توسط رضا زائری در ۲۹ آبان ۱۳۹۰ , ۱۸:۳۳

همان طور که میدانید شرکت Codemasters در طی چند سال اخیر با عرضه عناوین مسابقه ای مانند سری Dirt، در زمینه ساخت بازی های سبک مسابقه ای نامی برای خودش دست و پا کند.
از آن جایی که اولین نسخه از سری Dirt که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان گیم و مسابقات ماشین رانی مواجه شد، این شرکت تصمیم به این گرفت که ساخت ادامه این سری را در دستور کارش قرار دهد. پس از آن و در سال ۲۰۰۹ بود که Codemasters شروع به عرضه سالانه یک سری به نام Formula 1 کرد. این بازی تا به حال سه شماره اش عرضه شده و آخرین شماره آن نیز F1 2011 که برای امسال است و آخرین به روز رسانی ها انجام شده، مدتی پیش وارد بازار های جهانی شده و در ادامه این مطلب بنده سعی دارم که این شماره از بازی را مورد نقد و بررسی قرار دهم:


از آن جایی که رانندگان F1 در دنیای واقعی با حواشی و گفت و گو های بسیاری رو به رو هستند، Codemasters نیز برای این که بتواند F1 را هر چه طبیعی تر و به واقعیت نزدیک تر نشان بدهد،در قسمت های مختلف بازی از جمله پیش از مسابقه ها،پس از مسابقه ها،بعد از انتقال به تیم های دیگر،در پایان فصل و…حواشی و مصاحبه های زیادی با خبر نگاران ترتیب داده است و از این رو میتوان گفت که Codemasters در این شماره از F1 توجه بسیار بسیار زیادی به دنیای و زندگی یک راننده در خارج از پیست مسابقه و حواشی او کرده است و تمرکز خود را بیشتر بر روی این جذب کرده که هر گیمری که این بازی را تجربه کند،حس واقعی این که یک راننده F1 است را دریافت کند و از مسابقه دادن لذت ببرد.در این زمینه Codemasters موفق کار کرده اما این امر باعث میشود که بازی از هدف اصلی خود یعنی مسابقه دادن و کار های دیگر منحرف شود و بیشتر به سمت دنیای خارج از پیست برود. همچنین پس از یک مدت شاید مصاحبه ها و حواشی فراوان و یکنواخت،باعث شود که شما احساس کنید بازی روند تکراری و بسیار از پیش برنامه ریزی شده ای به خود گرفته است و هیچ گونه تغییر و تحولی در زمینه گیم پلی بازی نبینید.به هر حال با این که Codemasters با ایجاد این حواشی و مصاحبه ها بازی را به دنیای واقعای یک راننده نزدیک تر کند اما شاید اگر کمی تغییر و نو آوری در گیم پلی بازی هم ایجاد میکرد خیلی بهتر میشد. از طرفی دیگر انیمیشن های بسیار زیاد در حین بازی نیز ممکن است اعصاب شما را خورد کند!به طوری که قبل از شروع مسابقه،بعد آن،در هنگام مصاحبه و….انیمیشن های مکرری وجود دارند که شاید برای بعضی های این امر خیلی خوشایند نباشد.

در ابتدای بازی،گیم پلی با انجام مصاحبه ای که در آن شما مشخصات و ملیت خود را انتخاب میکنید و همچنین به سوالات خبر نگاران پاسخ میدهید؛آغاز میشود و به این ترتیب شما شخصیت مد نظر خود را در دنیای F1 میسازید.پیش از شروع هر سابقه ابتدا یک دور تمرینی پیش روی شما قرار دارد.البته کسانی که فکر میکنند نیازی به این مرحله ندارند و رانندگی خوبی دارند میتوانند این دور را Skip کنند.اما اگر یکی از تازه کاران F1 هستید و با دنیای آن آشنایی ندارید به شما توصیه مینم که حتما این بخش را پشت سر بگذارید تا به چگونگی انجام مسابقه آشنایی کامل پیدا کنید. پس از انجام درو تمرینی،در پیست مسابقه ابتدا ۲۲ رانند حاضر در مدت زمان ۱۵ دقیقا برای تعیین رکوردشان به یکدیگر به مبارزه میپردازند و پس از تعیین رکورد بر اساس ترتیب رکورد های زده شده رانندگان در جایگاه مخصوص خود قرار میگیرند و پس از انیمیشنی نسبتا کوتاه مسابقه اصلی آغاز میشود و شما باید بارای اول شدن بجنگید.
به جرئت میتوان گفت که وضعیت کنتشر ماشین و در اختیار گرفتن آن در F1 2011 خیلی خیلی بهتر از F1 2010 شده است.در F1 2010 کنتشر ماشین های مختلف خیلی سخت بود و در بعضی مواقع خودرو ها با سرعت بسیار عجیب و غیر منطقی شتاب میگرفتند و دیگر کنترل کردن آن ها کار هر کسی نبود!اما به لطف تلاش های Codemasters در این زمینه دیگر در F1 2011 شاهد چنین چیز هایی نیستیم و به راحتی میتوان کنتر خودرو ها را در اختیار گرفت.

