مصاحبه با Kan Gao سازنده ی بازی فوق العاده ی To The Moon

توسط Vahid در ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ , ۲۰:۳۸

نوامبر ۲۰۱۱ زمانی بود که بازی های بلاک باستر بسیاری مثل The Elder Scrolls V: Skyrim و The Legend of Zelda: Skyward Sword عرضه شدند و تحسین منتقدان و بازی کننده ها را بر انگیختند. اما در این بین بازی دیگری به نام To The Moon عرضه شد، یک بازی مستقل ساخته ی تیم Freebird Games که به هیچ وجه نتوانست در مقابل دو عنوان قبلی سر و صدایی به پا بکند اما کسانی که آن را بازی کردند بی درنگ عاشق آن شدند. سایت RPGFan مصاحبه ای با آقای Kan Gao ذهن خلاق پشت بازی انجام داده است که آن را می خوانیم.

RPGFan: ممنون که وقت تان را به ما دادید. اول بگویید چه چیزی شما را به ساخت بازی های رایانه ای علاقه مند کرد؟

KG: ممنون به خاطر فرصتی که به من دادید! این باعث افتخار است که اینجا باشم. تقریباً ۵ سال پیش، یک شب تاریک و توفانی بود … من برای پیدا کردن یک متن مناسب، چیزی شبیه یک رمان به مشکل بر خورده بودم. شروع کردم به چرخیدن در اینترنت. به جای آن، دنبال این بودم که راهی پیدا بکنم تا بتوانم یک «داستان تعاملی» را بسازم. در نتیجه علاقه ام برای ساختن یک داستان تعاملی بیشتر شد و …

RPGFan: دیدگاه تان در مورد طراحی بازی چیست؟ چه طور توانستید تیمی را پیدا کنید که شما را در ساخت پروژه ی تان همراهی کند؟

KG: مثل اکثر گروه های مستقل، من هم چیزی را می سازم که خودم بخواهم آن را بازی کنم. در طول سال ها من این شانس را داشتم که افراد بسیار با استعداد و حرفه ای در ساخت بازی های کامپیوتری را بشناسم به همین خاطر وقتی از آن ها کمک خواستم، می دانستم که راه درست را آمده ام.

RPGFan: چند تا از بازی های مورد علاقه تان را نام ببرید و تاثیری که آن ها بر روی طراحی بازی تان گذاشته اند را بگویید.

KG: در چند وقت اخیر، اکثر بازی های استودیوی BioWare! و همین طور بازی های نوستالژیکی مثل Diablo، Age of Empires و بازی های RPG قدیمی مختلف. بازی های RPG برای من ماندگار می مانند. البته به خاطر نوع داستان پردازی شان (ضمن این که به دلایل مختلف، من همیشه از لحاظ بصری از بازی های نقش آفرینی بیشتر از بازی های ماجرایی خوشم می آمد).

RPGFan: چه چیزی انجین RPG Maker (موتوری که بازی با آن ساخته شده است) را یه یک انجین ایده آل برای شما تبدیل می کند؟ این انجین چه محدودیت هایی دارد که مجبورید با آن ها دست و پنجه نرم کنید؟

KG: این موتور با کارایی مناسبش به سادگی بسیاری از نیاز های ما را برای ساختن بازی دلخواه مان مرتفع می کند. البته این موتور در حقیقت از لحاظ فنی چندان برای شروع مناسب نیست. یک محدودیت بزرگ این انجین مربوط به پورت کردن بازی هاست. امروزه این خیلی مهم است که یک بازی بر روی سیستم عامل های مکینتاش و لینوکس هم قابل بازی باشد. شاید به زودی این قابلیت هم به انجین بازی اضافه شود.

