توسط شاهین رستم‌خانی در ۲۸ دی ۱۳۹۰ , ۱۸:۰۰

یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین سبک های بازی های رایانه ای همیشه ” Driving یا رانندگی ” بوده است. امسال نیز بازی های متعددی در این ضمینه عرضه شدند که به رقابت با یکدیگر پرداختند. در ادامه به بررسی کوتاهی از هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

.

FORZA MOTORSPORT 4 (1

.

.

هیجان یک مسابقه به وسعت فورزا

.

همیشه رانندگی یکی از لذت بخش ترین سرگرمی ها به شمار می رود اما وقتی در قالب مسابقه قرار گیرد هیجان آن چندین برابر افزایش می یابد. در تاریخ صنعت بازی سبک شبیه ساز رانندگی پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته است اما شاید نهایت هنرمندی و زیبایی را در شاهکار شرکت Turn10 بشود پیدا کرد.

.

ظرافت و دقت به صورت هنرمندانه ای در قدم به قدم Forza Motorsport 4 خود نمایی می کند. حساس بودن دسته به میزان فشار گاز و ترمز ، واکنش اتومبیل در هنگام شتاب و چرخیدن بر سر پیچ ها ، تخریب پذیری بی نقص و پر جزییات ، شبیه سازی کامل اتاق همه اتومبیل ها ، تیونینگ عالی و محاسبه شده ، وجود انواع مسابقات در کلاس های مختلف و حتی انعطاف پذیری لاستیک در رینگ اتومبیل FM4 را در گیم پلی بی نیاز می کند. اتمسفر گیرای محیط مسابقات و پیست ها هنگامی که با هوش مصنوعی بی نظیر رقیبان درهم آمیخته شود لذت ناب یک شبیه ساز ناب رانندگی را به ارمغان می آورد.

.

در امکانات بازی به شدت جای خالی تغییرات آب و هوایی احساس می شود و عدم مسابقات در شب لذت وجود چنین رقابتی را از بازیباز می گیرد. ۵۰۰ اتومبیل در کلاس های مختلف در بازی وجود دارند که هر کدام از آنها به دقت و با جزییات درون اتاقشان طراحی شده اند. قسمت های جدیدی از جمله به چالش کشیدن اتومبیل دلخواه با نهایت ظرافت در بازی گنجانده شده است که اطلاعات بسیار جامعی پیرامون اتومبیل خواسته شده در اختیار بازیباز قرار می دهد.

.

همچنین استفاده از کینکت حس نزدیک شدن به اتمسفر مسابقات و اتومبیل ها را افزایش داده در ملموس کردن اطراف نقش به سزایی را ایفا می کند. در قسمت مالتی پلیر FM4 حجت را تمام کرده است و با تنوع بی نظیر یک هیجان و لذت گروهی را برای جمعی از بازیبازان فراهم آورده است. از جمله نکات جالب توجه این بخش انجام بازی فوتبال با ماشین ها می باشد.

.

.

تحقق یک رویا با نوایی ماندگار

.

از شیارهای لاستیک ها گرفته تا جزییات اتومبیل ها و محیط مسابقات به قدری پویا و چشم نواز کار شده اند که از همان ابتدای شروع بازی خود نمایی می کنند. نورپردازی عالی در کنار سایه زنی های با کیفیت همچنین خراش های ناشی از برخوردبدنه اتومبیل به موانع اطراف چنان درگیرکننده و زیبا به نظر می رسند که شاید کمتر کسی تفاوت آن را با الگوی حقیقی تشخیص دهد.

.

تک تک صداگذاری موتور ماشین ها با یکدیگر متفاوت است و حس قدرت آن اتومبیل را به طور کامل القا می کند. صداهای برخورد با موانع و تصادفات ، زوزه ی دور موتور بالا و بی صدا بودن آن در حالت معکوس همه و همه با فضاسازی بی نظیری از آهنگ هایی که اکثرا بی کلام هستند لذتی باشکوه از یک شبیه ساز بی نظیر را برای بازیباز هدیه می آورند.

.

FM4 بدون شک جزو بهترین شبیه سازهای تاریخ صنعت بازی می باشد که با ظرافت و پویایی خاصی به طور هنرمندانه طراحی شده است.

.

گرافیک ۹.۵

موسیقی و صدا : ۹.۶

گیم پلی : ۹.۵

مجموع : ۹.۵

نویسنده : JeNeRaL ShAwN ( شاهین )

.

۲) DIRT 3

.

.

زیباترین خاک بازی دنیا

.

شاید هیچ راننده ای دلش نخواهد که اتومبیل عزیزش گرد و خاک بگیرد و یا احتمالا قطرات باران و گل بر روی آن بپاشد اما اینجا کمی ماجرا متفاوت است. جزئیات گل و لای و باران و برف و گرد و خاک به قدری زیبا و پویا بر بدنه اتومبیل می چسبند و پاشیده می شوند که همواره یک اتومبیل گلی را در Dirt 3 ترجیح خواهید داد..! محیط اطراف واقعا زیبا و بی نظیر کار شده اند اما طراحی اتومبیل ها به آن ظرافت نیستند. تمرکز موتور گرافیکی EGO 2.0 در بازی گویا بیشتر بر روی محیط دورتر نقش بسته است. همچنین اتمسفر گرافیکی نقاط مختلف بازی از جمله کوهستان های خاکی و برفی و جاده های اسفالت به خوبی درآمده است.

