توسط آرش حکیمی در ۱۶ آبان ۱۳۹۰ , ۰۹:۱۰

برای ادای احترام به بازی خشم/ Rage و نقدی بر نقد بازی خشم/ Rage

 

از دیدگاهم بر دیدگاه ایشان افزوده و امید دارم که از دایره منطق بدور نبوده و مفید واقع گردد. بازی خشم/ Rage را ترکیبی از بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 و مجازات/Doom و ولفنشتاین و لرزه/Quake دانسته اند که در اینصورت بازی ناب/Pure و nail’d را نیز بدان افزوده و اضافه می نمایم که این بازی ترکیبی از بهترین المانهای کشف شده در بازیهای اخیر بوده است. همان کاری که پیروان تاریکی/DarkSiders  بخوبی انجام داد. اما بدون تردید در آن از بازی فوتبال یا شبیه سازی هواپیمایی جنگی نخواهید دید. باز هم بدون شک بودن یا نبودن این اجزای گیم پلی از بزرگی و جذابیت بازی خشم/ Rage کم نخواهد کرد.

اما اگر منظور منتقد بازی از نظر سبک بازیها بوده باید عنوان کنم که بازی خشم/ Rage در سبک اکشن/تیراندازی/اول شخص/مدرن طبقه بندی شده در حالیکه بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 در سبک نقش آفرینی/اکشن/اول شخص طبقه بندی شده و بازی مجازات۳/Doom3 در سبک اکشن/تیراندازی/اول شخص/آینده نگرانه یا علم نگرانه طبقه بندی گشته اند. فلذا در المانهایی از سبکها با هم تفاوت دارند. بنابراین در رده بازی خشم/ Rage بازیهای مقاومت/ Resistanceو مسافت دور/ Far Cryقرار گرفته و در رده بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 بازیهای طومارهای کلیسا/ The Elder Scrollsو دروازه جهنم/ Hellgate قرار گرفته و در رده  بازی مجازات۳/Doom3 بازیهای بحران/ Crysisو شوک زیست محیطی/ BioShockقرار می گیرد.

بنابراین خرید لوازم جنگی و توسعه تیرها و اسلحه ها و انجام پازلها و بازیهای  مختلف و خرید و توسعه لباسها و ابزار آلات دیگر آنرا در سبک نقش آفرینی قرار نمی دهد. بعبارت دیگر هر فرد ریش و سبیل داری با افراد ریش وسبیل دار دیگر ممکن است همکار باشند، اما هم دانش و هم حرفه نیستند.(کمی طنز)

کاراکتر اول بازی بسادگی و غیر احساسی با اتفاقات رخ داده روبرو گشته و این انتقادی بود که بعضی از منتقدین و دوستان به بازی گرد و غبار اتمی/ Fallout3گرفته بودند اما دیدیم که آن بازی بخوبی درخشیده و درون خود را همانند آفتاب فروزان بر روی بازیبازان گشوده و آنها را گرما بخشید. اما همه می دانیم که این سبک از بازیها در ادامه تشعشعاتی را از خود منتشر کرده و بازیباز را بهمراه خود کشیده و در داستان خود غرق می کنند. اولین عنوانهای فاینال فانتزی را یادتان می آید. کاراکترهای کوچک و پیکسل پیکسلی که با ورود یک سفینه و در خطر قرار گرفتن سیاره و واکنش کارتونی و خنده دار کاراکتر بازی، شروع بازی ر ا رقم می زد اما در ادامه و در روایت داستان کاری میکرد که بازیبازها همانند همان کاراکتر بازی دستها را بالا برده و فک پایینی از فک بالایی جدا شده و چشمها از آشیانه خودشان بیرون می آمدند!

می خواهم بگویم چارچوبهای مختلفی برای روایت داستان و در پیش چشم مخاطبان قرار دادن، وجود دارد. بعلاوه در بسیاری از بازیها این احساسات واقعی و دراماتیک را شاهد نبوده و نیستیم. توجه داشته باشید بازی خشم/ Rage دارای کاراکتری صامت بوده و از ساختار روایی خاص خودش پیروی می کند.

اما…

“دشمنان بازی به دلیل ابله بودن به سبک انسانهای اولیه حمله می کنند” این عبارتی است که در نقد بازی وجود دارد و این مفهوم را نیز می رساند که سبک زندگی انسانهای اولیه بدلیل ابله بودنشان است. واعجبا!!!

اتفاقا دشمنان و موجودات تغییر شکل یافته این بازی از هوش مصنوعی خوب و حرکات جالبی برخوردار بوده و در برابر تیرهای شلیک شده واکنش زیادی از خود نشان می دهند. حتی بازی میدان نبرد۳/BF3  که از هوش مصنوعی و الگوریتمهای بکار رفته در آن داد سخن می دادند  در عمل کم آورده و آنچه که فکر می کردیم از کار در نیامده و کاراکترهای مقابل براحتی در معرض تیر قرار می گرفتند.

آیا بازی اکشن با وجود ماشینها و موتورهایش طعم و بوی گیم پلیش اکشن تر می شود؟ تشابهی را از بازی میدان نبرد۳/ BF3  گرفته و آنرا بسط می دهم. اگر بازی با ورود ماشینها گیم پلیش اکشن تر می شود پس در بازی میدان نبرد ۳ در مر حله ای که در نقش کمک خلبان جت جنگی ظاهر می شویم با توجه به سرعت زیاد جت جنگی و اوج گرفتنش بر بالای ابرها، بازی نیز باید همان سرعت را در گیم پلیش حس کرده و به اوج ابرها صعود می کرد. لیکن در عمل دیدیم که جذابیتی که این مرحله در فضا سازیش ایجاد کرده بود، آنطور که باید نبوده و در انتها نیز از بازی ندای وظیفه: جنگاوری مدرن/COD:MW وام گرفته بود و فالمجموع در ارائه آنچه که می خواست ارائه دهد، ناکام ماند. می دانم آن دوستانی که موافق و رضایت زیادی از بازی کسب کرده اند از کجا ناشی شده است. چشمانی که خیره به گرافیک بصری و فنی بازی باقیمانده است.

بازی اکشن، اکشن است و بالطبع گیم پلی خاص خود را در بطنش آبستن است. سبک “اکشن تر” نداشته و نداریم. بلکه بر اساس روایت داستان و روایت سینمایی و روایت آنچه که در بازی قرار است اتفاق بیفتد تندی و یا کندی پدید می آید. و با توجه به سرعت وسایل مورد استفاده بازی اکشن تر نشده و گیم پلی مورد استفاده در بازی همان شاخصه های اصلی خود را حفظ می کند. ماشینی برای رفت و آمد بین نقاط مخالف بازی و انجام مسابقات و در گیریها در اختیار بازیباز قرار گرفته که با قابلیت پیکربندی مختلف و قویتر شدن و تعمیر شدن را دارا بوده و با کنترل حرکتی به راحتی به اینور و آنور رفته و سرعتش بکمک نیتروها افزایش یافته و می توان با پرشهای مختلف اجسام معلق در هوا را گرفته و امتیازهای بیشتری را بدست آورد(گیم پلی). بخشی از روایت و انجام بازی بکمک این ماشینها اجرا شده و فضا سازی های متنوعی شکل می گیرد که می تواند روند یکنواختی را کاسته و جذابیت بیشتری به بازی بدهد.

بازی فوق بعنوان اکشنی بی نقص وشسته رفته معرفی گشته که بارها می توان آنرا بازی کرده و خسته نشد.اما با این حال آنرا فاقد نوآوری خاصی دانسته اند. بر اساس دیدگاه این حقیر، این بازی قطعا در نهادش چیزی را داشته و پرورانده که توانسته دل بسیاری از دوستان و منجمله منتقد عزیز این بازی را برباید. همچنین میدانیم که بازی چرخ دنده های جنگ/GOW نیز از المانهای گیم پلی بعضی از بازیهای گذشته اش سود برده و با ارتقا و بهتر کردنش کاری کرده که به دل بازیبازان خوش آمده،  بطوریکه آنرا به شرکت حماسه/Epic متعلق می دانستند. بدون تردید جمع آوری و کنار هم چیدن این عناصر و استفاده بهینه و منطقی و جذاب از آنها از عهده هر شرکت بازیسازی بر نمی آید.

این بازی همانند محیطش بزرگ و جذاب است. این بازی چیزی را در بطنش داراست و به بازیبازانش هدیه می دهد. فلذا اگر این بازی را فارغ از سبک با بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 مقایسه می کنید، بازی بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 برنده این رقابت است.

بار داستان در این سبک از بازیها بیشتر بر روی دوش گفتگوهای افراد مختلف، میان پرده های داستانی، بازگشت به گذشته / فلش بکها ، انیمیشنهای اول و آخر بازی، راوی و … افتاده و بر اساس اتفاقات مختلف روی داده بر طبق تصمیمات کاراکتر بازی و کاراکترهای دیگر(خطی و غیر خطی) به سرانجام می رسد. اما بار داستان بر روی دوش طراحی محیطها و عناصر فنی نیفتاده و نمی افتد. داستان و روایتش خصایص خاص خود را داشته و این محیط است که بر اساس داستان بازی طراحی و رنگ و لعاب می گیرد که حتی ممکن است این طراحی از لحاظ هنری و فنی بی عیب و نقص نباشد.

——————–

درباره پیش نمایش بازی شیطان مقیم/Resident Evil:

دوست عزیزم این بازی را “ترس پولساز” نامدهی کرده و سپس به پیش نمایش آن پرداخته اند. از دیدگاه من این بازی لیاقتی بیشتر از این تیتر و نامدهی را داراست در حالیکه این بازی همیشه در مسیر موفقیت و رشد گام برداشته و در ساختش وسواس و دقت زیادی را به خرج داده اند. بنابراین موفقیت مالی حاصله از آن نوش جانش!

بنابراین آنرا “ترس ِ نوش جان ِ همه” نامدهی می کنم.(کمی طنز)

با تشکر از همه دوستان عزیز بخاطر مطالعه و درج دیدگاه!

امید است دیدگاهم از جام منطق نوشیده باشد و در نهادش آموزههایی برا آموختن داشته باشد. فلذا در صورت نادرست بودنش از همگی عذر خواسته و از دوستان عزیز و منتقدین مجله خواستار رهنماییش را دارم.