RPGFan: بسیاری از بازی کننده ها می گویند “همه ی بازی های تجاری که با RPG Maker ساخته می شوند مثل هم به نظر می رسند و همگی یک حس را دارند” یا می گویند “هر کسی می تواند با RPG Maker یک بازی بسازد و آن را بفروشد اما این که به جای استفاده از انجین آماده یک بازی را کاملاً از اول ساخت چیزی است که واقعاً مهارت زیادی را می طلبد”. به این انتقاد ها چه جوابی می دهید؟

KG: به نظرم برخی از این دیدگاه ها قابل درک هستند. خیلی ها از مهارت های فنی که که در یک بازی وجود دارد (مثل برنامه نویسی) لذت خاصی می برند و این فوق العاده است. این خودش یک نوع هنر است. اما اگر عادلانه نگاه کنیم استفاده از یک انجین دست ساز فرقی با استفاده از کارت های پانچ ندارد! اگر یک تکنولوژی آماده وجود داشته باشد و برای کار ما مناسب باشد آن وقت تنها دلیلی که برای استفاده از یک انجین دست ساز وجود دارد نمایش تکنیک های بصری به بازی کننده ها است. من در این بازی فقط می خواستم که یک داستان را از طریق ساده ترین راه ممکن برای بازی کننده ها تعریف کنم. خصوصاً با توجه به محدودیت های ما ساختن یک انجین جدید سودی برای مان ندارد. واضح است که هر کسی می تواند قلم را در دست بگیرد اما می بینید که نوشته های رمان نویس ها، متفاوت است چرا که قلم فقط یک ابزار است.

RPGFan: تا به حال به این فکر کرده اید که یک انجین اختصاصی برای بازی های تان بسازید؟

KG: بله، خصوصاً به خاطر مشکلات سازگاری با پلتفرم های مختلف. اما این نیاز به سرمایه گذاری بسیار زیادی دارد. ضمن این که من هنوز نتوانستم افراد دیگری را پیدا کنم که در این کار تخصص داشته باشند و یا بخواهند پروژه ای مانند پروژه ی من را بسازند.

RPGFan: هر چند ساختن بازی با انجین RPG Maker برای PC خود بخشی از صنعت بازی سازی را تشکیل می دهد، با توجه به رشد ساختن محتوا های قابل دانلود برای کنسول ها و یا ساختن App های به درد بخور گیمی برای تلفن های همراه، آیا دوست دارید برای پلتفرم هایی مثل Xbox Live، Wiiware یا iOS بازی بسازید؟

KG: بله. به نظرم قطعاً پتانسیل زیادی در این کار وجود دارد. در حال حاظر کسانی هستند که دارند بر روی ابزاری کار می کنند تا شاید بتوانند بازی های ساخته شده با RPG Maker را به پلتفرم های دیگر هم پورت کنند. می بینید که از این نظر هم برای بهبود و بهتر شدن RPG Maker امید هست.

RPGFan: بیایید کمی بیشتر در مورد To The Moon صحبت کنیم. این بازی یکی از بهترین و بی نظیر ترین داستان ها را در بین بازی های کامپیوتری دارد. این بازی یادآور فیلم هایی مثل Memento یا Inception و Eternal Sunshine of the Spotless Mind برای ماست. چه چیزی الهام بخش شما برای چنین داستانی بود؟ برای قرار دادن چنین داستانی در یک بازی که تعریف کردن پلات آن در یک بازی کامپویتری دشوار است با چه مشکلاتی رو به رو شدید؟

KG: در ابتدا قرار بود تلاش بکنیم مشکلات زندگی واقعی انسان ها را به چیزی معناگرا تبدیل بکنیم. این تلاش مان بیهوده نبوده است. یکی از چیز هایی که باعث پایه گذاری این داستان شد بیماری پدر بزرگم بود. پیش از این هرگز ندیده بودم که کسی از نزدیکانم تا نزدیکی های مرگ پیش برود. بنا براین این حادثه من را به فکر واداشت. از این که روزی در بستر مرگ بیفتم شگفت زده شدم و اگر قرار بود هیچ چیزی وجود نداشته باشد افسوس می خوردم. من فکر می کنم چنین حادثه ای گریز ناپذیر باشد و اگر راه دومی برای آن وجود داشته باشد خیلی عالی خواهد بود. اما کم کم مشکلات و موانع خودشان را نشان دادند: یکی از این مشکلات، مسئله ی خودداری کردن از افزودن برخی از عناصر گیم پلی ای کوچک، برای هر چه شبیه تر کردن To The Moon به یک بازی، بود. به همین خاطر سعی کرده بودم که یک سیستم مبارزه به بازی اضافه کنم صرفاً به این خاطر که To The Moon واقعاً مثل یک بازی کامپیوتری باشد. اما خوشبختانه کاربران فروم بتای بازی من را از این کار بازداشتند.

