از تکامل تا سقوط بررسی تاریخچه ی سری Pro Evolution Soccer -قسمت پایانی:دوران سقوط

توسط شایان کرمی در ۲۱ شهریور ۱۳۹۱ , ۲۱:۳۰

قسمت سوم:دوران سقوط

درقسمت پیش به بررسی تاریخچه ی سری بازی های محبوب  Pro Evolution Soccer  در  نسل ششم پرداختیم. در نسل قبلی این سری توانست با تحولات زیادی به مخاطبان بسیاری درسترسی پیدا کند ، و حتی از رقیب قدیمی خود یعنی سری FIFA  فارق آید.

در این قسمت به بررسی عملکرد این سری در نسل هفتم می پردازیم. گفتنی است که نسل هفتم شروع سقوط این مجموعه  بوده و کونامی تا کنون در بازگردانند  این سری به اوج  ناکام بوده است.

۲۰۰۸ و ۲۰۰۷-Pro Evolution Soccer 2008
این عنوان را می توان  سراشیبی سقوط این سری نام گذاری کرد.تعویض کلی تیم سازنده و  استفاده از موتوری جدید برای بازی سازی  به ضرر کونامی تمام شد. بازی از هر لحاظ نسبت به قبل افت کرده بود گیم پلی بازی  بسیار خسته کننده و ملال آور شده بود ،حتی هوش مصنوعی نیز عملکرد خوبی نداشت،دروازه بان ها بسیار بد عمل می کردند و اشتباهات  ملال آور داوری  فاجعه را کامل می کرد.لیست تیم های لایسنس شده نسبت به نسخه پیش کاهش بافته بودند. درکل و طبق آمار فروش بازی بسیار کمتر از نسخه ی پپیش بود.البته عملکرد عالی رقیب یعنی FIFA نیز از عوامل فروش کم Pro Evolution Soccer 2008 به شمار می رفت.در نهایت بازی  به کسب میانگین   نمره ی ۶۸ بسنده کرد تا ما شاهد اغاز دوران افول این سری باشیم.

تصویر روی جلد بازی:

تصویری ازمنوی ورود به بازی:

۲۰۰۸-Pro Evolution Soccer 2009

Pro Evolution Soccer 2009 با وعده ی   رفع کامل اشکالات نسخه ی پیش  وارد بازار شد.گیم پلی  انذکی بهتر شده بود ،و شاهد هوش مصنوعی بهتری نسبت به قبل بودیم.البته بازی هنوز مشکلات بسیار زیادی  را قسمت قبل همراه با خود آورده بود،طراحی گرافیکی  کم شدن بیش از حد تیم های لایسنس شده حتی نسبت به نسخه ی پیش!،باگ های فروان وصد البته عملکرد بسیار خوب FIFA 09 باعث شد تا این عنوان هم مانند قبل ناکام باشد. KONAMI برای رفع مشکلات دست به رسمی زد که تا کنون نیز ادامه دارد. سازندگان سعی داشتن تا با عرضه ی بروز رسان های مختلف  اشکلات بازی  را رفع کنند.البته مشکلات Pro Evolution Soccer 2009 آن قدر عمقی بود  تا به وسیله این بروز رسان ها نیز مشکل حل نشود.عمل کرد بسیار بد سرور های پشتیبان هم باعث شده بود،تا بازی کننده گان  به طور کل قید  بخش  آنلاین را نیز بزنند.بازی در نهایت  Pro Evolution Soccer 2009   به میانگین امتیازی ۷۰ رسید تا  حتی با حتی امید طرفداران قدیمی را تا حدود زیادی از دست دهد.

تصویر روی جلد نسخه ی Wii بازی:

تصویری از محیط بازی :

Pro Evolution Soccer 2010-۲۰۰۹

شرابط بسیار نا امید کننده شده بود ، حتی هواداران قدیمی این سری  به وعده های کونامی  ایمانی نداشتند ، عمل کرد  بسیار بد موتور گرافیکی بازی در دو نسخه ی پیش  باعث این بود تا سازندگان تدبیری برای این بخش اندیشه کنند.  تحولات گرافیکی مثبت بودند و طراحی چهره ی بازیکنان بسیار شبیه به  آنچه در واقعیت مشاهده می کنیم بود. البته اصل مشکلات بازی بخش گیم پلی بود.  نداشتن هیچ نوآوری نسبت قبل نیز به جمع مشکلات انبوه بازی اضافه شده بود. عمل کرد بسیار  بد داوران،  گیم پلی بسیار مصنوعی بازی و کاهش دوباره ی سرعت بازی و  نا هماهنگی گزارشگر نچندان محبوب با اتفاقات درون  زمین موجب کاهش بسیار شدید فروش این عنوان شد. به طوری که این نسخه تنها یک هفته در جدول فروش آمریکا ی شمالی  در بین ده بازی پر فروش قرار گرفت، مشکلات به حدی زیاد بود که در اواسط عرضه ی بازی Konami  به عملکرد بد بازی اعتراف کرد و قول داد تا شاهد عنوانی متفاوفت از این سری در قسمت بعد باشیم. بازی برای همه پلتفرم های موجود عرضه شد و   به میانگین امتیازی کمتر از ۷۰ رسید.