Hamedgh/حامد.ق.ت/  ۱۵ -۸-۱۳۹۰

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۹۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

99 Replies to “خشم زلال”

 1. خوب بود …. نقدومیگم!ولی خیلی کلمات درشت و غیر قابل هزم داشت.
  خوده ریج هم بازی قشنگیه ولی یه جای کارش مشکل داره که خیلی رو دور میکنه من خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که روند داستانی بازی خیلی مشکل داره.

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   مرتضی امیری عزیز!
   اینگونه از بازیها داستان سرراست و نقطه به نقطه ای ندارند. بنابراین بر اساس نوع داستانگویی این نوع از بازیها باید تمامی صحبتها و بده بستانهای شخصیتها را خوانده و درک کرده تا به عمق و محتوای داستان پی برد. بعبارت دیگر فقط انجام ماموریتها و کامل کردن تجهیزات و منتظر انیمیشنها گاه و بیگاه شدن نمی توان انتظارات داستانی شما را برآورده کند!
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 2. Sirius گفت:

  آقا حامد خیلی وقت بود هیچ مطلبی از شما ندیده بودم به هر حال خوشحال شدم باز هم مطلبی از شما دیدم من کاملا با این حرف مخالفم که می گن هر بازی باید نو آوری داشته باشه نه! ابدا لازم نیست خیلی از بازی ها هستن که نوآوری ندارن اما با ترکیب المان های موفق یا حتی همون کلیشه ای بازی های خیلی خوبی می سازن دو تا مثال هم آقا حامد زدن آدم فقط میاد از اون بازی لذت ببره حالا می خواد نوآوری داشته باشه می خواد نداشته باشه مهم نیست مهم یه تجربه خوب و لذت بخش من هنوز نشریه رو نگرفتم بخونم اما ریج انصافا بازی خوبی بازی با انواع و اقسام قابلیت هایی که در اختبار آدم می گذاره هیچ وقت تکراری نمیشه و این حس لذت بخش پیشرفت رو احساس می کنی اما متاسفانه هنوز این بازی رو تموم نکردم

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام! (کمال تشکر از Sirius عزیز)
   امیدوارم در کنار شما لذت بازی کردن دو چندان شده و بیشتر از یکدیگر بیاموزیم. افسوس از کوچ دوستانی که قدرشان را ندانسته و هوش و استعدادشان را از کف دادیم.

   نوشتار شما هم نو آوری نداشته اما بر دل می نشیند و بلوغی در آن دیده می شود.(مطلبی است که بارها گفته شده و درست است). دیدگاهتان کاملا درست و منطقی است حداقل از نظر من!
   قرمه سبزی هم سالهاست نوآوری نداشته اما همچنان خوشمزه است. ترکیب درست مواد اولیه معجزه میکند و خوردنش در کنار دوستان و خانواده! (کمی طنز)
   با تشکر!

   ۰ ۰
 3. U G K گفت:

  این بازی اصلا نتونست اون انتظاری که من ازش داشتم رو براورده کنه .داستان ابکی و پایان خیلی ضایع تازه حالا اگه از تمام مشکلاتش روی pc بگذریم.تازه سبکش هم بین نقش افرینی واکشن اول شخص گیر کرده بودفقط دو ویژگی خوب داشت :۱-تنوع اسلحه ها که بازیو از یکنواختی در میاره ۲-محیط های وسیع و زیبا
  به غیر از اینا منکه ویژگی خوب دیگه ای ندیدم.
  ______________________
  محسن از انجمن PS 3 IS GOD
  ______________________
  انچارتد ۳ بهترین بازیه سال نه ببخشید بهترین بازیه این نسل :arrow:

  ۰ ۰
  1. Summoning گفت:

   Uncharted 3 رو موافقم . :-|
   Rage رو هنوز بازی نکردم . :(

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   شما دوتا دیگه خودتون حالتون بد نشد از بس تو همه خبرها اسم این آنچارتد ۳ رو آوردین؟ به نظر دوستاتون توجه نمیکنید که جقدردارن بهتون تذکر میدن؟ پس اگه با مشکلی مواجه شدین دلیلشو نپرسین
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  3. xneon 360 گفت:

   البته محسن در این خبر به درستی نظر داد و آف تاپیک محسوب نمیشه.ولی سابقه طولانی در این زمینه دارید.
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  4. Summoning گفت:

   همه ریختین سر من :evil: من میرم ولی با چهره ای جدید وارد میشم :twisted:
   :) :( :cry: :-x
   :-? اسم کاربریم رو عوض میکنم .
   ______________________________
   طرح مکانیزه جمع آوری و پاکسازی اعضای انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  5. U G K گفت:

   روزبه جان همه ی این تذکرها که از طرف دوستان ایکس باز هستش که نمی خوان از بازی های ps 3 تعریف بشه پس با مشکلی روبرو نمیشیم .
   _____________________
   محسن از انجمن PS 3 IS GOD
   ____________________
   انچارتد ۳ بهترین بازیه سال نه ببخشید بهترین بازیه این نسل :arrow:

   ۰ ۰
  6. xneon 360 گفت:

   نه محسن جان از طرف باطن و کل بچه های سایت هست.من با فن ایکس باکس هم برخورد میکنم اگه تو خبر نامربوط فن بازی در بیاره.
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  7. xneon 360 گفت:

   این کاربر محترم ” Summoning ” منظورش از طرح جمع آوری و پاکسازی مکانیزه اعضای … چیه؟ اون از توهین امروزش اینم از این! واقعا برات متاسفم که دوستان و هم سایتی های خودتا با یک چیز که شاید لیاقت چیز دیگری است مقایسه میکنی.به نظرم بهتره که اصلا با این طرز تفکرت از این سایت بری!
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروس

   ۰ ۰
  8. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   این بازی در سبک نقس آفرینی ساخته نشده و همانطور که در بالا ذکر کردم هر سبک معیارهای خاص خودش را داراست. اما مشکلات فنی که بسیاری از آن نام می برند(دیر بارگذاری شدن بافتها)، مرتبط با بازی و ناآگاهی تیم سازنده اش نیست. این ایراد را می توان به تعدد کارتهای گرافیکی با درایورهای غیر استاندارد دانست. به گزینه های انتخابی و تغییر آنها در بخش تنظیمات گرافیکی برگشته و از آنجا نشات می گیرد. بعبارت دیگر همان کاری را که سازندگان بحران۲/Crysis2 در تنظیمات گرافیکی و سخت افزاری بازی انجام دادند در اینجا هم شاهد هستیم منتها در آنجا بهینه تر و کاملتر انجام شده بود.
   می دانیم که بارگذاری بافتها در سطوح مختلفی انجام می پذیرد این یک تکنیک است و نقص محسوب نمی شود. بعبارت دیگر بافتهایی که در نقطه دید بازیباز قرار ندارند و یا در فواصل دورتر قرار دارند بارگذاری کامل نشده و تنها بر طبق شروطی خاص بارگذاری می کردند. تکنیکی که در بازیهای این سرزمین به لحاظ کامل نبودن موتورهای گرافیکی و بازیسازی کدباز و ضعف برنامه نویسی بازیسازانش مورد استفاده قرار نمی گیرد.
   می دانی و میدانیم که بارگذاری آنهمه مدل و بافت و افکت و …. در آن محیط وسیع، حجم زیادی از حافظه را در بر گرفته و مدیریت نا صحیح آن می تواند مشکلات زیادی را پدید آورد. بنابراین تکنیکهایی خاصی در این زمینه ایجاد گشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

   با تشکر از همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  9. Sirius گفت:

   درودی دوباره بر آقا حامد والا من رفتم یه درایور جدید برای کارت گرافیکم دانلود کردم باز هم مشکل تکسچر لودینگ داشت تا در نهایت اپدیت بازی اومد و نه تنها مشکل تکسچر لودینگ ( و همینطور کمی هم افت سرعت فریم) حل شد بلکه یه سری تنظیمات گرافیکی در منوی بازی پیدا شد حالا این مشکل از کجا نشئت می گیره من نمی دونم چون بسیار فنی و من هم خوب در این زمینه ها هیچ اطلاعاتی ندارم ولی فکر نکنم ربطی به درایور کارت گرافیک داشته باشه چون خیلی ها این مشکل رو داشتن حالا اگر شما اطلاعتی بیشتر از من و همینطور در این زمینه دارید من رو از اشتباه در بیارید

   ۰ ۰
  10. Hamedgh گفت:

   با سلام! (برای Sirius و Spart عزیز و سایر دوستان)
   اگر بازی لرزه/Quake2 در کامپیوترهایی که بحران۲/Crysis2 را اجرا کرده اند به مشکل برخورد کند می توان اشکالی را بر موتور گرافیکی و تیم فنی بازیسازش وارد کرد. اما بازی خشم/Rage با تکنولوژی پیشرفته تر و قدرتمندتری ارائه گشته که پیش نیازهای خاص خود را طلب میکند. بنابراین تاخیر اجرای آن تکنیکها در بعضی از کامپیوترها اشکالی را بر تیم فنی بازی وارد نمی آورد(از دیگاه من). فلذا بافتهای شانزده کیلو بایتی را در بسته مکمل خود گنجانده و ارائه داده اند. بعلاوه امکان تغییر دستی خصوصیات گرافیکی را فراهم آورده اند. که در بازی بحران۲/Crysis2 بخوبی انجام شده بود اما این باعث نشد که برنامه تغییر دستی خصوصیات گرافیکی این بازی به بیرون منتشر نشود.
   مطلبی را برای شما و همه دوستان عزیزم در جهت آموختن ذکر کرده که ممکن ا ست بسیاری بر آن واقف نباشند، و مفید واقع گردد. همانطور که می توانید از درون بازیها خصوصیات فنی و سخت افزاری را بصورت دستی تغییر دهید از روش دیگری که مختص کارت گرافیکی است، انجام دهید. این موضوع را برای کارتهای گرافیکی Nvidia ذکر کرده و امید است دوستانی که درباره کارتهای گرافیکی ATI مطلبی را در این زمینه می دانند آنرا به همه بیاموزند.
   در پایین سمت راست در کنار ساعت آیکون کارت کرافیگی در صورت نصب درایورها باید فعال بوده و در هنگام راه اندازی ویندوز ظاهر گردد. بر روی صفحه نمایش راست کلیک کرده و Nvidia Control Panel را کلیک کنید. در سمت چپ گزینه Manage 3d Setting را انتخاب کنید و در سمت راست و در نوار ابزار بالایی عبارت Program Setting را کلیک کنید. برنامه ها و بازیهای نصب شده در کامپیوتر در این قسمت لیست شده و شما می توانید با انتخاب نام آنها دربخش Sellect a Program to Customize به تغییر خصوصیات گرافیکی در قسمت پایینش بپردازید. بعنوان مثال یکی از المانهای مفید با نام Vertical Sync را به حالت Force on تغییر دهید. و …

   با تشکر از شما و همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  11. Sirius گفت:

   تشکر آقا حامد

   ۰ ۰
  12. spart گفت:

   حامد جان هرچی شما گفتی درست
   ولی این کاری که سازنده ها خواستن بکنن قرار بود به یه سیستم قوی تبدیل بشه و اگه دو باره (تو کرایسیس و چند تا بازیه دیگه هم بود )موفق بشه
   در صنعت گیم جاویدان میود ولی حالا که بازی ساز ها نتونستند خوب این سیتم رو پیاده کنند خوب نونه یه ضعفشونه

   ۰ ۰
 4. st.anger گفت:

  ممنون از نقد خوبت حامد جان

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   خوشحالم که دوباره نام شما را می بینم st.anger عزیز!
   توضیحی ارائه دادم در جهت روشن شدن بعضی مفاهیم و ادامه ای شد بر ادامه های بعدی!
   امیدوارم مفید و منطقی نوشته در جهت آموختن بیشتر حتی در پاسخ به دیدگاههای دیگران!

