توسط سعید زعفرانی در ۲۱ مهر ۱۳۹۰ , ۰۰:۱۳

یک گام جلوتر از ۲۰۱۲

وقتی برای اولین بار نام انقلاب در کنار نام FIFA آمد و از تغییرات آن صحبت شد تقریبا همه مطمئن بودند که این تغییرات به طور خاصی به نفع گیمر ها خواهد بود و قرار است از فیفا یک بازی متفاوت و بسیار کامل بسازند. فیفایی که با وارد شدن به عرصه ی ۲۰۱۱ تقریبا بی عیب و نقص بود و ضعف های بسیار کمی مخصوصا در بحث گیم پلی داشت. از همین جهت، جای پیشرفت بسیار کمی در این سری دیده میشد. اما با وجود موتور پایه ی جدید و استفاده از “فیزیک ریل تایم” تقریبا شکی نبود که این اتفاق خواهد افتاد. پس از عرضه ی دموی بازی، طرفداران از تغییرات انقلابی نگران شدند ولی این نگرانی پس از انتشار بازی اصلی خود به خود برطرف شد. در بازی اصلی بسیاری از ضعف های دمو برطرف شده بود و بازی تقریبا معادل همان چیزی است که طرفداران نیاز داشتند. اگر کمی با دقت به آن نگاه کنیم؛ سری فیفا که تقریبا همه بر این باور بودند که با نسخه ی ۲۰۱۱ به تکامل رسیده است نیازی به پیشرفت و تغییرات بنیادی نداشت. اما چرا این بازی در جاده ی انقلابی قرار گرفت؟ چون سازندگان می خواستند ثابت کنند که همیشه می توان رو به جلو حرکت کرد و پیشرفت داشت. همیشه می توان بهتر این بود و هیچ گاه نقطه ی توقفی وجود ندارد.

حالا فیفا ۱۲ یک گام جلوتر از سال انتشارش است و فقط یک قدم تا نسل بعد فاصله دارد. نسلی که هوش مصنوعی و تکنولوژی برتر حرف اول را می زند.

گوی سبقت

اگر نگاهی کلی به بازی فیفا بیندازیم متوجه پیشرفت در همه ی زمینه های آن می شویم. گرافیک بازی پیشرفت چشمگیری داشته است. نورپردازی بهبود یافته است و دیگر خبری از نورهای از پیش رندر شده نیست. چهره ها بسیار بهتر از قبل کار شده است و … . صداگذاری تغییرات جزئی داشته است. گزارش بازی کامل تر شده و بهبود یافته است. گیم پلی بازی دگرگون شده و دو عامل اصلی “فیزیک ریل تایم” و “دفاع تاکتیکی” آن را به واقعیت شبیه تر کرده است و …

اما همه ی این ها به یک دلیل به وجود آمده اند و  آن هم اصلی است که ظاهرا تنها در سری فیفا و توسط الکترونیک آرتز پیاده می شود. جوهره ای که باعث می شود یک ایده ی ناب، یک نوآوری و یک تغییر جسورانه، شکل گرفته و سپس اجرایی شود. به واقع چنین ریسکی را کمتر استودیویی می پذیرد. اما پس از این مرحله، یک قدم دیگر باقی می ماند و آن هم پیاده کردن ایده و ایجاد تغییر به نحو احسنت است، به طوری که نتیجه بهتر از قبل به دست آید. در واقع در فیفا ۱۲ همه چیز رو به جلو حرکت کرده است و این نتیجه ی عمل “منحصر به فرد” استودیوی سازنده است. شگل گرفتن ایده، جرات پرداخت به آن و ایجاد تغییر و سپس درست پرداختن به آن به نحوی که بهترین نتیجه ی ممکن به دست آید. این گونه است که فیفا ۱۲ گوی سبقت را از رقبا ربوده است و پیشرفتی کلی داشته که بسیار ستودنی است. هر چند اشکالاتی نیز در بازی بوجود آمده است که اگر چه از ارزش آن نمی کاهد اما باعث می شود که فیفا ۱۲ با وجود تغییرات گسترده پیشرفت های زیادی که دارد کامل به نظر نرسد تا هواداران به شماره ی بعدی و رفع مشکلات دل خوش کنند.

سخت!

اگر برای اولین بار به سراغ فیفا ۱۲ رفتید و همه ی توپها از دستتان در رفت و حریف حسابی از خجالتتان در آمد، نگران نشوید. برای عادت کردن به سیستم دفاع جدید بازی باید زمان صرف کنید. پیشنهاد خود سازندگان این بوده است که کسانی که می خواهند از بازی کردن فوتبال سخت لذت ببرند ابتدا بازی را بر روی درجه های سختی متوسط بازی کرده و پس از عادت کردن به سیستم دفاع تاکتیکی که بسیار به واقعیت نزدیک است، درجه های سخت تر را امتحان کنند. این سیستم کم کم کارامدی خود را به شما نشان می دهد. اندکی زمان میبرد که به آن عادت کنید ولی پس از آن دیگر دفاع کردن به یکی از لذت بخش ترین بخش های بازی تبدیل می شود و می توانید در برابر حریفتان قد علم کنید. اما اگر حوصله ی تمرین و تکرار و یافتن قلق این سیستم را ندارید به تنظیمات مربوط به کنترلر رفته و آن را به سیستم دفاع قدیمی تغییر دهید. اما یکی از مشکلاتی که می تواند آزار دهنده ظاهر شود، این است که وقتی دو نفره یا بیشتر بازی می کنید و یکی از شما به دفاع قبلی عادت دارد و دیگری دفاع تاکتیکی را می پسندد، نمی توان تنظیمات دلخواه را برگزید و بالاجبار یکی از طرفین باید به سیستم دفاع غیر تخصصی اش بازی کند.

اما باقی مکانیسم ها و قدرت های گیم پلی بازی تقریبا بدون تغییر مانده اند. نقطه ی قوت این بازی مکانیسم خوب دفاعی و کار تیمی بهبود یافته ی آن است که با هوش مصنوعی تقویت شده تکمیل می شود و فیفا ۱۲ را از بازی دیگری متمایز می کند.