تصویر روی جلد بازی و حضور مجدد لیونل مسی به روی آن(برخی از افراد خرافی در ژاپن قرار گیری این بازیکن روی جلد بازی را دلیل ناکامی های آن می دانستند.زیرا قرار گرفتن لیونل مسی بر روی جلد این بازی همزمان با شروع دوران سقوط آن بود.):

تصویری از محیط بازی که در آن شاهد پیشرفت خوب گرافیکی هستیم:

حضور مسی برای طبعی تر شدن حرکات او در بازی:

۲۰۱۰-Pro Evolution Soccer 2011

Pro Evolution Soccer 2011   تحول بزرگی در این سری بود. سران کونامی که از عمل کرد این سری در نسل هفتم ناامید شده بودند، قصد داشتند تا با عرضه  سه گانه ۲۰۱۱،۲۰۱۲،۲۰۱۳  خود را آماده ی عملکرد خوب این سری در نسل بعدی  کنند، تغییرات بازی شامل تحولات در گیم پلی ، گرافیک، صدای گزراشگر و تحولات جانبی دیگری می شد. گیم پلی بازی  نسبت به قبل بسیار  بهتر و روان تر طراحی شده بود و ما شاهد حرکات بسیار طبیعی بازیکنان بودیم. مکانیزم دریبل زنی و کنترل توب بهتر شده و بود و بازی مجهز به سیستم LINE UP   بسیار خوبی شده بود. بخش محبوب MASTER LIGE  به طور کل تغییر کرده بود که البته تمامای تغییرات مثبت بودند. در مینه ی خرید امتیاز تیم های باشگاهی و ملی بازی بهتر از قبل بود و شاهد حضور لیگ قهرمان قاره ی اروپا و جام لیپردادورس! بودیم.  البته هنوز داوران کمی  بد  عمل می کردند.گرافیک بازی حتی از نسخه ی پیش نیز بهتر شده بود  تا PES   حداقل در این زمینه بهتر از رقیب به اوج رسیده ی خود باشد.صدای ورزشگاه نیز به مراتب بهتر از قبل  مشاهده می شد. باز هم تمام  این تغییرات باعث نشد تا این عنوان به روز های اوجش برگرد اما آن را می توان شروع  خوبی برای یک سه گانه قلم داد کرد و از آن به عنوان تجربه ای آبرومندانه یاد کرد. در نهایت ازی به میانگین ۸۰ رسید.Pro Evolution Soccer 2011 برای تمامی پلتفرم های موجود عرضه شد.

تصویر روی جلد بازی:

تصویری از محیط بازی(نوار  انرژی و قدرت شوت دگرگون شده بودند):

 LINE Up بازی نیز بهتر شده بود:

۲۰۱۱-Pro Evolution Soccer 2012

Pro Evolution Soccer 2012 راه نسخه ی قبل را ادامه داد، و ما شاهد تغییرات مثبت  بیشتری  در بازی بودیم. در بخش گیم پلی شاهد پیشرفت زیادی نسبت به قبل  هستیم و حرکت و کنترل بازیکنانان نسبت به نسخه های پیش بسیار بهتر شده است.البته  اشتباهات داوری نیز هنوز گریبان این بازی را گرفته است،آفساید های اشتباه و همچنین استفاده ی نادرست از کارت نیز از  نکات منفی Pro Evolution Soccer 2012به شمار می رود.در زمینه ی لایسنس کردن نیز  این عنوان از نظر تعداد تیم های خریداری شده نسبت به  تمام نسخه های پیش پیشی  می گیرد.البته هنوز به دلیل مقاوت الکترونیک آرتز ، لیگ برتر انگلیس به طور پیش فرش در بازی قرار داده شده است.در زمینه  گرافیک بازی فرق چندانی با نسخه ی قبلی ندارد و ما تنها شاهد پردازش بهتر صورت بازیکنان هستیم.گزاشگری در بازی نیز تقویت شده ، اما هنوز فاصله بسیار زیادی با  سری  FIFA دارد.البته  حداقل جو استادیوم و نام آوا هایی که می شنویم  خوب طراحی شده اند.در کل Pro Evolution Soccer 2012  عملکرد بهتری از هر نظر نسبت به قبل در طول این سری در نسل هفتم  داشته است، حداقل امیدی به آینده را در دل طرفداران  این بازی ایجاد کرده است. این عنوان به میانگین امتیازی خوب  حدود ۸۵ رسید، برای  همه پلتفرم موجود عرضه شد.

