سلام دنیا : من یک گیمر هستم

توسط Kurosaki Ichigo در ۱۰ شهریور ۱۳۹۱ , ۲۳:۴۴

بازی خور ، واژه ای که  برای افرادی به کارمی رود که نه تنها بازی های را می خورند بلکه اخبار و تریلر و هر چیزی در مورد بازی هارا نیز به عنوان پیش غذا سرو می کنند . هر کدام از این افراد از هر جنسیت و نژادی که باشند ، در یک چیز مشترک هستند ویک زبان مشترک دارند ، ان هم بازی کردن ولذت بردن است . چه دختر باشند و چه پسر وقتی به یک کنسول و یا دسته های بازی رایانه برسند حتی اگر از هم نفرت هم داشته باشند برای دقایقی که سرگرم بازی کردن هستند دشمنی ها را کنار می گذارند و از بازی کردن لذت می برند .
برای خودشان انجمن های مخفی دارند ، انجمن هایی که در دنیای خودشان هم به سختی شناخته می شوند اما اینقدر به انجمنشان تعصب و وفاداری نشان می دهند که گویا عضو یک گروه بین المللی بزرگ هستند .

این ویژگی حتی در شخصیت های بازیهای رایانه ای نیز وجود دارد .از سربازان و کابو ها و ادم کش ها و قاتلین و خلافکاران گرفته تا قهرمان های جنگ های فضایی و زمینی همه و همه در یک چیز مشترک هستند و ان هم این است که بهترین لذت ممکن را به بازی خورها منتقل کنند .

خیلی از افراد جامعه ، ما بازیخور ها را دعوت به خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم می کنند در صورتی که در بازی های رایانه ای ما همه این موارد را یک جا تجربه می کنیم . در واقع ما در بازی های رایانه ای زندگی می کنیم . انها در واقع یک جفت کفش را به ما نشان می دهند ولی نمی دانند که ما آن کفش ها را به پا کرده ایم و در زندگی خود از انها استفاده می کنیم .

صحبت من در مورد همدلی است ، یکی از ویژگی های بسیارفوق العاده مهم انسان ها .ویژگی والای انسان ها برای درک کردن یکدیگر و حس احترام به انتخاب ها . همه ما در طول این زندگی رایانه ای و دیجیتالی در کنار هم بوده ایم و به هم کمک کرده ایم . گاهی گاوچران بوده ایم و گاهی پلیس مخفی ، گاهی خلافکار بوده ایم و گاهی یک قاتل حرفه ای ، در مبارزات و چالش ها را به کمک یکدیگر امده ایم و بدون هیچ چشم داشتی دانش خود را به یکدیگر منتقل کرده ایم .

با این که همه از یک کنسول خاص و گروه و انجمن خاص طرفداری می کنیم اما وقتی پای یک بازی بزرگ در میان باشد همه با هم همدل و یکصدا هستیم . در کنار هم به خوبی در سایت ها وفروم ها کار میکنیم و به عقیده و نظرات یکدیگر احترام می گذاریم . در کدام جامعه و انجمن های بشری چنین همدلی دیده می شود؟ در ورزش که منش پهلوانی و قهرمانی حکفرماست ؟


تجربیات ما در دنیای دیجیتالی نیز در نوع خود جالب است . در هیچ گروه و تشکلی چنین تجربیات وسیعی وجود نداشته است . در دنیای RPG ها ما می توانیم هر چیزی را تجربه کنیم .فرقی نمی کند که زن باشیم یا مرد . تجربیات ما در زمینه های زندگی از دیگران بیشتر بوده است . تجربیاتی که شاید در زندگی عادی هیچ وقت انها را از نزدیک لمس نکنیم ! تجربه کشتن یک اژدها ، تجربه قتل عام خانواده و کنترل خشم ، تجربه ضرب و شتم ، تجربه های بسیار جالب دیگر .

یکی از ویژگی های جالب ما اشنا شدن با افراد دیگر بود . فرقی نمی کند که طرف مقابل در کدام نقطه این کره خاکی باشد یا از چه نژاد و رنگی باشد ،از کدام کشور باشد ، از کدام اقلیت مذهبی و دینی باشد، همه ما دوستانی از دیگر شهر و بعضا از دیگر کشور ها داریم . دوستانی که شاید تا اخر عمر یک بار چهره انها را از نزدیک نبینیم ولی به خاطر علاقه مشترکمان به گیم و بازی های رایانه ای به هم اعتماد می کنیم . با هم صحبت می کنیم و با هم درد دل می کنیم، از موفقیت های یکدیگر خوشحال می شویم و در غم های یکدیگر خود را شریک می پنداریم .

ایا غیر از این است که گیمر ها بعضا جزو درس خوان ترین افراد نیز هستند . گیمر ها افرادی هستند که کمترین میزان جرم و جنایت در انها رخ داده است .بیشترین نظریه ها و خلاقیت ها و داستان سرایی ها در همین دنیای گیم رخ داده است .

حرف اخر من و سوالات مهمی که این چند وقت به ذهنم خطور کرده است این است :

۱-چرا باید تلاش ها و فعالیت هایی صورت بگیرد تا چنین جامعه نه چندان کوچکی نابود شود ؟
۲-چرا برای ما گیمر ها اندکی ارزش قائل نیستند و بعضا حتی مارا معتاد به بازیهیا رایانه ای خطاب می کنند ؟
۳-چرا بعضا در فعالیت ها و برنامه های تلویزیون مشاهده میشود که قصد تخریب مارا دارند، در صورتی که دنیای دیجیتالی ما بدور از سیاست و جنسیت و از این قبیل برنامه ها است ؟

واقعا چند درصد از بازیهای سیاسی موفق بوده اند ؟ ایا در دنیا وقتی صحبت از بتلفیلد ۳ می شود همه یاد حمله امریکا به ایران می افتند یا همه از گرافیک و صدا گذاری و بخش چند نفره انلاین ان تعریف می کنند .

۴-چرا باید فعالیت ها و تصمیماتی صورت بگیرد که تنها ضررش برای ما گیمر ها باشد ؟

۵-چرا جامعه ما را به عنوان یک گروه از انسان های معولی در نظر نمی گیرد ؟ و به چشم یک سری افراد بیکار و خوشگذران به ما نگاه می کند . ؟
۶-چرا باید در تبلیغات تلویزیون شاهد تخریب شخصیت گیمر ها باشیم در صورتی که  خود برنامه های تلویزیونی تخریبی چند صد برابر را بر روی کودکان می گذارند؟

کافی است از کودکان در مورد قهرمان هایشان سوال شود تا معلوم شود چند در صد انها از کارتون ها الهام گرفته شده است و چند در صد از شخصیت های رایانه ای بازی ها ؟

شاید دلیل این همه مظلوم بودن ما این است که برای ساعاتی در گوشه اتاق خود را غرق در لذتی می کنیم که دیگران چون از ان سر در نمی اورند انها را غیرمعقول و بعضا گناه و نادرست می خوانند .شاید دلیل این نگاه ها فرهنگ سازی و راه غلط ان در جامعه ما باشد.

با این حال ما گیمر ها همه روزه در تلاش هستیم تا خود را به نحوی به دنیا و مادران و پدارنمان نشان دهیم .