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 5. arashgamer گفت:

  سلام بر پسر خلف دی بازی…
  یا به قول دوستان حامد مقاله اتمی….
  خوب عال و همچنان بسیار زیاد…. :mrgreen:
  نه تنها من بلکه مطمئنم تمامی دوستان از برگشتنت خوشحالند….
  آورین….
  ببخشید یادم رفت…عید سعید قربان بر تمامی گیمران محترم مبارک…
  ———————————————————————-
  arashgamer is redemtion
  PC$

  ۰ ۰
  1. arashgamer گفت:

   Hrh..
   آقا…
   دوستان هم قبلا عرض کرده بودند….
   نظر سنجی تون مشکل داره…حالا هی ما بگیم….
   جمع در صد ها می شه ۱۰۹ درصد…
   برید درستش کنید….
   گزینه یک:۴۷/۷۵ درصد
   گزینه دو:۴۷/۲۵ درصد
   گزینه سوم:۷/۴۳درصد
   گزینه چهارم:۱/۰۱درصد
   گزینه پنجم:۶/۲۶درصد

   ۰ ۰
  2. Website Staff گفت:

   نظرسنجی دارای انتخاب چندگانه است و مشکلی ندارد، یعنی ممکن است دو گزینه همزمان با هم انتخاب شوند که بر روی مبنا تاثیر می گذارد

   ۰ ۰
  3. arashgamer گفت:

   سلام آقا سعید…
   خوب باز هم نباید از ۱۰۰ بزنه بالا…
   بیخیال…

   ۰ ۰
  4. saeed mirabi گفت:

   (مستر وب سایت استف و ارش گیمر) ریاضی و امارشون از پایه مثل اینکه ضعیفه و مشکل به اون معلماشون برمیگرده اینا بی تقصیرن (جهت خنده :-P )

   ۰ ۰
  5. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   ممنون از arashgamer عزیز، آرش دنیای بازی!
   امیدوارم مقالاتم نیازی به حضور آژانس انرژی اتمی نگردد. بعدش هم تحریم و ….
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 6. HEA گفت:

  حامد جان دستت درد نکنه اما خیلی طولانی بود. به نظر من که این بازی اضلا نتونست انتظارات رو بر اورده کنه و دادن نمره ی ۴.۵ از ۵ یکمی دور از انصافه.
  ______________________

  انجمن طرفدارن Assassin’s Creed

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   ممنون HEA عزیز! جوابی را که برای مارکوس فنیکس نوشتم برای شما نیز می نویسم. امیدوارم درست باشد.
   بیشتر امتیاز دهی به بازیها سلیقه ای و ذهنی است و در برگیرنده المانهای امتیازدهی متنوعی است(منجمله کیفیت بسته بندی، میزان ارزش بازی نسبت به قیمت فروش – سایت گیم اسپات و سایر سایتها). ممکن است از پنج نقد جمع آوری شده ازطرف منتقدین یک سایت به اعداد ۸/۱۰ و ۷/۱۰ و ۹/۱۰ و ۸/۱۰ و ۷/۱۰ روبرو شده که میانگین آنها می شود: ۷.۸ از ۱۰ امتیاز
   بنابراین وجود یک سیستم کامل و منطقی برای امتیاز دهی می تواند در دقیقتر شدن آن مثمر ثمر واقع گردد.

   کمی مخلفات بیشتر…
   برای سایت IGN:
   درجه بندی امتیازات این سایت بشرح زیر است:
   ۹.۹-۹ ، ۸.۹-۸ ، ۷.۹-۷ ، ۶.۹-۶ ، ۵.۹-۵ ، ۴.۹-۴ ، ۳.۹-۳ ، ۲.۹-۲ ، ۱.۹-۱ ، ۰.۹-۰ . با توضیحاتی مشابه سایت گیم اسپات.
   در امتیاز دهی به بازیها ، المانهای گرافیک و موسیقی و اصوات ، جذابیت ، بازی کردن و سرگرم شدن ، نحوه عرضه بازی که شامل کیفیت کتابچه راهنما و بسته بندی بازی و موارد دیگر ، مورد توجه قرار می گیرد. حتی بعضی از سایتهای منتقد، موفقیت سریهای قبل بازی را مد نظر قرار می دهند
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 7. mhs king گفت:

  ممنون حامد جان به امید نقد های بیشتری از تو.

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام! (برای mhs king و Play عزیز)
   نقد نویسی کار فنی و دشواریست. برای سایت پژدوگیم نقد بازی گرشاسپ را در چهار بخش ارائه دادم که نکات آموزنده ای داشت. و هنوز بخش آخرش که حاوی نقد کلی بازی است را تمام نکرده ام. نمی دانم نقدم تا چه حد مناسب وخوب بود اما تلاش خود را کردم تا نکات خوبی را شامل گردد. نقد هم همانند خود بازیست که ممکن است طرفداران و مخالفان زیادی داشته باشد.
   امیدوارم از شما هم مطلبی را به قلم خودتان در سایت ببینم.
   با تشکر از شما دوستان!

   ۰ ۰
 8. play گفت:

  حامد جون منتظر نقد و مطالب بعدی هستمااااااا
  عالی بود مرسی

  ۰ ۰
 9. MahanGM گفت:

  بسی حال کردیم هَمی!. Rage که به نظر من آخر معرفت+صفا+صمیمیت بود!. راستی در مورد Authority هم یک عرض اندمی میکردین و اینکه من نمی دونم چرا تو پر فروش ترین ها شد ۱۰هم ۸-O ؟ مردم غیر عادی شدن!

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   MahanGM عزیز!
   منظورت از Authority بازی WWF With Authority است؟ اگر اینست آنرا بازی نکرده ام!
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 10. مرسی حامد جان بابت نقد کاملت
  فقط اگه میشه یه کم کوتاه تر بنویس که خیلی بهتر میشه

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   از رضا زائری عزیز ممنونم.
   بعضی از گپ و گفت با دوستانم کوتاه و مختصر است. خودتان شاهد هستید. اما… قلم الکنی دارم و گاهی لک می اندازد و کشیده می شود، که بخاطر رساندن مقصود و هدفم است. ببینم چه می شود اونهم چشم!
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 11. general amin گفت:

  با سلام خدمت دوستان . من یکی از کاربرای قدیمی هستم که خیلی وقت بود نتونستم بیام بینتون . این طور که دیدم خبری هم از دنیرو و … نیست . حالا امیدوارم با شما هم بتونم دوران خوبی داشته باشم .حامد جان نقدت خوب بود نمیدونم بار چندم هست که نقد می نویسی ولی خیلی خوب بود ولی می تونستی خیلی از جملات و موارد را طور دیگری بیان کنی . مطالبی که می خوام بگم زیاده پس بگذارید به مرور بگم . این طور که میبینم سایت خیلی تغییر کرده . امیدوارم ما را هم جزئی از خودتون بدونین برای ورود رخصت ….. :!:

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام! (با تشکر از general amin عزیز)
   خوشحالم که قدمت را در بدو ورودت بر روی چشم مطلب این حقیر گذاشتی. خاک خوردگان این گود!، رخصت نمی طلبند کسوت و احترام طلبیده و می خواهند.
   ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است رفیق!
   موفق باشی و ما را هم در موفقیتت شریک گردان.

   با تشکر از همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  2. general amin گفت:

   ممنونم . ان شاء الله دوره ی جدیدی رو با هم سپری خواهیم کرد . این رو بدون که چون برای ما ارزش قائل شدی و نقد نوشتی من هم وظیفه خودم دونستم نقدت رو کامل بخونم و نظر بدم. امیدوارم نقدهای بعدیت رو که می خونم از این هم بهتربشه … :wink:

   ۰ ۰
 12. sparda گفت:

  می دونی آقا حامد اگه از فرم نوشتاری که در متن به کار بردی دور بشی و مطالبت رو به زبان ساده ی امروزی که در کتاب ها مرسومه بنویسی خیلی بهتر میشه. به زبان ساده و روان بنویس وازجملاتی نظیر -امید است دیدگاهم از جام منطق نوشیده باشد و در نهادش آموزههایی برای آموختن داشته باشد :!: – استفاده کنی و لازم نیست در صورت شوخی کردن اعلام کنی که شوخی کردی. :wink:

  ۰ ۰
  1. play گفت:

   منم باهات موافقم

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   ممنون از لطف sparda عزیز!
   اگر دیدگاههای دیگران را به پیتزای خوشمزه و مزه اش تشبیه کنیم دیدگاههای مرا به عنوان سس خردل یا سس گوجه فرنگی در نظر بگیرید که باعث تنوع در مزه و رنگ بندی می گردد.

   با تشکر از شما و Play عزیز!