.

Dirt همیشه کنترل لذت بخش و ساده ای دارد و همین امر موجب دلنشین بودن آن می شود. اما این سادگی همیشه خوب نیست و اتومبیل را سبک نشان می دهد. همچنین گاهی اوقاط این سبک بودن باعث می شود هیچ احساس اصطکاکی از وزن اتومبیل بر روی جاده حس نشود. بازی علی رغم تنوع حالت های مسابقه یک روند تکراری و از پیش تعیین شده ای به خود می گیرد که زیاد خوشایند نخواهد بود. حالت تخریب پذیری بی نهایت قشنگ کار شده که وقوع حادثه را به خوبی بیان می کند. وجود تغییرات آب و هوایی شب و روز و نور پردازی زیبا در شب لذت یک مسابقه رالی را دوچندان می کند.

.

نقشه خوان یکی از نقاط عطف Dirt 3 محسوب می شود که با صداگذاری بی نقص خود روحی زنده بر بازی دمیده است. صداهای موتور اتومبیل ها به صورت تفیک شده نیستند و تفاوت زیادی در این قسمت احساس نمی شود. موسیقی متن بازی با جود انرژیک بودن زود خسته کننده می شود از کیفیک بالایی برخوردار می باشد.

.

Dirt 3 یک دنباله موفق در ادامه قسمت های پیشین خود است که با پیشرفت های گرافیکی و تنوع قسمت های مسابقات جزو موفق ترین بازی های رانندگی به حساب می آید.

.

گرافیک : ۹

گیم پلی : ۸.۸

موسیقی و صدا : ۸.۵

مجموع : ۸.۷

نویسنده : JeNeRaL ShAwN ( شاهین )

.

۳) DRIVER : SANFANCISCO

.

.

میدانیم و میدانید که سری مشهور و پر آوازه Driver مدت ها است که از عرضه اولین نسخه اش میگذرد.در چندین سال گذشته،زمانی که حتی دنیای بازی ها وارد دنیای سه بعدی نشده بوند،استودیو خلاق Reflections Int اولین نسخه سری پر ماجرا ی Driver را منتشر کرد.این استودیو اکنون با نام Ubisoft Reflections کار میکند و بازی هایش را عرضه میکند.حالا در سال ۲۰۱۱ عنوان Driver:San Ferancisco پس از مدت ها منتشر شد و همه دوستاران سری درایور آن را تجربه کردند.در نگاه اول فضای بازی در شهر سن فرانسیسکو بسیار زیبا و کامل است و طراحی نقشه بازی در شهر نیز حرف ندارد؛یعنی در اصل سازنده بازی به خوبی از پس طراحی شهر بزرگ سان فرانسیسکو بر آمده است و آن را به بهترین شکل ممکن طراحی کرده.
.
هم روح ، هم راننده
.
 نخستین نکته ای که در بازی اعتراض همه را بلند کرد و باعث انتقاد شدید از بازی شد،داستان سرایی بازی بود.پس از پایان نسخه سوّم و تیر خوردن جریکو و تنر و انتقال آن ها به بیمارستان و ماجرا های بعد از آن داستان این نسخه از بازی آغاز میشود.در نسخه جدید حالا جریکو به زندان افتاده است و پس از ماجرا هایی و کمک گرفتن از نگهبان زندان،از زندان فرار میکند.تنر از این ماجرا با خبر میشود و همراه پلیس به دنبال جریکو می افتند و پس از یک تعقیب و گریز بسیار هیجن انگیز و شروعی خوب برای بازی،جریکو ماشین تنر را از مسیر منحرف میکند و بعث میشود تنر پس از این حادثه به کما برود.حالا داستان و گیم پلی اصلی بازی شروع میشود!تنر اکنون میتواند در قالب یک روح در داخل بدن هر راننده و راننده هر ماشینی که دلش خواست برود و شما در بازی این کار را با قابلیت شیفت زدن انجام میدهید.بازی در پایان جوری تمام میشود که علامت سؤال های بسیاری در ذهن گیمر میماند.یعنی در کل داستان بازی زیاد خوب نیست؛البته در سطح یک عنوان مسابقه ای این گونه قابل قبول هست ولی نه در سطح بازی های حرفه ای با داستان های بهتر.
.

.

