خاطره اولین ها

توسط Kurosaki Ichigo در ۳ مرداد ۱۳۹۱ , ۰۱:۰۳

همیشه اولین ها برای ما مهم بوده اند . اولین مدرسه ، اولین خودرو ، اولین دوچرخه ، اولین کنسول ، اولین بازی ،و…

این بار می خواهیم اولین بازیهای رایانه ای در هر سبک را به شما معرفی کنیم . می خواهیم گذری به تاریخ پوسیده و گرافیک های نابود شده زمانه بزنیم . به زمانی که  تقریبا هیچ کدام از ما بازی خور های حرفه ای، هنوز به دنیا نیامده بودیم .

می خواهیم ریشه تمام ژانر هارا از زیر خاک بیرون بکشیم و ببینیم پدرجد بازی مثل هیلو ، ندای وظیفه، دیابلو یا فیفا چه چیزی بوده است .

 

اولین بازی ۳D تیر اندازی : Wolfenstein 3D

 

اولین بازی تیر اندازی اول شخص سه بعدی ، همراه با افکت ها و محیط گرافیکی ۳D .بازی Wolfenstein 3D با گرافیکی ۸ بیتی، یکی از زیبا ترین بازیهای تاریخ خود را برای بازی کننده رقم زد . بازی که پایه گذار یک سبک ویژه شد و بعد ها توسط دیگر استدیو ها ارتقا داده شد . ایده این بازی در سال ۱۹۹۲ از بازی Catacomb گرفته شد . اگر از بازی خور های ان زمان بپرسید این Wolfenstein 3D به اندازه ندای وظیفه امروزی هوادار داشته است .

گرچه در سال های قبل مانند ۱۹۸۸ و ۱۹۸۶ نیز تلاش هایی برای ساخت بازی تیر اندازی با محیطی سه بعدی شد و حتی در ساب ۱۹۸۴ نیز بازی Doom 1 با ویژگی های باور نکردنی عرضه شد اما خیلی از کارشناسان این بازی را پایه گذار و تعین کننده استاندارد های سبک تیر اندازی امروزی می نامند . بازی که بعد ها با Doom 3و هیلو۱ به کامل شد و در نسل ۷ به اوج خود رسید .

 

اولین بازی داستان محور :  Space Invaders Part II

 

 

همواره این سینما و تلویزیون بوده است که داستان هارا به خوبی روایت می کرده است . اما در گذشته نیز بازیهای بودند که با داستانی ویژه دنیای دیجیتال را تغییر دادند .
خیلی از گیمر ها با بازی Space Invaders اشنایی دارند . زمانی که دستگاه های pinball و skeeball در همه جای این کره خاکی در حال گسترش بود گروهی تصمیم گرفتند که این بازی را در محیط رایانه ای منتقل کنند که دارای داستانی تاثیر گذارباشد .

در سال ۱۹۸۰ بازی Space Invaders Part II انقلابی در این زمینه به وجود اورد که تا امروز نیز پابرجا مانده است و خیلی سریع بقیه بازی ساز ها نیز با استفاده از این ایده و داستان سرایی دیجیتال بازیهای جالبی ساختند . بازیهایی مثل Pac-Man و Donkey Kong تقریبا یک سال بعد از این بازی منتشر شدند . شخصیت ها و بازیهایی که به یکی از محبوب ترین کاراکتر های دوران بازی سازی تبدیل شدند . هنو هم خیلی از افراد هستند که صحنه ابتدایی بازی Donkey Kong که یک دوشیزه درمانده را در چنگال خود گرفته بود به یاد دارند .

 

اولین بازی استراتژیکی همزمان :Herzog Zwei

بازی Herzog Zwei در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار در کنسول سگا جنسوس رونمایی شد .این بازی اولین بازی در این سبک نبود اما اولین بازی بود که استاندارد های این سبک را به وجود اورد . قبل از این بازی نیز بازیهایی مثل Utopia در سال ۱۹۸۱ توسط Intellivision و Air Support در سال ۱۹۸۴ توسط Commodore 64 و بازی Modem Wars توسط IBM PC معرفی و رونمایی شدند . اما این بازی Herzog Zwei که تمام آلمان یک بازی استراتژیک را در خود جمع کرد . المان هایی که ما امروز انرا با نان RTS می شناسیم .مکانیزم های خرید ، فرمان ، تشکیل پایگاه ها ، نیروهای کوچک ، جمع اوری منابع ، سوخت و غیره همه توسط این بازی معرفی شد.

