6. Ghost گفت:

   آقا دمت گرم کلی خاطراتمون رو زنده کردی :X
   ____________
   $PC

   ۳ ۰
  7. من که بازی کردن وبا کال فهمیدم وچه قدر حال کردم
   :D :D :D :D :D

   ۰ ۰
  8. travi گفت:

   خیلی خوب بود ممنون

   ولی حالا که فکر میکنم باید TOP20 میدادی نه TOP10 :D :D :D
   چون خداییش خیلی مراحل دیگه ی خاطره انگیز هم داشت مثل مرحله ای که دخل ماکاروف رو میاوردی یا مرحله ای که گوسن میمرد ;)

   ۰ ۱
  9. joker گفت:

   ممنون از مقالتون!!! :X =D

   ۱ ۱
 2. orion گفت:

  مرسی پسر. دقیقا همونای بودن که باید باشن. در شماره ۱ هم که شکی نیست. یکی از بهترین طراحی مرحله تو این نسله. =D

  ۰ ۰
 3. no-name22 گفت:

  عالی بود. واقعا به یادماندنی ترین مرحله اش کشتن عمران زاخایوف با اسنایپ بود.

  ۱ ۰
 4. silver گفت:

  با تک تک این مراحل خاطره دارم! :X
  واقعا ندای وظیفه در سبک خودش بهترینه! :X
  یاد تک تک لحظات خاطره انگیز این سری بازی به خیر! :X
  ————————————-
  پس مرحله مرگ مکتاویش بزرگ(اسم مرحله نوک زبونمه!) چی شد؟! :-?

  ۰ ۰
  1. مرگ مک تاویش که اصلا جالب نبود .. حال باز مرگ گوست یه چیزی ..

   ۰ ۱
  2. silver گفت:

   خوب بودا!!
   موزیک متن؛دیالوگا؛کشون کشون بردن سوپ و…
   در آخر اون صحنه گریه آور…
   به هر حال دست شما درد نکنه بابت مقاله!

   ۰ ۰
  3. Fun. گفت:

   صحنه ی گریه آور فقط کشته شدن John Marston تو Red Dead :(( :((

   ۰ ۰
 5. خیلی خوب بود ولی کم بود

  ۰ ۰
 6. Makarov گفت:

  به به! حسین ترکوندی پسر! باور کن همیشه دنبال نوشتن چنین مطلبی بودم ولی هیچ وقت جور نشد! خوش بختانه تو این کارو کردی. CoD پره از این مراحل هنرمندانه، صحنه های سینمایی ناب و هیجانی شورانگیز. ضمن احترام به نظر شخصیت بین این ده تا با یکی دوتاشون مخالفم و معتقدم مراحل بهتری هم وجود داشت. ولی بازم ممنون. با دوتای اول و ترتیبشون ۱۰۰ درصد موافقم. خوشحالم که BO2 رو هم فراموش نکردی ;)
  نکته آخر، مهم نیست تو نسل بعدی چنین ندای وظیفه باشکوهی هست یا نه، مهم اینه از چیزی که الان هست لذت ببریم و قدرشو بدونیم
  —————————————————————————————–
  CoD Team

  ۰ ۰
  1. قابلت رو نداشت ! :X

   ۰ ۰
  2. eblis007 گفت:

   ایولا نکته ی اخر B-)

   ۰ ۰
  3. Vito گفت:

   اقا این موضوعش چیه شما و بردیا و سعید زعفرانی این اواتارو گذاشتین؟؟؟

   ۰ ۰
  4. Makarov گفت:

   صبر سید، صبر
   —————————————
   CoD Team

   ۰ ۰
  5. روز به روز هم داره اضافه میشه :lol:

   ۰ ۰
  6. فستیوال سینما و دنیای بازی !!!!

   ۰ ۰
 7. وای کشتن زاخایوف فوق العاده بود.محشر بود… :X مرحله برفی مدرن وارفیر ۲ ام عالی بود…آخه چرا انقد خوبه این کال آف؟! :-?