RPGFan: از آن جا که شما یک آهنگ ساز هم هستید (To The Moon موسیقی فوق العاده ای نیز دارد) دوست دارم از شما بپرسم آهنگ سازی را از کجا شروع کردید؟

KG: این کارم در واقع فقط به خاطر ساخت بازی بود! وقتی داشتم روی اولین بازی ام کار می کردم (بازی Quintessence) یکی از دوستانم به نام James آهنگ ساز بود. در یک تابستان او می خواست یک آهنگ که اسمش را Vacation گذاشته بود، بسازد. در همان موقع من هم به چند موسیقی جدید نیاز داشتم. این شد که چند مورد از کار های آهنگ سازی ام را به او نشان دادم که مورد پسند او قرار گرفت.

RPGFan: آهنگ ساز های مورد علاقه ی شما چه کسانی هستند (در حوزه ی بازی های کامپیوتری و …) و چه تاثیری بر روی رویکرد شما در مورد موسیقی دارند؟

KG: کسانی مثل Uematsuو  Mitsuda. همین طور می توانم نام Joe Hisaishi و Alan Silvestri و حتی Inon Zur را هم بیاورم. Thomas Newman هم از دیگر آهنگ سازان مورد علاقه ام است. در مورد تاثیر شان نمی دانم چه طور توضیح بدهم. به نظرم تاثیر کار های آنان، حدودی است. فکر می کنم نحوه ی استفاده ی آن ها از ملودی ها و تکرار تم ها باعث تاثیر پذیری من از آن ها می شود.

RPGFan: آینده ی استودیوی Freebird Games چگونه خواهد بود؟ To The Moon توانست تحسین منتقدان را برانگیزد و معیار ها را بالا تر ببرد. به نظرتان باز هم می توانید چنین جایگاهی را به دست آورید؟

KG: قطعاً این برای ما خیلی سخت خواهد بود. اما می توان جنبه ی مثبت آن را دید! To The Moon  اپیزود اول یک سری خواهد بود. در هر اپیزود هم همان دو دکتر (نقش اول های بازی) هستند که با داستان زندگی بیماران مختلف رو به رو می شوند. به نظرم پتانسیل چنین داستانی برای ادامه دادن خیلی بالاست و جنبه های مختلف زندگی در To The Moon وجود دارد که هنوز کشف نشده اند. من از همین حالا خودم را برای اپیزود دوم آماده کرده ام.

RPGFan: چه توصیه ای برای بازی سازان مستقل دارید؟

KG: فکر نکنید که کامل و بی عیب هستید و مشکلات تان هرگز تموم نمی شود. سعی کنید با برنامه ریزی به پیشرفت تان ادامه دهید، بعد زمانی که به خودتان داده اید را دو برابر کنید چرا که همیشه حوادث پیش بینی نشده ممکن است برای تان اتفاق بیفتد. با توجه به منابع کمی که در اختیار دارید امکان شکست خوردن زیاد است پس زیاد به خودتان سخت نگیرید.

RPGFan: کلام آخر؟

KG: می خواهم از همه به خاطر حمایت شان تشکر کنم، از بازی کننده ها به خاطر اشاعه ی نام بازی و سایت RPGFan به خاطر توجه زیاد و برجسته کردن پروژه ی To The Moon. امیدوارم بازی سازان مستقل دیگر هم این فرصت را پیدا کنند.