نکته ی دیگری که لازم است به آن اشاره کنم، تحولی است که در بخش Career Mode بازی صورت گرفته است. علاوه بر جزئیات منو و اضافه شدن ابزار کارامد برای پیشبرد اهداف مدیریتی باشگاه و کسب موفقیت، نقل و انتقال بازیکنان تغییر کرده و ضمن این که به جزئیات و مسائل حاشیه ای توجه زیادی می شود، اصل موضوع نیز به واقعیت نزدیک شده و دچار تحول عظیمی گشته است. یکی از تحولات مهم و در خور، بوجود آمدن عامل “روح” است. به این صورت که شما بازیکنی را از تیم منچستر یونایتد خریداری می کنید و آن بازیکن در بازی مقابل منچستر بازی کند، هواداران منچستری او را هو می کنند، وقتی توپ به او می رسد سر و صدا می کنند و اگر گل زد، بازیکن به سمت هواداران تیم قبلی اش رفته و حرکتی شبیه عذرخواهی انجام میدهد. علاوه بر آن، در شیوه ی بازی کردن بازیکن نیز تغییر حاصل می شود و او نسبت به بازی های دیگر، انگیزه ی خاصی داشته و از خود بروز می دهد. در مثالی دیگر، اگر شما بازیکنی را از تیمی بخرید و در بازی اول به او بازی دهید و اتفاقا بازی بسیار خوبی از او شاهد باشید و مثلا هت تریک کند، محبوب هواداران تیمتان می شود و در ادامه ی فصل نیز بسیار با انگیزه و خوب کار می کند و به یکی از بهترین خرید های باشگاه بدل می شود.

گیم پلی این بازی نیز تقریبا کامل و بی نقص است، مگر در مواردی که ظاهرا غفلت سازندگان باعث بوجود آمدنشان شده است. به هر حال مشکلات کوچک، قابل چشم پوشی هستند و امیدواریم که در سال آینده به کلی برطرف شوند. با این حال، این بازی از نظر تکامل و خوش ساختی به فیفا ۱۱ نمی رسد و نقص هایی دارد. پس انتظار نمره ی کامل را نداشته باشید.

گرافیزیک


باگ های دیدنی نشات گرفته از مکانیک پرداخت به فیزیک بازی و بازیکنان به صورت همزمان، اولین چیزی است که از بازی دستگیر شما می شود. ممکن است با این گونه باگ ها و اتفاقات عجیب کمتر روبرو شوید اما برخورد ها علی رغم طبیعی شدن گاهی عجیب به نظر می رسند. درست است که نوع زمین خوردن، واژگون شدن، اثر نیرو و … بر اساس محل وارد شدن نیرو ی اولیه و جهت آن، و ضربه ی وارده محاسبه می شود و از این نظر، حرکات و زمین خوردن ها بسیار طبیعی به نظر میرسد، اما گاهی اوقات نیروی وارده بیش از اندازه محاسبه می شود و یک واژگونی عجیب پردازش شده و برای شما نمایش داده می شود. از طرف دیگر، گاهی نیروهای متعدد از جهات مختلف به بازیکن وارد می شود و همین عامل باعث می شود تا یک حرکت ناهنجار به نمایش درآید. امیدواریم در بازی بعدی این سیستم نوظهور پیشرفت کرده و مشکلات آن برطرف شود و امیدواریم این بهبود احتمالی با همان سرعتی اعمال شود که در مورد دمو و بازی اصلی اعمال شد. کسانی که دموی فیفا ۲۰۱۲ را بازی کرده باشند حتما می دانند که این برخورد های غیر معمول و غیر معقول در آن بسیار بیشتر مشاهده می شد و مقدار زیادی از آن ها برای بازی اصلی رفع و رجوع شد.

بهبود چهره های بازیکنان و تطابق بسیار بیشتر آن به واقعیت نسبت به بازی های سال های قبل که یکی از نیاز های اساسی گرافیک بازی بود نیز نکته ی دیگری است که بیان کردن آن خالی از لطف نبود.

همان طور که گفتم، چهره ها به اصل بسیار نزدیک شده است و دیگر نه تنها تشخیص بازیکن سخت نیست، بلکه انیمیشن چهره ها نیز بسیار طبیعی کار شده است و در هناگم خوشحالی، ناراحتی و فریاد کشیدن و … حس را به خوبی منتقل می کند. پیشرفت حاصله در این زمینه به همین جا ختم نمی شود و امسال EA Sports به جای استفاده از تصویر رندر شده ی بازیکن به عنوان آیکان او در لیست های مختلف بازی، از عکس واقعی آن ها استفاده کرده است.

در مورد بافت ها و نورپردازی، صحبت زیادی نیاز نیست، با این که پیشرفت چشمگیری وجود نداشته است و تقریبا همه چیز همانند سال قبل است، اما ظاهرا اندازه ی تکسچر ها بیشتر شده و در رزولوشن های بالا، بهتر از قبل جواب می دهد. افکت تغییر نور محیط و دگرگونی آب و هوا نیز اضافه شده است. بدین ترتیب، فیفا ۱۲ یکی از کامل ترین و پرجزئیات ترین جلوه های بصری را در اختیار ما می گذارد که تنها مشکلش این است که مربی را کنار زمین نشان نمی دهد!

سوت

یکی از ضعف های همیشگی سری فیفا که اتفاقا در این شماره هم همچنان با آن همراه است، این است که به طور کلی نتوانسته با استفاده ی درست از صداگذاری و تشویق های درست و درمان، جو استادیوم را شبیه سازی کند. پیاده کردن این جو به درستی کار سختی است اما آیا از دست سازنده ی با جرات فیفا بر نمی آید؟ همچنان مشکل قطع شدن ناگهانی تشویق ها در اواسط بازی برای چندین ثانیه با بازی همراه است. البته از طرف دیگر همچنان شاهد ریزه کاری های بازی هستیم. وقتی در آلیانز آرنا به بایرن گل میزنید و ورزشگاه غرق در سکوت می شود، ارزش کار صداگذاری بازی را درک می کنید. و یا وقتی موقع تعویض صدای بلندگوی ورزشگاه را با لهجه ی خاص گوینده که با تیم انتخابی متناسب است را می شنوید به دقت بالای آنان پی میبرید.

