به کدام سو؟! نمرات سایت ها و نشریات خارجی چه قدر برای تان ارزش دارد؟

توسط Vahid در ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ , ۰۱:۳۱

بعد از سال ها بازدید از سایت های اینترنتی داخلی و خارجی مرتبط با بازی های ویدئویی، خواندن نقد های نویسنده ها و نظرات کاربران چند وقتی است که با نتایج تاسف برانگیزی رو به رو شده ام. از سال های دور که بازی های ویدئویی خودشان را به عنوان یک رسانه مطرح کردند نشریات و سایت هایی مرتبط برای اطلاع رسانی و ارزش گذاری آن ها آغاز به کار کردند. هدف من از این نوشتار بررسی تاریخچه ی آن ها نیست بلکه می خواهم از همین جا وارد مقوله ی نمره دهی به بازی ها، هدف آن ها و متعاقباً تاثیرات آن بر روی بازی کننده ها بشوم که به نظر می رسد جای بحث بسیار دارد.

چرا نمرات سایت ها و نشریات یک «واقعیت تبلیغاتی» است؟

سوال اصلی این است: “نمرات سایت ها و نشریات خارجی چه قدر برای تان ارزش دارد؟”
معمولاً بسیاری از ما بازی کننده ها قبل یا بعد انجام دادن هر بازی سری به سایت های میانگین گیری نمره ها مثل Game Rankings یا Meta-Critic می زنیم تا از نمره هایی که سایت های مختلف به بازی ها می دهند مطلع شویم. یکی از مشکلاتی که بین بازی کننده ها به شدت شایع است این است که اکثراً به متن نقد ها توجهی نمی کنند و صرفاً عددی که سایت ها به عنوان نمره برای بازی ها در نظر می گیرند برای شان مهم است، این به خودی خود چندان بد نیست اما عادت کردن به نمره های بالا باعث بالا رفتن توقع بازی کننده ها می شود و در نتیجه بسیاری از بازی های با ارزش به شدت مورد بی توجهی قرار می گیرند، بازی های عمدتاً ناشناخته ای که شاید از نظر کیفیت بسیار بهتر و با ارزش تر از عناوین اسم و رسم دار با هزینه های تولید و تبلیغات بالا، باشند.
تا حالا با خودتان فکر کرده اید نقد هایی که گاهی نمره هایشان با ذهن تان بازی می کند و تصمیم گیری و اختیار را از شما می گیرند از کجا می آیند؟ چه کسانی این نقد ها را می نویسند؟ تا چه حد در مورد ژورنالیسم (روزنامه نگاری) جدید و قدیم اطلاع دارید؟ آیا می توانید به نمره هایی که سایت های خارجی به بازی ها می دهند اعتماد کنید؟ آیا می توانید مطمئن باشید که نویسنده های خارجی که گاهی به راحتی به بازی های بسیار خوب نمره های پایین و بازی های متوسط و بی ریشه نمره های آنچنانی می دهند به اصول اخلافی ژورنالیستی مثل «صداقت»، «بی طرفی»، «عدالت»، «دقت» و … اهمیت می دهند یا خیر؟ آیا می توانید با اطمینان بگویید که سایت های ژاپنی معروف مثل Famitsu و اروپایی مثل Eurogamer بازی ها را بدون هیچ گونه تبعیض از نظر نژاد، فرهنگ، مذهب و … ارزش گذاری می کنند؟ آیا نشریات Official مثل Official Xbox Magazine و Official PlayStation Magazine را که نقد ها و نمرات یکطرفه دارند را می پسندید؟ می دانستید این نشریات به عناوین First-Party جناح خود (مایکروسافت، سونی، نینتندو) نمرات بسیار بالا می دهند و همین نمرات در امتیاز میانگین آن ها هم تاثیر می گذارد؟!
امروزه شرکت های بازی سازی از سایت ها و نشریات به عنوان یک سلاح تبلیغاتی استفاده می کنند. آن ها به سایت ها و نشریات یک نسخه از بازی خود را می دهند و مبلغ نا مشخصی را هم برای تبلیغ بازی شان به آن ها می دهند. کمپانی های بازی سازی هم معمولاً هرگز هزینه ی تبلیغات بازی شان را اعلام نمی کنند! آن ها هرگز به منتقد ها اجازه نمی دهند نقد های شان را زود تر از زمان عرضه ی بازی منتشر کنند و عقیده دارند که منتقد ها باید حتماً به اندازه ی کافی محصول شان را بررسی کنند و به یک تجربه ی کامل از آن برسند، در زمان انتشار بازی شان هم از آن ها انتظار امتیازات بسیار بالا را دارند.
مبحث دیگری هم که لازم می بینم به آن اشاره کنم بحث رشوه دادن به نویسنده هاست. اهمیت تک تک نمره هایی که یک بازی دریافت می کند به قدری است که گاهی ناشران بازی های ویدئویی را به کار نفرت انگیز و شرم آوری مانند «رشوه» دادن وسوه می کند. همان طور که گفتم سایت ها و نشریات نه تنها برای نمره دادن به بازی ها هیچ پولی بابت خرید نمی پردازند بلکه هزینه ای را هم برای تبلیغ کردن بازی ها (نقد، پیش نمایش، خبر رسانی و …) از کمپانی های تهیه کننده دریافت می کنند و آن ها بازی شان را به صورت مجانی برای منتقد ها می فرستند. جدا از این گاهی ناشران خلاقیت بیشتری به خرج می دهند و در کنار بسته ی بازی چیز های دیگری هم برای نویسنده ها می فرستند تا توجه آن ها را به خود جلب کنند، این شیرین کاری ناشران گاهی تا جایی پیش می رود که عملاً می توان آن را رشوه نامید. چک ۲۰۰ دلاری برای بازی Dante’s Inferno، شمشیر بزرگ واقعی (!) برای Darksiders، کیک فرستادن های نینتندو برای Mario Galaxy 2 تنها نمونه های کوچکی از این کار کثیف است.

دوران تاریک

همه موارد گفته شده باعث ظهور پدیده ی نفرت انگیزی شده که نظریه پردازان از آن با نام «ژورنالیسم حرفه ای» یاد می کنند. «ژورنالیسم حرفه ای» یکی از شاخه های ژورنالیسم و به بیان بهتر یک اپیدمی در حال رشد است که همه ی ارزش های رسانه ای را فدای گرایش های پستِ مدرن و سلیقه روز کرده و نتیجه ی آن برای بازی کننده ها چیزی جز یک نگاه تک وجهی و تیره به بازی های رایانه ای نیست. پیروی از چنین ایده ای که تقریباً تمام فضای ژورنالیستی بازی های ویدئویی را در بر گرفته فقط و فقط باعث نگاه های نادرست به بازی ها، بی توجهی به ارزش های واقعی آن ها، شکست ایده های جدید و در نهایت به بیراهه رفتن صنعت بازی های ویدئویی می شود.

اگر ما گیمر هستیم و «بازی های ویدئویی» را یک «هنر» می دانیم پس چرا سلیقه  و ذوق هنری خودمان را نادیده بگیریم؟ چرا ارزش هایی که در بازی ها به آن ها پایبند هستیم را کنار بگذاریم و به یک سری اعداد و ارقام احمقانه توجه بکنیم؟ چرا خودمان تصمیم نگیریم که از چه چیزی خوشمان میاد و از چه چیزی نه و همه ی دغدغه ی مان این باشد که دیگران به هنر مورد علاقه ی مان چه نمره ای می دهند؟ برای ارزش گذاری هنر مورد علاقه ی تان از دیدگاه و سلیقه ی خودتان پیروی کنید نه دیگران…

=====================================
نکته ی مهم: این مقاله کاملاً بر گرفته از اطلاعات عمومی نویسنده است (فقط با کمی ایده گرفتن از چند سایت خارجی) و ممکن است با اشتباهات زیادی همراه باشد.

دیدگاه
۹۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

91 Replies to “به کدام سو؟! نمرات سایت ها و نشریات خارجی چه قدر برای تان ارزش دارد؟”

 1. darksiders گفت:

  «مرات سایت های خارجی آقا وحید باید بگم که به طبع از بعضی از دید ها فاصله دارن.ممکنه بتونن یه کمکی برای تشخیص خوبی یا بدی بکنن اما نقد هر انسانی با بقیه متفاوت ممکنه باشه.برای مثال همین اسپک اوپس.نمرات شاید چندان درخشان نبودن!ولی من بازی رو گرفتم.برداشت من با برداشتی که نقد کننده ی گیم اسپات داشت کاملا متفاوت بود!حتی شبیه به هم نبود!خب این طبیعتا به این معنا نیست که من یه تازه کارم و یا از بازی هیچی سرم نمیشه.این یعنی این که نقد هر شخصی با بقیه متفاوته.شما ممکنه تمام علایقتون به یه بازی با منتقد های مختلف یکسو باشه.شاید هم نباشه!دقیقا مشکل در نظر نگرفتن خودامون هستش.میگیم وقتی متا ۹۷ هست من چه خری باشم که از بازی انتقاد کنم؟و این غلطه.دستت برای پست درد نکنه.

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   دقیقاً این چیزی که داری می گی نظر من هم هست برادر. :wink:
   با کامنتی که روزبه (یا همون xneon 360) داد کاملاً و صد در صد موافقم، اینجا:
   http://dbazi.com/1391/06/18/%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%85%D8%B1%D9%87-borderlands-2-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D8%AF/

   ۰ ۰
  2. Max Payne گفت:

   نمره یک بازی و نقدش یه چیز معمولی برای منه
   شاید منی که گیمرم از بازیی مثل اسکایریم متنفر باشم ولی بازی اره برقی آب نبات چوبی رو با جون و دل بازی کنم(با توجه به نمرات و نقد هایش)
   در کل نمره نباید ملاک باشه و بحث سلیقه است
   میشه گفت:چشم هارا باید شست جور دیگر باید دید

   ۰ ۰
  3. EPIC SINA گفت:

   Max Payne کاملا باهات موافقم . کلا این نمره دادن ها از روی سلیقست

   ۰ ۰
 2. Ichimaru Gin گفت:

  ای بابا .. من که فقط به نمره ها دقت میکنم .بعد به اسم بازی .. مثلا نمرات بازی PES برام مهم نیست خاطره ای که ازش دارم و شرکت سازنده اش برام مهمه ..
  در عوض نمرات یه بازی مثل رزیدنت اویل عملیت شهر راکون با توجه با سابقه سازنده اش که می دونستیم خوب نیست برام قابل هضم بود و هنوز هم بازیش رو اجرا نکردم ..
  ………………………………………………………………
  گاهی اگه عنوان جدیدی هم باشه میرم سمت ..کلا ترکیب برای من یکی اینجوریه :
  اسم بازی + شرکت سازنده + نمرات بازی + تاریخچه ذهنی خودم .. حالا یه بازی خیلی داغون باشه ولی من باهاش حال کنم خوب میرم سمتش دیگه .
  حالا منتقد ها هرچی می خوان بهش بگن ..
  ………………………………………………………………
  البته در این میانیه عنصر خوب دیگه هم هست و اونم تجریبات دوستانه ..مثلا من اصلا مس افکت ۲ رو بازی نکردم اما به توصیه یکی ازبچه های همین سایت ( علی خودمون -متیو بیکر ) مس افکت ۳ رو گرفتم و ۴ روزه اول عید تا اخرش رفتم و خیلی هم چسبید ..
  بازیش هم خوب بود .. حالا یه سری میگن تهش بد بود .. برای من که تجربه اولم از مس افکت بود خوب بود .
  ………………………………………………………………
  ولی بازی آلن ویک با اینکه نمرات و نقد هاش خوب بود اصلا به دلم ننشست و بازیش نکردم و همون اولاش ولش کردم یا اصلا سراغ پورتال نرفتم ولی در عوض نیمه جان رو بازی کردم ..
  ………………………………………………………………
  نمرات تاثیر دارن اما به عنوان نشان دهنده راه .. این دیگه به خودمون بستگی داره که کدوم بازی رو برداریم و ازش لذت ببریم ..