– به پدرمانمان بگوییم قبل از انکه واقعا پدر باشیم در دنیای مجازی پدر بودن را تجربه کرده ایم و اهمیت مراقبت و نگه داری از کانون خانواده را می دانیم .
– به مادرانمان بگوییم که قبل از اینکه واقعا عاشق شویم برای نجات عشقمان در دنیای مجازی از جان مایه گذاشته ایم .
– به دنیا بگوییم که با اینکه همیشه در جنگ و تیر اندازی و خون ریزی هستیم اما لحظه ای از صلح قافل نیستمی و حتی حاضریم برای دست یابی به صلح و ارامش واقعی در دنیا ، جان خود را فدا کنیم .

به امید روزی که شاید دیگر نخواهیم در کنج اتاق و به دور از چشم مهمان ها ، با هدست در گوش هایمان بازی هایمان را انجام دهیم و با دوستانمان صحبت کنیم . به امید روزی که مانند دیگر گیمر های دنیا بتوانیم محیطی شاد و تفریحی سالم در کنار خانواده داشته باشیم .

حسین براتی (Ichimaru Gin )

دیدگاه
۹۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

98 Replies to “سلام دنیا : من یک گیمر هستم”

 1. Ichimaru Gin گفت:

  دوستان خواهشا بحث به جاهای باریک سیاست کشیده نشه.. =D>
  بیاید بهشون نشون بدیم که ما گیمرها اون چیزی که فکر می کنند ( یه مشت بچه تنبل و بی فکر و بیخیال از دنیا) نیستیم . ما هم دنیای داریم که ازش خوشمون میاد . =D>
  تفریحی داریم که ازش لذت می بریم. تفریحی که تنها اگر ضرری هم داشته باشه دودش توی چشم ما میهر ..ما نه به جامعه پشت می کنیم و نه جرء گروه متجاوزین به جامعه هستیم . :cry:

  ما فقط به گیم علاقه داریم ..به خدا این گناه نیست .. اینقدر ماهارو اذیت نکیند . :((

  ۶ ۰
  1. ARAGORN گفت:

   جامعه ای که توش زرنگبازی زود قضاوت کردن و شارلاتان گیری و وراجی و چرت گفتن تو جمع و کلاه برداری کردن توش به معنای بزرگ شدن باشه من ترجیح میدم همیشه گوشه اتاقم پای کامپیوترم باشم تا اینکه به قول بعضیا بخام مممممممممرددددددددددد باشم و همه ی این گند کاری ها رو انجام بدم… :!:

   ۵ ۱
  2. fisher گفت:

   آفرییییییییییییییییییییییین

   ۱ ۰
  3. kave112 گفت:

   انصافاً گووود اومدی امّا تمیز ;)

   ۲ ۰
  4. CALL OF REZA گفت:

   الان ما باید چه جوری نشونشون بدیم که اون چیزی که فکر می کنند نیستیم ؟

   ۵ ۰
  5. ice boy2 گفت:

   واقعا با این صحبتاتون داغ دلمو تزی کردین چهر سال پیش ۶۰۰ تومن پای کامپیوترم خرج کردم از اون موقع تا حالا بابام داره تو سرم میزنه که اون ۶۰۰تومنو میریختی تو سطل اشغالی بهتر بود تا این بخریو باهاش بازی کنی

   ۱ ۰
  6. ice boy2 گفت:

   دمتون گرم با این صحبتا

   ۱ ۰
  7. fisher گفت:

   خب با تشکر از مقاله ی بسیار زیبا و عالی ات،با اجازه شیر می کنم!(البته با ذکر اسمت)،حرفای بسیار خوب و درستی زدی،و در آخر روی سخنم با کسایی که با گیمر بودن ما مشکل دارن:
   The World needs you,The World needs IDIOTS
   :-D ;)

   ۱ ۰
 2. Albert Wesker گفت:

  جالب بود، عجیب بود، برخی جملات خطرناک هم می‌شد، ولی در هر حال ممنون … اما:
  “”به امید روزی که شاید دیگر نخواهیم در کنج اتاق و به دور از چشم مهمان ها ، با هدست در گوش هایمان بازی هایمان را انجام دهیم و با دوستانمان صحبت کنیم . به امید روزی که مانند دیگر گیمر های دنیا بتوانیم محیطی شاد و تفریحی سالم در کنار خانواده داشته باشیم .””

  wii بخر :D

  ۱ ۰
  1. Ichimaru Gin گفت:

   بچه گنده خجالت نمیکشه نشسته داره بچه بازی می کنه .. حداقل پولت رو می دادی پای انچارتد ۷۳ یا هیلو ۱۲۶ !!!( بعد از ۲۰۰ سال فرهنگ سازی در کشور در مورد گیم D ! ) :D :lol: ;)

   ۲ ۰
  2. fisher گفت:

   اتفاقا هرچی زیرزمینی تر بهتر …

   ۱ ۰
 3. pinfoabit گفت:

  شاهکار زدی…حرف دل همه گیمرا بود…تشکر.
  ولی با این اوضاع ببخیال بد بیاری.یک کنسول یه نمایشگر و یه دنیای که تا قیامت ادامه داره.
  ای کاش یه مقایسه بین ایران بقیه کشورا دیگه در موردنگاه به گیمر ها بگی…

  ۱ ۰
 4. elite gamer گفت:

  :cry: :cry: :cry: خیلی مقاله جالبی بود . اصلا ما گیمر ها رو حساب نمی کنن . یا میگن اینا چیه بازی می کنی همشون یکی هستن و تکرای یا میگن بچه ای داری بازی می کنی ؟؟؟ . ما که عادت کردیم و کار خودمون رو می کنیم البته با هدفون . :D

  ۱ ۰
 5. saeed mirabi گفت:

  دقیقا مشکل جامعه گیمر مظلومیتش هست !!!
  یعنی مظلوم تر از گیمر فکر نکنم روی کره خاکی باشد !!!
  یک عده فلان بازی را برای گیمران ممنوع می کنند !!! مهم نیست کجای دنیا باشد
  از استرالیا تا ایران و غیره
  کسی هم توجهی به این قشر ندارد !!! حتما باید مظلومیت را رها کنیم تا همه درس
  عبرت بگیرند .
  ممنون حسین جان !!! مطلب خوبی برای جامعه مظلوم گیمر بود .
  __________________________________
  SONY make.believe-(انجمن Martial Art’s )

  ۲ ۰
  1. Vito گفت:

   دوباره میگم
   استرالیا بازی ها ممنوع نمیشن
   فقط روی بازی برچسب +۱۵ میزنن بعد بدون سانسور عرضه میکنن

   ۱ ۰
  2. adel_97 گفت:

   چرا دوست عزیز. بسیاری از بازی ها تو بسیاری از کشور های دنیا به دلایل مختلفی ممنوعه. اما دلایل اونا حجاب غیر اسلامی کارکتر زن بازی نیست. اونا یه عمر فرهنگ سازی کردن ، به طور مثال آلمان ، وقتی یه بازی مثل GeOW رو مناسب فرهنگشون نمی بینن ، جلوی عرضه فیزیکیش رو می گیرن. اما دقت کنید فقط فیزیکی. یعنی این عناوین از راه دیجیتال قابل دسترسی هستند ، اون هم با خرید قانونی.
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۱ ۰
  3. Vito گفت:

   بنده یک سال انجا زندگی کردم و از ممنوعیت بازی چیزی ندیدم, اصلا میخوای یک عکس از بازی GOD OF WAR 3 بدم به ایمیلت تا باور کنی؟

   ۱ ۰
  4. m.a 07 گفت:

   میگه گیرز نه گاداووار! ;)

   ۱ ۰
 6. black mask گفت:

  گیمر ها: قشری که عموما بیکار و بیخیال نام برده میشه!
  تا اتفاقاتی نیفته این استادان فرهگ سازی کاری نمیکنن. من میدونم شما هام میدونید.
  حیف قرار نیست به بحث جهت خاصی بدیم و الا… :-|

  ۱ ۰
 7. darksiders گفت:

  به امید روزی که گیمر ها مورد ظلم واقع نشوند!