بعد از داستان میرسیم به گیم پلی بازی که از حق نگذشته انصافا خوب است.روند گیم پلی تکراری نمیشود و همیشه مأموریت ها و کار های جانبی مختلفی برای شما وجود دارد.در روند گیم پلی بازی شما دارای یک گاراژ هستید که با مسابقه دادن و جمع کردن آیتم های بیشتر میتوانید به ماشین های بیشتری در آن دسترسی داشته باشید و علاوه بر آن؛اصلا با وجود قابلیت شیفت کردن بین ماشین ها دیگر ماشینی وجود نخواهد داشت که شما نتوانید آن را به دست بیاورید؛به غیر از چند مدل کم که به آسانی پیدا نمیشوند.
صداگذاری بازی عالی است.صدای بین موتور های ماشین های مختلف به خوبی احساس میشود و هر ماشین صدای موتور مخصوص به خودش را دارد.علاوه بر این وقتی که از توی ماشین بازی را دنبال میکنید،جدا از این که دستی کشیدن ها و دور زدن ها خیلی حال میدهد صدای موتور ماشین نیز شقّاف تر و بهتر به گوش میرسد.صدای ترمز و برخورد ماشین ها با یکدیگر هم به خوبی احساس میشوند.موسیقی هایی نیز که در حین رانندگی و منوی بازی پخ ش میشوند خوب هستند.
فیزیک و نوع برخورد ماشین ها به یکدیگر نیز جای تعریف دارد،هر چند هر از گاهی مشکلاتی از این قبیل به خصوص در قالب باگ پدیدار میشوند اما قابل چشم پوشی هستند.بخش چند نفره و آنلاین بازی هم امکانات زیادی به شما میدهد و میتوانید بعد از تمام کردن خود بازی به سرغ آن بروید.
اما یک نقطه ضعف دیگر بازی گرافیک آن است.گرافیک بازی خیلی کم تر از آنچه باید خوب میبود،خوب بود!یعنی اصلا در حد انتظارات ظاهر نشد و خیلی ها را نا امید کرد.به خصوص این که افت فریم ها هم بد جوری در ذوق میزدند.شاید اگر گرافیک بازی کمی بهتر بود آن وقت خیلی استقبال بیشتری از این بازی به عمل می آمد.
در کل…
در کل Driver:San Ferancisco یک عنوان نسبتا موفّق در بین بازی های مسابقه ای است که شما مطمئنا از بازی کردنش پشیمان نمیشوید.
.
داستان:۶
طراحی فضای بازی و نقشه:۱۰
گیم پلی:۸/۵
صداگذاری و موسیقی:۹
بخش چند نفره:۸
گرافیک:۶
امتیاز کل:۸/۳
.
نویسنده : رضا زائری
.
۴) FORMULA 1 2011
.

.

فرمولستان!

.

بعید است شرکت کدمسترز را که به عناوین مسابقه ایش معروف است نشناسید.شرکتی که اگر نبود نصف بیشتر بازی های مسابقه ای هم نبودند!بازی هایی مانند سری Dirt و Grid و دیگر بازی های مسابقه ای که برای این شرکت درآمدزا شده اند.حالا چند سالی میشود که این شرکت تیمی از خود را به ساخت سالانه نسخه ای از سری Formula 1 اختصاص داده است.سری که یه شبیه ساز بسیار نزدیک به واقعیت برای گیمر های میباشد.دو سال پیش ۱۰ F1 20عرضه شد و با این که خیلی خوب بود ولی بدون مشکل هم نبود؛مشکلاتی در گرافیک،گیم پلی و مخصوصا بارگذاری ها و لودهای بسیار زیاد و طولانی.
سال گذشته نیز F1 2011 عرضه شد و تغییرات خیلی زیادی نسبت به نسخه قبلی خود داشت.گرافیک بسیار پیشرفت کرده بود و فضا سازی و طراحی محیط مسابقه عالی بود.گرافیک از مهم ترین نکاتی بود که در F1 2011 دچار تغییر شده بود و نسبت به F1 2010 خیلی بهتر شده بود؛اما هنوز در سطح اوّل و درجه یک نبود.برای مثال در سر پیچ ها و زمانی که ماشین های زیاد با هم میخواهند بپیچند،امکان ندارد با افت فریم مواجه نشوید؛در صحنه های شلوغ گرافیک بازی کم می آورد و باعث پدید آمدن باگ های گرافیکی و افت فریم میشود.البته نه همیشه ولی به هر حال دیده میشوند.مطمئنا در F1 2012 این مورد هم بر طرف میشود و شاهد یک گرافیک زیبا تر و کامل تر خواهیم بود.
گیم پلی بازی علاوه بر مسابقه دادن شامل گزارشات گزارشگران و میزگرد ها و گفت و گو ها برای انتقال به تیم های دیگر و گزارشات قبل از مسابقه و…میشود که به شما حص واقعی یک راننده F1 را میدهد و برای این کار کافی است.اما شاید فکر کنید که این تعداد آیتم برای این که گیم پلی بازی تکراری نشود مناسب است و کافیست؛اما این طور نیست.یک مدّت که بازی کنید این گزارشات هم خسته کننده و تکراری میشوند و تنوعی ندارند،شاید بهتر باشد که کدمسترز به حال این گیم پلی نسبتا تکراری هم در نسخه بعد فکری بکند.اما برای مسابقه دادن و استفاده از ماشین های مسابقه ای فرمول و و راهکار های بسیار زیادی در پیش روی شماست.استفاده از قابلیت های مختلف برای افزایش سرعت،استفاده از قابلیت KERS باعث راحتی کار شما شده،قابلیت DRS به تغییر دادن طرز قرار گیری بال های پشتی ماشین سرعت شما را در حد باور نکردنی افزایش میدهد.خلاصه فرمول های زیادی برای موفقیت در فرمول ۱ وجود دارد!بدون شک نیز یکی از بهترین بخش های بازی بخش Career Mode بازی میباشد که زندگی یک راننده واقعی را برای شما آماده میکند.
.

