تاریخچه ی Sega Genesis

توسط LUDA-CRIS در ۲۰ مرداد ۱۳۹۱ , ۲۰:۵۵

به نام خدا

مطمئنا بسیاری از گیمر ها با کنسول سگا جنسیس خاطرات بی نهایت زیبا و فراموش نشدنی دارند که با یاد اوری ان ها همواره حس جالبی به دست می اورند.در این مقاله میخواهیم به طور نسباتا خلاصه به فروش این کنسول و راه های مختلف برای افزایش محبوبیت ان را به علاوه ی چند موفقیت بررسی کنیم.

تاریخچه ی Sega Genesis

Sega Genesis که در خارج از امریکا به Mega Drive مشهور است چهارمین نسل از کنسول های بازی به شمار می اید که توسط شرکت سگا تولید و منتشر شد.در سال ۱۹۸۸ این کنسول در ژاپن و سال بعد در امریکا و اروپا عرضه شد.
سگا جنسیس نخستین کنسول از نسل خود بود که توانست در اروپا در رقابت با کنسول های دیگر به موفقیت دست پیدا کند.دو سال بعد شرکت نینتندو کنسول خود با نام Super Nintendo Entertainment System را منتشر کرد.در سال ۲۰۰۲ اخرین شیپ سگا جنسیس بود و می توان ان را موفق ترین کنسول شرکت سگا دانست.اگر چه تا کنون شرکت سگا اطلاعات دقیقی در مورد میزان فروش ان نداده است.
این کنسول و بازی هایش موفقیت و محبوبیت خود نزد طرفداران را ادامه دادند.بسیاری از بازی های ان هم چنان نیز دوباره برای کنسول های جدید از جمله Wii Virtual,PSN,Xbox Live و Steam منتشر می شوند.
اگر چه سگا جنسیس در اروپا و برزیل یک موفقیت بزرگ کسب کرد اما در امریکا و ژاپن در مقابل رقیب خود یعنی نینتندو با شکست مواجه شد.به طوری که بازار این دو کشور در اواسط دهه ی ۹۰ کاملا با کنسول نینتندو پر شده بود.

مدیر شرکت سگا نام این دستگاه را Mega Drive گذاشت و دلیل ان را مگا یعنی نمایش برتر و سرعت با نشان درایو اعلام کرد.این کنسول با نام مگا درایو در تمام نقاط دنیا به غیر امریکا ی شمالی منتشر شد که در ان جا به دلیل شکست تجاری به سگا جنسیس تغییر نام پیدا کرد.
سگا در ابتدا در تلاش بود تا با به توافق رسیدن با شرکت اتاری, انتشار سگا جنسیس در امریکای شمالی را به این شرکت بزرگ بسپارد.اما هیچ توافقی صورت نگرفت و سگا مجبور شد این کار را خودش انجام دهد.این شرکت در ابتدا انتشار را از شهر های نیویورک و لوس انجلس اغاز کرد و کمی بعد در تمام ایالات نیز موفق شد این کار را انجام دهد.اما قیمت این کنسول در ان جا ۱۰ دلار کم تر از چیزی بود که سگا برای ان برنامه ریزی کرده بود.
یک سال پس از این امر نوبت به انتشار در قاره ی اروپا رسید.سگا جنسیس موفق شد در اروپا موفقیت چشم گیری کسب کند.بر خلاف تمام نقاط دیگر دنیا که NES موفق شده بود جنسیس را در فروش شکست دهد, در اروپا همه چیز بر عکس پیش می رفت و سگا جنسیس تبدیل به محبوب ترین کنسول شده بود.در یکی از تبلیغات های معروف سگا در کشور انگلستان این جمله به معروفیت رسیده بود:”خوب بودن تا این حد سال ها به طول خواهد انجامید و تنها سگا می تواند تا این حد خوب باشد.” و در ادامه بر روی جوی استیک های این کنسول تمرکز می کرد.هم چنین در چند تبلیغات نیز شرکت سگا هزینه ی زیادی برای به خدمت گرفتن یکی از گیمر های معروف انجام داد که البته این کار به فروش بیشتر این کنسول نیز کمک زیادی کرد.در برخی دیگر از این تبلیغات ها یک اسکلت دسته سگا را در دست می گرفت و با شوخ طبعی و انجام کار های مضحک این کنسول را معرفی می کرد.او دزد دریایی سگا نام داشت.در حالی که تنها دو سال از انتشار مگا درایو در اروپا گذشته بود, تعداد بازی های منتشر شده در این قاره بسیار بیشتر از مناطق دیگر بود.انتشار بازی هایی با گرافیک ارکید که از جمله ان ها می توان به:Altered Beast و Golden Axe اشاره کرد, سبب محبوبیت بیش از پیش مگا درایو در اروپا شد.اما بزرگ ترین موفقیت مگا درایو با انتشار بازی Sonic: The Hedgehog در سال ۱۹۹۱ رقم خورد تا جایی که بسیاری از مردم امریکای شمالی نیز به سمت این کنسول گرایش پیدا کردند.