در مورد موسیقی بازی، می توان گفت که ترک های انتخابی، مثل همیشه عالی و متناسب است و جای هیچ حرفی را باقی نمی گذارد. همیشه یکی دو تا آهنگ فوق العاده در میان لیست پخش موسیقی بازی وجود دارند که باعث می شوند آدم کل اینترنت را برای دانلود آن ها زیر و رو کند. فیفا ۱۲ هم از این قاعده مستثنا نیست.

شوت

بخش های متعدد و متنوعی از بازی پیشرفت داشته است و شاهد بهبود یافتن بسیاری از المان های موجود در گیم پلی و گرافیک بازی هستیم. در بخش گیم پلی دویدن، دریبل زدن و شوت کردن بهتر شده است. هوش مصنوعی بازی نیز از پیشرفت بی نصیب نمانده و دستخوش تغییرات مثبتی شده است. اما با این وجود همچنان فیفا بازی کردن همراه با دوستان و یا به صورت آنلاین، حس و حال دیگری دارد. یکی از خوبی های فیفا ۱۱ ، وجود بخش LAN Party بود که اجازه میداد کاربرانی که از بازی های کپی استفاده می کنند با استفاده از سرور های گیم رنجر، به آنلاین بازی کردن بپردازند، اما در فیفا ۱۲ این بخش LAN حذف شده است و این یعنی خداحافظ گیم رنجر. بنابر این من نیز نتوانستم آنلاین بازی را تجربه کنم و حتی در منو های آن هم سرک نکشیدم. ولی هنوز هم می توان دوستی را به خانه دعوت کرد و دو نفره بازی کرد.

یار دوازدهم، با همه ی پیشرفت ها و نوآوری هایش، با همه ی عیب ها و باگ های خنده دار فیزیکش و با وجود طرفداران پر و پا قرص PES، هنوز نیامده شروع به درو کردن جوایز کرد و امتیاز های بالایی را از آن خود کرد. هم اکنون نیز در فروشگاه ها یکه تازی می کند. به خصوص این که امسال کوچکترین تفاوتی بین نسخه ی PC و نسخه های کنسولی این بازی وجود ندارد. این بازی زیبا را از دست ندهید. شک نکنید که با این بازی فیفا باز خواهید شد، خواهید ماند و خواهید … .!

امتیازات:

گیم پلی: ۸.۵

گرافیک: ۹.۵

صدگذاری و موسیقی: ۹

ارزش: ۹

نویسنده: سعید زعفرانی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۱۱۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

117 Replies to “فیفا ۱۱+۱ ؛ اوج هنر بازی سازی ورزشی”

 1. xneon 360 گفت:

  سعید جون دست گلت درد نکنه.واقعا منصفانه این به بررسی بخش های مختلف این بازی پرداختی و میتونم به جرات بگم فیفا ۱۲ یکی از بهترین بازی های ورزشی بود که تو چند سال اخیر انجام دادم و بسیار لذت بخش و طبیعی است.البته با اینکه در نسخه کنسولی و پی سی از موتور یکسانی استفاده شده ولی با این وجود ورژن پی سی هنوز از مشکلات خاص خودش رنج میبره . بهرحال امسال هم فیفا تونست به کلی مثل سال های قبل رقیب خودشو کنار بزنه.
  ________________________
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

  ۰ ۰
  1. :دی ، ممنون، البته بگم که همچنان عاشق فیفا ۱۱ هستم و یکمی از این فیزیک ناجور بازی ناراحت :(
   ممنون روزبه جان، همیشه به من لطف داشتی، داری و ایشالا خواهی داشت :mrgreen:

   ۰ ۰
  2. نظرت غلط املایی نداره! کو؟ من نمیبینم!!

   ۰ ۰
  3. xneon 360 گفت:

   عجب ۸-O
   سعید چه کارهایی بلد هستیا.کلا یدونه ای :-D
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

   ۰ ۰
  4. xneon 360 گفت:

   دوستان بتمن و ایس کمبت بصورت کپی عرضه شد :mrgreen:
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

   ۰ ۰
  5. xneon 360 گفت:

   راستی سعید چرا در تمام این عکس ها کیت لباسی فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ رئال قرار گرفته؟
   من این لباس رئال رو خیلی دوست داشتم.ولی سعید خدایی گیم پلی بازی به نظرم بهتر شده نسبت به فیفا ۱۱ چون من خودم به شخصه تهاجمی بازی میکنم و خیلی سریع و برق آسا ضد حمله میزنم در موار تحت فشار و با توجه به دریبل های بهتر و دقیق تر من در این هدفم موفق تر هستم.
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

   ۰ ۰
  6. salasin گفت:

   سعیدجان تو تمام زمینه ها باهات موافقم بجز گرافیک$گرافیکشم بهتر شده ولی نه در اون حدی که تو گفتی$….در ضمن روزبه جان از کجا فهمیدی که فیفا بهتر از pesبوده؟….امیرمسعودبهداد+رئال مادرید فوتبال کلاب

   ۰ ۰
  7. xneon 360 گفت:

   جون pes رو بازی کردم تازه اونم به زبون آلمانی و فرانسوی و بجز ۴ تا دلقک گوشه زمین و ۴تا ارنج پیش فرض ریختن چیز دیگه ای بهش اضاف نشده بود.در ضمن زمانی که شوت سهمگین میزنی اصلا حس سنگینی ضربه القا نمیشه و انگار داری به بادکنک ضربه میزنی.در کل یکم بهتر از پی ای اس ۲۰۱۱ بود ولی هنوز خیلی جا کار داره.
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

   ۰ ۰
  8. reza-360 گفت:

   ایول سعید جان!
   واقعا فیفا ۱۲ چند نسل جلو تر از پی اسه و به واقعیت هم خیلی خیلی نزدیکه!
   واقعا امسال فیفا پی اس رو از میدون رقابت بیرون کرد!
   ________________________________
   COD Team…تنها ۲۶ روز تا وظیفه هشتم

   ۰ ۰
  9. arashgamer گفت:

   سعید….
   عالی بودیه….هه هه خیلی قشنگ ولی گیم پلیش خیلی سخته یعنی آدم دیرمیتونه باهاش ارتباط برقرار بکنه…ولی عالیه…….