.

صداگذاری بی نظیر است و صدای غرّش ماشین های مسابقه ای و تفاوت آن ها با یکدیگر و ویراژ دادن به راستی لذّت بخش و درگیر کننده است.یکی از بهترین نکات بازی که سطح کیفی بازی را خیلی بالا میبرد همین صداگذاری بی نظیر بازی است و صد البته این موضوع درباره موسیقی بازی هم درست است.
بخش چند نفره نیز بهتر شده است و قابلیت CO-OP و Split Screen به آن اضافه شده و شما میتوانید در حالت آنلاین به صورت همزمان با ۶۱ نفر بازی کنید و همه این ها نشان از برتری قسمت چند نفره بازی نسبت به گذشته میباشد.
فرمول پایانی…
در پایان باید گفت که Formula 1 2011 تجربه ای نوین از رانندگی را به شما میدهد و اگر اهل رانندگی و عشق ماشین هستید و هنوز آن را امتحان نکردید؛مطمئنا ضرر کردید!
.
گرافیک:۷/۳
گیم پلی:۸
صداگذاری و موسیقی:۹/۵
بخش چند نفره:۸
امتیاز کلّی:۷/۶
.
نویسنده : رضا زائری
.
۵) NFS : THE RUN
.

.

سرعت ، هیجان ، فرار

.

همیشه همکاری با خلاف کاران حرفه ای کار سخت و خطرناکی است که تجربه بسیار زیاد و پختگی را میطلبد اما ” جان ” عضوی از این گروه است که بدهی کلانی به بار آورده و بوی مرگ را در چند قدمی وجودش حس می کند. تنها راه نجات او بدست آوردن مقدار زیادی پول برای پرداختن به آن گروه خشن و خلاف کار می باشد. جان راننده ای ماهر و تواناست بنابراین به او پیشنهاد شرکت در مسابقه ای به وسعت امریکا داده می شود که با قهرمانی در آن و پشت سر گذاشتن بیش از دویست شرکت کننده می تواند پول کافی را به دست آورده و جان خود را نجات دهد.

.

پلیس ، خلاف کاران و مرگ همه به دنبال او می آیند و جان فقط و فقط می گریزد و راهی جز فرار ندارد. فرار از مرگ.. فرار برای زندگی.. . ایده برای تبدیل شدن به یک تفوت و یک موفقیت بسیار عالیست اما این داستان به هیچ وجه در بازی به خوبی پرداخت نشده است. شاید داستان بازی فقط در تیترهای ابتدایی و انتهایی بازی به چشم می خورد و اگرچه وجود داستان در این بازی هیجان و جذابیت آن را به مراتب بالاتر می برد اما هیچ وقت به خوبیه یک داستان نخواهد بود.

.

.

از کرخه تا راین

.

مسیر مسابقه بسیار طولانی اما بازی به شدت کوتاه است. سان فرانسیسکو همان شهری است که جان بیش از دویست رقیب را در جلوی خود میبیند و پس از پشت سر گذاشتن آنها در ۱۰ Stage گوناگون به نیویورک و پایان مسابقه می رسد. به لطف کوتاهی بازی و تنوع بسیار زیاد محیط مسابقه همیشه از مناظر اطراف لذت میبرید همچنین اتومبیل ها نیز نسبت به مسیر تنوع بسیار خوبی دارند که نیازی به استفاده اکثر آنها تا انتهای بازی احساس نمی شود. پمپ بنزین ها در طول بازی محل تعویض اتومبیل به حساب می آیند. با انتخاب ماشین مورد نظر که تنها تفاوت ظاهری و اندکی هندلینگ آنها را متمایز می کند می توان از میانبرهای هوشمندانه بازی مسیر را ادامه داد و از رقیبان پیشی گرفت.

.

مهم ترین واژه ای که میتوان در مورد NFS:The Run به کار برد ” تفاوت ” می باشد. وجود صحنه های سینمایی و مشاهده کراکتر بازی برای اولین بار در NFS و لوکیشن های فرار او جذابیت های خاصی به بازی بخشیده است. روند بازی در یک طمان پیوسته و پشت سرهم رخ می دهد که با کوتاهی بیش از حد و زاویه دید بسیار جلو از طرفی بازیباز را آزورده خاطر میکند اما از طرف دیگر حس هیجان و فرار خوبی در وی به وجود می آورد. در اکثر قسمت ها جان می بایست ۸ الی ۱۰ رقیب خود را از پیش روی ور دارد و در قسمت هایی هم به شیوه مسابقه تنوع داده میشود و با سه رقیب به مسابقه می پردازد.

.

هوش مصنوعی بازی تعریفی ندارد همچنین پمپ بنزین ها نیز خوب مشخص نشده اند. شخصیت جان به عنوان کراکتر اول بازی به جز یک فرد راننده هیچ حس دیگری به بازیباز منتقل نمی کند و همه چیز در میانه ی راه و نرسیده به خوب شدن رها شده اند. از قسمت های جذاب و زیبای بازی میتوان به بخش آنلاین آن اشاره کرد که هیجان و لذت یک مسابقه گروهی را داراست.