در سال ۱۹۹۰ سگا جنسیس یا همان مگا درایو در کشور برزیل و توسط شرکت Tec Toy منتشر شد.این شرکت وب سایت رسمی مگا درایو را مخصوص برزیلی ها به راه انداخت و بسیاری از بازی ها را تنها در این کشور برای مگا درایو منتشر کرد.در سال ۲۰۰۷ نیز Tec Toy مگا درایو قابل حمل را در برزیل منتشر کرد.در هندوستان کار انتشار این کنسول بر عهده ی Shaw Wallace بود.قیمت مگا درایو در هندوستان بالغ بر ۱۸۰۰۰ روپیه بود.
رقیب اصلی مگا درایو کنسول شرکت نینتندو یعنی NES بود که از گرافیک و سیستم صوتی قدرتمندی بهره می برد.در سال های انتشار در ژاپن نینتندو از موتور ۱۶ بیتی در دستگاه خود استفاده کرد و این امر نیز باعث کاهش فروش سگا در سالیان نخست شد به طوری که در سال نخست تنها ۴۰۰۰۰۰ دستگاه در ژاپن شیپ شد.به همین منظور سگا دست به ساخت وسایل جانبی و بازی های جدید زد.
در امریکای شمالی, رئیس شعبه ی شرکت سگا در ان منطقه یک برنامه ی دو قسمتی را در پیش گرفت.قسمت اول پیروزی در رقابت با NES بود.یک شعار تبلیغاتی نیز برای این کار در نظر گرفته شد که به شرح زیر است:
“جنسیس بخرید.جنسیس کارهایی را انجام می دهد که NES هرگز نمی تواند به ان دست پیدا کند.”
قسمت دوم برنامه ساخت بازی هایی بود که در ان از نام شخصیت های مشهور استفاده شده بود.به طور مثال می توان به بازی های Pat Riley Basketball, Joe Montana Football و Arnold Palmer Golf اشاره کرد.اما این کار ها نتوانست میزان فروش NES را کاهش دهد.

در اواسط سال ۱۹۹۰, مدیر عامل شرکت سگا, فرد دیگری را در شعبه ی امریکای این شرکت جایگزین کرد.اگر چه این فرد اشنایی چندانی با صنعت بازی نداشت, اما خود را به شدت درگیر ان کرد.او یک برنامه ی ۴ قسمتی را تنظیم کرد.۱.قیمت دستگاه را کاهش دهد. ۲.تاسیس شرکت بازی سازی مخصوص ساخت بازی تنها برای کشور امریکا. ۳.ادامه ی برنامه های تبلیغاتی. ۴.تغییر نام بازی ها از ژاپنی به انگلیسی مانند Altered Beast.تمام این اهداف به سرانجام رسید.مجله ی ژاپنی Famitsu به ستایش بازی Sonic:The Hedgehog پرداخت و در ادامه ی مطلب اعلام کرد که دست یابی به اهداف در شرکت سگا سبب شده است که بسیاری از افراد به جای NES دست به خرید جنسیس بزنند.
در نتیجه ی رسیدن به اهداف در سال ۱۹۹۲ جنسیس توانست فروش خود را در امریکا افزایش داده و حدود ۶۰% از افراد صاحب کنسول در ان زمان جنسیس داشتند.در ادامه ی راه شرکت سگا در کنسول خود از پردازشگر Blast استفاده کرد تا ثابت کند که قدرت های گرافیکی جنسیس بسیار بیشتر از NES است.اما با برنامه ها و اهداف حساب شده ی نینتندو فروش کنسول جنسیس در اواخر سال ۱۹۹۳ از ۶۰% به ۳۷% کاهش پیدا کرد.
در اروپا کنسول مگا درایو موفق شد تا اواخر سال ۱۹۸۸ ۸ میلیون دستگاه فروش داشته باشد و در رقابت با کنسول های دیگر سربلند بیرون اید.در برزیل نیز این کنسول موفقیت خوبی کسب کرد و موفق شد ۷۵% از بازار فروش را به خود اختصاص دهد.

