توسط شاهین رستم‌خانی در ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ , ۱۹:۲۵

.

تاریک‌تر از مرگ

.

دیوارهای خط‌خطی، صندلی چوبی و شکسته به همراه ورقه‌هایی پوسیده از کتاب‌های تکه‌تکه شده‌ بر روی زمین، اتاقی دلگیر و سرد را در تیمارستانی دورافتاده به وجود آورده است. دیوارهای ترک‌خورده‌ای که تنها همدم جکی استکادو –شخصیت اصلی بازی– می‌باشند تا ذهن او را آشفته‌ و متوهم‌تر کنند. به‌طوری‌که وی دنیایی تاریک و خیالی در رویای خویش ساخته‌ و خود را به همراه تمامی کارکنان تیمارستان شخصیت سازی کرده است. جکی در دنیای تاریک خیالش بیماران روانی را دوستان خود، کارمندان و پزشکان را دشمنانی به نام تاریکی و پرستار آن‌جا را ـکه جنی نام دارد- به عنوان همسرش می‌داند که در چنگال نیرو‌های تاریکی اسیر شده است و جکی برای نجات او در مسیر دشواری قدم برمی‌دارد.

.

قصه‌ی بازی حرف‌هایی فراتر از یک تیراندازی اول‌شخص می‌زند و در آن نیز موفق می‌شود. تعادل درست میان دنیای تاریکی و تیمارستان و همچنین شخصیت پردازی عمیق جنی، فضایی برای همزادپنداری با جکی را به وجود می‌آورد که یک درام پیچیده‌ی زیبا می‌سازد. این روند در مسیر بازی پایدار می‌ماند و رفته‌رفته در انتها به اوج می‌رسد. جایی که استکادو باید یکی از دو پایان قدرتمند بازی را انتخاب کند که یک دوراهی تاریک از حقیقت و رویا می‌باشد و در هرکدام ظرافت در عمق پایانی باشکوه به چشم می‌خورد.

.

طراحی زیبای دنیای تاریکی به همراه تنوع سلاح گوناگون و بازوهای اهریمنی واقعا هیجان انگیز است

.

درخشش خورشید تاریک بر خشم و عشق

.

تنوع در سلاح‌های گرم گوناگون و ریز و درشت به همراه بازوهای اهریمنی و قدرتمند جکی استکادو تجربه‌ی یک تیراندازی اول‌شخص هیجان‌انگیز و لذت بخش را به ارمغان می‌آورد. شلیک هم‌زمان با دو اسلحه، پرتاب اشیائ مختلف به سوی دشمنان و تکه‌تکه کردن آن‌ها توسط بازوهای جکی، “تاریکی۲” را از دیگر رقبای خود متفاوت می‌کند. این شور و هیجان و خون‌ریزی، تکراری و یکنواخت می‌شد اگر پشت سرهم و به طور مداوم ادامه پیدا می‌کرد اما چنین نیست. به‌طوری‌که با پشت‌سر گذاشتن مراحلی سرشار از خشونت و مبارزات تاریک و سخت لحظات شیرین و به یادماندنی به همراه جنی با فضاسازی زیبا و خاطره‌انگیز در نبض بازی تزریق شده است که جلوه‌گر پارادوکسی بی نظیر از عشق و نفرت می‌باشد.

.

نوآوری‌ها به‌طور کامل درخدمت روند بازی هستند و المان‌هایی مستقل و جداگانه از گیم‌پلی نمی‌باشند. جکی استکادو در دنیای تاریکی از روشنایی بیذار است و با تابش نور بازوهای اهریمنی و بینایی‌اش را از دست می‌دهد. دشمنان نیز که هوش مصنوعی قابل قبولی دارند با هدایت نور به سمت جکی سعی بر ازبین بردن او می‌کنند. اما استکادو در این مسیر تاریک و دشوار تنها نیست و موجودی شبیه به میمون با چنگال‌هایی زمخت و چهره‌ای ترسناک او را همراهی می‌کند. همکار جکی نه‌تنها یک مهره اضافی به حساب نمی‌آید بلکه در نشان دادن راه، سرگرم کردن دشمنان و حتی نابودی آنها نقش به‌سزایی ایفا می‌کند.

.

همان‌طوری که شخصیت اصلی بازی به دشمنان آسیب وارد می‌کند، آن‌ها نیز به وی صدمه می‌زنند. جکی برای بدست‌آوردن دوباره‌ی سلامتی‌ خود می‌تواند در گوشه‌ای پناه بگیرد تا قسمت‌های آسیب دیده‌‌اش ترمیم شوند. همچنین با بیرون کشیدن قلب جنازه‌ی دشمنان و خوردن آن‌ها توسط بازوهای اهریمنی‌اش به سرعت سلامتی خود را به‌دست می‌آورد. اما شاید همه‌ی این‌ها برای پشت‌سر گذاشتن پادشاهان سرسخت تاریکی در مبارزه با آن‌ها کافی نباشد. بنابراین قسمتی به منظور ارتقای قدرت با جزییات بسیار زیاد برای شخصیت اصلی بازی قرار دارد. جکی می‌تواند با جمع‌آوری امتیاز از گوشه و کنار دنیای تاریکی قدرت خود و بازوهای اهریمنی‌اش را بیشتر و بیشتر کند تا در ضیافت خشم و خون‌ریزی، دشمنان پلید این دنیای بی‌رحم را شکست دهد.

.

فضاسازی تیمارستان نسبتا خوب کار شده و دیوانه‌ها حس غریبی به این مکان بخشیده‌اند

.

زشت و زیبا

.

رنگین‌کمان رقص رنگ‌ها در آغوش سرد تاریکی؛ جلوه‌ای از اوج هنر در سرتاسر محیط بازی؛ و هم‌نشینی شیرین ظرافت و عشق در کنار حس تلخ خشم و نفرت، همه و همه خلق شاهکاری از اثر هنرمندانه‌ای است که قربانی بی‌رحم موتور گرافیکی به‌شدت ضعیف بازی شده‌اند. تضاد آزاردهنده‌ای که تا انتها باقی می‌ماند و طراحی زیبای صحنه‌ها را با ساختار زشت و بی کیفیت نابود می‌کند. همچنین جلوه‌های نورپردازی و سایه به‌قدری ضعیف کار شده که وجود آن‌ها احساس نمی‌شود. گرافیک سل‌شیلد و شبیه به نقاشی بازی هیچ‌گونه ارتباطی با محیط آن ندارد و تنها به منظور پنهان کردن ضعف‌های بسیار زیاد موتور گرافیکی اختصاصی و بد “تاریکی۲” مورد استفاده قرار گرفته‌است که در آن نیز موفق نیست. چنین ساختار شلخته‌ای موجب می‌شود طراحی هنری چشم‌نواز بازی بی‌هویت جلوه کند و ضیافت رنگ‌های دلنشین‌اش را در تاریکی عمیق فروببرد.

.

این فردی که آرواره‌های بازوی جکی را در گردنش حس می‌کند گویا حال و روز خوبی ندارد..!

.

آوای صمیمانه‌ی مرگ

.

صدای افتادن پوکه‌ها بر روی زمین، فریادهای آن دشمنی که درحال خورده شدن توسط بازوهای جکی می‌باشد و هم‌همه‌ی مبهم محیط اطراف که گاها بر موسیقی مناسب و دلنشین سوار است، اتمسفر گیرایی از دنیای تاریکی را به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر شباهت صدای شلیک گلوله‌های مختلف، سکوت بیش از حد طبیعت و اندک مواقع نامناسب موسیقی، خراشی هرچند کوچک بر سیمای ظریف این بخش از “تاریکی۲” می‌گذارد.

.

یاد و خاطره‌ی جنی در سرتاسر دنیای تاریکی پارادوکسی عمیق از عشق و نفرت در نبض بازی تزریق کرده است

.

ارمغان تاریکی

.

روند متنوع و جذاب با چاشنی خشونت و خون‌ریزی اما در آغوش صمیمانه‌ای از عشق با خلق قصه‌ی پیچیده و درگیرکننده در دنیای تاریکی آمیخته با رنگین‌کمانی از طراحی هنرمندانه و چشم‌نواز که قربانی در دام ساختار زشت گرافیکی آن شده است سوار بر موسیقی دلنشین و صدای نسبتا گیرا هدیه‌ای از یک تیراندازی اول‌شخص زیبا می‌باشد.

