توسط Kurosaki Ichigo در ۱۸ آذر ۱۳۹۰ , ۱۴:۴۸

این خیلی سخت هست برای یک طرفدار ،نقد بازی را بنویسد که به شدت انتظارش را می کشیده است ، یک بازی شبیه سازی اقتصادی و نظامی در زمان قرون وسطا ! جدید ترین نسخه از سری بازیهای Stronghold ساخته استدیوی Firefly   .

این اولین بار است که من برا شما نقد یک بازی را می نویسم امیدوارم که تمام اصول نقد نویسی در این مقاله رعایت شود و با راهنمایی ها و نظرات شما بتوانم در آینده نقد های بهتری را بنویسم.

قلعه های پوشالی : یک فاجعه به تمام معنا !

داستان بازی :

داستان بازی به صورت روایی است و وقایع ۱۰ سال بعد از نسخه ۲ بازی را روایت می کند .برادر پادشاه به نام jackal به او خیانت می کند و شورش راه می اندازد . برادرش برای نجات خود و همسرش از قلعه فرار می کند. حالا زمان آن شده است که باز گردد و سرزمین هایش را پس بگیرد .تکه به تکه و نفر به نفر ، هر کسی که باعث شده است پادشاه زجر بکشد تاوانش را پس خواهد داد .

قرار بود من بهترین پادشاه شوم ،اما الان مطمئن نیستم . من باز خواهم گشت و سرزمینم را پس خواهم گرفت ، کسی نمی داند من زنده هستم و وقتی که بفهمند دیگر دیر شده است !

نوع روایت داستان در نوع خودش جالب است به صورت کتاب هاب قدیمی و لاتین قرون وستا با تصویر های جالب و زیبا است .

اساس گیم پلی Stronghold 3 به نسخه های اولیه این سری از بازی های بر می گردد :

ساخت یک قلعه مستحکم ، راهنمایی دهقانان و ایجاد اشتغال برای افراد بیکار دهکده ، تنظیم مالیات ها و خوشحال نگه داشتن مردم ، جیره بندی مناسب غذا ،استفاده از منابع طبیعی و محیطی داخل بازی .ساخت سلاح و ایجاد ارتش منظم برای محافظت از دهکده ،مقابله با تهدیدات خارجی و داخلی مثل دزدی ، حمله گرگ ها و خرس ها و یا دشمنان و دهکده های نزدیک به شما .

نگاهی به ضعف های عجیب بازی 

۱  راه اندازی اقتصاد از هیچ به یک اقتصاد عالی در دهکده کار خیلی دشواری است ولی شکاف های زمانی کار را به شدت خسته کننده می کند . دستی چک کردن انبار ها ، سیستم کند تبدیل گندم به آرد ،کند بودن کار در معدن ، و… همه باعث میشود که اقتصاد دهکده شما خیلی کند رشد کند . به این موارد حمله گاه و بیگاه خرس های قوی به انبار غذا ( به طوری که بیش از نیمی از انبار غذا از بین می رود )، مردمان عجول و همیشه ناراحت ( با کمی سختی شروع به ترک قلعه می کنند )، دشمنان سرسخت ( به شدت مشتاق حمله به شما هستند حتی با یک نفر سرباز !) و سیستم هوش مصنوعی بی رحم بازی ( درست زمانی که اماده برداشت محصول از باغ های خود هستید سیستم بارش دربازی شروع میشود و تمام محصول شما را از بین می برد و جالب اینکه مردم و کشاورزان از شما ناراضی می شوند !) را هم اضافه کنید تا کاملا متوجه عمق فاجعه شوید .


۲  از دیگر موارد عجیب این بازی نقشه های کوچک آن است به طوری که دقیقا به شما این حس دست می دهد که در یک بوم نقاشی کوچک بخواهید یک تصویر بزرگ و بسیار پر جزئیات را نقاشی کنید . به این موارد نقطه های غیر قابل دسترس نقشه را نیز اضافه کنید مانند کوه ها و تپه های غیر قابل نفوذ که بعضا دارای منابع طبیعی خوبی هم هستند اما نمی شود به انها درست پیدا کرد !

۳  مرتب کردن قلعه ها کار دشواری است و ساخت تله های آتشی و گودال ها در کنار دیوار ها بسیار خسته کننده و طولانی است .