.

.

فراری به زیبایی The Run

.

محیطی متنوع و چشم نواز که در سرتاسر مسیر به زیبایی و با نهایت هنرمنری طراحی شده اند. موتور گرافیکی بازی بر پایه Frostbite 2 راه اندازی شده است که چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ هنری خوش ساخت و بی نطیر است. اما در طراحی اتومبیل ها اندکی بی سلیقگی به چشم می خورد که در معنای گرافیک مثال زدنی بازی گم می شود.

.

موسیقی در The Run هیجان و انرژی لازم را منتقل می کند اما میتوانست بهتر از اینها نیز انتخاب شود. صداهای تصادف و برخوردها نسبتا خوب است اما مشکلات صدای موتور و پیرامون اطراف کم نیست.

.

NFS:The Run یک عنوان متفاوت است که همه فاکتورهای خوب در آن دیده می شوند اما هیچ کدام به خوبی پرداخت و تکمیل نشده اند. به شدت کوتاه است که ارزش آن را کم می کند. تنوع محیط و گرافیک مثال زدنی نقطه عطفی در مقابل داستان و شخصیت پردازی ضعیف آن به حساب می آیند.

.

گرافیک : ۹.۲

گیم پلی : ۶.۶

موسیقی و صدا : ۷.۸

داستان : ۶

مجموع : ۷.۴

نویسنده : JeNeRaL ShAwN ( شاهین )

.

.

باشکوه ترین سال دنیای بازی بدون تردید همین سال ۲۰۱۱ بوده است که با شاهکارهایی از هر سبک و با هر سلیقه مخاطب خویش را راضی و خوشحال ساخت که در این پرونده مروری بر قسمت رانندگی آن داشتیم که امیدواریم مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

.

نویسندگان : JeNeRaL ShAwN ( شاهین ) & رضا زائری

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۶۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

68 Replies to “نبرد باشکوه بزرگان ؛ بررسی بازی های رانندگی ۲۰۱۱”

 1. The End Of Ps گفت:

  واقعا خسته نباشی پسر … ترکوندی :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. arvin گفت:

   دمتون گرم JeNeRaL ShAwN ( شاهین ) & رضا زائری .
   دستتون خسته نشد اینقدر نقد نوشتید :?:

   ۰ ۰
 2. amir47 گفت:

  خدا میدونه که چقدر به نید فور اسپید امیدوار بودم ولی… :cry:
  خدا کنه سال دیگه شاهد یک بازی قوی از سری نید فور اسپید باشیم.

  ۰ ۰
  1. Gabriel گفت:

   دوست عزیزم آقای Amir 47 این نید فور اسپید جدید این قدراهم بد نبود . فصل پنجم بازی خیلی زیبا بود :-|

   ۰ ۰
  2. amir47 گفت:

   حرفت رو قبول دارم
   از نظر گرافیکی عالی بود ولی اشکالات زیادی داشت…

   ۰ ۰
 3. Marlon Brando گفت:

  دست رضا و شاهین مهربانم درد نکنه.مطلب قشنگی بود

  ۰ ۰
 4. Gordon گفت:

  ممنون رضا جان/شاهین جان…. :wink:

  نقدتون واقعا عالیه…..
  رضا جان گرافیک درایور ۶…؟؟؟ کم نیست…؟؟؟ انصافا بالای ۷ حقشه….تا ۸.۵ میشه بهش داد….
  گیم پلی رو که دیگه خیلی کم دادی…. :wink:

  ولی کلا درایور اخرش بووود….خیلی خفن بود…. :wink:
  ژنرال جون ما هم که کلی عسل پاچیده به نمرات فورتزا و شیرینش کرده…..همه رو ۹.۵ به بالا….. :wink:
  انصافا فورتزا هم خوب بود…قبول دارم….

  ۰ ۰
  1. jim-raynor گفت:

   درسته گرافیک باید ۸ میشد ولی گیم پلی …
   رانندگی ماشین هاش زیاد نرمال نبود مثلا وقتی تیک میکشیدی تا سره پیچ راحت مسیرتو عوض کنی ماشین انگار داره رو یخ لیز میخوره و همین جوری میره واسه خودش !!

   ۰ ۰
  2. Gordon گفت:

   راستی دی بازی……
   یه خبر بذاری به رکورد یک صفحه کامل خبر تو یک روز می رسی….فوق العادست…. :wink:

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خودش شیرین بود عسلی نیازی به من نداشت.. بدون اقرار و با همه احترامم به GT میگم که این بازی شاهکار شبیه ساز تاریخ بود و هست شکلاتی :wink:

   ۰ ۰
 5. jim-raynor گفت:

  دستتون درد نکنه رضا و شاهین جان . هنوز نخوندم آخه امروز سایت از بس خبر زده دیگه حتی حوصله نگاه کردن به صفحه نمایش رو هم ندارم .سره فرصت میخونم .

