بررسی موتور پرشین توسط علی سیداف و جوابیه پویا ایمان دار

توسط آرش حکیمی در ۱۰ دی ۱۳۹۰ , ۱۸:۵۶

این مطلب عیناً از سایت پژدو گیم نقل شده و دنیای بازی در آن هیچ دخل و تصرفی نکرده است.

با سلام

ضمن عذرخواهی بابت تاخیر چند روزه در اعلام نتیجه بررسی، همانطور که وعده داده بودم و مسلمان باید به قول و وعده خود وفا کند، و به درخواست خود آقای پویا ایماندار و جهت پایان دادن به این جنجال برپا شده و همچین مبارزه با رفتار بچگانه بعضی از افراد و زیاده روی آنها در توهین، کشیدن مسائل به موارد نامربوط و… با دقت به بررسی دمو ارائه شده توسط ایشان پرداخته و نتایج آن بدین شرح اعلام میگردد. لازم به ذکر است که این موضوع در همان اوایل این هفته یعنی تقریبا یکشنبه الی دوشنبه کاملا مسجل و نهایی بوده ولیکن دلیل این تاخیر دو سه روزه در مستندسازی آن به دلیل مشغله بنده و همچنین اصرار بسیاری که بر دقت و صحت و عمق این بررسی ها داشته ام بوده است، چرا که اصلا مایل نیستم در اثر نشر مطالب بی پایه و نادرست، خدای ناکرده تهمتی ناروا بر کسی وارد شود و در این دنیا که هیچ، در آخرت مدیون احدی شوم. (قابل توجه دوستان که انواع نظرات و تهمت ها را در مورد اینجانب منتشر کرده و میکنند).

پیش از ارائه نتیجه لازم است ذکر کنم، این یک بحث کاملا فنی بوده و بهتر است بجای داد و فریاد و پلیس و تهدید و قوه قضائیه مانند انسانهای ذیشعور و عاقل و بالغ، بحث کنید. واضح است جماعتی که خود را فنی می نامد و داعیه دار ایجاد و رقابت صنعت Hi-Tech ی مانند تولید بازی و مخصوصا تولید موتور بازی و آنهم رقابت با غولهای بین المللی این صنعت است، آنقدر جنبه و ظرفیت و توان نداشته باشد که بتواند مسائلش را به صورت مستدل ارائه و حل و فصل نماید و دستاویز موارد خارج از بحث و اشخاص ثالث و غیره نگردد. ضمن اینکه از نظر توهین و ارائه اطلاعات بدون پایه و اساس و غیر موثق و انواع تهمت ها به کارشناسان بنیاد که بنده حقیر احدی از آنها می باشم (که قراردادش را به هر دوستی که مایل به دانستن جزئیات باشد، به طور خصوصی نمایش خواهم داد، در راستای ایجاد شفافیت)، این سایت و برخی اعضاء آن واقعا سنگ تمام گذاشته و اگر قرار باشد چیزی ثابت شود یا قضائی شود یا… ابتدا باید به این توهین های متعدد و ادعاهای بی اساس و دائمی اعضاء عمدتا بی اطلاع این سایت، رسیدگی شده و سپس سایر موارد مورد بررسی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که در این مقاله، به عنوان یک فرد کاملا آزاد و بیطرف، فقط شواهد را ارائه نموده و هرگونه قضاوت، رای و نتیجه گیری نهایی را به خود بازدیدکنندگان گرامی سایت که مسلما از عقل سلیم و وجدان منصف و صد البته دانش فنی کافی برخوردار باشند، واگذار می نمایم.

لینک یک سورس که مشترکات قابل توجه (برای توضیحات مفصل رجوع کنید به ادامه این مقاله) با فایلهای باینری دموی موتور پرشین در آنها مشاهده میشود:

لینک (وبسایت شخصی آقای JColuna) :

XNA Light Pre-Pass: ambient light, SSAO and more

فایل سورس پروژه ضمیمه تکنیک فوق :

http://dl.dropbox.com/u/1148140/LightPrePassSSAOAmbient.zip

نتیجه فایل دموی باینری یا Tech Demo موتور پرشین در ScreenShot زیر آورده شده است و کلیه بررسی ها روی همین دمو انجام شده :

.:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

در بررسی فایلهای دمو باینری و پروژه سورس باز موجود در سایت مذکور فایلهای Shader زیر در هر دو پروژه در مسیرهایی که در تصویر دور آن خط کشیده شده است به طور مشترک وجود دارد. لازم به ذکر است پسوند fx در سورس اصلی همان پسوند فایلهای سورس افکت مایکروسافت بوده و نمونه داخل موتور پرشین با پسوند xnb (خروجی باینری شده XNA) متناظر با همان فایلهای fx می باشد. توجه شما را به شباهت کامل نام فایلها به طور کامل جلب میکنم. به عنوان مثال فایلی با نام LightingLPP و بقیه.

.:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

نمونه های دیگری نیز موجود میباشد که مربوط به Shader پارتیکل ها و همچنین فایل Texture پارتیکل ها می باشد که دقیقا همنام هستند.  خروجی رندر پارتیکل سیستم در دموی موتور پرشین و سورس کد آقای JColuna این برابری را تایید می نماید:

.:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

در صورت وجود هر گونه شبهه و اینکه به احتمال بسیار بسیار ضعیف این شباهتها اتفاقی بوده باشند، فایل سورس افکتهای مربوطه نوشته شده توسط آقای JColuna و محتوای داخل نمونه باینری دموی موتور پرشین، مقایسه شده و علیرغم اینکه نمونه xnb باینری شده ولیکن اسامی متغیرهای تعریف شده داخل شیدر و حتی ترتیب آنها دقیقا یکسان است. برای افراد آشنا با برنامه نویسی کاملا بدیهی است که یکسان بودن نام متغیرهای داخل دو شیدر و حتی ترتیب آنها، نوشته شده توسط دو برنامه نویس متفاوت (که به صورت دلخواه می باشد) کاملا غیرممکن و محال است:

 .:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

این یکسان بودن فقط محدود به Shader ها نبوده و حتی در فایلهای باینری هسته موتور پرشین نیز دیده میشوند. به عنوان مثال متغیرهای داخل سورس کد آقای JColuna و فایل باینری هسته موتور پرشین به نام Core.dll را میتوان در تصاویر زیر مشاهده نمود، نام متغیرها باز هم به گونه ای است که احتمال اتفاقی بودن و تشابه بسیار ناچیز خواهد بود. نمونه این یکسانی ها بسیار است که فقط به ذکر همین نمونه ها بسنده می گردد.

و اما باز هم یک پله جلوتر رفته و با صرف زمان بیشتر و جهت اطمینان، فایل باینری دموی موتور پرشین توسط ابزار PIX تحلیل شده، فرمت بافرها و Pipeline کلی گرافیک استخراج گردید. در بررسی اول واضح است که تکنیک استفاده شده در این دمو Light Prepass می باشد، علیرغم اصرار سازنده پرشین انجین که پافشاری و تکرار روی تکنیک Inferred  دارند.

در ادامه Snapshot داخل PIX از مرحله خروجی View Space Normal و فرمت GBuffer و همچنین سورس کد متناظر آقای JColuna که در آنها فرمت بافر Render Target دقیقا یکسان می باشد:

.:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

در مرحله بعدی خروجی Specular در کانال Blue بافر GBuffer را مشاهده میکنید که باز هم دقیقا با کد آقای JColuna مطابقت دارد:

لازم به ذکر است که سایر مراحل Pipeline رندر و فرمت بافر و Comment های مربوطه در دموی موتور پرشین و سورس کد آقای JColuna هم مطابقت دارد که در اینجا باز هم به همین دو مورد بسنده میکنم.

در انتهای این مستندات نیز Copyright Notice مربوط به سورس کدهای آقای JColuna و شرایط استفاده از آن اشاره می شود:

 .:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

توضیحات:

موتورهای بازی سازی یکی از پیچیده ترین انواع نرم افزار از نظر طراحی و پیاده سازی می‌باشد. موتورهای امروزی که حتی در سطح متوسط تولید میشوند، ثمره سالها تحقیق، تجربه و دانش اندوزی تیمهای حرفه ای با دانش کافی در زمینه علم گرافیک کامپیوتری، سیستم های بلادرنگ، آشنایی کامل با سخت افزار کامپیوتر و نحوه کارکرد اجزاء آن، ساختار شتابدهنده ها و کارتهای گرافیک و نحوه کارکرد آن، فیزیک، هوش مصنوعی، طراحی نرم افزار، ابزار نویسی، الگوریتمهای مدیریت صحنه، مدیریت حافظه، برنامه نویسی Multi thread و… می باشد. در یک نگاه اجمالی تمام دوستان را به مشاهده این لینک که دیاگرام خلاصه یک موتور بازی امروزی را ارائه کرده، دعوت می نمایم.

دیاگرام معماری موتورهای بازی مدرن:   http://www.gameenginebook.com/Fig-RuntimeArch.jpg

لازم به ذکر است این لینک، مربوط به سایت نویسنده کتاب Game Engine Architecture می باشد و توسط نویسنده کتاب مذکور، که بدون اغراق بهترین و آموزنده ترین کتاب در مبحث آموزش و در حد یک مرجع برای طراحی و پیاده سازی یک موتور قدرتمند است، به اشتراک گذاشته شده. مطالعه این کتاب قویا به همه دوستان علاقمند به تولید موتور از جمله جناب ایماندار توصیه می‌شود.

هر سبک بازی، موتور خاص خود را میخواهد، و گذشته از مشترکات موتورهای این بازیها، هر سبکی به دلیل ویژگیهایش در یکی از قسمتها باید عمق و قدرت بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال گلوگاه تولید موتور بازیهای استراتژیک در قسمت هوش مصنوعی بوده و در زیر سیستم گرافیک ساختار ساده تر و تاکید کمتری دارند. در مقابل در بازیهای سبک FPS سه بعدی، گلوگاه اصلی گرافیک آن می باشد و برای رقابت با محصولات روز بین المللی و ارائه کیفیت مناسب باید روی این قسمت بسیار قوی و اصولی و با تکیه بر روشها، تکنیکها و امکانات سخت افزاری (گرافیک) به روز، به توسعه موتور پرداخته شود.