  لذتی که بازی گیاهان برابر زامبی برای من داشت مکس پین ۳ نداشت !
  حالا منتقدین هر چه میخواهند آب در هاون بکوبند !

  ۰ ۰
  1. himsy گفت:

   تا حدودی موافقم اما اول باید در نظر داشت که منتقد ها بازی رو در سبک و ژانر خودش نقد می کنند؛ حالا تا چه حد به اون ژانر علاقه دارید هم شرطه؛ نکته ی بعدی اینکه مثلا در مورد همین مس افکت ۳؛ ممکنه شما دوست عزیز که نسخه ی ۲ رو بازی نکردید نکات منفی و پسرفت ها رو مشاهده نکنید؛ یعنی نسخه های قبلی و انتظارات هم خیلی مهم اند؛ درکل من هم با اینکه بازی باید به مذاق بازی باز خوش بیاد موافقم( مثلا در مورد استار وارز) اما خب؛ خوش حال خواهم شد که یک بازی از منتقدان نیز نمرات خوبی بگیره.

   یکی از لایک هات مال من بود؛ موفق باشی. ;)

   ۰ ۰
 3. .........? گفت:

  اگر بازی پاین ترین امتیاز را از ان خود کرده باشد مهم علا قه وامتیاز خود شخص به بازی است!شاید یکی عشقش یه بازی باشه در مقابل یکی دیگه متنفر از ان بازی باشه! :->

  ۰ ۰
 4. Black Mask گفت:

  ممنون از مقاله ی خوبت وحید جان. من به شخصه نمره برام خیلی مهم نیست و تنها یه پیش زمینه از بازی رو برام به وجود میاره. برداشت هر کس از بازی ها کاملا متفاوت هست و مهم لذتی هست که بازی کننده میبره. بازی هایه زیادی هستن که با اینکه نمرات بالایی داشتن نتونستن نظر من رو جلب کنن و حتی برعکس.

  ۰ ۰
 5. Vito گفت:

  واقعا چیزی ندارم بگم
  ولی این مقاله اینقدر روی من تاثیر گذاشت که از این به بعد دیدم به این مسئله عوض شد

  ۰ ۰
 6. Leon S.K گفت:

  به نظر من تو همه این سایت هایی که بازی نقد میکنن یوروگیمر واقعا از همشون عادلانه تر و منصف تر هستش وقتی همه سایت های پاچه خوار با دیدن چهار تا صحنه بولت تایم تو خالی به مکس پین ۳ ده و نه میدادن یه ۷ خشگل گذاشت کف دست راک استار یا همین طور سر قضیه مافیا ۲ وقتی همه داشتن میپرستیدن این بازی رو یه ۶ باحال انداخت جلو ۲K بعضی ها همونطور که سعید تو مقاله گفت فقط نمره رو می بینن مثلا اگه یه بار نقد های این سایت درمورد آنچارتد ۳ یا گرز آو وار ۳ که بهشون ۸ داد بخونید کاملا قانع میشید که این نمره واقعا حق این بازی ها هست!
  درمورد رشوه هم واقعا دیگه همه خبر دارن از این قضیه ک.ث.ی.ف که نه تنها تو نقد بازی ها نیست بلکه تو سایت هایی که آمار فروش بازی ها رو میزنن هم هست که شاخ ترینشون vgchartz هست که هزار بار گندش در اومده و همه فهمیدن پول میگیره و آمار و ارقام رو دروغ نشون میده!
  -_______________-
  وبلاگ طرفدارن لیان اس کندی
  leonsk.blogfa.com

  ۰ ۰
  1. Black Mask گفت:

   عزیز گفتی vgchartz که بعضی ها تو این سایت ازش زیاد مثال میزدن!! :lol:

   ۰ ۰
  2. Leon S.K گفت:

   بله مثال میزنن یکیش هم خودم! چون با تمام گند هایی که بالا اورده سایتی بهتر از اون نیست که آمار بازی ها رو نشون بده! به هر حال بین بد و بدتر باید بد رو انتخاب کرد :wink:

   ۰ ۰
  3. HTD_no1 گفت:

   جناب این که مافیا یا مکس پین شما را به دلیل این که تو ذهنتون هیولا ازشون ساخت بودید ، ناامیدتون کرد دلیل نمی‌شه باقی‌ سایت‌ها بشن جو گیر که “۴ تا صحنه بولت تایم” دیده باشن! به صرف اینکه “شما” از یه چیز بدت میاد دیگه نباید فکت صادر کنی‌ این سایت‌ها پاچه خوارند و این‌ها “باحال” در صورتی که اگه مطالعه داشتید میدیدین سایت معلومل حال یورو گیمر کلا علاقه‌ای به بالای ۸ نداره! یعنی‌ هشت همون ۹.۵ و هفت همون ۹ باقی‌ سایت‌های دیگه حساب میشه.

   ۰ ۰
  4. Leon S.K گفت:

   بالام جان بازی هایی مث مکس پین ۳ یا مافیا ۲ فقط من بدم نمیاد! به قول علی خودمون(متیو بیکر) کم تر کسی پیدا میشه که واقعا با مکس پین ۱ و ۲ حال کرده باشه و با مکس ۳ هم همینطور! یا مافیا ۲ هرکی که مافیا ۱ رو بازی کرده بود از ۲ حالش بهم خورد! اگه بین این بازی هایی که مثال زدم وقفه چندین ساله نیفتاده بود مطئمن باش متای مکس پین زیر ۸۰ بود! یا همینطور مافیا ۲ مثلا بین مکس پین ۲ و ۳ نه سال اختلاف هست خیلی ها اصلا یادشون نمیاد مکس ۲ چه جوری بود وگرنه اینجوری ازش تعریف نمیکردن! در ضمن یوروگیمر به اسکایریم ۱۰ داد به مس افکت ۱۰ داد(فکر کنم) مثل بقیه سایت ها الکی نمره نمیده برای تک تک نمره هایی که از بازی کم میکنه دلیل میاره! فکر کنم شما بهتره مطالعه تون رو درمورد این سایت بالا ببرید. :wink:

   ۰ ۰
  5. Vahid گفت:

   ببین برادر بازم منظور من رو درست متوجه نشدید (ناراحت نشی یه وقت).
   من می گم نمرات هر چی می خواید نقد های سایت ها و نمرات رو بخونید ولی اون براتون ملاک نباشه. من همیشه به سایت PC Gamer سر می زنم و نقد های این سایت رو می خونم اما فقط برای این که ببینم نظر منتقد اون ها چیه نه برای این که هر چی اون گفت من به خودم تلقین کنم که درست می گه! نقدی که همین سایت مثلاً Eurogamer شما از بازی های Risen و Dragon Age: Origins نوشت به قدری مزخرف بود که دیگه نمی خواستم به این سایت سر بزنم!
   من می گم همین طوری طرف سایت های مختلف رو نگیرید. می تونید بگید من از دیدگاه فلان منتقد خوشم میاد ولی این که بیایم از یه سایت طرفداری بکنیم (با توجه به این که هر سایتی ۱۰-۲۰ تا منتقد داره) غیر منطقیه.
   نقد های منتقد ها رو بخونید، کامنت های کاربران رو بخونید و در نهایت بببنید که دیدگاه خودتون بیشتر چه طوریه؟ آیا مخالف فلان بازی هستید یا این که طرفدارش؟

   ۰ ۰
  6. Leon S.K گفت:

   یوروگیمر کلا درمورد بازی های نقش آفرینی استعداد نقد کردن نداره موافقم! :-? ولی خوب یه موردی رو درست گفتی سایت های نقد بازی یه منتقد ندارن که چند تایی هستن ولی خوب والا من راستی همیشه نقد های یوروگیمر دقیقا با سلیقه من یجور بوده مثلا همین اسلیپینگ داگز که همه دارن ازش تعریف میکنن من اونجوری باهاش حال نکردم و به نظرم نمره ۷ براش کافی بود! ولی این رو هم در نظر داشته باش خیلی کم پیش میاد نظر یه نفر مخالف نقد ها و میانگین های نمره یه بازی باشه مثلا میشه گفت تو ۲۰ تا بازی شاید یکیش اتفاق بیفته! مثلا بازی پیش بینی مرگبار اصلا مورد توجه قرار نگرفت ولی من ازش خیلی خوشم اومد!

   ۰ ۰
 7. David Beckham گفت:

  من برام نمره خیلی مهمه :D
  متای یک بازیی زیر۸ باشه سمتشم نمیرم مگر استثنایی پیش بیاد و یک بازیه بزرگ از قبل بوده باشه و تو این شماره خراب کرده باشه
  کلا من اینجوریم اگر یک شماره از یک بازی بهم حال بده حتما شماره دومش رو بازی میکنم!
  حتی اگر ۱ام بگیره بازم بازیش میکنم نمونش هری پاتر بود که با اینکه نمراتش پایین بود ولی چون دوسش داشتم بازیش کردم اینا البته استثنائات هستن
  بقیه بازیها رو بر طبق نمره شون بازی میکنم :| :lol:

  ۰ ۰
  1. David Beckham گفت:

   __________________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  2. Last_patriot گفت:

   شما دیگه خیلی خشن عمل می کنید من تا ۶ رو دیگه حالا یه نیم نگاهی دارم بهش … البته از بچه ها هم یه سوالی می پرسم ببینم بازی چه طوره …
   با این حال موندم این دومیه چیه؟؟؟؟

   ۰ ۰
  3. Leon S.K گفت:

   خوب منم اگه سالی سه چهار تا بازی میرفتم همین کارو میکردم :lol: :lol:

   ۰ ۰
  4. David Beckham گفت:

   باز این جک گفت :|
   شما وقتی انتقام۲ رو روزی ۲بار میری من چیکار کنم
   ما حوصله ی اینجور بازی ها رو نداریم باور کن :)) :))
   _________________________
   شما اگر نمره برات مهم نبود اینقدر متا متا نمیکردی هی بری رو اعصاب ما :| :|

   ۰ ۰
  5. Leon S.K گفت:

   تو کلا به مثنوی گفتن عادت داری :lol: کی گفته من نمره برام اهمیت نداره؟ خیلی هم اهمیت داره ولی مث شما نیستم برم نمره سایت های دستمال به دستی رو ببینم که به جای پا روی شن ۱۰ بدن :lol: :lol:
   تو برو یاکوزا رو ۴ بار بازی کن تا قلکت پر بشه بازی جدید بخری :lol:
   قضیه متا رو هم از دوست تون یاد گرفتم. ;)

   ۰ ۰
  6. Last_patriot گفت:

   دوست عزیز ما باید به بازیهای ساخت داخل توجه کنیم… اگه من و شما بیایم بخندیم اون وقت انتظار داری خارج از کشور برای این بازی ها تره هم خورد کنند؟… بعد هم افرادی که خوره بازی هستند اونقدر اهمیتی به نمره نمیدن و امتحان بازیها حتی اگر به پایان هم نرسونیمشون اون قدر ( حداقل تو ایران) هزینه بردار نیست

   ۰ ۰
  7. David Beckham گفت:

   قلکت پر بشه بازی جدید بخری :)) !!قلکم پر شد هرچی دلم خواست خریدم و آس آسم ;) ;) :))
   شما مواظب باش crackdown2 رو از دست ندی!بازیه بسیار با ارزشی هست با یک گرافیک که خبر از نسل آینده میدهد :)) :))
   این الان نشان از سوختن هست دیگه(جای پا روی شن :lol: )
   باز میگن ما آنچارتد رو ول نمیکنیم آخه مگه شما میذارین :|
   متین ایزدی ندیدی چی گفت؟
   ((این بازی شاید موفقیت آنچارتد۲ رو تکرار نکنه ولی بدون شک یک دوره از بازیهای هم نسلش جلوتر است))
   ign هم که فقط منتظر تاییدی شماست:lol:

   ۰ ۰
  8. Leon S.K گفت:

   بی سواد تر از متین ایزدی پیدا نکردی؟ :lol: :lol: کسی که از رو سوزشش به شاهکار بتزدا بگه لگن خو معلومه برا شما حرفاش آیه ق.ر.آ.ن میشه :lol:
   من کرک داون رو بازی کردم تو مواظب باش HAZE رو از دست ندی :)) :)) واقعا ناراحت شدم بازی سال نشد حقش بود :lol: :lol:

   ۰ ۰
  9. Vito گفت:

   لئون چند سالته؟ بیشتر از ۱۵ نمیزنی با این احلاقت :-?