۴  اعصاب خورد کن ترین بخش بازی مبارزات آن است ، هوش مصنوعی عجیبو عمل نکردن فرامین و دستور ها توسط نیرویهای خودی ، کنترل بد ماوس بر بازی ، کلید های کنترلی بهم ریخته ،هرف گیری اشتباه کمانداران و … باعث شده که لذت بخش ترین قسمت این نوع بازیهای به بد ترین کابوس تبدیل شود ! به طور مثال در نسخه های قبلی سربازان بسته به کلاس و نوعی که داشتند با سرعت های متفادت دیوار هار قلعه را تخریب می کردند اما در این نسخه شما فقط شاهد یک سری حرکات دست و تخریب های کند هستید و فرقی نمی کند که چه نوع سربازی در حال تخریب دیوار قلعه است ، همه به آرامی در حال تکان دادن دست های خود هستند !

اصلا مهم نیست که شما با چه نگرشی به این گیم پلی نگاه کنید چرا که در این نسخه اکثر این سیستم ها به شدت ضعیف کار شده اند و سیستم هایی مثل خشم یا خوشحالی به شدت خسته کننده هستند .بازی نیز کسل کننده پیش می رود .

نگاهی به ویژگی های فنی بازی

گیم پلی :

Stronghold همیشه دارای بخش تک نفره بسیار قوی بوده است این نسخه نیز با دو بخش متفاوت نظامی و اقتصادی به نظر می رسد که گیم پلی جذابی را برای شما به وجود بیاورد اما با توجه به هوش مصنوعی بسیار بد بازی همه مواردی که زمانی برای بازی کننده لذت بخش بوده است تبدیل به کابوسی وحشتناک شده است .

در بازی نیز همه چیز تغییر کرده است و برای کسانی که بار اولشان باشد که این نوع بازی را انجام می دهد بسیار گیج کننده است .مثلا بخش خرید و فروش از یک دکه فروشنده به داخل انبار رفته است . جایگاه منابع و تجهیزات ساختمانی تغییر پیدا کرده است و منو ها تعامل بدی با بازی کننده دارند . بخشهای ارتقاع دهنده قلعه با اینکه از هم جدا شده اند اما دسترسی به انها زمان بر است و چیزی که دراین بازی های مهم است زمان است .بازی بسیار دیر لود می شود و منو ها کارایی لازم را ندارند و در نگاه اول بسیار بهم ریخته به نظر می رسند.

امتیاز ۳ از ۱۰

گرافیک

در این نسل از بازیها به جزئیات توجه بیشتری شده است و انتظار می رفت که در این بازی نیز شاهد جزئیت بهتری باشیم اما وقتی روی یک سرباز نیزه دار زوم می کنیم می بینیم که از لحاظ ظاهری هیچ فرقی با یک اسلحه ساز که درحال حمل نیزه است ندارد !

نور پردازی در بازی بسیار بد کار شده است و با اینکه شاهد تغییرات اب و هوا هستیم اما وقتی که یک ساختمان اتش می گیرد نور پردازی آتش عمق فاجعه را نشان می دهد، نور آتش مانند یک توپ گرد یه منطقه سطحی را روشن می گرد و نشانی از انعکاس و تابش دور و تاثیر ان حتی بر درختان همجوار نیست !
کیفیت تصویر حتی در یک مانیتور با وضوح تصویر ۱۹۲۰*۱۰۸۰ نیز بسیار کدر و گل آلود به نظر می رسید .

امتیاز ۴ از ۱۰

صدا گذاری 

صدا گذاری در این بازی می توانست خیلی بهتر باشد اما نیست . در کل بازی شما بیش از ۵ قطعه موسیقی اصلی نخواهید شنید که به صورت تکه تکه شده در زمان های کوتاه در بخش های متفاوت پخش می شود . صدای حرکت نیروها از ۲ قطعه بیشتر نمی شود و صدا های محیط و اطراف نیز بسیار ناراحت کننده است .
حتی زمانی که بازی در آرامش ادامه می یابد صدای هایی که از محیط بازی پخش می شود باعث بر هم زدن آرامش می شود .
شاهد بهترین نقطه اتکا در این بخش یا بهتر بگویم کل بازی صدا و دوبله زیبا با لحجه بریتانیایی است که شنیدن ان با توجه به نوع روایی داستان بسیار لذت بخش است و خاطره نسخه های اولیه را زنده می کند .