کیفیت بصری یک بازی یا Visual Quality آن (مخصوصا در این سبکها) اولین عامل جذب کننده مخاطب می باشد و چه بسا اگر گیم پلی روان و خوب همراه با گرافیک ضعیف ارائه شده باشد، در همان نگاه اول بیننده و بازیگر را از خود براند، که این مشکل در بسیاری از بازیهای ایرانی تولید شده در این سبک مشاهده شده و یکی از نقاط ضعف اصلی محصولات ما میباشد. )نکته: ۸۰% کل محرکهای حسی و اطلاعاتی که یک فرد در طول عمر خود دریافت میکند از طریق حس بینایی است.

با این مقدمه و تاکید مضاعف بر این موضوع که در فرآیند تولید موتورهای بازی این سبک، زیر سیستم گرافیک نوعا مهمترین قسمت بوده و عمده فعالیت R&D و توسعه موتور این بازیها در این قسمت صرف می گردد، لذا تسلط تیم تولید کننده موتور بر این مقوله و نوشتن آن از پایه (صفر مطلق، کدهای رندر، مدیریت صحنه، شیدرها و…) و داشتن توان کافی برای اعمال تغییرات لازم و بعضا بازنویسی این زیر سیستم از ملزومات تولید چنین موتوری می باشد.

با توجه به سختی، زمان و تخصص و هزینه بالای مورد نیاز برای طراحی یک موتور گرافیک قدرتمند، با خروجی قابل رقابت برخی تیمها با تکیه بر موتورهای رندر و گرافیک و توسعه و تبدیل آنها به موتورهای بازی سازی، این راه را بر خود هموار میکنند، از جمله این تیمها در ایران میتوان به تیم بازی سازی شرکت رسانا افزار شریف و همچنین شرکت آروین تک، به ترتیب تولید کننده بازیهای گرشاسپ و بازی شتاب در شهر اشاره نمود :

بازی گرشاسپ: http://www.garshasp.ir/gallery

بازی شتاب در شهر: http://ircg.ir/sn/gallery/pt/full/lang/fa/id/120

که این تیمها با تکیه بر موتور گرافیک سورس باز Ogre و افزودن زیر سیستمهای دیگر به آن، موفق به تولید موتور بازی سازی و ابزارهای مربوطه مانند ویرایشگر مراحل شده اند و خروجی نسبتا خوبی ارائه نموده اند.

استفاده از سورس کدهای آماده مخصوصا در قسمت گرافیک و رندر و شیدرها، هر چند ممکن از آزاد باشد اما مشکلات خاص خود را دارد.

اولا با توجه به سهم عهده این زیر سیستم و نقش کلیدی آن در کیفیت و سطح خروجی محصول و موتور، هر تیمی که از این موارد آماده استفاده کرده باشد باید به طور اکید ذکر نماید که این موتور بر پایه موتور گرافیک فلان یا با توسعه یک Sample Code ایجاد شده است، که در مورد دو بازی نامبرده به طور صریح و اکید هر دو تیم اعلام نموده اند گرافیک موتور آنها بر اساس Ogre می باشد.

ثانیا حتی این روش استفاده از منابع سورس باز در مقوله گرافیک هم مشکلات و محدودیت های خاص خود را دارا می باشد. به دلیل اهمیت و پیچیدگی این تکنیکها، استفاده از کد آماده معمولا به عدم درک عمیق و عدم کسب مهارت لازم در برنامه نویسی گرافیک و توسعه موتور گرافیک منجر شده و عمدتا در حد همان استفاده به صورت کپی برابر اصل تکنیکهای گرافیک و رندر منجر خواهد شد. همین امر توسعه آتی و بروز رسانی آن را منوط به توسعه موتور گرافیک اصلی نموده و ضمن ایجاد وابستگی و محدودیت به همان موتور سورس باز، مانع خلاقیت و بروز رسانی و انعطاف لازم توسط تیم استفاده کننده از آنها خواهد شد.

در مورد موتور پرشین، شواهدی که دال بر استفاده آنها از موتور گرافیک ذکر شده در لینک ابتدای مقاله، به صورت کپی ارائه گردید، البته نفس این استفاده با قبول دو مورد بالا هر چند ممکن است منجر به تولید یک موتور بازی شود، که آن قابل رقابت با بازیهای روز دنیا نخواهد بود، لیکن با توجه به تاکید تولید کننده موتور پرشین بر عباراتی مانند “کاملا توسط ” و “Completely by…” و اصرار و تکرار عبارات اینچنینی و حساسیت زا (که باعث شروع این بحثها و جدل ها شده است) بدون ذکر اینکه در این زیر سیستم مهم از یک کد نمونه استفاده عینی شده، جای تامل و بحث دارد. به عنوان مثال برخی سخنان تولید کننده موتور پرشین در ذیل نقل قول گردیده است:

من اونقدر وجودشو دارم که اگر از کد آماده استفاده کنم میگم استفاده کردم چون دروغ گفتن تو دین ما گناه هست ، کما اینکه گفتم کد فیزیک از Jitter و  PhysX.Net گرفتم.

چون نزدیک ۲ سال هست فقط زندگیم شده کد نویسی صبح وشب پشت سیستمم هستم ودارم کد میزنم، نه به خانواده ام میرسم نه به زندگیم و هیچ درامدی هم از این کار نداشتم و سخترین قسمتش همین جاست که عزیزانی مثل شما بدون این که کد من دیده باشید منو متهم به دزدی میکنند.

اما من به خداوندی خدا قسم میخورم که کد موتورمو از پایه زدم و از موتور های آماده ای استفاده نکردم.متاسفم که برای اثبات حقانیت کارم بحث فنی بوجود نمیاد و مجبورم قسم به خداوند متعال یاد کنم.

من هیچ ادعایی تو این صنعت ندارم و هر روز به قابلیت های موتورم اضافه کردم. گفتن ادیتور نداره تو سه ماه تابستون نوشتم ، گفتن نور و سایه ضعیفه تغییرش دادم ، گفتند Physic داینامیک نیست فیزیک داینامیک نوشتم.و مطمئن باشید من کار خودمو انجام میدم.

 .:: جهت بزرگ شدن تصاویر  بر روی ان کلیک کنید::.

منبع: http://www.pejdogame.com/?p=3678

ثالثا در استفاده از اینگونه سورسهای آماده، و با توجه به اهمیت و نقش کلیدی آنها در پروژه، باید حتما به Copyright Notice و نوع لایسنس آن از جمله GNU و… توجه گردد. هرچند متاسفانه در کشورما اکثر این موارد رعایت نشده و قابل پیگیری نیز نمی‌باشد، اما حداقل به لحاظ اخلاقی و حتی شرعی استفاده بدون ذکر منبع (در صورت نیاز به ذکر آن) درست نبوده و استفاده کننده نسبت به نویسنده اصلی و همچنین ادعاهای مطرح شده مبنی بر اصالت کدهای این بخش، مشمول‌‌الذمه محسوب خواهد گردید.

سخن فنی:

جهت اطلاع جناب آقای ایماندار و کارشناسان برنامه نویسی (ر.ک. سایر پستهای این سایت)، بنده که کارشناس نیستم، ولی تکنیک استفاده شده در موتور ایشان Light Pre-pass نام داشته و با Deferred و Inferred تفاوت قابل توجه دارد و دانستن این موارد برای تیمی که قصد تولید موتور قابل رقابت با محصولات بین المللی را دارد کاملا لازم و ضروری است. ضمن اینکه نتیجه خروجی مشاهده شده، صرفا در حد Sample و نهایتا Tech Demo بوده و برای اینکه به آن نام “انجین” اطلاق گردد، بسیار زود و عجولانه می باشد.

ضمنا شایان ذکر می باشد، اینکه منابع بسیاری در مورد Deferred Rendering و.. در اینترنت وجود داشته و میتوان به سرعت یک Pipeline با این روش را Setup کرد واضح است، ولی فقط در حد یک Sample و آزمایش، اما تنها زمانی که قرار باشد یک موتور (حداقل موتور گرافیک) با این روش پیاده سازی شود آنهم به نحوی که یک Pipeline کاملا Robust و بهینه و با سرعت کافی ایجاد گردد، آنگاه تفاوت بین برنامه نویس حرفه ای و یک موتور بازی سازی با یک Sample و پیاده سازی اولیه مشخص میشود. همچنین ضمن تحلیل دموی مذکور در برنامه PIXعلیرغم سادگی محیط مرحله، تعداد DrawCall ها بسیار بالا بوده و بیش از ۲۰۰۰ DrawCall برای همین محیط محدود فراخوانی شده که به هیچ وجه Optimize نبوده و قابل قبول نیست.

علاوه بر این جهت تولید یک موتور که بتواند با موتورهای متوسط و قوی امروزی رقابت نماید، XNA ابزار مناسبی نبوده و حتی شایعاتی مانند Discontinue شدن آن مانند Managed DirectX توسط مایکروسافت مطرح است و زبان C# نیز زبان ایده آلی نمی باشد. (تقریبا تمام موتورهای مطرح دنیا با زبان C/C++ و API هایی غیر از  XNAتوسعه داده میشوند).

سایت مناسب و در واقع بهترین سایت جهت ارائه دستاوردهای فنی و… در زمینه برنامه نویسی بازی سایت www.gamedev.net می باشد و عمدتا طرح بحثهای اینگونه در سایتهای عمومی داخلی، غیر از کدورت و ناراحتی و عدم نتیجه گیری، دستاوردی نداشته، ندارد و نخواهد داشت.

سخن پایانی:

در انتها قضاوت را به خواننده واگذار نموده و تاکید می نمایم که صرفا به دلیل وعده ای که داده بودم و حتی علیرغم میل باطنی و به درخواست خود تولید کننده موتور پرشین، باز هم صرفا نتیجه بررسی را ارائه نموده ام و رای نهایی را به خود دوستان واگذار می نمایم. از همه دوستان، عزیزان، دشمنان و… خواهش میکنم به این بحث خاتمه دهند، گفتنی ها گفته شده و بررسی انجام شده و نتایج گویا و شفاف ارائه شده است و بنده از صرف وقت بیشتر از این و جوابگویی به نظرات بعدی معذور می باشم. موارد اینچنینی و سایر تهمتها، تمسخرها و … که سایر دوستان و آی دی ها مطرح کرده اند به صورت پیام خصوصی به آنها ارسال می نمایم.