   ۰ ۰
  10. reza-360 گفت:

   گیم پلیش سخت نیست؛طبیعیه!
   ________________________________
   COD Team…تنها ۲۶ روز تا وظیفه هشتم

   ۰ ۰
 2. ASTON گفت:

  دمت گرم عال بود

  ۰ ۰
 3. دوستان تیتر نقد رو شما انتخاب کنید، پیشنهاداتون رو در پاسخ به این نظر من بنویسید، فردا قشنگترینش رو انتخاب می کنیم و به کاربر برنده هم “نمونه” جایزه میدیم!
  پس بسم الله!
  تیتر رو چی بذاریم؟ :lol:

  ۰ ۰
  1. frost گفت:

   اسمشو بزار فیفا ۱۲ کلکسیون نوآوری و پیشرفت :-D

   ۰ ۰
  2. xneon 360 گفت:

   تئاتر رویاها در فیفا ۱۲ :mrgreen:
   زمانی که تفکر پا به توپ میشود!!! :lol:
   سعید جون یسری تیترهای دیگه هم تو ذهنم هست ولی میخوام این فرصت طلایی برسه به سایر دوستانی که نمونه نیستن و دوستان از عنوان های من دچار سرطان خنده نشوند :lol:
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:
   رئال مادرید در قلب من :mrgreen:

   ۰ ۰
  3. Ezio گفت:

   تیتر نقد
   یک توپ و ۱۱ برنده

   ۰ ۰
  4. hellboy_gamer گفت:

   با سلام خدمت سعید جان بی تعارف نقد خوبی بود اینقدرخوب که ۱۷ از ۲۰ میشی خسته نباشی عزیز :wink:

   ۰ ۰
  5. reza-360 گفت:

   سعید این تیتر خوبه؟!:
   FIFA 12،رویایی که به واقعیت پیوست!
   چطوره؟!
   ________________________________
   COD Team…تنها ۲۶ روز تا وظیفه هشتم

   ۰ ۰
  6. ASASSINS گفت:

   فیفا۱۲ بهترین وبدترین :mrgreen:

   ۰ ۰
  7. jim-raynor گفت:

   بیا امشب تا صبح fifa 12 بزنیم .
   یعنی من دیگه نمونه شدم !

   ۰ ۰
  8. jim-raynor گفت:

   فیفا ۱۲ برای تو برای من برای نمونه شدن .
   یا
   فیفا ۱۲ آشتی با دریبل (دریب .)

   ۰ ۰
  9. salasin گفت:

   یورش فیفا به سمت کنسولهای نسل بعد$
   فیفا۱۲>>>>pes12
   فیفا گوی سبقت را از رقیبش گرفت$
   حرفه ایها بیایند فیفا۱۲ امد$
   فیفا۱۲ فراتر از حد انتظار$
   فیفا۱۲ تجربه ای برای تمامیه نسلها$
   ………………
   سعیدجان بخدا اشکم دراومد اینها رو گفتم$سخترین کامنت عمرم بود$….امیرمسعودبهداد+رئال مادرید فوتبال کلاب

   ۰ ۰
  10. DMC♥X360 گفت:

   فیفا ۱۲ برای همیشه.

   ————————————————————————–
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت & COD Team

   ۰ ۰
  11. ASASSINS گفت:

   یه سوال گرافیزیک یعنی چی؟ :-?

   ۰ ۰
  12. گرافیزیک تیتر انتخابی من برای اون قسمت از مقاله است و معنای خاصی نداره، تلفیق دو کلمه ی “گرافیک” و “فیزیک” است

   ۰ ۰
  13. از همون وری فانی ها بود

   ۰ ۰
  14. bill gates گفت:

   سعید یه کلمه یاد گرفتی ا…گرافیزیک…گرافیزیک

   ۰ ۰
  15. princeofpersia گفت:

   فیفا۱۲ هر روز بهتر از دیروز
   فیفا ۱۲ لذت سخت
   فیفا ۱۲ نوآوری شکوفایی!کونامی یکم یاد بگیر :lol: :lol:
   فیفا ۱۲ رویای حقیقی

   ۰ ۰
  16. spart 360 گفت:

   اسمشو بزار
   فیفا برایه همیشه !!!
   یا
   فیفا همچنان روبه جلو !!!
   یا
   بازم پیشرفت !!!

   ۰ ۰
  17. joey tempest گفت:

   اسمشو بزار :فیفا نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه
   _______________________________
   cod team winner mw3

   ۰ ۰
  18. Leon S♥K گفت:

   انقلابی دیگر از سوی فیفا!