  ۰ ۰
 6. Albert Wesker گفت:

  چی؟! درایور ۸.۳ ؟! دارم براتون :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. سعید باور کن تقصیر من نبود
   شاهین تحدیدم کرد
   میخواستم بهش ۹ بدم
   منو منحرف کرد سعید
   :(

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   اهم اهم.. کسی خونه نیست..!!!! :roll:

   ۰ ۰
 7. FM 4
  گرافیک ۱۰
  موسیقی و صدا :۱۰
  گیم پلی :۱۰
  مجموع : ۱۰

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   به این میگن یک درک عمیق.. آفرین عسلی :wink:

   ۰ ۰
  2. de_mh گفت:

   راستی اون فورتزا است نه فرزا

   ۰ ۰
 8. به ترتیب
  بهترین شبیه سازی
  بهترین دریفتینگ
  بهترین ارکید
  بهترین ترنمنت
  بهترین شیت!
  —————-
  اقا به جان شما من دمو قابل نظر دادن این مطلب رو دیده بودم!

  ۰ ۰
 9. dimitry گفت:

  واقعا دستتون درد نکنه شماها واقعا برای سایت زحمت میکشین
  خسته نباشین

  —————–
  ازانجمن عاقل شدگان

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ممنون عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
 10. MacTavish گفت:

  تشکر از دوستانمان
  به اطلاع عموم می رسانیم مقاله ای مشابه این ولی متفاوت بدست من و آقای Makarov در حال تدوین است و با نام “انتقاد سری”بزودی در سایت قرار خواهد گرفت
  (قسمتی از مقاله:از اولین تبلیغات Black Ops معلوم بود که این بازی نمی خواهد راستگو باشد.دروغ دروغ بود و در بازی نیز همینطور.اما چرا؟استدیو تری آرک از همان اول راه متفاوتی را در پیش گرفت…)
  ___
  COD Team

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   داداشیه تلخ من اینجا جای خوبی برای تبلیغ نیستااااااااااااااا..!!! :wink:

   ۰ ۰
  2. Gordon گفت:

   خوبه MacTavish جان…
   ولی بازی رو له نکنی هااااااااااا…منظورم Black Ops هست….عشق منه این بازی… :wink:

   ۰ ۰
  3. معلومه که میخوایید خوب بتوپید به عشقتون(به عشقمون) :wink:
   ____
   CoD Team

   ۰ ۰
  4. فقط بلایی سر black ops نیاد :evil: :evil: :evil:

   ۰ ۰
 11. general amin گفت:

  ممنون . خیلی خوب بود . فقط نمره درایور کم داده بودین ولی بقیه اش به نظرم خوب بود :wink:

  ۰ ۰
 12. overlord-ali گفت:

  عسلیا شیرینیا کارتون درسته ممنون

  ۰ ۰
 13. درود و صد درود خدمت این دو دوست عزیز این دو بزرگوار که با تلاش های بی وقفه شان باعث میشوند تا این شکلی بشیم ۸-O 8-O لطفا درود مرا پذیرا باشید :wink:
  ———————-
  مهاجم مقبره

  ۰ ۰
  1. Hunt gray گفت:

   چه خوشگل شدی!!

   ۰ ۰
 14. Chrome گفت:

  با تشکر از دوستان
  به نظر من اانتخاب نام فرمولستان مناسب نبود
  همچنین
  از کرخه تا راین
  یک پیشنهاد دیگر اینکه
  یکی از راهای جذب مخاطب بییشتر متفاوت بودن نوشته است
  نوشته های کلیشه ای باعث دفع مخاطب می شود
  باتشکر
  _____
  COD TEAM

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   دیپورت شدم!!

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   هه هه.. مرسی عزیزدلم با پیشنهادهای شماست که میتونیم سایتمون رو روز به روز خوشمل تر و پربارتر از دیروز ببینیم عسلی :wink:

   ۰ ۰
 15. درت رو بازی کزدم خیلی دوسش داشتم
  نید فور اسپید رو بازی کردم گرافیکش خوب بود و دیگر هیچ نداشت (شبیه رفیقش بتلفیلد میموند) :lol:
  درایور رو هم گرفتم دفعه اول آورد حال کردیم دفعه دوم نیاورد ضدحال خوردیم
  اونا هم که انحصارین و من عاشق فورتزا…
  ____
  CoD Team

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   کاملا موافقم مخصوصا فورزاشو که شاهکار بود عسلی ولی به نظرم ” ران ” جدای از اشکالاتی که داشت و حالا توی لیستمونم آخر شد ولی هیجان خوبی بهم منتقل کرد خیلی حال داد..! :wink:

   ۰ ۰
 16. mostafa133 گفت:

  یه تشکر و خسته نباشید از صمیم قلب به شما دو عزیز.واقعا زحمت کشیدین برای مطلب.نقد ها همشون عالی بودن و باز هم هم تشکر. :wink: :wink: :wink:
  ___________________________________________________________
  nfs که به کلی منو نا امید کرد اما driver فوق العاده بود و خیلی لذت بردم.به نظر من اگه شرکت Critrion (نمیدونم درست گفتم یا نه) همون شرکتی که تو ساخت hot persuit با ea همکاری کرده بود یکباره دیگه تو ساخت nfs دخالت داشته باشه یه بازی رویایی و فوق العاده از آب در میاد.