  ۰ ۰
 8. callofduty گفت:

  عالی بود.ولی برخلاف دوستان من با اینا بیشتر حال کردم
  ۱_cliffhanger
  ۲_whiskey hotel
  ۳_vorkuta

  ۰ ۰
 9. Naughty Dog گفت:

  Vorkuta — Call of Duty: Black Ops
  All Ghillied Up/One Shot One Kill — Call of Duty 4: Modern Warfare
  با این دو تا فوق العاده حال کردم :X

  ۰ ۰
 10. تو اون فرودگاهه من هی به یارای خودم تیر میزدم ببینم چی میشه هی منو میبستن به رگبار :D :lol:

  ۰ ۰
  1. travi گفت:

   همین جت معلوم میشه شما چه آدم خوب و رقیق القلبی هستی و سعی داشتی جلوش کشته شدن آدمای بیگناهو بگیری :D
   البته منم سعی کردمکه اینکار رو بکنم ولی سریع برمیگشتن میگفتن “خائن!” و می بستن به رگبار آدمو که اصلا اصل قضیه همین بود که برای انجام وظیفت باید چشمتو روی این جنایت میبستی و حتی باهاش همراه میشدی
   در مورد انتخابهات هم خیلی ممنون خیلی باحال بودن من با مرحله ای که دخل ماکاروف رو میاوردی و مرحله ای که پرایسو نجت میدادی هم خیلی حال کردم

   ۰ ۰
 11. ممنون…خیلی عالی بود…انتخاب اول هم عالی تر بود.
  _______________________
  فرزام از sony make.believe

  ۰ ۰
 12. GAME STAR گفت:

  ممنون از آقای براتی گل که باز مقاله شما ترکاند :O

  فقط شماره ی اول و دوم رو موافقم :O

  ۰ ۰
 13. darksiders گفت:

  با انتخاب هات موافقم حسین جان خصوصا اولیش.به!۱۰ بار رو وترن تو این مرحله مردم!!!! :cry: شخصیت مورد علاقه ام توی سری کال آف هم همین کاپیتان مک میلان و بریگز هستن(بله میدونم غیر عادیه)با شماره ۸ هم کلی خاطره دارم.ممنون بابت مطلب.
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  SONY make.belive

  ۰ ۰
 14. eblis007 گفت:

  مرسی
  خاطرات زنده شد

  ۰ ۰
 15. Masoud76 گفت:

  ممنون از نویسنده مطلب که موضوع خیلی خوبی رو انتخاب کرن برای مقالشون.من با مرحله All Ghillied Up/One Shot One Kill خیلی خاطره دارم.مخصوصا با سگاش :| مرحله Vorkuta از Black Ops هم که نیازی به تعریف و تمجید نداره واقعا عالیه.یه مرحله رو هم اضافه می کدری خیلی خوب می شد و اون هم مرحله از MW2 بود که (خطر اسپویل) که توی اون جنگل با Ghost میرن تو کلبه ی ماکاروف که هاردش رو بردارن و آخرش شپرد همشون رو می کشه :!: :-| اینو اضافه می کردی مقالت تک بود.مرسی :D

  ۰ ۰
  1. دلم می خواست اما میشد ۱۱ تا ..بعدش دیگه نمیشد Top 10 !!!! :P :X :D

   ۰ ۰
  2. Masoud76 گفت:

   مرحله هتل ویسکی رو حذف می کردی می شد ! خداییش این خیلی بهتر بود.ولی بازم مقاله توپی بود. :X

   ۰ ۰
 16. ps3 with xbox گفت:

  تشکر فراوان از نویسنده واقعا شماره یکت تحسین برانگیزه واقعا مدرن وارفر ۱ دیگه تکرار نمیشه واقعا فوقالعاده بود
  الان که اینها رو میبینم بخش عظیمی از خاطراهامون با بازی cod وصل شده و بیخود نیست که اینهمه فروش میکنه

  ———————————————
  Sony Make Believe
  God of games is GOD OF WAR
  ۱۲۹۸H and 13 m to god of games

  ۰ ۰
 17. ps3 with xbox گفت:

  تشکر فراوان از نویسنده واقعا شماره یکت تحسین برانگیزه واقعا مدرن وارفر ۱ دیگه تکرار نمیشه واقعا فوقالعاده بود
  الان که اینها رو میبینم بخش عظیمی از خاطراهامون با بازی cod وصل شده و بیخود نیست که اینهمه فروش میکنه

  ———————————————
  Sony Make Believe
  God of games is GOD OF WAR
  ۱۲۷۴H and 13 m to god of games

  ۰ ۰
 18. MahanGM گفت:

  من ماموریت Vendeta توی World at War رو واقعا از یادم نمیره. و همینطور توی black ops ماموریتی که جای Reznov هستید و باید اون گاز Nova 6 رو توی کشتی پیدا کنید و مخصوصا صحنه آخر که Dimitri میمیره. البته نمیشه صحنه آخر MW3 رو هم انکار کرد. در کل لیست خوبی بود و مسلما مرحله هایی هست که برای هرکی بکجور خاطره انگیزه.