   ۰ ۰
  10. David Beckham گفت:

   یعنی تو سایت دیبازی به یکی از برترین نویسنده های دیبازی اینجور توهین بشه :| :| :| :|

   ۰ ۰
  11. Leon S.K گفت:

   Vito@
   :lol: :lol: :lol: در حدی نیستی سنم رو بدونی !!! تو فکر کن من ۱۵ :lol: سالمه !!! والا برام مهم نیست اصلا تو درمورد سن من فکر کنی اونایی که باید بدونن مطلع هستن من چند سالمه@
   دیوید بکام@
   بهترین نویسنده؟ :)) حالا میگفتی طه رسولی یه چیزی!!

   ۰ ۰
  12. David Beckham گفت:

   دومی چیه؟؟؟

   ۰ ۰
  13. Last_patriot گفت:

   اون خالیه …

   ۰ ۰
  14. David Beckham گفت:

   نام انجمن هست دیگه یادم رفته بود زیرش نوشتم :|

   ۰ ۰
  15. MEDAL OF HONOR گفت:

   دوست عزیز Leon S.K نظر شما تا زمانی محترمه که به کسی توهین نکنی
   تحریریه دنیای بازی همگی تک هستن و این شامل جناب ایزدی هم میشه در ضمن هیچ کس نمی تونه منکر نکات منفی که آقای ایزدی در مورد اسکایریم فرمودن بشه

   ۰ ۰
 8. Last_patriot گفت:

  راستش به نظر من نمیشه این طوری همه رسانه ها رو زیر سوال برد. با اینکه حرفتون رو قبول دارم و می دونم که خیلی از سایت ها جهت گیرانه تصمیم می گیرند، اما اینکه بگیم همه سایتها و یا اکثرشون دارن اینطوری رفتار می کنند میشه بهش دو ایراد وارد بشه:۱. شرکتها این هزینه رو ندارند که همه رسانه ها رو بخرن. ۲. اگه یه سایت جهت دار میاد از یه بازی حمایت میکنه مطمئنا هستند سایتهایی که در جهت مخالف نمره های مثبت رو بی اثر بکنند.
  از جهت دیگه ما خودمون می دونیم خیلی از سایتها با مافیا به قدرت رسیدند و با همون مافیا دارند فعالیت می کنند. اما خود من خیلی از سایتهای خارجی رو می شناسم که کارشون درسته و در سطح جهانی هم فعالیت می کنند. اگه یه روزنامه نگار واقعا برای شرافت کاریش اهمیت قائل باشه، نباید به خاطر مبلغی پول نمره ی بازی رو بالاتر از اونچه هست نشون بده. از جهت دیگه بازیباز(عجب ترکیبی) هوشیاره و اگه به یه بازی نمره ی نامعقولی داده بشه موج اعتراضات دامن گیر سایتها میشه و اصلا براشون ارزش نداره که خودشون رو ضایع کنند.
  اما شاید بزرگترین مشکل اینه که اکثر سایتهای رده پایین تر( مث همین سایت های داخل کشور خودمون) از نمره های بالادستی ها تاثیر می گیرند و جرات ندارند به یه بازی نمره ای غیر از آنچه در سایتهای معتبر هست (یا حداقل حدود اون) بدهند و این مشکل دامنه دار میشه. پس واقعا اگه میخوایم با این پدیده که البته من با سطح فراگیر اون به اینصورت که شما فرمودید مخالفت کنیم باید یه مقدار گستاخی نشون داده و عددی که واقعا به نظرمون میاد رو به عنوان امتیاز قرار بدیم.

  ۰ ۰
 9. Project Siren گفت:

  من به نقد ها و میانگین ها توجه نمی کنم چون پشت این نمرات و میانگین ها همش سیایته و همیشه بین سلیقه بازیکن ها و منتقد ها تناقض وجود داشته و دارد و خواهد داشت……… :roll:

  ۰ ۰
 10. Matthew Baker گفت:

  حالا جو روشن فکرانه و شعار دادنتون رو درک می کنم ولی در کل نمره های بازی انقد مهم هست که سازنده بابتش رشوه بدن!
  اینکه بگیم نمره های یه بازی اصلا برامون مهم نیست یک چیز محاله. اسم بازی، تاریخ بازی، سازنده بازی و نمره هایی که گرفته خیلی روی شرایط ذهنی تاثیر میذاره… کلا چیز مهمیه و البته فکر نکنین که کشکی نمره میدن!
  مثلا همین سربازان اینده که ۷ یورو گیمر خیلی براش خوب بود ولی تا قبل از بازی کردنش خودمم باورم نمیشد که چنین نمره ای حقش باشه، یا مثلا نمره EDGE به مکس پین ۳…
  یچیز دیگه هم اینکه خوشبختانه صنعت بازی مثل فیلم نیست… اکثرا همون نمره هایی که میگیرن حقشونه و کمتر شاهکاری پیدا میشه که نمره کم بگیره ( برعکس سینما… حداقل صد تا شاهکار هست که کسی ازشون چیزی نمیدونه ).

  درمورد مس افکت ۳ هم بگم که منتقد اصلیش خودمم ۸) عمرا از نمره ۸ فراتر نرفته بود!
  حالا چرا نمره بالا بهش دادن… چون ترسیدن بلایی که سر دنیای بازی برای نقد مدرن وارفیر ۲ اومد سرشون بیاد…!
  به هر حال بحث مفصلیه و الانم ساعت ۲:۴۵ دقیقه است و … :D

  ۰ ۰
  1. Black Mask گفت:

   نمره مهمه اما نه اونقدر که تورو به طور کامل منصرف کنه. حتی اگه نمرات یه بازی که منتظرش بودی خیلی بد باشه تو با خودت میگی حتما باید تستش کنم تا ببینم چقدر خراب کرده؟؟!
   یکسری از نمرات هم برایه خودنمایی بعضی از سایت هاست.
   معمولا تو ایران کسی بازیرو به طور اصل نمیخره یا اگرم میخره اول نسخه ی کپی رو تست میکنه و اگه بازی واقعا ارزش داشت اصل میخره. من که اینجوریم! :wink:

   ۰ ۰
  2. Vahid گفت:

   تو هنوز زنده ای؟ :|
   آره مس افکت که اگه آشغال هم بشه بازم همه بهش نمره های بالا می دن. با اون همه اعتراض و ساده شدن روند بازی و … بازم میانگینش شد ۹۳/۱۰۰ یعنی یکی از بهترین بازی های تاریخ! LOL

   ۰ ۰
 11. princeofpersia گفت:

  بستگی به بازی مورد نظر هم داره! مثلا برای من حتی اگه شاهزاده پارس زبونم لال ۱ بگیره باز هم بازیش میکنم :> چون بینهایت طرفدارشم :X
  البته نمرات سایت ها هم برام مهم هستن ولی همه چیز نیستن ! ولی احترام میگذارم به نمره ای که دادن .مثلا گیم اسپات به شن های فراموش شده ۷.۵ داد. من بعد از اتمام بازی به این نتیجه رسیدم که این نمره کافی هست براش وشاید از سرشم زیاد باشه :> :D
  ولی وقتی به Skyward sword نمره ۷.۵ داد به این شکل در اومدم : :O :O :| :|
  ___________________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 12. saeed mirabi گفت:

  نمرات بازیها برای کسانی اهمیت دارند که قیمت واقعی گیم را میپردازند !!!
  یعنی افرادی آنسوی مرزی که مجبور هستند پول گیم اورجینال بدهند .
  طبعا نمرات برای این دسته افراد که بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار باید پرداخت کنند از اهمیت
  بالایی برخوردار هستش .
  اما برای من که بیشتر از ۹۹ درصد بازیهای که تا الان انجام داده ام کپی بوده تقریبا این نمرات
  برای من صفر درصد ارزش داشته و داره !!! چون تا خودم تست نکنم هیچ نمره ای به بازی
  نمی توانم بدهم .
  در این روزها هم که بد جوری شاهد اضافه نمره دادن هستم به بازیهای که واقعا بی لیاقت و بی ارزش هستند .
  رشوه دادن + نمره بالا دریافت کردن + خرید نسخه های اورجینال بیشتر + برگشت رشوه
  __________________________________
  SONY make.believe-(انجمن Martial Art’s )

  ۰ ۰
  1. MEDAL OF HONOR گفت:

   ۱۰۰% با حرفت موافقم سعید جان من معمولا هر بازی که واسه PC تو بازار میاد رو می خرم و خیلی کم به نمره بها می دم.