باز هم تاکید می کنم، به دلیل ناخوشایند بودن اینگونه مباحث (حداقل برای بنده)، فقط به صورت خصوصی بحث را ادامه خواهم داد و از ارسال هر گونه جوابیه معذور خواهم بود. پست الکترونیک بنده:                              seyedof@yahoo.com

و من الله توفیق

جوابیه پویا ایمان دار به نقل از سایت پژدو گیم:

خدمت مدیریت محترم سایت پژدوگیم

با عنایت به نامه کارشناس بنیاد ملی بازی های رایانه ای و نامه قبلی بنده لازم به ذکر موارد زیر می باشم :

اگر عنایت به نامه قبلی بنده کرده باشید اینجانب لینک سایت اشاره شده از سمت کارشناس محترم را قبلا خدکت ما عزیزان ارائه دادم

www.jcoluna.wordpress.com

و به این مطلب اشاره کرده که سایت مذکور جهت اموزش برنامه نویسی می باشد و همانطور که اقای سید اف بزرگوار می دانند استفاده از مطالب اموزشی دزدی نیست . شما هم به کرات مطمئنا از مطالب آموزشی زیادی استفاده کرده اید . در صورت تمایل می توانید به سایت زیر مراجعه کنید :

www.humus.name/index.php?page=3d مطمئنا اشایی زیادی دارید ندارید؟

اما در مورد بحث دزدی بنده . باز هم می گویم اگر استفاده از مطالب آموزشی و کتاب دزدی می باشد شخص شما و کمپانی های بزرگ بازی سازی سر دسته دزدان می باشید . وقتی موتوری همانند Unreal را می بینید شباهت کدها بر اساس Sample کدهای ماکروسافت را متوجه خواهید شد .

اقای سید اف و تقدیسیان عزیز پس از ۱۰ سال تنها هنرتان پیدا کردن Sample  کد نور پردازی بود ؟ دوستان خسته نباشید لینک این سایت درنامه قبلی من بود! لینک بقیه رو هم از xna.CreatorClub بگیرید!! شما فقط روی نور مشکل داشتید قسمت های دیگر هم حتما دیده اید ندیده اید ؟

مثلا  EventManager . animation Mixer  Particles یا غیره هم تحت License سایت مذکور بوده !!!چقدر زحمت کشیدید برادرا نون حلاتان از سمت بنیاد این است ؟ دوستان شما در این ۱۰ سال چه خروجی از بازی یا موتور نشان دادید . چه شده که اینقدر به رعشه افتاده اید که کار مرا از نزدیک دیده اید ؟ ترس از چه پیدا کرده اید دوستان ؟ ترس از این مطلب که پس از ۱۰ سال و خوردن نان حلال !! هیچ کاری برای این صنعت نکرده اید ؟ هیچ خروجی نداده اید ؟ فقط نشسته اید و به دیگران توهین کرده اید ؟

من نه بودجه ای گرفته ام و نه پولی ! خودم هستم و خودم مبلغی که بنیاد هم برای پروتوتایپ داده ۴ ملیون می باشد !!! که فقط برای چند کانسپتی که شما دستور داده اید خرج شده ! این موتور هم تحت کد من نوشته شده و بنده باز هم اشاره می کنم که از هر سایت آموزشی کمک می گیرم . و کد را Modify می کنم و ارائه میدهم .

شما مثلا تو c++ delegate تعریف می کنید حتما دزدیدید دیگر! چون تو سایت های دیگر هم روش تعریف delegate بیان شده . اقایان شما موظف بودید لینک دانلود موتور بنده را بدهید نه صرفا یک کد مربوط به ساخت نور و بازی با اصطلاحات فنی . خودتان بخوبی دیده اید که موتور چه قابلیت های دیگری دارد !!!

برای الگوریتم های هوش مصنوعی هم زحمت نکشید دوستان از کتاب  Programming game AI by example by MatBucklan استفاده  کرده ام . تو نامه بعدیتون حتما این دزدی رو ذکر کنید . عطف به نامه قبلی مبنی بر عدم دادن لینک موتور مراتب قانونی از طرف پلیس فتا جهت پیگیری تهمت از سمت شما آغاز می شود. مطمئنا رفتار شما در مورد همکاری یا عدم همکاری پروزه خاکبا نهاد شما تاثیر بسزایی خواهد داشت .

اقایان یک جستجویی در اینترنت کنید و با موتور هایی نظیر :

Engine SunBurn Game.
Visual3d.net
ox
PloobEngine
Axiom

یا غیره سر بزنید .

اینها هم بر پایه sample های ماکروسافت و سایت های معتبر دیگر نوشته شده اند و با نام موتور در اختیار قرار گرفته اند . برخی مجانی و برخی دیگر پولی با این اوصاف که بنده دزد می باشم وپس این برنامه نویسان هم دزد هستنمد جالب این است که همه مانند من کد را Modify کرده و بسته به نیاز edit کرده اند و بکار گرفته اند . خسته نشده اید از این همه تهمت ناروا گویی ؟ خسته نشده اید که پیش از من هم به دیگران تهمت زده اید و حال نوبت ما شده چطور شده که تا امروز شما و نهاد محترمتان می گویید ما اصلا به موتور بازی خاک کاری نداریم و فقط خروجی بازی برای ما مهمه ! حال چه لرزه ای بر شما وارد شده که مدام در هر سایتی وظیفه خود میدانی که با ip های یکسان و عناوینی متفاوت مرا مورد عنایت خود قرار دهی ؟

بحث در مورد تولید دوباره چرخ است ؟ شما به کسی که موتور می نویسد توهین می کنید به سی که موتور هم ننوشته باز هم توهین می کنید !!!

سخن اخرم خطاب به دکتر مینایی بزرگوار می باشد .

روزی که از بنیاد تماس گرفتند و فرمودن شما برای نمایش این موتور به مقامی بلند مرتبه اید نیازمند موتور بنده حقیر میباشید بنده یک شبانه روز بدون وقفه پشت سیستم خودم کد زدم و به خداوندی خدا تنها ۲ ساعت خواب به چشمان بنده امد تا شما برزگوار سرفراز و سربلند باشید .

کد بنده روز به روز در حال بهینه شدن می باشد و به خدای که به آن اعتقاد دارم کد نیسی با استفاده از لینکهای آموزشی درزدی نمی دانم و در راستای ارتقای این صنعت از زندگی خود زده ام و هرکجا از لایبرری آماده استفاده کنم ذکر می کنم کما اینکه تمامی سایت ها و لایببری ها را ذکر کرده ام اما کارشناس شما بارها با توهین به شخص بنده مرا دزد و کاسب خطاب کرده حتی جلسه ای برای دفاع از کدم تشکیل نشده و با آبروی بنده این چنین بازی شده متاسفم که بودجه بیت المال صرف افرادی می شود که روز به روز تنها به فکر توهین به دیگران می باشند و پس از ۱۰ سال زحمت پاسخ نهاد شما همین واژه دزد بود؟؟؟

متاسفم برای انتخابتون!

با سپاس

پویا ایماندار

برنامه نویس موتور پرشین و موسس شرکت رفقای خوب

این مطلب عیناً از سایت پژدو گیم نقل شده و دنیای بازی در آن هیچ دخل و تصرفی نکرده است.

دیدگاه
۶۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

63 Replies to “بررسی موتور پرشین توسط علی سیداف و جوابیه پویا ایمان دار”

 1. billgates گفت:

  دوست عزیز چکیده مطلب چی هست!
  ما که نفهمیدیم!

  ۰ ۰
  1. بهنام گفت:

   من چلوندم.چیزی نچکید. :-|

   ۰ ۰
  2. shotgun گفت:

   آی گفتی

   ۰ ۰
 2. mohammad.m گفت:

  بابا بی خیال چه دعوایی سره این موتور شده ۸-O بیخیال برین با همون موتور های خارجی بازی بسازین بهتره

  ۰ ۰
 3. Gordon گفت:

  انشاالله که موفق باشید….

  ۰ ۰
 4. salasin گفت:

  هنگ کردم ۸-O .برای اقای حکیمی هم متاسفم که این مطالب نه چندان جالب رو تو سایت میذاره ولی مطالب بنده رو راجبه مامور۴۷ونقد بازی رو تو سایت قرار نمیده :evil: $.به بچه های دیگه سایت هم باید توجه بشه نه اینکه مطلب فقط ۲ الی۳تا از دوستان رو تو سایت بذارین و بقیه ی افراد رو نادیده بگیرین$…امیرمسعودبهدادازانجمن۳۶۰(این نام موقتی است)

  ۰ ۰
  1. solitary گفت:

   آقا همه چیز مشکوک و در هم بر همه چرا؟
   تشخیص واقعیت سخت شده

   ۰ ۰
  2. مهندس شما مطلب رو از وبلاگ کپی کردی. منبع هم نزدی. ما نمی تونیم همچون مطالبی رو منتشر کنیم.