   ۰ ۰
 13. Website Staff گفت:

  “دوست عزیزم این بازی را “ترس پولساز″ نامدهی کرده و سپس به پیش نمایش آن پرداخته اند. از دیدگاه من این بازی لیاقتی بیشتر از این تیتر و نامدهی را داراست در حالیکه این بازی همیشه در مسیر موفقیت و رشد گام برداشته و در ساختش وسواس و دقت زیادی را به خرج داده اند. بنابراین موفقیت مالی حاصله از آن نوش جانش!”
  رزیدنت باز نیستی عزیزم :!:

  ۰ ۰
  1. saeed mirabi گفت:

   در بدترین حالتی که رزیدنت اویل بدن بیرون (کپکام)ادم می تونه ۵ تا ۶ بار بازیش کنه .چندتا تریلر تو نیوز فید فیسم اومده .ازش اون تصویری کم من دیدم از (اپریشن) خیلی زیبا پر هیجان بود واقعا نور پردازی خفنی داره . به هر حال بقیه بازیها مگه پولساز نیستن تازه هر سال یه نسخه میدن بیرون مثل مدرن پولساز.از مدرن ۱ تا الان چقدر پیشرفت داشته ولی بازم طرفداراش داره حتی اگه چیز جدیدی ارائه نده ولی واقعا رزیدنت اویل از اولین نسخه تا الان تغییرات داشته (گیم پلی ) و طرف داراش خوشحال کرده. (رزیدنت اویل با تو می مانم تا ابد :-D )

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   با سلام!

   بازی شیطان مقیم/RE چنان محکم قدم به دنیای بازیها گذاشته و جای پایش را محکم کرده که قطعا در تاریخ بازیها نامش خواهد درخشید. بنابراین بسیاری از بازیبازان چنان الفتی بدان گرفته که آنرا جزو برگزیدگان فکری و قلبی خود انتخاب کرده و احساس خاصی نسبت بدان دارند. بنابراین هر بازیبازی که حتی یکبار هم آنرا از سری اول تا زمان حالش رفته باشد خود را شیطان مقیم باز یا همان رزیدنت اویل باز می داند!
   حتی شما دوست عزیز!

   با تشکر!

   ۰ ۰
 14. dimitry گفت:

  تو بازی اونجا که میری داخل یه شهری که مسابقه میتونی بدی باید چکار کرد؟

  ۰ ۰
  1. spart گفت:

   باید بری پیش شهر دار
   از همون در که وارد شهر میشی اگه بری به سمت رو بره رو میرسی به چند تا پله اگه از اونا بری بالا و مستقیم بری میرسی به یه در که یه ستاره هست روش اگه بری تو شهردار اون جاس

   ۰ ۰
  2. spart گفت:

   الان واسه چی دیس لایک زدین ؟؟

   ۰ ۰
 15. Ichimaro Gin گفت:

  ممنون حامد جان ..خیلی وقت بود که دلم برای متن های نقدی ناب شما تنگ شده بود ..کار خوبی کردی که دوباره به سایت برگشتی ..امید وارم بیشتر از این نقد و نوشته ها بزاری که همه استفاده ببرن..
  خسته نباشی و همیشه موفق باشید .
  (بازم ایراد همیشگی ، یه عکسی هم توی متن هات بزار …خیلی بهتر میکنه خوندن رو ..اینطوری که نوشتی من خودم بعضی از خط ها رو دوبار خودندم !)

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   حسین براتی عزیز! سوالات خوبت را در میزگرد با آقای حقیقی دیده و پسندیدم. سوالات مناسب و آموزنده می تواند ذهن بازیسازان گرامی این سرزمین را به افقهای دیگری که بازیبازان می توانند رصد کرده، کشانده و آنها را رهنما باشند.
   در مورد مطلبم همانطور که در بالا نوشتم، نوشتارم “نقدی” بود بر “نقد” یکی دیگر از دوستان عزیز در مجله دنیای بازی، و قصدم این بود که در تاپیک “دنیای بازی شماره ۱۱۴ منتشر شد” درج کرده که موفق نشدم و اگر می دانستم مورد لطف آن حکیم عزیز قرار گرفته و در صفحه اول سایت قرار می گیرد بدون تردید زحمت بیشتری برایش کشیده و آبرومندانه تر و کاملتر ارائه میدادم. بنابراین نبود عکس را بر من ببخشای!
   امیدوارم پایان بازی چرخ دنده های جنگ/GOW مورد پسندت قرار گرفته باشد و از آن لذت برده باشی. این کلیف بی! این کلیف بی!! … این کلیف بی نقص!!! کارش درسته….

   با تشکر از همه دوستان عزیزم!
   و به قول بهنام عزیز : همیشه شاد و همیشه خوش باشید

   ۰ ۰
 16. gamelancer گفت:

  دوست عزیز سعی کنید موقع نوشتن کمتر از کلمات و جمله بندی های پیچیده استفاده کنید. استفاده از این نوع سبک نوشتاری باعث می شه مخاطب هم از خوندن مطلب گریزان بشه و هم شما نتونید اونجوری که می خواید منظورتون رو به خواننده منتقل بکنید.ضمنا تا جایی که یادمه تنها نوع دشمن هایی که به طرف شما هجوم می آوردند موتانت هایی بودند که معمولا با سلاح سرد حمله ور می شدند سلاح سرد هم سلاحیه که برای استفاده ازش باید حمله کرد! ایرادی به هوش مصنوعی وارد نشده. باز هم ممنون از نقد خوبتون.

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!

   Gamelancer عزیز! (آقای ر.ق به عشق تو و دوستانم مطلب زیر را ارائه می دهم) امیدوارم درست فهمیده و شما را اشتباه نگرفته باشم که در اینصورت مرا ببخشید.
   بخشی از حملات انجام شده از طرف دشمنان همانیست که شما فرمودید. و آنها هم بخوبی از آن استفاده کرده وشرمنده ما نمی شوند. دشمنان متنوع، حملات و واکنشهای متنوعی نیز داشته و دارند. برخی از آنها دور زن و برخی دیگر نزدیک زن بوده و تنوعی را پدید میآورند که تنها در حمله کردن خلاصه نشده و مقاصد خاصی را در خود دارند.
   اگر دقت کرده باشید دشمنان در صورت زخمی شدن یا قطع عضو، بدنبال سرپناه گشته و خود را اینور و آنور می کشند، این تنها یک المان از رفتار دشمنان در بازی بود. حتی در سرپناه گرفتن دشمنان سالم نیز شاهد تنوع هستیم در تغییر مکانها و موارد دیگر.
   اما آن مقاصد خاصی که ذکر کردم، چیست؟ … هوش مصنوعی مبحثی پیچیده و فرح بخش است. و الگورتیمهای پیچیده ای را برای آن میتوان کد نویسی کرد که در سطوح مختلفی اجرا می گردند. هر چه این سطوح و عمق پیش گویی بیشتر و عمیق تر باشد، محاسباتش بیشتر و نتایجش ثمربخش تر است. بنابراین الگوریتمهای پیچیده با کدهای فراوانش نیاز به کامپیوترهای پیشرفته و مجهزتر می باشد. گاهی یک تابع با چند IF/else تو در تو مواجه شده و گاهی ممکن است با کد بهینه ای به چندین دستور العمل کاهش یابد. همانطور که می دانیم هر رشته دستورالعمل/Thread در هر سیکل مورد پردازش پردازنده ها قرار گرفته و بالطبع هر چقدر این رشته ها بیشتر باشد پردازش آنها زمان بیشتر و سخت افزار بیشتری را طلب می کند. بنابراین ذهنتان را به اینجا کشانده و می کشانم که بررسی و حدس رفتار کاراکتر اصلی بازی از دید دشمنان، برای انجام عکس العمل متناسب و شایسته می تواند دستورالعملهای زیادی را برای آن دشمن لیست کرده و به پردازش درآورد. اگر کاراکتر پناه گرفته بود…، اگر در حال شلیک بود…، اگر نارنجک انداخت…، اگر با دست و پا ضربه زد…، اگر به پناهگاه دیگری رفت …، کجای بدن او خارج از پناهگاه قرار دارد(در صورت مختلف بودن نقاط مورد هدف)…، اگر فاصله اش نزدیک بود برای انداختن نارنجک و ….، از چه زاویه ای به او نزدیک شده ….، در صورت نزدیک شدن کاراکتر …، در صورت منهدم شدن پناهگاه و رفتن به جای دیگر…، جا خالی دادن متناسب با نوع حمله کاراکتر…، و …. که در مورد یک بازی اکشن/تیراندازی صدق کرده و درمورد بازی فوتبال که قضیه پیچیده تر است. این افعال دائما باید بررسی و پردازش شده و مورد انجام قرار گیرد.
   همین افعال دائما در مغز بازیباز نیز شکل گرفته و او با قدرت پردازش بالای مغز و حافظه بسیار بزرگ و قدرتمندش که در کاسه سرش و در فضای کوچکی قرار گرفته، در زمانی بسیار بسیار بسیار کم عکس العمل نشان می دهد. بنابراین ممکن است این عکس العملها با تاخیر همراه بوده و نتیجه مطلوبی را در پی نداشته باشد. بعلاوه با مهارتی که توسط بازیباز بدست می آید حرکات و افعال دشمنان کمی ساده تر و گاها ضعیف به نظر میآید. در بازی فیفا اگر دقت کرده باشید در درجات سختی بالا، بارها ممکن است باخته و خشمگین گردیم اما در صورت کسب مهارت براحتی می توانید در آن قهرمان شده و شادمان گردید. می خواهم بگویم هوش مصنوعی بسیاری از بازیها خوب عمل کرده و گاها از ظرافت خاصی بهره می برند. از این موضوع این مطلب را شیره گرفته و میخواهم بدین جا برسم که:
   بنابراین بازیسازان برای رفع این موارد و بهبود وضعیت از ترفندهای خاصی بهره می برند تا عملکرد دشمنان بهتر به نظر آمده و بازی نیز تنوع بیشتری بگیرد. در مبارزات آخر و غولهای قوی هیکل آخر مراحل، اگر دقت کرده باشید دشمنان ریز و درشت دیگری به کمک آنها آمده و بازیباز را با چالش بیشتری روبرو می کنند. این امر باعث پوشیده شدن بعضی ضعفها و بهبود عملکرد مبارزه آخر می گردد. مبارزه آخری که ممکن است آن هوشی مصنوعی که بازیباز انتظار داشته را نداشته و در موضع ضعیفتری قرار گیرد. سیستم زدن ضربات با نشان داده شدن جهت نما نیز بخشی از همین مورد را پوشش می دهد. بعبارت دیگر با زدن دکمه سمت چپ، با مشت به صورت دشمن زده و با زدن دکمه سمت راست با اسلحه او را سوراخ می کنیم و … این گیم پلی، با ایجاد جذابیت و تنوع به بازی، کاری میکند تا برای دشمنان از نوشتن الگوریتمهای پیچیده چشم پوشیده و تنوعی به حرکات آنها داده شود. بعبارات دیگر شما می توانید با مشت و لگد از نزدیک با زدن ضربات خاص با دشمنان درگیر شده، بدون آنکه نیاز به پیاده سازی الگوریتمهای حرکتی و ضربه ای بازی مبارزه خیابانی/Street Fighter باشید!!!
   در نتیجه در بازی شاهد صحنه هایی هستیم که موجودی از پایین با الگوی هوشی و ضربه ای خودش، حمله کرده و موجودی از بالای سر حمله کرده و موجودی از زیر زمین و موجودی بزرگ بعنوان مبارزه آخر با چند ضربه و جادوی خاص و قوی خودش بازیباز را پذیرایی می کنند و در نهایت ابری بر فضای بازی پدید می آید که صاعقه ای در بر دارد که بارانش بازیباز را خیس می کند. بعبارت دیگر توده ای از هوش مصنوعی در قالبهای مختلف اما یکپارچه پدید آمده که از الگوریتمهای گسسسته هوش مصنوعی شکل گرفته و پیوند می خورد. این عسلی!!! (مفهوم عسل) است که می توان از آن کندوی عسل گرفته و شیرینیش را از کل گرفت.