.

گرافیک: ۶.۸

گیم پلی: ۹.۱

موسیقی و صدا: ۸.۴

داستان: ۹

امتیاز: ۸.۳

نویسنده:  JeNeRaL ShAwN  ( شاهین رستم‌خانی )

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۵۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

158 Replies to “سایه‌ی دل‌گیر مرگ بر بالین تاریکی؛ نقد The Darkness II”

 1. JeNeRaL ShAwN گفت:

  خب خب خب اهم اهم..!!! اینم از نقد دارکنس ۲ برای اونایی که بازی کردن یا هنوز نخریدنش..! بخونید آرزو میکنم دوسش داشته باشین..
  .
  خبرررررررررررررردان یادتون نره ها..!! :wink:

  ۰ ۰
  1. Lara Croft گفت:

   درود بی پایانم را بپذیر جناب :wink:
   مثل همیشه چون با کلمات بازی میکنی یه شیرینی خاصی توی نقدات هست

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   درود بی پایانت رو می پذیرم و سپاس فراوان بهت هدیه میدم عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
  3. Lara Croft گفت:

   خب خدا رو شکر که درودم را پذیرفتی منم هدیه ات رو با جونو دل قبول مینمایم :wink:

   ۰ ۰
  4. IT گفت:

   فقط بچه ها می خوام با لایک و خبردان این مقاله کاری کنین که خود شاهین نفهمه از کجا خورده!!
   این از اولیش بقیش با شما!

   ۰ ۰
  5. JeNeRaL ShAwN گفت:

   بچه ها که انقدر خبردان کردن دیگه جا نداره..! داره میترکه خبردان عسلی بگو کمتر بنذارن توش آخه..!!! :roll:

   ۰ ۰
  6. milibala گفت:

   اقا من تو این بازی موندم
   توی مرحله ی اول وقتی از رستوران که اتیش گرفت در میای یه کم میری جلو یه در هست یه جعبه الکتریکی داره میگه q بزن من میزنم یکی از مارا جعبه رو میگیره هی میکشه ولی در باز نمیشه اگذ کسی میتونه کمک کنه؟

   ۱ ۰
  7. saeed mirabi گفت:

   عزیزم تند تند همون کیو رو بزن !!! در جعبه رو میکنه !!! بعدش باید سیم داخلش بصورت عمودی یا افقی ببری !!! ( انجمن Martial Art’s )

   ۰ ۰
  8. JeNeRaL ShAwN گفت:

   تو این جور مواقع ( که در بازی کم نیست ) همیشه باید اینطور عمل کنی..:
   .
   اول با بازوی چپ اون جعبه رو دیستروی ( تخریب ) میکنی.. بعدش یک نوار یا سیم قرمز میبینی که یا افقیه یا عمودی.. باید با بازوی راست جوری بهش ضربه بزنی تا اون سیم قرمز پاره بشه.. یعنی اگه افقیه ضربت رو عمودی بزنی که پاره بشه.. بعدش برو جلوی در و بازش کن کاری نداره که گلم.. :wink:

   ۰ ۰
  9. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سعید جان میرابی ببخشید من وقتی داشتم مینوشتم جواب تو نبود وگرنه جسارت نمیکردم گلم.. :wink:

   ۰ ۰
  10. milibala گفت:

   مثلا چند بار باید جعبه رو بزنم من ۱۵ دقیقه بکوب اینکارو انجام دادم بازم جعبه باز نشد که نشد

   ۰ ۰
  11. kritoos گفت:

   :lol:
   اینقدر ادامه بده تا از رو بره :mrgreen: :mrgreen:

   ۰ ۰
  12. NSR گفت:

   مثل همیشه زیبا بود عسلی
   thank you very very
   ps3 is god

   ۰ ۰
 2. victor hogo گفت:

  شاهین بازم مثل همیشه گل کاشتی .به قدری زیبا بود که نفهمیدم کی متنش تموم شد
  در مورد همه چیز باهات موافقم .بازی جذابی بود وارزشش در حد همون هشت و اندی بود که بهش دادی.منتظر نقد های جدیدی ازت هستم. :wink:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   قربونت برم عزیزم.. منم به خاطر نگاه مهربونت به نقدم ممنونم.. :wink:

   ۰ ۰
 3. Jin گفت:

  عجب نقدی بود.بازیش نکرده بودم.ولی همین الان میرم بازیش میکنم.عجب نقدی بود..جین از ps3 is god

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خواهش میکنم.. بدوووووو تا تمومش نکردن..! :wink:

   ۰ ۰
  2. darksiders گفت:

   ps3 is no longer god!!!! :mrgreen:

   ۰ ۰
  3. Nemesis گفت:

   :evil:چه میگویی :evil:
   PS3 IS GOD
   PS3 IS GOD

   ۰ ۰
  4. darksiders گفت:

   ps3 دیگر خدا نیست…!!!همین و بس…

   ۰ ۰
  5. JeNeRaL ShAwN گفت:

   انقدر خدا خدا نکنید کریتوس خداهاش تموم شده میاد اینجا ها..! از ما گفتن بود..!!!

   ۰ ۰
 4. altaier گفت:

  ولی به نظر من گرافیک خیلی دلنشین و زیبا بود و واقعا حس خاص رو به ادم منتقل می کرد.در ضمن من اخر این بازی نفهمیدم که جک دیوونه هست یا نیست.اگه دیوونه هست پس تو نسخه یک هم دیوونه بود؟

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   “ولی” حرف ربطیه که بعد از یک جمله‌ی مخالف با بعدش به کار میره و این یعنی من گفتم گرافیک بازی دلنشین و زیبا نبود..! عسلی کلی ناز دادم طراحیه هنریش رو که..! ولی حیف موتور به شدت ضعیف و بدی داشت که حتی نمیتونست یک صورت واضح بسازه که به همین خاطر گرافیک بازی رو نقاشی گونه کرده بودن.. تو تصور کن اتمسفر موتور گرافیکی دارکنس ۲ چیزی شبیه به کیل زون ۳ میبود..! کی میخواست اونوقت به بهش بهترین شوتر سال رو نده..؟ اما الان اینطور نیست..
   .
   سعی کردم با کوتاه ترین جمله ها داستان رو کامل بگم.. گرچه راحت میشه قسمت‌های بسیار زیاد راجع به داستان پیچیده‌ی بازی مطلب نوشت.. بعله جکی دیوونست و این رو وقتی کاملا متوجه میی که در آخر انتخاب دنیای تاریکی به عنوان یکی از ۲ پایان به پوچی میرسی.. :wink:

   ۰ ۰
 5. markous گفت:

  واقعا ترکوندی شما که به شایان می گی قبلش خبر بده تا کاور بگیریم
  شما که خودت تو کار ترکوندنی چرا قبلش خبر ندادی هان :-x
  الان می دونی من سر این دو تا خبر چقدر دمیج خوردم . مراعات کن عزیزم
  اما ایول شما هم ترکوندی با نقدت بازیش واقعا حرف نداشت

  ۰ ۰
  1. diamond گفت:

   شما دیبازی می خونی «دهـ برتر نمی دونم کی بود”کاورگیری” اشتباس»

   ۰ ۰
  2. markous گفت:

   می دونم اشتباس اما خب یه چیزیه که همه قبولش کردن هر چند اشتباه
   این که خوبه ما تو شهرمون به جای کاور بگیر می گیم خف بگیر اینکه ضایع تره :-o

   ۰ ۰
  3. IT گفت:

   نمیگیم خف بگیر می گیم خف کن!!!!
   خیلی با هم فرق دارن!!!