   ۰ ۰
  3. IT گفت:

   مطلبای من بدبخت که همش برا خودم بود ۱۰ الی ۱۲ ساعت روش کار کردم نچاپیدین چی؟
   اگه راست می گین و میدونین منبع داره شما که خودتون بلدین منبعش رو پابندش بچسبونین

   ۰ ۰
  4. سلام آقای حکیمی ممکنه لینک اون تاپیک که شیوه ارسال صحیح مطالب رو برای سایت توضیح داده بودید بزارین . خیلی به شدت لازمش دارم . :roll:

   ۰ ۰
  5. par30web گفت:

   به ویرایشگر WYSIWYG تو بخش ارسال مطلب بذارید هم کاربرا چیزی که مد نظرشون هست رو بفرستن و هم شما سر ویرایشش کمتر اذیت بشین

   ۰ ۰
  6. salasin گفت:

   مهندس بنده اخر مطلبم نوشتم گرداوری کردم$تازه یک خبر به من بگو که کپی شده از سایتهای دیگه نباشه$بیش از ۹۰درصدش مال سایتهای دیگه هست$نمونش همین مطلب خودت$با عرض پوزش اینقدر یک کلاغ چل کلاغ نکن$دیگر دوستان هم واسه شما مطلب فرستادن اما تو سایت نذاشتین$در ضمن یکی از رفیقهای شفیق شما که فعلا تو سایت نیست و عهده دار انجمن حقوقبگیران بوده به من همه چیز رو گفته که شما فقط مطلب چند تن از دوستان رو که۲۴ساعته تو سایت پلاسن رو میذارین$…امیرمسعودبهدادازانجمن۳۶۰

   ۰ ۰
  7. JeNeRaL ShAwN گفت:

   salasin عزیزم مطمئن هستی که بیش از ۹۰% مطالب سایت کپی شده..؟ میتونی برای من یکیش رو فقط مثال بزنی گلم..؟ نه من نه بقیه دوستان فک نمیکنم این اجازه رو به خودمون بدیم از نوشته دیگران استفاده کنیم وگرنه که دنیای بازی الان به اینجا نمی رسید عزیزدلم..
   .
   اصلا جدیدا چرا همه با هم دعوا دارین..؟ بخدا کجا می خوایم همچین خونه دوست داشتنی ای پیدا کنیم که هممون گیمر باشیم و انقدر آنلاین..؟ کجا از اینجا گرم تر و صمیمی تر..؟ خرابش نکنیم دیگه.. :wink:

   ۰ ۰
  8. Marlon Brando گفت:

   دوستان چرا دعوا میکنید؟امروز چه خبره؟
   “رشته ای بر گردنم افکنده دوست
   میکشد هر جا که خاطر خواه اوست”

   ۰ ۰
  9. فکر کنم غیر مستقیم با من و JeNeRaL ShAwN بودید!
   نه؟!

   ۰ ۰
 5. IT گفت:

  «قابل توجه اونایی که حوصله ی خوندن ایم مقاله رو ندارن» بگم
  چند وقت پیش یک اختلافی بین آقای ایما و تقدیسیان بوجود اومد که بر سر دزدی بودن سورس موتور پرشین آقای ایمانی بود که توهیناتی به آقای تقدیسیان در اون تاپیک شد و ایشون از دیبازی شکایت کردند و دیبازی هم برا اینکه دلشون رو بدست بیاره این مطلب رو که نشون میده موتور پرشین کپی از موتور های دیگست رو چاپ کردند
  همین

  ۰ ۰
  1. salasin گفت:

   مرسی itجان

   ۰ ۰
  2. IT گفت:

   YW Honey

   ۰ ۰
  3. alex گفت:

   اینجور که از نامه ها و سایت پژدو گیم پیداست:
   اولا آقای تقدیسیان به آقای ایماندار بی احترامی کردنند. بعد یک سری از بچه هایی که این بی احترامی رو دیدن و یاد گذشتشون افتادن اومدن وسط از ایماندار حمایت کردن. علی سیدف هم اومده پشت رفیقش تقدیسیان.
   ما متوجه شدم که قرار بوده تقدیسیان طی ۲ هفته لینکی رو بده که همه برن پرشین موتور رو دانلود کنن تا بفهمن ایماندار دزده . اینا لینک دانلود موتور ندادن اما رفتن از مینایی موتور امانتی که دستش بوده رو گرفتن کد رو نگاه کردن بعد دیدن این بدبخت نور رو از یه سایتی استفاده کرده که اتفاقا اون سایت آموزشیه. حالا جالبه که خود ایماندار هم قبلا به اون سایت اشاره کرده بوده که بابا برین توش مطالب خوبی هست.
   اینجا به نظر من فقط یه نفر مقصره که حق امانت رو ادا نکرده.

   ۰ ۰
 6. salasin گفت:

  مهندس بنده اخر مطلبم نوشتم گرداوری کردم$تازه یک خبر به من بگو که کپی شده از سایتهای دیگه نباشه$بیش از ۹۰درصدش مال سایتهای دیگه هست$نمونش همین مطلب خودت$با عرض پوزش اینقدر یک کلاغ چل کلاغ نکن$دیگر دوستان هم واسه شما مطلب فرستادن اما تو سایت نذاشتین$در ضمن یکی از رفیقهای شفیق شما که فعلا تو سایت نیست و عهده دار انجمن حقوقبگیران بوده به من همه چیز رو گفته که شما فقط مطلب چند تن از دوستان رو که۲۴ساعته تو سایت پلاسن رو میذارین$…امیرمسعودبهدادازانجمن۳۶۰

  ۰ ۰
  1. مقصود از گرداوری همون کپی + پیست که نیست؟

   ۰ ۰
  2. Albert Wesker گفت:

   من دیگه غلط بکنم تو این سایت یه دقیقه رو به ترجمه یه خبر بگذرونم :-x
   واقعا همچین کاربرایی نوبره …

   ۰ ۰
  3. JeNeRaL ShAwN گفت:

   خاک به سرم..! چیه داداشی سعید..؟ به اعصابت مسلط باش پسر..! واه عصبی میشی چرا آدم میترسه..!

   ۰ ۰
  4. Hunt gray گفت:

   آقاسعید ماکه قدرت رو میدونیم.تورو خدا شما عصبی نشو.ما ها همیشه قدر زحمات شما وژنرال عسلی وآقا رضا وکسری خان وآرش رو میدونیم.حالا اگه کپی هم باشه که نیست بازم میگیم:دمت درد نکنه :wink:

   ۰ ۰
  5. NSR گفت:

   بابا بی خیال
   خون خودتو کثیف نکن

   ۰ ۰
 7. ecstasy گفت:

  سر یه موتور بازی سازی که خیلیم شاخ نیست دعواس؟ منم به یه چیزایی شک کردما. :roll: نکنید این کارو :lol:

  ۰ ۰
 8. Natan drake گفت:

  سر یه موتور چه بند وبساطی راه انداختند.خوبه ماشین بازی سازی نیست! :mrgreen: :lol:

  ۰ ۰
  1. Ichimaro Gin گفت:

   اخه موضوع سره اینه که سارندگان این موتور ادعا می کنن که ملی هستش و از پایه همش رو خودشون نوشتن در حالی که کارشناسای بنیاد می گن کپی هستش و نمونه خارجی داره ….
   ……………………………………………………………………………………………
   شده قضیه مرور گر ملی که فقط اومده بودند یه مرورگر رو فارسی کرده بودند به اسم تیزبال یا غزال گئاشته بودند توی بوق و توش فوت می کردند بعدش گندش در اومد که بابا همش یه فارسی سازی بوده که حتی توی منوی زبان های اون مرور گر می شد زبان فارسی رو نصب کرد !
   ……………………………………………………………………………………………..
   حال شده موتور بازی سازی ملی …. کلا این تب ملی سازی چند وقتی اقتاده به جون مردم …چند سال دیگه هم احتمالا سازمان ملل ملی تاسیس می کنیم !!! ..
   …………………………………………………………………………………………………
   قطعا این نوع کار ها خوبه به شرطی که از اول با ادم صادق باشن مثل کاری که تیم بازی سازی گرشاسب کرد .
   کلی از بچه ها توی اون تاچیک به این اقای ایماندار تبریک گفتند و … اگه صادق بود با مخاطی ها شاید تبریک ها بهتر می شد معنی بشه …

   ۰ ۰
  2. alex گفت:

   آخه یه سوالی این وسط پیش میاد. مگه آقای ایماندار از Ogre یا Unity یا غیره استفاده کرده بعد نگفته که شما اونو به دروغگویی محکوم میکنین.
   خود شما اگه برنامه نویس باشی برای نوشتن برنامه ات به هزار تا سایت سر میزنی یه چیزی یاد میگیرین بعد میایین استفاده میکننی. این اگه دزدیه پس چرا این سایتها اصلا دایرن؟
   بابا دو نفر برنامه نویس میان تو این سایت و میبینن که شما ها سر چی دارین به یک نفر توهین میکنین به خدا خندشون میگیره.
   من Asp کار میکنم صد جا میرم تا کد خودمو درست کنم. منم دزدم دیگه؟
   یه ذره کلاهتونو قاضی کنین ، جو گیر نشین. این کارا همه مدیریت شده است. مشکل اینجاست که ۹۰ درصد خوانندهای این سایت اصلا visual studio رو باز نکردن. اصلا نمیدونن برنامه نویسی یعنی چی؟ خوب یه نفر از یه نفر دیگه بدش میاد ، یا نمیخواد موفقیتشو ببینه دائم داره با دوستاش این بابارو میکوبن.
   آخه شماها اسمتون مسلمونه؟

   ۰ ۰
  3. MiladZarrin گفت:

   سلام. من اصلا تو ماجرای این دعوا نبودم. ولی الآن که این مطلبو میبینم حق رو به آقای سیدف میدم. درسته، شما میری از ۱۰ تا سایت مطلب یاد میگیری و از مجموع آموخته هات استفاده میکنی. ولی هیچوقت اسم و ترتیب همه متغیرهات عینا مثا یکی از اون سایت ها نمیشه. میشه؟ اگر بشه من خودم به شخصه میگم کپیه! نیست؟

   ۰ ۰
 9. King of Kings گفت:

  آقا سعید یه سوال:
  قصد نداری لینک دانلود gameland magazine 12 بذاری؟

  ۰ ۰
 10. ZOBEK گفت:

  رقیب سر سختی برای frostbit 2 خواهد بود!!
  —————————————————–
  soon old friend soon… it will be over
  zobek

  ۰ ۰
 11. cheguara. گفت:

  حالا این که گفتی یعنی چه؟ :mrgreen:

  ۰ ۰
 12. Persian_Lover گفت:

  اگر اقای ایمان دار در بخشی از کدهای Shader از یه sample code یا اموزشی استفاده کرده باشن اینکه بگیم موتور ایشون کپی هست واقعا حرف بی اساسی هست.استفاده از کدهای shader اماده و تغییر انها در ساخت یک انجین یک امر الزامی می باشد :) بخصوص اگر توسعه دهنده ی انجین یک نفر باشد.
  عملا هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تمام shader ها یا کدهای بازی رو به طور تمام و کمال خودش نوشته.
  یه سوال از اقایان فنی:شما اگه بخواهید HDR Rendering رو در انجین خود پیاده سازی کنید می تونید تمام کدهای ان را خودتون بنویسید؟ایا می شینید و یک الگوریتم یا فرمول برای Tone Mapping اختراع می کنید یا از یک فرمولی که قبلا استفاده شده استفاده می کنید.
  یا حتی برای یک GaussianBlur ساده خودتون تمام وزن ها و افست های لازم رو محاسبه می کنید یا فقط چند تا خط ساده ی Shader رو کپی کی کنید!
  خود اقای sepul در سایتش برای اجرای افکت SSAO از یک اموزش در سایت Gamedev استفاده کردن.(البته به این موضوع اشاره کردن)
  پس موتور ایشون هم باید کپی باشه؟نه!به هیچ وجه این طور نیست.
  من خودم برای اجرای Differed Rendering با اینکه به طور کامل با ان اشنا هستم ولی برای سرعت بخشیدن به کارم از یه sample code استفاده کردم.

