توسط میلاد رضایی منش در ۲۸ آبان ۱۳۹۱ , ۲۱:۳۳

مدال …

بدون شک، نابودی و مرگ تدریجی بازی مورد علاقه یک گیمر، یکی از سخت ترین لحظات عمر اوست. به شخصه این موضوع را بسیار دیده بودم. ولی تا کنون تجربه نکرده بودم که به لطف شرکت ” الکترونیک آرتز ” و استدیوی ” Danger Close ” این تجربه را به کوله بار تجربه ام اضافه کردم. و حس نفرتی را که دوستانم پس از نابودی بازیهای مورد علاقه شان نسبت به سازندگان پیدا میکردند را چشیدم. امیدوارم این اتفاق بار دومی نداشته باشد که بسیار تلخ است.

نام بازی : Medal of Honor : War Fighter
ناشر : EA Games
سازنده : Danger Close
پلتفرم: PC – PS3 – Xbox 360
تاریخ انتشار : ۱۲ اکتبر ۲۰۱۲

“مدال افتخار” جدید شاید از نظر کسانی که چند سالیست بازی کردن را شروع کرده اند، بازی خوبی باشد. ولی مطمئنم کسانی که سال های پیش، در ویدیو کلوپ ها روزگار خود را با مدال افتخار سپری می‌کردند، چنین نظری نخواهند داشت. دلیلش هم ضعف بیش از اندازه‌ی نسخه‌ی اخیر این سری نسبت به پدرانش است.
پس از تحولی که “جنگاوری نوین” در سبک شوتر نظامی به وجود آورد، اکثر استدیوهای حاضر در این حوضه به تقلید از “جنگاوری نوین” پرداخته و حال و هوای بازی‌هایشان را به سمت دوران حاضر و آینده سوق دادند. که بازی‌های “مدال افتخار” و “میدان نبرد” هم از این قضیه مستثنی نیستند. هر چند “میدان نبرد” توانست موفقیت‌هایی کسب کند، ولی “مدال افتخار ” به کلی قافیه را در برابر رقیبان باخت.‌
در سال ۲۰۰۹ شرکت “الکترونیک آرتز” که خبر ساخته شدن بازی “Medal of Honor” را توسط استدیوی تازه تاسیس “Danger Close” داد، موجی از خوشحالی تمامی طرفداران این سری را فرا گرفت. ولی پس از انتشار بازی طرفداران از این بازی به عنوان یک بازی متوسط یاد کردند. و اکثرا این نظر را داشتند که در صورت کار کردن بیشتر روی MoH می‌شود این بازی را بر بالای قله‌های موفقیت دید. ولی افسوس که این اتفاق عملی نشد.
بالاخره پس از ۲ سال هایپ و تبلیغات گسترده برای آخرین نسخه Medal of Honor، موسوم به ” WarFighter ” بازی به بازار عرضه شد و به دست گیمرها رسید. و نتواست که گلیم خود را به خوبی از آب بالا بکشد.

بی افتخار

“جنگجو ” ادامه ایست بر داستان دراماتیک ناتمام نسخه قبل. نیروهای Tier 1 پس از مرگ Rabbit شخصیت اصلی بازی قبل، از افغانستان خارج شده و حالا به ماموریت های مختلف در نقاط گوناگون جهان فرستاده میشوند تا نا امنی را از جهان ریشه کن کنند. و طبق معمول کانون شرارت و ناامنی در جهان قاره آسیا و بالاخص منطقه خاورمیانه است.
در این بازی داستان بر روی شخصیت “Preacher” تمرکز دارد. و چگونگی در هم آمیختن زندگی شخصی و خدمت در ارتش را در قالب شخصیت وی روایت می‌کند. این ایده برای داستان خوب است، ولی به شرطی که طبق اصول روایت شود و در خلل بازی ابهامی بوجود نیاورد. اما سازندگان در این مقوله بشدت ضعف نشان داده اند. و سوالات متعددی را برای گیمر بوجود آورده اند. سوالاتی قبیل، چه اتفاقاتی پس از نسخه اول افتاد؟ هدف نیروهای Tier 1 دقیقا چیست؟ و بسیاری دیگر. که تا انتهای بازی جواب منطقی ای به این سوالات داده نمیشود.
با اینکه به گفته برخی از منتقدین، داستان نقش بسیار مهمی در شوتر های اول شخص ندارد؛ ولی یکی از جاذبه های اصلی یک بازی محسوب میشود و خود دلیلی برای ادامه بازی است. اما در جنگجو، داستان پا را از حد کلیشه فرا گذاشته و با سرهم بندی های ناشیانه و پایان دراماتیکی دیگر، در برابر رقیبان حرفی را برای گفتن باقی نگذاشته است.
از داستان که بگذریم به اصلی ترین بخش یک بازی اول شخص، یعنی گیم پلی می‌رسیم که متاسفانه مدال در این مقوله نیز بسیار ضعیف عمل کرده است. روند بازی نه تنها نسبت به نسخه قبل پیشرفتی نداشته، بلکه پسرفت هم داشته است. کماکان سیستم دریافت مهمات از همرزمان پابرجاست و شما را به نگه داشتن اسلحه اصلیتان بیشتر ترقیب میکند تا تعویض آن با اسلحه‌های موجود در بازی. با این که تنوع اسلحه نسبتا خوب است ولی با هر اسلحه‌ای که تیراندازی کنید، به یاد کودکی خود و بازی با تفنگ‌های اسباب بازی و آب پاش می‌افتید.
سیستم هدف گیری بسیار بد است و هنگامی که در حال دویدن هستید به فاجعه تبدیل می‌شود. بارها با اسلحه کمری سر هدف را برای هد شات کردن نشانه گیری کردم، و پس از شلیک دو خشاب به طرف هدف، او را کاملا سالم دیدم. از این دست مشکلات در بازی به وفور دیده شد که اگر بخواهم تک تک آنها را نام ببرم فضای زیادی را میگیرد.

در مورد Breach کردن چیز زیادی نمی‌شود گفت جز این‌که هر چند دقیقه یک‌بار مجبورید حالت تکراری آن‌ها را تحمل کنید؛ اما در این تصویر چیزی که بیشتر مد نظر است، سایه‌زنی بد بازی است. سایه‌ی جزئیات پشت سر شخصیت‌ها روی در و دیوار است و خودش سایه ندارد!

شاید تنها نوآوری که جنگجو در زمینه گیم پلی داشته است، سیستم Breach باشد که تا کنون در هیچ بازی دیگری دیده نشده است. هنگامی که شما قصد نفوذ به یک اتاق و یا مکان دیگری را از طریق Breach دارید، بازی به شما چندین گزینه برای شکستن در و نفوذ به مکان مورد نظر را ارائه می‌دهد. شاید در ابتدای بازی این قابلیت جالب به نظر برسد، ولی پس از چند ساعت بازی کردن متوجه می‌شوید که باطن کار همان است و فقط بلایی که سر در می آورید متفاوت است.
هوش مصنوعی همرزمان و دشمنانتان چیزی در حد ماهی قرمز و جلبک است. به طور مثال هنگامی که شما نارنجک پرتاب می‌کنید، دشمنان به جای اینکه از منطقه خطرناک فرار کنند به سمت آن می‌روند. و یا هنگامی که زیر آتش تیر بار های دشمن قرار گرفته و سنگرگیری کرده اید، دوستتان به جای یافتن مکان دیگری برای سنگر گرفتن به سمت شما می آیند و شما را از سنگر خارج کرده و خود جای شما را میگیرند. علاوه بر این، پس از مدتی شک میکنید که به جای یونیفرم نظامی یک تی شرت قرمز که روی آن نوشته: مرا بکشید پوشیده باشید. چرا که دشمنان فقط شما را مورد اصابت گلوله های خود قرار میدهند و بقیه دوستانتان فقط برای شلوغ بودن صحنه حضور دارند.
تنها بخشی که نمیتوان از آن اشکال خاصی گرفت، فصول تعقیب و گریز است که در نوع خود جالب و هیجان انگیز است. ولی این اتفاقات کمک زیادی به بهبودی بازی نمی‌کنند.

اجسام از آن‌چه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌تر اند!

بی اعتبار

بخش گرافیک بازی پر است از نوآوری های ریز و درشت! مفتخرم که شما را با پدیده بافت های خود ترمیم شونده آشنا کنم. در یکی از مراحل بازی پس از شلیک به یک ستون، شاهد تخریب جزئی آن بودم که پس از چند ثانیه اتفاقی افتاد که دهانم از تعجب باز ماند. بافت های تخریب شده پس از چند ثانیه شروع به ترمیم شدن کردند و ستون به شکل روز اولش درآمد. در اینجا فهمیدم که اشیا هم در این بازی از سیستم سلامتی خودکار بهره میبرند.

بعد از شلیک تخریب پذیری داریم … اما

۵ ثانیه بعد …

کلیک کنید تا تصاویر بزرگ شوند.

پدیده روزنامه های پنهان نیز بسیار جالب است. یک نارجک را در نزدیکیتان پرتاب کنید، و شاهد انفجار آن باشید. پس از مدتی روزنامه ها و کاغذ هایی پدید می آیند و به هوا میروند.
درباره ی کیفیت بافت ها، تصاویر گویای همه چیز هستند. بازی با اینکه با موتور قدرتمند و منحصر به فرد ” فراست بایت ۲ ” ساخته شده است، در مقایسه با ” میدان نبرد ۳ ” چه از لحاظفنی و چه از لحاظ هنری کاملا ضعیف تر است. و این ادعا را اثبات کرد که فقط استدیوی “دایس” توانایی ساخت بازی با موتور “فراست بایت ۲” را دارد. نورپردازی هم در وضعیت زیر خط فقر قرار دارد. در یکی از مراحل که در شب اتفاق می افتاد، نور پردازی به حدی ضعیف بود که دشمنان قابل دیده شدن نبودند و تنها روش شناسایی آنها، دیدن آتش اسلحه هایشان بود. سیستم سایه زنی نیز فاجعه وار است. اصولا وقتی که نور از پشت به شما میتابد شاهد ایجاد سایه در روبه رو هستیم، ولی چنین اتفاقی در بازی نیوفتاد.

این بازی را که یادتان هست؟

قضاوت با خودتان!

تنها بخشی که قابل قبول و خوب است، بخش موسیقی است که تلفیقی از موسیقی های راک،پاپ و مخلوطی از ساز های الکترونیکی حاضر و ساز های سنتی است. رامین جوادی به خوبی از عهده این کار برآمده و لینکین پارک نیز توانایی خود را بار دیگر اثبات کرد. در مورد صداگذاری هم صحبتی نکنم بهتر است، زیرا سرتا سر اشکال است.

عنوان “جنگجو” با تمام تبلیغات و بزرگنمایی‌هایی که داشت، نتوانست در حد و اندازه‌های نام خود ظاهر شود. این بازی نه تنها شکست دیگری را برای EA به ارمغان آورد، بلکه احتمال تعطیلی استدیوی ” Danger Close” را به شدت افزایش داد.