  ۰ ۰
 17. simon riley گفت:

  بسیارعالی بسیارعالی افرین.

  —————
  COD Team

  ۰ ۰
 18. cheguara. گفت:

  واقعا مطالب عالی بود عالی عالی اگه دوباره وقت کنم یه بار دیگه قسمت dirt , driver و رو دوباره می خونم.

  بسیار عالی بود. :-x

  ۰ ۰
 19. dark-night گفت:

  شاهین جون ترکوندی :wink:
  بهترین نقد این یکی دو ماه بود :wink:

  ۰ ۰
 20. victor hogo گفت:

  من که از همشون لذت بردم به خصوص از forzaو dirt

  ۰ ۰
 21. King of Kings گفت:

  اول فورتزا بعد Dirt 3

  ۰ ۰
 22. Frank Woods گفت:

  داستان نید فور اسپیدو دادی ۶ :!: :!: :!: :!:
  ۰ هم زیادیشه ولی dirt چه چیزی بود :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   داستان NFS : The Run :
   .
   اوهوم عسلی دادم ۶ چرا..؟ ببین تو باید نگاهت به قسمت مورد نظر نسبت به سبک اون بازی و هدف اون باشه گلم.. نید فور اسپید کلا هیچوقت یک بازیه داستان محور نبوده اما بلک باکس به خاطر اینکه یه حالی بده گفته آقا شما جای اینکه الکی بیای مسابقه بدی این تصور رو داشته باش.. و با گیم پلی کوتاه و زاویه دوربین نزدیک خواسته سرعت و هیجان رو به صورت کامل منتقل کنه اما ۱۰ نمیگیره ۰ هم نمیگیره میگیره ۶.. :wink:
   .
   از طرف دیگه به عنوان مثال ما شاهکاری داریم به نام آلن ویک به نام رزیدنت ایول ببین اینا داستان محورن اینارو باید داستانشون رو زیر ذره بین گذاشت.. خب خیلی فرق میکنه گلم.. همه رو نباید به یک چشم دید عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
 23. JeNeRaL ShAwN گفت:

  بچه ها خوشتون نیومد..؟ انگاری نیومد دیگه..! ولی ما فکر می کردیم خوشتون میاد..! به هرحال ببخشید اگه نپسندیدین عسلیا.. دیگه تکرار نمیشه.. :wink:

  ۰ ۰
  1. Gordon گفت:

   نه ژنرال جونم…خیلی هم خوب بود…بازهم شما و رضا با هم فیت بدید همکراری کنید نقد بنویسید….

   هرچند درایور عزیز منو عین یه سوسک زیر پاتون له کردید! :cry: ….نابود کردید… :cry:

   ولی کارتون عالیه………… :wink: :wink: :wink:

   ۰ ۰
  2. آره من و شاهین از این کارا حالا زیاد داریم
   :wink:

   ۰ ۰
  3. Marlon Brando گفت:

   نه شاهین جونم.خیلی هم لذت بردیم مهربانم :wink:

   ۰ ۰
 24. fardid گفت:

  دستت درد نکنه مطلب جالبی بود و خیلی کامل بود مو لای درزش نمیره

  ۰ ۰
 25. NeXus گفت:

  رضا فرمولستان! یعنی چی :lol:
  دمتون گرم بچه ها خیلی خوب بود.

  ۰ ۰
  1. :lol:
   یعنی فرمولستان دیگه

   ۰ ۰
 26. Ezio گفت:

  ممنون از هر دو دوست عزیز
  امسال فقط FORZA و DRIVER عالی بودن

  ۰ ۰
 27. saeed mirabi گفت:

  بازیهای رانندگی و فوتبال برای من چندان جذاب نیست و اصلا طرفدار اینجور بازیها نیستم البته چند ساله اینطوری شدم اونم بخاطر اینکه لذتی که در رانندگی با اتومبیل های تیونیگ یا موتور سیکلت های سی سی بالا واقعی هست در رانندگی مجازی اصلا وجود نداره خطا در رانندگی واقعی تاوان سنگینی داره اما در بازیها نهایتش یک (ری استارت ریس) هستش و اما بازی درایور با همه ماشین بازی ها فرق داشت فقط بخاطر گیم پلی خوب و منحصر بفردش و داستانی خوب (ولی تکراری برای ما ایرانی ها که تقصیر صدا وسیمای ایرانه و اصلا نباید به سازنده بازی ایراد گرفت) همون منوی ابتدا بازی اهنگش کلی لذت بخش بود !!! خود بازی که بماند!!!

  ۰ ۰
 28. ashi-k70 گفت:

  با عرض تشکر،
  به نظر من
  ۱.Dirt3
  ۲.F1
  ۳.Forza
  ۴.Draiver
  ۵.Heyfe in esm ke rushe,The Run :wink:

  ۰ ۰
  1. only forza

   ۰ ۰
  2. JeNeRaL ShAwN گفت:

   agree U به شدت عسلی..! :wink:

   ۰ ۰
 29. saeed mirabi گفت:

  جناب ژنرال اون داستان درایور همش تقصیر صدا و سیمای ایرانه که هر سال سریال مناسبتی پخش میکنه و داستان بازی تشابهات زیادی با اینجور سریالها داشته دلیل بر بد بودن داستان درایور نیست !!! بنظرم خیلی کم لطفی کردین نسبت به نمره داستان درایور !!! ارزش کلی درایور خیلی بیشتر از این صحبت هاست !!!