امتیاز ۶ از ۱۰

هوش مصنوعی بازی 

در بازی های RTS هوش مصنوعی حرف اول را می زند چرا که هم باید به درخواست های شما جواب درستی بدهد و هم نیروهای رقیب تحت کنترل خودش را به بهترین نحو آرایش نظامی کند .اما در این بازی هوش مصنوعی با عملکرد بسیار بد خود باعث شده است که تمام لذت بازی از بین برود و برای خیلی ها تمام کردن این بازی یا حتی بازی کردن آن نیز زجر آور باشد .
درواقع در بین بازی های استراتژیک هم زمان ( RTS ) که نیاز به یک هوش مصنوعی قوی دارند وجود این نوع هوش مصنوعی کاملا عذاب آور است .اطلاعات توسط بازی دیر پردازش می شود و بعضا نیز ناقص است ، بازی به بسیاری از فرامین و دستورات پاسخ درستی نمی دهد .
جواب ندادن به فرامین ، آرایش بد نظامی ، حرکت های عجیب سربازان ، مسیر یابی بسیار بد ، کنترل بسیار بد بر روی عملکرد سربازان ( در هنگام مبارزه با دشمن به جای دفاع یا حمله فقط همدیگر را نگاه می کنند !) تنها موارد کمی از هوش مصنوعی فاجعه بار بازی است .

امتیاز ۲ از ۱۰

قابلیت بازی کردن دوباره 

اصلا نیازی به بازی کردن دوباره این بازی نیست و حتی خیلی ها هم شاید اصلا این بازی را تا انتها بازی نکنند. در واقع با انجام ندادن این بازی چیزی از دست نمی دهید و می توانید زمان خود را صرف انجام بازی های بهتر کنید . این بازی برای یاد اوری خاطرات گذشته ساخته شد اما هیچ وقت نمی تواند با این مکانیزم به افتخارات نسخه های اولیه دست پیدا کند .
هیچ چیزی جدید یا جالبی در این بازی گنجانده نشده است و اگر وسیله یا خاصیت جدیدی در بازی دیده شود اینقدر مشکلات ریز و درست فنی برایش به وجود می آید که لذتش را از بین می برد .

امتیاز ۲ از ۱۰

…………………………………………………………………………………………………………

امتیاز کلی بازی 

۳.۴ از ۱۰   ( بسیار ضعیف )

…………………………………………………………………………………………………………

حسین براتی (Ichimaro Gin )

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۶۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

69 Replies to “قلعه های پوشالی : نقد و بررسی Stronghold 3”

 1. toxic fighter گفت:

  حیف اون همه وقت که منتظرش بودم.واقعا عنوان ضعیفی بود امتیاز ۳.۴ هم براش زیاده :-x :-x
  ممنون بابت نقد :wink:

  ۶ ۲
  1. toxic fighter گفت:

   راستی dbazi گزینه های نظر سنجی اشکال داره باید اینجوری باشه : :evil:
   ۱)BATMAN : ARKHAM CITY
   ۲)غیره

   ۰ ۰
  2. معنای واقعی فاجعه رو میشه تو این بازی درک کرد
   خیلی بازی ضعیفی بود

   ۲ ۱
  3. kashmari.omid گفت:

   منم باهات موافقم فکر کنم دور هم جمع بودن گفتن یک بازی بزنیم !! :)

   ۳ ۰
  4. mostafa133 گفت:

   دقیقا.خیلی افتضاح بود.من که حالم به هم خورد.خیلی بازی ضعیفی بود.ممنون حسین جان بابت نقد.

   ۰ ۰
  5. تمام خاطرات خوب من از این بازی رو خراب کرد…

   ۱ ۰
 2. rising گفت:

  ممنون حسین عزیز
  من واقعا نمیدنم که سازندهاش پیش خودشون چی فکر کردن که تصمیم گرفتن بازی رو اینقدر مضخرف بسازن

  ۱ ۰
  1. NeXus 360 گفت:

   بعضی وقتا ساختن ۱ادامه بد میتونه خاطرات خوبه شماره ی اول هم خراب کنه

   ۰ ۰
 3. Gordon گفت:

  عجب خاطراتی داشتیم با قسمت اول این بازی….
  دوبله به فارسی بود….خیلی حال می داد…سرباز می ساختی……گوینده می گفت…..سرباز کماندار عرب…..
  کلا خیلی بازیه خوبی بود….
  ولی حالا…..
  تو قسمت جدیدیش….واقعا بازی رو خراب کردند.یک افتضاح کامل.من که خیلی به این بازی امید داشتم….ولی یک افتضاح تحویل ما دادند….