هنوز هم نمیدانم که چه لقبی به مدال بدهم و تیتر را کامل کنم. ولی این مدال دیگر افتخاری ندارد.

لیست عناوین مطلب

پلتفرم تست: PC

۳.۵/۱۰

میلاد رضایی منش
( Silent Assassin )

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۱۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

118 Replies to “نقد بازی مدال افتخار: جنگجو؛ مدالِ …”

 1. ps3 گفت:

  نمره ۳.۵ شد؟ :lol: :lol:
  دوست عزیز گیم اسپات با اون همه ادعا به این بازی نمره ی ۶ رو داده…اونوقت شما خواستین کم نیارین :wink:
  نمره ی من به این بازی ۸ هستش
  هرکسی رو ps3 بازی کرده میدونه گرافیک سینگل مدال از بتل بهتر بود :arrow:
  وحتی یه سری از همین سایت ها گفتن گرافیک در حد نسخه ی pc بتل هستش :-|

  ۱ ۰
  1. milibala گفت:

   مدال رو بازی نکردم اما وقتی به نظراته بچه ها نگاه کردم کلا قید بازی کردنشو زدم حالا واقعا به نظر شما این بازی اینقدر بده؟ یا من برم بخرم ؟

   ۱ ۰
  2. ps3 گفت:

   بازیش اصلا اینجوری که میگن نیست
   یه سری باگ بود که با یه پچ ۲۰۰ مگی بیشترشون درست شد….
   نمرات مدال بیشتر جوسازی هستش :arrow:
   درضمن اگر قرار باشه بشینیم باگ های بازی ها رو با این دقت پیدا کنیم و به بازی نمره بدیم همه ی بازی ها همین نمره رو میگیرن!!!!
   به نظرم برو بگیر بازی کن :wink:

   ۱ ۰
 2. mohammad.m گفت:

  یکم زیادی گیر دادی جان خودم انقدر هم که شما گفتی بد نبود

  ۰ ۰
 3. Leon S.K گفت:

  دوست منتقد یه سوال! هم آواتار شما هم نام کاربری شما دقیقا مثل یکی از منتقد های یورگیمر هست! شما که اون نیستی؟ :|

  ۰ ۰
  1. Albert Wesker گفت:

   بله، چی فکر کردی، ما تو سایت منتقد بین المللی داریم.
   ——-
   تو رو خدا عکسا رو نگاه کن. به این نورپردازی میگن شاهکار. الله اکبر!
   در مورد خود بازی هم … باشه آقا ما خریم. نمی‌فهمیم چی خوبه چی بد!

   ۰ ۰
 4. orion گفت:

  کاملا خوب. ۳.۵ هم حالا خیلی سخت گیریه. ۵ خوبه. :wink:

  ۰ ۰
  1. اتفاقا خیلی هم خوبه به نظر من
   ۳.۵ که هیچی من بودم ۲ میدادم!
   دمت گرم میلادجان عالی نقد کردی!

   ۰ ۰
 5. emma گفت:

  سعید منظورت از برنامه برای نقد بازی های جدید داریم این بود ؟ :-|
  هه

  ۰ ۰
 6. amirps3 گفت:

  واقعا با این نمره شما شدیدا مخالفم ۸-O اخه اینم شد نمره :-/
  :-?
  شما چه جوری حساب کردی که این بازی این نمره رو گرفته :-/
  :-/
  وبا تشکر از دوست خوبم( ps3 )پیرو صحبت هایش میخواهم اضافه کنم که واقعا از بتل بهتر بود؟

  به نظر من که تقریبا رو ps3 گرافیک بتل تقریبا با مدال برابر بودش :lol:
  :D
  و نمره ی من به این بازی ۸/۲ :D

  ۰ ۰
 7. black mask گفت:

  خوب بلاخره یکی این بازی رو نقد کرد و تقریبا حرف دل منو زد! مخصوصا تو بخش گرافیک و گیمپلی.
  در مقایسه با بتلفیلد۳ هم در بخش گرافیک و هم در بخش گیمپلی ضعیفتر ظاهر شده
  من کاری به بخش های دیگه ندارم و اما از بخش گیمپلی اصلا انتظار همچین چیزی رو نداشتم.
  تقلیدی.تکراری.خسته کننده.بدون نوآوری که ضعیف ظاهر شده واقعا که …
  امیدوارم EA در دنجر کلوز رو تخته کنه و سری محبوب مدال رو بده به یکی که بلد باشه بازی بسازه :|

  ۰ ۰
 8. assassins_creed گفت:

  من دیگه خسته شدم از بس در باره ی این بازی حرف زدم.
  شماها هم دارین با همون ضری المثلی که میگه (گر خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو) پیش میرید.چون یه سری منتقد به بازی نمره کم دادند ما هم حتما باید از بازی بدمون بیاد.
  نیایید بگید این ترفدار بتل و مدال.یا ضد کال آف.
  اتفاقا من از ترفدارای کال آف هستم ولی این حرف ها رو هم در باره ی بازی مدال به هیچ وجه نمی پذیرم.دلایلمم توی بحث بازی گفتم.فک نکنم نیازی به تکرارش باشه

  ۰ ۰
  1. black mask گفت:

   ببین عزیز این بازی ضعیف بود!
   من اصلا کاری ندارم که COD:BO2 بد بوده یا عالی(که عالی بود) این بازی از هر جهت بهش نگاه کنی یه شکست محسوب میشه و اینو خودتم میدونی.من اصلا کاری ندارم که چه سایتی چند داده و الان دارم نظر خودمو میگم{این بازی یه پسرفت بود نه چیزه دیگری}

   ۰ ۰
  2. assassins_creed گفت:

   black mask عزیز من هم می گم cod:bo2 یه بازی از هر لحاظ عالی بود
   ولی در مورد مدال .این نظر شماست من هم بهش احترام میزارم.
   ولی به نظر من مدال تا حدودی بازی قابل قبولی بود

   ۰ ۰
  3. black mask گفت:

   من کاری فعلا با BO2 ندارم! فعلا بحث مدال هست…
   این هم نظر شماست و برای من هم قابل قبول :wink:
   اما این بازی خیلی مشکل داشت! اصلا از EA غیر ممکن بود همچین چیزی منتشر کنه!

   ۰ ۰
  4. Albert Wesker گفت:

   آفرین! معتقدم بازی از QA درست حسابی رد نشده. اصلا بعید میدونم به این کارها رسیده باشند.

   ۰ ۰
  5. black mask گفت:

   دقیقا سعید.اگه ۴تا گیمر حرفه ای مثل خودمون! و ۴تا متخصص استخدام میکردن یه سری از مشکلاتی که الان شاهدش هستیم رو دیگه مشاهده نمیکردیم!
   به نظرم EA همش عجله داشت تا قبل از انتشار COD یه FPS تو بازار داشته باشه…

   ۰ ۰
  6. assassins_creed گفت:

   راستی این و هم بگم من مدال رو از شماره های اولش روی ps1 بازی کردم.نییاد بگید ظرف تازه کاره

   ۰ ۰
 9. mixer گفت:

  بی خیال دیگه!!!!!!!! بازی خوبی بود !!!! گرافیکه اش که عالی بود

  ۰ ۰
 10. badman گفت:

  بار ها دیده شده که وقتی EA یه بازی خوب و خوش ساخت که در زمان خودش حرف زیادی برای گفتن داشته بدست می گیره تا از اون یه عنوان تجاری و ضعیف نسازه دست بردار نیست :!: :!:
  نمونه ش همین MOH

  ۰ ۰
 11. victor hogo گفت:

  تا نمره رو دیدم بیخیال خوندش شدم :D
  ولی بابت زحمت نوشتنش ممنون !
  ———————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. victor hogo گفت:

   خب ولی بابت زحمتی که کشیده بودی و دستوری که از بالا اومد نشستم متن رو خوندم و از اینکه اول گفتم نمیخونم معذرت میخوام.
   همه ی اینهایی که گفتید درسته ولی پس چرا من از این بازی لذت بردم؟؟!! :O
   ۹۰ درصد صحبتاتون درسته ولی….نمیدونم بگذریم.
   متن بار طنز جالبی داشت که از این بابت هم ممنون.
   خوشحالم دوباره اجازه گذاشتن نقد در سایت داده شد :X
   ——————
   :x

   ۰ ۰
 12. Marlon Brando گفت:

  خیلی نقد خوبی بود و نمره هم عادلانه هست
  زیادم نمره دادی
  در کل مرسی به خاطر نقد ;)
  —————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 13. Albert Wesker گفت:

  احساس می‌کنم که یکم گرافیک بازی بیش از اندازه کوبیده شده. صرف نظر از ایراداتی که با تصویر توضیح داده شد و اون اتفاق مضحک ترمیم! بازی از خیلی جهات گرافیکش خوب بود. به هر حال من فکر می‌کنم اگر با توجه به توضیحات نقد بخوایم به گرافیک بازی نمره بدیم زیر ۵ قرار می گیره در صورتی که ظن من بر این هست که گرافیک بازی “خوب” و بالای متوسط قرار می‌گیره و همون ۷.۵ بسشه.
  اگر در همین مقیاس بخوایم نگاه کنیم من به گرافیک بتل ۳ چیزی حول و حوش ۸.۵ تا ۹ میدم.

  ۰ ۰
  1. Nightmare گفت:

   دوست خوبم سعید جان (Albert Wesker) :
   به نقد کاری ندارم اما در مورد اون ترمیم یک نکته فنی وجود داره که پایین توضیح دادم دوست خوبم و اونقدر مضحک نیست !!
   شما در همه بازی ها مثل بازی های ریسینگ هم میبینید ..
   با اتومبیل دور خودتون بچرخید بعد مدتی برید و در کنارش (کنار رد لاستیک قبلی) به دور خودتون بچرخید میبینید که رد قبلی کم کم کمرنگ و ناپدید میشه .. یا فورا !! حالا تعداد و زمانش فرق میکنه ..
   این خاصیت برنامه نویسی موتور و بازیه ..
   برای توضیحات دقیقتر به پایین همین صفحه مراجعه کنید ..
   با تشکر

   ۰ ۰
  2. Albert Wesker گفت:

   یه همچین چیز مضحکی توی بتل ۳ اصلا نبود. ضمن این که چند تا سایت خارجی داشتم می‌گشتم چنین توصیفاتی از موتور بازی و برنامه نویسی نشده بود. البته شما بهتر می‌دونید.