  ۰ ۰
  1. babakkarbasi گفت:

   سلام
   به نظرم توی کل نظرات اون سایت و این سایت، نظر شما لپ کلام رو گفته …
   بحث سر همینه که وقتی یه عده اومدن از یک سری منابع برای بخش هایی از کارشون استفاده کردن نباید بهشون لقب دزد داد ! و البته اونها هم نباید ادعا کنن کل انجین رو (صفر تا صد) یک نفره و کامل خودشون نوشتن ! اینجوری خیلی ها قاطی می کنن و میان وسط و از این حرف های بی ربط به مسائل فنی بارِ همدیگه می کنن …
   کلا گل گفتی آقا جون :-)

   ۰ ۰
 13. Amir sneak گفت:

  به نام خدا
  من خیلی سعی کردم هم پویا رو مجاب کنم جواب نده و خودم هم جواب ندم ولی مثل اینکه این جماعت حسود وتنگ نظر فقط با …
  آروم میشن.
  عناد ورزی این جماعت که همه میدونن چه کسایی هستن و از کجا خط می گیرن تمومی نداره هر کامنت بازی رو که سر بزنی سرو کله دارو دسته آقای به ظاهر محترم و پیشکسوت اونجا پیداس.
  وقتی جلو چشمات زحمات شب و روزانه یه نفرو میبینی و بعد میای تو شرکت میبینی انگ دزد بهش زدن واقعا میخوای فک اونایی که این حرفو زدن خورد کنی مگه نه آقای x و y ؟
  آقای x که زمانی ینام درگاه ملی از ما حمایت میکردی و حالا که پیشرفت موتورو دیدی این چنین خودتو به درو دیوار میزنی چرا این رفتارو پی گرفتی؟
  من مدلسازی و … رو از پویا یاد گرفتم پس ازش دزدی کردم نه؟
  حالا حرف حسابتون چیه؟هر چقدر هم که زور بزنی که جلو مارو بگیری ما سپر دفاعیمون قویتر میشه پس زورتو بزن آقا
  اگه فقط با ما مشکل داشتی که وضعیت معلوم بودولی شما مثل یک فراماسون فقط خودتو قبول داری،البته الان فراماسون بودن مده نه؟
  آقای ساز مخالف کمی نیمه پر لیوانو ببین واز پوسته تکبر بیرون بیا.
  گر بر سر نفس خود امیری مردی
  گر بر دگران خرده نگیری مردی
  شما که پیشرفتو تو بچه های بازیساز الان نمیبینی بهترین برنامه نویس سرزمین بی سوادایی.
  اشتباه پویا این بود که با جوابای منطقی شما رو وقیح کرد وبا با ادبی شما رو جری کرد و با دلسوزی فضا رو تلطیف کرد ولی شما با عناد ورزی فضا رو تقبیه کردی.
  خواهشا تلاشتو رو کدت متمرکز کن تا به پویا برسی توام خروجیت رو نمایش بدی.
  در آخر دوست دارم بگم که خداکنه روزی این بحث ها فنی بشه ودیگه جایی واسه این افراد نباشه
  امیر اخلاقی

  ۰ ۰
 14. punisher گفت:

  بهترین موتور برای کسانی که مبتدی اند unreal

  ۰ ۰
 15. DjDaniel گفت:

  به خبر کاری ندارم فقط یه مطلب در مورد درج خبرها من بگم !!!بنده به شخصه ۵ خبر از سایت GAME INFORMER و VG247 ترجمه مستیم برای سایت فراستادم که در کمال تعجب هیچ کدوم در سایت درج نشد و حتی دلیلی هم برای این کار نیاوردن و چیز جالب تر این بود که به ترتیب خبرها از همون آقایونی که فقط خبرهای اونا تایید میشه با تغییراتی چند و اضافه کردن جملات اضافه بر روی سایت اومد !!!
  حداقل اگه خبریو تایید نمیکنید به طرف با صرف ۲دقیقه وقت در تایپ کردن !!!! بگین که مشکل خبر چی بوده و ما حقیران رو در تجربیات شخصیتون شریک کنید ! :!:

  ۰ ۰
  1. Albert Wesker گفت:

   شما که قسمت نوشته ها رو نمیبینی … مسلما نمیتونی قضاوت کنی
   سایت یه سری نویسنده ی فعال داره، مشخصا من یا هر کس دیگه ای که میخواد مطلب رو پابلیش کنه، اول نگاه می کنه ببینه خبر چند بار و توسط چند نفر فرستاده شده، و اولویت هم اولا با کسی است که زودتر فرستاده خبر رو و بعد هم با نویسنده ی فعال … البته من این حق رو به شما میدم که اعتراض کنی، چون نمیشه همه رو راضی نگه داشت، ان شاالله بعدا جبران می کنیم …

   ۰ ۰
  2. DjDaniel گفت:

   والا من یه خبر هم دادم در مورد DUAL PACK های PSP که اصلا تو سایت هیشکی نذاشت ماله من هم حذف شد !! در هر صورت ممنون عزیز.

   ۰ ۰
  3. Albert Wesker گفت:

   میگم، واقعا عذرخواهی می کنم. ولی خب شرایط برخی اوقات به طریقی هست که مجبور میشیم به خاطر شلوغی سایت برخی نوشته های عزیزان رو حذف کنی. دقت کنید: “مجبور میشیم”
   من قول میدم اگر دوستان با ما همکاری کنند و خبرهای دست اول رو خودشون ترجمه کنند و طبق شرایط ذکر شده برای سایت بفرستند، نه تنها تایید میشه بلکه در نظر هم گرفته میشه و یه سری اختیارات به اونها میدیم … سایت هم روز به روز پیشرفت می کنه

   ۰ ۰
 16. واقعا که!خواستن یه موتور بسازن ببین چه دعوایی راه انداختن. :roll:

  ۰ ۰
  1. alex گفت:

   مشکل اینه که عشق گیم ها برنامه نویس نیستن. اگه بودن یاد گرفتن و استفاده کردن در جهت هدف رو دزدی نمیدونستن.
   اگه یه جا به عنوان برنامه ویس استخدام بشین اولین چیزی که لازم دارین اینترنته که از هر سایتی برای رفع مشکل کمک بگیرین. همه پروژه ها هم بر پایه کد های ام اس دی ان هست. حتی پروژه های چند صد میلیونی! کسانی دارن برای این صنعت تصمیم میگیرن که اصلا چیزی از برنامه نویسی نمیدونن. واگه یه نفر به یعه نفر دیگه بگه سارق میکن بله ، حتما سارقه؟
   بابا طرف مگه موتور آماده بهتون انداخته که این قدر ادا در میاین، رفته تور پردازیشو از یه سایت گرفته . شما هم برو بگیر یه موتور مثل کار ایشون بده بیرون.
   گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه پیف پیف!

   ۰ ۰
 17. metal milita گفت:

  از چشمم افتادن.بی جنبها.

  ۰ ۰
 18. HOSiKHOSi گفت:

  دزدی دیگه سرچی بحث می کنین :lol:

  ۰ ۰
 19. iload گفت:

  سلام

  آخه ببین متغییرهاش هم یکی هست حتی اسم فایل !؟

  زحمت کشیده شده ولی نه اونقدر که گفته میشه ؟!
  من موتور رو از پایه خودم نوشتم یغنی چی ؟! یعنی یه سری کد شیدر و .. رو کپی کردم ولی خودم نوشتم ؟!

  نمیشه گفت دزدی هست ولی میشه گفت دروغ گفته شده ؟! و صداقت نبوده !

  ۰ ۰
  1. alex گفت:

   دوست عزیز شما از کجا خبر داری که بقیه انجین های دنیا از منابع اینترنت و کتاب یا کد یا ام اس دی ان یا هر سایت آموزشی استفاده نمیکنن.
   یعنی هر موتور نویسی باید از هیچ جایی برای آموختن استفاده نکنه؟
   فکر نمیکنین دارین با آبروی یه نفر بازی میکنین؟ فکر نمیکنین با عدم اطلاعات کافی بازی میخورید و علیه یک نفر کامنت میدین؟
   صداقت یا امانت. آقای ایماندار اشاره کردن که کد رو دادن دست مینایی؟ چرا سر از پیش سیدف در آورد؟
   شما از کجا مطمئنید که این برنامه نویس زحمت کشیده یا نه؟ آیا آقای تقدیسیان طبق وعده خودش لینک دانلود موتور رو اعلام کرد یا رفتن از دکتر موتور رو گرفتن و کد رو دیدن و به یه سایت اشاره کردن که همه برنامه نویسان واسه یادگیری نور یا غیره به اون سایت سر میزنن؟
   آیا ایماندار به عمد نام متغییر ها را تغییر نداده و نام کد استفاده شده را در کدش ذکر کرده که اگر اینطور باشه به این میگن شرافت؟
   به نظر شما پایان این شکایت به کی میرسه؟ جز بنیاد با عدم امانت داریش؟
   شما اسم عدم امانت داری رو چی میگذاری؟

   ۰ ۰
  2. MiladZarrin گفت:

   قضیه اینقدر پیچیده نیست دوست من. هر برنامه نویسی ممکنه یه قسمتی از کد رو از یه جا کپی کنه و بذاره توی برنامه ش و به متغیرهاش هم دست نزنه. این شرافت نیست، تنبلیه و معمولا سری رو که درد نمیکنه دستمال نمیبندن.
   ولی کسی که از کدهای آماده استفاده میکنه هیچوقت نمیگه این موتور تماما به دست من نوشته شده و … اسم جاهایی رو که ازش کپی کرده میگه.