تصویر روی جلد بازی:

کریستینو رونالدو بازیکن پرتغالی سابق منچستر یونایتد در حال  بازی کردن Pro Evolution Soccer 2012:

شما چطور؟

 در انتها  و در اواخر  نسل هفتم، Pro Evolution Soccer 2012 نیز  با وعده های بسیار، برای تمامی پلتفرم های موجود،عرضه خواهد شد، و برای  شناسایی عملکرد این بازی چند  هفته ای باید صبر کرد. اما سوالی که در پایان این مقاله به آن می رسیم این است  که از بین دو بازی موجود FIFA و Pro Evolution Soccer  کدام عملکرد بهتری داشته است؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که این دو سری  تشکیل شده از دو تفکر گوناگون هستند. FIFA  می کوشد تا با تکیه بر جزییات بسیار زیاد و کار هایی همچون  لایسنس تیم های بسیار زیادی و پیاده سازی خوب بخش آنلاین ، و ارائه فوتبالی  طبق واقعیت دست به جذب مخاطب بزند. اما سازندگان سری Pro Evolution Soccer  سعی داشته اند ، تا با ایجاد جوی بسیار مناسب  وسبک فوتبالی فانتزی و اهیمت بیشتر به درون زمین مسابقه  ،طیف دیگری از علاقه مندان را کسب کند.

تشخیص  تفاوت این دو طرز فکر کار آسانی است. می توان تفسیر کرد  که دو بازی  متشکل از دو ایده ی آسیا وشرق و ایده ی غربی و رویای واقعیت هستند.

اما پاسخ نهایی این است که شما چطور،کدام یک از این دو تفکر را انتخاب می کنید؟

پایان قسمت سوم

شایان کرمی(chrome)

دیدگاه
۱۰۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

104 Replies to “از تکامل تا سقوط بررسی تاریخچه ی سری Pro Evolution Soccer -قسمت پایانی:دوران سقوط”

 1. darksiders گفت:

  دستت درد نکنه شایان جان.pes یا فیفا؟چه سخت!ولی من که اصلا بازی فوتبال چه فیزیکی و چه مجازی انجام نمیدم.میخوام بدونم واقعا کدومش بهتره؟ :-?

  ۰ ۰
  1. hamid گفت:

   اینا رو ولش ….
   فردا رو بچسب که نتایج کنکور میاد … :mrgreen:
   ….
   راستی
   اونایی که صنعتی شریف قبول میشن دستا بالا:
   ۱- =;
   ۲-…
   .
   .
   .

   ۰ ۰
  2. Sam_Fisher گفت:

   شایان جان دوست عزیزم واقعا مطلبت فوق العاده بود جا داره یک خسته نباشید جانانه خدمتت عرض کنم!!! :X :*
   والا من تا به امروز از کل سری بازی های PES از همه بیشتر از PES 2011 خوشم اومد…
   در کل امسال رقابت FIFA & PES فوق العاده جذاب خواهد بود ولی امیدوارم مثل گذشته PES دوباره به روز های اوج خودش برگرده و فروشش از FIFA بیشتر بشه!!!

   ۰ ۰
  3. Chrome گفت:

   خیلی ممنون مبین جان!!!
   البته pes 2011 بهترین نسخه ی این عنوان نبود
   من هم همچنین امیدی دارم البته درآینده ای دور تر!!!

   ۰ ۰
  4. Sam_Fisher گفت:

   البته شایان جان نظر شخصی من بود که PES 2011 از همه ی سری بازی های PES بهتر بود!!!
   پس به نظر شما چه شماره ای از PES بهترین بود؟؟؟ :-?

   ۰ ۰
  5. Chrome گفت:

   به نظر من PES 2006 که هنوز هم بازی می کنم بهترین نسخه این سری بود.گیم پلی زیبا. مستر لیگ به یاد ماندی و… از نکات مثبت این شماره بودند.
   با تشکر!!

   ۱ ۰
  6. Sam_Fisher گفت:

   دوستان راستی تو تصویری که رونالدو وجود داره دقت کنید:
   رونالدو هم داره با ایکس باکس بازی میکنه یعنی همه ی بازیکنان هم طرفداران ایکس باکس ۳۶۰ هستند!!! =D>

   ۰ ۱
  7. آقا من تو این پست یه نظر بیشتر نمیدم …
   .
   دیس ندید …

   ۰ ۰
  8. dead of war123 گفت:

   من که دمو شو انجام دادم اونقدر مزخرف بود pes که نگو

   ۰ ۰
  9. Igreg گفت:

   تیترش ادمو یاده برنامه های مستند من و تو میندازه :mrgreen: (از تکامل تا سقوط.جی جی جینگ)

   ۰ ۰
 2. David Beckham گفت:

  شایان جان عالی بود ولی….
  واقعا pes 2009 شاهکار بود و از فیفا۰۹ واقعا برتر بود و یکی از بهترین شماره های pes بوده
  وااااااااااااااااااااااااای مایکل اوون :(( :(( :(( :(( :(( من عاشق این بازیکنم دیوانش هستم اصلا این بازیکن برای من اسطوره بود به همراه دیوید بکام
  اسطوره های انگلیس بودن واقعا!شایعه شده بود میخواد دوباره برگرده به لیورپول؟؟
  مایکل اوون هرگز فراموشت نمیکنم مطمئن باش تو همیشه تو قلب منی :X :X :X :X
  ________________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   خیلی ممنون اشکان جا.باید گفت که PES 2009 سراشیبی سقوط این عنوان را تند تر از قبل کرد. آن جمله که من نوشتم نیز نوشته ی خودم نیست و نقل قول از افراد خرافه پرداز صورت گرفته…
   با تشکر

   ۰ ۰
  2. CALL OF REZA گفت:

   منم با pes 2009 بیشتر حال کردم. در عوض از ۲۰۱۱ اصلا خوشم نیومد.
   در ضمن داش کروم درسته بازی مشکل داوری داره ولی انصافا تو افساید مشکل نداشت.

   ۰ ۰
 3. xneon 360 گفت:

  از شایان عزیز بابت نوشتن این مقاله زیبا تشکر و قدر دانی میکنم،در کل با توجه به برسی ها و تامل زیاد به این نتیجه رسیدم که عامل افت و کم فروشی PES، لیونل مسی ستاره دلقک و ریزه میزه تیم شانسلوناست :lol: :lol: طبق مقاله با ورود CR7 بر روی کاور این بازی،کم کم اوضاع بهتر شده :lol:
  جدا از شوخی پرو تا زمانی که به سیستم پاسکاری و حمله و هوش مصنوعیش رو دگرگون نکنه همین مشکلات رو داره!! در ضمن دریبلینگ باید به معنای حقیقی ۳۶۰ درجه باشه و همچنین برخورد بازیکن ها باهم باید طبیعی تر باشه،صداهای استادیوم ها هم باید بهبود بخشیده بشه
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   خیلی ممنون از دوست خوبم روزبه ی عزیز!!!
   در مورد گفتار های شما در مورد کم فروشی هم بگویم که بنده قصد ناراحت کردن هیچ کدام از طرفداران یان دو ورزشکار را نداشته تنها قصدم نوشتن مقاله بوده است.در مورد موارد ذکر شده هم کاملا موفق شما هستم.

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   البته منم شوخی کردم کسی به دل نگیره

   ۰ ۰
 4. conner گفت:

  خیلی ممنون Chrome جان از حضور مسی و بازی رونالدو خیلی خوشم اومد

  ۰ ۰
 5. Mr.game گفت:

  شایان جان دستت درد نکنه. من همیشه فیفا بازی کرده ام و خواهم کرد. به نظر من فیفا از همه نظر سر تره. با اون نظر سنجی هم که توی سایت شد معلوم شد که طرفدارای فیفا بیشترن. فکر کنم دوران فیفا کلا صعوده و سقوط نداره.

  ۱ ۰
  1. Mr.game گفت:

   ولی خدایی من کشته مرده ی این سیستم آفساید گیریه فیفا هستم. میلی متری آفساید میگیره لامصب.

   ۰ ۰
 6. just FIFA گفت:

  بار ها گفته ام و بار دگر میگویم فیفا امسال هم میترکونه چون یه فوتبال واقعی رو به نمایش میذاره البته pes همپیشرفت کرده اما به فیفا نمبرسه

  ۱ ۰
 7. conner گفت:

  fifa vs pes
  fifa12 9/5
  pes2012 9/0

  ۰ ۰
 8. saeed گفت:

  خدا بیامروزدش
  البته بعد از مرگ آدم زنده میشه
  ببینیم بازی ام همین توره :?:

  ۰ ۰
 9. conner گفت:

  امسال ببینیم فیفا چه پیشرفتی میکنه سیستم دروازه بانی هدفدار یا شوت های قوی :lol:

  ۰ ۰
 10. mahdi360 گفت:

  من طرفدار هر دو هستم ولی تا عرضشون NHL13 رو گرفتم.این اولین باریه که میگیرمش.به شما هم میگم حتما بگیرید.

  ۰ ۰
 11. saeed گفت:

  خدا بیامروزدش
  البته بعد از مرگ آدم زنده میشه
  ببینیم بازی ام همین توره :?:

  ۰ ۰
 12. connor گفت:

  واقعا pes 2011 از بقیه بهتر بود

  ۰ ۱
  1. conner گفت:

   yes but fifa is better

   ۰ ۰
 13. farzad گفت:

  پس خوبه :-? ولی فیفا بهتره :D :D :D :D

  ۰ ۰
  1. connercenway گفت:

   for sure

   ۰ ۰
 14. snkinect گفت:

  تا ۲۰۱۰ به نظر من pesبهتر بود ولی بعد دیگه فیفا بهتر شد.منتظر نسخه ی ۱۳ هستیم.
  —————————————————————————————————————
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 15. elite gamer گفت:

  ممنون شایان عزیز خیلی مقاله خوبی بود . الان که فیفا دوران اوجشه . امیدوارم PES هم برگرده به دوران اوجش . البته برای طرفداران قدیمی این عنوان همیشه از فیفا بهتر بوده . :wink:

  ۰ ۰
  1. general amin گفت:

   pes همیشه در قلب ما در اوجه …

   ۰ ۰
 16. گ و ر پ د ر هر دو شون
  فقطnba 2k 13 :P
  خدا میدونه چقدر دیسلایک بگیرم :-? :lol:

  ۰ ۰
  1. amir47 گفت:

   خب مگه مجبوری؟؟! :mrgreen: :mrgreen:

   ۰ ۰
  2. نه ولی حس میکنم که باید این رو میگفتم :lol:

   ۰ ۰
 17. GeneralMMK گفت:

  هردو!هر دوشون انگار امسال خوبن هرچند فیفا انگار بهتره ولی حتما هردو رو میگرم.ببینم رونالدو چه تیمی برداشته؟! :-/ :-?

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   با تشکر از دوست عزیز!!!!
   پرتغال-اسپانیا!!!

   ۰ ۰
  2. GeneralMMK گفت:

   مرسی داداش ;)
   ولی الان باید رئال برداره وگرنه میکشمش…!
   ممنون ز مقاله ی قشنگت خسته نباشی رفیق گل. :X :D :wink: ;)

   ۰ ۰
  3. conner گفت:

   چرا رونالدو رو رو جلد فیفا نمیذارن :-/

   ۰ ۰
  4. erfan zoro گفت:

   چون زشته :lol: :lol:

   ۰ ۰
 18. amir47 گفت:

  ممنون شایان عزیز…
  یادمه یه زمانی تا اسم فوتبال میومد همه میگفتن pes!!!
  ولی این چند ساله واقعا بد بوده…
  امیر از pc$

  ۰ ۰
  1. شدیدا باهات موافقم ولی nba 2k شاه امساله توی سبک ورزش شما ها درک نمی کنید چون ورزش بسکتبال رو تماشا نمی کنید و هم بسکتبالیست نیستید اگر این المپیک رو دیده بودید بسکتبال شو قید فوتبال رو می زدید ولی فوتبال دزر جای خودش ;)

   ۰ ۱
  2. e_joker گفت:

   بنده خودم بسکتبالیستم ولی فوتبال یه چیز دیگس
   ———————————————————————-
   هر سال دارن می گن :امسال شاهد تحولاتی در pes خواهید بود ولی هر سال هم می فهمیم این تحولات فقط حرف بودن بنده از pes زده شدم و رو اوردم به فیفا الان هم می گم فیفا بهترین بازی ورزشی (شبیه سازی فوتبال) می باشد
   ———————————————————————-
   با تشکر از شایان مقاله خیلی خوبی بود

   ۱ ۰
  3. برادر من هم اون هم رو گفتم دیگه بابا :mrgreen:

   ۰ ۰
  4. Chrome گفت:

   @e_joker
   خواهش میکنم
   درسته شادی این جمله کمی کلیشه ای به نظر برسد، اما باید گفت که انصافا،سه گانه ی جدیدی که شروع شده در حال پیشرفت است.
   با تشکر.

   ۰ ۰
  5. e_joker گفت:

   شایان جان
   دوست عزیز قول های زیادی دادند و به ان عمل نکردند ولی باز دارند پیشرفت می کنند و من حرف شما را قبول دارم ;)

   ۰ ۰
 19. jake گفت:

  PES خیلی پیشرفت کرده ولی باز هم به FIFA نمیرسه :->

  ۰ ۰
 20. Sari gamer گفت:

  خب انتخاب من که معلومه ولی به نظرم PES شاید پیشرفت چندانی نکرده باشه (که کرده) ولی به هیچ وجه افت نداشته
  از مقالت هم ممنونم

  ۰ ۰
  1. Sari gamer گفت:

   من به این خرافات ژاپنیا اعتقاد دارم این مسی هم که تو عکسه طبق معمول شماره ی بازی هم که سیردهه پس بازیه خوبی می شه :wink:

   ۰ ۰
 21. Marlon Brando گفت:

  همیشه مطالب شایان عالی و کامله.مرسی مهربانم. :X
  ———————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 22. cheguara. گفت:

  البته به نظر من از هر لحاظ فیفا سر تر بوده … چه از لحاظ کنترل و گرافیک و صدا و جزیات و جذابیت(البته باز هم بگم برای من این طور بوده)ولی خیلی ها هم هستن که این طور نظر نمی دن :))

  ۰ ۰
  1. Sari gamer گفت:

   شاید از لحاظ صدا و کنترل بهتر باشه ولی به هیچ وجه از نظر گرافیکی سرتر نیست

   ۰ ۰
  2. e_joker گفت:

   گرافیک را قبول دارم ولی یادت رفت از نظر طبیعی بودن حرکات چیزی بگی /:)

   ۰ ۰
  3. Sari gamer گفت:

   کنترل هم جزئی از همون می شه دیگه

   ۰ ۰
  4. e_joker گفت:

   منظورم این نیست………………….شما چه جوری در pes به راحتی گل می زنید و گاهی اوقات کار های خیلی عجیب انجام می دید ولی در فوتبال واقعی این کار ها وجود ندارد منظور من همین کار های عجیب و باگ های عجیب تر است :idea:

   ۰ ۰
  5. Sari gamer گفت:

   :-? :-? تا اونجایی که می دونم این اتفاقا توی فیفا بود نه pes

   ۰ ۰
  6. e_joker گفت:

   هیچ وقت دیگر در فیفا گاهی اوقات بازیکنان پرواز نمی کردن فیفا هم باگ داشت ولی زیاد معلوم نمی شد
   pes+13= :P

   ۰ ۰
  7. Sari gamer گفت:

   :O :O :O :O

   ۰ ۰
 23. kritoos گفت:

  ممنون شایان عزیز مطلب خیلی خوبی بود!

  ۰ ۰
 24. شایان جان خیلی ممنون داداش……………. والا من با اینکه طرفدار فیفا هستم همیشه هر دو بازی رو بازی میکردم و از پیشرفت دوباره pes خیلی هم خوشحال میشم ………… pc$

  ۰ ۰
 25. ama-pc360 گفت:

  شایان جان ممنون از شما…….
  من که از نسخه ی ۲۰۱۰ دیگه سراغ این بازی نرفتم و نمیرم

  ۰ ۰
 26. pourya گفت:

  pes هر چقدر هم سقوط کرده باشه بازم تو قلب pesباز ها پرچمش بالاست. Just Pes

  ۰ ۰
 27. prisoner627 گفت:

  من فوتبال زیاد بازی نمی کنم ولی هر وقت بازی کردم pesبازی کردم :mrgreen:

  ۰ ۰
 28. هر سال این جنگ هست ولی pesچند ساله به طور فجیع شکست میخوره

  ۰ ۰
 29. princeofpersia گفت:

  با سپاس فراوان از زحمات شایان عزیز!
  پس امروز عصر که تو یاهو bussy بودی داشتی مقاله مینوشتی :D
  دقیقا با شروع نسل هفتم سقوط این سری شروع شد .کونامی نتونست خودش رو با نسل جدید وفق بده ولی برعکس فیفا با تجربه موارد مختلف تو ۲-۳ نسخه در نسل هفتم اوج گیری دوبارش شروع شد
  ___________________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 30. Leon S.K گفت:

  PES هم مگه جزو فوتبال حساب میشه؟ :lol: :lol: :lol:

  ۰ ۰
  1. David Beckham گفت:

   کونامی لنگه تاییدیه شماست اون مهر رو بزن راحتشون کن:lol: :lol: :lol:
   واقعا که!شما رو زور نکر دن بازیش کنی که بازیشو ترول میکنی x-(
   ______________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  2. Vito گفت:

   همینو بگو, الان احساس خوشمزگی هم بشون دست میده اینو میگن :-|

   ۰ ۰
  3. black mask گفت:

   برید pes بازی کنید وقت فیفا بازا رو نگیرید! خیلی هم خوب تیکه انداخت :D

   ۰ ۰
  4. Leon S.K گفت:

   :lol: واقعا آدم نوب هایی مث شما رو می بینه چقدر روحیه ـش باز میشه :)) کونامی بره اون لیگ انگلیسش رو لایسنس کنه آدم وقتی اسم تیم هاش رو میخونه یاس فلسفی میگیره :lol: الان چند ساله این لیگش لایسنس نشده؟ :-/ :)) خود کونامی قبول داره بازیش فوتبال نیست شما چی تلاوت میکنی؟ از اون اولش هم درپیت و تخیلی بود! :wink:

   ۰ ۰
  5. David Beckham گفت:

   کلا دیگه حوصله وقت بچه هایی مث تورو ندارم
   تو کامنتاش فقط ۴تا کلمه دیده میشه یکی مثنوی یکی نابغه یکی هم نوب یکی دیگشو یادم رفت
   کسی که ۳سال تو سایت کارش مسخره کر دن هست دیگه نمیشه ازش انتظار داشت
   اصلا این نظر من چه ربطی به نوب داشت :| :| :))
   هرکی با شما مخالف باشه کلا میشه نوب :)) :)) :)) :))
   بازی رو ترول نکن بازیش نمیخوای بک نی نک ن ما دوسش داریم و بازیشم میکنیم شما غصه نخور برو با همون فیفات خوش باش :|

   ۰ ۰
  6. conner گفت:

   آره ولی موفق نیست

   ۰ ۰
 31. Lone boy گفت:

  بهتر بود اسمشو میزاشتی از سقوط تا رفتن تو چاه

  ۰ ۰
  1. conner گفت:

   از چاله تا چاه :-?