   ۰ ۰
  19. U G K گفت:

   اسمشو بزار:
   فیفا ۱۱+۱ اوج هنر بازی سازی ورزشی
   ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   محسن از انجمن OS 3 IS GOD

   ۰ ۰
  20. U G K گفت:

   OS:PS

   ۰ ۰
  21. آفرین، فقط لطف کنید قوانین رو تمام و کمال رعایت کنید که “نمونه” بمونید

   ۰ ۰
  22. U G K گفت:

   اقا سعید دستت درد نکه ودر مورد قوانین هم روی چشم . ولی اقا سعید فکر کنم اولین نفری باشم که به این زودی کاربر نمونه شدم . وای بچه ها دارم ازخوشحالی بال درمیارم اصلا فکر نمیکردم که به این زودی کاربرنمونه بشم اقا سعید بازم دستت درد نکنه :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P
   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   محسن از انجمن PS 3 IS GOD

   ۰ ۰
  23. Showstopper گفت:

   ای بابا همین اول کاری رعایت نکردی قوانین رو که…! :-D
   استفاده ی بیش از حد از اسمایلی ها هم خلاف قانون ذکر شده…ولی این یه مورد به خاطر پیروزی مقتدرانتون در نظر گرفته نمیشه…lol :-D
   تبریک :wink:

   ۰ ۰
  24. play گفت:

   بذار:فیفا(٢-١۴)x(۴٪٢)+(١-٧)٪(۴+٣-١)-٣هنر بازی سازی ورزشی :)

   ۰ ۰
 4. frost گفت:

  سعید خان دستت درست واقعا نقد پخته ای بود ایشالا آخرین نقدت نباشه همینجوری ادامه بدی مخصوصا تو این طوفان بازیهایی که داره میاد شما هم طوفانی عمل کنی :wink:

  ۰ ۰
 5. Mclaren گفت:

  ممنون اقا سعید ” ایشالاه بازم از این برررسی ها خواهیم دید ( با توجه به بازی هایی که در راهند )
  ولی در کل فیفا بجر pes رقیب خاص دیگه ای نداره و به نظرم این یکم باعث میشه که رقابتی در سری
  بازی های فوتبال نبینیم ولی EA هم کارشو خوب بلده که این خودش نکته مثبتیه ۸) :wink:

  ۰ ۰
 6. adel_97 گفت:

  خسته نباشی سعید. نقد خیلی خوبی بود. نقدات داره خیلی بهبود پیدا می کنه و میشه تأثیر نقدای منو تو نقدات دید ( اعتماد به نفس رو حال کردی lol )! ایشاالله باز هم به نقدای خوبت ادامه بدی. بازم خسته نباشی.
  Adel_97 از انجمن PC$

  ۰ ۰
  1. دیگه وقتی سر کلاس فیزیک و زمین شناسی نقد بنویسی خوب میشه! :lol:

   ۰ ۰
 7. Mclaren گفت:

  تیتر : ۱۱ بازیکن + ۱ توپ = ۱۲
  روح فوتبال در کالبد فیفا ۱۲
  شبیه سازی که همتا ندارد
  تنها نوآوری های فیفا ۱۳ رقیب فیفا ۱۲ هستند

  ۰ ۰
  1. Mclaren گفت:

   تیتر :
   فیفا ۱۲ و دیگر هیچ
   تحولی در فوتبال مجازی
   فیفا ۱۲ فراتر از یک شبیه سازی یا فراتر از واقعیت
   اعتبار فوتبال در گیم = ۱۲
   فیفا ۱۲ بازی که محدویت ها را نادیده گرفت
   فیفا ۱۲ بازی که قوانین بازی سازی را از نو نوشت
   :wink: 8)

   ۰ ۰
  2. Mclaren گفت:

   اعتبار فوتبال در گیم = فیفا ۱۲
   :oops:

   ۰ ۰
 8. saeed mirabi گفت:

  اقای سعید زعفرانی نقدتون عالی بود و لذت بردم از خواندنش (امیدوارم پرو اولوشن سال دیگه رولوشن کنه)

  ۰ ۰
 9. Makarov گفت:

  فیفا ۱۲ واقعا تغییرات زیادی درش ایجاد شده و عادت کردن به اون زمان می بره. ولی نمی دونم چرا من گیم پلی بی ادعا و کامل فیفا ۱۱ رو بیش تر دوست دارم!
  ————————————————
  COD Team

  ۰ ۰
  1. Makarov گفت:

   یادم رفت درباره نقدت چیزی بگم! عالی نوشتی سعید. :wink:
   ————————————-
   COD Team

   ۰ ۰
  2. ایشالا بزودی شیرینی شما هم می خوریم :wink:

   ۰ ۰
 10. P3rsia King گفت:

  این فیفا دیگه فیفا نیست ! فوتبال واقعی هست ! PES هم منقرض شد :lol: :twisted: ! دلم خنک ! :mrgreen:

  ۰ ۰
 11. Mclaren گفت:

  بازم تیترو چند بیت شعر :
  از فیفا ۲۰۰۲ تا فیفا ۲۰۱۲
  کنسولی خواهم داشت / خواهم زد یک فیفا
  ایا کونامی fifa 12 را در مقابل pes به چالش میکشد ؟
  دور خواهم شد از این سایت عزیز / که در ان هیچکسی نیست که در بیشه فیفا
  فیفا بازان را بیدار کند
  دل اگر فوتبال شناسی همه در رخ فیفا بین / فوتبال را شناختم من به خدا فیفا را

  ۰ ۰
 12. Ezio گفت:

  فیفا فوق العاده ست واقعا بهترین شبیه ساز فوتبال و در این شکی نیست
  امسال هم مثل سال گذشته فیفا pes رو از همه لحاظ چه از نظر امتیاز چه از نظر فروش شکست داد
  تشکر از نقد خوبت سعید خسته نباشی :wink:
  ______________________________________________
  Batman: Arkham City تاریخ عرضه ۵ روز دیگه (XBOX 360_PS3)

  ۰ ۰
 13. man.united گفت:

  فیفا ۱۲ واقعا شاهکاره ولی به نظر من این نقد زیاد نقد خوبی نبود و یه جورایی تکرار مکررات بود و مطلب خاصی نداشت.البته این نظر شخصیه منه و از اونجا که هر فردی میتونه نظر خودش رو اعلام کنه همه باید به نظر بنده احترام بذارن تا وقتی نظری دادن من نیز به نظراتشون احترام بذارم.یه سوال هم درباره بازی دویل می کرای ۴ دارم :یه مرحله گیر کردم که از هر جایی میرم بیرون دوباره برمیگردم همونجا و نمیدونم چیکار باید بکنم مثلا به یه مکانی وارد میشم و موجودات رو میکشم و از اون مکان خارج میشم ولی ۲ باره به همون مکان برمیگردم و راه خروج نداره .اگه کسی بلده به منم بگه…………………………… ۸-O