  ۰ ۰
  1. Rech گفت:

   چه طوره یه صنفی برای گیمر ها درست کنیم
   مثلا صنف گیمر های مظلوم :D

   ۱ ۰
 8. Ali.gamer گفت:

  ممنون خیلی عالی بود مخصوصا آخرش
  وقتی مهمون میاد تو اتاق که بازی میکنم واقعا حس بدیه
  از نگاهشون میشه فهمید دارن واست افسوس میخورن حتی اگه تو زندگیت آدم موفقی باشی
  اما نمیدونن تو داری عشق دنیاتو میکنی
  یه چیزی جالب بود برام
  تو اون عکس که همه کنسولها هست چرا ۳۶۰ نیست؟؟؟!!!!

  ۰ ۰
  1. Ichimaru Gin گفت:

   چرا هست سمت چپ تی وی یه باندل از کنسول ۳۶۰ با عکس گیرز آو وار هست ..منها خود کنسول فکر کنم زیر تی وی جا سازی شده .. اون دسته صورتیه جلوی PS3 هم گویا دسته ایکس باکسه

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   نه اون صورتیه دسته صورتیه خود PS3 هست.
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
 9. william wallace گفت:

  “سلام دنیا : من یک گیمر هستم”
  هم تیتر و هم مقاله بسیار زیبا بود…این مقالات باید واسه پدر و مادرا خونده بشه شاید نظرشون نسبت به گیم عوض بشه…به احترام نویسنده این مطلب زیبا بحث هم به مسائل ۳۰یا۳۰ ربط نمیدیم.
  ________________

  فرزام از SONY make.believe

  ۰ ۰
 10. crash گفت:

  به امید روزی که تویه کتابای درسی گیم ها هم تدریس بشن.برای مثال تصمیم گیمر.ان مرد ایکس باکس دارد و………

  ۰ ۰
 11. ایچیمارو خیلی گرم و فلسفی . اجرت با خدا =D> من هنوز همه اش رو نخوندم چون نور مونیتور خواب را از عزیزان گرفته است :-D بچه ها واقعا بیایین ارزش خودمونو و ارزش هنر رو با جنجال های توهین امیز و متکبرانه ضایع نکنیم. اما ایچیمارو بهترین گیمر این دنیا عبرت گیرنده از راه و روش این شخصیت هاست ;)

  ۰ ۰
 12. GAME STAR گفت:

  ممنون حسین جان . حرفه دلمون زدی . بارها شده از طرف پدر و مادرم مود تمسخر قرار گرفته ام .
  پدر: حسته نشدی این قدر بازی کردی /
  مادر : چی داره این قدر بازی می خری . همشون مثله همن و فقط یک دست که اسلجه توشه نشان میده و خون می پاشه این و آن ور . مغزت پوک می شه آن قدر بازی کردی . معتائ . روانی . و بوقققققققققققققققققققققققققققققققققققق
  :))

  ۰ ۰
 13. Vito گفت:

  هی
  حسین جان دوباره یک مقاله دادی و دوباره ما رو تکون دادی
  درد دل یک گیمر رو هیچکس نمیفهمه
  حتی گیمر های دیگه ولی شما با مقاله هات واقع بینیو داری ثابت میکنی :wink:

  ۰ ۰
 14. Mr.game گفت:

  حسین جان دستت درد نکنه. به خدا ما گیمر ها خیلی مظلومیم. آدم اگه نیم ساعت تو روز بازی کنه مادر پدر زنگ میزنن مدرسه میگن کل روزو پای این بیصاحاب مرده داره بازی میکنه. چقدر ما بدبختیم به خدا. به امید روزی که پدر مادرای ما هم مثل اون عکسه بشینن همراه ما بازی کنن.

  ۰ ۰
 15. GAME STAR گفت:

  معتاد= معتائ

  ۰ ۰
 16. deniro گفت:

  بسیار به دلم نشست عالی بود حسین عالی.اما واقعیت اینه زیاده روی تو هر چیزی بده چند درصد سر همین بازیهای کامپیوتری مجبور به اسستفاده از عینک شدن,چند درصد ناراحتی کمر پیدا کردن یا مثلا پشتشون عذر میخوام خم شده کمی چند درصد بیشتر وقت خودشون رو پای بازی میگذرونن غافل از اینکه پدر و مادر و خواهر و برادر و دوستانی هم هستند!خدایی بیایم و منطقی فکر کنیم و تصمیم بگیریم بازی یکی از تفریحات مهم و لذت بخش زندگیه منه ولی همه چیز زندگیم نیست.نباید باعث بشه ما به خاطرش قید همه چیز رو بزنیم مهمون بیاد ما پای بازی باشیم حرف از ورزش میشه تو ذهنمون بازی نقش ببنده حرف از پارک رفتن میشه بگیم بیخیال بازی رو بچسب.بازی یک تفریح سالم و لذت بخش در عین حال به نظرم خطرناکه بله غذا خوردن هم اگر زیاده روی بشه میشه خطرناک همه چیز به اندازش مفید و خوبه.باید یاد بگیریم بازی همه زندگیه ما نیست ما کارهای مهمتری هم داریم افراد مهمتری در زندگیه ما هم هستند ولی آن موقع که پای بازی نشستیم سعی کنیم نهایت لذت رو از اون ببریم و راضی از پای اون بلند شیم.دوستان فقط خواهش میکنم یک بار هم که شده طور دیگری بنگریم منطقی فکر کنیم.باز هم ممنون حسین جان

  ۱ ۰
  1. Mr.game گفت:

   راست میگی فرشید جان. تو هر چیزی تعادل خوبه.

   ۰ ۰
  2. general amin گفت:

   دقیقا فرشید جان . بعضی مواقع ایراد از سمت خود گیمر هستش . این قدر زیاده روی انجام میشه تا صدای همه درمیاد !
   چه خوبه آدم تو همه چیز و نه فقط در بازی اصل تعادل رو رعایت کنه …..
   ——————————
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  3. دنیرو خوب گفتی :X گیم فیلم و به طور کلی هنر مثل یک استاد هستش که درس هاشو به زور و اجبار بهمون یاد نمی ده . بلکه دستامونو می گیره و ما رو به یک سفر غیر منتظره ;) می بره. مارو با زیبایی ها هم نشین می کنه . شاید برخی فکر کنند که درخت نعمت خداست و گیم و موسیقی وهنر ساخته ی دست انسان است . در حالی که همین درخت هارو هم ما انسان ها می کاریم بهشون اب می دیم بیل می زنیم . اما خداوند می گوید و سوال می کند که ما زراعت می کنیم یا شما ؟؟؟

   ۰ ۰
  4. fisher گفت:

   هیچ تعادلی تو این دنیا وجود نداره،اگرم داره هی بالا و پایین می ره مث ترازو ولی مساوی نداریم :-?