در F1 2011،دو را برای سرعت گرفت در حین مسابقه دادن دارید؛یکی قابلیت Kers است که نقش همان نیترو در دیگر بازی ها را دارد و اگر از این قابلیت استفاده کنید،خودروی شما به یک باره سرعت بسیار زیادی به خود میگیرد.اما چیزی که باید به آن دقت کنید این است که در کجا و در چه زمانی از این قابلیت استفاده نمایید.زیرا اگر در جا و زمان ناسبی از آن استفاده نکنید ممکن است از پیست مسابقه خارج شوید و یا خودروی شما صدمه هایی ببیند. یک قابلیت دیگر نیز DRS نام دارد که با تغییر دادن جهت بال های پشت خودرو،باعث میشود که وزن ماسین به طور عجیبی که شاید کمی هم تخیلی باشد پایین بیاید و در نتیجه بر سرعت شما افزوده شود.
یکی دیگر از خصوصیات خوب گیم پلی این بازی،واقعی نشان دادن آب و هوای بارانی در مسابقه است. اگر هوایی که شما در آن مسابقه میدهید بارانی باشد،به دلیل گرافیک خوبی که این بازی از آن بهره مند میباشد میتوانید به طور واضح لغزنده بودن پیست مسابقه و قطرات باران را بر روی شیشه خودرو احساس کنید.

زمانی که خودروی شما در مسابقه دچار صانحه شده و با خودرو های دیگر برخورد میکند،فیزیک خوب بازی به طور بسیار طبیعی شما را متوجه شدت برخورد میکند و علاوه بر این در بالای صفحه نیز میتوانید شدت آسیبی که به خودرو وارد شده است را ببینید؛به طوری که رنگ های سبز که یعنی آسیب زیاد جدی نیست،زرد که به معنای آسیب نه چندان خطر ناک برای ادامه مسابقه و در نهایت رنگ قرمز که بدان معنا است که خودروی شما آسیب جدی دیده است در بالای صفحه نمایان میشوند.همچنین یکی از دستیاران شما با استفاده از گوشی گه روی گوشتان قرار گرفته است شدت آسیب به خودرو را به شما گزارش میدهد.

گرافیک F1 2011 واقعا خوب میبشاد و جای ستودن دارد.در حین مسابقه دادن آسمان بسیار طبیعی و زیبا طراحی شده و همچنین گیاهان و درختانی که در اطراف پیست مسابقه قرار دارند،آن قدر مرا جذب خودشان کردند که مجبور شدم یک نقد از F1 2011 تهیه کنم و این نکته را در آن ذکر کنم.به طور کلی گرافیک F1 2011 پیشرفت بسیار زیادی نسبت به F1 2010 داشته است.

حال اگر بخواهیم به صداگذاری بازی اشاره کنیم؛باید گفت که Codemasters در این زمینه هم گل کاشته است!صدای موتور خودرو در مواقعی که سرعت کم است و یا زیاد است و در حالی گاز دادن هستیم واقعا بسیار نزدیگ به واقعیت است و گیمر از صدا گذاری محشر این بازی و به خصوص صدای واقعی موتور ماشین ها لذت میبرد.علاوه بر این ها در آب و هوای بارانی نیز صدای پاشیدن آب نیز به گوش میرسد و بع خوبی احساس میشود که در آب و هوای بارانی در حال مسابقه دادن هستیم.