   ۰ ۰
 13. bijan joker گفت:

  اول از هر چیز تشکر میکنم از رفیق عزیز، وحید خان که متن شیک و متفاوتی نوشتند. بعد در مورد نظر خودم در مورد نمره دهی سایتها و نمره میانگین کلی بازیها باید بگم که کاملا قبول دارم که در بعضی سایتها اون حرکت رشوه انجام میشه، اما نه در همگی سایتها و در آخر فکر نمیکنم که در متای پایانی سایتهای مربوطه این حرکت بعضی از سایتها برای تعدادی از عناوین بازی تاثیر زیادی داشته باشد.
  اما این که نمره دهی منتقدان در حالت کلی به چه میزان بر روی تهیه کردن یا نکردن بازی (به خصوص برای اورجینال-بازان سومین ایستگاه بازی)، تاثیر گذاره بحثی دیگر است، که به عقیده من باید در دو حالت مثبت و منفی مورد تحقیق قرار بگیره. یعنی این که: -زمانی پیش میاد که یک عنوانی قرار هست که منتشر بشه و من بی صبرانه و بعد از چند سال منتظر منتشر شدن این عنوانم،(مثلا: MORTAL KOMBAT یا TEKKEN یا حتی BEYOND و TLOU ) بعد این عنوان منتشر میشود و در روز اول میبینیم که نمره دریافتی این عنوان از ۱۰ شده مثلا ۶/۵ ! با وجود این که ما انتظار نمره ای مثل ۹ یا ۹/۵ رو داشتیم. حالا باید چه کار کرد؟ آیا برای عنوان مورد علاقتون پول خرج نمیکنید؟ اگر من جای شما باشم حتما این کار رو انجام میدم و در این حالت نمره دهی دیگران برایم هیچ ارزشی نخواهد داشت و باید خودم بازی رو تجربه کنم تا ببینم موضوع از چه قراره و نکته مهم اینجاست که صد البته از بازی مورد علاقم لذت خواهم برد و از بازی کردن آن در هیچ شرایطی پشیمان نخواهم بود. – اما در حالتی دیگر این نمره دهیها باارزش خواهد شد و آن در زمانی هست که شرایط درست برعکس حالت قبلی باشد، یعنی عنوانی منتشر شود که برای شما بی اهمیت باشد و هیچ امیدی به بازی نداشته باشید و احساس کنید امتیازی در حد ۵ یا ۶ برای آن عنوان کافیست، اما با منتشر شدن بازی میبینید که امتیاز بازی شده ۹/۵ و در تمامی مراسم مربوطه هم جوایز زیادی را به خود اختصاص میدهد. حالا چطور؟ آیا باز هم به سوی آن بازی جذب نمیشوید؟ (البته به شرطه این که از سبک بازی هم لذت ببرید). اگر برای من چنین حالتی پیش بیاید با آغوش باز پذیرای آن بازی خواهم بود. شما چطور؟؟؟…
  و در آخر باید بگم که این نظر کاملا شخصی این جانب بود و ارزش دیگری ندرد و همچنین باز هم ممنون و سپاسگذارم از وحید عزیز که باعث شد در این مورد، حواسمان را بیشتر جمع کنیم. مرسی…

  _________________________________
  ( THE HOBBIT: An Unexpected Journey )

  ۰ ۰
 14. nexusII گفت:

  اینکه میگی OFFICIAL MAGAZINE شرکت ها امتیازات بالا میدن و روی میانگین تاثیر میذاره خیلی خیلی ناچیزه مثلا امتیاز بالای این نشریه های رسمی کنسول ها وقتی با ۵۰تا نقد دیگه میانگین گرفته بشه تاثیر بسیار ناچیزی میزاره
  من شخصا به امتیازات و به خصوص متا اهمیت میدم اما به هیچ وجه امتیاز پایین باعث نشده از تجربه ی شخصی ۱بازی صرف نظر کنم و در کل به نظرم توهم توطئه اس که بخوایم تمام نقد های سایت های معتبر رو زیر سوال ببریم و بهشون انگ بزنیم . توی اکثر بازی ها نظرات بازی کنان به منتقدان نزدیکه و من شخصا اینکه بگیم سایت ها و نشریات معتبر دنیا پول میگرن و حرف های از این دست رو توهم توطئه میدونم

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   اولاً این که نمره ی همون یک نشریه ی Official هم خودش یه نمره است! اگه بخوایم یکی یکی همه رو نادیده بگیریم که نمی شه… همین نمره هم روی نمره ی میانگین تاثیر می ذاره. در ضمن من به هیچ سایت یا مجله ای انگ خاصی نزدم. حرف های من فقط طعنه ای بود به وضعیت فعلی سایت ها و نشریات بازی و خود ما گیمر ها که داریم کورکورانه از اون ها پیروی می کنیم. سعی کردم از جملاتی استفاده بکنم که بیشترین بار معنایی رو داشته باشه و خواننده ها رو به فکر فرو ببره. می تونستم حجم مطلب رو دو برابر بکنم و بشینم دو ساعت از تمام سایت ها و نشریات و بعضی از بازی ها انتقاد بکنم، اسم ببرم، تیکه بندازم اما این کار رو نکردم و صرفاً چند جا مثل آوردم و قضاوت رو به خواننده ها سپردم. بله این سایت ها معتبر هستن و نویسنده های با سوادی هم دارن اما خود ما چی؟ ما با سواد و حرفه ای نیستیم؟ اگه نیستیم که هیچ و بهتره بریم همون Angry Birds مون رو بازی کنیم اما اگه ما هم با سواد و حرفه ای هستیم پس چرا باید نظر ما کمتر از نظر منتقد های خارجی ارزش داشته باشه؟ چرا باید به خودمون تحمیل کنیم که فلان بازی که نمره ی میانگینش ۹۴/۱۰۰ هست از بازیی که نمره ی میانگینش ۷۸/۱۰۰ هست بهتره چون منتقد های خارجی این طوری نمره دادن؟ در ضمن کی گفته نظر بازی کننده ها همیشه مثل نظر منتقد هاست؟ اتفاقاً بر عکس من تا حالا یادم نمیاد نقد خارجی خونده باشم و چندین کامنت مخالف نقد پایینش نداده باشن! کاربران خارجی خییییییییییییلی راحت میان پایین نقد کامنت های مخالف نقد می دن و نقد رو زیر سوال می برن اما اینجا همه مثل عروسک خیمه شب بازی نگاه می کنن ببین Game Spot چند می ده، IGN چند می ده… بازم می گم من کسی یا چیزی رو زیر سوال نبردم فقط گفتم تابع نظر عقیده ی خودتون باشید نه بازیچه ی وب سایت های خارجی.

   ۰ ۰
 15. Nightmare گفت:

  مرسی دوست عزیز ..
  حرفها و مطلب خوبی رو بیان کردی ..
  موافقم
  ———————————————-
  راستش من تاحالا هنوز زنده ام نشده بازی ای رو برای امتیازش بگیرم .. !!
  من حتی حرف کسی که بگه بده یا خوبه رو هم گوش نمیدم !!
  یک اخلاقی دارم که باید حتما خودم تجربه کنم بازی رو بعد ببینم خوشم میاد یا نه (البته فقط بازی و نرمافزار، فیلم ، سریال، آهنگ و .. ) .. نه نظر منتقدین برام اهمیت داره و نظر کس دیگه ای .. چون سلیقه ها (از همه مهمتر . س.یاست ها!!) مختلفه و یکی بد میگه یکی خوب میگه … مخصوصا با وضعیت الان و …
  ————–
  مرسی دوست عزیز از این مطلب خوب و پر از تامل و تفکر

  ۰ ۰
 16. Meraj گفت:

  به نظر من که بهترین منتقد یک بازی خود ادمه.
  ضمنا من به نمره ی Metacritic و Game Rankings هیچ اهمیتی نمی دم چون به نظرم به جز Gamespot و ign بقیه منتقدها هیچی بارشون نیست خودتون برین ببینین تا چه حد اختلاف نظر دارن.
  حتی به نظر من همون Gamespot و ign هم بارها اشتباه کردن.

  ۰ ۰
 17. sparda گفت:

  مثلا دنیای بازی از کی پول گرفته به ابن بازی جلیج عدن ابن نمره با حال رو داد :-/ وگفت یه بازی استاندارد :!:
  ایضا به باز ی های وطنی دیگه :-?

  ۰ ۰
  1. MEDAL OF HONOR گفت:

   دوست گرامی جناب sparda نشریه ی دنیای بازی بازی های تولید داخلی رو با عناوین مشابه ساخت داخل مقایسه میکنن و بر اون اساس نمره میدن پس اگر می بینید به بازی گاندو یا مبارزه در خلیج عدن نمرات بالایی دادن نشریه رو متهم به دریافت رشوه نکنید. ;)

   ۰ ۰
 18. خب معمولا نمره بازی ها برام حائز اهمیت نبوده…بازی ای رو که بهش علاقه دارم بابای گیم اسپات هم بیاد نمیتونه نظرمو تغییر بده

  ۰ ۰
 19. MEHDIETZIO گفت:

  چقدر این آدم ها کثیف هستند :evil: خوب بگذریم این رو من میخوام بگم که من بازی ها رو از روی نمره ها ارزشگذاری نمی کنم تا ببینم اگه خوب بود یا بد بود بهرم یا نخرم این رو جدا عرض می کنم تا الان من بازی بر اساس نمره ی آن نخریدم فقط روی از روی خوندن نقد اون بازی ها(البته نه همه ی بازی ها مثلا وقتی اساسینز کرید ۱ اومد من رفتم وخریدمش بازیش کردم دیدم فوق العاده است خوب ۱ سال بعد نسخه بعدیش اومد و من بدون خوندن نقد یا نمره هاش رفتم خریدم ومثل همیشه با یک نسخه فوق العاده زیبا و عالی رو به رو بودم وبازی دیگه کال آف دیوتی و…)بچه ها به نمرات بازی ها توجه نکنین مخصوصا تو مجلات خارجی چون همش رشو ه خوارن و رشوه می گیرن پس اعتماد نکنید و خودتون با خوندن نقد بازی ها اون هم در سایتی با عدالت مثل دنیای بازی و همه ی نویسنده های گل دنیای بازی :X :-> روی بازی هاتون ارزش گذاری کنید :D :D
  این رو هم در آخر میگم بچه ها به نظرم همه ی بازی ها ارزش بازی کردن را دارند(به غیر از چند بازی… :D )
  :-D به امید بازی هایآینده وفردایی روشن تر برای صنعت گیم :mrgreen:
  :X عشـــــــــــــــــــــــــق اســــــــــــــــــــــــت بــــــــــــــــــــــــــــــــازی :X

  ۰ ۰
 20. saeid گفت:

  من خودم تا چند روزه پیش فیفا بازی میکردم ۲ روزی هست که رفیقم pes واسم اورده واقها تعجب
  اوره که فیفا میاد نمره بالای ۹ میگیره بعد Pes با اون بازی طبیعیش نمره کم میگیره کاملا مشخصه که EA به مجلات وسایتها پول میده
  تعجب امیزه که یک بازی نسبتا ضعیف مثل فیفا میاد نمره بالا میگیره

  ۰ ۰
 21. victor hogo گفت:

  مرسی وحید!
  خب الان بین گیمرها نمرات سایتها اهمیت بالایی داره البته بین گیمرهای ایرانی تاثیر چندانی در خرید نداره چرا که اینجا قیمت بازیها اونقدر کم هستش که از روی کنجکاوی هم که شده بازی رو تهیه میکنند . مثلا وقتی از نمرات فاجعه ی عنوانی چون resident evil:operation racoon ciry آگاه بودیم ولی ۹۰ در صد گیمر ها تهیه کردند این بازی رو وخیلی عناوین دیگه.
  در اینجا نمرات بیشتر بهانه ای شده برای کل کل وقتی نمره ی پرو کمتر از فیفا میشه فرصت خوبیه برا طرفداران فیفا که به بازی رقیب بتازند و جنجال درست کنند یا وقتی متای یک بازی انحصاری کنسولی از متای بازی کنسول دیگه بیشتر میشه کل کل شروع میشه.
  خود من زیاد پیگیر نمرات نیستم و مثلا الان نمیدونم مثلا گیرز ۳ از گیم اسپات چند گرفته یا فلان بازی متاش چند شده و خورده اطلاعاتی که از نمرات دارم تو همین سایت به دست آوردم . من بازی رو میرم چه ۳ بگیره چه ۷ بگیره چه ۹ بگیره و هر نمره ی دیگه . برداشت خودم مهمه ونمرات سایتها رو به عنوان مبنای کیفیت بازی قبول ندارم
  به قول متین ایزدی در نقد دیابلو۳ . این بازی زیاد موفق نشد ولی مجبوریم ازش تعریف کنیم! چرا؟ چون بلیزارد ساخته وبیلیزارد هم چیز بد نساخته پس باید از دیابلو همخیلی تعریف کرد فراتر از لیاقتش
  خیلی از بازی ها نمرات بدی گرفتند و سایتها کوبیدنش و لی من خوشم اومده ولی جرئت نکردم اینو بگم الکی اومدم گفتم چر.ت بود در حالی که واقعا ازش لذت بردم چون ترسیدم مسخره کنند منو وبگن هیچی نمی فهمی تو!!

