بالاخره منتشر می شوند یا خیر

توسط Kurosaki Ichigo در ۵ شهریور ۱۳۹۱ , ۰۱:۴۰

صنعت بازیهای رایانه ای یکی از سنگین ترین بخش های سرگرمی در دنیا است و همیشه تاریخ انتشار بازیهای رایانه ای یکی از چالش بر انگیز ترین بخشها است، متخصص ها و افراد زیادی در دنیا مشغول شغل شریف تاریخ سازی برای بازی ها هستند چرا که یک بازی خوب و عالی اگر در یک تاریخ نادرست منتشر شود ممکن است حتی در فروش و نظرات منتقدین هم شکست سنگینی بخورد .اما در این بین یکی از بدترین خبر ها برای بازی کننده ها و حتی بازیساز ها خبر تاخیر در انتشار یک بازی است .

در واقع بازی کننده ها حاضر هستند که خبر لغو ساخت یک بازی را بشوند اما خبر تاخیر سالانه را نشنوند !

تاخیر ها عمدتا به دلایل فنی است، وجود باگ ها در بخش های هوش مصنوعی یا گرافیکی بازی باعث می شود که تیم فنی انتشار و تایید نسخه نهایی بازی ها را به تعویق بیاندازند .

اما اخیرا دلیل های جالبی نیز برای تاخیر ها پیدا شده است . یکی از این دلایل انتشار بازیهای پرفروش است به طور مثال در زمان انتشار بازیهای شوتر مثل ندای وظیفه بازی های تیر اندازی دیگر منتشر نمی شوند و بازیهای سبک دیگر نیز کمتر منتشر می شوند و با تاخیر چند ماهه منتشر می شوند مگر اینکه رقیب اصلی یکدیگر باشند مثل EA و اکتیویژن .

این مورد در زمان انتشار بازی های بزرگ مثل GTA هم صدق می کند ، واقعا باید به خاطر وجود این بازی ها دیگر بازی ها تاخیر داشته باشند ؟ حتی بازی هایی در سبک هایی کاملا متفاوت ؟

اما دیگر صنعت بازی سازی پا را نیز از این فراتر گذاشته است و چند سالی است که کلا خبر انتشار و تاریخ دقیق بازیهای پخش نمی شود . حتی بازی هایی وجود دارند که چندین سال هستند که در حال ساخته شدن هستند اما مدام تغییر می کنند و وقتی هم منتشر می شوند با بدترین وضع ممکن در همه بخش ها به دست بازی کننده ها می رسند . نمونه بارز این بازیها ، بازی دوک نوکم بود !

هنوز ما نمی دانم دلیل این عدم شفافیت ها از سوی سازنده ها چه موردی است .حتی بازیهای مهم هم به این مشکل دچار شده اند و بعد از انتشار چند تریلر و تصویر و دمو بعد از مدتی خبر از انها پخش نشده است و به یکباره خبر تاخیر چند ماهه یا سالانه در انتشار انها منتشر شده است . حتی بازی هایی بوده اند که اصلا خبر انتشار انها تا چند سال به صورت راز و ابهام وجود داشته است.مثال های زیر تنها نمونه بارز “مشت نشان از خروار” است که در صنعت بازیها رایانه ای کاملا وجود دارد .

شاید حافظه ما انقدر قوی نباشه که همه بازی ها را بگوییم اما این بازیهایی که در زیر گفته شده اند دیگر واقعا شورش را در اورده اند در مشخص شدن تاریخ انتشار !اگر بازی های از قلم افتاده است پوزش می خواهیم.

The 2K XCOM re-boot

وقتی خبر این بازی در دنیا منتشر شد امید کمی به ان داشتم اما وقتی فهمیدم که تیم سازنده بایوشاک مشغول ساختن این بازی هستند امیدم به این بازی زیاد شد اما در کمتر از یک سال خبر تاخیر و تاریخ نامعلوم انتشار این بازی من رو ناامید کرد . تقریبا یک سالی است که خبری از روند ساخت این بازی به گوش نمی رسد و خیلی قاطع باید گفت که این بازی از لیست بازیهای مورد انتظار من خارج شده و حتی رقبتی به خرید آن هم ندارم .دیگه کم کم باید منتظر خبر لغو شدن ساخت این بازی باشیم .