   ۰ ۰
 32. Gish2012 گفت:

  زیبا و خواندنی‌ بود.ممنون شایان جان.

  ۰ ۰
 33. amir.gtm گفت:

  ممنون به خاطر مطلب خوبت!
  ولی جدا از همه چی خاطراتمون هم باز زنده شد!انصافا حس غریبی به آدم دست میده!؟

  ۰ ۰
 34. alireza fa گفت:

  ممنون مطلبت حرف نداشت.عالی بود

  ۰ ۰
 35. dmc-X360 گفت:

  دستت درد نکنه شایان عزیز . مقاله های زیبایی نوشته بودی و از خوندن هر سه قسمت لذت بردم.
  P E S بازی خیلی به یاد ماندنی ای هست. ساعتها این بازی رو انجام میدادم و لذت میبردم.
  ولی این بازی از PES 6 کلا جذابیت خودش رو از دست داد. PES 2011 واقعا تحولات مثبتی رو ایجاد کرد. ولی هیچ وقت لذت اون PES 6 رو نداره.باید قبول کرد که PES و FIFA کاملا متفاوت هستن.همونطور که خودت گفتی FIFA سعی میکنه همه چیز رو طبیعی جلوه بده ولی PES همیشه سعی در این داشته تا یه بازی معمولی باشه.
  باز هم تشکر میکنم ازت که این مقاله ۳ بخشی رو که واقعا زحمت داره رو نوشتی.

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   خواهش میکنم میثم جان
   بسیار خوشحالم که این مقاله مورد پسند همه ی دوستان واقع شده است.
   به جرا می توان بگویم که ۱۵ ساعت وقت صرف جمع آوری اطلاعت ،ویرایش، نوشتن این مطلب شده است.
   با تشکر

   ۰ ۰
 36. Black Mask گفت:

  دستت درد نکنه شایان جان اما از همین جا بود که دیگه به کل قید این تخیلات رو زدم و به فوتبال واقعی رو اوردم. از همین جا بود که دیگه میتونستم بجای North London برم عین ادم ارسنال رو انتخاب کنم.کلا pes رو بیخیال شیم بریم همگی فیفا بازی کنیم! تازه زامبی هم نداره :D

  ۰ ۰
 37. MEHDIETZIO گفت:

  به نظر من pes امسال بی رقیب میشه :D

  ۰ ۰
  1. conner گفت:

   پس فیفا چی :lol:

   ۰ ۰
  2. Marlon Brando گفت:

   دیگه در این نسل بعیده PES کاری بتونه جلوی فیفا انجام بده،انشالله نسل بعد :D

   ۰ ۰
 38. AntiDevil گفت:

  فکر نکنم پی اس بتونه دیگه تو این نسل کاری بکنه باید دید با فوکس انجین جکار میکنه :?:

  ۰ ۰
 39. conner گفت:

  pes وfifaامسال پیشرفت انچنانی نمیکنن

  ۰ ۰
  1. Marlon Brando گفت:

   آخه دیگه فیفا چه پیشرفتی بکنه؟
   فوتبال از این کاملتر؟!!!!!!!!!!!!!

   ۰ ۰
 40. conner گفت:

  ۱۲+۱ سیزده شومه :))

  ۰ ۰
 41. hafez گفت:

  مقاله ی خوبی بود اما کمی اشکال داشت.

  ۰ ۰
 42. KNOCK.!.KNOCK گفت:

  فیفا از pes سره……

  ۰ ۰
 43. EZIO گفت:

  دستت درد نکنه اقا شایان خیلی خوب بود اما مثل این که به حرف من توجهی نکردی :mrgreen: (شوخی)

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   خواهش میکنم مهدی جان!!!
   البته من به هر دو سری علاقه مندم
   اما…

   ۰ ۰
 44. bill gates گفت:

  من دمو pes13 رو برای xbox بازی کردم …حرف نداره هر بازیکنی یه هیکل و یه استایل داره…
  شوت ها فوق العاده طبیعی شده و از قدرت واقعی بازیکن استفاده میشه

  ۰ ۰
 45. mostafa133 گفت:

  تشکر شایان جان!خیلی عالی بود!ولی احتمالا یک کم با عجله نوشتیده متن رو،یک کم اشتپاه تایپی هست!ولی در کل خیلی خوب بود!به نظر من کونامی تو نسخه های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ تمام تلاشش رو کرد ولی این ea بود که خیلی بهتر جلوه داد و باعث شد فیفا پیشرفت چشمگیری داشته باشه و پیشرفت های pes به چشم نیاد!
  باز هم متشکر. :wink: :X
  $Pc

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   خیلی ممنون مصطفی عزیز به خاطر تذکری که دادی…
   با تذکر شما سه اشکال نگارشی تصادفی موجود در متن اصلاح شد.
   با تشکر