  ۰ ۰
 19. Vahid گفت:

  به نظرم مرحله ی فرار از ورکوتا توی Black Ops 1 و اون مرحله توی Modern Warfare 1 که باید زاخائف رو بکشیم از همه بهتر بودن به خصوص فرار از ورکوتا که اوج حماسه، دلاوری و فداکاری رو به تصویر می کشید! واقعاً بی نظیر ترین مرحله ای که تا حالا توی سری COD دیدم همون بود. اصلاً هر وقت بهش فکر می کنم با خودم می گم BO 1 واقعاً یه COD بود؟! نه اصلاً با همه بازی های دیگه ی این سری فرق داشت!
  البته مرحله ی کشتن زاخائف هم فوق العاده بود ولی مشکلش این بود که یه ذره تخیلی کار شده بود؛ پرایس یه تنه یه لشکری رو قتل عام کرد! ولی کلاً بخش مخفی کاری بازی و اون قسمت که با مک میلان زیر بوته ها دراز کشیدن تا سرباز های شوروی رد بشن واقعاً زیرکانه و جالب توجه بود.
  شماره های اولیه ی COD به خصوص شماره ی ۱ و ۲ هم فوق العاده بودن ولی زیاد ماموریت هاش یادم نمیاد.
  ——————-
  با تشکر از مقاله. در ضمن لطفاً توی تعریف و تمجید کردن از بازی ها زیاده روی نکنید. خط دوم نوشته:
  “مجموعه بازی Call of Duty بدون شک یکی از بهترین و موفق ترین بازی های تیر اندازی اول شخص در صنعت بازی های رایانه ای بوده است و «خواهد بود».”
  از کجا می دونی «خواهد بود»؟ LOL

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   ===ویرایش===
   وسط خط دوم کلمه ی «نشون» اضافه است.

   ۰ ۰
  2. در اینکه بازی موفق بوده شکی نیست و فروش بالاش همین رو ثابت می کنه !!! البته هیچ وقت این بازی رو من با هیلو مقایسه نکردم و نمی کنم !!! گفته باشم :| ..
   بقیه بازی ها ی تیر اندازی اول شخص رو هم اونقدر قوی نمی بینم که بتونن جای این بازی رو توی فروش کلی بگیرن ! البته این نسخه اخر که گند زد ولی خوب باز ندای وظیفه بود !!! !! شاید در اینده بتونن .. و خوب ما هم از اینده بی خبر … :D

   ۰ ۰
  3. ۱۰ بار خط دوم متن رو خوندم ببینم این ++ نشون ++ کجا هستش که اضافیه ..خوب بگو تو نظر خودت خط دوم رو میگی !! چشمام درد گرفت !
   برات کامنتت رو ویرایش کردم !

   ۰ ۰
  4. کو نشون؟!

   ۰ ۰
 20. چقدر ایده جالبی بود،خیلی لذت بردیم،خاطرات زیادی رو زنده کرد. =D

  ۰ ۰
 21. victor hogo گفت:

  مرسی بابت مقاله ی زیبا
  با دو گزینه ی اول کاملا موافقم و حتی ترتیبشون!
  اما گزینه ی۳ نه …این مرحله به خاطر مسائل سیاسی الکی بزرگ شد وگرنه چیز خاصی نبود هر چند که آخرش جالب بود
  مرحله ی فرار از زندان که بارزنوف تو بلک اپس یک فرار میکنیم وآخرش به موتور سواری و پشت تیر بار کامیون ایستادن میرسه میتونست تو این لیست باشه اونم در رتبه ی۳

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   خب اون مرحله ی فرار از زندان با رزنوف هستش که. (شماره ی ۴)
   گزینه ی ۳ هم به قول خودت واقعاً انتخاب ی خودی بود چون کوچکترین جذابیتی نداشت. ردش هم می کردی مشکلی پیش نمی اومد.

   ۰ ۰
  2. victor hogo گفت:

   ساری ندیدم…چون نخوندم….اصلا شبهای امتحانه و حس هیچی نیس :D

   ۰ ۰
 22. ali gannase گفت:

  به به
  همشون عالی بودن
  ممنون از دوسته عزیزمون که باعث شد یادمون بیاد چه بازیهایی بازی کردیم
  از هر کدوم هم خاطره دریم
  اما کاپیتان پرایس و نرماندی یه چیز دیگه بوود ;)

  ۰ ۰
 23. Sam_Fisher گفت:

  با تشکر فراوان از نویسنده ی محترم بابت این مقاله ی فوق العادش… :X :X :X
  بدون شک تمامی مراحل سری بازی های ندای وظیفه عالی هستند اما به نظر میرسه مراحلی که در بازی های “Modern Warfar” حضور دارند حماسی تر و مورد جلب توجه اکثر گیمرها نسبت به بازی های “Black Ops” قرار گرفته است.به هر حال هر عنوانی برای هر شخصی قابل احترام است.
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۳ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 24. The End Of Ps گفت:

  مرسی واقعا خیلی عالی بود . کاملا با تمامش موافقم و لذت بردم البته باز هم مراحل به یاد ماندنی بود ولی خیلی خوب بود . COD= :X
  ________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 25. adidas گفت:

  هم پیمان با هم / هتل Whisky — ندای وظیفه : جنگ های مدرن ۲
  این مرحلش عالی بود :X :X

  ۰ ۰
 26. farzad47 گفت:

  خیلی هم خوب بود هارهارهار

  ۰ ۰
 27. ARASH گفت:

  من با همه مراحل این بازی(سری کلاف) حال کردم

  ۰ ۰
 28. Project Siren گفت:

  با تشکر از نویسنده…..

  من از مراحل: نبردی از نقطه du Hoc ، ورکوتا، All Ghillied Up / یک شلیک ، یک کشته، هم پیمان با هم / هتل Whisky بیشتر از همه خاطره دارم….

  ۰ ۰
 29. kherad گفت:

  خاطره ها………

  ۰ ۰
 30. sephiroth گفت:

  آقا توی black ops 2 اون مرحله ای که توی کوهستان هستش و گلاید سواری میکنی رو هم مینوشتی با موسیقی که همزمان پخش میکنه حس عجیبی به آدم دست میده

  ۰ ۰
 31. Lennox گفت:

  ورکوتا که خیلی خوبه ولی بهترین همون مرحله Rebirth Island بود که مشکل روانی میسون برملا میشه.

  ۰ ۰
 32. واقعا ممنون حسین جان . واقعا لذت بردیم مقاله بسیار خوبی بود :X

  ____________________________________________________________________________
  آروین از pc $

  ۰ ۰
 33. merlin021 گفت:

  ویلیام والاس و مشتقاتش من هر وقت این اسمو میبینم تا چند روز حالم گرفته میشه

  ۰ ۰
 34. ice boy2 گفت:

  من عاشق مرحله-Vorkuta — Call of Duty: Black Ops بودمو هستم واقعا مرحله فوق العاده جذابیه

  ۰ ۰
 35. saeed mirabi گفت:

  اول – The Battle of Pointe du Hoc –Call of Duty 2
  این مورد هم در مدال افتخار موجود بود !!!
  واقعا لذتی جز مانند جوی مثل نجات سرجوخه رایان نبود .
  —————————————————————————————–
  دوم – No Russian — Call of Duty Modern Warfare 2
  این مورد هم متفاوت در این سری و شاید خیلی از بازیهای دیگر
  انسان های عادی را کشتن شاید در تعداد انگشت شماری بازی بتوان یافت .
  که قابل ستایش بود .
  —————————————————————————————-
  سوم – Cliffhanger — Call of Duty: Modern Warfare 2
  این مورد جو و هیجان ! برای شروعی داغ یک بازی مخصوصا همون ابتدا ابتدای مرحله
  که باید یخ نوردی میکردیم و بالا رفتن از دیوار یخی جلوه های زیبای دیگر
  با تشکر از برادر براتی
  __________________________________
  SONY make.believe-(انجمن Martial Art’s )

  ۰ ۰
  1. Project Siren گفت:

   آقا سعید مثل اینکه من و شما حداقل در این مورد هم سلیقه ایم در مورد مرحله du Hoc ….

   واقعا حال و هواش مانند نجات سرباز رایان بود که من دیگر چنین حسی رو در هیچ نسخه ی دیگه تجربه نکردم….

   ۰ ۰
 36. general amin گفت:

  ممنون از برادر براتی …
  مثل همیشه پست های شما خواندنیست …
  جای خالی بعضی از مراحل اولین COD در این لیست به شدت خالیست …
  مرحله آخر MW1 را چند.ین بار تجربه اش کردم ….
  —————————-
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 37. Norman Wisdom گفت:

  همشو خوب اومدی مخصوصا MW3-Hunter Killer
  ولی تو عملیات سری دو اون مرحله اصلا قشنگ نبود :-s :-s
  البته نظر هرکی برا خودش … نظر من این بود :wink: ;)

  ۰ ۰
 38. callofduty گفت:

  مرحله اخر cod 5 هم عالی بود اونجاش که پرچم روسیه رو گذاشت رو کاخ برلین عالی بود.