The Last Guardian

یک بازی کاملا صاحب نام در تاخیر !

وقتی به سابقه تیم سازنده و بازی های انها نگاه می کنیم مطمئن میشویم که به یک بازی خوش ساخت در داستان و گرافیک و گیم پلی طرف هستیم اما واقعیت چیز دیگری است .

در واقع این بازی خیلی وقت پیش برای پلی استیشن ۳ کامل شد اما بازی نبود که کارگردان اصلی بازی می خواست برای همین کل پروژه پاک شد و از اول همه چیز شروع شد .بعد دوباره موتور پایه بازی تغییر کرد و بعد ایده های اصلی بازی به خاطر ضعف کنسول سونی و ضعف فنی تیم سازنده از بازی حذف شد( هوش مصنوعی بازی واقعا سنگین بود و کنسول واقعا برای پردازش چنین هوش مصنوعی از لحاظ فنی اماده نبود)  . کار تا جایی پیش رفت که عملا کارگردان اصلی بازی از تیم اصلی جدا شد و فقط به روند ساخت بازی نظارت می کرد.بعد از مدتی هم خبر دار شدیم که تیم های دیگر برای تکمیل بازی به کمک تیم اصلی رفتند . بعد از مدتی شایعه شد که اصلا این بازی برای این نسل منتشر نمیشود و برای نسل بعد کنسول سونی خواهد بود و قرار همه چیز از اول ساخته بشه با موتور های قوی تر !

کلا این بازی لغو بشه خیال چند میلیون نفر راحت میشود .

تقریبا دو سال است که هیچ تریلر و تصویر جدیدی از بازی منتشر نشده و همه چیز مدام ساخته میشود و بعد دوباره پاک میشود و باز روز از نو !

Bioshock Infinite

اگر همه چیز طبق برنامه پیش می رفت باید تا امروز این بازی را چند بار به اتمام رسانده بودیم اما تاخیر های پیاپی باعث شده است که انتشار این بازی به تاریخ نامعلومی از بهار سال اینده موکول شود !دلیل چه بود ما هم نمی دانیم !
این بازی فقط به خاطر سبک فوق هنرمندانه اش در همه چیز است که تا این لحظه همچنان پر طرفدار باقی مانده است . با این حال این همه تاخیر برای این بازی اصلا خوب نیست و ممکن است بازی کننده ها اصلا از نتیجه نهایی راضی نباشند مخصوصا که دو نسخه قبلی بازی فوق العاده بوده اند اما این نسخه با تغییر ۱۸۰ درجه ای مسیر بازی از دریا به اسمان باعث شد عطش بازی کننده ها نسبت به ان بیش از حد شود ولی با این تاخیر ها نه تنها عطش بازی کننده ها بیشتر نمی شود بلکه کم کم نا امیدی از کیفیت نهایی بازی است که دل های مارا پر می کند .

Final Fantasy Versus XIII

این بازی قرار است در اینده جایگاه اول دوک نوکم را برای سال ساخت تصاحب کند .

کمپانی اسکوئر اونیکس هم به عنوان ناشر و هم به عنوان سازنده واقعا جایگاه خیلی خوبی در بین بازی کننده ها دارد اما این نسخه از بازی فاینال فانتزی واقعا اشک همه بازی کننده ها مخصوصا طرفداران این بازی را در اورده است . تقریبا ۶ سال و نیم است که خبر ساخت ان منتشر شده است و مدام خبر های ضدونقیضی از ان به گوش می رسد حتی خبر لغو ساخت بازی هم چند بارمنتشر شده است .