   امید است توانسسته باشم منظور خود را تا حد امکان شفاف بیان کرده و دیدگاهم از منطق بهره برده و مفید واقع گردد حتی یک کم! (حتی برای بازیسازان جوان)
   با تشکر از همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   کلامی آقای حکیمی از چشمه منطق نوشیده است. ضرب المثلها نیز دارای پشتوانه ای منطقی و داستانی غنی هستند. بنابراین منطقی با منطقی دیگر انطباق یافته و مقبول افتد. در هر روی همه ما برای بازتابش بهتر نیاز به صیقلی شدن داریم. امیدوارم…

   با تشکر از حکیمی عزیز و همه دوستان دیگر!

   ۰ ۰
 17. billgates_2012 گفت:

  شایعه: اطلاعات جدید GTA V
  به تازگی یک سری اطلاعات از یک مجله انگلیسی در مورد بازی GTA V به بیرون درز کرده که مهم ترین آن ها به این شرح است: بازی از نهایت قدرت کنسول های Xbox 360 و PS3 استفاده کرده و شهر آن چهار برابر بزرگتر از Liberty City در GTA IV است. میزان NPCها در یک منطقه بیش از ۱۰۰ نفر خواهد بود. این در حالیست که GTA IV تعداد خیلی کم تری از این رقم را داشت. همانند RDR در این بازی حیوانات هم وجود دارند. در بازی، هواپیما و جت هم وجود دارد که اگر بخواهید، می توانید آن ها را به برج ها بزنید! فضاهای داخلی زیادی به بازی اضافه شده اند.

  ماشین ها باک بنزین دارند و اگر بنزین شما تمام شود باید به پمپ بنزین رفته و آن را پر کنید. اگر هم باک شما پر باشد و دشمن به آن شلیک کند، ماشین به هوا خواهد رفت! تلفن همراه، همچنان در بازی وجود دارد. مینی گیم هایی مثل دارت، بولینگ و… در بازی وجود ندارند و بجای آن بسکتبال، باشگاه بدنسازی، مسابقات مچ اندازی و… در بازی وجود دارند. همانند GTA: San Andreas می توانید در بدن و موهای شخصیت خود تغییر ایجاد کنید. می توانید وارد یک ساختمان شوید، در را قفل کنید و با وسایلی مثل کمد، میز و… جلوی در سدی درست کنید.
  —————————————
  البته سایت محترم اسم نشریه رو نگفته اند!!
  همینجوری توی بازی ماشین زیاد منفجر می شد حالا با یک گلوله به بک ماشین می ترکه
  ایتمهای زیادی برای واقعی کردن بازی هست رفتن چسبیدن به باک و پمپ بنزین و …!

  ۰ ۰
 18. marcus_fenix گفت:

  با خسته نباشید به اقا حامد،چند نکته هست که باید متذکر شوم.
  ۱:در مورد این بازی خوب بودن و وسیع بودنش را همه می دانند.ولی به هنگامی که یک بازی خودش را مدعی ثابت می کند به عنوان یک بازی حرفه ای،باید المان های یک بازی عالی را دارا باشد تا در سبک خود به عنوان شاهکار از ان تلقی شود.اتفاقی که برای این بازی و fallout نیافتاد.با اینکه این همه روی ان دو کار شده بود،ولی به عنوان یک بازی حرفه ایhardcore نتیجه مطلوبی نداشت.و امتیازاتی که منابع مختلف به ان دادند پایین بود.
  ۲:هر اسمی را اگر به فارسی ترجمه کنیم،شاید معنی مورد نظر سازندگان،که معنی دقیق کلمه نبوده است را،نتوانیم معنا کنیم.
  ۳:در مورد بتلفیلد کاملا باهات موافقم.این بازی در صورت تقلیدی با چاشنی نو اوری بازی موفقی میشد،نه تقلیده صرف

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام! (با تشکر از marcus_fenix عزیز که نامش یادآور لحظات خوبی بهمراه یکی از کاراکترهای مردانه و خوب در دنیای بازیهاست)

   ۱-بدون شک وسیع بودن یک بازی خوبی را برای آن بازی به ارمغان نمی آورد. در نوشتارم آورده ام ” این بازی همانند محیطش بزرگ و جذاب است” و منظوری که بر روی دوشش گذاشته بودم اینست که این بازی بزرگی و جذابیتی همانند بزرگی محیط و عظمت ساختش دارد که در برگیرنده کل بازیست.
   ۲-بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 در زمان خودش بهترین بازی شناخته شده و جوایز بسیاری را با خود به خانه برد. بدون تردید این بازی و سایر بازیهای سرچشمه، تاثیر فراوانی بر بازیها و فضای آینده اش خواهند گذاشت. بعنوان نمونه، حرکت و شیرجه به اطراف لارا کرافت عزیز در بازی مهاجم مقبره/Tomb Raider تاثیر زیادی در ساخت بازیهای بعدی از لحاظ تنوع حرکتی گذاشته است حتی اگر تقلید کاملی از المانهای دیگر بازی فوق نکرده باشند.
   ۳-بیشتر امتیاز دهی به بازیها سلیقه ای و ذهنی است و در برگیرنده المانهای امتیازدهی متنوعی است(منجمله کیفیت بسته بندی، میزان ارزش بازی نسبت به قیمت فروش – سایت گیم اسپات و سایر سایتها). ممکن است از پنج نقد جمع آوری شده ازطرف منتقدین یک سایت به اعداد ۸/۱۰ و ۷/۱۰ و ۹/۱۰ و ۸/۱۰ و ۷/۱۰ روبرو شده که میانگین آنها می شود: ۷.۸ از ۱۰ امتیاز
   بنابراین وجود یک سیستم کامل و منطقی برای امتیاز دهی می تواند در دقیقتر شدن آن مثمر ثمر واقع گردد.
   ۴-بله! بدون شک وجود المانهای جذاب و عالی می تواند در بالا بردن بازی موثر واقع گردند. این المانها در نظر افراد مختلف ممکن است متفاوت بوده و در نظرشان مهم جلوه گر نماید. اما نظرتان راجب بازی شطرنج چیست؟ این بازی گرافیک فنی و هنری و صدا و دیالوگ و داستان و محیطهای متنوع و اسلحه های گوناگون و عناصر نقش آفرینی/RPG بهمراه ندارد.
   بازی برزخ/Limbo یا بازی بزرگ سیاره کوچک/little Big Planet و یا …. نظرتان چیست؟
   ۵-در مورد اسامی موافقم. ممکن است لپ مطلب را ادا نکند. که این ضعف با کوشش و تحقیق مجلات بازی و نوشتن ترجمه درست نام بازیها در آنها رفع خواهد شد تا جوی بر فراز آسمان دنیای بازیها برقرار گیرد همه گیر و قابل تنفس برای همه!
   اما به ترجمه نام بازیهای زیر دقت کنید که باری را در خود آبستن هستند که گاهی ذکاوت بازیسازانش را می رسانند. حیف است آنها را از دست بدهیم(مقاله ای راجب همین موضوع برای مجله بازینما نوشته بودم در جهت پاسخگویی به سوال سردبیرش):
   Gears of War : به معنی چرخ دنده های جنگی – آیا گیرز آف وار بهتر است؟
   Civilization : به معنی تمدن – آیا سیویلیزیشن بهتر است؟
   Fallout : به معنی گرد و غبار اتمی
   Assassin Creed : به معنی فرقه آدمکشها
   Crysis : به معنی بحران
   Prototype : نمونه اولیه
   BioShock : شوک زیست محیطی
   Amnesia : فراموشی یا ضعف حافظه
   Grim Fandango : رقص ترسناک اسپانیایی
   ۶-پیش بینی این حقیر در تاپیکهای قدیمی در این سایت و سایتهای دیگر درباره بازی میدان نبرد۳/BF3 درست از آب درآمد(فارغ از تعصب ایرانی بودن.) از دیدگاه من این بازی حتی به عنوانهای گذشته بازی ندای وظیفه/COD نیز نتوانسته چنگ اندازد و به احتمال فراوان یک RKO (ضربه تمام کننده رندی اورتون در کشتی کج) از بازی ندای وظیفه/COD خواهد خورد. شاید امتیازی که سایت گیم اسپات به آن داد بدور از سیاست بازی، و منطقی تر بوده باشد. به نظر من منتقدین به آن بازی امتیاز ۹ دادند تا به بازی ندای وظیفه: جنگاوری مدرن ۳/COD:MW3 امتیاز ۱۰ بدهند(طنز). می دانم که مخالفان زیادی برای نظرم وجود دارد. امید است یک نقد خوب در مجلات بازی خصوصا مجله دنیای بازی یا حتی سایت درج شود(در صورت رفع ممنوعیت).
   با تشکر از همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  2. marcus_fenix گفت:

   با تشکر از شما که با حوصله جواب می دهید.تمدن و تا حدودی چرخ دنده های جنگ می توانند بیان کننده ی نام انگلیسی خود باشند.اما در موارد دیگر مثلا فرقه اساسین ها درست است.چون واژه ادمکش نمی تواند بار معنایی که assassin دارد را بیان کند.و ان حماسه ساز کوی دوست:حاج گریم را می گویم،برای ادای احترام به شخص شخیصش هیچ گاه ترجمه نشود به است.

   در بازی هایی که بدان اشارت نمودید مثل شطرنج همان المان های خاصه ان است که ما را ترغیب به بازی کردن می کند.
   در اخر و با وجود عرضه mw3 باید به عرضتان برسانم،bf3 یک ۶۱۹ سخت از mw3 خورد.