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   خسته نباشی برادر! خب وقتی از یه بازی خوشت میاد برای چی می گی چرت بود؟ :lol:
   البته در راستای چیز هایی گفتی باید بگم گیمر های ایرانی نه تنها روی نمرات کل کل می کنن (متاسفانه) بلکه روی کنسول ها هم کل کل می کنن، روی کمپانی های بازی سازی هم کل کل می کنن، روی بازی های انحصاری هم کل کل می کنند، روی سایت های مرتبط با بازی هم کل کل می کنن! کلاً روی هر چیز بی خودی کل کل می کنن.
   آره اینجا هیچکس متاسفانه جرئت نداره به دیابلو گیر بده، چرا؟ چون بلیزارد ساخته و به این شرکت هم نمی شه گیر داد، واقعاً جای تاسف داره! اینجا نظرات همه کلیشه ای شده، نظرات همه همون چیزیه که نمرات نشون می دن! مثلاً اینجا چند نفر هست بیاد بگه Risen 2 بهتر از دیابلو ۳ و Batman: Arkham City هستش؟! قطعاً هیچکس!

   ۰ ۰
 22. mdk2170 گفت:

  من با نظر victor hogo موافقم ولی کمی هم باید به نمره ها توجه کرد و از هم مهمتر
  سلیقه و علاقه خود گیمر مهم هست مثلا خود من یکی از بازی های که واقا دوستش دارم
  ۲۱۷۰ cops بود که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و در لیست ۱۰۰ بازی که کمترین امتیاز رو
  دارند از طرف gemespot قرار دارد که خیلی ها هم به خاطر امتیاز این بازی اون بازی نکردند
  (امتیاز بازی ۴ بود) و دلیل پایین بودن امتیاز این بازی معرفی شدن این بازی در قسنت بازی های
  استراتزی بود درحالی که این بازی یک بازی نقش آفرینی هست شاید به جرات بگم پدر
  بازی های نقش آفرینی های مدرن هست میگید نه بازی انقلاب بشر یا اثر جرمی رو بازی کردید؟
  این بازی رو بازی کنید و مقایسه کنید…..

  ۰ ۰
 23. Gish2012 گفت:

  ببینم گیم‌لندی ها و بازی‌نگاری ها که ایشالا تو کار رشوه نیستن؟! :wink:

  ۰ ۰
 24. Gish2012 گفت:

  وحید جان کاملا حرفات درسته.
  خود من تا همین چند وقت پیش خیلی به میانگینها و امتیاز ها اعتماد داشتم اما چند وقتیه دیگه بهشون محل نمیذارم. مهم نظر شخصی خود آدمه.

  ۰ ۰
 25. general amin گفت:

  باز دوباره این بحث پیش اومد و نظرم رو دوباره میگم .
  معلومه نمرات و نقدهای سایت های خارجی برام مهمه .بالاخره این بازی رو انجام دادن و با توجه به تجربه ای که طی سالها جمع کرده اند با توجه به معیارهای خودشون نمره دهی کرده اند . درسته ممکنه با توجه به مسائل خاصی که شاید تو اون دوره پیش بیاد کمی رنگ تبلیغات به خودش بگیره اما این موضوع شاید برای یک یا دو یا سه تا سایت اتفاق بیفته نه همه ی سایت ها . در هر حال همین نمرات می تونه یه دیدگاهی و حس اولیه ای رو در ما برای رو به رو شدن با اون بازی به وجود بیاره . اما خب همان طور که پیشتر گفتم آنها بر اساس معیارهای خودشون و نکاتی که مد نظرشون بوده به بازی نمره دادن . ممکنه و قطعا هم همین طوره که دیدگاه هر فردی معیار هر فردی و انتظارات هر فردی با دیگری متفاوته . پس قطعا خود من به شخصه بعد از دیدن نمرات قطعا خود بازی رو هم بازی می کنم . از این موضوع نیز نمیشه گذشت که خیلی ها برای متفاوت نشاندن خود یا مسائل دیگه یا برای این که نشون بدن چقدر سخت گیر هستن نمرات پایینی رو به بازی میدن برای همین موضوع هست که حتما باید خودم هم بازی کنم و نظرم رو بگم . خیلی از بازی ها شده که دائما توسط افراد مختلف کوبیده شده اما من کاملا از بازی لذت بردم و تونستم از ایرادات بازی پشم پوشی کنم و ازش لذت ببرم .
  بعضی ها خیلی سخت گیر نیستن نمرات بالایی میدن بعضی ها هم یا سخت گیرن یا وانمود می کنن که هستن یا در بعضی موارد جنبه تبلیغاتی پیش میاد برای همینه که خودم قطعا بازی رو انجام میدم هرچند وقت زیادی نداشته باشم . یه گروه از بازی ها هستن که بر حسب عادت مخاطب آنها رو بازی می کنه . طی یک عادت چند ساله . به عنوان مثال منی که یه عمره pes بازی کردم حتی اگر نمرات منفی هم بازی بگیره و کوبیده بشه ( من اصلا موافقم کوبیدن هیچ بازی ای نیستم ) نمیتونم بازیش نکنم . برای همینه که میگم علاوه بر نمره مسائل دیگری هم در بازی کردن فرد موثر هستن ولی تاثیر نمره رو به هیچ عنوان نمیشه کم رنگ کرد …
  ——————————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. general amin گفت:

   البته لازمه که جمله ی داخل پرانتز رو ویرایش کنم : من در کل موافق کوبیدن بازی ها نیستم اما خب بعضی اوقات بازی های مثل dead island پیدا میشه که شاید خیلی ها خوششون اومده باشه اما من اصلا ازش خوشم نیومده و با دلایل مختلف کوبیدمش …

   ۰ ۰
 26. m.a 07 گفت:

  من قبلا نقد های گیم اسپات برام خیلی مهم بود اما از وقتی دیدم به بازی ای مثل کسلوانیا اربابان سایه داده ۷.۵ بعد به آشغالی مثل عصر اژدهای ۲ داده ۸ تصمیم گرفتم تمام نمرات سایت ها رو بریزم تو دستشویی روشون سیفون بکشم بره پایین! :lol: :D الانم فقط برای آگاه شدن به نمرات سایت ها نگاه میکنم و زیاد برام اهمیت ندارن.نمونه هایی هم از مقایسه ی نظرات گیم اسپات با نمرات خودم:
  بایونتا-گیم اسپات»۸-من-»۹!!! :D
  دراگون ایج ۲–»۸-۶.۵ یا نهایتا ۷ :D :lol:
  کسلوینیا-۷.۵-۹.۵
  بهترین بازی های سال ۲۰۱۰و ۲۰۱۱
  اسکایریم–»بتمن-پورتال-آنچارتد-دارک سولز و …
  رد دد ریدمپشن–»هوی رین-گاداووار ۳-سوپر ماریو گلکسی ۲-سیویلیزیشن ۵ و …
  ;)

  ۰ ۰
 27. mostafa133 گفت:

  بالاخره آقا وحید کارشو کرد!دیر یا زود این مطلب رو میذاشت که گذاشت!حیف که نمیشه خبر رو لایک کرد یا خبردانش کرد!
  ممنون
  $Pc

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   لطف داری. :wink:

   ۰ ۰
 28. lich king گفت:

  من زیاد به نقد ها توجه نمی کنم . فقط اگه بازی نمراتش زیر ۶۰ باشه طبیعیه که طرفش نمیرم مثل nfs run یا رایکون سیتی مگه اینکه تجربه ی خوبی از شماره های قبلش داشته باشم مثل stronghold 3 :roll: . عالم و آدم گفتن بده ولی من چون از شماره های قبلش لذت بردم خیلی هم برام خوب بود .

  ۰ ۰
 29. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  وحید عزیز… بسیار بسیار متشکرم! (این وحید امروز است، تغییر کرده دیروز… می دانم!)
  و این خوب است که بوی عطرآگین اندیشه(منظور اندیشه خوشبو است نه هر اندیشه ای) یکدیگر گرفته و عطرش را تقویت کرده و به اطراف پراکنده سازیم.
  متن این مقاله طوریست که گمان می کنم از منست(نه کاملا از نظر محتوا) و اگر روزی چنین متنی را می نوشتم، قطعا همین پیکربندی را شامل میشد، سوالات متنوع بهمراه چارچوب جملات خاصش… با آب و تاب فراوان ِ مختص خودم!
  حال برخی از جملات مورد علاقه ام:
  *اکثراً به متن نقد ها توجهی نمی کنند و صرفاً عددی که سایت ها به عنوان نمره برای بازی ها در نظر می گیرند
  *چرا نمرات سایت ها و نشریات یک «واقعیت تبلیغاتی» است؟
  *تا حالا با خودتان فکر کرده اید نقد هایی که گاهی نمره هایشان با “ذهن” تان بازی می کند و تصمیم گیری و اختیار را از شما می گیرند (شرح من: به واژه ذهن دقت کنید. ایشان درست می گوید. همینطور که این حقیر درست می گفتم و بارها از این واژه استفاده برده ام.)
  *آیا می توانید به نمره هایی که سایت های خارجی به بازی ها می دهند اعتماد کنید؟
  *آیا می توانید مطمئن باشید که نویسنده های خارجی که گاهی به راحتی به بازی های بسیار خوب نمره های پایین و بازی های متوسط و بی ریشه نمره های آنچنانی می دهند به اصول اخلافی ژورنالیستی مثل «صداقت»، «بی طرفی»، «عدالت»، «دقت» و … اهمیت می دهند یا خیر؟
  *امروزه شرکت های بازی سازی از سایت ها و نشریات به عنوان یک سلاح تبلیغاتی استفاده می کنند. (شرح من: سلاح تبلیغاتی درست است. اما…)
  *آن ها هرگز به منتقد ها اجازه نمی دهند نقد های شان را زود تر از زمان عرضه ی بازی منتشر کنند و عقیده دارند که منتقد ها باید حتماً به اندازه ی کافی محصول شان را بررسی کنند و به یک تجربه ی کامل از آن برسند. (شرح من: این پروسه کاری درست است. انتظاری که شرکتهای سازنده از نمرات بالا دارند هم منطقی است. اما اگر این انتظار اهرمی شود برای گرفتن نمرات بالا… نادرست میشود.)
  *پیروی از چنین ایده ای که تقریباً تمام فضای ژورنالیستی بازی های ویدئویی را در بر گرفته فقط و فقط باعث نگاه های نادرست به بازی ها، بی توجهی به ارزش های واقعی آن ها، شکست ایده های جدید و در نهایت به بیراهه رفتن صنعت بازی های ویدئویی می شود.
  *اگر ما گیمر هستیم و «بازی های ویدئویی» را یک «هنر» می دانیم پس چرا سلیقه و ذوق هنری خودمان را نادیده بگیریم؟ (شرح من: نادیده گرفته نمی شود. بعد پاسخی خواهم داد).
  *این مقاله کاملاً بر گرفته از اطلاعات عمومی نویسنده است (فقط با کمی ایده گرفتن از چند سایت خارجی) و ممکن است با اشتباهات زیادی همراه باشد.(شرح من: این جمله را بسیار می پسندم. معمولا از مفهوم این جمله در مقالات و دیدگاههای مختلف استفاده کرده ام).