  ۳ ۰
  1. toxic fighter گفت:

   :cry: :cry:

   ۱ ۲
  2. heavy rain گفت:

   شماره ۱ رو که من هنوزم بعد از سالها دارم بازی میکنم. هنوزم وقتی پاش میشینم ساعتها درگیرش میشم. یک فوقولاده ی به تمام معناست. یعنی اگر این بازی رو ۱۰ سال دیگه هم بازی کنم هنوزم لذت همیشگی خودش رو داره!

   ۳ ۱
  3. سلام بازی که خیلی داغونه ولی یکش فوق‌العاده است
   یه سوال آیا میشه تو سه آزاد بازی کرد

   ۱ ۰
 4. AIRBORNE گفت:

  واقعا من اگه این بازی رو میساختم بهتر از اینا عمل میکردم ۲ سال روش مثلا کار کردن چند ماهه هم میشد اینو ساخت
  یادش بخیر قلعه ۱. :(

  ۲ ۱
 5. amir...xbl گفت:

  واقعا خیلی دلمو شیکوندن با این بازی .. :( ما رو بگو این همه واسش انتظار کشیدیم :cry: واقعا من با این بازی خیلی خاطره داشتم و یکی از بهترین بازی های عمرم بود ولی حالا… :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

  ۱ ۱
 6. MacTavish گفت:

  حالا فهمیدم استارکرفت چه نعمتی بود!

  ۰ ۱
  1. mashe گفت:

   استار کرفت رو با این مقایسه میکنن آخه!!!!

   ۰ ۱
  2. MG.96 گفت:

   استارکرفت نعمت نبود ، مائده ی آسمانی بود ، یه شاهکار به تمام معنا.
   اصلا نباید با این بازی مقایسش کرد.

   ۰ ۱
  3. MG.96 گفت:

   این ( حتی شرم می کنم اسمش رو ببرم !) یه افتضاحه ، مزخرفه ، توهین به سبک استراتژیه !

   ۰ ۱
  4. ama.PS360 گفت:

   خودتو ناراحت نکن همه چی درس میشه :wink:

   ۱ ۱
  5. MG.96 گفت:

   نه ، نمیشه!
   تکلیف من باید با این ” اسمشو نبر” معلوم بشه!

   ۱ ۱
  6. Alcatraz گفت:

   دوستان اسم از استارکرفت نیارین که افت داره!!!مقایسش با این…… بدترین توهین به بلیزارد هستش

   ۰ ۱
 7. mashe گفت:

  یعنی از نسخه ی قبلی اش هم خیلی بد تر است :!: :!:

  ۰ ۳
 8. mohsendevil گفت:

  یعنی به خاطر حس نوستالزی هم نمیشه بازیش کرد؟

  ۱ ۲
 9. Imrahil گفت:

  کاملا موافقم ، فاجعه به معنای واقعی ، تا میومدی یه دونه سیب از باغ بچینی بخوری یه دفعه معلوم نیست ارتش دشمن از کجا پیداشون میشد ، لامصب تموم هم نمیشدن ، مثل سوسک زاد و ولد میکردن ، خیلی هم سخت بود ، در کل کاملا موافقم ، دستت درد نکنه.