این بازی در بین سازندگان به یک جوک خنده دار هم تشبیه شده است و خیلی ها بر این باور هستند که در واقع اسکوئر اونیکس چند نسخه از این بازی را قرار است منتشر کند نسخه های XIII, XIII-2, XIII-3 الی ۱۴ این بازی ، و با این روند تا ۱۵۰ سال اینده برنامه کاریش پر خواهد بود !

جواب دادن به این تاخیر ها و دلیل انها خیلی سخت است و شاید ما بازی کننده ها نیز کمی عجول شده ایم !اما بعضی کار های این سازندگان نیز واقعا اعصاب خودر کن است ۱ مثلا همین کمپانی معظم راک استار چند هفته است که علاقه مندان سری GTA را در خماری کامل قرار داده است و هر چند هفته ۴ عدد عکس از روند بازی منتشر می کند تا همچنان همه را در خماری بازی نگه دارد بدون اینکه حتی تاریخ انتشار بازی مشخص باشد ؟واقعا مشخص کردن یک تاریخ حتی برای ۲ سال بعد اینقدر سخت است ؟

شاید خیلی ها فکر کنند که این تاخیر ها باعث بهبود بخش فنی و گیم پلی بازی می شود اما واقعا نتیجه همان است ؟
بازی که طی چند سال ناقص ساخته شده است با تاخیر چند ماهه و یا سالانه مشکلش حل می شود ؟
چند مورد سراغ دارید که تاخیر باعث بهبود روند و بخش فنی بازی شده است ؟از تعداد انشگتان یک دست بیشتر است ؟
به هر حال و با توجه به این که به پایان این نسل نزدیک هستیم و در دو سال های اینده نسل جدید کنسول ها معرفی خواهند شد، این روند تاخیر ها واقعا می تواند لطمه های جبران ناپذیری را به این صنعت وارد کند .

بهتر است به لیست ویژگی های نسل بعد این گزینه را نیز اضافه کنیم که تاخیر در انتشار بازی ها ممنوع باشد !

دیدگاه
۴۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

42 Replies to “بالاخره منتشر می شوند یا خیر”

 1. Ichimaru Gin گفت:

  ببخشید بابت اسپم !
  من برگشتم ! دلم برای همتون یه ذره شده بود …مخصوصا خود دنیای بازی .. شنیدم کولاک کرده این مرداد ماه . دست همه بروبچه های تحریره درد نکنه . قسمت نبود که ما کنارتون باشیم اما واقعا به یادتون بودیم .

  ۰ ۰
  1. black mask گفت:

   عالی بود. واقعا بابت این مقاله ازتون ممنونم!خیلی وقته اقایه براتی سری به سایت نمیزنید!

   ۰ ۰
  2. Bardia گفت:

   چیزی که هممون بهش اطمینان داریم اینه که راک استار فقط و فقط شاهکار میسازه! :mrgreen: و ای لعنت به تو فارکرای ۳ که مارا در این تابستان بدون یک بازی درجه یک گذاشتی و رفتی! :((
   __________________________________________________________________
   احبمس

   ۰ ۰
  3. mostafa133 گفت:

   خوشحالیم که برگشتی حسین عزیز!جای خالیت کاملا حس میشد! :wink: :wink:

   ۰ ۰
  4. saeed mirabi گفت:

   توی کتلت سازی گیر کرده بودی !!! :D راه حلش گفته بودم .
   اما گوش نکردی !!! :D خوش آمدی برادر

   ۰ ۰
  5. Ichimaru Gin گفت:

   نه سعید جان زدیم توی کار ماکارنی و دم پختک !!!! تازه فهمیدم با تخم مرغ چه چیز ها که نمیشه درست کرد !!! اون راه حل هم اولش خوبه ولی بعدش خرج به شدت بالا می ره و خودش میشه یه معضل بزرگ ..