   ۰ ۰
 20. HOSiKHOSi گفت:

  بابا اینا اصلا ده تا :lol: نه صد تا :lol: موتور بسازن مهم بازی ه که نمی تونن بسازن :lol: :lol: :lol:

  ۰ ۰
 21. منم یه موتور گم کردم cg125 :mrgreen:

  ۰ ۰
 22. MahanGM گفت:

  من تا وسط هاش خوندم دیگه نفهمیدم چی شد! انقدر این متن شیر تو شیره که دیگه نمیشه خوند. ولی بنظر من بحث های فنی خیلی بهتره، اینجوری موچ گیری هم حال میده، بردار سیداف آدم منصفی هست.

  ۰ ۰
 23. Hamedgh گفت:

  “سوگنامه”

  در این میان برنده کیست و بازنده چه کسی؟
  می گویم برنده بودند و بازنده اند!!! (به زمان افعال دقت فرمایید)
  برنده بودند چون دل این هنر را داشتند
  بازنده اند چون دل ِ دلدادگان هنر را شکستند (هنر بازی سازی)
  که هر دو طرف دلدار بودند.
  روزی را به یاد دارم که از تکبر می گفتم و علم اندوزانی متکبر! از حقایقی می گفتم جاری شده و روان شونده!!! از بی قانونی و دم از قانون زدن و سو استفاده از آن می گفتم. ریشه را دیدم و ریشه زننده ها را! سنگ معضلات اصلی را به سینه زدم و دیگران ذهنها را سپر کردند.
  تمامی این مصائب و پرده دریها ریشه اش در جای دیگر است. انسان ِ گیاهی را در بازی یتمن به یاد آوردم به نام آیوی! که تمام وجودش سمی است و سمش دیگران را مسموم!!!
  سیب های درخت دانش، فرهنگ و هنر این سرزمین مسموم است. از سیاست سمی و سیاست گذاریهای مسمومش که قوانینی را شامل گشته که حتی بدآنها هم به درستی عمل نمی شود. چه بسیار کتابها و فیلمها و آثار دیگر در پشت نشر خود وامانده اند و دچار اعمال نظرات اشخاص مسموم واقع شده اند. و الی الآباد!
  روزی را به یاد دارم که در سایت پژدوگیم با قالبی ادبی در ظاهر اما در باطن عمیق، دل بینانه راقم گشتم. اما دلزدگی همین دوستان دل آزار را که اینک با صراحت دلخواهشان که از ادبی بودن هم بدور است به روی هم تاخته اند، حاصل گشت. و چینان و چنان راقم شدند. (در دیدگاههای سایت پژدوگیم دقت کنید). همینک فهم می کنم که چرا درک نمی کردند این قالب را! حالا فریادهای گوش خراششان دلها را لرزانده و گوشها را کر کرده است.
  روزی را به یاد دارم که در جواب یکی از دوستان عزیزم، از وابستگی موتور بازیسازی و گرافیکی نویسی با علوم سخت افزار و API ها یادآور شدم. که بی شک نوشتن و سوار کردن موتورهای بهبود یافته و نسبتا پیشرفته نیاز به تیمی دانش آموخته و زمانی قابل توجه و محیطی دانش افزا دارد. که حتی خواندن کتابهای تخصصی اش زمان زیادی را می طلبد. خصوصا در این سرزمین که سنگ بنای این هنر به درستی بنا نشده و استحکام کافی را ندارد.
  مشکل “پویا” نیست، “سیداف” هم نیست. چرا که می توانست هر دو نباشند. اما شرایط همان است. اما در همین شرایط می توانست “پویا سیداف” وجود داشته باشد!!!!!!!!!!!!!!!!! (مغز مطلب را همانند پسته از غلافش خارج کنید)
  حالا دیگر عرقی ریخته شده(موتور نویسی)، پرده شرمی دریده شده(کارآگاه بازی و دیدگاههای دوستان) و عرق شرمی هم گرفته شده است. زمان بعد از مستی و سینه دراندن هم فرا می رسد. زمان سردی ِ مستی و گرمی ِ پشیمانی!!!
  کار بجایی رسیده که پای شکایت و شکایت کشی هم به میان آمده است. حالا از دریچه ای دیگر بنگرید. آیا بهتر نبود آقای “ع.س” و … بعنوان کارشناس، بعد از رسیدن به نتایج(خواه درست خواه نادرست) بعد از جلسات اولیه باز هم موضوع را با خود آقای “پ.ا” در میان گذاشته تا قبل از اعلام نتیجه عمومی، ایشان در صورت وجود شبه و تناقض به رفع آن اقدام نماید. و در صورت امکان شناسنامه دقیق تری را در معرض دید دیگران قرار دهد. می دانم مشکل از چیست. ایراد از بی تفاوتی و بی دقتی در ارائه مستندات و کلمات بکار رفته در گفتمانها و میزگردها است. کافیست در درصدی که عنوان می کنید کمی بی دقتی بخرج دهید. کافیست غط املایی در نوشتارتان کشف شود(می دانم و دیده ام که می گویم- در مفاهیم نوشتارم بیشتر دقت کنید) تا به دید دوستان تیزبین گرفتار شود. باید این فرهنگها در نزد همه ما جا بیفتد. باید شناختها بیشتر شود!
  اگر مجسمه ای را درست می کنم، ممکن است علمش را از داخل فلان کتاب کسب کرده، قالبش را از جای دیگر خریده و گچش را از میرزا رضا گچ فروش، و قلم مجسمه تراشی را که ساخت کشور چین است را از چهارراه گلوبندک! و در همین حین نیز از دوستان دیگر کمکی هم بگیرم. هر چه مجسمه بزرگتر، دانش بیشتر و زمان بیشتر و احیانا نفرات بیشتر برای تقلیل وقت و استفاده از دانشهای دیگر! حتی ممکن است طرح مجسمه هم از جای دیگر وام گرفته باشم.
  حالا مجسمه به اسم من است و برای منست. اسمش را هم می گذارم “پرنس پرشیا” .
  در نهایت برای ارائه مستندات باید تمامی نکات بدرستی لحاظ گشته و همه چیز شفاف باشد. روزی که در سایت با عبارات دقیق و فنی بازیها و موتورهای بازیسازی را شرح دادم، هدفم جا افتادن مفاهیم و قانونمند تر شدن مسائل منجمله در حیطه مادسازی بود. باید جای و جایگاه کدنویسان موتور و کدپردازان موتور معین گشته، باید جای و جایگاه بازی سازان و مادسازان مشخص گردد. مادسازانی که نام بازیشان “عـَم قـِزی” ست و برایش نام “فخر الملوک” سه جلد می گیرند(سه جلد= شناسنامه) – (ماد خود را جای بازی می گذارند). و مسئولین کارنابلد هم فخرش را با فاخر قیاس می کنند.
  باید همه به حق قانع وبه حقوق هم قناعت کنند. باید حق ِ قانون در نزد مسئولین مقبول و از حق قانون عدول نکنند. باید جایگاه همه چیز بدرستی تعیین شده تا هر مسئولی در جایگاه درستش قرار گیرد. در این جامعه بیمار اگر صادق هم باشی باز هم چوبی هست که بر سر صدق شما فرو آید. شلاقی هست که بر کف پای تمیز و بدون آلودگیتان نواخته شود. در این جامعه مریض احوال، بیماری های عادت شده، جای سلامتی های فراموش شده را گرفته است!
  و انتهایی دیگر … و احتمالا بی سرانجامی دیگر…
  ” در دعوا حلوا خیر نمی کنند اما در شرایط حال باید حلوای همه را خورد و یک فاتحه هم نثارشان!!! ”

  از طرف قاضی ِ دو طرف دعوا، رییس شعبه بازیبازان میان دعوا و جداکننده دو طرف دعوا و احتمالا ناسزاخوران آخر دعوا:
  Hamedgh/حامد.ق.ت/ ۱۱ -۱۰-۱۳۹۰
  پانوشت: یک نسخه از این مطلب در سایت پژدوگیم و دیگری در سایت دیبازی درج گشته است.