  ۰ ۰
  1. Leon S♥K گفت:

   همون جا که چهار تا راهه؟باید از بین اون چهار تا راه یا فکر کنم سه تا بود!باید یکیش رو بری که به اون موجودات نرسی یعنی اگه درست انتخاب کنی برمیگردی دوباره جای اولت و دوباره باید یه راه درست انتخاب کنی سه چهار بار که درست بری مرحله رو رد کردی(امیدوارم فهمیده باشی چی گفتم خودم که نفهمیدم)
   -ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ-
   COD Team

   ۰ ۰
 14. Shock Wave گفت:

  عالی بود سعید خان
  تو شهر ما یا حداقل تو کلاس ما هیچ کس فیفا بازی نمیکنه چون اصلا نمیدونن فیفا چیه.
  یه بار dvd شو دادم به دوستم فرداش صدتا فحشم داد و گفت : فقط پسه ۱۱ !؟!؟!
  راستی آقا سعید من هرچی میخوام یه شعر بفرستم نمیره .
  مشکل از منه یا سایت ؟
  مغسی بکو :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
 15. Imrahil گفت:

  من قبلا طرفدار ساکر بودم اما از فیفا یازده کشیده شدم به سمت این سری ، فیفا ۱۲ هم که دیگه ترکونده ، فیزیکش خیلی خوب شده که واقعا لذت بخش کرده بازی رو ، اما خیلی سخته ، من با ناپولی بازی کردم سه تا بازی پشت سر هم باختم ، اصلا نمیشه توپ رو گرفت ، اعصابم خورد شد.

  ۰ ۰
 16. jack kelso گفت:

  تیترو بذار سوراخ شدن pes .
  ____________________________
  COD team

  ۰ ۰
 17. ya3r گفت:

  آقا دست گلت درد نکنه.تقد فوق العاده بود.
  با بابک نمازیان صحبت میکنم که جزو منتقد های نشریه شی!!! :)

  ۰ ۰
 18. mohammad.m گفت:

  نقد خیلی خوب و کاملی بود اقا خسته نباشی :)

  ۰ ۰
 19. ASASSINS گفت:

  من چشم بسته می فهمیدم که فیفا بهتره تاpes….
  ——————————————–
  واو چه نقد باحالی ۸-O خیلی وقت بود ازاین نقد ها نیده بودم :-x ولی ما تا اقا سعید رو داریم غم نداریم :mrgreen:

  ۰ ۰
 20. paleous bazi گفت:

  دستت درد نکنه خیلی قشنگ بود :wink:

  ۰ ۰
 21. R a Z o R گفت:

  اقا سعید دستت درد نکنه نقد خیلی خوبی بود من به شخصه از تیتر های پاراگراف هات خیلی خوشم می اد . در کل نقد خوبی بود ولی یه مشکلی هست . این بازی بازی ای هست که همه می رن می گیرن حتی pes باز ها هم که می گن pes 12 از fifa 12 بهتره هم می رن این بازی رو می گیرن پس نقدش شاید یکم نا موجه باشه .! البته بازم تشکر می کنم !
  از W.o.S

  ۰ ۰
  1. Leon S♥K گفت:

   اونا کپی میخرن تو خارج مردم که پول اضافی ندارن برن دو تاش رو بخرن.
   -ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ-
   COD Team

   ۰ ۰
 22. Only PC گفت:

  ایول فیفا :mrgreen:
  بازم فیفا :mrgreen:
  همه جا فیفا :mrgreen:
  میمیرم واسه فیفا :mrgreen:
  بدون فیفا هرگز ۸)

  ۰ ۰
 23. jim-raynor گفت:

  حقیقتا فیفا خیلی پیش رفت کرده .و تو این نسخه آخرش که دیگه گل کاشت .من با فیفا ۱۲ دوباره به فوتبال (البته مجازیش)علاقه مند شدم.آقا سعید نقد شما هم که واقعا عالی بود ،دمت گرم .
  Morteza.Amiri46@yahoo.com

  ۰ ۰
 24. rising گفت:

  من هنوز بازی رو انجام ندادم ولی در هر صورت ممنون خیلی خوب نوشتی
  فقط فیفا

  ۰ ۰
 25. gordon گفت:

  سعید جان دستت درد نکنه واقعا نقدت عالی بود و بی نقص.خداییش fifa 12 به معنی واقعی کلمه عالی بود و درسته که یکسری مشکلات کوچک داره و به نظر من این مشکلات تقرسبا عادیه چون اگه این مشکلات کوچیک رو نداشته باشه که دیگه یک بازی تمام و کماله و سازنده ها دیگه چه چیز جدیدی تو قسمت های بعد باید اضافه کنند!؟
  ۱-زیبایی های یک فوتبال ناب در فیفا ۱۲
  ۲-ایده های تمام نشدنی یک بازی

  I AM THE VIPER

  ۰ ۰
 26. AR.FEAR گفت:

  نقد کاملی نوشتی ، دستت درد نکنه ، به همه ی جوانب بازی پرداخته بودی و منو به شدت ترغیب کردی که ترم بازی رو نصب کنم .