  ۰ ۰
 39. Marlon Brando گفت:

  مرسی از حسین عزیز :X
  انتخاب هات فوق‌العاده درست و خوب بود
  مخصوصا انتخاب هایی که از MW2 و BO1 کرده بودی عالی بود ;)
  —————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 40. Hamedgh گفت:

  درباره ندای وظیفه(COD)…
  این “سری” از بازیها در تاریخچه دنیای بازیهای ویدیویی حک شده و در خاطره همه بازیبازها! واقعا واقعا واقعا…
  و صحنه های به یاد ماندنی کم ندارد و پر از لحظات سرشار از گیم پلی دقیق و اکشنی ناب! کاملا کاملا کاملا…
  ایرادات سطحی که به این سری از بازیها گرفته می شود را به فراموشی بسپارید با یک لبخند!
  حتما حتما حتما…

  اما اینک…
  در کنار مراحل و لحظاتی که در این مطلب یاد شده است من نیز از این مراحل یاد می کنم:
  در بازی ندای وظیفه- جنگ جهانی: مرحله همراهی با رزنوف و از راه دور زدن سربازان آلمانی در یکی از شهر شوروی سابق و سپس فرار کردن آنها
  رزنوف: قلب این ارتش شکسته نخواهد شد.

  در بازی ندای وظیفه- جنگاوری نوین۳(مرحله بازگشت به سندر): مرحله ای که نیکولای را نجات داده و باید از میان طوفان شن در سومالی عبور کرده و در بین راه با سربازان دشمن روبرو شده که ماسکهایی به چهره زده اند که چراغی بر بالای آن روشن است.
  سوپ(مکتاویش): ما شبیه بیضه ها به یک سگ بزرگ(بول داگ) خواهیم چسبید(به ماموریت). مخفی کاری یک انتخاب مناسب نیست.
  پرایس: پس از جلو به درب مجبور به لگد زدن خواهیم شد(نبرد رو در رو).

  در بازی ندای وظیفه-عملیات سیاه یا سری: مرحله ای که میسون باید از بالای ساختمانهای شهر فرار کند و از پنجره به پنجره فرو می افتد. و در ادامه ویور از ارتفاع زیاد آویزان می شود در حالیکه دست او را در دست گرفته اید.
  میسون(با فریاد): دراگویچ!

  در بازی ندای وظیفه-عملیات سیاه یا سری: مرحله فهم واقعیت برای میسون در تقابل با اشتینر…
  اشتینر: تو را می شناسم… ورکوتا!
  ——————————————————
  -“انتقام همانند شبح است…و جان هر مردی را که لمسش کند، می گیرد…تشنگی اش فرو نمی نشیند… تا لحظه ای که آخرین مردی مقاومت کننده نیز سقوط کند.” — ماکاروف در بازی ندای وظیفه: جنگاوری مدرن۲

  -“سرجوخه دان: حالا چه غلطی می خواهیم اینجا انجام بدهیم، مرد؟ روسی ها بعنوان متجاوز ما را گیر می اندازند. انگار گوه از آسمان می بارد و دهن ما هم سرویس خواهد شد. در کل…” / ” گروهبان فولی: خفه شو و به همان چنگ بزن، سرجوخه! هنوز اسلحه هایمان کار می کنند و مفهومش اینست که می توانیم چند تا لگد به باسن آنها بزنیم!”
  سرجوخه دان با گروهبان فولی در بازی ندای وظیفه: جنگاوری مدرن۲

  -“آنها می گویند: اولین چیزی که در جنگ تلف می شود، واقعیت است”
  کاپیتان پرایس در بازی ندای وظیفه: جنگاوری مدرن۳

  -“مسیری که به سمت پیروزی باشکوهمان پیش می رود به مسیر خون و بیرحمی تبدیل شده است. که همه آن اجبار(لازم) شده است. تا موقعیکه پرچم سرزمین مادریمان بر فراز ریچستاگ(پارلمان آلمان در زمان هیتلر) به پرواز در آید.”
  از طرف رزنوف در بازی ندای وظیفه: جنگ جهانی

  =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
  با تشکر از همه دوستان عزیز، خصوصا از دوستانی که در
  سایت خبر و مطلب گذاشته اند!

  پانوشت: به “سرنوشت” رجوع شود.

  ۰ ۰
  1. ببین کی اینجاست !!! خوشحالمان کردی آقا حامد … مگه مقاله بزاریم که شما رو ببینیم تو سایت !!!

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   این قسمت حذف شده یا اینکه برای درج در سایت به فراموشی سپردم:

   سرنوشت: یک نکته مهمی را می خواهم همین اول برای دوستان عزیز و خانواده هایشان بگویم و خواهشمند هستم جدی بگیرید.
   هوای این سرزمین در حال حاضر بسیار کثیف و آلوده شده است. که علتش در بنزین های بی کیفیت و غیر استاندارد است که توسط پالایشگاهها تولید شده و بخاطر تکبر و بی فکری و بی وجدانی بعضی از خودخواهان به درون جسم ما دمانده می شود. که ممکن است تاثیرات و عواقب ناگواری به بار آورد. که شرایط حال نیز از بی سامانی ها و بی فکری های گذشته نشئت گرفته است. بنابراین در صورت ترددهای طولانی مدت در سطح شهرهای بزرگ، از ماسک های استاندارد استفاده بردید.
   خدایا! به ما رحم فرما.