  ۰ ۰
  1. alex گفت:

   آخه یه سوالی این وسط پیش میاد. مگه آقای ایماندار از Ogre یا Unity یا غیره استفاده کرده بعد نگفته که دیگران اونو به دروغگویی محکوم میکنین.
   خود شما اگه برنامه نویس باشی برای نوشتن برنامه ات به هزار تا سایت سر میزنی یه چیزی یاد میگیرین بعد میایین استفاده میکننی. این اگه دزدیه پس چرا این سایتها اصلا دایرن؟
   بابا دو نفر برنامه نویس میان تو این سایت و میبینن که شما ها سر چی دارین به یک نفر توهین میکنین به خدا خندشون میگیره.
   من Asp کار میکنم صد جا میرم تا کد خودمو درست کنم. منم دزدم دیگه؟
   یه ذره کلاهتونو قاضی کنین ، جو گیر نشین. این کارا همه مدیریت شده است. مشکل اینجاست که ۹۰ درصد خوانندهای این سایت اصلا visual studio رو باز نکردن. اصلا نمیدونن برنامه نویسی یعنی چی؟ خوب یه نفر از یه نفر دیگه بدش میاد ، یا نمیخواد موفقیتشو ببینه دائم داره با دوستاش این بابارو میکوبن.
   آقا حامد مگه من وب سایت asp رو به خریدارم میدم باید بهش بگم که من واسه یاد گرفتن vb از این سایت استفاده کردم واسه ساختن css از این سایت یاد گرفتم. خواستم از sql دیتا بگیرم از این دستور که تو فلان سایته استفاده کردم؟؟؟؟
   فکر نمیکنین دارین زیاده روی میکنین واسه تهمت زدن؟

   ۰ ۰
 24. Devil Hunter گفت:

  آقا گرشاسپ رو فن افزار شریف درست کرده نه رسانا افزار شریف! رسانا افزار عصر پهلوانان و سیاره ی میترا و قلب سیمرغ و… درست کرده

  ۰ ۰
 25. به این ها بهترین موتور هم بدند بازم نمیتونند بازی بسازند چون خلاقیت ندارند

  ۰ ۰
 26. سلام خدمت همه عزیزان.
  در مورد دزد بودن بنده من قضاوت رو به شما واگذار میکنم. لطفا در مورد دیگر موتور های بازی که با xna و غیر xna نوشته شده اند مراجعه کنید. تمامی این موتور ها بر اساس کتابها و سمپل کدهایی هستند. من باز هم عرض میکنم از این منابع برای Modify موتور خودم استفاده خواهم کرد. و بر روی موتوری کد نزده ام و از پایه نوشته ام و بر حسب نیاز هر کد ی که بخواهم را با تغییرات به موتور اضافه میکنم در راستای بهتر ساختن بازی خاک.
  همانطور که پیشکسوتان نیز در Assemble Info موتور من دیده اند کد هایی که استفاده شده با نام منبع ذکر شده که همگی در نهایت به کد ماکروسافت و xna.CreatorClub خواهد رسید و این سایت و دیگر سایتها ، در جهت آموزش ما برنامه نویسان گرافیکی میباشد.
  اما رفتاری که آقای تدیسیان رو پیش گرفتن رو نمیپسندم. این زیبا نیست که شما هر جایی تشریف ببرین و ما رو از لطف خود محروم کنید.
  در مورد سورس کد بنده ، به شخصه از بنیاد ملی بازیهای رایانه ای شاکی هستم که برای سر افرازی شخص اول بنیاد و مایش موتور به حضرات والا ، سورس موتور من را گرفتند و سپس در اختیار رقبای ما گذاشتند تا بجای ارائه لینک دانلود موتور من که جناب تقدیسیان آنرا ادله ای بر دزدی بنده میدانستند از درون موتور به کدی اشاره کردنند و معهذا لینک دانلود موتوری داده نشد و داستان تهمت و کاسب بودن بنده را به سمتی دیگرمنحرف کردنند.
  پیشکسوت محترم هم مطمئنا همانند تمامی برنامه نویسان دنیا از سایتها و کتابهای مختلف استفاده کرده اند اما من به شخصه اجازه به خود نمیدهم که به ایشان توهین کنم.
  دوستان من انتظار تشویق ندارم و هیچ ادعایی مبنی بر برتر بودن ندارم .وظیفه خود میدانم در صورت دانستن پاسخ سوالاتتان ، پاسخ دهم . اما خواهش میکنم با آبرو صنعت بازیسازی بازی نکنید.
  ما حمایتی از هیچ جایی نداریم و بابت این اتفاقات تمایلی به گرفتن حمایت از بنیاد نیز نداریم . تا امروز به خرج شخصی کار جلو آمده و از این به بعد هم با امید خدا با خودکفایی جلو خواهیم رفت.
  در این مدت ، بزرگان زیادی چه از طریق میل و چه از طریق تماس تلفنی با اینجانب ارتباط برقرار کردنند و ذکر کردنند که شما ، تنها قربانی این رفتار نیستید و بودنند بزرگان دیگری که پیش از شما به همین صورت مورد تهاجم قرار گرفته اند.
  امام خمینی میفرمایند: هر جا که دشمن شما ، شما را کوبید بدانید که راه درستی را انتخاب کرده اید.
  ما بزودی فصل اول بازی خاک و گیم پلی آنرا ارائه خواهیم کرد. متاسفانه به شدت درگیر توسعه موتور بر اساس نیاز بازی خاک هستم و در ادامه گفتگو پاسخی نمیدهم پس به بزرگی خود منو ببخشید.
  از مسئولین این سایت تقاضا دارم به حاشیه ها دامن نزنند چون متاسفانه دو دستگی در این صنعت بوجود آمده است.
  فقط یه کوچولو از عرایضم رو یادم رفت:
  روزی که اومدم تو این صنعت ، فکر میکردم که همه یه دل میخواهین آبروی ایران رو بخرین ، درست مثل همکاران قدیمم در سپاه که به حق تو ضمینه ارتش سایبری حرفی واسه گفتن دارن.
  اما یه رنگی بین شما ندیدم. ما با این رویه که مدام بجای پیشرفت فقط به همدیگر نامه بدهیم ، به هیچ جایی نخواهیم رسید.
  من ۱ سال صبح و شب زحمت نکشیدم که امروز این واژه های تلخ را از شما بشنوم. کامل نیستم اما راه کامل شدن رو طی میکنم. مطمئن باشید به محض اتمام قسمت هوش مصنوعی موتور و تستهای پایانی، موتور را در اختیار گیم دیزاینر های عزیز قرار خواهم داد تا اگر قابل بدونند با اون کار کنند و سپس به حرفه ی قبلی ام باز خواهم گشت.

  به امید یه رنگی دلهاتون!
  پویا ایماندار
  موسس شرکت رفقای خوب
  برنامه نویس موتور پرشین

  ۰ ۰
  1. MiladZarrin گفت:

   دوست خوب من، آقای ایماندار…
   من اصلا در جریان این دعوا نیستم و اولین بار توی این مطلب متوجه شدم.
   به نظرم شما دارید ۲ تا مطلب رو با هم قاطی میکنید. این که ما توی سایت های مختلف مطالعه کنیم و مطالبی رو یاد بگیریم و توی برنامه هامون از اون مطالب استفاده کنیم، اصلا بد نیست که هیچ، تنها راه یادگیریه. ولی این که حتی اسم متغیرها و ترتیبش دقیقا مثل یه سایت یا مطلبی باشه، یعنی این که برنامه نویس، اون مطلب رو از سایت مورد نظر کپی کرده و تو برنامه خودش paste کرده. به این کار هم نمیگن دزدی. چون هدف از open source بودن پروژه ها همینه. ولی در مقابل شما نباید ادعاهایی مثل تمام و کمال نوشته شدن موتور به دست خودتون رو میکردید. چون حداقل یه قسمت از اون کپی شده بوده.
   این بزرگ تر از حد واقعی نشون دادن کار، از مشکلات قدیمی ما ایرانی هاست که اگه میخوایم پیشرفت کنیم واقعا باید بذاریمش کنار.
   امیدوارم از حرفام ناراحت نشده باشی…

   ۰ ۰
  2. Hunt gray گفت:

   میلاد عزیز بهت پیشنهاد میکنم یه بار دیگه متن رو بخونی.

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Alex و ایماندار عزیزم! نظراتتان محترم و بر روی دیدگاهم(منظور دیدگانم)!!!
   اما alex عزیز، از دریچه ای به اطراف نظر کردی که خودت آنرا باز کردی. نور دیدگاهم با کمی انحراف، چشمان شما را روشن کرد. دیدگاهم حمایت بود هم هدایت!
   گاهی برداشت شخصی ما با انتظارات دیگران سازگاری ندارد. در واقع استاندارد ۲۰۱۲ برخی دوستان با استاندارد ۲۰۱۲ جهانی تفاوت می کند! حکایت، جای گیری درست افراد و شناساندن جایگاه بسیاری از سرفصل هاست. اگر از مجسمه گفتن این معنا را دارد که مجسمه ساز زحمت خود را کشیده است، مجسمه ای برای خود و دیگران ساخته است. هر چند طرحش مونالیزای داوینچی باشد. تصور کنید، مجسم کنید فالحال داوینچی از گور برخاسته و به پیش مجسمه ساز آمده و از طرح و نقاشی خودش دفاع کند. ارزش جایگاهی داوینچی که طراح و مجسمه ساز هم بوده، با مجسمه سازی که طرحش را از دیگران اتود زده، لیکن هنرش را داشته که مجسمه را سر پا کند، متفاوت است.
   بعلاوه ممکن است مجسمه ساز در اثر برداشت نادرستی که داشته، تمامی مجسمه را از آن خود دانسته و به همه نیز همین را عنوان کند. درست می گوید… اما هر اثر هنری، کتابی، ردی، یک هویت دارد، شناسنامه دارد. بنابراین در پانوشت مستنداتش می توان آنرا از روی صدق و صفا عنوان کرد، ذکر کرد. نمی دانید مگر، در اینجا همه چیر مالیات دارد!!!

   بی شک تنها چیزی که نمی توان آنرا سرقت دانست، استفاده از علم و دانش دیگران است. اگر ابن سینا رشد کرده بخاطر ابو ریحان بیرونی و دیگران بوده است. اگر هواپیمای جت ساخته شده، قبلش هواپیمای بدون موتور برادران رایت بوده است. در دنیای بازیها و کدنویس اش نیز بهمین منوال است. اما جایگاهها مشخص است حداقل در آنور آبها… جایگاه جان کارمک معلوم و جایگاه دیگران هم معلوم!
   این حقیر جزو اولین کسانی بودم که به آقای “پ.ا” در سایت پژدوگیم در طی چند دیدگاه نکاتی را از راه منطقی و درستش عنوان کرده و جویای نظراتشان شدم. تا حدی برایم مسلم بود با توجه به توضیحات ایشان(کد نویسی تک نفره، در طی سه سال)، اما پرده دری نشد، دل شکاندن پیش نیامد، رگ غرور علمی هر دویمان به جوش نیامد… بلکه از ایشان و سایت پژدوگیم درخواست گزارشات بیشتری را نمودم. اما حالا نتیجه آنهمه کش و مکش در سایت، را نظاره گر شوید. پوآروهای کارآگاه و پرونده مچ گیری!!! حالا کناری رفته و نفاق بیشتری را شاهد هستند. غافل از اینکه کدهای شخصیتی بسیاری از ماها نیاز به دیباگ کردن دارد. آنقدر غافلگیری در خودمان هست که جوابگوی شگفتی خودمان هم نخواهیم شد.