  ۰ ۰
 27. spart 360 گفت:

  سعید جون دست گلت درد نکنه
  ممنون که زحمت کشیدی و خودت برایه اولین بار یه نقد تو دیبازی نوشتی
  (هر چند تو مدیر کامنت ها هستی نه خبر ها :wink: )
  بچه ها امروز هم forza motorsport 4 رسد دستم عجب بازیه (به محض این که یکم بیشتر بازی کنم اطلاعات کامل مینویسم)
  ولی به همه توصیش میکنم

  ۰ ۰
  1. ؟! اولین بار؟! نه عزیزم

   ۰ ۰
  2. spart 360 گفت:

   بابا شوخی بود

   ۰ ۰
  3. xneon 360 گفت:

   پسر فلگ شدی رفت! ببین فعلا به هیچ عنوان تو لایو نرو که بن شدنت ۱۰۰%. این همه c4eva گفت فورتزا ۴ بازی نکنین!! بخاطر چک های امنیتی جدید.البته اگه آفلاین بازی هیچ مشکلی برات پیش نمیاد.
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

   ۰ ۰
  4. spart 360 گفت:

   آره فلگ شدم !!!
   ولی فورزا رو فعلا افلاین بازی میکنم
   اگرم بخوام مولتی بزنم میرم تو کلوپ با بچه ها سیستم لینک میزنیم
   ولی تو فروزا رو بازی نکردی ؟؟؟؟؟؟
   یا رفتی اورجین خریدی ؟؟؟؟
   :wink:

   ۰ ۰
  5. xneon 360 گفت:

   من دموی فورتزا ۴ را بازی کردم.یکی از دوستانم هم دستگاهش جی تگ هست اونجا هم یکم باهم بازی کردیم.فقط میتونم بگم بمب گرافیک بود :mrgreen:
   ________________________
   انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
   ۱۰ روز تا بهار دوم :arrow:

   ۰ ۰
 28. nexusII گفت:

  واقعا نقد خوبی بود از این جهت که به تمام جزئیات توجه شده بود…کاش گزینه یLEGACY به طور کامل حذف میشد تا با این حس دوگانه ای که نسبت به استفده از دفاع تاکتیکی و کلاسیک فیفا داریم بیشتر کنار میامدیم…امیدوارم زودتر نقد PES رو سایت گذاشته شه

  ۰ ۰
 29. vito scaleta گفت:

  یعنی واقعا شما با این قلمت تو نشریه نمینویسی؟
  ___________
  CoD Team

  ۰ ۰
  1. خیلی هم خوب نیست، فعلا در گیم لند هستیم، ایشالا به زودی !

   ۰ ۰
  2. spart 360 گفت:

   راس میگه
   سعید برو تونشریه بنویش
   (البته اگه وارفته ننویسی و مثل این بنویسی همش رو )

   ۰ ۰
  3. vito scaleta گفت:

   چوبکاری میفرمایید. :wink: ولی نقد کوتاه دوک ناکم توی نشریه خیلی شبیه اون بود که توی گیم لند نوشته بودی!
   کار خودت بود؟
   _____________-
   CoD Team

   ۰ ۰
  4. arashgamer گفت:

   ki nd’i………
   نه دیگه……..

   ۰ ۰
 30. بر خلاف سعید من فک می کنم که این گیم پلی جدید یه اشتباه به تمام معنا بوده
  EA چیزی رو که خراب نشده تعمیر کرده و نتیجه هم گیم پلیی شده که باید تحملش کرد و باهاش راه اومد
  قبلا هم گفتم که اگه این کار رو با هر بازی دیگه میکردن یه شکست کامل میشد
  حقوق بگیران ماکروسافت

  ۰ ۰
  1. Leon S♥K گفت:

   تو دانشگاه تو برو حرفم نزن :lol: (شوخی)

   ۰ ۰
  2. هه
   نه جدا
   ولی عجب Career ای داره!!

   ۰ ۰
  3. spart 360 گفت:

   موافق

   ۰ ۰
 31. prince 360 گفت:

  FIFA12 یه شاهکار دیگه از EA کبیر بود.و خیلی خیلی بهتر از نسخه ی ۱۱ شده
  واقعا اگه ما این EA رو نداشتیم باید چیکار میکردیم ؟!!!!!!!!!!!!!!
  ___________________________________
  COMING SOON EA>>>GAME OF THE YEAR=BATTLEFILED3 :

  ۰ ۰
 32. U G K گفت:

  اقا سعید دستت درد نکنه واقعا نقد کاملی بود.فقط در زمینه گرافیک یکم اغراق شده بود چون واقعا فیفا تو این دو,سه سال اخیر گرافیکش هیچ فرقی نکرده واز PES12 به مراتب پایین هستش. ولی بازم فیفا ۱۲ بهترین بازی شبیه ساز فوتبال هستش. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  محسن از انجمن PS 3 IS GOD
  _________________
  بچه ها کسی خبر داره نمایشگاه تا چند شنبه هستش :?: :?: :?: :?: :?:

  ۰ ۰
  1. reza-360 گفت:

   از پی اس ۲۰۱۲ پایینه؟؟؟!حالت خوبه؟ چی داری میگی؟! حالا کاربر نمونه شدی دلیل نمیشه که کامنت الکی بدی!!!
   همه میدونن گرافیک فیفا خیلی توپه و کلا از پی اس خیلی سر تره!
   اون وقت شما میگی از پی اس پایین تره؟؟؟!
   از اون حرفای خنده دار بودا!!!
   ______________________________
   COD Team…تنها ۲۶ روز تا وظیفه هشتم

   ۰ ۰
  2. U G K گفت:

   اقا شما اصلا pes 12 بازی کردی .من نه از pes طرفداری میکنم ونه طرافدار pes هستم که بیام ازش دفاع کنم الان هم همه اینو میدونن که pes فقط از یک نظر از فیفا سر تر هستش اونم از نظر گرافیک هستش.
   ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   محسن از انجمن PS 3 IS GOD

   ۰ ۰
  3. reza-360 گفت:

   پ ن پ!فقط تو PES رو بازی کردی!!! معلومه که بازی کردم و کاملا معلومه که گرافیک FIFA12 از PES2012 خیلی بهتره!
   ______________________________
   COD Team…تنها ۲۶ روز تا وظیفه هشتم

   ۰ ۰
 33. arashgamer گفت:

  odgd
  خیلی علی بود سعیدیه دستت درد نکندیه…..