   ۰ ۰
  5. fisher گفت:

   :!: /:) ۸) :cry: :lol: :P :O :> :-x ;;) ;) :| :| :roll: :-> :*

   ۰ ۰
 17. general amin گفت:

  ممنون متن خیلی خوبی بود . باشد تا آنهایی که باید بخوانند بخوانند …
  —————————–
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. Vito گفت:

   حیف که نمیخوانند …

   ۰ ۰
 18. miladhtc گفت:

  واقعا حرف دل مارو زدی با تشکر از مطلب زیبات

  ۰ ۰
 19. adel_97 گفت:

  واقعاً مطلب مفید و درستی بود و حرف دل ما گیمر ها رو بیان می کرد. همه جای دنیا گیم رو به چشم یه صنعت پر درآمد و حرفه ای می بینند اما خانواده های ایرانی گیمر رو به چشم یه آدم بی خیال و بی آتیه می بینن. تو تمام کشور های دنیا گیمر های حرفه ای دستمزد های خارق العاده می گیرن اما تو ایران گیمر های حرفه ای بیشتر از دیگران مورد تمسخر قرار می گیرن. مگر نه اینکه فوتبال و سینما(تئاتر) در ابتدا یه تفریح کودکانه بوده اما الآن بازیکن ها و بازیگر ها ثروتمند ترین و محبوب ترین افراد دنیا هستند؟ شاید روزی گیم یه تفریح کودکانه بوده اما الآن تبدیل به یه صنعت حرفه ای و سودمند شده و باید دید ها تغییر کنه. شاید ماها که والدین نسل های آینده هستیم ، بتونیم به خاطر شناخت منطقی خودمون نسبت به دنیای گیم ، این موضوع رو فرهنگ سازی کنیم.
  Adel_97 از انجمن PC$

  ۰ ۰
 20. Last_patriot گفت:

  جدا راست گفتی. از یه طرف دوستامون مسخره می کنند میگن مگه بچه ای بازی می کنی؟ از اون طرف پدر و مادر میگن این چیه خشن و فلان و … همین بازیها رو می کنی که قاط زدی دیگه. ما موندیم به حرف کی گوش بدیم. کاش علاقه ی ما رو هم احترام بذارن.
  ممنون.

  ۰ ۰
 21. assassins_creed گفت:

  می دونید خوبیش چیه بچه ها؟
  اینه که ما هیچ وقت کوتاه بیا نیستیم که
  ما همیشه پای گیم ایستادیم هیچکس هم نمی تونه ما رو از این کار منع کنه :-D :-D :-D
  خوش به حال بچه های ما که حداقل ما درکشون می کنیم

  ۱ ۰
 22. kritoos گفت:

  حسین عزیز ممنون!
  حرف دل خیلی ها رو زدی همه این ها برمیگرده به فرهنگ غلطی که توی جامعه ما وجود داره ومتاسفانه کسی هم برای اصلاحش تلاش نمیکنه هیچ حتی با تبلیغات سوء باعث بدتر شدنش میشن!
  امیدوارم نسل بعد از که ما میان بتونن با خیال راحت از دنیای گیم لذت ببرن!

  ۰ ۰
  1. general amin گفت:

   میدونی یکی از مهم ترین دلایلش نوع تفریحات نسل قبله که اصلا به این مسئله آشنا نبودن و کلا تفریحات کاملا متفاوتی رو تجربه کردن . اما نسل بعد ما وضعیتشون کمی بهتر خواهد بود چون حداقل ما گیمر بوده ایم و آنها را درک می کنیم …
   ———————————–
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  2. kritoos گفت:

   آخه مشکل اینه که نمیتونن این نوع تفریحات رو درک کنن مثلا توقع دارن بریم تو کوچه گرگم به هوا بازی کنیم!

   ۰ ۰
 23. lich king گفت:

  کاملا درست و منطقی بود متاسفانه :cry: ما رو یاد بدبختی هامون انداختی . هر روز که می شینم بازی کنم ، مادرم میگه هیچ کس رو ندیدم قد تو بشینه پای بازی ، بدبخت به فکر دو روز دیگه ات باش . :-| اصلا یه اوضایی داریم ما . اگه تو یه پارک چهار نفر رو ببینین یه دارن قلیان میکشن بدون هیچ توجهی رد میشن اما اگه ببینن دو نفر دارن PSP بازی میکنن میگن ببین مردای گنده به جای اینکه به فکر زندگی باشن دارن وقتشون رو با چه چیزایی هدر میدن :cry: :-|

  ۰ ۰
 24. diamond گفت:

  دمت گرم ؛ دوستم که داشت منو می خورد که گیم چیه ، داره بام همدردی می کنه :mrgreen:

  ۰ ۰
 25. IT گفت:

  خیلی زیبا بود حسین جان یعنی بی نهایت زیبا بود
  این تمام اون حرف هایی بود که نوک زبون من گیر کرده بود ولی از گفتنش عاجز بودم.
  دیگه خودت همه چی رو کفتی حرفی برای گفتن نزاشتی.
  تنها کاری که میشه کرد آه و افسوسه که الان حتی حوصله ی اونم ندارم. اصلاً حوصله ی هیچی رو ندارم.

  ۰ ۰
 26. FARZAM.PANZER گفت:

  ممنون از حسین عزیز بابت این مطلب :wink:
  متاسفانه صحبت های شما نه در مورد گیم بلکه در مورد هر چیز جدیدی که وارد جامعه ما میشه حکم میکنه.
  ——————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 27. @Shim گفت:

  هه :-)
  خیلی جالب بود دستت درد نکنه آقای براتی
  ولی زندگی من برعکس این هست که گفتید
  من بابام از خداشه که من سرگرم بازی هام بشم و کاری به کارش نداشته باشم. در اصلش هم همینجوریه دیگه وقتی من بازی می کنم اصلآً حواسم به هیچی نمیشه دیگه بهش گیر نمیدم اونم خیلی راحته. حتی خود بابام هم هر وقت حوصلش سر رفتنی لب تابم رو به زور میگیره وصل میکنه tv کالاف می زنه ی بعضی موقع ها رفقاشو جمع می کنن تو لب تابم فوتبال بازی می کنن.
  خوب هر کسی به یه چیزی علاقه و عشق داره دیگه و معشوق واقعی ما هم همین بازی های رایانه ای هستن

  ۰ ۰
  1. بابا دست خوش من وقتی بازی میگیرم میام خونه بابام بهم میگه ببین پولاشو چه جوری خرج میکنه باید با ان انزلنا برم تو اتاقم.دم بابا ت و خودت گرم واقعا. ۸-O

   ۰ ۰
 28. amir گفت:

  خیلی مقاله ی قشنگی بود داره گریم در میاد :cry:

  ۰ ۰
 29. حرف دل مارو زدی خدا وکیلی.دستت درد نکنه مقاله ی خوندنی ای بود.

  ۰ ۰
 30. dmc-X360 گفت:

  این متنو خوندم بغض منو گرقت ! :cry: اینو که ما میدونیم . ما ” گیمرها ” هم آخرش اینو میخونیم! اینا رو برا اونایی بگید که دارن از ما هیولا نشون میدن ! طرف رو بستن به تخت میگن تو باید ترک کنی ! تا به حال گفتن اگه یک روز تلویزیون خراب بشه , تو خونه همه دیوونه میشن ؟؟؟ این اعتیاد نیست بعد ما میشینیم پشت کامپیوتر اعتیاده ؟؟
  نشون میده بچه یه تفنگ گرفته دستش پشت سر راننده هرچی از دهنش در میاد میگه . این یعنی ما اینجوری میشیم. :| تا به حال شده بازی ” نیمه جان ” رو نشون بدن ؟ یعنی این بازی نیست فقط gta بازیه ؟ :|
  اینا تا به حال ” to the moon ” بازی کردن ؟ Deus Ex چطور ؟
  تا به حال تونستن داستان بازی ای مثل Spec Ops رو درک کنن ؟
  تمام تبلیغاتی که نشون داده میشه همه حول GTA و کانتر هست.الان این دوتا بهترین بازیهای دنیا هستن ؟ همه دنبال این بازی هستن ؟ چی میشه گفت . . . چند وقت دیگه همین سایت رو هم که برای دور هم بودن ماست ازمون میگیرن . . . خیلی ممنون . . شماها میدونید بازی خطر داره ولی ما نمیدونیم . . .آخر شب برن از کف خیابون مارو جمع کنن بهتره . . . نه ؟ :|