  ۲ ۱
 10. ama.PS360 گفت:

  این بازی زد کل خاطراتمو از شماره های قبلیش نابود کرد :cry:

  ۰ ۰
 11. mohammad.m گفت:

  کند بودن بازی روی خط عصابم بود فکر کنم بزرگ ترین مشکل هم همین بود

  ۰ ۰
 12. Ezio گفت:

  ۳.۴ از ١٠؟؟؟
  پس گند زد رفت

  ۱ ۰
  1. ama.PS360 گفت:

   بد جور گند زد :wink:

   ۱ ۱
 13. Gold Phoenix گفت:

  درسته که خیلی نا امید کننده بود و اصلا اونچیزی که ازش انتظار داشتیم نبود ولی نکات مثبتی هم داشت ، مثلا همین موسیقیش تمام منتقدان خارجی کلی از موسیقیش تعریف کرده بودن یا مثلا گرافیکش نسبت به نسخه ۲ خیلی بهتر بود
  در کل انگار خیلی سرسری و با عجله ساخته بودن و جمع جورش کرده بودن
  راستی اگه پچ های منتشر شده رو نصب کنید خیلی از این باگ ها برطرف میشه…

  ۰ ۰
 14. spart گفت:

  فقت میگم ۳.۴ براش زیاده ۰ باید به این بازی داد
  هرچی خاطره داشتمو خراب کرد

  ۰ ۰
 15. Gold Phoenix گفت:

  در کل یکی از بزرگ ترین مشکلاتش به نظر من بعضی سیستم های عجیب و غریبش بود. مثلا برای چی باید موقعی که بارون میاد مردم از دست پادشاهشون ناراحت بشن؟
  ولی در کل اگه بگیم ارزش یه بار بازی کردن رو هم نداشت بی انصافی کردیم… من که باهاش بیشتر از بعضی بازی های خطی امروزی حال کردم…

  ۰ ۰
 16. amir47 گفت:

  قبلا فکر می کردم قلعه بهترین بازی استراتژیکه…
  اما حالا…
  این بازی به شعور مخاطب توهین کرد
  متاسفم… :-x :-x

  ۱ ۰
  1. MacTavish گفت:

   :lol:

   ۰ ۰
 17. COD SOLDIER گفت:

  یعنی با ترینر هم قابل تحمل نیست ۸-O
  ________________
  I am not a HERO :arrow: i am just a soldier

  ۰ ۰
 18. King of Kings گفت:

  دکی پس چرا انقدر ضعیف درستش کردن

  ۰ ۰
 19. Chrome گفت:

  خیلیممنون از حسین براتی عزیز به خاطر نقد بسیار خوب
  این بازی از همه لحاظ نامید کننده بود و کلید مرگ این سری بازی به نام قلعه با این نسخه زده شد
  وفکر نکنم تا ۴-۵ سال اخیر بازی جدیدی از این مجموعه ببینیم
  شایان کرمی
  shayan.karami2010@yahoo.com

  ۰ ۰
  1. AhN گفت:

   امدی ادبی حرف بزنی هــــــــــــــــا …
   اخیر یعنی گذشته
   آبنده یعنی بعدا …..

   بابا آب داد ….. بابا در آبنده آب خواهد داد ….
   ادبیات سال ۲وم
   ۸)

   ۱ ۱
  2. Chrome گفت:

   زبان فارسی دوم دبیرستان
   بیاموزیم ۳
   برو بخون
   همچنین
   ویرایش قدیم ادبیات دوم راهنمایی
   معنی اخیر در لغت نامه ی دهخدا
   معنی اخیر در نامه ی معین
   که می توان از اخیز در اینده استفاده کرد امیدوارم به خوبی شما را اشنا کرده بتشم
   بعد شما به سابقه ی ی من در سایت های بازی کن
   باتشکر شایان کرمی

   ۰ ۱
  3. Chrome گفت:

   بتشم=باشم

   ۱ ۱
 20. IT گفت:

  فکر کنم اینا بیشتر به جای اینکه نقاط ضعف بازی باشه
  درجه سختی بازی هست
  بازی از نسخه ی های قبلی خیلی سخت تر شده ولی همون استحکام همیشگیش رو حفظ کرده

  ۱ ۱
  1. IT گفت:

   حرفمو پس می گیرم
   بازی خیلی مضخرفه

   ۳ ۰
 21. ZOBEK گفت:

  ابروی این سری رو برد این بازی
  —————————————————–
  soon old friend soon… it will be over
  zobek

  ۲ ۰
 22. AIRBORNE گفت:

  کمبود آدم خیلی تو بازی هست ۸۰ تا چوب باید بدی یه خونه ۸ نفره آخه این چه جور درست کردن بازی!!!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

  ۰ ۰
  1. Gold Phoenix گفت:

   این درجه سختی بازیه و ربطی به اشکالاتش نداره

   ۱ ۱
 23. L30n $♥K گفت:

  نقد خیلی خوبی بود ادامه بده.