در مجموع می توان گفت که سگا جنسیس یا مگا درایو در زمان خود جزء قدرتمند ترین کنسول ها به شمار می امد که در اروپا و برزیل موفق به شکست رقبای خود شد.اما در امریکا و ژاپن با سیاست های عالی شرکت رقیب یعنی نینتندو نتوانست اون طور که باید موفقیت کسب کند.بسیار متشکر که همراهی کردید.

علی از انجمن فرهیختگان pc$

دیدگاه
۵۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

52 Replies to “تاریخچه ی Sega Genesis”

 1. Dante گفت:

  چه خاطراتی داشتم با بازیهاش مثل:والیبال مایکل جکسون بوکس آشوب در شهر سونیک(که اصلا سگا رو با این بازی میشناسن)
  بازیهای زیادی بودن که اسمشون یادم نیست یه بازی بود یه سگ سفید داشت و خیلی خاطره انگیز بود یا مردآهنی هم خیلی جالب بود(البته اسم بازیشو نمیدونم ولی ما تو بچه گی میگفتیم مرد آهنی :mrgreen: )
  فوتبالش که اصلا دنیایی بود با اون دروازه بانهای چاقش و دوربین زیباش :mrgreen:
  هروقت گل میزدی عکس یک بازیکن رو نشون میداد و همین :D
  این مقاله رو خوندم دوباره به سرم زده برم سگا بخرم :X :X :X
  مقاله ی بسیار زیبا و خاطره انگیزی بود
  __________________________
  sony make.believe

  ۰ ۰
  1. Dante گفت:

   دوستان خبر خوش حریف یوسف کرمی به فینال راه یافت و یوسف شانس اینو داره که مدال برنز رو بگیره! B-) B-) B-)

   ۰ ۰
  2. Vito گفت:

   بازی شورش درشهر رو یاد رفت
   ________________
   sony make.believe

   ۰ ۰
  3. Dante گفت:

   منظور از آشوب در شهر همون شورش در شهر بود دیگه :mrgreen:

   ۰ ۰
  4. Vito گفت:

   الان این دو تا با هم فرقی دارن!؟
   _______
   sony make.believe 8)

   ۰ ۰
  5. Dante گفت:

   نه والا :lol: :lol:

   ۰ ۰
 2. Vito گفت:

  یعنی برزیلی ها اینقدر این کنسولو دوست دارند؟ ۷۵%؟
  ولی اگر الان اسم کنسول همدیگرو توی تبلیغات بیارند کار به دادگاه میکشه!
  قدیم چه با جنبه بودن مردم :-?
  مثلا:
  “جنسیس بخرید.جنسیس کارهایی را انجام می دهد که NES هرگز نمی تواند به ان دست پیدا کند.”
  _________________
  ممنون علی جان

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   بسیار تشکر از توجه شما ویتو جان.

   ۰ ۰
 3. elite gamer گفت:

  چه خاطراتی داشتیم …یادش بخیر :X :arrow: :cry: :cry: :X :arrow:

  ۰ ۰
 4. kritoos گفت:

  ممنون خاطرات زیادی با این کنسول دارم!
  سونیک رامبو فوتبال کومبات و………….
  همه واقعا عالی بودند!

  ۰ ۰
 5. The End Of Ps گفت:

  وای که چه خاطراتی دارم با سگا و بازی هاش (مثل سونیک و کمبت و …) . چه دورانی بود…
  ________________
  sony make.believe

  ۰ ۰
 6. slayer گفت:

  عاشق بازی شینوبی بودم یادش بخیر

  ۰ ۰
 7. general amin گفت:

  وای علی جان چه خاطراتی رو زنده کردی . خدا خیرت بده …

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   من نوکرتم امین جان.قابلت رو نداشت.

   ۰ ۰
 8. Parsa13 گفت:

  توی اون دوران پس کل کل بین NES دارا و سگا دارا بوده !! :دی

  ۰ ۰
 9. Mr.game گفت:

  دستت درد نکنه. چه خاطراتی داشتم هم با این کنسول هم با میکرو که اونم خیلی خوب بود. یه بازی هم داشت المپیک بود که خیلی قشنگ بود.

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   تشکر فراوان از شما.