  ———————
  انجمن طرفداران انیمه :arrow:

  ۱ ۰
  1. اره واقعا همین طوره . هر وقت می خوان برنامه ای در باره ی گیم بذارن یا کریتوس رو در حال دریدن نشون می دن یا چند تا بیکار از خدا بی خبر رو در حال چریدن ;) یادمه دو نفر رو اورده بودن شبکه ی دو بهشون گفتند در روز چند ساعت بازی می کنین. یکی گفت شانزده ساعت اون یکی که انگار ضریب هوشی اش بالاتر بود گفت …… چهار ده ساعت =; اخه بگو کجای دنیا طول روز این قدره …. اونا شیفت شب رو هم بازی می کردن :mrgreen:
   امیدوارم اگه در سایت چنین کسی وجود دارد واقعا ….. یعنی واقعا ……. تجدید نظر کنه.
   چون هم ابروی هنر رو می بره هم ابروی هنر مند ها رو ;;)

   ۰ ۰
 31. benyamin گفت:

  واااااااااااای! بهترین مقاله ای بود که طول عمرم خوندم! واقعن ما گیمرها مظلوم ترین افرا جامعه ایم. ریشه ی تمام این مشکلات احترام نذاشتن به عقیده هاست :((

  ۰ ۰
 32. Leon S.K گفت:

  واقعا من ب.د.ب.خ.ت چه گناهی کردم که باید بخاطر مسئولین محترم چون فروشگاه نزدیک خونمون از ترسش دیگه بازی نمیاره بار و بندیل ببندم کلی راه برم تا توپخونه اونجا هم همه مغازه ها از رو ترس بازی نفروشن آخرشم یه جا پیدا کنم اونم بازی ها رو به قیمت پول خون آقاش بهم بفروشه؟ نه واقعا گناه من چیه؟ :(( :(( :((
  -__________________-
  وبلاگ طرفداران لیان اس کنید
  leonsk.blogfa.com

  ۰ ۰
 33. victor hogo گفت:

  حسین جان خسته نباشی خیلی خوب بود
  حرفی ندارم :|

  ۰ ۰
 34. aboye گفت:

  حالم از ادمایی که هر بازی بهشون می دن بازی می کنن به هم میخوره :cry: :cry: :cry:

  تجربه نشون داده آدمای اسگولین یه کم شیرین عقل

  الان همه دیس لایک می زنن چون بیشترتون همینجوری هستین

  ۱ ۰
  1. Mehdi گفت:

   اولا حرف دهنت رو بفهم دوماً به تو ربطی نداره که درباره این افرادی که تو این سایت هستن نظربدی تو برو سگا بازی کن که برات آموزنده تره

   ۰ ۰
 35. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  با تشکر از حسین براتی عزیز…(نوع نگاه و طنازیت را دوست دارم و حس می کنم که برخی از جملاتت از همان کودک درون ناشی شده و از روی “احساس” جاری گشته است. امیدوارم دیدگاهم بر هم زننده این احساس زیبا نباشد).
  بعلاوه اینکه برخی از جملاتت به زیبایی نقش بسته است. دمت گرم…

  سلام بر دنیای ایچیمورا جین: من فقط گیمر نیستم. (این هم اندازه گیری نگاه من از زاویه نگاه ِ همدلانه شما)
  بازی خور…
  خوردن و خوردن و خوردن زیادی از هر چیز، موجب دل زدگی و قــِــی کردن آن چیز می شود. شناخت هر چیز و به اندازه استفاده کردن یا همان به اندازه خوردن(فقط به معنای تناول آن چیز نیست) بسیار مثمر ثمر تر است. اینکه یک بازی را به اتمام رسانده و لذت سرگرمی نبرده(شناخت پیدا نکرده و فهم نکرده) به سراغ بازیهای دیگر رفته و از روی عادت به تکرار بیانجامد، زیان آور است. اینکه برای رفع تشنگی یا دفع بیماری هر شیشه دارویی که زیر دستانمان می آید را سر کشیده، خود موجب بیماریست. شناخت بیماری و شناخت داروی صحیح چاره ساز است.
  در مواجهه با هر پدیده، شناخت آن پدیده در اولویت قرار دارد(سو تفاهم نشود… من هم شناخت کافی از هر پدیده ای ندارم). پس به سرعت به موضوع اصلی برگشته و نظر خود را راجب بازی خور اینگونه می نویسم که: یک بازی خور واقعی، مخلوقی است که شناخت کافی و لازم از بازی داشته و از روی هر تریلر و خبری به بازی ضربه نزده و آنرا به نقد نکشد. به هر بازی را از روی هر چیز نظری نیفکنده و آنرا به مقایسه با بازیهای مورد علاقه اش نکشانده و به نقد در نیاورده و امتیازی کسر نکند. اگر مقایسه ای صورت گرفته از روی منطق و بر روی اجزای صحیح مصور می گردد.
  *بازی خور واقعی یک همه چی خور نیست. از روی قی گوی نیست.*

  درست است که بازیها، مجموعه ای از فعالیت ها و حرفه ها را شامل می گردد اما آیا در بازیها می توان هر موسیقی مورد علاقه ای را به گوش شنید؟ بعبارت دیگر بازیها می توانند همانند یک فروشگاه یا مجموعه آثار موسیقی عمل کنند؟ آیا در بازیها می توان به هر کتاب مورد علاقه ای دسترسی پیدا کرد؟ بعبارت دیگر بازیها می توانند همانند یک فروشگاه یا کتابخانه ای جامع عمل کنند؟ (حسین عزیز: مثال یک جفت کفش زیبا بود) اما این مثال مرا هم به جان در نظر بگیر، شاید به همان زیبایی باشد. گاهی کفش های پیشکش شده به اندازه پاهایمان نیست. مناسب نیست. پا آزاری را موجب می شود. حتی گاهی پایمان را به اشتباه در کفش دیگران کرده و مدعی می شویم. سوال اینست: آیا بازیها توانایی پر کردن پیمانه وجودی انسانها را دارند؟… جواب: خیر!
  *هر کتاب و اثری جایش در بازی نیست و هر بازی در جایگاه ارزش و اعتبار آنها نیست.*

  همدلی… واژه زیبایی است(ممنونم). هم دلی به معنای “دل آوازی” ِ دلها به یک “دلدادگی” است(امیدوارم خوشت آمده باشد).
  اما همیشه این همدلی به وقوع نمی انجامد. همسو کردن و همسو دیدن تمامی دلها، ممکن نیست… ممکن است اما با این ممکنات وجودی(درباره هر انسان) ممکن نیست!!! حتی در دنیای بازیهای ویدیویی… حتی اگر پای بازیهای بسیار بزرگ در میان باشد(بسیاری از بازی سرقت بزرگ اتوموبیل/GTA راضی بوده و بسیاری دیگر راضی نیستند. یعنی تناقضاتی وجود دارد و به اثبات صد در صد نرسیده است).