اولین بازی چند نفره انلاین :Snipes

در سال ۱۹۸۳ بازی Snipes با یک گرافیک جالب و پر پیچ خم معرفی شد .بازی ساده ای که درآن بازیکن باید لانه آفت های مزاحم را نابود می کرد و در آن واحد چهار نفر می توانستند از طریق شبکه ان را بازی کنند . این بازی بر وی سیستم عامل های Novell نصب می شد.
تقریبا این بازی پدر جد تمام بازیهای انلاین امروزی مثل ندای وظیفه ، کانتر ، استارکرفت و غیره می باشد .

 

اولین بازی قابل حمل : Mattel Auto Race

حتی قبل از اینکه نینتندو به کنسول دستی Gameboy فکر کند ، این بازی که توسط کمپانی Intellivision ساخته شده بود روانه بازار شد و بازی Mattel Auto Race در سال ۱۹۷۷ پیشگام صنعت بازیهای قابل حمل شد .
این بازی توسط یک نور یک LED مشخص می شد و از حافظه نیم کیلو بایتی برای ذخیره داده های خود استفاده می کرد .سرعت خودرو توسط سه محور ( کلید یا دنده ) کنترلی نشان داده می شد و هر چه به کلید های بالاتر می رفتید سرعت شما نیز بیشتر می شد.مسیر مسابقه نیز دارای سه لاین مساوی و کنار هم بود .این بازی خیلی سریع در تمام دنیا محبوب شد .

اولین بازی دنیای مجازی انلاین : Neverwinter Nights

قبل از اینکه وارد دنیای پر راز و رمز World of Warcraft و یا وارد سیاه چاله های Star Wars: The Old Republic شویم ،بازیخور های قدیمی در دنیای بی نهایت فانتزی زیبایی زندگی می کرد، در دنیای Neverwinter !
داستان ساخت اولین بازی دنیای مجازی انلاین به سال ۱۹۹۱ باز می گردد . زمانی که نوشته هایی مبنی بر یک بازی تحت شبکه با قابلیت های عجیب با نام Danish Dungeons & Dragons در حال ساخت است ،منتشر شد، داستان این بازی از سال ۱۹۷۸ به بعد ایجاد شده بود.

این که این بازی موفق بود یا نه مشخص نیست اما همه کارشناسان متوفق القول به این نتیجه رسیده اند که اولین بازی انلاین دنیای مجازی بازی Neverwinter Nights است ( در سال ۲۰۰۰ نیز استدیوی “بایوور” یک بازی با همین نام ساخت که با ان اشتباه نشود !)

این بازی خیلی سریع پیشرفت کرد به طوذری که در سال ۱۹۹۷ بیش از ۱۱۵۰۰۰ کاربر داشت و به طور معمول در یک سرور حدود ۵۰۰ بازیکن مشغول بازی بودند !
این بازی شروع کننده عصری نوین در دنیای مجازی بود و باعث شد گیمر هایی به وجود بیایند که تمام زندگیشان در دنیای مجازی ساخته خودشان صرف می شود ، ساعت ها بر روی صندلی نشسته و مشغول ساخت دنیای مجازی خود شوند!

 

اولین بازی زندگی مجازی ( شبیه به سیمز ):Little Computer People

تقریبا ۱۵ سال قبل از اینکه”ویل رایت” با آشپزی ، کار و عشق مجازی وارد دنیای کامپیوتر ها شود، کمپانی جوان Activision یک بازی جالب را به مردم دنیا نشان داد .این کمپانی که با فعالیت در زمینه رایانه های کوچک خانگی شروع به کار کرده بود در سال ۱۹۸۵ یک بازی با نام Little Computer People را به دنیا و مردم معرفی کرد .

این بازی سال ها جلوتر از زمان خود بود و روایت گر موجودات یا انسان هایی بود که در یک رایانه مشغول فعالیت بودند . در این رایانه شما می توانستید هر فرد را به کاری مشغول کنید . محیط بازی شبیه خانه های عروسکی کوچک است که در ان افراد می بایست از حیوانات کامپیوتری خود مراقبت می کردند ،و کارهای کوچک و بزرگ یک منزل را نیز انجام می دادند . مثلا فردی مخصوص پیانو بود یا فردی مخصوص تایپ نامه ها بود و می توانست حتی نامه های را به سرپرست خود ( همان بازیکن ) بنویسد و او را راهنمایی کند .