   ۰ ۰
  4. markous گفت:

   خب ما اینجا هر دوتا رو به یک معنی استفاده می کنیم
   اگه توضیح بدی فرقشون چیه ممنون می شم چون من همش می گم کاور بگیر از خف استفاده نمی کنم

   ۰ ۰
  5. diamond گفت:

   :mrgreen:

   ۰ ۰
  6. IT گفت:

   البته ببخشیدا خف بگیر ایم معنی رو می ده که «خفه خون بگیر»
   اما خف کن یک slang فارسی به معنی کاور گرفتن است

   ۰ ۰
  7. JeNeRaL ShAwN گفت:

   کلا خواستیم شب چهارشنبه سوری ای راه بندازیم و سایتو بترکونیم دیگه..! :wink:

   ۰ ۰
 6. diamond گفت:

  آژی دهاک (ضحاک)

  ۰ ۰
 7. amir...xbl گفت:

  ممنون خیلی نقد خوبی بود… :wink:
  ما که لذت بردیم… ۸)

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   لطف داری عزیزم خواهش.. :wink:

   ۰ ۰
 8. IT گفت:

  شاهین جان واقعاً خیلی نقد مستحکم و شیوایی بود و از خواندن تک تک جملاتت به هوش و ذکاوتت در نویسندگی ایمان آوردم. مختصر و مقید.
  ولی یکمی دیر آمادش کردی به نظر من اگه یه کم تمرین کنی به درجات عالی از نویسندگی و متنقدی می رسی
  هر جا هستی آرزوی سلامتی و کامیابی برات دارم

  ۰ ۰
  1. IT گفت:

   اما در مورد نقد
   به نظرم روی گرافیک یه کم بی انصافی کردی!
   آخه هدف خود بازی خلق همین نوع گرافیک زیبا و کمیک گونه بود و شبیه به یک تابلو نقاشی بود گرافیکی که در هیچ یک از بازی هایی که تاکنون انجام داده ایم نظیرش دیده نشده و بی همتاست
   چیزی که یکی دیگر از المان ها متفاوت بودن این بازی بود. جدا از اینکه خوب نقص هایی هم در قسمت های مختلف اعم از Shadow Effect داشت که با توجه به فضا و اتمسفر بازی می شد ازش چشم پوشی کرد!
   پارادوکس رو خوب اومدی
   استفاده از رنگ های متنوع و شاد آمیخته با غم و اندوه جکی یک اتمسفر خاص و بی نظیری رو بر بازی حاکم کرده بود که آدم رو بین دو راهی نور یا تاریکی قرار می داد و در آخر خود تو بودی که یکی از این گزینه ها رو انتخاب می کردی:« خودکشی و رفتن به جهنم» یا «ماندن در آغوش جنی»
   بازم ازت ممنوم

   ۰ ۰
  2. markous گفت:

   آفرین گرافیک رو خوب گوشزد کردی اما به نظر من تو این بازی گرافیک نقص محسوب می شه تا حسن چون داستان ومحیط به این گرافیک نمی خورد
   البته این نظر من هست

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   از لطفت ممنونم عسلی و اما گرافیک:
   .
   نه قبول نیست.. موتور گرافیکی بازی افتضاحه.. این شکل و شمایل نقاشی گونه هم برای پوشوندن این قسمت هست نه تفاوت یا چیز دیگه.. هنوزم حسرت میخورم که ای کاش این طراحیه هنری بی نظیر ( که تو میگی ) بر روی یک موتور قوی یا حداقل معمولی ساخته میشد که شاهد تولد یک اثر جاودانه میبودیم..
   .
   همین دیگه..! بازم ممنونم گلم.. :wink:

   ۰ ۰
 9. Nemesis گفت:

  :mrgreen: من تابحال نقد نخوندم …
  ولی اینو بخاطر عسلی میخونم
  یک مرد مرده از PS3 IS GOD

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   گویا جهاد سازنده هم انجام دادم..! لطف داری عسلی امیدوارم خوشت بیاد.. :wink:

   ۰ ۰
 10. Gordon گفت:

  وای شاهین جان چی کار کردی…مثل همیشه عالی…. :wink:
  واقعا این دارکنس ۲ بازی بسیار هیجان انگیز و جذابی بود….راستش رو بخواید قبل از عرضه بازی فکر نمی کردم بازی اینقدر جذاب و خوش ساخت باشه…. :wink:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خواهش میکنم عزیزم مرسی.. اتفاقا منم غافلگیر کرد.. چرا..؟ اصنم خب فکر نمیکردم طراحی هنری بازی انقدر عالی و چشم نواز باشه.. از طرفی انتظار این موتور گرافیکیه فاجعه رو نداشتم.. همچنین هیچوقت فکر نمیکردم داستان به این زیبایی داشته باشه.. گیم پلی هیجان انگیز رو منتظرش بودم ولی.. :wink:

   ۰ ۰
 11. saeed mirabi گفت:

  ممنون ژنرال !!! اما گرافیک فنی نسخه پی سی چندان دل آزار نبود اگر با کنسول بازی کردی قید می کردی در کدام کنسول این گرافیک فنی رو دیدی که همچین نمره ای دادی !!! اما من خودم در پایان بازی سقوط بیشتر پسندیدم و اگر فیلم Sucker Punch دیده باشی شباهتهای بین این فیلم و بازی می بینی . خود بازی هم گیم پلی کاملا مفرحی داشت و لذت بخش بود .تاریکی علیه تاریکی قیام کرده بود و روشنایی و نور عاملی برای پیش روی فرزند تاریکی بود . اون بیماری که کنار میز پینگ پنگ بود و دو عروسک شبیه بازوان جکی رو در دست داشت بسیار زیبا جکی رو مسخره می کرد وادای جکی در می آورد :-D !!! جنی جنی ای لاو یو !!! :-D
  ( انجمن Martial Art’s )

  ۰ ۰
  1. markous گفت:

   تو نسخه ایکس باکسش گرافیکش دل آزار بود(البته نه همه جا) مثلا جایی که جکی رو صندلی داشت حرف می زد موهاش می رفت تو شونش یه چیز خیلی بدی بود برای این بازی

   ۰ ۰
  2. IT گفت:

   آره او عروسکا خیلی جالب بودن
   کلاً داستانش آدم رو به خودش جذب می کرد
   تا حالا کسی تونسته Vedentass رو online بازی کنه؟؟؟

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سعید میرابی وارد میشود..!!! تو کلا با بازی کردن من روی غیر پیسی مشکل داریا..! ددآیلند بازیه بدیه..!! :lol:
   .
   اما جدی بگم طراحیه بازی شاهکار بود من بهش میدم ۱۰ گرافیک فنی بازی بیشتر شبیه موتورهای گرافیکی ایرانی بود و فاجعه‌ی کامل..! من نمیدونم تو چطوری با پیسیت بازی میکنی که همه اینا رو خوب میبینی..؟ لابد پیسیه‌ی سحرآمیز داری نه..؟ :wink:

   ۰ ۰
  4. nexusII گفت:

   ژنرال جون گرافیک بازی متوسط بود در این اندازه که میگی بد نبود
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  5. JeNeRaL ShAwN گفت:

   من به گرافیک اساسینزکرید میگم متوسط عسلی.. این خیلی پایینتر بود فکر کنما.. تازشم واقعا نمیشه یک گرافیک واحد رو بررسی کرد چون طراحیه هنریش بی نظیر بود و گرافیک فنیش فاجعه..! :wink:

   ۰ ۰
  6. nexusII گفت:

   خوب شما اشتباه میکنی به طور مثال طه رسولی به گرفیک اساسین که میگه خوب…
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  7. JeNeRaL ShAwN گفت:

   طه رسولی استاد منه.. اما اگه قرار بود ایشون بگه خوب من بگم خوب ایشون بگه بد من بگم بد.. شاهین میشد یک ادای تو خالی از طه رسولی عزیز که هیچ حرف متفاوتی نداره پس حضورش هم چیزی رو تغییر نمیده.. نه اینکه الکی بلکه با هزارتا دلیل اما از دیدگاه خودش حرف میزنه.. شاهین رو میگم.. :wink:

   ۰ ۰
  8. nexusII گفت:

   ایشون رو مثال زدم که حداقل حرف منو قبول نداری حرف ایشونو داشته باشی . ۱موج توی ایران علیه این بازی بین گیمرا راه افتاد که ۹۹% سوارش شدن اما خوب دیدیم که منتقدای خارجی و داخیلی خلاف این نظرو داشتن و بازیرو خوب ارزیابی کردن
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  9. saeed mirabi گفت:

   ژنرال جان !!! حداقل این تعریفی که شما از چهره در این بازی کردی با اون چیزی که من دیدم ۱۸۰ درجه تفاوت داره !!! در بخش هنری که اصلا حرفی نیست ولی تو بخش فنی حداقل دیگه این گونه که شما گفتی نبوده چهره ها جزئیات داشتن و چین چروک داشتن و موقع صحبت کردن لب و گونه بخوبی بازی میکرد و کاملا هم واضح و زیبا بودن !!! این چیزیست که من دیدم توی نسخه پی سی !!! ۱۸۰ درجه تفاوت !!! نورپردازی قابل قبول نمی گم خیلی خوب و تخریب پذیری محیط تا حدودی و جزئیات و طراحی خوب سلاح ها !!! نمی گم گرافیک شاخی داشته ولی دیگه اینقدر ذلیل هم نبوده شما فکر کنسولها رو هم بکن که دیگه کشش ندارن و روان بودن بازی رو هم به اینها اضافه کن که یک فریم هم افت نمی کنه در بازی !!!
   ( انجمن Martial Art’s )

   ۰ ۰
  10. JeNeRaL ShAwN گفت:

   من فکر کنسول‌هارم بکنم داداشی..؟ قبول کن مشکل از خودشون بوده دیگه.. تو گرافیک با چیزی تو مایعات آلیس یا shadow of the damned طرف بودیم.. اما یه نگاه به نورپردازیه آلن ویک بنداز.. کرایسیس ۲ رو روی کنسول ببین.. آنچارتد رو نگاه.. مافیا ۲ چی..؟ فورزا ۴ هم همینطور.. ببین اینا مگه کنسول نبودن..؟ اینا خواستن موتور عوض نکنن وگرنه داستان چیز دیگه ایه عزیزم

   ۰ ۰
 12. Marlon Brando گفت:

  واقعا نقد خوبی بود،خیلی هم طولانی نبود و به اندازه بود ولی قبول داری یه کم شبیه نقدهای متن ادبی شده بود؟با اینکه دلچسب بود

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عزیزم.. راجع به کوتاهیش معذرت میخوام مجبور بودم کمتر از ۸۰۰ کلمه جمعش کنم اما توی نقدهای بعد تکرار نمیشه.. اگرچه دقت کنی میبینی همه جمله ها تراکم واژگان بالایی داره و دلیلش چیزی جز این نیست که من حداقل ۲۰۰۰ کلمه رو در ۸۰۰ تا خلاصه کردم.. متن ادبی هم هرکی یه سبکی داره دیگه استاد.. :wink:

   ۰ ۰
 13. Chrome گفت:

  خیلی ممنون از شاهین عزیز
  نقد کوتاه و خوبی بود
  به ما میگی کاور بگیر بعد خودت C4 میکاری :mrgreen:
  امیدوارم نقد های بیشتری از شما بخونم
  ———————————————-
  شایان کرمی

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   آره دیگه..! ممنونم عسلی لطف داری.. :wink:

   ۰ ۰
 14. sandman 360 گفت:

  عالی بود :-D :-D
  هیچ ایرادی نمیشه ازش گرفت :-o :-o
  خسته نباشی JeNeRaL :wink: :wink: :wink: :wink:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ممنوووووووووووووونم نظر لطفته مرسی :wink:

   ۰ ۰
 15. nexusII گفت:

  اینکه پرگویی نکردی و عکس هارم ادیت کردی و براشون توضیحات گذاشتی خوبه فقط این کلمه ی دلگیر اگه از تیتر امنتخابیت حذف میشد خیلی بهتر بود
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عزیزم..
   .
   وقتی من خودم رو به خاطر در آغوش کشیدن عشقم از بالای پشت بوم تیمارستان به پایین پرت میکنم تا بمیرم ولی بهش برسم درحالی که متوجه میشم اینجا هیچ جنی ای درکار نیست دلم میگیره.. بعید میدونم دل توهم نگرفته باشه شایان جونی.. :wink:

   ۰ ۰
 16. من رو نسخه پی سی بازی کردم وخیلی هم لذت بردم گرافیک هم خیلی خوب نور پردازی بدکنبود اما موقعی که اون یارو نور مینداخت به جکی واقعا کور میکرد ادم رو من میدم۵. ۸

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   من توضیح دادم که طراحیه هنری از موتور گرافیکی جداست.. این از گرافیک که گفتی خوب بود شاید منظورت طراحیه چشم نوازش باشه اما “نورپردازی بدک نبود” جمله‌ی عجیبیه که تو متنت دیدم داداشی.. اتفاقا یکی از جاهایی که واقعا کم میاورد این موتور گرافیکی تو قسمت نورپردازی و سایه زنی بود.. به شدت ضعیف و بد و در پاره ای اوقات زشت عمل می کرد.. نمیدونم چطوری دیدیش عزیزم..! :wink:

   ۰ ۰
 17. هر چند که من معتقدم این بازی به انگلستان هم تکیه های مینداره و مسخره میکنه یه جوری میشه گفت سیاسی هم بود

  ۰ ۰
 18. general amin گفت:

  ممنون . خیلی نقد خوبی بود . من با نظر برخی دوستان موافقم . به نظرم به گرافیکش کم لطفی کردی . من وقتی بازیش میکردم از بعضی از موسیقی هاش واقعا بدم اومد . اصلا به ریتم اون مرحله و بازی نمیومد . برای همین فکر کنم نمره اش زیاد هم باشه .
  خلاصه یه قلب سرخ تقدیم به شما :wink:

  ۰ ۰
  1. general amin گفت:

   دفعه پیش از تیترت ایراد گرفته بودم ولی این دفعه تیتر خیلی خوبی انتخاب کردی

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خواهش عسلی.. البته فکر می کنم خودشون به طراحیه بی نظیر گرافیکیه خودشون کم لطفی که چه عرض کنم..؟ بی مهری کردن و دستی دستی نقطه‌ی عطف بازی رو با خاک یکسان کردن.. بابت تیتر هم ممنونم عزیزم..
   .
   قلب سرخ..؟؟؟ خبردان چی پس..؟؟؟ انگاری کسی خبردان نمیکنه.. لابد خوشتون نیودمه دیگه..! :wink:

   ۰ ۰
 19. mohammad.m گفت:

  من که هنوز نتونستم بازی کنم ولی این سبک گرافیک تو بازی به این خشنی فکر نکنم فکر خوبی باشه

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   لطافت و عشق در خشم و خون ریزی.. تجربه کن تا مثل من متحیر این پارادوکس زیبا بشی.. مخصوصا حضور جنی که به شدت هنرمندانه در روند بازی تزریق شده.. :wink:

   ۰ ۰
 20. ALAN WAKE گفت:

  سلام عسلی مقاله هات بهترینن

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سلام به روی ماهت عزیزم.. مرررسی نگاه مهربون شما نباشه مثاله های من که حرفی ندارن عسلی.. شبت ستاره بارون :wink:

   ۰ ۰
 21. حقیقتش من با تریلر هایی قبلا ازش دیده بودم انتظار بازی ضعیف رو داشتم ولی وقتی بازیش رو کردم نظرم به کلی در موردش تغییر کرد.مخصوصا که من علاقه خاصی به گیم پلی بازی پیدا کردم.

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   دقیقا مثل من بودی که.. هم تریلرها هم گیم پلی.. پس تو هم سورپرایز شدی.. گودلاک عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
  2. آره هم از داستان زیبا و قوی هم از گیم پلی

   ۰ ۰
 22. deniro گفت:

  شاهین هرچی نقد ازت میخونم میبینم یه جورایی فن تو هستم و خوندن مطالبت رو دوست دارم چون ادبیات قوی داری البته بنظرم مطالبت در مورد بازیهایی که موفق هستن و شایسته تعریف هستن بهتره چون کلا متنت مثبت و بادیدی و تفکری مثبت هست و اینکه بازیهایی که طراحی هنری بهتری رو دارند رو بهتر میتونی توصیفشون کنی واقعا زیبا و شیرین مینویسی,یه مواردی رو سری قبل صحبت کردیم ولی مثل اینکه همین روند رو بیشتر میپسندی و اسراری نیست به هرحال هرکسی سبکی داره بازی رو خوب توصیف کردی بازم میگم بازی پرنس از این نوع گرافیک هنری و سل شید به نظرم بهتر بهره برد و من لذت بردم,در مجموع کسانی هم که بازی رو تجربه نکرده باشن از مطلبت طراحی خوب هنری بازی که فدای تکنیکهای ضعیف فنی بازی شدن رو درک میکنن.ممنون از تو به خاطر زحماتت.دنیرو از pc$

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   دنیروی عزیزم مرسی.. شما تاج سری و من به این خاطر که مطالبم مورد توجه‌ات قرار میگیره خیلی خوشحالم و انرژی میگیرم.. اما نکته جالبی گفتی.. “بازی های خوب رو بهتر میتونی بنویسی”.. خب شاید به این خاطر بوده باشه که تالا سراغ بازیه بدی نرفتم اما هفته‌ی بعد نوردد رو میرسونم.. به هرحال اون روی سکه هم ببین و نظر بده تا به داداشیت کمک کنی پیشرفت کنه و بهتر بنویسه.. راجع به سل شیلد بگم که دارکنس ۲ به خاطر ضعف موتور گرافیکیشه که ازین حالت استفاده کرده تا بتونه این مشکل رو بپوشونه و طراحیه هنری چشم نوازش رو بیشتر جلوه بده تا این ضعف فنی دیده نشه..
   .
   ممنونم بابت دیدگاهت عزیزم.. :wink:

   ۰ ۰
 23. metal milita گفت:

  افرین شاهین قلمت شیواست خیلی باش حال کردم فقط ای کاش میگفتی اخرش چی میشه.
  امیدوارم تو کارت موفق باشی جیگر طلا.