   ۰ ۰
  6. saeed mirabi گفت:

   بگو پس علت تاخیر زیادت همین بوده !!! :D
   این خرج را خوب آمدی یاد ویچر افتادم !!! :D

   ۰ ۰
 2. David Beckham گفت:

  واقعا میشه گفت بین این بازیها بازیه انحصاری سونی The Last Guardian از همه بیشتر تاخیراش به چشم اومد!چون سونی این بازی رو تو سال ۲۰۰۹ معرفی کرد و خبر از یک بازیه بزرگ داد ولی تو e3 2010 و e3 2011 اصلا خبری ازش نشد و اخیرا هم هی میگن کنسل شد نشد شد نشد :| :| بایوشاک هم که دیگه صبرم برای بازی کردنش داره لبریز میشه :|
  بسیار مقاله ی خوبی بود و این نوشته حرف تک تک ما بود
  مرسی
  _________________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 3. black mask گفت:

  خوب اینم از این بازی هایه تاخیری و در بعضی موارد کنسلی هایه اینده!
  ۱.Xcom:خیلی دوست داشتم ببینم این بازی چطور از اب درمیاد و ایا میتونه یه شاهکار باشه؟جواب:با این xcom جدیدی که معرفی شد احتمال کنسل شدن این بازی خیلی زیاده!
  ۲.the last guardian: اینام که دهنه ماهارو سرویس کردن با این بازیشون به خدا!اون میگه بازی رو به اتمامه این میگه کارگردان بازی از تیمه سازنده جدا شد اون میگه کنسل شد سونی میگه در دست ساخته و به زودی منتشر میشه! ما که نفهمیدیم اینا میخوان با این بازیه بی زبون چیکار کنن! :-|
  ۳.bioshock infinite:خیلی این مجموعه رو دوست دارم و منتظرشم شدید!عیبیم نداره ۱بار تاخیر که به کسی بر نمیخوره!
  ۴.final fantasy versus XIII: باشه برا طرفداراش به من ربطی نداره!! انیمه هاشو بده بیرون ما حال کنیم :lol:

  ۰ ۰
 4. xneon 360 گفت:

  زمان حلال بیشتر مشکلانه ولی. برخی پروژه ها فقط روی کاغذ موفقند نه در عمل! – پرنده کله سگی؟ :|

  ۰ ۰
 5. elite gamer گفت:

  دستت درد نکنه حسین براتی عزیز . واقعا یک تاخیر مخصوصا بازی های بزرگ میتونه یک گیمر رو نابود کنه . prey 2 هم هی تاخیر میخوره . :cry:

  ۰ ۰
 6. john marston9 گفت:

  !!!!!نمیدونم چرا منتظر هیچ کدوماشون نیستم!??واقعا متعجبم

  ۰ ۰
 7. victor hogo گفت:

  بابت مقاله ی زیبا ممنون.
  واقعا هم ناراحت کنندس این تاخیر بازی ها. از بین اینها از تاخیر بایوشاک خیلی ناراحتم

  ۰ ۰
 8. The End Of Ps گفت:

  یه بازی دیگه هم هست که تاخیرات زیاد داشت و اصلا معلوم نیست چی شد :-? اونم بازی Agent از راک استار و انحصاری ps3 که هنوزم که هنوزه در سایت رسمی خوده راک استار بازیش هست :-| ولی هیچی ازش نمیگند !! و اینم لینک
  rockstargames.com/agent/
  ________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. general amin گفت:

   دقیقا . بازی the last guardian هراز چند گاهی خبر کنسل شدنش میاد ولی این دیگه هیچی :wink:

   ۰ ۰
 9. conner گفت:

  ممنون من که از بعضی از این بازی ها انتظار ندارم حالاحالا ها بیان

  ۰ ۰
  1. Marlon Brando گفت:

   Bioshock Infinite احتمالا ۲۰۱۳ منتشر میشه

   ۰ ۰
 10. Sirius گفت:

  بسیار بسیار عالی و زیبا خسته نباشی
  واقعا تاخیر یعنی ضد حال ، یعنی سماق میک زدن ، یعنی :| !
  البته توی این لیست من واقعا فکر نکنم Bioshock :Infinite بازی بدی از آب در بیاد کن لوین آدمی نیست که سر بازی ای که برای ساختش پستی و بلندی های بسیاری رو پشت سر گذاشته اینطوری دنباله شو خراب کنه کن لوین برای ساخت بایوشاک ۱ هم خیلی وسواس به خرج داد، بعضی وقت ها سازندگان اگر یه مدت در آرامش بیشتری کار کنن نتیجه خیلی بهتری میشه!
  اما The Last Guardian، با اینکه ps3 ندارم اما با تمام وجود دلم می خواست این بازی ساخته بشه این بازی به دور از هر گونه کلیشه ای در بازی های ویدئویی بود و واقعا اگر این بازی خوب ساخته میشد … دیگه خودتون می دونید بقیه شو حدس بزنید

  ۰ ۰
 11. Sari gamer گفت:

  ممنون مقاله ی خوبی بود واقعا تاخیر بایوشک کمر منو شکست

  ۰ ۰
 12. کمر دشمنت بشکنه /:) من از تیپ های جلف خوشم نمی یاد اما تیپ این قهرمان پایان رویایی ترکیبی از لباس سنتی و امروزی هستش :-? خلاصه تیپ خیلی خوبی ساختن

  ۰ ۰
 13. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  با تشکر ازحسین براتی عزیز! (Ichimaru Gin)
  خوشحال از بابت حضور حسین عزیز… ناراحت از ارسال نشدن پیام برای ایشان… بارها قصد ارسال پیامی را برای شما از طریق سیستم پیام خصوصی داشتم اما با اشکال مواجه شده و ارسال پیام با خطا روبرو میشد(همینطور در ارسال پیام برای برخی دیگر ازدوستانم!). در هر حال موفق و سلامت باشی.

  درباره “این مورد در زمان انتشار بازی های بزرگ مثل GTA هم صدق می کند ، واقعا باید به خاطر وجود این بازی ها دیگر بازی ها تاخیر داشته باشند ؟ حتی بازی هایی در سبک هایی کاملا متفاوت ؟”
  باید بگویم بله… همینطور است. زمان انتشار بازی ها بسیار مهم و تاثیر گذار است. خصوصا در بازیهای مشابه در ژانر!
  اما تاخیر انتشار در بازیها فقط منتج از این موضوع نمی شود. بلکه مشکلات فنی و مالی و اختلافات میان شرکتهای تولید کننده و بازی ساز در تاخیر آنها نقش بسزایی را ایفا می کنند. بازی دوک نوکم مثال خوبیست.
  تیم ویلتس(از شرکت آی دی/Id) نحوه عملکرد شرکت ولو/Valve را در ارتباط با بازی نیمه جان/Half Life ستوده و شیوه تبلیغاتی و درز نکردن اطلاعات درون بازی را در این ستایش به مدح کشیده است. این متد ارتباط نزدیکی با تجربه و زیرکی شرکتهای سازنده بازی در برخورد تبلیغاتی بازی با بازیبازها را داشته و ما را به ستایش وامیدارد.
  **اما انتظار… انتظار سیراب شدن برای یک تشنه گرمازده و سراب دیده(بازیباز طرفدار یک بازی خاص)، عطشش را دو چندان کرده و او را دست به آسمان برای لحظه سیرابی(برای شنیدن خبرهای جدید و امید بخش از بازی)…**
  این انتظار تاثیر و کارکرد خودش را بخوبی ایفا می کند…نگران نباشید حسین عزیز!