اما یک مشکل اساسی دیگر F1 2011،مقدار بسیار زیاد لودینگ ها یا همان بار گزاری ها است!وقتی میخواید وارد منو های مختلف شوید و یا وارد مسابقه و یا هر کار دیگر بکنید،بارگزاری های متعدد مانند من اعصاب شما را هم خورد خواهد کرد که Codemasters باید در F1 2012 فکری به حال این بارگزاری ها بکند.
از نظر من F1 2011 خیلی خیلی زیاد نسبت به F1 2010 پیشرفت کرده است و این امر نیز حاصل تلاش های Codemasters،سازنده این بازی بوده است که به خوبی از پس آن بر آمده است. اما باز هم جای پیشرفت هست…

امتیاز:۷/۸

رضا زائری

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

13 Replies to “مانند یک راننده، زندگی کنید”

 1. alirezamagic گفت:

  به نظر بازی خوبی هستش اما من که در کل با F1 حال نمی کنم

  ۰ ۰
 2. Ezio گفت:

  همونطور که انتظار میرفت Codemasters دوباره و مثل همیشه یک عنوان Racing کامل و فوق العاده ارائه کرده ولی بشخصه علاقه ایی به این سبک فرمول یک بازی ندارم
  نقد خیلی خوبی بود رضا جون خسته نباشی
  ____________________________________
  ۲۰ روز تا مراسم انتخاب بهترین های گیم سال ۲۰۱۱

  ۰ ۰
 3. mostafa133 گفت:

  ممنون رضا جان.مطلب خوبی بود.در زمینه گرافیک کاملا باهات موافقم.البته از کد مسترز انتظار کمتری هم نمیشد داشت.Dirt3 هم خیلی خوب بود.ارزش بازی کردن رو داره دوستان.$Pc

  ۰ ۰
 4. NeXus 360 گفت:

  مرسی از نقد خوبت رضا جان….در کل کدمسترز همیشه در زمینه ی بازی های مسابقه ای خوب بوده ولی وای به حال وقتی که بخواد اکشن بسازه!

  ۰ ۰
 5. ernest گفت:

  نقد خوب اما دیر هنگام بود…خیلی وقت هست که این بازی منتشر شده!!
  اما بازی را خوب توصیف کردید…با تیتری که انتخاب کردید شدیدا جور درمیاد…واقعا این بازی مخاطبان خاصی داره…چرا که حتی مسابقاتی در بازی وجود دارد که به نیم ساعت یا بیشتر هم میکشد!!!پس واقعا (مانند یک راننده زندگی کنید)….

  ۰ ۰
 6. spart گفت:

  این از اون تاپیک هاست که اسپم زیاد داره
  ولی چون من نمیخوام اسپم بدم ۸)
  و از طرفی vضا خان هم همه چی رو نوشته
  ولی منم متنی در مورد خود فرمول ۱ میزارم :wink:
  فرمول یک (در زبان انگلیسی: Formula One) که به اختصار «F۱» نوشته می‌شود، همچنین به «مسابقات اتومبیل‌رانی جایزه بزرگ» نیز مشهور است. فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA)، سازمان‌دهی ورزش‌های اتومبیل‌رانی و مسابقات اتومبیل‌رانی را برعهده دارد.

  مقصود از لفظ «فرمول» مجموعه‌ای از مقررات و قوانین است که تمامی شرکت‌کنندگان و خودروها باید از آن متابعت کنند. فصل قهرمانی فرمول یک جهان از مجموعه‌ای از مسابقات، که به جایزه بزرگ مشهور است تشکیل شده، که معمولاً در فهرست پیست‌های فرمول یک، و در معدودی موارد در جاده‌های بسته شهری برگزار می‌شود. نتایج تمامی مسابقات جمع بسته می‌شود تا دو فهرست قهرمانان فرمول یک جهان در هر سال، یکی در بخش فهرست رانندگان قهرمان فرمول یک جهان و دیگری در بخش فهرست سازندگان قهرمان فرمول یک جهان مشخص شود. این مسابقات یک رویداد مهم تلویزیونی است که میلیون‌ها نفر از بیش از ۲۰۰ کشور جهان آن را بصورت زنده تماشا می‌کنند. خودروها با سرعتی تا ۳۵۰ کیلومتر در ساعت (حدود ۲۲۰ مایل در ساعت) با هم مسابقه می‌دهند.