  درباره تجربیات موافقم، اما در دنیای مجازی…
  *تجربیات در جهت شناخت و پویایی انسانی شود، شیرین است*.
  درباره وقوع بیشترین نظریه ها و خلاقیت ها و درس خوان ترین ها در دنیای بازیها… موافق نیستم.
  *کما اینکه بیشترین نظریه ها مهم نیست، بهترین نظریه ها مهم است. باز هم کما اینکه این فرضیه است که اگر به اثبات برسد به نظریه تبدیل می شود، در حیطه ریاضی و منطق… پس بیشتر دیدگاهها به فرضیه شبیه است تا نظریه!… بهترین خلاقیت ها و فعالیت ها در حیطه های علمی دیگر ظهور کرده و به مصرف رسیده است… علوم پزشکی… اما گمان نمی کنم ابن سینا و افلاطون و سایرین بازیباز بوده باشند. گمان نمی کنم دکترین ناسا، همان دکترین ِ بازی خوری باشند.*

  سوالات شما:
  ۱-چرا باید تلاش ها و فعالیت هایی صورت بگیرد تا چنین جامعه نه چندان کوچکی نابود شود؟
  شرح من: اگر بدنبال دلسوزی آن فعالان به جای همدلی هستیم، باز هم به نتیجه نخواهیم رسید. دل هایی که در یک دنیا نمی طپند، همدل نمی شوند.
  ۲-چرا برای ما گیمر ها اندکی ارزش قائل نیستند و بعضا حتی مارا معتاد به بازیهای رایانه ای خطاب می کنند ؟
  شرح من: اما بعضی از دلسوزی ها و دل نگرانی ها، از جانب والدین بسیار ارزشمند است. این خود ِ گیمر است که ارزش و بها دارد و چنین ارزش گذاری هایی به سویش روانه می شود. پس این اندک ارزش گذاری آنها را نیز به هیچ نگیریم. ارزش گیمرها در بازی و بازی و بازی خلاصه نمی گردد. باید پذیرفت که عادت بیش از حد به اعتیاد می انجامد. خصوصا اینکه بازی کردن، همه زندگی نیست. زندگی معنایی بعد از مرگ دارد! عادت و تکرار به هر ذهنیتی، نباید نفس زندگی را به بازی بگیرد!!!
  ۳-چرا بعضا در فعالیت ها و برنامه های تلویزیون مشاهده میشود که قصد تخر.یب مارا دارند، در صورتی که دنیای دیجیتالی ما بدور از سیاست و ج.ن.س.ی.ت و از این قبیل برنامه ها است ؟
  شرح من: بله… تخریب نادرست است. اما دیگر می دانیم که دنیای بازیها از نیش سیاست ها و این قبیل برنامه ها در امان نیست. همچنین بسیاری از بازیهای سیا.سی و افشا.گرانه(مذ.هبی و ج.ن.س.ی – هر چند که ذات بازیها از این موارد پاک و به دور است) موفق و پر فروش ظاهر شده اند. بازی COD و بازی Deus EX و بازی Batman(دارای نشانه های سیاسی و مذهبی است) و بازی Stalker و بازی AC و موارد دیگر(حتما بازیهای سیا.سی نباید درباره این سرزمین باشند).
  ۴-چرا باید فعالیت ها و تصمیماتی صورت بگیرد که تنها ضررش برای ما گیمر ها باشد ؟
  شرح من: اگر بعضی از تصمیمات برای گیمر ضرر دارد، برای دیگران که سود دارد.
  ۵-چرا جامعه ما را به عنوان یک گروه از انسان های معمولی در نظر نمی گیرد ؟ و به چشم یک سری افراد بیکار و خوشگذران به ما نگاه می کند؟
  شرح من: بطور تمام و کمال اینگونه نیست. هر پدیده و اختراعی برای جا باز کردن نیازمند زمان است. گاهی نیازمند نسل خودش است. بعلاوه اینکه گیمر بودن(بازی کردن) یک صنف و حرفه خاص نیست. هر چند که گاهی مسابقاتی برگزار شده و تیمهایی تشکیل می شوند اما بیشتر آنها در جهت تبلیغات صنوف دیگر هستند و در مورد جمعیت بسیار وسیع گیمرها از چنین شمایلی برخوردار نیست. همانطور که تماشاگران یک بازی ورزشی، حرفه تماشاگری ندارند شاید در حد همان باشگاه طرفداران و …
  ۶-چرا باید در تبلیغات تلویزیون شاهد تخریب شخصیت گیمر ها باشیم در صورتی که خود برنامه های تلویزیونی تخریبی چند صد برابر را بر روی کودکان می گذارند؟
  شرح من: هر پدیده ای ممکن است وجه ناپسندی هم داشته باشد. اما انگشت نهادن بر روی بعضی وجوه برای بزرگنمایی و نادیده گرفتن وجوهات مثبت دیگر شایسته نیست. در بیشتر موارد محتوا و کیفیت تولیدی برنامه های تلویزیونی در جهت پوشش تمامی نیازهای بشری، هماهنگ نبوده و از ضعفهای فراوانی رنج می برند.

  اینکه قهرمانان ما(گیمرها) از دنیای بازیها سر برون آورده اند، یک اشکال اساسی است. نشان از غرق شدن در یک دنیا و چشم نیانداختن به دنیاهای زیبای دیگرست. غفلت از دنیای واقعی خودمان را نشان می دهد. قدرت انجام افعال برونی را محدود کرده و به انجام افعال پشت میزی می کشاند. اینکه چوب عدالت را با دسته های کنسولی عوض کرده و رسیدن به اهداف انسانی و آدام جنسنی را از درون صفحه نمایشها به نظاره نشسته و بعد از پایان یک بازی تاثیرگذار… بعد از چند روز… بازی دیگری را در صفحات حافظه و دیسک ذهنی خود بارگذاری می کنیم.
  (قبل از نقض دیدگاهم، کمی از روی تفکر بدآن بنگرید).

  قابل ذکر است که نام کاربری حسین عزیز، از یک انیمه(کارتون) برداشت شده و نشان می دهد که دنیای کارتونها به مظلومیت نرسیده است.

  به امید روزی که شاید دیگر نخواهیم در کنج اتاق و به دور از چشم مهمان ها ، با هدست در گوش هایمان بازی هایمان را انجام دهیم و با دوستانمان صحبت کنیم . به امید روزی که مانند دیگر گیمر های دنیا بتوانیم محیطی شاد و تفریحی سالم در کنار خانواده داشته باشیم(ممنونم).
  تولید و عرضه کنسول Wii توسط شرکت بزرگ و پیشرو نینتندو، یکی از بزرگترین دست آوردها در دنیای بازیهای ویدیویی است. این کنسول بسیاری از واقعیات را آشکار و یادآوری کرده و توانسته در تاریخ دنیای بازیها به نیکی ثبت گردد(برای آلبرت وسکر عزیز).