  بازی آخرین محافظ/The Last Guardian : (یک بازی کاملا صاحب نام در تاخیر !… بدون تاخیر: ممنون.)
  بعید می دانم که هوش مصنوعی این بازی توانسته باشد سخت افزار پلی استیشن۳ را به چالش بکشد! به بازی اسکایری دقت کنید. این بازی با آن محاسبات محیطی و گرافیکی درکنار رفتارهای دامنه دار و گسترده هر موجود در محیط پهناور بازی، توانسته است در این کنسول نیز عرضه شده و بدرخشد(جز درخشیدن انتظار دیگری از این بازی نمی رفت. طرفدار بحق این بازی هستم). اما برای موتور بازی سازی می تواند دردسر ساز شود. بله… نکته و اشکال فنی به وجود آمده در موتور بازی سازی نهفته است.

  بازی شوک زیست محیطی:بیکران / Bioshock Infinite : (سبک فوق هنرمندانه اش!… به سبک خودم: باز هم ممنون)
  نگران و ناامید از کیفیت نهایی(هنری) بازی نباشید. نگران بخش داستانگویی این بازی باشید. دیگر با رمان و کلمات جادویی اش روبرو نیستیم.

  بازی فانتزی نهایی / Final Fantasy Versus XIII : (جوک خنده دار!… دیدگاه من: هر جوکی خنده دار نیست.)
  فانتزی نهایی همیشه توانایی برانگیختن احساسات ِ توام با نهایت گیم پلی فانتزی را دارد. این بازی یک از بازیهای سرچشمه است!!! که مورد الگوبرداری بازی سازان دیگر قرار گرفته و در تاریخ بازیهای ویدیویی جاودان شده است. تاخیر در عرضه بازی فانتزی نهایی در دنیای بازیهای ویدیویی یک “پایان فانتزی/ Finality Fantasy” است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!چ.ط.و.ر. ب.و.د!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  >>>>>>>>><<<<<<<<
  با تشکر از همه دوستان عزیز!
  زایش بازیهای مبارزه در خلیج عدن و گرشاسپ: راز اژدها و سیاوش را به جامعه بازی سازان(نو بازی سازان) و بازی بازان تبریک می گویم که وارثان اصلی دنیای بازیهای ویدیویی هستند.
  ///////////////////////////////////////////////////////||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
  آخرین دیدگاههای این حقیر:
  در تاپیکهای "اسپکتور: بازی‌سازان فقط بر خشو.نت و خون.‌ریزی تمرکز نکنند" و "گیمزکان ۲۰۱۲ خلاصه کنفرانس یوبی سافت" و "Blizzard: برای حذف یونیت‌ها از Starcraft II مشکلی نداریم" و " غرفه بن.یاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و حضور فعالان عرصه گیم ایر.ان با استقبال بالای بازدیدکنندگان در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۲ آلمان روبرو شد" و "Iwata : نینتندو نمی خواهد با انتشار DLC ، گیمران احساس فر.یب خوردگی بکنند" و "10 دلیل که ویندوز ۸، نسخه ی قبلی را نا.بود می کند" و " مد.یرعامل بن.یاد ملی بازی‌های رایانه‌ای: قبول دارم دریافت پول هولو.گرام منع قانو.نی داشت" و "تاسیس انجمن ملی باز سازان" و " ممنو.عیت عناوینی چون World of Warcraft و Diablo III در ایر.ان" و "اکتیویژن: نسل بعدی گوشی های موبایل باید در حد Xbox 360 باشند" و " Mass Effect 3 : Leviathan ، شما را به اعماق اقیانوس میبرد" و "بالاخره منتشر می شوند یا خیر"
  ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||//////////////////////////////////////////////////////

  ۰ ۰
  1. Ichimaru Gin گفت:

   سلام اقا حامد .. پیغام خصوصی من که سالمه و پیغام دریافت میکنه .. اگه نمی تونی برام ایمیل کن .. داری ایمیلم رو ؟؟

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   سلامی دیگر…
   متاسفانه(سیستم پیام خصوصی) ارسال چندین پیام خصوصی مرا با خطا مواجه کرده…
   علت…نامعلوم؟!
   البته دوباره سعی می کنم…
   ایمیل شما اگر از سرور dotissoft است را در اختیار دارم.