   ۰ ۰
  3. Nightmare گفت:

   دوست خوبم توی بتلفیلد هم بود .. دوباره امتحان کن ;) در کالاف دیوتی هم هست .. در کراسیس هم هست .. پاک شدن رد گلوله بعد مدتی باید انجام بشه .. وگرنه با این تخریب پذیری مثال میزنم :
   فرض کنید یک روز کاملا عصبانی هستید و میخوایید دق و دلتون رو روی در و دیوار خالی کنید .. اگه اینطوری که باشه باید کل مپ رو مانند کویر صاف کرد !! حتی خراب شدن ها و .. هم در بد کمپانی ۲ حد و مرزی داشت .. اینطور نبود دوست خوبم ؟
   فقط در اون بازی (BF3) این سیکل زمانی طولانی تر بود .. مثلا ۵۰ گلوله و۵۱ امی رفرش میکرد اولین گلوله شلیک شده ..
   من نمیگم این بازی کار خوبی کرده این کار رو کرده (مدال افتخار) و بازه زمانی رو اونطوری تنظیم کرده من میگم این نکته همیشه هست و خ/سب سازنده یا به عمد یا غیر عمد بازه زمانی چرخه یک حلقه را کم کرده .. بیشتر دیده شده که وقتی به طور مثال همان گلوله به حد برنامه ریزی شده میرسه گلوله جدید که ردش گذاشته میشه رد اولین گلوله ای که گذاشته شده بود پاک میشد ..
   ما اینجا بحث دیوار (یا بلوک بتون) و خراب کردن یک دیوار با شلیک ها است !! به نظر من اگر این اتفاق نمی افتاد دیگر روانتر بودن نسبت به بتلفیلد را شاهد نمی بودیم (یکی از دلایل)
   ————————————
   دوست عزیز باور کن من با این موتور و همینطور کرای انجین ود رفتم (هنوزم میرم) برای همون موتوری که قبلا گفتم داریم میسازیم ..
   و واقعا نکاتی داره این موتور که مغز آدم سوت میکشه …
   موتور ها کار آدم رو راحت کردند در بازی سازی اما واقعا اگه کمی دقت کنیم که مثلا همین پردازش شلیک و مسیر گلوله و .. چطور در پشت صحنه موتور انجام میشه نگرشمون نسبت به موتور بازی سازی ها عوض میشه ..
   درسته یک بازی خوب یک تیم خوب ، کارگردان و .. میخواد اما اگر یک موتور خوب نباشه که از قضا تیم هم باهاش خوب کار کنه اصلا نمیشه اونی که میخوای باشه ..
   ———
   من ظعف های مدال رو قبول دارم اما نه با این شدتی که برخی دوستان اعلام میکنند .. معتقدم مدال راهش را پیدا کرده و باید دید که در نسخه بعدی چه میکنه .. آنوقت هست که میشه گفت بله مدال افتخار دیگر مدال بی افتخار است ..
   ———————————
   خُب دید من فنی در حیطه برنامه نویسی و .. هست به بازی (در حد خودم) اما دید منتقد ها فنی در حیطه خودشان هست که بیشتر در مورد گیم پلی ، گرافیک و .. هست .. منتقدی ندیدم یا کم دیدم که بیاد بگه کُد هایی که برای تخریب پذیری یک درنوشته شده بود خیلی زیاد بود یا عجیب بود !! یا بگه این بازی چرا با c++ ساخته نشده و بهطور مثال با c# نوشته شده ..
   با تشکر از شما دوست عزیز و دیگر دوستانم ..

   ۰ ۰
  4. milibala گفت:

   دوست خوبم نایت مار جان توی مولتی پلیر بتلفیلد اگه کلوز کوارتر رو بازی کرده باشی میبینی که توی بتل به هیچ .جه باز سازی محیط انجام نیمه توی ۵ دقیقه محیط با خاک یکسان میشه و هیچ گونه باز سازی وجود نداره پس این مشکل برنامه نویسی از خود سازنده یعنی دنجر کلوزه وگرنه موتور که همونه

   ۰ ۰
  5. محسن گفت:

   درسته رضا جان من دراکثر بازی دیدم یا نمونه دیگش پاک شدن پوکه ها تو مکس پین اگه زیاد پوکه تو زمین میافتاد

   ۰ ۰
  6. Nightmare گفت:

   دوست عزیز بتلفیلد بازمان milibala :
   چطوری مدتی ندیده بودمت !!
   ———————————–
   بله دیدم دوست عزیز اما اون مورد فرق میکنه .. فرق اینکه یک محیط رو بسازند تا تخریب بشه و اونم تقریبا کامل یا کامل !! با محیطی که میسازنش تا بازیکن فقط مثلا یک یا دو بار از جلوش رد شه یا دقت خاصی روش نداره زیاده ..
   در قسمت مرحله ای ها چون محیط همیشه باز هست .. بگذار اینطوری بگم که تمام یا نصف محیط به همراه ابجکت ها و .. در رم و حافظه های گرافیک نشسته (در بیشتر بازی ها) و فقط توابعی مثل موقعیت بازیکن و کاراکتری که حرکت میدیمش و یا دشمنان و .. مدام در حال پر یا خلی شدن هستند .. گلوله ها و اثراتشون هم جزو همین توابع هستند و اگر به طور مثال در مرحله ای ها ما اثری روی دیوار بگذاریم و اون باقی میموند و دستوراتش بسته نمیشد اگر دوباره اون قسمت رو بریم (حتی با مرگ کاراکتر و دوباره رفتن) باید اون رد گلوله باشه که یان واقعا باعث بهم ریختگی توابع دستوری و مقداردهی های موتور بازی میشه و بازی سنگین و سنگین تر میشه ..
   ———————————-
   در مولتی پلیر هم همین صادقه .. محیط و چیزهای اصلی در سیستم خودمون لود میشن و فقط یکسری اعداد و توابع مدام در سرور مرکزی توسط سیستم ما دریافت یا ارسال به سیسم ما میشن و به طور مثال تیر زدن های ما به دیوار اگر یک کاراکتر انجا باشد (منظور یک بازیکن دیگه) و در دید دوربین بازی او باشد آن توابع برای او هم ارسال میشود در غیر این صورت این توابع در همانجا باقی و پس از مدتی بازسازی میشود ..
   کمی توضیح سخته دوست عزیز باید خودت ببینی که چطور کار میکنه ..
   در مولتی پلیر تخریب پذیری و توابع سازی اون چون در چندین سیستم و بخصوص سرور مرکزی که از قضا پرقدرت هم هست داره مقدار دهی میشه (بتلفیلد فقط اینطوری بود) ما شاهد از بین نرفتن رد های بزرگ (نه شلیک یک تیر به دیوار !!) مانند انفجار و تخریب یک دیوار و .. حتی تا پایان مپ بازی بودیم .. اما زمان مپ محدود و زمان آن توابع دستوری و مجموعه دستورات هم محدود هست و مثلا در بخش مرحله ای شما میتونید یک روز تمام در یک مرحله باشید و فقط به دیوار تیر بزنید !! (باور کن دوست عزیز برای انجام چنتا آزمایش عجیب خودم این کار رو کردم !! البته نه یک روز ۲ ساعت !!) خُب اینجا دیگه سیستم میره رو هوا از بس که دستور پشت دستور اجرا بشه !!
   ———-
   فکر کنم توضیحات تا حدودی ابهامات رو برطرف کرده باشه ..
   در حال حاظر چنین کاری معقولانه نیت و در بازی ای ندیدم که داعمی باشه
   با تشکر

   ۰ ۰
  7. Albert Wesker گفت:

   مثال نقض برای حرف های شما زیاد است. برای ساخت یک جاندار و گذاشتنتش در بازی مگر کد نویسی لازم نیست؟ اگر بنا به زیاد شدن حجم اطلاعات بود در بازی اسکایریم شاهد ماندن دائمی اجساد سر جایشان نبودیم! شما یک جاندار را گوشه‌ی نقشه بکشید و رهایش کنید … چندین و چند ماه اسکایریمی هم بگذرد جسدش همان جاست.
   تخریب پذیری را نمی‌دانم، ولی در بتل ۳ یک امتحانکی کردم. تا جایی که میشد صبر کردم. حتی تابش نور خورشید در تصاویر هم گویاست.
   ببینید:
   http://dbazi.com/wp-content/uploads/2012/11/bf3-2011-11-04-11-45-35-55.jpg
   عکس دوم نزدیک ۲ ساعت بعد گرفته شده است:
   http://dbazi.com/wp-content/uploads/2012/11/bf3-2011-11-04-12-05-31-44.jpg
   ——
   ضمنا، گرافیک مدال از بتل ۳ هم پایین تر بود، هم ضعیف تر. چرا می‌گویید روان‌تر بوده خدا داند. هم از لحاظ نرخ فریم مدال ضعیف‌ تر عمل می‌کند، هم از لحاظ میکرو شاتر ها و لگ‌های صدم ثانیه‌ای!
   البته صد در صد به سیستم هم بستگی دارد.

   ۰ ۰
  8. Nightmare گفت:

   سلام و مرسی از دوست خوبم برای اینکه بحث رو با جدیت و دلیل پیش گرفتی ..
   —————
   سعید جان :
   چرا برای جاندار که سهله برای گذاشتن یک نقطه در نقشه و تعریف کردن وظیفه ای برای آن هم کُد نویسی لازم است ..
   اما همان جاندار اسکایریم را مثال میزنم .. در اینجا روش کمی فرق میکند .. جاندار تا زمانی که جاندار است و در حیطه و منطقه پردازشی (که عموما در دید دوربین شخصیت داستان یا حول آن است) رفتار خاص خود را دارد که با کدنویسی و دستورات و .. براش تعریف شده .. این رفتار توسط موتور بازی مدام پردازش میشود .. و براش هوش مصنوعی هم در نظر گرفته شده است (خیلی خیلی بیشتر از دستوراتی برای رد یک گلوله لازم است!!) اما این جاندار زمانی که کشته میشود دیگه دستورات هوش مصنوعی ، راه رفتن و .. از آن حذف میشود و فقط آبجکت بودن آن باقی میماند و مانند همان نقطه ای میشود که در نقشه است و برایش تعریف نشده کاری انجام دهد .. اینجا آن جاندار از قبل در نقشه حضور داشته و وجودش قبل از کشته شدن توسط شما بوده .. — گر چه من در همین اسکایریم شاهد ناپدید شدن استخوان های اژدها در محیطی بودم که بعد لودینگ یا مدتی یا حتی خروج از بازی آنجا نبود پس در اینحا هم یک حد در نظر گرفته شده مثلا خروج از بازی — برای همین جزو آبجکت های نقشه به شمار می آید .. حتی اگر ناپدید هم شود به طور مثال بعد خروج از بازی و دوباره اومدن به بازی یا لودینگی در جایی دوباره در بازی و محیط کار گرفته میشود — که در اسکایریم به دلیل تعریف کردن بسیار دقیق مکان ها و مکان مرگ جاندار دیگر جاندار در آن منطقه یافت نمیشود .. — خُب مسئله جاندار مشخص شد .. اما شما در همان اسکایریم تیر کمانی پرت کنید به چنجا و به خاطر بسپارید و بروید و برگردید دیگر آنجا نیست !! تیر و کمان درسته تیر یک آبجکت و از پیش ساخته شده است اما تا قبل شلیک به مانند گلوله فقط تعداد آن یک عدد است نه بیشتر .. به طور مثال شما در تیر دارید د جایی از نقشه ۱۰ تیر به صورت قابل دیدن پنهان نشده !! این فقط یک داده است که با هر بار شلیک تیر کمان یک عدد از ععد تعداد تیرها کم و یک انیمیشن و آبجکت به صورت زنده پردازش شده و در محیط اضافه میشود .. منظور من همین پردازش های زنده است دوست عزیز نه پردازش هایی که از قبل تعریق شده اند و باید در محیط باشند ..
   اما با این وجود اسکایریم برای همین چیزهایش بازی سال شد .. حالا شاید دوستان دلیل بازی سال شدنش را کمی بفهمند !! برای همین ماندگاری اجساد و پاک نشدن اثر مرگشان در محیط — البته تا زمانی که لودینگی و یا خروج از بازی ای در کار نباشد که باز هم در مواردی بعد خروج هم اثری میبینیم که آن در سیو بازی ذخیره میشود قبلش مانند یک بک آپ از محیط (شاید حالا دلیل حجم بالای برخی سیو ها مانند ویچر را بفهمید !!) — برای همین واقع گرایانه بودنش .. اما همین اسکایریم هم همانطور که گفتم محدودیت هایی داشت که باید باشد وگرنه موتور درست کار نمیکند .. تصور کنید شما ۱۰۰۰۰ تیر کمان و شمشیر در طول دو روز بازی متوالی در محیط بازی به جای گذاشته باشید و آنوقت موتور باید همزمان جای تک تک آنها را مدام پردازش کند .. آیا سنگینی پردازشی در اینجا معنی پیدا میکند ؟ آیا به نظر شما موتور بازی و کلا سیستم به هوا نمیرود ؟ همیشه حد و محدودیت هست دوست من ;)
   —————————————
   اما تصاویری که شما گذاشتید و بسیار ممنون بابت اونها :
   به نظر میرسه جابه جا شدی دوست عزیز کاش هر دو تصویر را بعد جابه جایی از همان زاویه میگرفتی ..
   اما اگر بخواهیم فقط از روی تصویر هم قضاوت کنیم و کاری به حرفهایمان نداشته باشیم .. آبجکت های کنده شده از دیوار که از غذا در همان پردازش لحظه ای بوجود میاند (از قبل شکلشون ساخته شده ولی تا قبل شلیک وجود خارجی در محیط ندارند ) تعدادشون کم شده .. که اگر به طور مثال بروید در همین محیط بگردید و بیایید آن تعداد هم محو میشوند اما دیوار خراب باقی میماند (عموما) ..
   بله درست است ..
   اما شما منظر من را اشتباه متوجه شدید وقتی گفتم رد و اثر گلوله ناپدید میشود و تصویری که دوستمان زحمت کشیده بود و از بازی مدال گرفته بود را دلیل بر آن حرفم دانستید .. با همان تصویر و همین تصویر شما حرف من این میشود :
   رد گلوله از روی دیوار — به دلیل انکه قبلا هم گفتم گلوله یک پردازش لحظه ای است و از قبل وجود نداشته و فقط تعداد آن در یک متغیری ذخیره شده .. در نتیجه بوسیله شلیک شما و پردازش موتور زنده و مسیری را برای طی نمودن و برخورد داشتن بوجود میاورد .. یا همان تعداد پوکه ها — محو میشود همانطور که اگر فقط به دیوار شلیک کنید و تعدا معینی میبینید که شلیک های اولیه پاک شده و رد های جدید جایگزین میشن مانند رد لاستیک مانند همان پوکهها که دوستمان اشاره کرد .. در تصویری که شما گذاشتید ما تخریب پذیری یک ستون را داریم و به این تخریب پذیری و فیزیک آن میگویند فیزیک تخریبی و منطقی .. — یعنی فیزیک محیطی که به تخریب یک محیط از پیش ساخته شده و همینطور رفتار منطقی آن می پردازد / توضیح دقیقش یادم نیست — برای ستون تعریف شده که بعد تخریب از شکل A به شکل B در بیاد و در کنار همان دستورات تعریف شده که در همین زمان آبجکت خورده های ستون هم به محیط اضافه شده و پردازش لحظه ای آن با موتور آغاز شود .. آبجکتی که در محیط نبود اما حالا هست .. شکل B در محیط بود و فقط پنهان بود — مانند خاموش کردن و دیده نشدن لایه ها در فتوشاپ — و حالا شکل A پنهان و B به جای آن در محیط است این روش زمانی امکان دارد که ما مثلا در یک محیط ۱۰ ستون ۱۰۰ ستون داریم ..
   رد گلوله در روی دیوار چون یک پردازش لحظه ای است نمیتواند داعمی باشد چون سازنده نمیداند که شما به کجا شلیک میکنید تا مثلا مطابق همان شکل A و B رفتاری را تعریف کند .. آن رد گلوله ها با خود گلوله هستند .. متوجه منظورم میشوید ؟ منظورم این است که به مانند آبجکت ها اشکالی از برخورد گلوله هم از قبل درست شده — روی فلز ، روی دیوار ، و .. — که به گلوله در زمان برخورد اضافه میشه و موتور تصمیم میگیره که بنا به محل برخورد و نوع محل برخورد کدوم شکل و دقیق تر تکسچر را به محیط و دقیقا همان محلی که موتور پردازش کرده اضافه شود .. ما اینجا اضافه شدن چیزی به محیط داریم که قبلا نبوده .. در این اضافه شدن ها محدودیت هست .. موتورو قدرت سخت افزاری نمیتوانند مدام این جای پرخورد ها را تکسچر گذاری و پردازش کنند در حالی که جاهای قبلی هم هست …
   با برنامه نویس آشنا هستید دوست من میدانم .. حتما به گوشتان خورده که میگن “آقا ما مقدار A و B رو به هم جمع میکنیم و در متغیر C قرار میدهیم و c را در FوD وS ضرب میکنیم و در C قرار میدهیم .. ” در اینجا متغیر C ما همانند یک انبار است برای نگهداری داده ها و این انبار محدودیت حجم و مقدار دهی دارد .. بیت ها و بایت ها دوست من .. در موتور ها هم چنین انبازی برای پردازش های لحظه ای هست (ساده گفتم تا دیگر دوستان هم متوجه شوند) این انبار میتواند مثلا جای ۱۰۰ گلوله را ذخیره کند و وقتی گلوله ۱۰۱ به دیوار شلیک شد از آن طرف رد و داده های گلوله ۱ خارج میشود از انبار ..
   این برای پوکه ها برای رد لاستیک ها و برای هر چیزی که به طور زنده پردازش میشود صدق میشود ..
   در تصویری که دوست عزیزمان در نقد بازی فرار داد آنها رد گلوله بودند نه یک تخریب پذیری که گفتم .. آینها تخریب پذیری برداری و فیزیک برداری هستند و به صورت زنده پردازش میشوند برای همان پاک میشوند و میروند .. اما بطور مثال در همان شکل دوستمان پریدگی لبه های دیوار و .. اگه از قبل وجود نداشته و حالا هست و مثلا دلیلش یک انفجار است همان شکل A و B هست .. نمیشود که ۱۰۰ تا شکل مختلف از گلوله در دیوار را در یک جا گذاشت .. میدانید چه حجمی میشود ؟ میدانید چه قدرتی برای پردازش میخواهد ؟
   ———————————————————
   فکر میکنم حالا دقیقا منظور من را متوجه شده باشید دوست خوبم ..
   بحث بسیار شیرینی بود و فکر کنم دوستان دیگمون (کسانی که این مطالب را نمیدانستند) از این بحث بین ما دو تا خیلی چیزها یاد گرفته باشند (امیدوارم)
   با تشکر از دوستان خوبی چون شما که باعث میشه آدم دلیل خوبی برای اینجا موندن داشته باشه ;)
   —–
   راستی اگر میخواید فکر کنم در جایی تصاویری از اسکایریم و شاید مربوط به حرفهایمان هم داشته باشم براتون بذارم ..

   ۰ ۰
  9. Nightmare گفت:

   خُب دیدگاهم رفت به تایید مدیریت
   زحمتش را لطفا بکش دوست خوبم سعید جان
   ————————-
   راستی قسمت آخر دیدگاهت را ندیدم !!
   بله بتلفیلد گرافیک بالاتری داشت درسته ..
   میگویم مدال روانتر بوده به دلایلی مشابه همین بحثی که داشتیم چون موتور عملا فشاری روش نیست (که آنهم بخاطر این بوده که سازنده بلد نبوده چطور به موتور فشار بیاره !!) بتل جزییات درش موج میزد .. در این بازی هم خوب است به بتل نمیرسد اما خیلی بهتر از بازی های دیگر است .. دلیل به چشم نیامدنش همان نورپردازی است .. مثل این است که در تاریکی بگویید چرا چین و چروک های لباسم دیده نمیشود !!
   دلایل فنی در این مورد هم زیاده دوست خوبم ..
   اما یکی از دلایل فنی من که میگم روانتر بوده اینه که فشار کمتری مدال و موتور رام نشدنی Frostbite بر روی کارت گرافیکام و CPU آورد !! شاید کسی بگوید خُب به دلیل گرافیک پایین تره اما من کمی دقیقتر میگم به دلیل اینه که :
   ۱) موتور بهینه شده که قبلا هم گفته شده بود و الان نسخه موتور ۲.۵ هست
   ۲) پردازش های لحظه ای در موتور و داده های آن زودتر تخلیه و رفرش میشن
   ۳) دیگر خبری از تکسچر های انبوه و همان شکل A و B های انبوه نیست
   ۴) گرافیک کمی پایینتر است و بافت و زیر ساخت ها خوب کار نشدند ..
   ۵) …
   ——————
   فکر نکم من در جایی گفته باشم که بازی گرافیک و صدا گذاری بیشتری از بتل دارد که اگر گفته ام همینجا عضر خواهی میکنم و اشتباه نوشتاری خود را میپذیرم ..
   با تشکر از دوست عزیزم ..