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عزیزم ممنون.. البته من اصلا از اسکرین تکست خوشم نمیاد.. یعنی بشینم اتفاقات بازی رو تغریف کنم..! بگم اول چی میشه آخرش چی میشه این درست نیست.. نقد برای چیز دیگه ایه گلم..
   .
   آخر بازی شما دو تا انتخاب داری.. انتخاب اول اینکه قبول کنی توهم زده بودی و با همون جنی که پرستاره بمونی و ….. اهم اهم..! و انتخاب دوم که از بالا پشت بوم بپری پایین خودت رو بکشی.. چرا بکشی..؟ تا به عشقت برسی اون دنیا.. خودت رو میکشی میبینی سرکار بودی و جنی درکار نبوده..
   .
   سوال دیگه گلم..؟ :wink:

   ۰ ۰
  2. metal milita گفت:

   ممنون شاهین جون علت اینکه ازت خواستم اخرشو بگی اینه که من اینقدر سرم شلوغه که دیگه مثه قدیم وقت بازی کردن روزانه رو ندارم تازه بعد از پنج یا شیش ماه یه بازی تمام کردم که اونم ویچر۲ بود.
   چون شماره ی اول این بازی رو بازی کردم کنجکاو بودم ببینم اخر داستانش چی میشه که حالا فهمیدم.
   راستی از این که به نظرای همه توجه میکنی

   ۰ ۰
  3. metal milita گفت:

   !!!!
   توجه میکنم خوشم اومد رفیق.
   سایت قاطی کرده!!!!!!!

   ۰ ۰
 24. Albert Wesker گفت:

  خوب بود!
  ولی … چند تا چیز بگم و متواری شم!
  ۱: همزاد پنداری یا همذات پنداری آخر؟! اینو متین ایزدی باید بیاد توضیح بده برامون …
  ۲: قصه یا روایت؟
  ۳: یک شوتر متفاوت یا تکراری؟
  ۴: بیزار یا بیذار؟ :mrgreen:
  ۵: گرافیک کمیک گونه ی “تاریکی” یا تکسچر های کرایسیسی و آنچارتدی؟!
  در صورت تمایل، یکی از گزینه های بالا را انتخاب کنید تا آن ها را مورد بحث قرار دهیم!! با تشکر :wink:

  ۰ ۰
  1. Albert Wesker گفت:

   البته ای کاش نقدت به همین اندازه که شیوا و با ادبیاتی خیلی خیلی خوب و دلنشین نوشته شده، فنی و تحلیلی هم بود.

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   پس اومدی کت دربیاریم..؟ بیا جلو ببینم..! اهم اهم اهم..!!! :twisted:

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی..!
   باشه چند تا چیز بگو و بمون تا بحث کنیم..!
   ۱: همزاد پنداری درسته.. متین نمیخواد خودم برات توضیح میدم
   ۲: قصه نه روایت
   ۳: تکراری..؟ شوخی میکنی دیگه..؟
   ۴: بیزار بابا بیذار چیه..؟
   ۵: هیچکدوم
   با تمایل کامل همه گزینه های بالا رو انتخاب کردم بیا تا بحث کنیم..!! خواهش :wink:

   ۰ ۰
  4. Albert Wesker گفت:

   ۱: نه خیر همذات پنداری درسته … منم برات توضیح میدم!
   ۲: آخه تو روایت بازی رو نقد کردی ولی به قصه ربطش دادی!
   ۳: روند بازی خیلی فرق خاصی با باقی fps ها نمی کنه … یعنی نوآوری هاش به کارش نمیان.
   ۴: پس چرا تو نقدت نوشتی بیذار؟
   ۵:خب شما دلیل کاملا اشتباهی برای به قول خودت ضعیف بودن گرافیک بازی ذکر کردی (که اصلاً قبول ندارم) …
   این که نمی تونم مفصل بحث کنم دلیل داره … دلیلش هم نقدی است که از بازی نوشتم و الان نمی خوام همه ی اونچه نوشتم رو اینجا بگم تا اسپویل شه!

   ۰ ۰
  5. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خب دیگه یواش یواش دیگه مجبورم کتم رو دربیارم.. اول اینکه به خاطر نقد کوتاهم معذرت میخوام از همه ولی چون دیگه نمیخواستم یک بار دیگه صرفا برای سایت نقد رو بازنویسی کنم همون رو گذاشتم این از این..
   .
   شماره یک رو هر وقت خواستی بهت میگم چرا همزاد پنداری درسته و همذات پنداری به شکلی عجیب غلطه..!
   .
   شماره دو بهت بگم که ( جدای از نقد کوتاه که دستمو بست ) وقتی قصه نداشته باشی میتونم بپرسم چیو باید روایت کنی سعید جان..؟!!!
   .
   تو به من گفتی یک شوتر متفاوت یا تکراری..؟ آیا گفتی روند..؟ انتظار از یک تیراندازی اول شخص نمیره وسط بازی کار عجیبی انجام بده.. تو با دیگر هم سبکاش مقایسه کن روندشو که من معتقدم همین روندش هم تفاوت داشت.. میپرسی چه تفاوتی..؟ این دوگانگی اتمسفر بازی در تاریکیه خشونت و روشنای عشق.. نوآوری هم که از بازوها بگیر تا صدمه دیدن از نور که برسی به آپگرید قوی و..
   .
   چهارمی رو جدی میگی..؟ نوشم بیذار..؟ واه.. الان میبینمش..!
   .
   همین جمله پنجمت رو دیدم کتمو دراوردما..! خوشم نمیاد بی دلیل و رو هوا از یه چیزی بد بگی..! من از قول خودم درآوردم چون دیدگاه و نقد منه.. درضمن همین قوله خودم رو تا آخرش روش وا میستم چون کار منه.. اگه نتونم فرق خوب و بد رو توی صنعت بازی تشخیص بدم که میرم میشینم با مامانم سبزی پاک میکنم تو آشپزخونه تا شبی عیدیبا ماهی بخوریمش داداشی..!!!!
   .
   کتمو بپوشم یا دعوا..؟ :mrgreen:

   ۰ ۰
  6. Albert Wesker گفت:

   شما فکر آشپزخونه باش … lol
   نه شاهین جان این چه حرفیه میزنی؟ اولاً که سواد گیمی شما قابل ستایشه … ولی توی این نقد تحلیل خاصی ندیدم … شاید هم مشکل از منه … کتو بپوش سرده :wink:

   ۰ ۰
  7. Albert Wesker گفت:

   دفعه ی بعد هم میام میگم “مرسی شاهین جون نقد خیلی خوبی بود” و میرم …

   ۰ ۰
  8. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سعید جونه من این حرفا چیه دیگه..؟ من اتفاقا دلم می خواد بخث کنم باهات اما وقتی میای میگی “دلیلت کاملا اشتبه” باید بگی چرا نه اینکه بگی چون من قبول ندارم.. البته بحثای قبلیمون خوب بونا عزیزم.. بحث کنیم حالا..؟ دارکنس رو بریم..؟ :wink:

   ۰ ۰
 25. sheva2 گفت:

  نقدت زیادی منصفانه بود ولی در کل خوب بود موفق باشی JeNeRaL عزیز :wink:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ممنونم عزیزم لطف داری.. در ارتباط باآلن ویک ما با هم مشکل داریم ولی اینجا گویا همه چیز مرتبه..! :wink:

   ۰ ۰
 26. GM.H گفت:

  همذات پنداری دیگه چیه ؟؟؟؟؟؟ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سعید متخصص در زمینه همذات پنداریه..! از خودش بپرس..!! :wink:

   ۰ ۰
 27. sand man گفت:

  شاهین جان نقدت عالی بود و همیشه از نقدات خوشم میاد.
  بچه ها این دوست من دارکنس رو تموم کردم دادم بهش بعد تا اونجایی که اون یارو با جرثقیل میخواد بکشتت رفته میگه خیلی چرته خیلی خسته کننده میشه
  شاهین جان نظرت راجب syndicate چیه؟

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عزیزم نظر لطفته.. دوستت احیانا با بن لادن که نسبت نداره..؟! این جکی که با بازوها و اسلحه ها زده شهرو صاف کرده اون وقت دوستت حوصلش سر رفته توی این وضعیت..؟؟؟ هه هه عجب روحیه‌ی صلح طلبی داره داداشی..!!! سندیکیت هم نقدش رو نوشتم بخون دیگه..! :wink:

   ۰ ۰
 28. cool-hand گفت:

  نمیدونم چرا وقتی این را بازی میکردم همش یاد فیلم شاتر آیلند استاد اسکور سزی می افتادم . کسی میدونه چرا؟ کلا داستانش خوب بود.

  ۰ ۰
 29. A.M.I.R گفت:

  درود
  ممنون و خسته نباشید بابت نقد و بررسی.
  در رابطه با شیوه ی نگارش ـات به نظرم باید یک تغییرات کوچیک ایجاد کنی. شما در آغاز هر پاراگراف یک متن ادبی رو ارائه دادین که یک کار کاملا جالب و نو هست.
  اما در ادامه ی مطلب این حرکت شما به کلی زیر سوال رفته. علت هم این هست که شما توی نوشتت ریتم رو به خوبی رعایت نکردین. چیزی که بدیهی هست اینه که شما نمی تونید تمام متن رو به شیوه ی ادبی نگارش کنید چون با ذات نقد و بررسی (نگارش به صورت علمی) در تضاد هست.
  به نظرم شما باید قبل از وارد شدن به متن ادبیتون به نوعی مخاطب رو آماده می کردید.
  در هر صورت ممنون از این که وقت گذاشتید برای نوشتن این مطلب.

  ۰ ۰
  1. nexusII گفت:

   عزیزم به اینا نمیگن متن ادبی
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  2. A.M.I.R گفت:

   شما طبق طبقه بندی که برای نوشتن یک نقد و بررسی ملاک هست (استفاده از متون ادبی برای جذب مخاطب و متون علمی {این که می گم علمی دوستان اشتباه نگیرند با متن های علمی و پزشکی! منظور نوشته این هست که یک پیامی رو می رسونه و برای نقد بین دو چیز ملاک هست} برای مقایسه بازی) این متن رو چی می گید بهش دقیقا؟!

   “رنگین‌کمان رقص رنگ‌ها در آغوش سرد تاریکی؛ جلوه‌ای از اوج هنر در سرتاسر محیط بازی؛ و هم‌نشینی شیرین ظرافت و عشق در کنار حس تلخ خشم و نفرت، همه و همه خلق شاهکاری از اثر هنرمندانه‌ای است که قربانی بی‌رحم موتور گرافیکی به‌شدت ضعیف بازی شده‌اند.”

   اگه شما طبقه بندی دیگه ای برای این متن دارید خوشحال میشم تا با ما هم در میون بگذارید تا استفاده کنیم :wink:

   ۰ ۰
  3. nexusII گفت:

   اینکه شما تعدادی استعاره و کلمات غیر عامیانه رو بذارید کنار هم نمیشه بهش گفت متن ادبی.
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  4. Albert Wesker گفت:

   سبک نوشته کاملا ادبیه …

   ۰ ۰
  5. nexusII گفت:

   به نظر من چندتا کلمه ی زیبا در کناره همه .جملات نه بیشتر از هم گسیخته تر از اونیه که بشه بهش گفت متن ادبی اما نمیخوام از حرفام این برداشت بشه که دارم نقد شاهینو زیر سوال میبرم خدایی نکرده
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۲ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  6. Albert Wesker گفت:

   سبک نوشته ادبیه … خود نوشته به نمونه های خوب ادبی نزدیک هم نمی شه … صرفا جمله ی اول پاراگراف خوبه و بعدش وا میره …

   ۰ ۰
  7. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عزیزم لطف داری.. خب بایت شکل و شمایل متن هام اگه قبلیارو هم خونده باشی تقریبا همین طوره اما دارم سعی میکنم به یک توازونی برسونمش که هر دو اتمسفر ادبی و بررسی نقد رو داشته باشه.. فقط یه چیزی راجع به زیر سوال بردنی که گفتی بگم.. نه زیر سوال نمیره عزیزم.. جمله های اول و جمله آخر ادبیه.. در کل جدیه و تم ادبی هم سوار بر کل مطلبه.. سعی کردم چفت و بستش کنم تا از هم جدا و مستقل نباشن و اگه نتونستم تقصیر منه عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
  8. Nightmare گفت:

   آقا در مورد شیوه دوست عزیزمون شاهین جان منم یک چیزی اضافه کنم .
   البته با اجازه .
   من معتقدم که هر کس فن و شیوه نگارشی منحصر بفردی داره و مثل یکجور امضا میمونه مثلا اگه من بعد از ۱۰۰ ساله دیگه که نقد جدیدی از شاهین جان ببینم اما اسم نویسنده رو نبینم با دیدن متن میتونم بفهمم که کار این دوستمونه .
   فن نگارش و اصطلاحات و یا شیوه های ادبی درسته یک قانون مشخص داره اما همیشه استوار نیست و یک نویسنده میتونه اونها رو خم یا بشکنه . بنا به فن و شیوه خودش .
   اینطوریه که نویسنده ای نو و سبک های خاص همیشه هستند .
   ——————————-
   البته اینها حرف های و نظر شخصیم بود و کاملا هم غیر فنی بودش :!: :!:
   آخه من زیاد تو این فن ماهر نیستم و درسمم کاملا با این فرق داره (حقیقتش من زیاد با دستور زبان فارسی راحت نبودم و همیشه مشکل داشتم :roll: )
   شاید برای همینه که نوشتن رو خیلی وقته گذاشتم کنار چون مهارت خاصی توش نداشتم . اما مینوشتم . :!: :roll: :wink:

   ۰ ۰
 30. darksiders گفت:

  عجب نقدی بود ممنون شاهین خان اما این بازی رو خیلی وقته انجام دادیم!!!نقد خیلی عالی بود بازم نقد بنویس برادر…با تشکر.

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   واوو مرسی گلم.. خب یه کوچولو دیر شد ببخشید.. چشم بازهم نقد مینویسم دیگه چی داداشی..؟ :wink:

   ۰ ۰
  2. darksiders گفت:

   قربونت اگه زحمتی نیست یه بار هم بهم بگو عسلی… :wink:

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   هه هه چشم عسلی..!!!

   ۰ ۰
 31. kritoos گفت:

  خیلی ممنون ژنرال نقد منصفانه وخوبی بود

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ممنونم عجیجم.. :wink:

   ۰ ۰
 32. LUDA-CRIS گفت:

  بازی خوبی به نظر میرسه. ممنون شاهین جان نقد خوبی بود.