  >>>>>>>>><<<<<<<<
  با تشکر از همه دوستان عزیز!
  زایش بازیهای مبار.زه در خلیج عدن و گرشاسپ: راز اژدها و سیا.وش را به جامعه بازی سازان(نو بازی سازان) و بازی بازان تبریک می گویم که وارثان اصلی دنیای بازیهای ویدیویی هستند.
  ///////////////////////////////////////////////////////||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
  آخرین دیدگاههای این حقیر:
  در تاپیکهای "Iwata : نینتندو نمی خواهد با انتشار DLC ، گیمران احساس فر.یب خوردگی بکنند" و "10 دلیل که ویندوز ۸، نسخه ی قبلی را نا.بود می کند" و " مد.یرعامل بن.یاد ملی بازی‌های رایانه‌ای: قبول دارم دریافت پول هولو.گرام منع قانو.نی داشت" و "تاسیس انجمن ملی باز سازان" و " ممنو.عیت عناوینی چون World of Warcraft و Diablo III در ایر.ان" و "اکتیویژن: نسل بعدی گوشی های موبایل باید در حد Xbox 360 باشند" و " Mass Effect 3 : Leviathan ، شما را به اعماق اقیانوس میبرد" و "بالاخره منتشر می شوند یا خیر" و "دیوید کج: بهتر است تنها یک بار Beyond Two Souls را تمام کنید" و "پشت پرده‌ی بلاک شدن بازی‌های بلیزارد و دیگر بازی‌های آنلاین چیست؟" و "اولین موج انتشار بازی های ایکس باکس برای Windows 8"
  ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||//////////////////////////////////////////////////////

  ۰ ۰
  1. حامد جان خسته نباشی … دو مقاله ی زیبا در یک پست . :lol: اما ای کاش مقاله ات رو این جوری حیف نمی کردی … چون متنت خیلی بزرگه و خوندنش در میان نظرات نا متعارف می زنه ;) اسلا.م ما در یک جمله کار را تمام می کند و ان میانه روی و دوری از افراط و تفریط است :X

   ۰ ۰
  2. Ichimaru Gin گفت:

   سلام بر اقا حامد عزیز ..
   همین که نوشته های من نظر شما رو جلب می کنه به سایت می کشونه برام کافیه ..
   مطمئنا نظرات شما در نوشته های من می تونه کمکی برای نوشته های اینده من باشه . ممنون که اینقدر دقیق نوشته های من رو می خونید .
   ……………………………………………………………………………………..
   فقط یه نکته :
   ……………………………………………………………………………………..
   *******سلام بر دنیای ایچیمورا جین: من فقط گیمر نیستم.********
   تلفظ اسمم رو اشتباه نوشتید : ایچیمارو گین ! به ژاپنی به معنی مرد نقره ای شماره ۱ !
   یه نوع تضاد خاصی داخلشه که هم نقره ای باشی و هم شماره ۱ …
   بازم ممنون
   ……………………………………………………………………………………..

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   حامد نوعی عزیز!
   از این زاویه دیدگاهی ِ شما تشکر می کنم. امیدوارم دیدگاهم مفید بوده باشد. بله… هر بخش از مقاله حسین براتی و دیدگاه این حقیر می تواند گسترش یافته و بصورت مجزا نوشته شود.

   حسین براتی عزیز! ( Ichimaru Gin-市丸 ギン) …
   مردی با موهای نقره ای که رتبه و درجه نظامی او در گروهش، شماره یک است(رتبه کاپیتانی: تا درجه هشتاد است). موهایش کاملا سفید نیست. که می تواند نشانگر نوع شخصیت درونی او باشد. شاید آن تضاد مد نظر شما را نداشته باشد.
   در نظر داشته باشید که Gin در انگلیسی معنای دیگری میدهد. اما در املا زبان رومی Gin حضور داشته و در برگردان انگلیسی به معنای Silver است. و Ichi به معنای عدد One است. پس市丸 ギン در تلفظ و املای رومی Ichimaru Gin بوده و در ترجمه انگلیسی به معنای اصلی می رسد.
   ギン = Ginn = به انگلیسی معنایی نمی دهد.(در طی تحقیقات من)
   اگر اطلاعات بیشتری دارید، مرا در جریان بگذارید. بسیار ممنونم.

   *نظرت راجب گابریل و جبریل چیست(نحوه تلفظ در زبانهای مختلف)؟

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 36. connor گفت:

  حالاکی به حرف اونا گوش میده همه تو ایران بازی میکنن اونم از نوع خارجی :D

  ۰ ۰
 37. توی مملکت ما و توی جامعه و تو خانواده گیمر یعنی مو ……… حسین خان دم شما گرم درد دل ما رو گفتی ………. جدا باید یه فکر درست و حسابی به حال این وضعیت کرد …………. pc$

  ۰ ۰
 38. Sirius گفت:

  الان من واقعا نمی دونم چی بگم چون حسین جان حرف دل همه رو زد… اما واقعا سالهاست که پدر و مادر من به بازی کردن من گیر نمی دن هیچی نمی گن… دلیلش این که خودم مراعات کردم …همیشه اولویت هامو مشخص کردم فرشید راست میگه باید تو همه چیز اعتدال را رعایت کرد زیاده روی تو هرچیز بد و خطرناک!
  ولی خوب متاسفانه از طرف دیگه نوجوان ها و جوان های ایرانی تفریح سالم دیگه ای ندارن و بیشتر وقت خودشون رو به بازی کردن می گذرونن شاید به خاصر همین بزرگ تر ها زیادی روی این تفریح حساس شدن(البته دلایل دیگه ای هم داره که بعضی از دوستان گفتن) واقعا کشور های دیگه رو نگاه کنید چقدر تفریحات دیگه ای دارن! تابستان ها مدارسشون اونا رو به کمپ های تابستونی می برن، کلی کنسرت های باحال دارن، کلی فستیوال های خفن دارن، زمستان که میشه می تونن برن اسکی البته بماند که کار هر کسی نیست و البته خرج زیادی هم برای این نوع تفریح ها نداره! ماها چی ؟! چند تا تفریح سالم دیگه داریم؟ خوب مسلما بیشتر افراد به این تفریح کشیده میشن ! آدم باید تو زندگیش دل خوشی داشته باشه ، تفریح داشته باشه ، باید از زندگیش لذت ببره تا همیشه شاد و پر انرژی باشه اما متاسفانه…

  ۰ ۰
 39. I AM ALONE گفت:

  سلام.عالی بود.خسته نباشی.خدا کنه اینو تو مجله هم چاپ کنن تا اونایی که نمی تونن بیان سایت هم اینو بخونن.
  یه درخواست.اجازه میدین این مطلبو با ذکز منبع بذارم تو وبلاگم؟

  ۰ ۰
  1. Albert Wesker گفت:

   با ذکر منبع همراه با لینک و نام نویسنده … بله

   ۰ ۰
 40. اما سیروس جان ما فقط و تنها برای خوش گذرانی و تفریح به دنیا نیامدیم مگه نه ;;)

  ۰ ۰
  1. Sirius گفت:

   اگه منظورت منم بنده نام کاربریم سیریوس هستش نه سیروس!
   منم نمی گم فقط برای خوش گذارنی و تفریح به دنیا اومدیم ، منم نمی گم همه کارهای دنیا رو بزاریم کنار و فقط بازی و تفریح کنیم
   من دارم میگم تفریح یه نیاز انسانی و این نیاز هم باید رفع بشه جوانان و نوجوانان هیجان و تفریح می خوان و باید از این سنین نهایت استفاده رو بکنن خیلی ها از بزرگتر ها هستن که می گن ما که جوانی نکردم ! خوب یعنی چی؟ یعنی طرف از زندگیش لذت نبرده ، پشیمون ولی من میگم آدم باید قدر این لحظات رو بدونه و از زندیگش لذت ببره چون واقعا تو این سن کارهایی رو می تونن انجام بدم که طرف یکم پا به سن بزاره از انجان دانش عاجز

   ۰ ۰
 41. amir hossein گفت:

  قشنگ ترین متن زندگیم

  ۰ ۰
 42. Gish2012 گفت:

  حسین جان دستت درد نکنه که حرف دل مون رو زدی.

  ۰ ۰
 43. conner گفت:

  باید سخنان شما رو با آب طلا زد روی کاغذ های تبلیغاتی و تو کل ایران پخش کرد =D> =D> =D> =D>

  ۰ ۰
 44. u.me گفت:

  خب که چی؟ علیک سلام، به این دنیای دیوانه خوش آمدی.