اولین بازی ورزشی : Odyssey Football

این بازی بر روی اولین کنسول خانگی عرضه شد . قبلا نیز گفته شده بود که اولین کنسول خانگی در دنیا کنسول بازی اودیسه بود .

در سال ۱۹۷۲ چند بازی ورزشی برای این کنسول تازه وارد ساخته شد . در ان زمان هنوز بازیهای دیگر به وجود نیامده بودند و بیشتر بازیهای ورزشی در کانون توجه بود . به همین دلیل نیز بازیهای فوتبال( راگبی ) ، هاکی ، تنیس و اسکی برای این کنسول ساخته و منتشر شد .

اولین بازی ساخته شده نیز بازی فوتبال امریکای ( راگبی ) بود ( گرچه خیلی محبوب نشد !)زمین بازی به خوبی ساخته شده بود و حتی در بازی پاس ، ضربه ، و حتی Touchdown نیز گنجانده شده بود .

نکته جالب در این بازی این بود که برای شبیه سازی کامل بازی یک پوشش پلاستیکی سبز رنگ شبیه به چمن زمین راگبی بر روی تلویزیون های ان زمان نصب می شد ( هنوز تلویزیون رنگی به بازار نیامده بود و گرافیک های رنگی به وجود نیامده بودند !) این ویژگی بازی را بیش از حد واقع گرایانه می کرد . باید ان را با راگبی ( NFL ) سال ۲۰۱۳ مقایسه کرد .

گرچه محبوب ترین بازی ان زمان تنیس بود .

اولین بازی با موسیقی : Pitfall II

همراه بازیهای رایانه ای موسیقی های جالبی نیز داشته اند . همه بازی خور ها در هر زمانی از موسیقی های داخل بازیهای لذت برده اند و خیلی از این موسیقی ها ماندگار شده اند.
اما در سال ۱۹۸۴ بازی Pitfall II: Lost Caverns با چهار فطعه موسیقی توسط کمپانی اتاری منتشر شد .برای اجرای این چهار قطعه موسیقی یک چیپ مخصوص در کارتریج های اتاری نصب شد که عمل پردازش موسیقی هارا انجام بدهد .

موسیقی الهام گرفته از “جان ویلیامز” در بازی Raiders of the Lost Ark که اهنگ سازی ان توسط “تیم شاتر” انجام شده بود توجه همه بازیخور ها را به خود جلب کرد .موسیقی کاملا با محیط بازی همخوانی داشت و ماجراجویی های یافتن گنج ها را خیلی زیباتر می کرد .

اولین سرویس بازی دانلودی : PlayCable

قبل از اینکه سرویس هایی مانند OnLive و Direct2Drive و Xbox Live Arcade به وجود بیایند ، دنیای توزیع دیجیتالی خیلی ساده بود و هنوز مانند یک کودک چند ماهه سردرگم دنیای پیرامون خود بود .گرچه سرویس توزیع انلاین بازی در ان زمان یه انقلاب واقعا جالب در دنیای دیجیتال بود .
در سال ۱۹۸۱ بازی PlayCable توسط سرویس توزیع تلویزیون کابلی Intellivision games منتشر شد . سال ۱۹۸۳ نیز کمپانی Gameline یک سرویس شبیه را برای کنسول Atari 2600 راه اندازی کرد که از کابل های تلفن برای انتقال داده ها استفاده می کرد .هیچ کس فکر نمی کرد در ۲۰ سال اینده این سرویس ها چگونه فراگیر خواهند شد .

هر کدام از این بازیهای پایه گذاری برای نوادگان خود بودند . نوادگانی که به حق توانستند یاد و خاطره اجداد خود را حفظ کنند .این بازیهای اولین بازیها در سبک و نوع خود بودند که وارد دنیای بزرگ گیمر ها شدند .