   امیدوارم به نثر دلخواه خودت دست یابی. نظرت راجب کمیک نویسی چیست؟

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   MR.Hossein:
   “My Comment” …May to be Baned…
   “My Message”… System Erorr …
   Email…Yes

   Thank you

   ۰ ۰
 14. darksiders2 گفت:

  مقالتو کامل خوندم دستت درد نکنه.

  ۰ ۰
 15. plus گفت:

  is very very good =D> =D>

  ۰ ۰
 16. LUDA-CRIS گفت:

  بسیار متشکر حسین عزیز.خسته نباشی.واقعا از بازگشتش خوشحال شدم.جات خالی بود.
  در مورد تاخیر ها نیز به نظر من سردسته ی این بازی ها همین اخرین نگهبان هست.کلا معلوم نیست داستانش چیه.یه بار تا مرز ساخته شدن رفته بعد دوباره تیم سازنده عوض شده.الانم معلوم نیست اصلا تو کدوم مرحله ی ساخت به سر میبره.ولی باز هم بایوشاک هنوز زیاد از تاریخ اعلام شدش نگذشته.باید تا الان دو سه بار تمومش میکردیم ولی در مقابل اخرین نگهبان در تاخیر حرفی برای گفتن نداره.به نظر من Rise هم میتونست در این لیست حضور داشته باشه.باز هم ممنون.

  ۰ ۰
 17. william wallace گفت:

  خیلی ممنون واقعا مقاله خوب و جالبی بود و میشه گفت حرف دل خیلی از ماها بود…مخصوصا The Last Guardian که همچنان در انتظارشم.
  _______________

  فرزام از SONY make.believe

  ۰ ۰
 18. Marlon Brando گفت:

  The Last Guardian و Bioshock Infinite هر چقدر هم تاخیر داشته باشن،بازم براشون صبر میکنم.
  مخصوصا Bioshock Infinite. :X
  ——————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 19. GAME STAR گفت:

  سلام مخصوص به حسین جان . بازگشت ات را تبریک می گم . این تاخیر ها به ضرره بایوشک و ایکس کوم هست . باعث می شه انتظارها بالا بره و اگر کوچکترین ایرادی تو بازی پیدا بشه طرفداذان دسته رد به این بازی ها بزنند
  :D :X

  ۰ ۰
 20. جناب براتی قدمتون سبز دوست عزیز………….به نظرم صبر کردن بهترین کاریه که باید کرد البته که خیلی سخته اما چاره های نیست………. pc$

  ۰ ۰
 21. general amin گفت:

  The last guardian رو تا ابد هم صبر می کنم تا بالاخره منتشر بشه . همین یکی دو تا عکسش دل ما رو برد چه برسه خود بازیش بیاد …

  ۰ ۰
 22. mostafa133 گفت:

  تاخیر دیگه عادی شده و فکر میکنم اجتناب پذیر شده ولی مهم اینه که اگر تاخیر میخوره در جهت مثبت باشه و باعث پیشرفت بازی بشه!!نه مثل Duke nukem که بعد ۱۴ سال یه بازی واقعا مضخ.رف تحویل گیمرا داد!در آخر هم امیدوارم فنهای ps3 به معشوقشون (the last guardian) برسن!
  تشکر حسین عزیز!
  $Pc

  ۰ ۰
 23. deniro گفت:

  مقاله با کلاسی بود حسین خان ممنون ازت فقط بایوشاک حتما سورپرایزمون خواهد کرد

  ۰ ۰
 24. kritoos گفت:

  این تاخیرها کلا برای بازی و طرفدارنش میتونه بد باشه !
  گیمری که برا یک بازی چند سال صبر میکنه قطعا انتظار یه بازی خوب و کامل رو داره در این صورت با وجود کوچکترین مشکل در بازی انتظارات گیمر برآورده نمیشه!