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   داداشی به من نگو به رضا بگو.. اگه من مینوشتمش که اوضاعش خیلی خراب تر ازین حرفا می شد..!!! :wink:
   .
   از گرافیک و اتمسفر مرده و بی روح شهر بگیر تا شخصیت پردازیه فاجعه و داستان…
   .
   شانس آوردی رضا نقدش کرد عسلی :wink:

   ۰ ۰
  2. ببین سعید نمره ای که من به داستان دادم هیچ ربطی به اون چیزایی که تو میگی نداره
   داستان درایور یه بهانه ای بود که بدون هدف بازی نکنیم و ول نگردیم تو خیابونا
   ولی عیب های زیادی داشت؛داستانش اصلا در حد یک داستان قابل قبول نبود و خیلی گنگ و نا مفهوم بود
   تازه شانس آوردی من نقددش کردم وگرنه شاهین میگفت بده من نقد کنم ۵ یا ۶ بهش بدم

   ۰ ۰
  3. saeed mirabi گفت:

   اینجا باید وسکر بیادش تا حسابتون رو برسه !!! :mrgreen: نمی دونم ولی برای یک بازی ماشین بد نبود بنظرم !!!

   ۰ ۰
  4. JeNeRaL ShAwN گفت:

   به جهت جلوگیری از خطر بن شدن توسط سعید این بحث مختومه اعلام میشه..!!!!! :mrgreen:

   ۰ ۰
 30. karkas گفت:

  به جان خودمو خودتون من آخرش نتونستم این درایور رو تموم کنم بابا توی مرحله آخر میاد بیرون از بازی؟ جیکار کنم یکی به من یه کرک بده

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   سعید نیست..؟ خب چیزی از دست ندادی عسلی..! ران رو بازی کنی بهتره..!!!! :wink:

   ۰ ۰
 31. Pooriya7 گفت:

  بابا من فن این بازی نیستم ولی فرزار ۳ و۴ بازی کردم خدای گرافیک بازی خیلی بالاست نسخه ی ۳ حداقل ۸.۵ می گیره

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   ولی برعکس تو من اعتقاد دارم FM3 اصلا خوب نبود.. خب طبیعتا منم که به شدت فن GT هستم دیگه حال نکردم باهاش اما نمیدونم چه معجزه ای سر ایت FM4 اتفاق افتاد که همه چی یهو انقدر پیشرفت کرد. واقعا نمیدونم چه واژه ای باید به کار ببرم بتونه فورزا ۴ رو توصیف کنه اما عنوان بهترین شبیه ساز تاریخ میتونه برازنده باشه عسلی.. :wink:

   ۰ ۰
 32. Play گفت:

  بهترین بازی ریسینگ امسال که بیشتر بهم چسبید درایور بود بعدش هم ران

  ۰ ۰
 33. Lennox گفت:

  در مورد درایور اینیکه گفتین تکراری نمی شه چرا ماموریت ها بعد یک مدت تکراری میشن .
  طراحی فضا رو هم نباید میگذاشتین تازه دهم بهش بدین . صدا گذاری بازی هم شما به Dirt 8.5 دادین بعدش به
  درایور ۹ بدین کمی زیادییه . در کل درایور ۷.۸ یا در نهایت ۸ دیگه بالاتر به نظر من زیاده .
  راجب موسیقی متن یک عنوان رالی با توجه به برخورد اصتحکاک با جاده ناهموار وجود چاله های آب صدای سنگین موتور اصلا به موسیقی احتیاجی نداره که خسته کننده باشه ولی به امتیازی که دادین کار ندارم امتیاز خوبیه.
  امتیازی هم که به F1 کمه بهتر بود ۸ می دادین چجوری از ۷.۳ تا ۹.۵ که به بخشهای مختلف دادین میانگین
  شده ۷.۶ ؟
  ولی بررسی خوبی بود زحمت کشیدین . :wink:

  ۰ ۰
  1. JeNeRaL ShAwN گفت:

   مرسی عسلی اما انتقادت از من : :arrow:
   .
   گفتی چرا موسیقی رو هم گذاشتی توی نمره ها.. . من عادتمه موسیقی و صدا رو با هم مینویسم حتی بازیه شاهکاری مثل دد اسپیس که فقط صدا داره رو هم من به موسیقی صدا مینویسم ( طبیعتا ۱۰ ) حالا میخواد اون بازی فقط موسیقی داشته باشه یا فقط صدا یا هر دو گلم.. :wink:
   .
   بقیشون رو به رضا بگو :wink:

   ۰ ۰
 34. kritoos گفت:

  دستت درد نکنه ولی خدایی dirt3 عالی بود

  ۰ ۰
 35. Masoud97 گفت:

  انصافا جای tdu2 تو لیستتون خالیه

  ۰ ۰