   با تشکر از کوروساکی ایچیکو!
   که نام کاربریت مرا یاد یکی از کاربران عزیز و زحمتکش سایت انداخت. ایچیمورا گین/جین(حسین براتی)!
   یادش گرامی!
   البته اگر کوروساکی همان ایچیمورا نباشد!!!

   ۰ ۰
  3. هم ایچیمارو گین و هم کوروساکی ایچیگو !!! هر دوتاشون خودم هستم ..حسین براتی .. کلا کی به جز من تو این سایت نام کاربری انیمه ای اونم از نوع بلیچ می زاره !!!! :P :D

   ۰ ۰
 41. در این مرحله مرحله ی وفات مکتوایش :(( :(( :(( و :( :((
  و مرحله ای که گوست و روچ میمرند باید بود حالا :(( :(( :((
  تنها بزارید

  ۲ ۱
 42. adel_97 گفت:

  اگه این سری بازی همه عنوان هاش یه خصوصیت مثبت بزرگ داشته باشن ، همین طراحی مراحل فوق العادشه. این مراحل هم واقعاً به یاد ماندنی بودن.

  ۰ ۰
 43. error گفت:

  یادش بخیر.واقعا که بهترین لول ها بودن این متن باعث شد تا دو باره سراغ بازی های قدیمی ام برم .مدال جیب بغل کاپتان پرایسه. :mrgreen:

  ۱ ۰
 44. Pooriya7 گفت:

  ورد ات وار هم مرحله اولش ویه مرحله که خودت می زنی به مردنم جالب بود تعجب کردم توی لیست اون دو تا قسمت ندیدم .
  و یه چیز دیگه توجه کردین هیچ کسی از CALL OF DUTY 3 هیچ خاطره یا نکته مثبتی در ذهنش نداره

  ۱ ۱
 45. CALL OF REZA گفت:

  با انتخاب اول کاملا موافقم. تو سری کال اف که هیچ بهترین مرحله تو بین کل بازی هایی بود که بازی کردم. خوب بود اون مرحله هم که اخرش شپرد گوستو میکشه هم میزاشتی (تو MW2 )
  البته عنوان غم انگیز ترین صحنه ی بازی براش بهتره. اصلا یکی یه مطلبم درباره ی غم انگیز ترین صحنه های بازی بنویسه :cry:

  ۰ ۰
 46. Bozqurd گفت:

  All Ghillied Up/One Shot One Kill — Call of Duty 4: Modern Warfare
  واقعا این مرحله در هیچ بازی ای و هیچ سری ای تکرار نخواهد شد.
  در یک کلام …… فوق العاده بود!

  ————————–
  هیئت فدائیان پی سی و هابیت

  ۰ ۰
 47. ممنون بابت مقاله!من تا عمر دارم چرنوبیل و مک میلان رو فراموش نمی کنم…
  تومرحله ی منندز هم بیش از هر زمانی با دشمنم هم ذات پنداری کردم

  ۰ ۰
 48. deniro گفت:

  همین الان من کال۲ رو دان کردم دوباره دارم میرم واقعا هر بار بازیش میکنم بازم بهم میچسبه,دو تا عنوان کد واقعا برام خاطره انگیز بودن یکی شماره دومش یکیش هم بلک آپس یک,اون مرحله برفی تو مدرن۲ هم بی نظیر بود.

  ۰ ۰
 49. توی این ۱۰ موردی که گفتی بیشتر با Vorkuta توی black ops حال کردم . باز هم ممنون بابت مقاله

  ____________________________________________________________________________
  آروین از pc $

  ۰ ۰
 50. xneon 360 گفت:

  داش حسن دست گلت درد نکنه،در مورد مراحل هم همین مرحله ترور در مدرن وارفیر ۱ واقعا برام لذت بخش بود،اصن مدرن وارفیر ۱ برام خاطره انگیز ترین و دوست داشتنی ترین ندای وظیفه است :X

  ۰ ۰
 51. black mask گفت:

  انتخاب های اول و دوم کاملا درست هستند!مراحل قدیمی این سری هم قطعا در خاطر حسین عزیز بعد این همه مدت نمانده بودند وگرنه شاهد قرار گرفتن تعداد بیشتری ازشون بودیم :D ویه تشکر(از اون خوب هاش!)از حسین خان…
  ___________________________
  مرحله ای که با رائول همراه بودیم بسیار جالب بود!فرقی نمیکرد کدام درجه ی سختی را انتخاب کرده اید!فقط به چاقوی خود تمام و کمال اعتماد کنید.چقدر هم داد و بیداد میکرد این بنده ی خدا :| (سرمون رفت!)
  ___________________________
  فرار از ورکوتا واقعا عالی بود.از اون مرد بزرگ اندام بنام سرگی گرفته تا موتور سواری و روس های بی کله!همه چیز جوری بود که یه مرحله خاطره انگیز خلق میکرد.از شروعش گرفته تا پایان زیباش…
  ___________________________
  Hunter Killer و Turbulance لیاقت وجود در این لیست را ندارند!مرحله ی آخر جنگاوری نوین۱ و مرحله ی پردردسری که در آن گوست جان خودش رو از دست داد خاطره انگیزتر بودند!
  ___________________________
  قتل و ترور در مرحله ی One Shot One Kill حرف نداشت.واقعا برترین و خاطره انگیز ترین مرحله ی این سری همین است…
  ___________________________
  در این مدتی که در سایت حضور نداشتیم چه اتفاق ها که نیفتاده!خدا رحم کند :D

  ۰ ۰
 52. iran گفت:

  به به به!خیلی عالی بود… :X خاطرات گذشته ی ما رو با این سری زنده کردی :X
  برای من خاطره انگیز ترین مرحله ی بازی همین “هم پیمان با هم / هتل Whisky ” بود.
  واقعا عالی…خیلی متشکرم. :X
  چون خیلی خوب نوشته بودی منتظر مقاله های بیشتری ازت هستم. :X

  ۰ ۰
 53. Deckard Cain گفت:

  ممنون دوست عزیز سلیقت خیلی خوب بود فقط اون مرحله ای تو world at war که کنار حوض باید یکی رو با اسنایپر میزدی هیچوقت از یادم نمیره و به نظرم جاش خالی بود. ;)

  ۰ ۰
 54. conner گفت:

  عالی بود من با مرحله اخر مدرن وار۲ هم خیلی حال کردم کجاست پس

  ۰ ۰
 55. COD 2 و MW1 که کلا همه ی مراحلشون به یاد ماندنی هستن مخصوصا COD 2 :X

  ۰ ۰
 56. Amir Fenix گفت:

  مرحله No Russian پدر منو در آوورد x-(

  ۰ ۰
 57. Survivor گفت:

  با همشون به یه اندازه خاطره دارم… تمامی‌شون جز بهترین نمونه‌های طراحی مراحل در صنعت بازی هستن… ولی با مراحل ندای وظیفه ۴ یه جوری دیگه حال می‌کنم, چون اون موقع داشتم تجربشون می‌کردم, اصلا تصور نمی‌کردم چه چیز‌هایی در انتظارم هستش…

  ممنون

  ۱ ۰
 58. mohsen salehi گفت:

  یادش بخیر چه روزیی بود هیچ وقت یادم نمیره
  :(( :(( :((

  ۰ ۰
 59. Gish2012 گفت:

  حسین خان ممنون بابت نوشتن این مقاله نوستالژیک!

  ۰ ۰
 60. slayer گفت:

  تمام این مراحل جذابیت و هیجان داشت

  ۰ ۰
 61. mohsen salehi گفت:

  ممنون از این مقاله بسیار عالی بو منکه فقط طرفدار ops ,modern اینا رو بیشتر دوست دارم

  ۰ ۰
 62. mohsen salehi گفت:

  به نظر من قسمت های زیبا تری هم بود اونارو هم میگذاشت خوب بود تو ops 2 قسمت بسیار قشنگی هم داشت
  :-? :-?

  ۰ ۰
 63. Fun. گفت:

  با تشکر از حسین عزیز :X
  بریم کال ۲ را دانلود کنیم :D

  ۰ ۰
 64. neongamer گفت:

  “در جواب دوستان عزیز در تاپیک اسپلینترسل:لیست سیاه تاخیر خورد”
  اقعا ممنون از جوابهای شکننده تون :)) اخه اینجا فروم داره یا تعداد کاربران انلاینش ۹۰۰ نفره که می گید از سایت های دیگه بالاتره :P اون از روش ستاره دادن که معلوم نیست روی چه حسابیه.کاربری که تازه دو هفته است عضو شده ستاره میگیره!اونم از اون مدیرای عقده ای سایت که منتظرن فقط یکی اعتراض کنه تا باروشهای مختلف پدرشو دربیارن در مورد کاربرای باشعور و باسوادهم که گل گفتی.فقط به دوران داریوش فیونرال مراجعه کنید….