حسین براتی (Ichimaru Gin ) *انجمن طرفداران انیمه*

دیدگاه
۴۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

43 Replies to “خاطره اولین ها”

 1. O.X گفت:

  منو به گذشته ها بردی :cry: :(( :cry: :(( :cry: :( :cry: :(( :(( :(( :(( :(( :((

  ۰ ۰
  1. gh rpg gamer گفت:

   درسته که قبلنا با این بازی ها خیلی حال می کردیم ولی باید نسل حاضرو بچسبیم. :arrow:

   ۰ ۰
  2. O.X گفت:

   هر وقت کنسول های نسل بعد امدند کمی پول به من قرض بده که برم یک کنسول نسل بعد برم بخرم :twisted:

   ۰ ۰
 2. Mr.game گفت:

  دستت درد نکنه حسین جان واقعا زیبا بود.
  عماد از pc$

  ۰ ۰
  1. O.X گفت:

   منو ببخش حسین جان که ازت تشکر نکردم داشتم گریه میکردم …………….ممنون حسین جان =;

   ۰ ۰
 3. deniro گفت:

  زیبا بود حسین جان واقعا ممنونم ازت. هرکسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش اینجا منظور شاعر بازگشت به ریشه های بازیهای کامپیوتریست.رابرت از pc$

  ۰ ۰
  1. Cpt. Reznov گفت:

   شما جوونا چه میدونید از حال ما پیراااا!
   اینا واسه شما قدیمین! واسه ما خاطره.ست!
   آهای جوونی! :((
   دوست قدیمیتون: VIKTOR REZNOV

   ۰ ۰
 4. HIT BOY گفت:

  دستت درد نکنه مقاله خیلی با حالی بود من که شخصا خیلی با Mattel Auto Race حال کردم

  ۰ ۰
  1. gh rpg gamer گفت:

   برای همچین مقاله ی ادبی و احساسی فکر نکنم واژه ی” باحال” لفظ مناسبی باشه.

   ۰ ۰
  2. Vito گفت:

   :(( :(( :(( :(( :(( :(( بس که این مقاله احساسی هست یاد تمام غم هایی که دارم افتادم… چقدر احساسی !!!! اوووووووووووووف ترکیدم بس دق کردم :D

   ۰ ۰
  3. gh rpg gamer گفت:

   خودتو کنترل کن می ترسم یه بلایی سرت بیاد. :D

   ۰ ۰
 5. Behnam-IT گفت:

  سلام
  یادش بخیر!
  چه دورانی بود!؟ ولفنشتاین عجب خاطراتی داشت!
  همیشه شاد و همیشه خوش باشید

  ۰ ۰
 6. Vito گفت:

  بنده نمیدونم چرا اینقدر از مقالات شما خوشم میاد…. تاثیر گذار و جالب هستند
  Wolfenstein را هیچوقت فراموش نمیکنم… میرفتم خونه پسر خالم اون بازی میکرد, تا اینکه میخوابید من میرفم سراغ این بازی! یادش بخیر :oops:

  ۰ ۰
 7. Vito گفت:

  اسپم:
  من یه سری چیزارو خبر دان کردم ولی از کجا پیداشون کنم … ؟؟؟؟

  ۰ ۰
 8. amir47 گفت:

  ازت ممنونم حسین خان, واقعا پست های خیلی خوبی داری
  وای که من با ولفشنتاین چه حالی میکردم….حالا وقتی گرافیک اون بازیا رو با گرافیک الان بازیا مقایسه میکنم خندم میگیره….. ولی اون بازیا با اون گرافیک داغونشون بیشتر بهم حال میداد!!!
  امیر از pc$

  ۰ ۰
  1. Vito گفت:

   دوباره شروع کردی که! :mrgreen:
   ۶ سال دیگه هم میگی بازی Black Ops 2 عجب بازی بود…. اینا همش کشکه چون بیشتر بازیای امروزی شاهکارن B-)

   ۰ ۰
  2. amir47 گفت:

   من منکر این نمیشم…. ولی ببین, تو با بازیای سگا و آتاری بیشتر حال میکردی یا بازیای الان؟؟ جان من با کدوم بیشتر حال میکردی؟؟؟؟

   ۰ ۰
  3. Jake muller گفت:

   خداییش من تمام بازیهای امروزی رو بجز چندتای خیلی معدودی رو به زور تموم میکنم یا اصلا نمیرم….ولی بازیهای گذشته مثل شورش در شهر رو بالای ۱۰۰بار تموم میکردم و خسته نمیشدم نمیدونم چرا؟ :-?