   ۰ ۰
  10. Nightmare گفت:

   در ادامه برای اینکه مدرکی برای حرفم داشته باشم تصاویر زیر را برای شما عزیزان از بازی اتومبیل رانی MWII گرفتم (متاسفانه نه اسکایریم داشتم و نه بتلفیلد که همین چند روز پیش به دلیل کمبود فضا و وقت نکردن برای بازیش پاکش کردم !!)
   ———————-
   در تصاویری که خواهید من از نرمافزار Fraps کمک گرفتم که هر ۵ ثانیه خودکار از بازی عکس گرفت ..
   شما در گوشه سمت راست رد لاستیک کاملا واضح و تیره میبینید که خط عمودی گوشه راست تصویر را قطع میکنه (برای اینکه متوجه بشبد دقیق کجاست گفتم) همان رد ها را دقت کنید که به مرور که من اسلابد و بقول خودمان تکاف(واژه درستش یادم نیست !!) میکنم محو و محو تر تا اینکه ناپدید میشه ..
   در اینجا من متوالی اقدام به این کار نکردم بلکه هر ۴تا۱ ثانیه دست از تکاف برداشته و دوباره انجام دادم .. فکر کنم حدود ۱۵ بار شد و زمانی مساوی یا کمتر از ۱ دقیقه که ردی که مد نظرمه پاک شد ..
   این مثال کاملا بارزی از همان مقدار دهی و حد یک چرخه برنامه و فراخوانی یک تکسچر و .. که در حرفام گفتم هست دوستان ..
   ————————————————————
   حجم : ۱.۴۹ مگابایت
   mediafire.com/?t5gum1ow1gjte1w
   سایز و حجم تصاویر را پایین آوردم تا دوستانی که با دایل آپ هم در سایت هستند بتونند براحتی دانلودش کنند
   ** سعی کردم این رخش ناآرام را آرام نگه دارم و مرکز توجه آن خطوط که گفتم حفظ شود .. !! (براستی که نیسان اسکای لاین پادشاهیست برای خودش!! — همیشه انتخاب اولم برای ریس است — ) همانطور که میبینید قدری دیوار پشت تصویر هم خودرو را نوازش کرد !!
   ——————————————
   با تشکر از دوستان امیدوارم این بحث دقیق من و دوست خوبم سعید جان برای شما عزیزان مفید بوده باشه

   ۰ ۰
 14. Gish2012 گفت:

  میلاد جانت تشکر بابت نقد.به زیبایی‌ هر چه تمام تر بازی رو له کردی!
  __________

  ببینم نقد از ۱۰۰۰ کلمه که بیشتر نشد؟ :wink:

  ۰ ۰
  1. Albert Wesker گفت:

   ۱۴۳۵

   ۰ ۰
  2. Gish2012 گفت:

   چه دقیق!

   ۰ ۰
  3. Albert Wesker گفت:

   ویرایشگر سایت نشون میده که مطلب چند کلمه‌است. :P

   ۰ ۰
 15. bavariai گفت:

  کاملا با این نقد مخالفم .. با این که منم معتقدم که این بازی متوسط بود ولی این نقد اخره بی انصافی هستش… ۳.۵ هم شد نمره؟؟ بابا انصافتونو شکر که میایید تلاش ۲ ساله سازندگان این بازی رو همینطوری میبرید زیر سوال..منم کاملا موافقم که این بازی متوسط رو به ضعیف کار شده ولی نه اینقدر که نویسنده محترم این مطلب عنوان میکنه….
  من به شخصه به گرافیک بازی ۹ میدم و در کل هم به بازی نمره۷ …
  دوستان از این به بعد نقدهاتون رو منصفانه تر بیان کنید.

  ۰ ۰
  1. بازی متوسط رو به ضعیف نمرش میشه ۷ ؟؟؟؟ :?: :O

   ۰ ۰
  2. bavariai گفت:

   پ ن پ میشه ۳.۵؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   عمو EA با این همه عظمتش که نمیاد بازی بسازه که ما بیاییم بهش نمره ۳ بدیم.
   چطور موقع بحث PES و FIFA همه عاشق سینه چاک EA میشن ولی سر نقد وارفایتر همه EA رو میکوبن؟؟ همونطور که گفتم وارفایتر به خاطر گیم پلی خشک و بدون خلاقیت انچنانی و همینطور داستان ضعیف اونطور که باید و شاید نتیجه نگرفت..تو قسمت گرافیک هیچ چیزی کم نداشت اونایی که PC قدرتمند دارن میفهمن که بازی چه قدرت گرافیکی رو داره ..
   نمره اش هم در کل ۷ میشه.

   ۰ ۰
  3. حالا چرا دعوا داری ، من که چیزی نگفتم ، فقط سوال کردم .
   من اصلا بازیش نکردم ، نمره هم بهش نمیدم . اصلا تو بگو نمرش میشه ۱۰
   منظور من جمله ای که گفتی بود . آخه من فکر میکردم متوسط میشه طرفای ۵ پس یعنی متوسط رو به ضعیف میشه زیر ۵ .
   مثل اینکه اشتباه می کردم ! :|

   ۰ ۰
  4. Silent Assassin گفت:

   دوست عزیز اگه همین EA فیفا رو بد بسازه مطمئن باش افراد بیشتری میکوبنش!
   در مورد PC قدرتمند هم بگم که بنده بازی رو در حالت Full HD و با حداکثر تنظیمات تموم کردم! شما بازی رو با BF3 یه مقایسه ای بکنی متوجه کم و کسری گرافیک میشی!
   ————————–
   میلاد از انجمن PC$

   ۰ ۰
  5. bavariai گفت:

   بابت نقدت ممنون واقعا زحمت کشیدی ولی با همه ی این اوصاف نقدی بود یکطرفه کاش حداقل چندتا از جنبه های مثبت بازی رو هم لحاظ میکردی.
   در مورد گرافیک هم به نظر من وارفایتر خیلی از بتل بهتر بود البته من از بتل۳ اصلا خوشم نمیاد به خاطراینکه مضمونش حمله به ایران بودش و اهدافمون توی بازی متاسفانه کسی نبودن جز هموطن های خودمون …
   در کل با تمام احترامی که واسه این نقد قائلم باید بگم که کاملا یکطرفه و بود ونقد یکطرفه هم جایگاش معلومه.

   ۰ ۰
  6. Leon S.K گفت:

   خیلی با مزه ای!! :lol: :*
   چون ناشر بازی EA بوده پس ما حتما باید از بازی تعریف کنیم؟ :lol:
   اون مثال فیفا هم که خدایی جوک بود ها! خوب بنده خدا مگه ما حزب باد هستیم؟ بازی خوب باشه تعریف میکنیم اگرم بد باشه ازش بد میگیم حالا چه EA ساخته باشه چه مایکرو ساخته باشه چه سونی!

   ۰ ۰
  7. bavariai گفت:

   فندق جان منظور من اینه که بعضی ها یه موقع چنان EA رو بالا میبرن یه وقتی هم مثل الان میکوبن تو سرش که نگو …..

   ۰ ۰
  8. Leon S.K گفت:

   پسته جان وقتی EA جانت میاد زمین و زمان رو با تبلیغات و هایپ هاش یکی میکنه درمورد این بازی و با توپ و تفنگ به اکتی و COD تیکه میندازه این یعنی باید یه بازی بده دست مردم که Best Shooter سال بشه نه Best LoL سال!

   ۰ ۰
  9. bavariai گفت:

   بابا من که طرفدار EA نیستم اتفاقا من طرفدار سرسخت اکتیویزن و سری ندای وظیفه هستم حرف من اینه که درسته وارفایتر یه عنوان متوسط بود و اصلا انتظارات رو براورده نکرد ولی نامردیه اگه بهش نمره زیره ۷ بدیم…
   حالا لیون جان من یه سوال ازت دارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   شما به وارفایتر چند میدی؟؟البته یه مختصر توضیحی هم ارائه کن لطفا

   ۰ ۰
  10. Leon S.K گفت:

   من کاری به نمره ای که تو نقد داده شده نداشتم! شما گفتی ((عمو EA با این همه عظمتش که نمیاد بازی بسازه که ما بیاییم بهش نمره ۳ بدیم.)) یا گفتی ((چطور موقع بحث PES و FIFA همه عاشق سینه چاک EA میشن ولی سر نقد وارفایتر همه EA رو میکوبن؟؟)) این بحث رو شروع کردم!
   بازی رو هم هنوز نخریدم و شاید هم اصلا نخرم! دو DVD که میشود ۱۲ هزار تومن !!! شما یه دلیل به من بده ۱۲ هزار تومن خرج این بازی که متاش کم تر از دوک نوکم هم شده بکنم!؟

   ۰ ۰
  11. bavariai گفت:

   به جون خودم ۲تا کامنت دیگه بریم جلو فکر کنم به کلی EA رو میبری زیره سوال.
   اقا بیخیال شما راست میگی..
   عظمت EA بیشتر از این حرفاست..

   ۰ ۰
 16. general amin گفت:

  ممنون بابت نقد …
  در مورد بازی حرفهایم را زده ام . مدالی بود بس بی افتخار …
  ————————-
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. ps3 with xbox گفت:

   ژنرال جان سوژه مورد نطر صدات میکنه :D
   ژنرال یه مقام سرهنگی هم به ما بده :X :X

   ۰ ۰
  2. David Beckham گفت:

   رضا مطمئن باشم شما و ژنرال امین و.. تقلبی چیزی نمیکنید :| :| :| آخه چجوری اینهمه امتیاز گرفتید!من خودمو فنا ک ر د م شد ۲۴۳۶۰۰۰ :(( :(( :(( رتبه ۱۷ام دیروز ۲۲ام بودم :twisted: :twisted: :)) :)) میرسم بهتون ای نفس کش :evil:
   ________________________________________________
   با اینکه زیاد بازی مدال رو نرفتم اما اینجوری که همه درموردش میگن همین نمره لایقش بود.
   ___________________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  3. ps3 with xbox گفت:

   اشکان جان بخواهیم تقلبم کنیم هم نمیشه
   یه قلق مخصوص به خودش رو داره که اگه دستت بیاد میتونی ولی خود من وقتی اون رو میزنم کافیه نگاه کنی موس از شدت سرعت نزدیک به ترکیدن میشه :D :D :D
   در ضمن دیگه میخام برم برای رکورد جهانیش بچه ها میدونن چنده: دی دی

   ۰ ۰
  4. general amin گفت:

   هنوز تا سرهنگی راه درازی را در پیش داری برادر !
   رکورد را تحویل بگیر :D

   ۰ ۰
  5. ps3 with xbox گفت:

   چه رقابتی شده این :D :D
   ژنرال ۲ بار بت گفتم رکورد را جا به جا میکنم این کارو کردم پس مطمین باش بار سوم هم میشه :D :D
   برای ۷ میلیون اماذه باشید B-) B-)

   ۰ ۰
  6. David Beckham گفت:

   این بازی رکورد نهاییش رو من میزنم مطمئن باشید :twisted: من یک بازی رو دستم بیاد تمومه :twisted: این حرف من یادتون باشه :twisted: :twisted:

   ۰ ۰
  7. ps3 with xbox گفت:

   اشکان بی خیال :D :D
   ولی امیدوارم حریف جدیدی هم پیدا بشه :P

   ۰ ۰
  8. ps3 with xbox گفت:

   ژنرال ۷ میلیون و دویست ۸۰ هزار دیگه مقام سرتیپ رو باید ازت بگیرم :D :D

   ۰ ۰
  9. general amin گفت:

   گفتم که برادر هنوز خیلی جوانی :D
   برو رکورد ژنرال را تحویل بگیر :D

   ۰ ۰
  10. David Beckham گفت:

   بابا ولمون کنین x-( x-( مطمئنم یه کلکی سوار میکنین به هیچ عنوان نمیشه امتیاز رو بالای ۳۰۰۰هزار برد به هیچ عنوان :| :|

   ۰ ۰
  11. ps3 with xbox گفت:

   اشکان تو بی خیال این بازی شو نمیتونی :D :D
   رکورد ۱۰ میلیون میخام تحویل ژنرال بدم نیم ساعت نبودم رکوردمو خوب جابه جا کرد :D :D

   ۰ ۰
  12. David Beckham گفت:

   منظورم ۳ملیون بود :D

   ۰ ۰
  13. william wallace گفت:

   گفتم که منتظر جبران باشید :D
   رکورد ۱۰میلیون هم تحویل بگیریدو پرچما رو بذارید پایین B-) :D

   ۰ ۰
  14. David Beckham گفت:

   داداش فرزام ۱۰ملیون :O :O :O دیگه شک ندارم یه کلکی سوار میکنید :evil: :evil: !!اصلا امکان نداره!به هیچ وجه المنل وجوع نمیشه :| :| از ۲۰۰۰تا به بعد عین مور و م ل خ میریزن تو چهارراه :|

   ۰ ۰
  15. william wallace گفت:

   کلکمان کجا بود…خدا رو شکر از مدیران هم نیستیم که بتونیم تقلب کنیم :D
   یه کم تمرین کنی دستت میاد :D
   تازه این که چیزی نیست رفتم رکورد جهانیشو دیدم الان یه ساعته تو کفم…۱۱۲میلیون :O :O :| :| رکورد ما اصلا به حساب نمیاد. :sad:

   ۰ ۰
  16. ps3 with xbox گفت:

   فرزام جان ۱۱۶۴۲۰۰۰ رو تحویل بگیر
   ژنرال به سوم نقل مکان کردی پس کجایی :D :D :D

   ۰ ۰
  17. william wallace گفت:

   این مکان اول به کسی وفا نمیکنه به جز خودم :D
   به زودی میری رتبه دوم رضا خان :D

   ۰ ۰
  18. محسن گفت:

   اشکان خوشم میاد امدم جاتو گرفتم :)) :)) :)) رتبه ام ۱۴ هست :D

   ۰ ۰
  19. David Beckham گفت:

   محسن پودرت میکنم :lol: :lol:

   ۰ ۰
  20. xneon 360 گفت:

   داداش اینجا یاهو و یا چت رووم نیستا!!
   بس کنید و بچسبید به اصل مطلب

   ۰ ۰
  21. محسن گفت:

   اشکان تو دهن من یکی رو س.ر.ویس کردی کشتی باو مارو با این اواتارت خب یه اوتار بزار بمونه باو :|
   درضمن قلقش دستم بیاد امین جان رو هم ناک اوت میکنم :D :)) :)) :)) :))

   ۰ ۰
  22. David Beckham گفت:

   دست خودم نیست :sad: جو هرچیز بگیره آواتارمو به همون تغییر میدم! :D سعیدپانتر گوش بدم مث الان اواتارم میشه این!فیلم شرلوک هولمز ببینم آواتارم میشه اون تورس گل بزنه آواتارم میشه تورس :| جو هیچی هم نگیره همون دیویدبکام هست :X :mrgreen:

   ۰ ۰
  23. محسن گفت:

   اشکان پس سعی کن مجید خراطها گوش بدی اواتارتو بزاری مجید جان سلطان احساس :X

   ۰ ۰
 17. Sam_Fisher گفت:

  نقد جالبی بود,ولی فقط در قسمت نمره دهی تعجب کردم… :O
  درسته این عنوان بسیار ضعیف واقع شد ولی نه دیگه انقدر… :|
  یک تشکر هم از نویسنده ی این نقد میکنم “خسته نباشی میلاد عزیز” ;) :wink:
  ________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. Albert Wesker گفت:

   ببینم شما به “بسیار ضعیف” چه نمره‌ای میدی؟ :-?

   ۰ ۰
  2. Sam_Fisher گفت:

   من اگه به شخصه بخواهم به این بازی نمره بدم ۵ میدم!!! ;) :wink:

   ۰ ۰
  3. M@x P@yne گفت:

   این نمره ی یه بازی متوسط هست نه یه بازی ضعیف بازی خیلی ضعیف نمراتش تا ۴ هستش.

   ۰ ۰
 18. Vito گفت:

  نقد کاملی بود اما بازی اینقدر مشکل داشت که همش ازش بد گفته بودی! اون عکسای تو نقد هم خیلی باحالن
  _________________
  تو رو خدا مقاله من رو تایید کنید و اگرم جواب میدید الکی نگید “چشم” یا “میکنیم”.

  ۰ ۰
 19. Sirius گفت:

  خسته نباشی دوست عزیز
  در مورد قابلیت breach اگه یادتون باشه در سال ۲۰۰۶ بازی rainbow six: vegas این سیستم رو بسیار خوب پیاده کرده بود حتی بهتر از مدال ! واقعا چه فرقی می کنه که شما با تبر در رو بشکونی یا بمب روی در بزاری در حالی که برای دشمنان پشت هیچ اتفاقی نمی افته و دوباره باید اونا رو هد شات کنی تا قابلیت های بعدی باز بشه؟ اما حالا خودتون با وگاس مقایسه کنید من دیگه چیزی نمی گم!
  یه عده هم این روز ها این بازی رو شبیه ساز جنگ می دونند! دوستان شبیه ساز جنگ به بازی هایی مثل ARMA یا operation:flash point می گن! اونا رو بازی کنید تا ببینم دو دقیقه هم می تونید دوام بیارید یا نه! تو مدال هم مثل کال دارید می کشید جلو غیر از این! منتها صحنه های سینمایی و نوع روایت داستان و شخصیت پردازی ها باعث شده دوستان فکر کنند این بازی شبیه ساز جنگ!
  مدال افتخار بازی نا امید کننده ای بود.

  ۰ ۰
 20. callofduty گفت:

  سلام من عضو جدیدم. اما مدال.با اینکه طرفدار cod ام ولی میگم این نقد منصفانه نیست.من داستانشو دوس داشتم.درسته به خوبی cod bo نبود و پیچیدگی ها و غافلگیری های اونرو نداشت از لحاظ عاطفی خوب بود برای داستانش۷.۵ به نظرم خوبه.موسیقی که عالیه و خیلی تاثیر گذاره بخصوص اهنگcastle of glass که اخر بازی اومد ولی انصافا صدا گذاریش مشکل داشت.تیر میزدم صداش نمی اومد ۸-O گیم پلیش به نظرم افتضاح بود ۵ هم زیادیشه(تازه اونم به خاطر ماشین بازیهاش بهش ۵ میدم).گرافیکش هم همون طور که دیدید پر باگ بود.ولی در مجموع ارزش یک بار امتحانو داشت

  ۰ ۰
 21. farzad47 گفت:

  حاجی زیادیبهش نمره دادی این بازی خیلی بیخود بود

  ۰ ۰
 22. Nightmare گفت:

  نقد جالب بود ..
  با تشکر از دوست عزیزمون برای این نقد ..
  کاری به نقد بازی ندارم اما فقط میخوایم یک نکته رو یادآور بشم :
  توانایی رفرش و بازسازی در موتور بازی چیز تازه ای نیست .. در همه بازی ها وجود داشته است و فقط مدتی زمانش طول میکشه ..
  از همین الان برین در تمام بازی های تیر اندازی به یک دیوار شلیک کنید به طور مثال وقتی ۱۰ گلوله زدید و ۱۰ سوراخ در دیوار ایجاد شد با شلیک گلوله ۱۱ یک سوراخ از دیوار و از مکانی که قبلا بود پاک شده و سوراخ جدیدی که گلوله شلیک شده جدید شده شما بوجود آورده درست میشه (برای دقت بیشتر همه تیر ها رو به یک جا نزنید )
  این به این خاطره که برنامه نویسی موتور یا بازی طوری نوشته میشه که بعد از اتفاق افتادن یک مجموعه از دستورات دستورات بسته شده و نو سازی و رفرش انجام بشه تا دوباره دستورات اجرا بشن (که در اینجا دستورات شلیک و گذاشتن رد روی دیوار را میگم) ..
  چون اگه اینطور نباشه و دستور مذکور مدام اجرا بشه و رد اون گلوله پاک نشه به تدریج این دستورات که از قضا فضا و پردازش میطلبند زیاد میشوند و بازی وموتور و سیستم شما هنگ میکند !!
  در همه بازی ها این تازه سازی ها وجود داشه و خواهد داشت .. مگر آنکه بخواهید با یک ابر کامپیوتر با ظرفیت پردازشی ۱۰۰ میلیون زتابایت (که فقط یکی ساخته شده اونجوری که بوش اومده) بازی کنید !!
  فقط در این بازی این بازه و چرخه زمانی و همینطور محدودیت شلیک و رد های روی دیوار کمی کمتر قرار داده شده و حلقه در سیکل زمانی کمتری شروع به بازسازی و رفرش میکنه ..
  به همین دلیل هم هست که مثلا در این بازی گرافیک روانتری از بتل فیلد ۳ داریم ..
  یکی از دلایل آن ..
  با تشکر

  ۰ ۰
 23. milad گفت:

  سلام من کاربر جدیدم! ( چقد خوب ) نه آقا اینم شاخه ولی COD شاااااااااااااااااااااااااااااخه !!! ولی در کل AS III یا ابالفض داره ( تنها بازی ای بود که له له میزدم واسش ! =D

  ۰ ۰
 24. محسن گفت:

  باتشکرازدوست خوبم منم کاملا بانقدت موافقم این بازی زد اعتبار وقدمت مدال رو له کرد اما تو بخش رانندگی وتعقیب وگریز خدایی خوب عمل کرد واقعا باید حقیقت رو پذیرفت که این بازی گ.ند زد ب. خ.دا صد رحمت به مدال قبلی واقعا درمقابل این ز.باله شاهکار بود بتل هم که شاهکاربود وبهترین شوتر اول شخص سال قبل بود به نظرمن وامیدوارم استدیور دانجرکلوس هرچه سریعتر بسته بشه واستدیو دایس بازم حماسه بیافرینه با بازی بتل فیلد ۴ :X

  ۰ ۰
 25. Arsenal Lover گفت:

  حیف شد که این عنوان دوست داشتنی به این روز در آمد. امیدوارم یک روزی سازنده های مدال درک کنند که همه چیز یک بازی گرافیکش نیست . به امید مدال های بهتر و رقیب های جدی تر
  برای COD.