  ۰ ۰
  1. تو که از این سایت خوشت نمیاد بی جا می کنی پاتو می ذاری تو سایت. پس از این سایت برو راحت!!! /:) روش ستاره دادن هم همه می دونن چطوریه !! اگر خوشت نمیاد مجبورت نکردن بیای اینجا خیلی راحت می تونی بری سایت ۹۰۰ کاربر انلاین و فروم دار. پس لطفا اینجا حرف اضافی نزن! :wink:

   ۰ ۰
 65. Ebrahim گفت:

  واقعا اون مرحله ى کشتن عمران زیبا بود.
  ممنون از نویسنده

  ۰ ۰
 66. به نظر من بهترین مرحله در سری بازی های ندای وظیفه مرحله اخر mw1 هست و مرحله شمار یک این مقاله واقعا مرحله جالبی بود. اما اون مرحله ای که باید میسون رو بکشی هم جالب بود. :D ممنون براتی جان!!!

  ۰ ۰
  1. ghost dead گفت:

   اوه گفتی محمد جون اون که عشق من بود

   ۰ ۰
 67. SeCToR گفت:

  پس اون مرحله ای که سوپ به دیار باقی میره کو؟؟؟ احساسی ترین مرحله رو جا انداختین…

  ۰ ۰
  1. ghost dead گفت:

   اه درد دلم رو تازه کردی نمیدونی من چقدر با سوپ اونس گرفته بودم مرد می خواستم خودمو بکشم :D

   ولی در کل عاشقش بودم و هستم

   ۰ ۰
 68. ghost dead گفت:

  Kurosaki Ichigo فدات شم اشکم درومد یادم به اینا افتاد من عشاق کالاف هستم

  ولی نمیدونم این همه انتقاد الکی چیه خدایی عملیات سری ۲ بد نبود انقدر کوبیدنش

  ۰ ۰
  1. بیشتر اینجا کوبیدنش منتقداراضی بودن…متای۸۴ واسه کالاف خیلی هم خوبه!

   ۰ ۰
 69. dj.shahab گفت:

  حیف نیست از این همه مراحل عالی و خاطره انگیز فقط ۱۰مرحلرو انتخاب کردید :-? :-?
  خیلیییییییییی بقدید هوس call of duty کردم :(( :((
  هیچ کا اف سالمییم ندارم :((
  اگه یکی call of duty 2 داره به منم بده :cry:

  ۰ ۰
  1. dj.shahab گفت:

   یدونه هم کافیه ها :-/

   ۰ ۰
 70. Pishro گفت:

  با هیچ کدوم حال نکردم اصن کلا با بازیش حال نکردم :O :O :> :>

  ۰ ۱
  1. kherad گفت:

   پس بدون مشکل داری

   ۱ ۰
 71. Sari gamer گفت:

  واقعا مرحله ی فرار از زندان بلک اپس و Cliffhanger مدرن ۲ خیلی جذاب و به یاد موندنی بود =D

  ۰ ۰
 72. mostafa133 گفت:

  واقعا عالی بود!
  از بهترین مطالب چند مدت اخیر بود!چه خاطراتی با این سری داشتیم!
  :wink: :X
  $Pc

  ۰ ۰
  1. mostafa133 گفت:

   یاد رامیرز که افتادم داشت اشکم در میومد!آقا واقعا مطلبت حرف نداشت! :cry: (شرمنده ویرایش فعال نبود به کامنت قبلی اضافه کنم!)

   ۰ ۰
 73. Black Cat گفت:

  شماره ۳ خیلی به یاد ماندنی بود…

  ۰ ۰
 74. BIG BO$S گفت:

  یعنی Enemy of my Enemy با اون آهنگ بیادماندنی جایی نداره تو این لیست؟

  ۰ ۰
 75. mohsen گفت:

  کال آف هم دیگه نمی تونه مثل سابق بازی بزنه
  حیف

  ۰ ۰
 76. محسن گفت:

  مرحله جوزفینا دیوانه کننده بود واقعا حس خشم نفرت رو به من القا کرد مخصوصا با فریادهای نا امید منندز که همیگفت جوزفینا اما وقتی فقط یه قدم مونده بود بهش برسه … :(( :(( :(( :((

  ۰ ۰
 77. AMIR-GAMER گفت:

  خلاصه به این نتیجه می رسیم کهMW2از همشون بهتر بود :D

  ۰ ۰
 78. assassin گفت:

  خعلی باحال بود :D

  ۰ ۰
 79. سمانه گفت:

  من تو یه مرحله modernwar3 موندم.اونجا که باید با ماکارف سوار هلی کوپتر بشم و بپرم …ولی هیچ وقت نمیرسم به هلیکوپتر…کمک…

  ۱ ۰