   ۰ ۰
 10. Dante گفت:

  راستی اینم بگم یادش بخیر ۲۴ساعته جلوی پنکه میذاشتم تا خنک شه :lol: :lol:

  ۰ ۰
 11. saeed mirabi گفت:

  بازی دیک تریسی !!! :D توی زمان خودش جالب بود . در آن زمان که فقط باید به پشت یا جلو شلیک میکردیم نهایتا بالای سر هم کمی دشمن بود در این بازی به بیرون تصویر یا همان عمق تصویر هم باید توجه میشد و با یک ماشین گان Tommy Chicago Type باید خدمت دشمنان می رسیدیم .
  ولی بازی که خیلی دوستش داشتم !!! Shadow Dancer هستش بی همتا بود این بازی و بسیار سخت !!! :(( :(( امیدوارم روزی نسخه جدیدی ازش ببینم و دوباره لذت ببرم .
  Robocop-Terminator 1-Desert Strike
  جالب بدونید یک نسخه از بازی Doom هم برای این کنسول موجود بوده !!! :-? با کد X32 که بنظر باید یک عدد کیس خاص و کی بورد و لوازم جانبی دیگر خریداری میکردید و این بازی را انجام میدادید
  از نویسنده مطلب ( Luda Cris ) که باعث شد کلی :(( کنیم !!! :D
  _________________
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. saeed mirabi گفت:

   اینم یادم رفت اضافه کنم !!!
   Batman های بسیار زیبای برای این کنسول موجود بود درست مثل الان که بتمن ها زیبا هستند .
   بقول دوستان شورش در شهر یا آشوب در شهر بتمن های قدیمی کپی کرده بودند مثل الان که بتمن را از اساسینز کپی کرده ولی این بتمن ها از بازی های که کپی کردند بهتر بودند .
   کافیست سری به سایت آمازون بزنید وبخش sega genesis را ببینید !!! آنوقت :(( اینگونه میشوید
   _________________
   SONY make.believe

   ۰ ۰
  2. LUDA-CRIS گفت:

   :mrgreen: :mrgreen:
   واقعا خودمم موقع نوشتم گریم درومده بود اقا سعید.من یادمه اون موقع بیشتر کلانتر بازی میکردیم.زورو هم جالب بود.ولی از حق نگذریم هیچی سونیک نمی شد.

   ۰ ۰
  3. Dante گفت:

   آره کلانتر هم خیلی حال میداد مخصوصا از بالای گاوها میپریدی تو مرحله ی اول :mrgreen:

   ۰ ۰
 12. mamad گفت:

  فقط مایکل جکسونش ….یادمه تو فوتبالش وقتی برگردون میزدم تا ۱ هفته شاد بودم …..البته من سنم زیاد قد نمیده… کمی با این کنسل بازی کردم

  ۰ ۰
 13. FARZAM.PANZER گفت:

  مر۳۰ علی جان چه خاطرات شیرینی با این دستگاه دوستاشتنی داشتم به خصوص با بازیهای سونیک و شورش در شهر ;)
  ———————————-
  sony make.believe

  ۰ ۰
 14. Sari gamer گفت:

  واقعا از افرادی که یه چیزی رو از قعر به سدر می رسونن خیلی خوشم میاد چیز از بازی نمی دونست ولی سگا رو به بالا ترین مرتبه رسوند O:-)
  آقا علی ذستت درد نکنه مطلبت حس نوستالژی مارو بر اگیخت :X
  امیر از pc$

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   بسیار خوشحالم که مطلب مورد توجه شما دو دوست عزیز یعنی فرزام و ساری گیمر قرار گرفت.

   ۰ ۰
 15. هی … یادش بخیر … چه حالی میداد سونیک … شورش در خیابان … یادش بخیر
  ممنون علی جان

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   خواهش می کنم عماد عزیز.

   ۰ ۰
 16. mohammad.m گفت:

  یادش بخیر چه دوره ای بود :(

  ۰ ۰
 17. ama-pc360 گفت:

  چه خاطراتی با این کنسول دارم یادش بخیر

  ۰ ۰
 18. amir47 گفت:

  دستت درد نکنه علی جون…خاطره هام زنده شد!
  هیچ وقت یادم نمیره اون دورانو
  امیر از pc$

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   قربانت امیر جان.قابلی نداشت.

   ۰ ۰
 19. MEDAL OF HONOR گفت:

  مطلب خیلی زیبایی بود با تشکر
  من هنوز هم آثار خاطره انگیز این کنسول رو با رایانه بازی می کنم.