   همانطور که در بالا عنوان کردم اشتباه گفتاری و نوشتاری پیش آمده و سو تفاهمات را می توان به بهترین نحو جبران کرد. آنها که آشکار کردند، چه بدست آوردند؟! آنها که آشکار شدند، چه از دست دادند؟!
   هر نتیجه ای که بدست آید؛ آنها بر علمشان افزوده نشده، و نخواهد هم شد. آنها که راه پر پیچ و خمی را با کمی انحراف در حال طی کردن هستند(کد پردازان موتور- “پ.ا”)، تجربه کسب کردند و راهشان را بهتر خواهند پیمود. نگران چی هستند؟ در این همهمه بازار، دست بر روی ارکان پر دردسری گذاشتند، که تا همین حد قابل ستایش است.

   جای تعجب است، آنهایی که در این سرزمین در پستهای حساس فعالیت می کنند، باید به پاسخگویی علمی کشانده شوند، که نمی شوند. حالا به زعم خود از رو کردن دست دوستانی که دستشان به هیچ جایی بند نیست، دلشاد گشته اند. جالب اینجاست که گاهی خوانده می شود از اینکه ایشان پول بیت المال را همینطوری بالا نکشند، دست حافظان بیت المالش درد نکند! واعجبا، شگفتا، عجیب المخلوقات!!! دل آزاران، اگر بحث کارشناسی و حفظ حقوق بنیاد و بیت المال است، در همان بنیاد بیت المالش، جواب رد بر سینه این دوستان می زدید. بی همهمه، بی دردسر، و بی های دیگر!!! چرا منور روشن کرده اید و عملیات کربلای ۵ را فریاد می زنید(مفهومی دارد- مربوط به دیدگاههای دوستان عزیزم در سایت پژدوگیم)!!!

   آقای “پ.ا” عزیزم ! با خیالی بی دغدغه، محصول خود را تولید کنید. به فکر اذهان عمومی نباشید. از تجربیات بدست آمده بخوبی بهره برده و دیگران را نیز بهره مند سازید. محصول خود را در صورت حمایت نشدن، با تکیه بر اراده خود بسازید. امید است ماحصل تلاش شما در آینده جوابگوی دنیای بازیهای این سرزمین باشد. بازیسازانی که نیاز به حمایت دولتی و نظارتهای آنچنانی نداشته و با فراغ بال، بازی خود را تولید کرده و قضاوت را در اختیار بازیبازانش قرار دهند.
   دوست عزیزم! همانند گالیله ای باشید که فقط به فکر تحقیق و دانش اندوزی و پیشبرد اهدافش است. به فکر نظرات کلیساییان بداندیشش نباشید. و وقتتان را در سایتها و در جوابگویی به سایرین تلف نکرده و آینده خود را بدرستی رقم زنید. شور و شوق و تلاش خود را بر کف هر شخصی مدهید.

   دیدگاه بالایی مرا از دید منفی نظاره گر نشوید. بلکه با دیده ِ دل پذیرایش گردید. “پ.ا” و “ع.س” عزیز! ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه ست. کافیست جای خود را با هم عوض کنید، تا نتایجش دلپذیرش را شاهد گردید. در این میان کسی چیزی بدست نیاورد، جز پایمال شدن بعضی خصایل و کمی تجربه! با کمی درایت آغشته به سکوت این فتنه را به خوشی از سر بگذرانید.
   با تشکر از همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  4. B.GH گفت:

   سلام
   من عادت ندارم بگم همین حالا وارد شدم ولی میدونم حق با فلانیه یا فلانیه! نه دوستان خیلی وقته نظاره گر میباشم و افسوس میخورم!
   اما لازم میدونم در راستای شفاف سازی بعضی موارد رو بیان کنم:
   اولا ما با دو دسته افراد روبرو هستیم! دسته ای که ، سرد مدار آن علی سیدف میباشد و دسته ای که هراز گاهی یک سردمداری دارد! دسته اوا اتحاد خوبی دارند و دسته دوم پراکنده شده اند.
   دسته اول معتقد اند برای ساختن مجستمه ابتدا باید رفت و گل و سنگ را آفرید سپس میخ را ساخت و بعد مجستمه ساخت.
   دسته دوم میگوند تنهاییم ، زمان تنگ است و نیازی به ساختن میخ و آفریدن نیست.

   دسته اول پس از ۱۵ سال شاید بتوانند نهایت به Unreal 2 برسند البته بدون ساخت بازی و خوب شاید در زمان ارائه این موتور Unreal 10 به بازار آمده باشد.
   دسته دوم میگوند از هر وسیله ای برای ساخت بهتر بازی استفاده میکنیم.

   بهر حال قضاوت با خود شماست که پویا دزد است یا علی تند رو یا همه فریب خورده ایم یا هر آنچه در مغزتان تراوش میکند اما من که از قدیمیهای این صنعت هستم مخاطبم به پویا ایماندار است:
   ۱ – به هیچ عنوان به هیچ کس اعتماد نکن حتی دکتر مینایی. باید این را زودتر میگفتم اما متاسفم که زهر خوردید. مطمئن باش دکتر مینایی آخرین فردی خواهد بود که از اوضاع بنیاد خبر دار خواهد شد بود و نبود وی تاثیری در بنیاد و سیاستهایش ندارد.
   ۲ – به هیچ عنوان مایوس نشو . عدم وجود شما در این صنعت به شما لطمه ی نمیزند چون همانطور که فهمیده ام پیشینه ای قوی دارید اما مطمئنا افراد زیادی نظیر شما هم دل از این صنعت بریدند و رفتند و فقط صنعت بازیسازی ما مثل معمول عقب مانده ای بیش نخواهد بود.

   ۳ – بیاد دارم که این بلا ها را بر سر پویا دادگر ، رضا ژیان ، خداشناس ، بهنام آقاجانی و … هم آمد. من منتظر همین روز بودم که چه زمانی این جماعت شما را مورد هجوم قرار میدهند.

   دوستان عزیز من هم برای تسریع روند ساخت کارم از مراجع زیادی در نت استفاده کرده ام ، خود آقای سیدف و تقدیسیان هم به همین منوال ، اما متاسفم که شما غریب کش میباشید. متاسفم که دستتان به ماد ساز ها وغیره ها نمیرسد و کسی را میکوبید که شاید اگر فقط نور را از کد آماده ای استفاده نمیکرد شما عزیزان عاجز بودید. متاسفم که رسم امانت داری در بنیاد انجام نشد. متاسفم که آقای ایماندار ساده اند و متاسفم که فقط و فقط یاد گرفته اید که روزی بگویید به به و روز ی بگویید اه اه!
   بنده در نمایشگاه مواردی را درون موتور ایشان دیده ام که که درون هیچ موتور ایرانی دیگری ندیده ام.
   متاسفم که کسی را کوبیدید که بقول خود حمایتی نداشته. و خوشحالم برای پ.ایماندار که افتخار ساخت بازی خاک را با بنیاد شریک نمیشود و امیدوارم نخواهد شد.
   روزی را میبینم که همین جماعتی که در اینجا نقل قولشان دزدی میباشد ، از بازی خاک تمجید خواهند کرد و آنروز من سخنان دیگری خواهم زد. ب امید آنکه کرده های امروزتان فراموش نشود.

   ۰ ۰
 27. Amir sneak گفت:

  اولا لازم به ذکر است که اگر هم دزدی صورت گرفته از سوی کارشناسان بنیاد است. چون بنیاد موتور ما رو گرفت که آخر سال دکتر به بالا سری ها نشون بده بعد کد موتور ما افتاد دست رقیب. شانس آوردیم که موتورو واسه دانلود نذاشته ، البته این کارش هم بدتر از اون نیست.
  خوب لطفا شما هم موتورتونو بدید که پویا بگه از چه منابعی استفاده کردین. آخه نرفته Unreal یا Unity رو عوض کنه که بیاره بهتون بده که. کد نورشو از یه سایت آموزشی استفاده کرده. در ضمن مگه اون موتور فقط نوره؟؟؟ هزار تا امکانات داره که مطمئنا هنوز نفهمیدین.
  اما ما راضی نیستیم که کد ما دست شما بنیادی ها افتاده. به خدا من زحمت پویا رو تو این یه سال دیدم. چی شده که درست ۱ هفته مونده به عقد قرار داد یهو همه شما از سمت سیدف عزیز بسیج شدین که بتوپین به پویا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بابا ما تا الان پول نداشتیم از حالا به بعد هم بدون پول میریم جلو!!!!!! نه اینکه شما ها یه بازی دادین بیرون که از موضع قدرتتون واسه بی آبرو کردن یه نفر استفاده میکنید.
  آقای حسود و آقای هتاک بیشتر از این بی حرمت نکن جمع رو و بزرگتر از دهنت حرف نزن

  ۰ ۰
 28. alex گفت:

  اینجور که از نامه ها و سایت پژدو گیم پیداست:
  اولا آقای تقدیسیان به آقای ایماندار بی احترامی کردنند. بعد یک سری از بچه هایی که این بی احترامی رو دیدن و یاد گذشتشون افتادن اومدن وسط از ایماندار حمایت کردن. علی سیدف هم اومده پشت رفیقش تقدیسیان.
  ما متوجه شدم که قرار بوده تقدیسیان طی ۲ هفته لینکی رو بده که همه برن پرشین موتور رو دانلود کنن تا بفهمن ایماندار دزده . اینا لینک دانلود موتور ندادن اما رفتن از مینایی موتور امانتی که دستش بوده رو گرفتن کد رو نگاه کردن بعد دیدن این بدبخت نور رو از یه سایتی استفاده کرده که اتفاقا اون سایت آموزشیه. حالا جالبه که خود ایماندار هم قبلا به اون سایت اشاره کرده بوده که بابا برین توش مطالب خوبی هست.
  اینجا به نظر من فقط یه نفر مقصره که حق امانت رو ادا نکرده.

  ۰ ۰