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام! (مارکوس عزیز)
   بسیاری از دوستان معنای Civilization/تمدن را نمی دانند.معنای شوک زیست محیطی/ BioShock فضای داستانی بازی را تا حدی معلوم می دارد. یا فراموشی یا ضعف حافظه / Amnesia حالات روحی گنگ و نامعلوم کاراکتر بازی را شرح می دهد. و … از دیدگاه من دانستن معنای لغات انگلیسی مفید و الزامیست. می توانی بدین نتیجه برسی که چرا در زبان پارسی و قوی ما، لغات عربی و فرانسوی و انگلیسی و … وارد شده و جا افتاده است. این بحث و گفتگو را مدتها قبل راجب نژاد “جن یا الف ” در بازیها با دوستان عزیز انجام داده بودیم. بدون تردید در این امر همکاری مجلات بازی و رسانه های دیگر نیز می تواند کمک زیادی بکند.

   شناخت همین المانهای اساسی در بازیهاست که در کنار دانش های مرتبط با بازی می تواند باعث تولید یک بازی خوب و یا بررسی بازی گردد. بازی شطرنج چه دارد که بعد از قرنها هنوز هم سرپا ایستاده است بدون گرافیک بصری، بدون موسیقی دیجیتالی و … ؟

   ۶۱۹ را با RKO ترکیب کنی چی از آب در بیاد!!!
   بازی میدان نبرد۳ /BF3 بسیار سیاسی عمل کرده و آنچه که وعده داده بود را نتوانسته پوشش دهد. متاسفانه بازیهای امروزی ….
   بازی ندای وظیفه/COD آنقدر ها هم تند و دهن سوز نیست و تا حدی آنرا کنترل کرده است. و با طنزی که در آخر بازی عملیات سیاه/Black ops به اجرا در آورده بود نمایش خوبی از خود بجای گذاشته بود!

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 19. captain price گفت:

  دوستان من یه جاش گیر کردم
  اون جایی که میگه همه ی پارت های اون ماشین رو پیدا کن من تا اخرین طبقه پایین میرم همه رو پپیدا میکنم غیر از یه دونه
  اون جا در اخرین طبقه فقط یه در وجود داره که وقتی نزدیکش میشی علامت تعجب میاد
  بقیه هم یه اتاقه که تقریبا خراب شده

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!

   درهایی که علامت تعجب دارند را کاری نداشته باش. محیط را بخوبی کاوش کن. از جداره یکی از دیوارها کپسول گازی را می توانی نشانه بروی تا دیوار فرو ریزد. و در جایی موتور ماشینی به دیوار آویزان است که بخشی از آنرا می توانی بر داری و در اینصورت برق متصل به درب قطع می گردد. روی میزها را خوب بگرد.
   تا همینجا به خاطرم مانده که ممکن است به درد شما بخورد.

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 20. rising گفت:

  ممنون حامد جان

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   ممنون از Rising عزیز!
   امیدوارم در تمامی مراحل زندگی همانند نامت، با پیشرفت روبرو شده و طلوعی بدون غروب داشته باشی! برخاستی بدون برجایی!
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 21. xneon 360 گفت:

  حامد جان خوشحالم که دوباره یکی از کاربران کاردرست دنیای بازی برگشته.فقط چندتا نکته رو متذکر میشم که برای پیشرفت کار خودت فکر کنم بهتر باشه:
  اول از همه اینکه در متن نوشتها دو عنصر ساده نویسی و تلخیص رو رعایت کنن.با برگشت دوباره تو من چشمام باز ضعیف شد :lol:
  در بعضی جاها احساس میکنم در توصیف خیلی از موارد مثال های نادرستی رو بیان میکنی.
  در متن نقدها و نوشته هات فقط و فقط به موضوع و بازی مورد نظر بپرداز
  من از تو انتظار بسیار بسیار بیشتری تا دارم.شما بسیار بزرگ تر و فهمیده تز من هستی ولی به نظرم اصلا کاری جایز و خوبی نیست که برای توصیف بزرگی یک عنوان بخواهیم سایر عنوان ها رو کوچیک کنیم.در مورد نقد ها و نظرات هم بارها گفتم هر نوشته ای نظر شخصی نویسندش هست و نظر مرجع و کلی نیست.شاید از نظر شما یک عنوان ضعیف و تقلیدی باشد و از نظر خیلی ها عالی و ناب باشه.در ضمن بازی عالی و خوب بازیی است که همه فاکتورها و المان های موفقی آمیز رو داشته باشه: مثل گرافیک زیبا و چشم نواز و استفاده از تکنولوژی های روز-موسیقی و صدا گذاری عالی و دقیق-گیم پلی جذاب و روان و در گیر کننده(هر چند از بازی های قبلی نشأت گرفته باشه)-داستان وروایت داستان عالی و زیبا.
  پس اگر بازیی یکی یا برخی از این عوامل رو نداشته باشه قطعا طیفی از گیمرها رو راضی و خشنود نمیکنه.به عنوان مثال شما یک بازی بسیار زیبا ولی با گرافیک وصدا گذاری چمتوسط انجام میدید و بسیار خشنود هستین ولی برخی دیگر به شدت تو ذوقشون میخوره و حمایت نمیکنن یا بلعکس شما یک بازی پیشرفته(از لحاظ تکنولوژی و تکنینک های روز انجام میدید و بسیار لذت میبرید در حالی که گروه مقابلی که طرفدار سایر فاکتورها و المان ها هستن به شدت ناراضی میشوند.پس لطفا نظر شخصی خودتونا نسبت به سایر بازی ها در یک نقد که مربوط به بازی دیگری است اعمال نکنید.هر بازی طرفداران و هواداران خاص خودشا داره و همه باید به سایر نظرات احترام بگذارند.من متحیر هستم که در بازیی شما میتوانید به راحتی با قنداق اسلحه صورت دشمنانتونا پایین بیاورید و در دقیقه ۱۷۵ تا دشمن بکشید!! ولی هیچ کس نمیگه که هوش مصنوعی دشمنان پاینن است ولی در بازی دیگر شما جرات ندارید ۲۰ ثانیه بصورت ایستاده وارد عمل بشید و بارها کشته میشید ولی به پایین بودن هوش مصنوعی متهم میشه(البته قبول دارم ومیپذریم که هر دو ورد ۱۰۰% ایراد هوش مصنوعی دارن ولی باید ایرادات هر دو گفته بشه).در زمینه وجود وسایل نقلیه در بازی ها هم بگم که در برخی بازی های انقدر این مساله (بر خلاف نظر نوبسنده) خوب کار شده که مو تن همگان سیخ میشه واز بازی های تخصصی اون سبک نظیر H.A.W.X یا ACECOMBAT بهتر کار شده و در ضمن رعایت آرمان ها هم شده ولی برخی اونا بد توصیف میکنن.
  در کل از شما انظار خیلی خیلی زیادی دارم.پس لطفا در نقد بازی ریج ۳ دست به تخریب سایر بازی ها نزنید.کما اینکه نویسنده دیگری در نقد بازی کامی در جنگل دست به تخریب ریج ۳ بزند!
  ______________________________
  Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. Summoning گفت:

   ۸-O عجب …
   شما دیگه چرا !
   بهتر نبود اینو تو مجله چاپ میکردی ؟

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   از غلط های املایی و نگارشی بیش ار حدم از همتون پوزش می طلبم :oops:
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  3. saeed mirabi گفت:

   من نمی دونم چه مشکلی با این بتل دارن هی می کوبنش . من خودم هم هاوکس بازی کردم هم ایس کمبات اولا این دوتا بازی مربوط به هواپیما ست کل گیم پلیشون به همین مورد بستگی داره ولی بتل گیم پلیش فقط هواپیما نبوده شما از اون لحظه ای که می خوای اماده تک اف بشید شروع کن توی اون دوتا بازی به همین موارد ساده هم توجه نشده اول فلاپ رو چک میکنی بعد مسلسل بعد موشک بعد فلار. روی اسمان کلا هواپیما های ایرانی فلارشون محدود بود اگه نبود که فکر کنم اون مرحله تا ابد ادامه داشت و تازه اهمیت یک کمک خلبان اینجا مشخص میشه چه وظیفه ای سنگینی داره .هوش مصنوعی : هیچ بازی در این زمینه به تکامل نرسیده ولی از خیلی بازی ها بهتره . در گیریها : بازی مثل کال درگیریها از دو قدمیه یا لوله اسلحه ها تو مخ طرفه ولی توی بتل جنگ رو برات طراحی کرده توی جنگ واقعی اگه ایستاده باشی یک هدف خوب و راحت برای همه هستی ولی توی بتل باید دراز کش بری جلو حتی داخل ساختمونها . به محض اینکه صدای اولین تیرو شنیدی باید سنگر بگیری دراز بکشی موقعیت بررسی کنی اونم با دقت (دیگه خسته شدم اینقدر فن بازی دراوردم ) ۸-O

   ۰ ۰
  4. saeed mirabi گفت:

   لطفا به مطلب :شیوه صحیح درج تصویر در مطالب ارسالی اون انتهاش مراجعه کن (تام کلنسی بازی و جنگل و غیره) بازم از بابت تام کلنسی بازی معذرت می خوام( ولی من یک انسان هستم نه حیوان) مربوط به این جناب سومونینگ

   ۰ ۰
  5. xneon 360 گفت:

   جواب داده شد.از مسئولین مرتبط هم خواسته میشه که به وضعیت این کاربر “Summoning” رسیدگی بشه.لفظ درستی بکار نبردن.همچنین در زمینه اسپم دادن.بنده جای این آقا از شما و تمامی دوستانی که بهشون توهین شده معذرت میخوام.(البته با سخت گیری و فشار نمیشه وضعیت موجود رو بهبود بخشید بلکه خود کاربران باید بخوان سطح موجود رو ارتقا بدند.)
   ______________________________
   Copyright © ۲۰۰۹-۲۰۱۱ MEA Co. All rights reserved :arrow:
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

   ۰ ۰
  6. Alcatraz گفت:

   روزبه این اصلا مقایسه درستی نیست
   این سبک بازیه که تو هر دقیقه ۱۷۵ تا دشمن بکشی مثل این میمونه که بیای نیدفور اسپید بازی کنی بعد بگی یعنی چی که با این سرعت به دیوار خوردم بعد ماشین چیزیش نشد؟اینا به شعور مخاطب توهین کردن و…این سبک بازیه
   تا جایی که من میدونم هوش مصنوعی به معنای سختی نیست یعنی این که رفتار طبیعی از خودشون نشون بدن که تو مدرن رفتارشون خیلی طبیعی تره(مخصوصا تو اخرین درجه سختی تا دو متریشون نمیشه رفت)
   در مورد اون مرحله هم باید بگم من اصلا خوشم نیومد و اگر صدا گزاریش اونقدر خوب و طبیعی نبود ارزش یک بار رفتن رو هم نداشت
   ولی روزبه تو هم داری فن بازی در مییاریا!