  ادامه دارد…

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   تا چه حد در مورد ژورنالیسم (روزنامه نگاری) جدید و قدیم اطلاع دارید؟
   *شرح: پیشنهاد می کنم به وحید عزیز که مقاله ای را در ارتباط با این موضوع نوشته و در اختیار همگان قرار دهند(یک کار تحقیقی). اما اضافه می کنم که سن و تجربه بسیاری از بازیبازان در حدی نیست که بتوانند نظریات دقیقی را ارائه داده و بدون داشتن مستندات به نتیجه گیری صحیحی برسند. ولی می دانیم که در دنیای ژورنالیسم هر اتفاقی افتاده و می افتد و خواهد افتاد. چنین بازیهای تبلیغاتی و زائدی را در تمامی عرصه های هنری و صنفی شاهد بوده و بودیم و خواهیم بود. همانطور که ممکن است هر فرقه “ایسمی” (مثل ژورنالیسم) پای خود را به هر خطایسمی(خطا و گناه) دراز کرده و به انحراف کشیده شوند. لیکن تصور آلوده بودن تمامی منتقدین، خطای دیگری است که از طرف مخاطبان رخ داده و این عقلانیت را به منصه ظهور می رساند که خارج از احساسات نزدیک بین و لنز بزرگ نمایی تبلیغاتی به نظاره نشسته و خود اثر(بازی) را رصد کرده و نقد اثر را… و این پیمایش و دنبال کردن نقد اثر(برای هر منتقد خاص) می تواند مخاطب را به شناخت بهتر آن منتقد(نویسنده هر مقاله ای یا هر سایت و هر مجله ای) سوق داده و در نهایت به مطلوب نقدی(منتقد) خود نائل آید.

   آیا می توانید به نمره هایی که سایت های خارجی به بازی ها می دهند اعتماد کنید؟
   *شرح: اعتماد سازی ریشه دار بوده و در ثانیه به وقوع نمی پیوندد. امتیاز دهی شخصی بوده و از المانهای زیادی تشکیل شده که می تواند از ارزش ذات بازی به دور باشد. اما نقد هنری آن منتقد کارگشاست و به قبول امتیاز داده شده سوق می دهد.

   آیا می توانید مطمئن باشید که نویسنده های خارجی که گاهی به راحتی به بازی های بسیار خوب نمره های پایین و بازی های متوسط و بی ریشه نمره های آنچنانی می دهند به اصول اخلافی ژورنالیستی مثل «صداقت»، «بی طرفی»، «عدالت»، «دقت» و … اهمیت می دهند یا خیر؟
   *شرح: خوشحال هستم که از اصول اخلاقی صحبت کردید. امید دارم که خوشحال باشید که از اصول قانونی و اخلاقی در دیدگاهها و مقالات دیگر صحبت کردم. هر دنیایی بدون این اصول رو به زوال است. اما دقت داشته باشید که اعتبار هر سایت و مجله ای به همین راحتی بدست نمی آید که تمایل داشته باشند یک شبه به فنا دهند. بعبارت دیگر شاخص های صنفی در هر هنری حضور دارند(سایتها و مجلات معتبر) که این اعتبار را به همین راحتی کسب نکرده اند. آیا فکر می کنید که این اعتبارات با نقدهای آبکی و تبلیغات زور زورکی کسب شده و بی عدالتی، بی دقتی، بی صداقتی آنها می تواند ناجی آنها باشد؟ همیشه خطاهای فردی رخ داده اما نمی توان آنرا به پیکره کل سایت یا مجله معتبر ارجاع داد. این اعتبار را می توانید در نزد مخاطبان و دیدگاه گذاران هر سایت و مجله ای به نظاره نشست!!!

   آیا می توانید با اطمینان بگویید که سایت های ژاپنی معروف مثل Famitsu و اروپایی مثل Eurogamer بازی ها را بدون هیچ گونه تبعیض از نظر نژاد، فرهنگ، مذهب و … ارزش گذاری می کنند؟ آیا نشریات Official مثل Official Xbox Magazine و Official PlayStation Magazine را که نقد ها و نمرات یکطرفه دارند را می پسندید؟
   *شرح: برای کامل تر کردن شرح بالایی اضافه می کنم که این اعتبار و ارزش سایتها و مجلات(خارج از بحث نقد) به امتیاز دهی ختم نمی شود. بعبارت دیگر مقالات و مندرجات دیگر هر مجله و سایت را نباید از نقد و امتیاز دهی کسر کرد. که هر کدام از آنها می توانند وزنه سنگینی باشند برای تعادل بخشهای ضعیف تر… برای ارزش گیری نهایی!
   کما اینکه همه می دانیم که هر اجتماع و فرهنگی از محصولات فرهنگی و عمومی خود بهره برده و برای همان جامعه از اهمیت بالایی برخوردار هستند که در جهت رشد محصولات میهنی خود گام می زنند. اما اجباری نیست که هر مخاطب(بازیباز) به سمت هر سایت و مجله ای گرایش یافته(اینجا دیگر دموکراسی واقعی را شاهد هستیم) و تمامی مطالب آنرا بپسندد. بلکه همان سایت “یوروگیمر” در فلان تاریخ به انتشار مقاله ای اقدام می کند که مورد استفاده بسیاری از مخاطبان مختلف فرهنگی قرار می گیرد که ممکن است همان روز نقدی ضعیف با امتیازدهی بالایی را درج کند.
   اما سوال اینست: در بین کاربران سایت(همین دیبازی) که منفعتی از نقد و نظرات خود نمی برند و چک دویست دلاری امضا شده به جیب نکشیده اند، چه اتفاقی رخ داده است که یکی به بازی اسکایریم امتیاز ۱۰ می دهد و دیگری امتیاز ۷ و دیگری امتیاز ۳.۱۴ و …
   طرفدار بودن و دو آتیشه کنسولی و لجبازی ها و انتظارات بی منطق و شکم سیری و چشم هم چشمی کردن و تلافی کردن و به مقایسه کشاندن ها را کسر کنید و به پاسخش فکر کنید!!!

   ادامه دارد…

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   تایید بفرمایید…

   ۰ ۰
  3. Vahid گفت:

   سلام حامد جان، چه طوری برادر؟ راستش از خوندن نظرت خیلی خوش حال شدم خیلی وقت بود با هم حرف نزده بودیم. با صحبت هات موافقم و حرف هایی که زدی تکمیل کننده (و احیاناً تصحیح کننده) گفته هام بود، به هر حال توی یه مقاله ی کوتاه شاید نشه اون طور که باید از بهترین کلمات استفاده کنی و حق مطلب رو ادا کنی.
   در مورد ژورنالیسم هم صحبت زیاده، اون قدر زیاد که به قول خودت می تونه سوژه ی یه مقاله ی مفصل باشه، بهش فکر می کنم ممنون از پیشنهادت. :wink:

   ۰ ۰
  4. Hamedgh گفت:

   ووحید عزیز…
   امید است مجموع این دیدگاهها را بعنوان ارزشی در نظر گیرید که بر زحمات شما قائل شده ام که اگر مفید نظر همگان افتد که دیگر قند مکسر است بهمراه آموختن از مطلب جدید توسط این حقیر…
   نگران نباشید مقاله شما خوب بود. این پیگیری می تواند موجب بهتر شدن هم گردد.
   با تشکر…

   ۰ ۰
  5. Hamedgh گفت:

   سوالات وحید عزیز (البته ترتیب درج دیدگاهم کمی به هم ریخته است)…
   نمرات سایت ها و نشریات خارجی چه قدر برای تان ارزش دارد؟
   شرح: این امتیازات در برابر نقد اثر بی ارزش هستند. اما با اهمیت بوده و مرجع برخورد با بازی خریده نشده و مبنای مقایسه امتیازات(خود شخص و اشخاص دیگر) بعد از خرید بازی است. این امتیازات کل ارزش هنری بازی را نشان داده و در رتبه بندی دنیای بازیهای ویدیویی(جدول بهترین بازیهای هر سایت و مجله) موثر است. هر چند که این امتیازات ممکن است ارزش واقعی هر بازی را نشان ندهد لیکن مجموعه ای از غیر ارزشهای تبلیغاتی و ارزشهای هنری را شامل می شود.

   تا حالا با خودتان فکر کرده اید نقد هایی که گاهی نمره هایشان با ذهن تان بازی می کند و تصمیم گیری و اختیار را از شما می گیرند از کجا می آیند؟
   *شرح: از استراتژیهای تبیین شده هر سایت یا مجله می آید. و از آنجا که جزو قوانین اساسی و دینی نبوده، بنابراین تخطی از آن پیگرد قانونی ندارد. بنابراین جوشش احساسی هر فرد(منتقد) می تواند آنرا تحت تاثیر قرار دهد!!!
   در گیم اسپات مرحوم شده (ممنوع شده):
   در بیست و پنجم ژوئن سال ۲۰۰۷ این سایت به سیستم امتیازدهی خود برای بازیها تغییرات اساسی داد که بر طبق این متد ، امتیازی برای هر بازی بر اساس نگاه حسی به کیفیت هر بازی تعلق گرفته که برای هر پلتفرم بصورت جداگانه این امر صورت می گیرد.
   درجه بندی امتیازات این سایت بشرح زیر است:
   ۱۰=کامل ، ۹.۵-۹=عالی ، ۸.۵-۸=بزرگ ، ۷.۵-۷=خوب ، ۶.۵-۶=نسبتاخوب ، ۵.۵-۵=متوسط ، ۴.۵-۴=ضعیف ، ۳.۵-۳=بد ، ۲.۵-۲=وحشتناک ، ۱.۵-۱=غیرقابل بازی یا خیلی وحشتناک
   در امتیاز دهی به بازیها علاوه بر المانهای اصلی از المانهای زمان صرف شده برای ساخت بازی و ارزش آن در برابر هزینه خرید بازی ، تیلت یا شیب که المانیست در اختیار منتقد ، که او را آزاد می گذارد تا به بازی در مواقع ضروری امتیاز بهتری بدهد و موارد دیگر. و نیز بخش امکانات مالتی پلیر و دو نفره بازیها برای بعضی از سایتهای منتقد بسیار مهم است. این سایت دارای مدالهایست که به اجزا خاص و قوی بازیها اعطا می کند همانند موسیقی بشدت تاثیر گذار و نیز موارد دیگر.

   چه کسانی این نقد ها را می نویسند؟
   *شرح: منتقدین منتخب هر سایت یا مجله می نویسند. اما پیشینه کاری و نشینه فعلی(همان نقد پیش روی بازیبازان) می تواند بازیبازان را در شناخت بهتر آنها یاری رساند. بله… اعتماد سازی و اعتماد کردن به منتقدین بسیار اهمیت دارد.

   ادامه دارد….