  ۰ ۰
 45. V E R G I L گفت:

  آقای حسین براتی ، واقعا ممنون از متن بسیار زیبات .
  خسته نباشی .
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  جاگرنات مایکرو

  ۰ ۰
 46. m.a 07 گفت:

  افرین واقعا عالی بود.من که با اکثر حرف های شما موافقم. ;) =D>

  ۰ ۰
 47. LUDA-CRIS گفت:

  ممنون حسین عزیز.فوق العاده عالی و زیبا و بی نظیر بود.به نظر من هم زیاده روی در هر کاری بده.بازی که دیگه جای خود داره.حتی تو درس خوندن و کارهای روز مره هم نباید زیاده روی کرد که اصلا موثر نخواهد بود.باز هم متشکر از مقاله ی جذابت.

  ۰ ۰
 48. silver گفت:

  من یک گیمرم وبه گیمر بودنم افتخار می کنم!
  وقتی در حال بازی کردن ندای وظیفه ای وناخود آگاه شرکت سازنده رو تحسین می کنی…
  وقتی شیفته شخصیت مکس پین میشی…
  وقتی باکلی دنگ وفنگ یه معما پرتالرو حل می کنی…
  وقتی اونقدر محو چندضرب زدنی که انگشتات دردمیگیره ولی با دیدن یه دمو باکیفیت وکله کچل کریتوس خستگیت در میره…
  وقتی روزا رو میشماری تا رزیدنت اویل۶ بیاد…
  وقتی میای دنیای بازی کل کل میکنی یا با خوندن نقدهای مجلش خر کیف میشی…
  با صدای بلند(البته تو دلت) میگی:
  من یک گیمرم و به گیمر بودنم افتخار می کنم!
  بعضی وقتابا خودت می گی چرا یه سری این لذتا رو از دست می دن؟؟!!
  —————————-
  COD Team

  ۰ ۰
 49. shayan xbox گفت:

  خیلی خیلی ممنونم واقعا حرف دل تمام گیمر ها بود امیدوارم روزی برسه که واقعا دیگران این گونه راجع به ما قضاوت نکنند. چون گیم درواقع یک دنیای مجازی برای ماست که در محدودیت به سر می بریم و در کشورمون خیلی کارهارو نمی تونیم انجام بدیم اما توی این بازی ها می تونیم آزادانه کارهایی رو که نمی تونیم تو دنیای واقعی انجام بدیم رو تجربه کنیم. در واقع به نظر من تعریف دنیای مجازی همینه.
  با تشکر از مقاله ی خوبتون

  ۰ ۰
 50. LUDA-CRIS گفت:

  یه بار دیگه متنو خوندم.واقعا دمت گرم.ما قشری هستیم که کم ترین اهمیت رو در جامعه برای ما قائل هستند و مطمئنا همون طور که گفته شده فرهنگ سازی اشتباه عامل اصلیشه.همین و بس.

  ۰ ۰
 51. Mr. EZIO گفت:

  خیلی زیبا بود!!!موقع خوندن بغضم گرفته بود!!!! :((
  واقعا ما گیمر ها خیلی بیچاره هستیم!!!!کافیه بری تو اتاق سریع میگن ای بابا دوباره رفتی بازی کنی مگه تو بچه ای؟؟؟مثلا ۱۶ سالته خجالت بکش برو به جا بازی دوتا کار یاد بگیر!!!بابا به خدا بازی هم کاره شما ها نمیدونید اگه بحث سره بچه بودن هستش الان متین ایزدی نوزاد هستش!!!! :))
  چرا هر اتفاقی رو به بازی ربط میدن!!!دیواری کوتاه تر از دیوار گیم وجود نداره!!!!؟؟؟؟
  هی میگن بازی نکن پاشو برو تو جامعه ببین چه خبره!!!الان تو جامعه گرگ زیاد شده،شکست میخوری ها!!!بابا گرگ کجا بود؟؟؟؟انقدر تو اسکایریم اژدها کشتیم که گرگ عددی نیستش :))
  انقدر کارها تو بازی انجام دادیم که به نظرم هیچ گیمری تو هیچ چیزی شکست نمیخوره!برای مثال:
  تو کال آف انقدر جنگیدیم که تو جنگ شکست نمیخوریم!!!من خودم به شخصه با پدرم رفته بودم غرفه تفنگ بادی!!!پدرم که سابقه تیراندازی داشت دوتا به هدف زد من همه رو!!!مسئول غرفه پرسید از کجا بلدی میگم از بازی!!!میخنده!!!!آخه خنده برا چی؟؟؟؟؟ x-(
  انقدر dirt و nfs بازی کردیم که دیگه نیازی به کلاس رانندگی نیست!!!
  و خیلی بازی های دیگه که خودتون بهتر میشناسید.به هر حال با این وضعیت من که خیلی دلم پره و حرف بیشتر دارم ولی خارج از حوصله شما دوستان است!!!

  ۰ ۰
  1. GAME STAR گفت:

   موافقم . وقتی کلاس دوم دبیرستان رفتم میدان تیر برا دفاعی . سربازه ازم پرسید نمی ترسی که منم نه از بس کال آف دیوتی بازی کردم . به صدا و لگد اسلحه عادت کردم . یارو زد زیره خنده :((

   ۰ ۰
  2. Mr. EZIO گفت:

   من موندم علت خنده چیه؟ x-(

   ۰ ۰
 52. Reza Assaie گفت:

  حرف هاتون قشنگ بود اما درد ما بازیبازا با این حرف ها تسکین پیدا نمیکنه!! زخم خیلی عمیق تر از این حرف هاست…. مخصوصا اینجا تو ایران!

  ۰ ۰
 53. GAME STAR گفت:

  تنها سرگرمی من تو این دنیا بازی اس

  ۰ ۰
 54. GAME STAR گفت:

  عکسه آخری هم بسیار زیباست

  ۰ ۰
 55. agesh گفت:

  داداش ناز شصتت چیزی نمیشه گفت فعلا باید سوختو ساخت .

  ۰ ۰
 56. Don . Corleone گفت:

  عیب نداره ؛ آدم تو محدودیت ها پیشرفت میکنه !

  ۰ ۰
 57. KNOCK.!.KNOCK گفت:

  عنوان بهتر در این مجله این بود که بگیم : سلام ایران من هم یک گیمرم ……. شکایات انقدر زیاد که به نوشته نمیاد …………………..

  ۰ ۰
 58. MEHDIETZIO گفت:

  ممنون خوب بود :))

  ۰ ۰
 59. amir.gtm گفت:

  فقط واقعا حرفای خوبی زدی و درد دل گبمرا رو گفتی و جای بحث هم نیست دیگه
  خیلی خیلی ممنون
  و کلا دستت مرسی ;) ;) ;) ;) ;)

  ۰ ۰
 60. پارسا گفت:

  فوق العاده بود
  تا تو ایران جا بیوفته ماها مردیم
  یه مشت ادمه احمق که فکر میکنن هرکی مثل خودشون نباشه ناسالمه
  همشونو باید از چیز اویزون کرد

  ۱ ۰
 61. Crusader_gamer گفت:

  سلام به خدا راسته، ما انگار مجرمیم و همش مجبوریم قایمکی بازی کنیم یا برای دو ساعت بازی منت عالم و آدم رو بکشیم .ما جزو مظلوم ترین افراد جامعه هستیم.یه پامونو یه کوچولو کج میزاریم مار رو محروم می کنن از بازی . ما قشر مستضعف هستیم :( .

  ۲ ۰