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   نظر لطفته.. اوهوم بازیه مهیج و خوبیه داداشی.. :wink:

   ۰ ۰
 33. Nightmare گفت:

  نقد خوبی بود دوست عزیز . باز هم از اون بازی کلماتت خوشم اومد .
  با بیشتر حرفهات موافقم (اما جای بحث داره ولی خب الان زیاد فکرم آزاد نیست آخه زیادی امروز ازش کار کشیدم)
  ————————
  بقیش هر چی سعی میکنم نمی یاد . اما سعی میکنم یکم باهاش ور برم . یکم باهات مخالفم دوست عزیز
  و دلایلشو بزور دارم میفرستم :wink:

  ۰ ۰
  1. Nightmare گفت:

   اینکه میگی گرافیک کامیک گونه عمدی بوده کاملا درسته :!:
   اما دلایل بیشتری داره . یکیش اینه که سازنده میخواسته با این کار بازیکننده رو بیشتر به داستانش نزدیک کنه .
   من خودم وقتی مابین مرحله ها جک خاطره تعریف میکرد یاد کتاب داستان ها یا کمیک ها می افتادم که این هنر خلاق سازنده رو میرسوند تا از این فن گرافیکی استفاده کنه (گرافیک کمیک گونه ).
   اما دلیل دیگشم میتونم به این اشاره کنم که با این روش مقدار زیادی از ضعف ها پوشش داده میشد .
   در مورد اینکه میگی گرافیک فنی خیلی ضعیفی داشت زیاد موافق نیستم . چرا ؟
   بدلیل اینکه این ضعفش روی PC زیاد ندیدم (با اینکه گرافیک فنی زیاد خوب نبود اما بد هم نبود) . عمده ترین مشکل گرافیکی این بازی مربوط به موتور گرافیکی Strange اش میشد که به شکل Strange ی با decoding کنسولها مچ نبود .
   واقعا مشکل داشت من خودم compiler شو خوندم و code هاشو دیدم یکم Strange بود .
   سازنده برای اینکه frame rate رو ۶۰ بمونه باید مقداری از عناصر گرافیک کم میکرد تا رو کنسول ها مشکل نباشه . اما این رو PC درست بود برا همون تفاوت Strange ی بین نسخه PC و کنسول بود . بطوری که رو کنسول واقعا گرافیک و موتور اون show off بود ولی تو PC اگه دقت نمیکردی نمیتونستی ایراد زیادی بگیری . چون به زیبایی در پشت گرافیک کمیکگونه بازی پنهان شده بود در صورتی که تو کنسول خیر .

   ۰ ۰
  2. Nightmare گفت:

   در مورد نور پردازی هم :
   این بازی واقعا ضعیف ظاهر شده بود . بطوری که منصفانه فضای هنری بازی رو همین عنصر خراب کرده بود . و اصلا سایه ها با اونچه که باید میبودند فرق داشتند . انتظار میرفت این بازی که نور درش تاثیر زیادی داره (بخاطر نوع کاراکتر بازی و نحوه رفتارش با نور) این عنصر بزیبایی خود نمایی کنه که متاسفانه بد بود .
   خیلی از زشتی های فنی بازی هم بدلیل همین نورپردازی بچگانه بازی بود .
   فضهاها بزیبایی طراحی شده بودند اما این نور های کاملا ساده و بدون رفتار :!: انگار کلا با فضا ی بازی غریب بودند و کار خودشون رو میکردند و در اختیار بازی نبودند .

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خب منم همینو میگم دیگه.. فکر کردی اونا خودشون نمیدونن نورپردازیه بازی رفته سیزده بدر..؟!!! میدونن اما موتور گرافیکی بازی تمیتونه این قدرت رو نداره که نور و سایه بسازه.. به همین سادگی یک شاهکار نابود شد.. نورپردازی و سایه زنی به جرئت میشه گفت نداشت این بازی رسما..!

   ۰ ۰
  4. Nightmare گفت:

   آره دوست عزیز یادم رفت اول مطلبم بگم که با نظرت راجب نور پردازی موافقم . :wink:
   ———————————-
   دقیقا موتور بازی فاجعه بود اما نه اونقدر فاجعه . میتونست از پس این کار بر بیاد اما نمیدنم چرا اینا نخواستن درستش کنند .
   انگار گفتن همینی که گرافیک هنری خوبی میسازیم از سر مشتری ها هم زیاده :!:

   ۰ ۰
  5. Nightmare گفت:

   فکر کنم باید از این به بعد کامنتامو انگلیسی فارسی بنویسم
   ———————————-
   با بقیه حرفات موافقم ولی بازم جای بحث داره دوست عزیز . :wink:

   ۰ ۰
  6. JeNeRaL ShAwN گفت:

   نمیدونم نظرهارو خوندی یا نه اما یه بار دیگه کلا گرافیک رو توضیح میدم برات فارغ از پیسی و کنسول..:
   .
   حتما باید به دو قسمت طراحی هنری و گرافیک فنی تقسیم بشه.. طراحی چشم نواز هنری عالیه و موتور بد گرافیکی فاجعه.. اما اینا اومدن برای پوشوندن این ضعف زشت از با استفاده از سل شیلد و پررنگ کردن طراحیه هنری گندشون رو کر رنگ جلوه بدن اما نمیشه..! این کل داستان گرافیکه که پیسی و ۶۰ فرم و کنسول بهانشه عسلی..! :wink:

   ۰ ۰
  7. Nightmare گفت:

   دقیقا دوست عزیز من هم گفتم که یکی از دلایل همین گرافیک کمیک گونه همینه .
   من در مورد گرافیک فنی این حرفها رو گفتم دوست عزیز . نه هنری .
   هنری کلا بحثش جداست و درسته به اونم میگن گرافیک اما اون گرافیک هنری هستش (همونطور که خودتم گفتی)
   ——————————-
   شاید منظورمو درست نرسونده باشم . اما من فقط از گرافیک فنی گفتم نه هنری . گرافیک هنری بازی خوب بود اما فنی که برمیگرده به همون موتور گرافیکی و کاراکتر ها و محیط هایی که با نرم افزارای دیگه ساختن که بحث من اونا بود دوست عزیز .
   ————————
   تقسیماتشو خوب میدنم دوست عزیز . گرافیک به دو دسته فنی و هنری تقسیم میشه .
   تازه دسته ساختاری هم بعضی ها اونو جدا میدونند ، بعضی ها هم فیزیک رو قاطیش میکنند و میشه چهار دسته :
   فنی ، هنری ، ساختاری ، فیزیکی
   اگه خاستی میتونم در مورد هر کدوم توضیح مختصری بدم دوست عزیز :wink:

   ۰ ۰
  8. Nightmare گفت:

   اوه یادم رفت اینو .
   بهانشون نیست دوست عزیز .
   من خودم دیدم که میگم . داداشم رو کنسول رفتش و من رو PC و هر دوتاشونو مقایسه کردم و بعد از انجام دادن همون کارهای همیشگیم (باز کردن برنامه های بازی) به مشکلاتش پی بردند . که میتونستند برطرفشم کنند اما نمیدنم چرا علاقه زیادی به ماست مالیش داشتند . :wink:

   ۰ ۰
  9. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ممنونم عزیزم.. فکرت که باز شد بیا بحث کنیم داداشی..! :wink:

   ۰ ۰
  10. Nightmare گفت:

   متاصفانه حالا حالا ها باز نمیشه . :!:
   چون بدجور تو صفر و یک مونده . (اسمبلی)
   حسابی این برنامه هه مغزمو خالی کرده . تازه باید توابع ریاضی ای که خداییش با هزار جور تیز بازی و مخ زدن پاسشون کردم رو هم بازنویسی کنم براش :roll:

   ۰ ۰
 34. King of Kings گفت:

  من بازیشو گرفتم ولی هنوز آپدیتLT3 رو نریختم و فعلا نمیتونم بازیش کنم. :cry:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   در جواب King of Kings :
   .
   پیشنهاد می کنم فرصت رو از دست ندی و زودتر آپ کنی چراکه ۲۰۱۲ بسیار بازی های بزرگی داره که اگه بریم جلوتر شاید با تجربه اون ها دلت نخواد دارکنس ۲ بازی کنی.. البته در رتبه بندی به بزرگان امسال این بازی در رده متوسط رو به خوب قرار میگیره..