   ۰ ۰
  4. amir47 گفت:

   چون حالی که اون بازیا بهمون میدادن اینا نمیدن…..
   دقت کردی قدیما مثلا کسی از فامیل سگا داشت همه میریختیم خونشون بازی میکردیم؟؟؟
   یادش بخیر

   ۰ ۰
 9. shahkobra گفت:

  خیلی عالی بود مر۳۰

  ۰ ۰
 10. DmC X360 گفت:

  Pitfall . . . نمیدونم چرا فکر کردم نوشتی Pitbull :))

  واقعا اون زمان عجب بازیهایی عرضه شده بودا! چه گرافیک داغونی داشتن.یعنی ۱۰ سال دیگه ما به کرایسیس میگیم عجب گرافیک داغونی داشت! چطوری اینو بازی میکردیم! ;;)
  با Wolfenstein خیلی حال میکردم.جذاب بود.

  ———————————
  انجمن طرفداران انیمه. ;;)

  ———————
  حسین موقع سحر آنلاین شدم,نبودی! راستشو بگو کجا رفته بودی؟ /:)

  ۰ ۰
  1. amir47 گفت:

   میگما سحر میفهمی چی میخوری؟؟؟ من که از شدت خواب نمیفهمم چی میخورم!!!!!

   ۰ ۰
  2. DmC X360 گفت:

   فکر کنم تخم مرغ میخوریم! اخه ما خیلی پولداریم B-) :))
   فقط یه زمان هست که میفهمم چی دارم میخورم.اونم وقتی هست که تلویزیون میگه: ( تنها ۳۰ ثانیه به اذان مانده ) اون موقع خواب که هیچی حافظه خودم هم میپره! فقط با سرعت ۱۲۰ قاشق در دقیقه غدا میخورم :))

   ————————
   راستی یه نکته بگم.بعد از انجام شماهر ۳ این بازی برای اولین بار تو بیداری هم خیلی تاثیر گذاشت!!! به عنوان نمونه :
   وقتی میرم حموم و دارم سرم رو میشورم باید چشمم رو ببندم دیگه.اون لحظه فکر میکنم نمسیس داره میاد تو حموم :|
   البته این مال بچگی بودا!! الان دیگه نمسیس برام لیف میکشه :))

   بقیه هم چیزی شبیه به این بودن؟ :D

   ۰ ۰
  3. amir47 گفت:

   منم دقیقا همینطورم حالا اگه سیر هم شده باشم دم اذان مثل…. میخورم! :))
   البته من مثل تو نبودم ولی مثلا بعضی موقع ها یکدفعه فکرم میره سمت هیتمن!!!!

   ۰ ۰
  4. lonely boy گفت:

   آدم کم بود به نمسیس فکر می کنی ؟ :|
   ولی من به یکی دیگه فکر می کنم :D :-> ;;)

   ۰ ۰
  5. DmC X360 گفت:

   تو که همینطوریش هم معلومه به کی فکر میکنی :| دیگه حموم غیر حموم نداره ;)

   من به نمسیس فکر نمیکنم.خودش یهو تو اون موقعیت به ذهنم میاد ! ! ! !

   این که چیزی نیست! دو سه بار خواب دیدم با لئون رفتیم ماموریت( این مال دوران اویل ۴ بود) :| :| خدایی این دیگه نو بره! :))

   ۰ ۰
  6. Albert Wesker گفت:

   lol ولی تو حموم زیاد بهش فکر نکن عواقب داره :idea:

   ۰ ۰
  7. Jake muller گفت:

   میثم پس بزار منم بگم من هر یک شب درمیون خواب میبینم کاپیتان تیم ملی ایرانم و دارم ضربه کاشته میزنم یا بارها خواب دیدم با شادمهر کلیپ دادیم بیرون و باهم میخونیم :)) …..به مولا راست میگم :)) (از اول گفتن آرزو بر جوانان عیب نیست)

   ۰ ۰
  8. DmC X360 گفت:

   امیر حرفت رو باور میکنم! چون دور از ذهن نیست آرزو هم بر جوانان عیب نیست به قول خودتو خودش ! :D
   ولی خب دیگه فقط فکرو خیاله :| حیف که واقعی نیست !
   ولی تو این خوابهایی که دیدم بیشترین ترس تو یه قسمت بود که هیچ وقت از ذهنم نمیره:
   یه بار توی ماموریت داشتم از دست زامبی ها فرار میکردم .. اومدم اسلحه بردارم وقتی برداشتم دیدم قاشقه :| :| :| یعنی به قدری اون لحظه ترسیدم که داشت گریم میگرفت :| حالا این قضیه مال ۹-۱۰ سالگی من بود.راست میگفتن بازی مناسب سن خودتون انجام بدین.
   تو یکی دیگه از خواب های من همه چیز قاطی پاطی شده بود.
   nemsesis داشت دنبالم میکرد وهمینطور که داشتم میدوییدم منو با مشت زد وافتادم رو زمین بعد تا اومد منو بکشه یهویی ناروتو اومد راسنگان بهش زد. :| :| شاید بگین دارم چ.ر.ت میگم ولی واقعا اینو دیدم :|
   —————–
   چقدر دلم پر بود از دست این RE ! این همه خواب دیدم!!!!!!!

   ۰ ۰
 11. general amin گفت:

  مرسی واقعا پست به جا و قشنگی گذاشتی . خدا خیرت بده …

  ۰ ۰
 12. Parsa13 گفت:

  کل این مطلب یک ور…اون قسمتی که نوشته با حافظه ی نیم کیلوبایتی یک ور !!! :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
 13. clubbazi.com گفت:

  خیلی خیلی مطلب عالی بود. یاد اون موقع ها افتادم :(( :(( :(( :(( :(( :((

  ۰ ۰
 14. mr.zombie گفت:

  ممنون مطلب خوبی بود هرکسی برای خودش اولین هایی داره که یه زمان خاطره میشه ;)

  ۰ ۰
 15. sephiroth گفت:

  مرسی مطلب خوبی بود
  منو به این فکر انداخت که ممکن بازیهای بزرگ امروز هم روزی مثل اینها فراموش بشن :cry:

  ۰ ۰
 16. elite gamer گفت:

  مطلب خیلی قشنگی بود ممنون کلا بزرگ های هر سبکی رو گفتین

  ۰ ۰
 17. راستش من هیچکدوم از این بازیا رو انجام ندادم
  من گیمینگم رو با بازی فیفا ۲۰۰۲ روی پی سی شروع کردم و چه صفایی داشت اونموقع
  پدر بازیه رو در آورده بودم فک کنم نزدیک ۴۰ تا تیم و ۵۰۰ ۶۰۰ تا آدم ساخته بودم همه ی لیگاشون رو ۱۰ بار رفته بودم ولی بازم خسته نمی شدم
  ولی الان هیچ حوصله ی فیفا بازی کردنم ندارم چه برسه برم تیم و ادم درست کنم
  در کل حسین خان مطلب عالی و بی نظیری برای امسال من که زیاد اطلاع نداشتن بود دستت درد نکنه

  ۰ ۰
  1. R.K.O گفت:

   امسال=امثال

   ۰ ۰
 18. LUDA-CRIS گفت:

  دست گلت درد نکنه حسین جان.بسیار عالی و زیبا بود.همه چیز تو قبلا بهتر بود.حالا بجز دنیای بازی ها تو هر زمینه ای قبلا رو ترجیح میدم.کریس از pc$

  ۰ ۰
 19. GAME STAR گفت:

  آه یادش بخیر . پیر شدیم . ای کاش درمورد دوک ناکم یک مقاله ی مفصل هم می نوشتی

  ۰ ۰
 20. GAME STAR گفت:

  می خواستم یک سیستم جدید بخرم لطفا راهنمایی ام کنید که با چه مشخصاتی بگیرم؟؟؟

  ۰ ۰
 21. orion گفت:

  من تو اینا فقط wolf3d رو تجربه کردم. بقیه رو نه. ولی بازم ممنون مطلبه قشنگی بود. خیلی غم انگیز بود

  ۰ ۰
 22. conner گفت:

  یادش بخیر بعد از چند تا از اینا مخصوصاWolfenstein 3D
  بازی سونیک که روی کنسول کاملا جدید سگا :!: خیلی حال داد

  ۰ ۰
 23. arashgamer گفت:

  حسین براتی دمت گرم خیلی قشنگ بود من که کلی چیز یاد گرفتم…سنم قد نمیده که از اینا خاطره داشته باشم ولی خاطره های گذشته ام زنده شد…دمت گرم….

  ۰ ۰