  ۰ ۰
  1. هه باشه.
   هم چین با این حرفت تشویق کردی که دیگه فک نکنم یه بازی رو هم به بقیه بده! :wink:

   ۰ ۰
 24. KV700 گفت:

  من فقط ۲ رو بازی کردم

  ۱ ۰
 25. AhN گفت:

  قلعه همیشه خود رو در دل ما جا داده و باهاشش کلی خاطره داریم و زندگی کردیم
  به خصوص Legend
  شما هم که خودت اینو مثلا (نقد) کردید خوشتون اومده اما باز اودید یه چیزی گفته باشید …

  ۰ ۳
 26. من تاحالا نگرفتمش اگه بد هم باشه میگرشم بازی میکنم به خاطر نسخهای قبلش تا یکم خاطره زند کنیم

  ۱ ۱
  1. M.H گفت:

   خاطره که زنده نمیکنه هیچ
   خاطرات نسخه قبلیش هم از یادت میبره😂

   ۰ ۰
 27. Niko گفت:

  حیف شد. ولی من بازم بازی میکنم.

  ۰ ۰
  1. mashe گفت:

   مگه عقلت رو از دست دادی برو پولتو بده یه چیز دیگه بخر :wink:

   ۱ ۰
 28. sheva2 گفت:

  چه بازی گندی هر چند از سبک استراتژیک بیشتر ازاین نباید انتظار داشت :mrgreen:

  ۰ ۱
  1. بازیرو الان دانلود کردم هرگز به نسخهای قبلیش نمی رسه ولی بازم میشه دوساعت تحملش کرد درمورد سبک استراتژیک اینقدر کم لطفی نکنید که بازیهای هیولای داره نمونشم wracraft 3 وstarcraft 2

   ۰ ۰
  2. Alcatraz گفت:

   به نظر من سرگرم کننده ترین و جذاب ترین سبک بازی ها سبک استراتژی هست.واقعا لذت بخشه.عیبش هم اینه که عامه پسند نیست و استراتژی خوب خیلی کم میاد.
   از سبک استراتژی نمیشه بیشتر انتظار داشت؟استارکرفت ۲ پارسال کاندید بهترین بازی سال شد و اگه سرخپوست مرده نبود بهترین بازی سال میشد

   ۱ ۰
 29. Never More گفت:

  گندترین گیم قرن بود :evil:

  ۰ ۱
 30. plllan.. گفت:

  من بازی خریدم بعدش نصب کردم ۱۰ دققه بعد ریمو کردم ودیسکش از پنجره اتاقم پرواز کرد رفت اونور خونه همسایه :mrgreen:

  ۰ ۱
 31. reza23 گفت:

  سلام این بازی احتیاج به سیستم خفنی داره

  ۱ ۰
 32. EMAAD_GH گفت:

  حیف اون همه وقت که منتظرش بودم.واقعا عنوان ضعیفی بود امتیاز ۳٫۴ هم براش زیاده :-x :-x
  ممنون بابت نقد :wink:

  ۱ ۰
 33. hamid گفت:

  بازی بهتری نداشتین…
  یا بازی قحط بود…
  ببخشید…شوخی کردم…
  ___________________________
  Sony Entertainment Computer Inc
  Grand Theft Auto V Coming 2012

  ۰ ۰
 34. ecstasy گفت:

  من وقتی این بازیو نصب کردم کلی خندیدم. انقدر بیخود بود که شک کردم این stronghold هستش :lol:

  ۰ ۰
 35. NooBuGaMeR گفت:

  هر چی بد بگی از این بازی کمه،آخه بشون بگو خودتون می تونید اینو تموم کنید با این سرعت -۱۰۰۰۰ایکس گیم پلی،میمیری تا یه کارگر بیاد بد تا غذا تموم می شه باید زانوی غم بغل کنی تا شاید یه فرجی بشه دوبازه کارگر بیاد.خداییش روی مقوا رو هم کم کرد ،مقو

  ۰ ۰
 36. به!
  حسین مرسی به قول یکی mer40 !
  اقا من شرمنده وقت تنگه نشد بخونم اما در کل حق با توئه.(بابا این چی بود دیگه!)
  سلام کلی هم به بچه ها برسونم و خوب می دونین دوباره ما رفتیم.
  این چیزا دیگه چیه این پایین؟ :mrgreen:
  به امید یک نت درست بدون ۵۶ کیلو بایت دوست داشتنی!