   ۰ ۰
  7. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Alcatraz عزیز! به نکته خوبی اشاره کردی.
   درجه سختی بازی از لحاظ مردن زود هنگام یا دیر هنگام یا به هدف نشستن تیر یا به هدف نخوردن تیر یا تعداد دشمنان بیشتر یا کمتر، توسط بازیسازان میتواند دستکاری شود. البته یکسری از بازیها المانهای پیچیده تری نیز در خود جای داده اند. در مجموع امیدوارم توضیحاتم درباره هوش مصنوعی به دوستان دیگر، توانسته باشد کمکی کرده باشد.

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
  8. Hamedgh گفت:

   با سلام! (و با تشکر از ایکس نئون عزیز! که می دانم برای رساندن مقصودش مجبور شده تا سطور زیادی را راقم گردد همانند خودم! – دمت گرم)
   و اما…
   در مثل مناقشه نیست! هست؟ نیست.
   این ضرب المثل پاسخی است در جهت مرهم گذاشتن بر روی ناراحتی شما از مثالهای آورده شده، که برای رساندن مطلب به دیگران ذکر گردیده است. نوشتارت مرا یاد فیلم شوکران ساخته بهروز افخمی انداخت که در آن پرستاران را کمی خاکستری به نمایش در آورده بود. فردای آنروز پرستاران زیادی صدای اعتراض خود را بلند کرده و خواستار توضیح این بی حرمتی(از دیدگاه خودشان) شدند. اما فراموش کرده بودند که هر گردی گردو نیست. اگر پرستاری را فیلم کردند، پرستاران!!! را که فیلم نکردند.
   بی شک بازیها از مراحل مختلفی تشکیل شده و ارکان مختلفی در ساختش شریک هستند. ممکن است بازیی در مرحله پنجم و هفتم و … از جذابیت و ریتم خوبی نسبت به سایر مراحل برخوردار بوده و همچنین در ساخت موسیقی و روایت داستان از سایر ارکان ساخت بازی ضعیفتر عمل نماید(که حتی ممکن است در صورت داشتن گیم پلی قوی محسوس نگردد)، فلذا تعصب داشتن نسبت به بازی نمی تواند آنرا از مهلکه نجات داده و موفقش گرداند.

   در جایی فرموده ای:” در ضمن بازی عالی و خوب بازیی است که همه فاکتورها و المان های موفقی آمیز رو داشته باشه…”
   ///شرح من: به دیدگاهم در پاسخ به marcus_fenix عزیز مراجعه کن، شاید مقبول افتد!

   درجایی فرموده ای:” پس اگر بازیی یکی یا برخی از این عوامل رو نداشته باشه قطعا طیفی از گیمرها رو راضی و خشنود نمیکنه …” /// شرح من: انتخاب بازیها و خوش آمدن از آنها کاملا سلیقه ای بوده و مرتبط با المانها و اجزا گرافیکی و گیم پلی ندارد. بعبارت دیگر بسیاری از بازیبازها سبکی از بازی را پسندیده و در صورت نبود گرافیک هنری بالا، باز هم با آن ارتباط برقرار کرده و لذت می برند. بسیاری دیگر با انتخاب سبک مورد علاقه خود، گرافیک هنری بالا را نیز مد نظر قرار داده و طلب می کنند، بسیاری دیگر از بازیبازان ….
   اما کار منتقدین متفاوت بوده و جمیع نکات را در نظر گرفته و به نقد در می آورند. همین منظر کار آنها را مشکل کرده و جلب نظر تمامی مخاطبانشان را مشکل و غیر ممکن می کند. منتقدین، نقد خود را نوشته و سعی در ارائه درست و کامل آن دارند. بنابراین جلب نظر هواداران یا مخالفان بازی نباید در نقد آنها موثر باشد.

   در جایی فرموده ای:” در مورد نقد ها و نظرات هم بارها گفتم هر نوشته ای نظر شخصی نویسندش هست و نظر مرجع و کلی…” /// شرح من: نقد من نقدی بود بر نقد یکی از دوستان عزیز و گرامی! و نقد شما نقدی بود بر نقد این حقیر! و نقد دیگری نقدیست بر نقد شما …….. تا الی الآباد. بنابراین از این آتش برافروخته گرمایی که نصیب بازیسازان و منتقدین و من و شما و دیگران می شود، در جهت اعتلای یکدیگر و آموختن و درس گرفتن است!!! دیگر زمانه من از این بازی(یا هر اثری) خوشم می آید پس تو نباید نقدش(به تعبیر بعضی از دوستان “توهین”) کنی، گذشته است. حداقل در کشورهای صاحب تکنولوژی و دانش که اینگونه است هر چند که در این سرزمین قواعد بازی!!! فرق می کند.
   نقد اولی متعلق به آن دوست عزیز! نقدی بود بر یک بازی که بدون تردید آن بازی ساخته شده تا بازی شود، تا نقد شود، تا جایزه برنده شود، تا درآمد کسب کند، تا بازخوردهایش برگردانده شود. بازی برای دیگران ساخته می شود. بدون تردید برنده شدن بازی بتمن درسال ۲۰۱۱ و قرار گرفتن سایر بازیها در زیر نامش و برشمردن نقاط و ضعف بازیها برای اعلام نتایج توهینی برای سایر بازیهای ضعیف تر و بازنده نیست.
   منتقد باید بنویسد، باید آنچه را که از نظر دیگران پوشیده مانده و نمی دانند را بیان کرده و دریچه ای بزرگتر را برای سایر مخاطبان پدید آورد. بنابراین اثری را پدید می آورد که می تواند همان اثر نیز نقد گردد. اصلا لذت پدید آوردن یک اثر به چیست؟ به همین دیده شدن، خواند شدن، شنید شدن ، حس شدن، مزه شدن، ….و شدنهای دیگر!
   اگر از هواپیمای جنگی گفتم از سرعت و اوج گرفتنش در جهت رساندن این موضوع بودم که گیم پلی با وسایل نقلیه اکشن تر نمی شود. اوج نمی گیرد و چارچوب خودش را دارد. روند و ریتم بازی از قوانین و اسکلت طراحی بازی جداست.
   اما اگر نظر مرا در مورد بازی میدان نبرد۳/BF3 بطور مجزا بخواهی باید شکستش را در آنچه که ادعا می کرد، فارغ از تعصب و ایرانی گری اعلام کنم. این بازی حتی در داستانش(یادت میآید از دیالوگهای فراوان بازی می گفتند) نیز دارای ضعف بود(بازی خودش را داستانگو معرفی کرد). من تقریبا مطمئنم در طول بازی، آن فیزیک تخریب پذیر بودن محیط رنگ باخته و اثرش را از دست داده بود. مگر در سالهای دور فیزیک تخریب پذیر به کمک بازیهای شاهکار گذشته می آمد؟ آیا محیطی که از تهران طراحی کرده بودند تفاوتی با محیطهای دیگر در بازیهای جنگی داشت؟ و ….
   در مورد هوش مصنوعی نکته ای را که باید خاطر نشان کنم اینست: خط مرگ یا سلامتی بازه ای دارد که براحتی قابل تغییر توسط تیم سازنده می باشد. بعبارت دیگر کاراکتر اصلی را می توانی با دو تا شلیک به هلاکت برسانی یا با ده شلیک به هدف نشسته به هر جای بدنش!
   بنابراین اگر در برابر دشمنان با یک یا دو گلوله کشته شوید که دلیلی بر شهادت شما نیست(استعاره)!!! هوش مصنوعی برای دشمنان گاهی در جهت سبک بازی و خواست سازندگانش و نوع طراحی بازی پیش می رود. همانند بازی سم جدی/Serious Sam که دشمنانش با سرعت و حدت به سمت شما یورش می آورند و هوشی آنچنانی را بروز نمی دهند اما مجموع همان دشمنان با قابلیتهای حمله ای مختلف یک جو هوش مصنوعی بزرگ و متنوعی را پدیدی می آورند و آنرا در معرض بازیباز با آن هوش انسانی فراوانش قرار می دهند. دراینجا سوالی را مطرح می کنم به نظر شما اگر از بازی “سم جدی” مثال زدم در جهت توهین به آن و هوادارانش بود؟؟؟ نه نبود. نیست نگردد.
   در ارتباط با هوش مصنوعی آنچه که به نظرم مفید و درست می آمد را در پاسخ به دوست عزیزم “Gamelancer ” نوشته و امید دارم درست و با دانش همراه باشد.

   انتظار چیست! یعنی همانی که من و شما فهمیدیم و می خواهیم؟ بعبارت دیگر منتقدان خوب دیگر نباید و نمی تواند اشتباه کرده یا در ابراز احساسش از یک بازی دچار ضعف گردند؟ حتی به نقدهای خوب آن دوستان نیز، مخاطبانشان نقدی را وارد کرده اند و بازخوردش را دریافت داشته اند. اگر آنها به عشق من و تو و بازی می نویسند دیگران هم به عشق همینها می نویسند.
   متنی که دیدی نقدی بود بر بعضی از ارکان نقدنویسی یکی از دوستان عزیز! که بدون تردید در همین حد بوده و در حد و اندازه ای یک نقد کامل نبوده و از چارچوب نقد کلی اثر خارج است.