  ۰ ۰
 34. عماد گفت:

  چه نفعی برا ما داره ما که فوتبال دوست نداریم و بازی نمیکنیم فقط بسکتبال :lol:

  ۰ ۰
 35. marcus_fenix گفت:

  با تشکر از نقد خوب شما.چند تا نکته هست که باید متذکر شوم.
  مشکل سانتر ها در این شماره تا حد زیادی برطرف شده،)در شماره قبلل باگ بود و بیشتر مواقع می شد گل زد.و البته به طور تخیلی روی سر بازیکن می افتاد(ولی هنوز ضربات finesse یکم از مشکل عدم بالانس مناسب رنج میبره.در شماره قبلی بعضی مواقع گزارشگر از دیالوگ های نا بجا استفاده میکرد که ان هم تا حدودی رفع شده.impact engineچیزی بود که قبل از امدن شماره قبلی از ان سخن گفته میشد ولی در این شماره به طور کامل پیاده شده.که البته به غیر از ویژگی های بسیار خوبش بزرگ ترین ایراد بازی را هم به وجود اورده که ان هم بر خورد بازیکنان و به زمین افتادن مثل اب خوردن ان ها است.چه بازیکنان حامل توپ و چه بازیکنان در حال حرکت.البته روی این بازیکن ها بیشتر. تیتر:اوج لذت از یک بازی سخت. مستطیل سبز را با خود به خانه ببرید.

  ۰ ۰
 36. jang bogo گفت:

  ممنون جامع و کامل
  بازی ای هست که ارزش یه دست دو نفرو رو داشته باشه:دی
  آقا سعید پیام من در مورد MW3رسید ؟؟؟ :?:
  ________________________________
  COD MW3 team نامی که لرزه بر اندام رقیب می اندازد

  ۰ ۰
 37. Chandal گفت:

  فیفا ۱۱+۱ ؛ اوج هنر بازی سازی ورزشی
  خیلی ضایع هست :D

  ۰ ۰
  1. Chandal گفت:

   اشتب نشه!‌منظورم تیتر بود. خود بازی که حرف نداره! ولی من رو legendary خیلی خراب می کنم. ۵ تا ۵ تا میخورم :lol:

   ۰ ۰
 38. mahdi360 گفت:

  بهترین بازی ورزشی fifa12 هست.

  ۰ ۰
 39. aguero گفت:

  حرفه ای ها pes دوست دارن

  ۰ ۰
 40. kenect گفت:

  واقعا مطلب زیبا و پر محتوایی بود-متشکرم! قبل از خوندن این مطلب فکر میکردم فقط و فقط فیفا بازان که میتونن ازش لذت ببرن ولی الان پی بردم که واقعا بی نقصه و……………! من خودم PES بازم اما کاملا قبول دارم که از لحاظ هوش مصنوعی FIFA”” > PES”” رو قورت میده……. :twisted: :twisted: :twisted:

  ۰ ۰
 41. Alcatraz گفت:

  خوب خیلی خوب بود فقط یکم در مورد گرافیک بازی اغراق کرده بودی…در کل عالی بود
  در ضمن دوستان بتمن شهر ارکام،ایس کامبت و فورزا ۴ اومدن

  ۰ ۰
  1. Alcatraz گفت:

   از نظر صورت بازیکن ها گفتم…

   ۰ ۰
 42. dasido گفت:

  بابا چقدر دیگه می خواین از این فیفا تعریف کنین
  باشه قبول کردیم تو روخدا دیگه بیخیال

  ۰ ۰
 43. ببخشید که نظر بی ربط میدم ولی امروز(پنج شنبه)رفتم نمایشگاه رسانه های دیجیتال ساعت ۳ تا ۵ هیچ کس غرفه دنیای بازی نبود چرا؟؟؟
  ———————-
  COD team is a GOOD team :wink:

  ۰ ۰
  1. آقا یه خبر گیم اسپات به ایس کامبت ۵.۵ داده. ۸-O 8-O 8-O
   نمره پایینیه. می خواستم بازیشو بخرم ولی الان نظرم عوض شد.

   ۰ ۰
 44. toxic fighter گفت:

  ممنون سعید خان

  ۰ ۰
 45. gaga گفت:

  انقدر سایتو خودمونیش کردین که اگه یه غریبه بیاد تو باید یاالله بگه.بابا :twisted: :twisted: این جوریشو ندیده بودیم روزنامه به اون معروفی دارین بعد یکی بیاد تو سایتتون از هرچی روزنامه دنیای بازی هست زده میشه بابا یه ذره در مورد بازی نظر بدین تورو خدا

  ۰ ۰
 46. Makarov گفت:

  بچه ها یه پچ اومده که مشکل لگ تو فیفا ۱۲ رو به مقدار قابل توجهی کاهش می ده. خودم هم امتحانش کردم. اگه دی بازی بذاره همین جا لینک دانلودش رو می ذارم. سعید بذارم؟
  ————————————————————–
  COD Team

  ۰ ۰
  1. reza-360 گفت:

   بابا بزار فوقش سعید حذفش میکنه!!!!
   ______________________________
   COD Team…تنها ۲۵ روز تا وظیفه هشتم

   ۰ ۰
  2. spart 360 گفت:

   شما بزار !!
   اخرش سعید حذف میکنه

   ۰ ۰
 47. Saeidaliyari گفت:

  سلام چگونه میشه سیستم دفاع رو به سیستم دفاع فیفا۱۱ برگردوند؟

  ۰ ۰
  1. در قسمت تنظیمات کنترلر، گزینه ی آخر، Defensing رو تغییر بدید

   ۰ ۰
 48. joey tempest گفت:

  از ۱۱۲ نفر که نظر دادند فقط ۳۰ نفر از این مقلاله خوششان امد :?:

  ۰ ۰
 49. sparda گفت:

  پیشنهاد : یه مقایسه بین دو رقیب بازی های فوتبال در امسال هم داشته باشین بد نیست :wink:

  ۰ ۰
 50. jigsaw گفت:

  حالا این لیگ ایران داره؟این همه رای دادیم.من که خود ایرانم پیدا نکردموواقعا منو هاش افتضاحه

  ۰ ۰
 51. ASZ100 گفت:

  عالی بووووووووووووددد :idea: :idea: 8) 8)

  ۰ ۰
 52. mamad گفت:

  man vase ps3 mikhammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

  ۰ ۰