   ۰ ۰
  6. Hamedgh گفت:

   این دیدگاه را تایید بفرمایید…
   بخدا زشت است…
   این دیدگاه چه کلمه خارج از شئوناتی را زده است؟
   کمربند را هم سفت ببندی گاهی شکم درد را موجب می شود.
   باد معده جمع کن است. حتی آن باد معده هم خروجش منفعت دارد…

   با تشکر…

   ۰ ۰
  7. Hamedgh گفت:

   سوال وحید عزیز: اگر ما گیمر هستیم و «بازی های ویدئویی» را یک «هنر» می دانیم پس چرا سلیقه و ذوق هنری خودمان را نادیده بگیریم؟ چرا ارزش هایی که در بازی ها به آن ها پایبند هستیم را کنار بگذاریم و به یک سری اعداد و ارقام احمقانه توجه بکنیم؟ چرا خودمان تصمیم نگیریم که…
   *شرح: از اینکه از کلمات “بازیهای ویدیویی” استفاده کردی، ممنونم. اما… خیر، سلایق مان نادیده گرفته نمی شود. بلکه دیدگاهها و تجربیات دیگران را در قالب نقد، جذب یا دفع نظر خودمان می کنیم!!! (دقت بفرمایید. شاید بهتر از این نمی توانستم بگویم یا بگویند.) نقد منطقی و هنری توانایی بالا کشاندن همان نظرات را در جهت تجربه ای کاملتر و بی نقص تر دارد. بنابراین هر تجربه و شعفی که از بازیها نصیب هر بازیباز با ساختار فیزیولوژیک و ذائقه ای متفاوت می شود، مختص خود بازیباز است. چرا که بخشی از آن ریشه در تجربیات و دانش مکسوب شده داشته و بخشی دیگر از سیستم روحی و روانی بازیباز نقش می گیرد. لیکن هر برخورد اکتسابی(نقد و دیدگاه) دیگر می تواند آنرا تعالی بخشیده یا تلطیف بخشاید.
   بنابراین با بدست گفتن و اجرای هر بازی، بوم ِ تجربه از آن بازی نقاشی شده و ته رنگی به خود می گیرد که با رنگ آمیزی نقدی دیگران، به رنگ و جلای بهتر یا کاملتری رسیده یا با آستن و تینر ِ نقدی دیگران همان ته رنگ نیز کمتر می شود(نقد قوی و نقد ضعیف).
   اما سوال اینست: نقد یک اثر را باید قبل از بازی خواند یا بعد از بازی؟
   بهمراه این مثال تفکر کنید: اگر چرخ دنده های جنگ ۱ از امتیاز ۹ سود برد و چرخ دنده های جنگ ۲ به امتیاز ۷ دست یابد، آیا باید چرخ دنده های جنگ ۲ را بازی نکرد؟ اگر چرخ دنده های جنگ ۳ ساخته شده و به امتیاز ۱۰ رسد، آن بازیباز دوستدار قسمت اول، که قسمت دوم را بازی نکرده و بخواهد قسمت سوم را انجام دهد، چه تکلیفی را باید مشق کند؟!

   ادامه دارد…

   ۰ ۰
  8. Hamedgh گفت:

   درباره دوران تاریک و ژورنالیسم حرفه ای:
   شرح من(که برای آگاهی بیشتر و تشخیص صحت و سقم دیدگاه، می توانید تحقیقات لازم را انجام دهید): این دوران از این جهت که برشمردید تاریک ِ تاریک نیست. چرا که صد در صد به اثبات نرسیده و تضادهایی را شامل می شود. بعلاوه اینکه تمامی دنیای بازیهای ویدیویی را در بر نگرفته است. اگر گرفته است از وحید عزیز می خواهم که نقدهایی از بازیهای مطرح را جمع آوری کرده که تماما به تاریکی کشانده شده و قصد سیاه کردن دارند. و با ارائه آنها این دوران تاریک را بیشتر روشن گرداند!!! که شاید در این ره به نتایج مفیدتری نیز دست یابد. توصیه ای که می کنم اینست: در این تحقیق… خود و فرضیه های خود را کنار گذاشته و فقط از روی تحقیق بدان هدف نائل شوید(سو تفاهم نشود. این تحقیق حداقل می تواند برای شما و حداکثر برای دیگران مفید باشد).
   بستن واژه حرفه ای به ژورنالیسم و بکار بردنش برای حیطه نویسندگان هرز نویس نادرست است. گاهی از واژه “حرفه ای کاری” نامبرده شده که درست تر است. حرفه ای به معنای خبره تر نیست بلکه به معنای پیشه ور یا کسیکه حرفه و کاری را پیشه رسمی خود کرده است نیز معنی می دهد. پس ژورنالیسم حرفه ای به معنای پیشه ای از روزنامه نگاری که به امر تبلیغات و زرد نویسی اشتغال دارند. بعبارت دیگر ژانر آنها زرد نویسی یا حرفه زرد روزنامه نگاری است.
   ژورنالیست: روزنامه نگار – ژورنالیسم: حرفه روزنامه نگاری
   به ژانرهای روزنامه نگاری دقت کنید(صرفا جهت اطلاع – البته مشتاقان، تحقیقات بیشتری را مد نظر قرار دهند):
   # Advocacy journalism – writing to advocate particular viewpoints or influence the opinions of the audience.
   # Broadcast journalism – writing or speaking which is intended to be distributed by radio or television broadcasting, rather than only in written form for readers.
   # Investigative journalism – writing which seeks to add extra information to explain, or better describe the people and events of a particular topic.
   # Tabloid journalism – writing which uses opinionated or wild claims.
   # Yellow journalism (or sensationalism) – writing which emphasizes exaggerated claims or rumors.
   # Drone journalism – use of drones to capture journalistic footage.

   اینکه هر انتخاب و نقدی را به ریش رشوه گیری ببندیم و بهترین بازی منتخب خود را طلا آویز ِ گردن کنیم، صحیح نیست. اینکه در این سر دنیا نشسته ایم و منتظر نقدهای مطابق بر تجربیات خود در آن طرف دنیا باشیم، امری بیهوده و غیر ممکن است. نقد نویسی معنای عامیانه دیگری دارد بدین مضمون که دسته جمعی در کنار کنسول بازی نشسته و یک بازی را با چندین سلیقه و زاویه نگاه متفاوت به بازی نشسته و در بین و یا در انتها از تجربه های دریافتی و مناظر رویایی شکل گرفته در صفحه فکری خود برای یکدیگر به صحبت نشسته و به جمع بندی کاملتری از تجربیات بنشینیم(کمی به جملات با دقت توجه فرمایید. ایکاش ریزه کاریها دیده و کشف شود).
   نگاهی به لیست بهترین بازیهای هر سال بیندازید. پس بنابر فرضیه “دوران تاریک” وحید عزیز… می بایست تمامی بازیهای انتخاب شده در هر همایشی از روی رشوه بازی به افتخار نائل شده و همه مخاطبان را به نوعی سرگرم بازی خود کرده باشند. پس تناقضاتی بوده و همیشگی نبوده و بدان تاریکی نیست. آیا درباره بازی رستگاری مرده سرخ، اسکایریم، هیلو۴ ، سرقت بزرگ اتومبیل، سنگر، کشف نشده، بتمن و … این طوری بوده است؟ آیا بازی اسکایریم و سرقت بزرگ که بسیاری از سایتها و مجلات بدآنها امتیاز بالا داده اند(پنج تا شش تا نبوده)، همگی از رحمات شرکتهای سازنده برخوردار شده اند؟ پس این نتیجه حاصل می شود که اجماع امتیازات بالا(تعداد فراوان)، حاکی از تولد یک بازی عالی است. آیا بازی ماریو گالاکسی ۲ که برای منتقدینش یک کیک خوشمزه پیشکش آورده بود، می تواند حکایت از همین کیک خوری ها را درباره سایر بازیهای ماریو نقل کند(بازی ماریو در دهه نود)؟ آیا تمامی بازیهای نینتندو و نمرات درخشانی که بابت بسیاری از بازیهایش کسب کرده است از این فرضیه کیک خوری تبعیت می کنند(یا هر کنسول دیگری)؟
   اگر بسیار علاقمند به وجه امتیازدهی هستید این سوال و توصیه را در نظر آورید: آیا آن امتیازی که شما(بازیباز – در مقام منتقدین حرفه ای مجلات و سایتها منظورم نیست) به یک بازی می دهید کاملا شایسته آن بازیست؟ با دقت و با انصاف اندازه گیری کرده و حق امتیاز را رعایت کرده اید؟ آیا المانهای صحیحی را برای امتیاز دهی مد نظر قرار داده اید؟ آیا شناخت کامل و درستی از بازیها دارید یا حداقل همان بازی را بدقت بررسی کرده اید؟ آیا منتقدین سایتها و مجلات نمی توانند امتیازات شما و هر سایت و مجله دیگر را به همین حد مجازات کنند؟
   در انتها… بعنوان یک بازیباز به وجود اشتباهات و تبلیغات عمدی و غیرعمدی در نقدها و امتیازات واقف بوده و آنرا نفی نمی کنم. اما سوالات بالا همچنان پابرجاست.
   اما توصیه… توصیه ام اینست که در صورت رویت امتیازی که شبیه امتیاز مد نظر شما بوده به قسمت نقد منتقدینش رفته و به دقت نقدها را بررسی کرده و دلایلشان را با دلایل خودتان مقایسه کنید و از مکشوفات منتقدین در جهت رسیدن به حقایق دیگر بهره برید. اینکه یک بازی راحت و ساده است و با ذائقه سختگیرانه ما جور نیست و قسمت نقش آفرینی اش شبیه فلان بازی نبوده و قواعد گذشته فلان ژانر را شکسته است، نمی تواند موجب کوبش تمامی پیکر یک بازی باشد.

   ادامه دارد…

   ۰ ۰
  9. Hamedgh گفت:

   تایید شخص و هویت بفرمایید…تایید دیدگاه بفرمایید…
   بعضی مواقع دلم می خواهد دیگر همیشه دل کنده و …

   ۰ ۰
  10. Vahid گفت:

   حامد جان من کامنت هات رو کامل خوندم و کامنت های بعدیت رو هم توی این تاپیک می خونم اما فعلاً جواب نمی دم. به زودی در مورد «ژورنالیسم حرفه ای» یه مقاله ی کامل می نویسم و توضیح می دم. با این کامنت آخری اصلاً موافق نیستم. جواب این کامنت رو توی مقاله می دم و اگه باز هم شبهه ای باقی موند حتماً به همین کامنت ارجاع بده.

   ۰ ۰
  11. Hamedgh گفت:

   وحید عزیز…
   فعلا که دیگر اشتیاقی به دیدگاه گذاری در این بخش ندارم. سو تفاهم نشود… موضوع مرتبط با شما نیست. در هر روی می دانی که دیدگاه این حقیر در چه سطحی قرار دارد و امید است همان ارزش را در نزد شما داشته باشد.
   درباره ژورنالیسم: حتما تحقیق کنید و اگر زیبا نظر کنی می توانی از این هدفم، به ارزشهای دیگر نیز دست یابی.
   نکته ای که اضافه می کنم اینست که در ابتدا فرضیات خودت را بکناری گذاشته و تحقیقاتت را انجام بده و اگر از مقاله شهید آوینی و سایر مقالات دیگر استفاده کردی، حتما در ادامه قلم خودت را بکار برده و نتایج ادراکات خودت را ثبت نما. چرا که شهید آوینی، زنده جاوید است و دیگر در این دنیا نمی تواند پاسخ دیدگاهها را بدهد.