   امید است انتظارت از این حقیر درست و منطقی بوده و در حد و اندازه و قواره من بوده و همان کسی که در پهنه ذهنت طراحی و رنگ آمیزی کردی، باشم!
   با تشکر از همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
 22. saeed mirabi گفت:

  بازی زیبایه از لحاظ گرافیکی و توی در گیریاش ادم یکم کوچولو هیجان زده میکنه .من کلی پول جمع کردم کلی گلوله ساختم یک عالمه وینگ استیک درست کردم و کلی ماشین ار سی …… درست کردم بعد یهو دیدم بازی تموم شد . این همه ابزار درست کردم هیچ استفاده ای نکردم به امید اینکه مثلا یک مرحله خفن با غول خفن داره من همه این ابزارها رو باید یکجا توی اون مرحله خیالی استفاده بکنم اما ذهی خیال باطل(درجه سختش حتی یک ذره چالش برانگیز نبود) با نهایت نا امیدی به این نتیجه رسیدم (مای کامپیوتر باز کنم اون بالا گزینه ان اینیستال بزنم ریج انتخاب کنم برای همیشه پاک بشه بره) زیبا بود ولی خیلی نا امیدم کرد واقعا مستر جان کارمک اصلا بالا سر این بازی بوده یا فقط نقش دکور داشته

  ۰ ۰
 23. spart گفت:

  ریج بازیه خوبی بود ولی
  مشکلات فنیه زیادی داشت که نمریه یه پی سی بازی رو به شدت پائین میاره

  ۰ ۰
 24. این بازی همه چی اش خوب است از محیط ترسناکش(که ادم حتی می ترسد ۱ قدم برداردمثل:بایوشاک.هوای مرده۱.۲ )گرفته تا حس اکشن بودنش(مثل بازی های کال اف دیوتی)به نظر من تنها ایرادش (مثل بازی های بایوشاک و هوا مرده۱.۲ دد ایزلندو…………….)این است که کمک دست ندارد مثلا در لفت۴دید ۳ نفر کمک دست در کنار ما بودند ولی در این بازی فقط خودمون هستیم این اشکالی است که اگر در دیدایزلند بر طرف می شد این بازی را بسار زیبا می کرد داستانش هم مانند داستان فال اوت۳ بسیار زیبا است و اسلحه های گوناگونی مانند کال اف دیوتی در بازی است
  یکی از خوبی های بازی این است که بازی اول شخص است که این باعث ترسناک تر شدن بازی می شود
  با تشکر از جناب حامد که این مطلب را نوشتند ______________________________________________________
  cod team
  winner mw3
  bioshock:infinide

  ۰ ۰
  1. MG.96 گفت:

   bioshock:infinide ؟؟؟؟ !!! ؟! ؟! ؟!؟! !؟! !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

   ۰ ۰
  2. مگه چی گفتم اقای خوش خنده

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام! (با تشکر از احسان صالحین عزیز)
   بله! این امکان بود که همانند بازی گرد و غبار اتمی/Fallout3 افرادی در حین بازی به شما کمک رسانده و از آنها سود برید. اما بدون تردید جان کارمک باهوش و کاردان! به تمامی جوانب اندیشیده و آنرا سنجیده است. تنها مطلبی را که میتوانم در این زمینه بگویم اینست که این فقدان نفر کمکی ضربه محکمی را به بازی نزده و آنرا از جذابیت نینداخته است بلکه می توانست بر جذابیتش اضافه نماید(از دیدگاه من).

   اول شخص بودن بازی، المان محکم و قابل استدلالی برای ترسناک شدن بازی نیست(از دیدگاه من) ایجاد حس دید ناظر کل(آنهم به درستی و با دقت) و استفاده از دوربین بر روی دست با ایجاد تکانهای فراوان و اضطراب زا تاثیر گذار باشد(در بعضی از فیلمهای جهان). بازی فضای مرده/Dead Space سوم شخص بوده اما جو ترسناکی دارد. بسیاری از فیلمها و بازیها، صحنه های ترسناک با حضور موجودات عجیب و ارواح خبیث ندارند اما جو و فضایی را که با داستان و المانهای دیگر ایجاد کرده اند، آنرا ترسناک و اضطراب انگیز می سازند. طریقه به تصویر کشیدن حوادث و سبک روایتش و ایجاد جو غافلگیری، تاثیر زیادی در بالاتر رفتن حس ترسناک شدن دارد. در شیطان مقیم۱ /RE صحنه پریدن سگهای زامبی شده از پنجره به درون هال را یادتان است؟ یا دنبال شدن توسط خدای انتقام/ Nemesis در عنوان سوم از همین بازی؟
   با تشکر از شما و همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
 25. MG.96 گفت:

  بازگشت پر شکوه حامد ق.ت به دی بازی را به همه ی دوستان تبریک می گم! :mrgreen:

  ۰ ۰
  1. MG.96 گفت:

   خوش اومدی آقا !

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   با تشکر از MG96 عزیز! که در میزگردهای قبلی با آقای فرمند نیز حضور داشت. و همیشه به فکر بازیهای این سرزمین هست و خواهد بود. امیدوارم در روزهای آینده خبرهای خوبی از بازیهای این سرزمین توسط شما بشنویم. راستی بنیاد بازیها قرار است دوره های دانشگاهی بازیسازی را راه انداخته و مدرک کارشناسی ارشد بدهد. امیدورام ارزش مدرکش واقعا تا همان حد باشد.
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 26. Ezio گفت:

  RAGE بازی قشنگی بود ولی انتظار بیشتری ازش داشتم
  ممنون از شما آقا حامد بخاطر نقد
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Assassin’s Creed: Revelations تاریخ عرضه ۸ روز دیگه (XBOX 360_PS3)

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Ezio عزیز! ممنونم.
   اما اگر منظورت از انتظار مرتبط با داستان بازیست باید بگویم این سبک از بازیها و نوع خاص روایتش، مستلزم گوش دادن و خواندن دیالوگهای فراوان افراد حاضر در بازیست. بنابراین یک روند روایتی خطی و سر راستی را شاهد نیستیم.

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 27. Chrome گفت:

  سلامی دوباره به حامد عزیز
  واقعا ازنقد خوبت که به سبک دایمت سیکرست نوشته بودی خیلی ممنونم و امیدوارم هر چه بیشتر نقد بنویسی
  درضمن نحوه ی جدید دیدگاه گذاری رو به همه تبریک میگم
  ______________________________________
  هفته ی دیگر به استانبول میرسیم

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Chrome عزیز ممنونم. امیدوارم از تو نیز نقدهایی را در روزهای آینده ببینیم. خصوصا از بازی فرقه آدمکشها آنهم مستقیم از استانبول!
   نقدی که اراده دادم کامل نبوده بلکه نقدی بر نقدی دیگر بود.
   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
 28. DeadSpace گفت:

  ممنون حامد جان … Rage بازی قشنگی بود اما بنظرم بیشتر شبیه RedFaction بود

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   جان!!!
   خداوکیلی کجای این بازی شبیه رد فکشنه
   از چه نظر گفتی شبیه اخه
   مثل این ک بگی فورزا و استارکرافت شبیه هم اند

   ۰ ۰
  2. DeadSpace گفت:

   منظورم این نبود که کلآ شبیه RedFaction هست
   اما از نظر محیط بازی مثل کوه هاش و جاده هاش و اینکه مراحل بازی رو باید بری پیش اینو اون ایناش شبیه RedFaction

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   Dead Space عزیز! نام بازیی را بر روی خودت گذاشتی که من عاشقشم. این فضای مرده/ Dead Space واقعا یک فضای مرده است اما معلق کننده بازیبازان! زنده کننده ژانر ترسناک! زنده کننده بازیبازان عاشق!

   بازی Red Faction: Armageddon در سبک اکشن/تیراندازی/اول شخص/آینده نگرانه یا علم گرایانه است (بازی سال ۲۰۱۱) که داستانی خطی تر را دنبال می کند. و فضایی علم محور و عجیب و در عین جالبی را بازسازی می کند. از موتور گرافیکی و بازیسازی قدرتمندی از لحاظ فیزیک و مکانیک بازی سود می برد.من از این بازی لذت بردم. خصوصیت تخریب و بازسازی محیط واقعا عالی و جالب بود و سبک جالب و جدید اسلحه ها!
   بازی Red Faction: Guerrilla در همان سبک بوده اما بخش ماموریت گرفتنش بسیار بیشتر و فعالتر بود. این بازی هم المانهای جالب و منحصر بفردی را در خودش داشت. که به بازی خشم/Rage از این جهت شبیه است.
   از لحاظ محیطی و جاده ای شبیه بهم هستند. اما در بازی خشم/Rage از جزییات و زیبایی کاملتری سود بردیم. هر چند که این المان کافی برای بهتر شدن یک بازی نیست لیکن پیشرفتی چشمگیر در هنر بازیسازی محسوب می گردد.

   با تشکر از شما!

   ۰ ۰
  4. DeadSpace گفت:

   سلام حامد جان
   منم عاشق DeadSpace هستم و منتظر شماره سه شم
   با نظرت کاملآ موافقم منم از Rage خوشم اومد
   ولی شباهتش به RedFaction جالب بود
   من Red Faction: Armageddon رو متآسفانه بازی نکردم

   ۰ ۰
 29. vito scaleta گفت:

  به نظر هیشکی کار ندارم ریج از نظر من شاهکاره حتی اگه بافتهاش دیر لود بشه.

  ۰ ۰
 30. Tural گفت:

  من عاشق این بازیم مخصوصا گرافیکش

  ۰ ۰
 31. deniro گفت:

  ممنون حامد جان در مجموع میتونم بگم که جان کارمک ناامیدم کرد هیچ حرفی برا گفتن این بازی نداره و فقط میشود منتظر دووم۴ بود تا دید کارمک چطور این افتضاح رو میخواهد جبران کند.دنیرو

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   موجب حسی خوب بهمراه تببا سلام!
   سورپرایز دیگری را رقم زدی، دنیروی عزیز!
   چهره و صدای شخص در صورت حضورش یادآور زیباییهای درونیش می گردد. موجب حسی خوب بهمراه تبسمی می گردد. در صورت حضور نداشتنش، اسمش و نوشتارش موجب حسی خوب بهمراه تبسمی می گردد. نام شما نیز همان حس را رنگ آمیزی می نماید.
   خوشحالم که بعد از مدتها دوری، حضور و نوشتار شما با تاپیکی از این حقیر رقم خورد!
   با تشکر از شما و همه دوستان عزیزم!

   ۰ ۰
  2. deniro گفت:

   نوشته هات حامد جان زیبا و کاملا ادبی و قابل احترامه من واقعا دوستشون دارم امیدوارم منبعد که تو سایت هستم درکنار دوستانی مانند شما و فینیکس عزیز و باقی کسانی که سنجیده و پخته نظر میدن بتونیم گامی در جهت نظراتی تخصصی و بدردبخور برداریم و کم کم بریم به سمت منطقی و عادلانه و زیباتر نظر دادن متشکر دنیرو از pc$

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام!

   هدف گیری خوب و درخوری است.

   با تشکر از شما!
   بیاموزید و بیاموزانید.

   ۰ ۰
 32. TASK_FORCE گفت:

  بازی رو بگیرم؟ :?:

  ۰ ۰