  ۱ ۰
  1. اهان راستی البرت لطفا تا هفته دیگه نذار نظری درباره فوتبال ثبت بشه.خوب همین طور که می دونی الان اوضا خیطه! :mrgreen:

   ۰ ۰
 37. منتقد2 گفت:

  شاید کمی اند بنویسم اما ببخشید داستان بازی اصلا مربوط به جکل نیست و مربوط به ولف هست که در نسخه ۱ بعد از سقوط از برج دوباره برمیگردد که انتقام بگیرد و در ضمن مثل نسخه های قلبی برای فروش میشود هم از طریق دکه هم انبار اقدام کرد و این نشانه این است که منتقد خودش گیمر این مجموع نیست یا حداقل این نسخه . همچنین گرافیک بازی بسیار واقع گرایانه شده و حال و هوای اروپای غربی سبز و مه آلود دارد و این همان گل آلودی گفته منتقد است.درست است که بین نیزه دار و نانوا تفاوت چندانی دیده نمیشود نه هیچ تفاوتی اما کدام بازی هست که دارای ۱۰۰۰۰ نیرو شود و همه آنها متفاوت باشد نه حداقل برای بازی سال ۲۰۱۱.و البته در صداگذاری crusader 2 از صداگذاری قلعه ۳ استفاده شده و برای من عجیب است که صداگذاری crusader 2 عالی باشد و قلعه ۳ افتضاح مگر اینکه منتقد قصد تخریب بازی را داشته باشد.هوش مصنوعی هم کاملا پیشرفت کرده و خبری از ۴ جهت اصلی و ۴ جهت فرعی نیست و سربازان دارای حرکت ۳۶۰ درجه هستند دیوارها ۳۶۰ درجه هستند نمای بازی ۳۶۰ درجه است و البته تاخیری در فرامین وجود دارد که بسیار جزئی ست حدود ۰.۰۵ ثانیه که تا وقتی سرعت بازی را در ۱۰ بگذاریم و کاملا برروی سرباز زوم نکنیم به هیچ وجه متوجه آن نخواهیم شد …
  ببخشید که سرتان را درد اوردم همیشه نقد هارا بخوانید نه یک نقد نقد هارا و تصمیم نگیرید بازی را بریزید و برای آن اینستال به نقد ها توجه کنید تا قبل از این قلعه ۳ را بازی نکرده بودم و متنفرش بودم اما حالا عاشقشم(:

  ۱ ۰
 38. بردیا گفت:

  از نظر من چیز هایی که توسط این فرد روایت شوه همه اشتباه است.
  بازی برای دوره خود و حتی الان هم کیفیت خوبی دارد من حتی اگه روزانه هزار بار این بازی را انجام دهم خسته نخواهم شو😡😡😡 :16: :162: 😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎

  ۰ ۱
  1. M.H گفت:

   دوست عزیزم به نظرم شما نسخه یکش رو ندیدی اگر دیده باشی بعید میدونم از بقیه نسخه هاش خوشت بیاد
   به هر حال هر کسی نظر خاص خودشو باره

   ولی به نظر من یکش رو حتما امتحان کن خیلی عالیه

   ۱ ۰
 39. M.H گفت:

  با عرض سلام و خداقوت به دوست عزیز حسین براتی
  واقعا خیلی خوب نقد کردی من هم با نظر تو کاملا موافقم
  انصافا از بین نسخه های جنگ های صلیبی از همش بهتر یکش هست
  یادش بخیر مرحله ۵۰ تاییش از یکطرف جذابیت خاصی داشت و از طرف دیگه قست داستانیش خیلی عالی بود
  دوبله فارسیش که دیگه حرف نداشت من هنوزم بعضی هاش یادمه
  نسخه دو که خیلی افتضاح بود
  نسخه سه هم یکمی بهتر از دو بود ولی همونم به خاطر خیلی سخت بودنش و افسانه ای بودش خیلی مضخرف بود در کل
  هیچکدومش مثل نسخه یک نمیشه

  ۱ ۰