   ۰ ۰
 35. BrotherhooD گفت:

  نقد خوبی بود ولی به نظرم اومد یکم زیاد هفت میبینی

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عزیزم.. هفت..؟ چی هست این..؟ یک جور بازیه..؟ :roll:

   ۰ ۰
 36. Leon S.K گفت:

  خوب من آخر های بازی هستم و کامنت هیچکدوم از دوستان رو نخوندم چون میترسیدم اسپویل بشه داستان بازی! اما نظرم!:
  گرافیک بازی با اینکه ایراد گرفته بودی اما جالب بود! به نوعی تضاد بین رنگ های شاد بازی با خشونت بی اندازه گیم پلی یکم جالب بود! اما بازم اون چیزی که قبل از عرضه بازی فکر میکردم نشد! ولی بازم اونجوری که تو کوبوندیش هم بد نبود!
  گیم پلی بازی عالی بود! نو آوری های خوبی داشت ولی یه وقت هایی پیچیده میشد! از بیش تر دکمه های گیم پد برای مبارزه استفاده شده بود و این خیلی وقت ها موجب سردرگمی من میشد و نمیدونستم چیکار کنم و همینجوری دکمه ها رو فشار میدادم!
  داستان بازی هم خیلی خوب بود! ولی نمیدونم چرا بعضی وقت ها اون حسی که باید رو انتقال نمیکرد! مثلا صحنه کشته شدن عمه سارا با اینکه تونست من رو آزار بده اما بازم میتونست بیش تر تاثیر گذار باشه!
  تنوع در گیم پلی هم خوب بود و بازی به اندازه کافی درجه سختیش متناسب بود! و بعضی وقت ها شایدم خیلی سخت میشد و مثلا در بین انبوهی از نور که نمیتونی هیچ جایی رو ببینی و کاری بکنی فر و فر دشمن سرت خالی میشد!
  نمیدونم اسم این قسمت رو چی میزارن اما بعضی جا ها آدم واقعا فکر میکرد جای جکی قرار داره! مثلا وقتی که ما رو گذاشتن روی آتش و داریم میسوزیم من واقعا حس سوختن بهم دست داد و واقعا حس میکردم گوشتم داره کباب میشه!
  در مورد نمره هم بگم که مثل همیشه یکم دست و دل باز بودی! یه حسی بهم میگه این بازی فرا تر از ۷ نمیشه بهش نمره داد!
  -______________-
  COD Team

  ۰ ۰
  1. Leon S.K گفت:

   چرا کامنتم باید انتظار بخوره؟

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   آخه اومدی توی دنیای تاریکی برای امنیت خودته عسلی..!!! :wink:

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   این جواب Leon S.K بودا.. نمیدونم چرا دیدگاه مستقل شد برای خودش..!!! :roll:

   ۰ ۰
  4. johnny cage گفت:

   دمت گرم شاهین جان ای یه نقد درست و حسابی به نطر من بهترین نقده دی بازی همینه افرین راستی می شه بگی تو ارسال مطلب چجوری میشه عکس گذاشت بابت نقدت خسته نباشی افرین

   ۰ ۰
  5. JeNeRaL ShAwN گفت:

   قربونت برم عزیزم لطف داری.. اگه از ساب میت مطلب مفرستی آخر متنت لینک عکس رو بذار بقیش رو بسپار به خدا..! اگرم نه یاهو آیدیت رو بده بتوضیحم اینجا اسپم میخوره عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
  6. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ای بابا این رو در جواب johnny cage گفتم.. دیگه مجبورم برم دعوا با کت اضافیا..!!! :lol:

   ۰ ۰
  7. johnny cage گفت:

   جنرال جان معذرت می خوام اومدم بهت پاسخ بدم دستم به گذارش تخلف خورد حواسم نبود عسلی ببخشید :oops:

   ۰ ۰
  8. Leon S.K گفت:

   مستقل نشده عسلی جان الان بالای این کامنت من که گفتم چرا انتظار میخوره یه ده-دوازده خطی درمورد نقدت توضیح دادم ولی نمیدونم چرا انتظار خورده! حالا اگه بیایم یه چیزی بگیم بعضی ها که ته با مزگی هستن مگنوم میکشن بیرون!

   ۰ ۰
 37. johnny cage گفت:

  راستی تو هم ایدیت رو بده

  ۰ ۰
 38. johnny cage گفت:

  شاهین جان میشه تو هم ایدیت رو بدی

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   من “هم” آیدیمو بدم..؟ تو مگه دادی عسلی..؟ :wink:
   .
   تو بده من ادت میکنم دیگه..

   ۰ ۰
  2. johnny cage گفت:

   عسلی پایین رو نگاه کن دادم :-D

   ۰ ۰
 39. mostafa133 گفت:

  nice job Jeneral.
  تشکر.عالی بود.

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   با سنگ و بیل و تیشه.. تو آهنو رو شیشه.. خواهش میشه همیشه..!!! :wink:

   ۰ ۰
 40. Alcatraz گفت:

  ممنون ژنرال عالی بود. مشخص بود که سازنده بازی رو سل شید کرده چون میدونسته که در غیر این صورت بی هیچ شکی گرافیک فراتر از افتضاح خواهد بود و یجورایی به قول خودت پوششی هست بر روی موتور گرافیکی ضعیف بازی.
  در ضمن این بازی New Game+ داره؟

  ۰ ۰
 41. hernandez گفت:

  سلام
  بازی مثل توی ویدئوی بازی که روی سایت بود نیست!! مثلا درجه خشونتش خیلی پایینتره و دشمنات مثل توی ویدئوی بازی نصف نمیشن!!!!!! :!:
  میخواستم ببینم نسخه ای که من دارم اینجوریه یا نه؟؟ آخه اصلا حال نمیده!!!!!!!!!!!!!
  یا توی تنظیمات بازی جایی برا درجه خشونت نداره؟؟
  با تشکر

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سلام عزیزم.. داداشی روح هیتلر تو قبر لرزید یعنی چی که خشونتش کم بود آخه..؟ البته دشمنا نصف میشدن.. با جناب بازوی چپ میگرفتیشون و عنایت به نصف کردن آنها می نمودی..! لابد با پیسی بازی میکنی..؟ آخه این پلتفرم روی باگ سازی رو سفید کرده.. اما خشونت بازی بابا بود میشد حسابی هرچی دق دلی داری روش خالی کنی..!!!

   ۰ ۰
  2. Nightmare گفت:

   بابا دوست عزیز . این باگ نیست . شما باید کرک sr-diifix رو از اسکیدراو بگیرید تا این مشکل بوجود نیاد . اخه کرک اولی که کرده بودیم متاسفانه این قابلیت درش غیر فعال بود و مخصوصا در فیزیک کارتهای انودیا به مشکل میخورد .
   برا همون این کرک اراعه شد .
   شما کرک رو بگیر و تو پوشه بازی بریز بدون شک نصف میکنه باقلوا . و مشکلات دیگشم رفع میشه .
   با تشکر

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   اوه اوه اوه همین چیزاست دیگه تالا با پیسی بازی نکردم..! کرک و نصب و این و اون و چه خبره آخه..؟ دیسک رو بذار تو کنسول بازی کن دیگه..!!!

   ۰ ۰
  4. darksiders گفت:

   جنرال جون کامنتت رو خوندم و اشک در چشمانم جاری شد!!!به من گفتی عسلی!!!ایوللل!!!!! :-D

   ۰ ۰
 42. darksiders گفت:

  عجب داستانی داشت!!!این چند روزی که من درگیرش بودم به درس هام فکر هم نکردم!!!در عوض حالا باید بچسبم به درس…(خالی بندی محض!!! :mrgreen: )

  ۰ ۰
 43. johnny cage گفت:

  جنرال جان منو اد کردی جواب بده دیگه

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   عزیزم من که ادت کردم.. فکر کنم دو روز میشه ولی تو تایید نمیکنی عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
 44. johnny cage گفت:

  ببخشید اسپم زیاد می دم جنرال یه بار دیگه ادم ک کامپیوترم مشکل داره

  ۰ ۰
 45. johnny cage گفت:

  fبچه ها من انجمن مورتالی ها رو می خوام بسازم هر کی هست بسم الله

  ۰ ۰
 46. darksiders گفت:

  من هستم داداش…

  ۰ ۰
 47. johnny cage گفت:

  در رابطه با دارکنس بازی فوق العاده بازی خوبیه در ضمن جناب دارک قربونت

  انجمن مورتالی

  ۰ ۰
 48. johnny cage گفت:

  ببخشید ها مورتالی ها جا موند

  انجن مو رتالی ها

  ۰ ۰
 49. amiram گفت:

  داداش نقدت خوب بود ولی اینکه گفتی یه رویا بود باهاش مخالفم چون تو قسمت یک بازیم این اتفاقا برا جکی میفته و جنی کشته میشه و اون موقع سالم بود و بعد میفهمه قدرت تاریکیو درواقع اونکه سیاهی ازش براش توهم ساخته بود درسته مرگ اون موجودم تاییدش میکنه ولی این دوپایانی جالب بود توهمتو بپذیری و همیشه درون تاریکی بمونی یا بری و تاریکیو نابود کنی

  ۰ ۰