   ۰ ۰
  2. mostafa133 گفت:

   کمترین کاری بود که میتونستم انجام شایان عزیز! :wink:

   ۰ ۰
 46. محسن گفت:

  شایان جان مرسی از مطلبت و خسته نباشی :* اما من از سال ۲۰۰۲ فیفا بازی میکنم وتا ابد فیفا بازی میکنم چون دوست دارم یه فوتبال واقعی بازی کنم نه یه فوتبال تخیلی :)) درضمن خلایق هر چه لایق رونالدو رو میگم خودش درپیت هست نشسته یه فوتبال در سطح خودش بازی میکنه :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

  ۰ ۰
 47. GeneralMMK گفت:

  گل زدن و گل خوردن تو پرو خیلی آسونه به نظرم پرو یه بازی آرکید فوتباله نه یه شبیه ساز واقعی فوتبال!من و داداشم دموی پرو۲۰۱۳ رو بازی میکنیم همیشه هم ۵دقیقه ای یعنی بیشتر نمیشه یک نتایج تخیلی به دست میاد…!
  من معمولا رئال و آرسنال و منچسترسیتی رو برمیدارم و اونم منچستر یونایتد و بارسلونا!البته من طرفدار دوتای اولم یعنی رئال و آرسنال و من سیتی رو فقط به خاطر قدرتش برمیدارم البته رئالم قویه آرسنالم خوبه داداشم طرفدار یونایتده ولی اونم بارسا رو به خاطر قدرتش(البته بهتر بگیم قدرت مسی و ویا و اینیستا!)برمیداره!من با کلی تاکتیک و برنامه ریزی و پاسکاری گل میزنم ولی داداشم تاکتیک خاصی!نداره فقط توپ رو به مسی میرسونه اونم هرجا باشه میزنه صاف تو گل!کاریشم نمیشه کرد اصلا نمیشه گرفتش :-? :(( :oops: البته رونالدو هم اینجوریه تقریبا.
  نتایج:۶-۴ و ۸-۲ و ۷-۳ و ۸-۳ و ۶-۵ و ۶-۱ و ۷-۱ و ۶-۲ و ۷-۲ ۸-۱ و…! :D

  ۰ ۰
 48. general amin گفت:

  ممنون از شایان عزیز بابت زحمتی که کشید . بحث ها رو تو پست های قبلی سر این بازی انجام دادم …
  ——————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 49. ezio گفت:

  من هر دو رو بازی میکنم ولی فیفا بهتره

  ۰ ۰
 50. KNOCK.!.KNOCK گفت:

  خوشم میاد که کریستین رونالدو هم xbox بازه …….

  ۰ ۰
 51. aryann گفت:

  کاملا واضحه که پس از نظر گرافیکی سرتره اما فیفا گیم پلی قویتری داره فیفا بازیش واقعیتره اما پس فانتزی تر وجذابتره بیشتر کلاب های تهران رورفتم وتعداد کسایی که پس بازی میکنن خیلی خیلی بیشتر از فیفا بازهاس فیفا تو ۳ kسخیه اخرش خیلی عالی ظاهر شده اما هنوزم گرافیک خیلی خوب نیس نسخیه اخر پس هم نسبت ب سابق خیلی پیشرفت کرده اما مشکلات داوریش و باگ هاش هنوزم خیلی زیاده امیدوارم هردوشرکت امسال بترکونن و فوتبالایه باحالیو اراعه بدن

  ۰ ۰
 52. به نظرم باز هم FIFA امسال همانند سال های قبل بهتر از PES کار میکنه من خودم یکی از طرفدارهای متعصب PES بودم ولی از نسخه ی ۲۰۰۹ به بعدش از این بازی نا امید شدم و نسخه ی ۲۰۱۱ که به نظرم یه افتضاح بود البته شاید این نظرم بیشتر به خاطر حضور چشمگیر FIFA11 باشه ولی دیگه من از این بازی به نوعی متنفر شدم و فقط گاهی اوقات برای تنوع و یا لذت بردن کنار دوستان یه دست PES بازی می کنم وگرنه به نظرم PES تا الان نابود شدست

  ۰ ۰
 53. یه دیس دادم بهت حال کنی!
  وقتی دمو pes 2013 اونم با چلسی و آرسنال لایسنس شده بازی کنی می فهمی!

  ۰ ۰
 54. KNIGHT گفت:

  کسی طرفدار بازی فیفاست نباید نقد pes رو انجام بده توی این سالها عملکرد pes فقط پیشرفت بوده ولی فیفا پیشرفت بیشتری کرده .افساید ها کاملا درست بوده عملکرده دروازه بان هم توی pes 13 عالیه ظاهر بازیکنان هم همیشه بهتر فیفا بود این چرت و پرت های مسخره همش برای گرفتن ستاره است

  ۰ ۰