دیدگاه
۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

14 Replies to “مصاحبه با Kan Gao سازنده ی بازی فوق العاده ی To The Moon”

 1. Behnam-IT گفت:

  سلام
  دیشب نظر دادم و تشکر کردم
  ظاهراً حذف شده؟!
  فقط من متوجه نشدم چرا دسترسی همه رفقا برای ۲۴ ساعت قطع شده؟!
  اگر کاربری یا معدود کاربرانی نظرات غیرمسئولانه دادن باید همه از تبادل نظر منع بشن؟
  رفقای سایت هم که سکوت کردن و فقط مسدود کردن!
  دیشب هم گفتم برخورد شفاف بهترین روش برای بهتر شدن اوضاع فعلیه.
  مثلاً کاربرهای قدیمی که صلاحیت و صداقتشون برای همه بچه ها مسجّل شده نباید دسترسی داشته باشن؟!
  یا همین ستاره هایی که کاملاً شفاف نشد برای چی داده شده، استفاده شون دقیقاً چیه؟!
  اینکه بیایم و بخوایم اوضاع رو سرو سامان بدیم خوبه، ولی روش قهری همیشه آخرین راهه!
  متین، آرش و سعید عزیز : این سایت با کاربرهاشه که زنده س پس چه بهتره که قدر این دوستان خیلی بیشتر دونسته بشه! همیشه معدود افرادی هستن که سازشون ناکوک باشه و حالشون ناجور!
  ولی در مسجد رو به خاطر یه بی نماز نمیبندن رفقا!
  به هرحال امیدوارم هرچه زودتر تدبیر کاراتری اندیشیده بشه.
  همیشه شاد و همیشه خوش باشید

  ۰ ۰
  1. Solid Snake گفت:

   کاملا” با بهنام موافقم, برخورد مستقیم و روراست خیلی بهتره, عهد عتیق نیست که تر و خشک با هم بسوزه که !! این کارا یه مقدار حالت دیکتاتوری داره, حالا گفته باشیم دیگه :!:

   ۰ ۰
 2. ahmadpop4 گفت:

  واقعا بازی عالی بود. منتظر شماره های بعدیم. این آقای kan gao هم واقا همه فن حریفه ها!

  ۰ ۰
 3. arvin گفت:

  مرسی از RPGFan به خاطر مصاحبه با Kan Gao .

  ۰ ۰
 4. بهنام گفت:

  آقا من دیدم میشه دیدگاه نوشت.خوب منم نوشتم.دیبازی جون نزنیمون.
  و نکته ی مهم اینکه بالاخره کارنامه ی ترم اولو دادن.
  به طرز عجیبی نمرات خوب بود.(حسابان ۱۷.خودم گرخیده بودم چطوری)
  حضار عزیز امیدوارم شما هم تو درساتون موفق باشید.
  و در آخر اینکه اگه اعتدال تو درس و بازی رو نگه دارید صددرصد موفقید.
  یا علی… :-D :-D :-D :-D

  ۰ ۰
 5. hamid گفت:

  Tank You…Very Nice
  ____________________________
  Sony Computer Entertainment Inc
  Grand Theft Auto V Coming 2012

  ۰ ۰
 6. general amin گفت:

  این بازی رو از اینترنت دانلود کردم و بازی کردم . واقعا فوق العاده بود . فکر کنم نقدش هم توی دنیای بازی اگر اشتباه نکنم بود . امیدوارم ادامه داشته باشه . واقعا بعضی از بازی های مستقل بی نظیر هستن

  ۰ ۰
 7. silver گفت:

  چه مصاحبه جالبی! تواین بحبحه بازی هایی باخرج میلیاردی به سوی ماه واقعا میچسبه!
  آقای دنیای بازی یادت نره این بازی رو بزاری برای دی بی دی!!

  ۰ ۰
 8. Vahid گفت:

  یک ساعتی بازیش کردم و انصافاً لذت بردم، چون داشتم ویچر ۲ بازی می کردم فرصت نشد تمومش کنم ولی به زودی حتماً تا آخر می رمش. گرافیک اصلاً نداره ولی داستان و دیالوگاش خیلی خیلی جالبه. حتماً بازیش کنید حجمش هم واسه ی دانلود خیلی کمه.

  ۰ ۰
 9. grayson گفت:

  از کجا میشه دانلود کرد…..

  ۰ ۰
 10. kritoos گفت:

  قابل ثوجه بازی ساز های داخلی میتونن کمی از اساتید یاد بگیرن!

  ۰ ۰
 11. HITCHER گفت:

  از دوستان کسی میدونه از کجا میشه دانلودش کرد

  ۰ ۰
 12. Vahid گفت:

  لینک نمی ذارم. توی اینترنت دنبال نسخه ی کرک شده بگردید (چون نسخه ی ارجینال هزینه ی کوچیکی داره) مثلاً توی گوگل این عبارت رو سرچ کنید:
  to the moon cracked version download

  ۰ ۰
 13. Marlon Brando گفت:

  مصاحبه ی جالبی بود

  ۰ ۰