  ۰ ۰
 26. Pooriya7 گفت:

  تحت تاثیر جوگیر کسی که خودت زد به خواب بیدار شو . اخه این چه نمرهای بود که به این بازی دادی اگه با این نمره دادن خلیج عدن نقد می کردی نمره زیر صفر به بازی می دادی ؟

  ۰ ۰
  1. Silent Assassin گفت:

   عزیزم؟!
   سازندگان مدال مثل سازندگان خلیج عدن مشکلات مالی و محدودیت داشتن؟؟؟
   خلیج عدن بازی خوبی بود و تونست با همه مشکلات و محدودیت ها گلیم خودشو از آب بالا بکشه، ولی مدال چی؟؟؟
   در مورد نمره هم بگم که شما هر وقت وارفایتر رو نقد کردی به بازی ۱۰ بده!

   ۰ ۰
 27. xneon 360 گفت:

  :lol: :lol:
  نه من آخه چی بگم والا؟
  دست نویسنده و حمایت کنندش درد نکنه،ولی برادر گلم بهتر نبود اول یکم بر روی ویژگی های فراست بایت ۲ و الگوریتم هاش مطالعه میکردی و بعد دست به نوشتن مقد تخصصی میزدی؟ اونم سایلنت اساسین گلم!! (دوست خوب گیملندیم!!)
  در کل شاید یکی مو ببیند و دگری ریزش مو!
  چیزی نمیگم تا بحث بیشتر ادامه پیدا نکنه ولی اگه قرار باشه همه اعلام آمادگی کنن با رضای عزیز (nightmare) حسابی از خجالتتون در میایم با بحث فنی!
  _________________________
  پاورقی : مطلبی در مورد بررسی دقیق و جز به جز فراست بایت ۲.۰ در شماره سوم مجله بازی نگار نوشته ام که شاید خوندن اون خالی از لطف نباشه!!
  ______________________
  نمره ۳/۵ هم در نوع خودش جالب بود!
  _____________________
  من نمیدونم گیم پلی بازی شوتر اول شخص باید چی داشته باشه تا بشه باب میل دوستان!!
  ______________________
  واقعا امسال سال عجیب غریبی است!!!

  ۰ ۰
  1. Pooriya7 گفت:

   موتور گرافیکی بازی یعنی فراست بایت ۲ موتور بسیار خوبی روزبه جان الان مشکل اینجاست که چرا از این موتور درست استفاده نمی شه و یه بازی مثل بدکمپانی دو نمی تونیم ازش ببینیم
   به نظر من شرکتا جدیدا حریص شدن وصبر نمی کنن تا با دانش یک موتور ارتباط برقرار کنند و فقط پول فکر می کنند ea خودت می دونی از کدوم نوع شرکت ها هست

   ۰ ۰
  2. Nightmare گفت:

   نه دوست عزیز کمی با نظر مخالفم ..
   بحث حریصی نیست دوست عزیز بحث اینه که به طور مثال یک عمر با ژیان رانندگی کنی یهو در یک روز بیان در خونت و بگن آقا این لامبورگینی و اینم بلیط مسابقه فردات !!
   خُب معلومه که نمیتونی در یک روز لامبورگینی را رام کنی !!
   این موتور نیاز به تجربه داره دوست عزیز .. همیشه همینطور بوده ..
   فقط سازنده موتور میدونه دقیقا چطور با موتور کار کنه .. تازه آنهم باید در طول زمان به قابلیتهای موتور پی ببره ..
   به طور مثال سازنده لامبورگینی میدونه که این ماشین ۳۲۰ در شرایط ایمنی و ۳۸۰ در شرایط کاملا رو هوا میره !! اما تا حالا امتحان نکرده که اگه باد از روبرو بیاد چنتا میره و ..
   —————————————-
   این استدیو داشت بازی را میساخت که بهش یک موتور قدرتمند دادند !!
   همین دلیل باعث شد که سازنده واقعا حواسش به موتور پرت بشه (دلیل منطقی ایه!!)
   سازنده فکر کرد که اگر تخریب پذیری ، گرافیک فنی ، نورپردازی و .. که در این موتور قوی هستند رو استفاده کنه دیگه مجبور نیست هزینه اضافی کنه .. اما دیدیم که الارقم هزینه های زیادی که برای آموزش موتور و کار در بخش های ذکر شده گریدی سازنده به دلیل بیتجربگی نتونست چیزی که میخواد رو انجام بده !!
   اگر به چارلی چاپلین بگیم بیا با تکنیک های قرن حاظر و رزوهای حاضر یک فیلم کمدی با جلوه های ویژه باور نکردنی بساز فکر میکنی در همان ابتدا موفق شود ؟
   —————
   اما باز هم میگویم این بازی آنقدر بد نبود که دوستان میگویند ..
   فقط اکثر دوستان تحت تاثیر بازی رقیبش قرار گرفته اند که به تازگی آمده !!

   ۰ ۰
  3. Pooriya7 گفت:

   خیلی ببخشید مگه موتور rage مگه اولین بار در بازی مکس پین بکار نرفته بود چرا اونجا همچین اتفاقی نیوفتاد .
   من می گم شرکت ها یکم رو مبحث موتور بازی سازی وقت بگذارند و حداقل دو سال در شرکت های مختلف بازی سازی خود روی موتور جدید خود تحقیق کنند و انعطاف پذیری موتور خودشون رو به چالش بکشن . ولی الان شرکت ها می خوان با دادن بازی های جدید موتور خود رو بچالش بکشانند . نمی دونم چه اصراری هست که تند با موتور جدید بازی ساخت بهتر شرکت ها مانند کرایتک به دنبال بچالش کشیدن موتور گرافیکی بروند

   ۰ ۰
  4. Nightmare گفت:

   دوست عزیز
   Rage برای مکس پین بکار گرفته شد اما موتور جدیدی نبود !! بعدشم کسی اون بازی رو ساخت که کاملا با موتور RAGE آشنایی داشت !!
   اما استدیویی که مدال جدید را ساخت با Frostbite 2.5 آشنایی نداشت و از همان اول هم قرار نبود با آن کار کند !! یهو تصمیم گرفتند با این موتور کار کنند !!
   —————
   Frostbite 2.5 یا ۲ دنباله موتور نسخه قبل خود و کاملا از نو نوشته شده است .. موتور Frostbite که در نسخه بد کمپانی استفاده شد هم بسیار قوی بود ..
   نسخه ۲ و ۲.۵ یک شبه و بدون تحقیق ساخته نشدن .. بلکه در طول ۳-۵ سال طراحی و تست شدند !!
   مانند کرای انجین ۲ به ۳ که همینطور بود .. کرای انجین و فراست بایت همیشه رقیب همدیگر بودند حتی قبل تر از زمانی که عنوان crysis 2 یا BF3 به بازار بیان ..
   این دو موتور بینظیر و بی رقیب هستند .. ساخته نشدند که بیایند مانند اسبی رام باشند و هر شرکتی بتواند با آن کار کند ساخته شدند که چموش و خشن باشند .. ساخته شده اند تا هر کمپانی که با آن کار میکند یا شرکتی ابتدا آن را مطاعه کند .. نه موتور آنریل (که از قضا خیلی خوبم هست و شکی درش نیست) که حتی یک شرکت تازه تاسیس ایرانی هم میتواند با ان بازیبسازد یا حتی یک شخص در خانه اش !!
   موافقم باید آموزش استفاده از موتور داده بشه به شرکتی که موتور رو خریداری کرده (که داده هم میشه) و موافقم که باید وقت گذاشته بشه برای مطالعه موتور
   اما وقتی پای رقابت های تنگاتنگ دنیای بازی سازی پیش میاد متاسفانه چشم ها کمی بسته میشه !!
   موتور Frostbite توانایی هایی داره که به نظر من حتی Cry engin هم نداره !! گرچه در Cry Engine 3.5 ما به وضوح میبینیم که بسیار به هم نزدیک و پهلو به پهلو هم پیش میروند ..
   فقط تنها مشکل Frostbite 2.5 اینه که رام نمیشه اونم با این سخت افزارهای عهد بوقی !! یا کنسول های این نسل ..
   بارها دیدیم که سازندگان دو موتور Frostbite و Cry engine اعلام کرده اند که باید این نسل تمام بشه چون موتورشون فراتر از این نسله و کاملا هم معلومه !!
   این دو موتور ساخته نشدند تا روی CPU سلرون اینتل ۷ سال پیش کار کنند !!
   این موتور ها CPU و سخت افزارهای نسل حاظر را میخواهند .. من تا حالا ندیدم که کسی که سخت افزارهای قدرتمند و بروز داره از ریب زدن ، تیک زن و .. توسط این دو متور گله کنه !!
   این دو موتور امدند که نسل حاضر را ترقیب کنند تا پله ای به بالا بره !!
   با تشکر

   ۰ ۰
  5. Pooriya7 گفت:

   برای خیلی از دوستان بعد از اظهارات کوجیما در مورد موتور گرافیکی خود یعنی فاکس انجین و ان دو عکس معروف قابل مطابقت خود یک سوال پیش امد که کوجیما با گفتن این نسل هم می تواند با همین گرافیک و با همین وضوح بازی ها را به نحوی احسنت اجرا کنند ولی این اجازه داده نمی شود . سوال اینجاست چگونه این ادم معتبر از هر نظر همچین اظهارتی را می کند وقتی همه می گویند این نسل تمام شده است .
   اگه کار این نسل تمام شده هست چرا بسیاری از بازسازان ip های اصلی خود رو با این قدرت می سازند و دهان خیلی از گیمر ها را باز نگه می دارند .
   یاد ان قسمت از فیلم گلادیاتور و این دیالوگ که روزی می اید که همه ی دایره گرد هسنتد افتادم برای بهتر متوجه شدن منظور من بهتر است یک نگاهی به تریلر Metal Gear Solid: Ground Zeroes بیندازید

   ۰ ۰
  6. Nightmare گفت:

   دوست عزیز
   کوجیما راست میگه هنوز این نسل میتونه بازی های خوبی رو بیرون بده
   اما دقت کن که حتی کوجیما هم منظورش سخت افزارهای حال حاظر نسل بخصوص در PC هست (که قوی هستند) نه سخت افزارهای ۷ سال پیش کنسول های مهم این نسل
   بله اگر روزها و شبها بشینی و زحمت بکشی میشه با سخت افزار ضعیف هم بازی ای دو برابر گرافیک ویچر یا کراسیس یا بتلفیلد بیرون بدی اما این کار واقعا داغون میکنه آدمو و کلی زما نبر هست ..
   از دیدگاه برنامه نویسی میگم :
   فرض کن برای نوشتن یک سری دستورات موازی برای شلیک کردن یک سلاح به ۱۰۰۰ خط نیازه و برنامه نویس اون رو در ۱۰۰۰ خط مینویسه .. طبیعتا ۱۰۰۰ خط خوبه اما باز هم زیاده .. حالا اگر بشینند برنامه نویسان با بررسی و کامپایل خط به خط این خطوط رو به ۵۰۰ خط برسونند در نتیجه بازی یا اون مجموعه دستور سریعتر انجام میشه و نتیجه اون میشه پردازش سریعتر CPU و کارت گرافیک — چون خطوط کمتری هستند برای خواندن و پردازش کردن — اینطوری فریم ریت بازی میره بالا هر چند که گرافیک به طور مثال بالا باشه ..
   البته این فقط دید برنامه نویسی هست وگرنه خیلی عوامل در فریم ریت بالا با گرافیک بالا برای سخت افزار متوسط دخیلند ..
   مثال من نشون میده که کار نشد نداره .. اما باز هم به طور مثال خود شما ..
   حاظرید تمام وقت و انرژی خود را و روز و شبتان را صرف بازی ای بکنید که با موتور معمولی و ۶ سال پیش ساخته بشه و از آن خروجی ای در حد کراسیس بگیرید (که به دلایل فنی امکان نداره !!) یا با صرف نصف همین مقدار هزینه وقت و انرژی سراغ موتور قویتر که از غذا سخت افزار بروز تر هم میخواهد میروید ؟
   به نظر من جواب شما کاملا معلومه ..
   برای همین هم میگم که این نسل باید تمام شه تا مرز و حدی که الان است به مرز و حد بالاتری برسه .. نسل بعد بدون شک گرافیک و پیشرفت تکنیکی در حد فیلم ترانسفورمر شاهد خواهیم بود ..
   تصور کنید که دارید جدیدترین فیلم ترانسفورمر را بازی میکنید .. یعنی آنقدر اقعی !!
   —————————————–
   کار این نسل تمام نشده است و اگر به راحت طلبی انسان باشد (که همیشه دنبالشه) ما ۱۰۰ سال دیگه هم دز همین نسل هستیم اما ..
   باید اهرم فشاری و عاملی باعث شود تا دیگران به فکر پیشرفت و قدم به جلو بیافتند ..
   اگر Cry Engine 3 و Frostbite 2 به این زودی ها نمی آمدند آیا فکر میکنید کوجیما ، و امثال آن حالا حالا ها به فکر ساخت موتور جدیدی می افتادند ؟
   جواب من خیر است و ممکن بود تا چند سال دیگر همین موتور های حاظر میبودند ..
   اما حالا ببین تقریبا هر کمپانی بزرگ بازی سازی ای دارد به یک موتور جدید و نو می اندیشد و یا مراحل تولید و توسعه آن را آغاز کرده است ;)

   ۰ ۰
  7. Pooriya7 گفت:

   ولی باز هم می خواهم بگویم هنوز راه زیادی برای به پایان رسیدن این نسل وجود دارد بدون هیچ شکی این را تضمین می کنم

   ۰ ۰
  8. Nightmare گفت:

   با حرفات موافقم دوست خوبم ..
   —————————————–
   و باید به دوستان عزیزم بگم که
   درسته این بازی و بخصوص سازندگان بازی تحت تاثیر موتور قدرتمند کمی از راه خودشون برای ساخت این بازی غافل شدند اما این بازی واقعا اینقدر بد نبود ..
   نکات کلی این بازی رو در بحث مربوط به بازی نوشتم ..
   گرافیک بازی بد نبود و فقط مشکل و بیتجربگی سازندگان در نور پردازی (لااقل با این موتور) باعث بد جلوه دادن گرافیک بازی شد ..
   به نظر من فقط این استدیو بازی بیتجربگی اش نسبت به این موتور کار دستش داد !!
   به مانند بازی RUN که بار اول و استفاده از این موتور بخوبی موفق نشد ..
   اما در نسخه Most Wanted II ما بخوبی میبینیم که سازندگان حالا فهمیدن با چه موتوری طرف هستند ..
   برای همینه که میگم این بازی در نسخه بعدی واقعا خوب خواهد بود و حرف زیادی برای گفتن خواهد داشت ..
   کاملا معلومه که وقتی از یک موتور ضعیف قدیمی به یک موتور قوی روی بیاری دچار مشکل و حیجان زیاد میشی و یادت میره چه کار باید میکردی ..
   با تشکر از دوستان و روزبه جان
   ——————————-
   اگر بحث فنی و تخصصی باشه و دوستانی که میدانم در این سایت هستند که میشود با این عزیزان به بحث دوستانه و تخصصی پرداخت من هم هستم !! (البته اگر روزها و وقتهایم مجال نفس کشیدن بدهند)

   ۰ ۰
  9. Silent Assassin گفت:

   روزبه جون، عزیز دلم!
   من کوچکترین خرده ای به موتور نگرفتم! به این اعتراض میکنم که چرا استدیوی دنجر کلوز که بلد نیست از موتور به خوبی استفاده کنه میاد و موتور بازی رو به کلی عوض میکنه!
   پارسال نید فور اسپید ران هم مشکلاتی در زمینه گرافیکش داشت، ولی کسی به اصل موتور ایرادی نگرفت.
   به هر حال این واقعیت که کرای انجین و فراست بایت دو تا از بهترین موتور های بازیسازی هستند رو نمیشه کتمان کرد. و همه به این امر واقفیم. ولی این عقیده هم داریم که کار رو باید سپرد دست کاردونش!
   ————————————————-
   نمره خیلی جالب تر از این حرفاس! ;) :)) :))
   ————————————————-
   میلاد از انجمن PC$

   ۰ ۰
  10. saeed mirabi گفت:

   روزبه !!! ما موتور گرافیکی می خواهیم !!! یا گیم مسئله اینست :/
   اصلا از لحاظ فنی ! کرای انجین !!! :/
   ولی وقتی چیزی نتواند درست بسازند !!! :/ موتور خفن هم داشته باشند .
   چه ارزشی دارد !!! :/
   گرافیک بازی حتی از بتلفیلد سوم هم شدیدا کمتر و بدتر بود !!! :/
   این دیگه انکار کردن ندارد !!! :/

   ۰ ۰
 28. mtostar گفت:

  سلام من کاربر تازه هستم ، اینطور که بوش میاد بهتره دور مدال جدید رو ببوسم و بذارم کنار ،چون از تعریف های شما فهمیدم این بازی ارزش بازی کردن رو نداره ، واقعا چه بلایی سر مدال اومده ؟
  زمانی تو دهن بچه ها اسم مدال زبان زد بود الان ، باید قبول کنیم کال اف دیوتی ، بتل ، واقعا از مدال پیشرفت کردن ، خدا حافظ مدال :(( :lol: :P

  ۰ ۰
 29. GAME STAR گفت:

  یک ذره کم دادی :D :D :D :D :D

  ۰ ۰
 30. king of games گفت:

  من فقط یه چیز میگم
  به نظرمن MOH WF حقش توسط سایت های خارجی ضایع شد!!! همین

  ۰ ۰
 31. vahid_sh_oyama گفت:

  این بازی به قدری افتضاح بود که منو از ادامه بازی منصرف کرد (پسر عموم که سه بار تمومش کرد مازوخیسم داره:دی)
  بعد من فقط گیر اینم باید بکردی تو روز افراد دشمن رو به زور پیدا کنی بعد داری تیر میخوری و به محل تیر اندازی هم نگاه میکنی به این میگن شاهکار نور پردازی

  ۰ ۰
 32. الان اگه بگم اینو بازی کردم خیلیا تعجب میکنن خو معلومه که هنوز بازیش نکردم :D

  ۰ ۰
  1. Pooriya7 گفت:

   لامصب راست می گی ؟ :))

   ۰ ۰
 33. محسن گفت:

  اقا این کیه؟william wallace :
  ترکانده فجیع ۱۰ میلیون ۸۰۰ خورده امتیاز گرفته غیر ممکن هست :(( ۸-O

  ۰ ۰
  1. william wallace گفت:

   درخدمتم…کاری داشتی :D
   یه کم تمرین کنی میتونی :D

   ۰ ۰
  2. David Beckham گفت:

   فرزام رمز و یوزرمو بدم واسه منم میری :twisted:

   ۰ ۰
  3. william wallace گفت:

   این کارا به ما نمیاد :D حالا پیشنهاد مالیت خوب باشه راجع بهش فکر میکنم :twisted: :D

   ۰ ۰
 34. saeed mirabi گفت:

  نبودن سایه خود کارکتر اصلی توی خیلی از بازیها موجود است !!! :/
  بتلفیلد سوم اصلا قابل قیاس نیست با مدال بی افتخار !!! :/
  در همه زمینه ها اندازه یک برج سرتره از مدال بی افتخار !!! :/
  این بازی یک بازی کاملا بی خود بود که حتی ارزش نسخه کپی خریدن را هم ندارد .
  __________________________________
  SONY make.believe-(انجمن Martial Art’s )

  ۰ ۰
 35. انتظار که حداقل من از “مدال افتخار:جنگنده” داشتم خیلی خیلی بیشتر از این ها بود
  واقعا نمیدونم سازنده چه فکر کرده که همچین بازی مسخره‌ای ساخته و تمام خاطرات خوب رو از مدال های قبلی به کلی نابود کرده؟یعنی پول این قدر واسشون مهم شده که حتی حاظر نیستن یه بازی در حد بازی سال پیش خودشون بسازن؟؟؟
  اولش که بازی رو گرفتم دیدم خوبه؛ تو سایت هم اومدم تعریفشو کردم ولی وقتی یکم گذشت تازه متوجه گند بزرگی که Ea زده و اشتباه بزرگی که خودم از قضاوت درباره این بازی کردم شدم

  ۰ ۰
 36. واقعا واست متاسفم واسه این نقد ضعیف و احساسیت x-( آخه یکم انصاف داشته باش هیچ سایتی ۳.۵ نداده بعد تو میای از ۱۰ ۳.۵ میدی؟؟؟؟ :-?

  گرافیک بازی ۴ نمره ارزش داره!!! >:)

  ۰ ۰
  1. Silent Assassin گفت:

   عزیزم شما چند ساله بازی میکنید؟؟؟ :|
   مگه ملاک نمره دادن من سایتای خارجی یا داخلیه؟؟ :|
   شما اگه بلدی و راست میگی بازی رو نقد کن! البته کسی هم اجبارت نکرده نقدو بخونی!
   شما میانگین این نمره ها رو بگیر ببین چند میشه
   گرافیک : ۴
   گیم پلی : ۳.۵
   صدا و موزیک : ۴.۵
   داستان : ۱
   —————————————–
   در ضمن اگه گرافیکش خوب بود این همه اشکال چه از لحاظ تکنیکی و چه از لحاظ هنری نداشت!

   ۰ ۰
 37. general amin گفت:

  دوستانی که از موتور تعریف می کنن مگر ما موتور را بازی می کنیم . موتور قوی ای هست درست ولی خروجی مهم است برادران !!!

  ۰ ۰
 38. moshtaba گفت:

  موتورش واقعا قدرتمنده ولی ازش بی قدرت استفاده کردن.

  ۰ ۰
 39. یکی از معدود بازی هایی که به جنگ با ترروریستا پرداخته ;) ;) ;) داستانش و صداگزاریش عالی بود ولی گیم پلی کمی مشکل داشت :-)

  ۰ ۰