  ۰ ۰
 20. shahabworks گفت:

  کی سواران غروب یادشه؟ sunset riders وقتی شخصیتی که شات گان داشت میزان پخش گلولش به مرحله آخر میرسید مثل دوش آب میشد! دیگه هیچ کس جلو دارش نبود

  ۰ ۰
 21. MEDAL OF HONOR گفت:

  مگه میشه همچین شاهکاری فراموش شه ؟؟
  یادش به خیر با داداشم دو نفره بازیش می کردیم

  ۰ ۰
 22. max گفت:

  اولین بار که وارد دنیای بازی شدم به وسیله ی همین کنسول (مگا درایو)بود و بازی ترمیناتور قدیم ها با برادرم می شستیم با تلویزیون کوچک قدیمی ترمیناتور و باربارا بازی می کردیم و یک بازی دیگر هم بود اسمش یادم نبود ولی در ان بیلیار بازی می کردیم من هر روز بازی ترمیناتور را بازی می کردم و چون save نمی شد دوباره از اول شروع میشد کردم هنوز مراحل اول شخص زیبایش را یادم هست برادرم هم یک هفته می شد که اصلا بازی نمی کرد چون از تلویزیون یک کارتون در باره ی گلبول های بدن داشت پخش می کرد و من با خیال را حت بازی می کردم یک روز همین که دکمه پاور مگا درایوم را زدم کار نکرد :(( :(( :(( :((

  ۰ ۰
 23. xneon 360 گفت:

  علیرضا جون دست گلت ددر نکنه عزیزم،مطلب فوق العاده ای بود،من بیشتر از همه با rambo این کنسول و ترمیناتور حال مکیردم،یه بازی هم بود به محل ها بهش میگفتن آفتاب سرخ اونم خیلی خوراک بود :(( :((
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. Nightmare گفت:

   آخ گفتی روزبه جان ..
   انی بازی ها که نام بردی یعنی خوراک همه روزهام بود !!

   ۰ ۰
  2. LUDA-CRIS گفت:

   قربانت روزبه جان.قابلی نداشت.

   ۰ ۰
 24. Nightmare گفت:

  مرسی دوست عزیز بابت مطلب .
  خیلی خاطره ها برام زنده شد .
  و شاید باورت نشه اما من هنوزم این کنسول رو دارم و کارم میکنه … !!
  چنتا فیلم (نوار، دیسک – چی بهش میگن !!) هم دارم که یکیشون همین آفتاب سرخ (همون دو تا کابوی ها)
  و یک فوتبال توش بود که با تکل گل میزدم باقلوا .. !!:D :-D
  ——————-
  یعنی وسوسم کردی برم دوباره روشنش کنم باز کنم …
  ———–
  تشکر فراوان ازت دوست عزیز ;)

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   لطف داری شما.ممنون

   ۰ ۰
 25. GAME STAR گفت:

  ممنونم علی جان این ها خاطراتی هستن که هیچ وقت فراموش نمی شوند

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   تشکر فراوان دوست عزیز.

   ۰ ۰
 26. GAME STAR گفت:

  من هنوز سگام دارم . ولی طاهرش یکم پوکیده است . ولی کار می کنه . آه یادش بخیر می رفتم بازی چند لبه می خریدم . هنوز تو بازار های اهواز نوار هایش پییدا می شه

  ۰ ۰
 27. GAME STAR گفت:

  البته یک سیدی بود چند وقت پیش گرفتم . حدود ۵۰۰ بازی سگا توش بود

  ۰ ۰
 28. GAME STAR گفت:

  اولین بازیه که تو عمرم بازی کردم بازیه کشتی کجه سگا بود .

  ۰ ۰
 29. Marlon Brando گفت:

  علی حرف نداشت.
  واقعا از مقاله هات لذت میبرم و کلی نکته یاد میگیرم.
  درود :X
  ————————
  SONY make.believe

  ۰ ۰
  1. LUDA-CRIS گفت:

   قربانت پیام جان.قابلی نداشت.

   ۰ ۰
 30. ashy گفت:

  اگه دلتون برای بازیهای سگا تنگ شده میتونین به این لینک برین و بازیهای سگارو تو گوشیتون بریزین
  http://www.roms4droid.com/emulator-sega.php

  ۰ ۰
 31. سامان گفت:

  یه بازی باحالی بود که من شبانه روز پشتش بودم تو سگا الان هرچی دنبالش میگردم نیستش
  اسمشم بلد نیستم فقط یادمه که یه سامورایی بود چند تا قدرت مختلف داشت :D

  ۰ ۰
  1. ashy گفت:

   شینوبی

   ۰ ۰
  2. vittorio گفت:

   نه شینوبی نبود کاکو

   ۰ ۰