  ۰ ۰
 25. saeed mirabi گفت:

  تاخیر بازی برای گیمر !!! یعنی مرگ تدریجی یا سوختن مثل شمعی که داره تمام میشود.
  این تاخیر ها باعث کچلی میشود !!! :D با سکته قلبی از حرص خوردن زیاد گیمر میشود .
  کافی از بنیاد بازی های رایانه ای ایران بخواهید آمار این موارد برایتان بگوید و آنوقت به عمق
  فاجعه بیشتر پی میبرید !!! :D
  با تشکر از حسین براتی عزیز خوش آمدی برادر
  __________________________________
  SONY make.believe-(انجمن Martial Art’s )

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   میرابی عزیز! در خبر ” Mass Effect 3 : Leviathan ، شما را به اعماق اقیانوس میبرد ” دیدگاهی را برای شما نوشته ام که در صورت تایید می تواند در برابر دیدگان شما قرار گیرد.

   درباره تاخیر بازیها… اگر اینطوری است که دیگر از سعید میرابی عزیز نباید چیزی باقیمانده باشد!(شوخی)
   درباره بن-یاد…و آمار… یادت می آید آمار تعداد بازیبازهای این سرزمین را منتشر کرده بودند؟ سی و چهل میلیون بود!!!… این میلیون بازیباز، اگر با تاخیر روبرو نشوند با تورم روبرو می شوند!!! (شوخی با بن-یاد و معذرت بخاطر در یاد ماندن این خاطرات خبری در اذهان بازیبازها…)

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 26. Gish2012 گفت:

  حسین جان دلم برات یه ذره شده بود.
  ___________________
  درباره ورسس ۱۳ به نظرم اسکوئر میخواد اونو برای نسل بعد آماده کنه. به نظر من اولین بازی که با موتور گرافیکی جدید اسکوئر ساخته و منتشر خواهد شد همین بازیه.
  ___________________
  درباره X-COM و بایوشاک اینفینیت:
  استودیوی سازنده شون یک‍یه و یا داره همزمان و به طور بسیار جدی و تمام وقت روشون کار میکن
  یا این که فقط به بایوشاک چسبیدن و بعدش ساخت ایکس کام رو ادامه میدن.
  ___________________
  این Last Guardian رو هم زودتر لغو کنن خیال همه راحت بشه.
  ___________________
  ممنون از مطلبت حسین جان
  ___________________

  COD Team
  $pc

  ۰ ۰
 27. GeneralMMK گفت:

  Prey2 هم همست البته آخرین نگهبان بعید میدونم حالا حالاها بیاد ولی بایوشاک اینطور که از تریلراش معلومه تقریبا آماده شده و به نظر میاد بازی جالب و خوبی هم باشه.

  ۰ ۰
 28. T-Bag گفت:

  نشد که بشه
  _____________
  PS3 Is GOD
  SONY make.believe

  ۰ ۰
 29. به نظر من The Last Guardian به اندازه کافی عظیم هست که تاریخ انتشارش معلوم نشه… اگه یک ذره شک دارین که بازی خوبیه یا نه به ایکو و سایه کلسوس نگاه کنید… همه چی معلومه…! بره برا نسل بعد PS4 میخرم! :-D
  —-
  به نظر داستان Bioshock Infinite کلشیه تمام و کمال هست ولی چطور و چقد این کلیشه احساس میشه…. نمیدونم! شاید داستان گویی بازی انقد بی نقص باشه که ادم فک کنه برای اولین بار در تاریخ داره یه دختر رو از قصر نجات میده!

  Final Fantasy Versus XIII…. :)) !

  اندازه تمام فن های قدیم X-COM یا UFO من به این بازی ذوق دارم…!

  اون coming soon اول هم به نظر بازی خیلی خری میاد! :D :idea:

  ۰ ۰
 30. Burzum گفت:

  برید کنار کنت امد >:) >:)

  ۰ ۰