   دردلی با دوستان عزیز(وحید عزیز: منظورم شما نیستید):
   این بود مجموع دیدگاهی این حقیر که می تواند در کنار دیدگاههای وحید عزیز و سایر دوستان به ترکیب رسیده و قرص نورانی شود برای شبهای تیره زاویه!… امید است مفید و از دایره نقص بدور باشد. ایکاشی را آه می کشم برای دوستانی که دیدگاههای عامیانه این حقیر را به عرش اعلا کشیده و دیدگاههای خاصانه و پر از ریزه کاری را به درک ِ اسفل خود کشانده و آنها را بر روی صلیب ذهنی خود به دار آویخته…!!! که مرا به سمت یکی از سخنان آقای کیمیایی(کارگردان سینما) سوق می دهد: در جامعه ای که به هر …!
   که از این طرق می توان سطح هر میزبان و هر مهمان را به توزین درآورد. ایکاش این دوستان عزیز و خوابیده در بستر گمنامی(منتقدین و دوستان باتجربه تر که در سایت حضور دارند اما غایب هستند!) پرده کنار زده و از حجاب ترس شناسایی برون آمده و ما را همراهی می کردند به جهت هدفی بزرگ برای دنیای بازیهای ویدیویی این سرزمین !!!
   که اگر گوسفندان… سگی پاسبان و وفادار نداشته باشند، چوپان ترسو و دروغگو به دردشان نخورده در برابر گرگان دندان کشیده…!!! حال دائما زانوی بی تفاوتی و کرختی به آغوش کشید تا همین آغوش هم بیگانه شود!!! (درک خواهید کرد- این پارگراف در ارتباط با منتقدین و بعضی از مسئولین ” ؟ ” نوشته شده است).
   با تشکر…

   ۰ ۰
 30. Sari gamer گفت:

  نمرات سایتا زیاد برام مهم نیست (فقط دنیای بازی :wink: ) یه تعدادی از بازی ها برام خیلی با ارزش بودند ولی سایتا بهش نمره ی کمی دادن کلا نمره دادن فقط ۵۰% بر اساس اصول و پایشه بقیش فقط سلیقه ایه

  ۰ ۰
 31. محسن گفت:

  من تا خودم بازی رو بازی نکنم نمیتونم به نمره هایی که گرفته اعتماد کنم

  ۰ ۰
 32. xbox گفت:

  من نمرات نشریه بازینما برام مهم هستند B-)

  ۰ ۰
  1. m.a 07 گفت:

   قصد توهین ندارم اما من تا حالا ۱۰-۱۵ تا از مجله های بازی نما رو گرفتم .بنظرم مض.خ.رف تر از این مجله هیچ جایی پیدا نمیشه.هیچ کدوم از نمره ها و نقداش رو هم قبول ندارم! :D :lol: =;

   ۰ ۰
 33. ama-pc360 گفت:

  نمرات یه بازی به شرطی برای من مهم هستن که به اون بازی علاقه نداشته باشم……اگه به آنچارتد ۲ هم بدن باز هم من بازی میکنم

  ۰ ۰
 34. m.a 07 گفت:

  هیچ وقت به آنچارتد، ۲ نمیدن! :D
  البته بعضی نفهما به انچارتد ۳ ،۵و۶ داده بودن! ۸-O x-( :D

  ۰ ۰
 35. xneon 360 گفت:

  وحید عزیزم دستت درد نکنه،به مساله فوق مهم و با ارزشی اشاره کردی که دیروز خیلی منو ناارحت کرده بود و ۱۰۰% باهات موافقم،به دلایلی ازت معذرت میخوام که نمیتونم خیلی بحث کنم چون جایی هستم،فقط بدون منم باهات موافقم و یک گیمیر اصیل و قدیمی هیچ وقت نسنجیده و سر سری بازیها رو ارزیابی نمیکنه
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   قربانت روزبه، لطف داری. :wink:

   ۰ ۰
 36. Mjorh گفت:

  بحث سلیقه یه طرف …اما وقتی نقد رو میخونی و دلایل قانع کننده میبینی که خیلی منطقی به نظر میان خب باس به نمرشم توجه کنی دیگه … همشم تبلیغات نیس…بازیای گمنام هسن ک نمرات بالا گرفتن ! تو ۹۰درصد مواقع حرف سایتای معتبر نقد درست درمیاد !

  ۰ ۰
 37. amir.gtm گفت:

  مطلب خیلی خوبی!؟
  و قابل توجه بعضی دوستان که همش به نمره ها اهمیت میدن!
  یعنی نمره های یه بازی هم مهمه ولی نه در مرحله اول و دوم :-? !

  ۰ ۰
 38. The End Of Ps گفت:

  من خودم اول برام لذتی که خودم از بازی میبرم مهمه و به قول معروف نمره ی خودم و بعدش در سایت ها هم فقط چندتاشون .
  ________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 39. IT گفت:

  بدون تعارف بگم که بچه گانه ترین و بی محتوا ترین مقاله ای بود که درباره ی صنعت بازی های رایانه ای خونده بودم. کلاً نظر شخصی خود نویسنده بود که معلومه قضایا رو خیلی سطحی و با نگاه کودکانه دیده و از خودش تئوری ها و فرضیات خنده آور ساخته. عزیزم شما که یه حرفی میزنی نباید از رو هوا همینطوری بگی. این حرفای شما که داری تهمت رشوه به این بازی سازا میگی اگه تو سایتای خارجی چاپ شه و اگه نتونی ثابتش کنی برات یه عالمه جریمه های سنگین و زندان می برن. فکر نکن این ور راحتی و هر چی از زبونت بیرون میاد میتونی بگی.
  شما رو من یک انسان فهمیده میدونستم اصلآً انتظار این چنین مقاله ای رو شخصاً نداشتم!

  ۰ ۰
  1. Vahid گفت:

   بچه گانه است؟ نظر شما محترم و البته معذرت می خوام که آدم فهمیده ای نبودم! البته من ادعایی ندارم این اولین مقاله ای بود که تا حالا نوشتم. این اطلاعات بعد از سال ها گشتن توی سایت ها و خوندن نقد های خارجی و خوندن کلی مقاله در مورد ژورنالیسم به دست اومده، کاری که ۹۹ در صد شما ها تا حالا انجام ندادید اما وقتی یه نفر میاد یه بحث جدیدی باز می کنه یه عده می خوان حمله ور بشن و بکوبوننش حالا بهم بگو بچه ی ۱۵ ساله!
   نکته ی بعدی این که شما توی این کامنت کلاً حتی یک خط هم چیزی ننوشتی که خلاف گفته های من رو ثابت بکنه. تنها چیزی که فعلاً واسه گفتن داشتی این بود من دارم از روی هوا به بازی ساز ها تهمت می زنم! اولاً وقتی می خوای یه نفر رو به «از روی هوا حرف زدن» محکوم بکنی حداقل خودت یه تحقیقی بکن تا مطمئن بشی. ثانیاً من از بازی ساز ها حرفی نزدم، من به «ناشران» بازی ها اشاره کردم نه «شرکت های بازی ساز». ثالثاً چیزی که متاسفانه شما و حامد به طرز ناجوان مردانه ای دارید روش مانور می دید اینه که انگار من گفتم همه ی ناشر ها «رشوه بده» و همه ی منتقد ها هم «رشوه بگیر» هستن! من فقط گفتم چنین چیزی به هر حال «ممکنه» اتفاق بیفته و نمی شه گفت محاله و اصلاً رشوه گیری توی صنعت بازی های ویدئویی وجود نداره.
   این فقط یه نمونه است:
   http://arstechnica.com/gaming/2010/09/scared-to-open-the-package-adventures-in-game-writer-bribery/
   شما ظاهراً زیاد مطالعه نداری وگرنه بحث رشوه دادن به شدت واسه خیلی از بازی ها داغه توی سایت های و فروم های خارجی. به نظر می رسه شما رشوه دادن توی دنیای بازی های ویدئویی رو با چیزی که فیلم های تلویزیونی نشون می دن اشتباه گرفتی. خوشبختانه توی صحبت هام اونقدر ساده توضیح دادم که به راحتی می شه فهمید رشوه دادن (به شکل کاملاً غیر مستقیم) توی دنیای بازی های ویدئویی هم وجود داره (کافیه به لینکی که دادم نگاه کنی و عکس ها رو هم ببینی).
   هدف این مقاله ی «کوتاه» فقط این بود که به گیمر های ایرانی بگه مثلاً اگه از بازی X خوشت نیومده چون گیم اسپات بهش ۹/۱۰ داده الکی نیا بگو فوق العاده بود، شاهکار بود و از این حرفا و سعی کن نظر خودت رو بگی. ظاهراً شما از من واسه جا انداختن همچین مفهوم ساده و بچه گانه ای انتظار معجزه داشتی. بعضی از بخش ها رو هم حامد بهشون اشاره کرد که درک شون خیلی هم آسون نیست مثلاً پشت اون کلمه ی «ژورنالیسم حرفه ای» (اگه بدونی چیه اصلاً) چه مفاهیمی خوابیده و … به هر حال بازم می گم نظر شما محترم. به زودی هم یه مقاله ی کامل (حداقل طولانی تر از این) در مورد «ژورنالیسم حرفه ای» می نویسم.

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   وحید عزیز فرموده: “ثالثاً چیزی که متاسفانه شما و حامد به طرز ناجوان مردانه ای دارید روش مانور می دید اینه که انگار من گفتم همه ی ناشر ها «رشوه بده» و همه ی منتقد ها هم «رشوه بگیر» هستن!”
   اما در مقاله نوشته اید:”پیروی از چنین ایده ای که (تقریباً تمام فضای ژورنالیستی) بازی های ویدئویی را در بر گرفته فقط و فقط باعث نگاه های نادرست به بازی ها…”

   مفهوم تقریبا تمامی فضای ژورنالیستی چیست؟! پیروی از چنین ایده ای، چه معنایی دارد؟
   ناجوان.مردانه!؟
   این چه جور بازیست که ما از آن خبر نداریم؟!
   دیدگاههای این حقیر و دیگران می تواند کمی از تیرگی فکری موجود را کاهش داده و زوایای بیشتری را پیش روی شما بگشاید.

   با تشکر!

   ۰ ۰
  3. Vahid گفت:

   خب حامد جان این چیز هایی هست که تو گفتی در جواب کامنت من:
   “اینکه هر انتخاب و نقدی را به ریش رشوه گیری ببندیم و بهترین بازی منتخب خود را طلا آویز ِ گردن کنیم، صحیح نیست.”
   “نگاهی به لیست بهترین بازیهای هر سال بیندازید. پس بنابر فرضیه “دوران تاریک” وحید عزیز… می بایست تمامی بازیهای انتخاب شده در هر همایشی از روی رشوه بازی به افتخار نائل شده و همه مخاطبان را به نوعی سرگرم بازی خود کرده باشند. پس تناقضاتی بوده و همیشگی نبوده و بدان تاریکی نیست. آیا درباره بازی رستگاری مرده سرخ، اسکایریم، هیلو۴ ، سرقت بزرگ اتومبیل، سنگر، کشف نشده، بتمن و … این طوری بوده است؟ آیا بازی اسکایریم و سرقت بزرگ که بسیاری از سایتها و مجلات بدآنها امتیاز بالا داده اند(پنج تا شش تا نبوده)، همگی از رحمات شرکتهای سازنده برخوردار شده اند؟”
   جواب من: راستش من چیزی نگفتم که صحبت های بالا جواب شون باشه! من اصلاً نگفتم هر بازیی که نمره های بالا گرفته پس حتماً ناشرش رشوه داده به منتقد ها! دقت کنید که من به جز بحث رشوه به ۳-۴ تا موضوع دیگه هم اشاره کردم. منظورم این بود که تمام این ۴-۵ ایراد و یا خطا هایی که توی ژورنالیسم وجود داره «تقریباً» (دقت کنید از واژه ی تقریباً استفاده کردم) همه ی سایت ها رو در بر گرفته، به این دلیل می گم تقریباً چون هنوز هم توی بعضی از سایت ها نویسنده های بیدار وجود داره که نقد های واقعی می نویسن. بگذریم گفتم که جواب های بیشتر بمونه برای بعد.

   ۰ ۰
 40. I AM ALONE گفت:

  من که اصلا به نقد ها توجه نمیکنم.نمرشون رو می بینم و نقدشون توی این سایت و نشریه و البته نظر بقیه در مورد بازی و توضیحاتی که میدن

  ۰ ۰