  مقررات این مسابقات شامل شماری محدودیت‌ها و شرایطی است که خودروها باید از آن متابعت کنند. از جمله مواردی که این مقررات به خاطر آن تدوین شده، می‌توان به کنترل ایمنی سرعت‌های فزاینده اشاره کرد. از سال ۲۰۰۶ موتور درونسوز به موتورهای طبیعی V۸ دارای (ظرفیت) جابجایی ۴/۲ لیتر است (که حدود ۸۰۰ اسب بخار قدرت و در حدود ۱۹۰۰۰ دور در دقیقه (رم‌پ) تولید می‌کند. عملکرد خودروها تا حدود زیادی به الکترونیک، آیرودینامیک، فنربندی و چرخ‌ها بستگی دارد.

  مسابقات فرمول یک در طول تاریخ تحولات و تغییرات بسیاری را شاهد بوده‌است. در طول سالهای متوالی موتورهای بسیاری به کار گرفته شده است؛ موتورهای عادی، تقویت‌شده و توربو، که از straight-۴ تا H۱۶ با جابجایی سوخت ۵/۱ تا ۵/۴ لیتر متفاوت است. حداکثر قدرتی که در طول تاریخچه مسابقات به دست آمده ۱۲۰۰ اسب بخار در پیست مسابقات در دهه ۱۹۸۰ بوده‌است.

  قاره اروپا دارای طرفداران بسیاری از مسابقات فرمول یک و بازار اصلی آن است. با این وجود، مسابقات جایزه بزرگ در سرتاسر جهان برگزار شده، و با برگزاری مسابقات جدید در بحرین، جمهوری خلق چین، مالزی و ترکیه، دامنه این مسابقات در حال گسترش است.

  مسابقات فرمول یک در مقام گران‌ترین ورزش جهان، دارای تأثیرات اقتصادی چشمگیری است و نزاع‌های مالی و سیاسی آن نیز کاملاً مشهود است. جایگاه و محبوبیت بالای این ورزش آن را تبدیل به یک محیط آشکار تجاری کرده، که این امر منجر به سرمایه‌گذاری‌های چشمگیری توسط حامیان مالی و تبدیل این سرمایه‌گذاری‌ها به بودجه‌های عظیم برای تیم‌های سازنده فرمول یک شده‌است.

  دفتر مرکزی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA) در شهر کنکورد، پاریس واقع است. این فدراسیون مسئولیت نظارت بر این مسابقات را برعهده دارد. رئیس کنونی این فدراسیون مکس موسلی است. حقوق تجاری فرمول یک در دارایی‌های گروه فرمول یک، که اکنون مالکیت آن در اختیار آلفا پرما است، سپرده شده‌است.

  ۰ ۰
  1. spart گفت:

   ببخشدی خیلی طولانیه :oops:

   ۰ ۰
  2. saeed mirabi گفت:

   دوست عزیز این کامنت همچیش خوب بود بجز یک چیزش .فرمول یک ( درست مثل این می مونه به فوتبال بگی پا توپ یا پابال یا فوت توپ ) فرمول وان یک اسم بین المللی و در تمام دنیا هر کسی به هر زبانی که صحبت میکنه به این مسابقات می گوید فرمول وان نه فرمول یک :wink:

   ۰ ۰
  3. spart گفت:

   ولی نمیدونم چرا تو ایران بهش میگن فرمول یک
   تازه اون بالا هم نوشتم که اسم اصلیش فرمول وانه

   ۰ ۰
 7. به نظر که گرافیک خوبی داره ازتصویری که دربالا هست که این طور به نظر میرسه.

  ۰ ۰
 8. Makarov گفت:

  نقد خوبی نوشتی رضا. آفرین! کدمسترز چند ساله تمام تمرکزش رو گذاشته روی بازی ریسینگ، کاری که EA چند سال پیش می کرد ولی مدتیه کنار گذاشته.

  ۰ ۰
 9. ecstasy گفت:

  مرسی. نقد پر محتوایی بود ولی من نتونستم به هیچ طریقی با این بازی ارتباط برقرار کنم.البته این هیچی از این بازی کم نمیکنه. سلیقه شخصیه دیگه :)

  ۰ ۰
 10. RAMIN KING گفت:

  سلام.من تو اجرای بازی دچار مشکل شدم.وقتی میخوام بازی رو اجرا کنم این پیغام رو میده(coud not f-11-exe)خواهش میکنم کمکم کنید :( :( :( :( :( :( .خیلی دلم میخواد بازیش کنم :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :-| :-|

  ۰ ۰