دومین ماموریت: ترس قربانی اکشن

توسط St.Matthew Baker در ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ , ۱۱:۲۵

در این مطلب سعی شده به ترس فراموش شده از سری بازی های Resident evil اشاره شود.
بهتر است قبل از هر صحبتی درباره گیم پلی بازی جدید کمی راجع به مقوله ترس از ابتدا در این سری صحبت کنیم ، ترسی که با انتشار هر نسخه کمرنگ تر می شود.

اولین و بیشترین ترس در این سری مربوط به Resident Evil 1 است که تمام دوست داران ترس را در خود غرق کرد.
در یکی از شهر های امریکا به نام راکون شایعاتی درباره ناپدید شدن ادم ها پخش شد. پلیس محلی گروهی به نام براوو را برای بررسی وضعیت منطقه به محل اعظام کرد که پس از مدت کمی ارتباط با گروه براوو قطع شد و انها نیز ناپدید شدند به همین علت تیم دیگری به نام آلفا به منطقه اعزام شد که گروه براوو را پیدا کند پس از اینکه گروه الفا به منطقه می رسند با یک جسد بسیار مشکوکی مواجه می شوند و پس از چند لحظه ناگهان سگهای وحشی به طرف انها حمله ور می شوند. خلبان هلکوپتر از وحشت زیاد و قبل از بقیه از محل حادثه فرار می کند، بقیه اعضای گروه هم به یک قصر بزرگ پناه می برند.
این بازی (که توسط شینجی میکامی و توکوتو فوجیوارا طراحی شده است و با کمک آکاری کایدا و ماکاتو توموزاوا و ماسامی یوئدا نوشته شد) با فضا سازی و مقدمه بی نظیر خود در حالی که البرت وسکر (شخصیت منفی اصلی سری) با شما و به عنوان همکار حضور دارد و قبل از اینکه حتی صورت یک زامبی را نشان دهند چنان بازیکن را وحشت زده و درگیر می کند که هنوز هم بعد از گذشت ۱۴ سال و با وجود پیشرفت زیاد صنعت بازی سازی کمتر سازنده ای موفق به خلق چنین اثری شده است.
هدف از ساخت این بازی فقط ترسیدن بود و تک تک جزئیات ، زمینه های از پیش تعیین شده ، دوربین ثابت ، نوارهای جوهری کمیاب برای سیو ، هدف گیری دشوار ، کمبود مهمات و حس اکشن کمتر از حس ترس در این نه تنها به حس وحشت ناب این بازی کمک می کرد بلکه این بازی را به فراموش نشدنی ترین و ترسناک ترین بازی از این سری بدل کرد و حتی برخی از صحنه های این بازی به علت ترسناکی شدید از نسخه های انگلیسی ان (نسخه موجود در ایران) حذف شدند.

در نسخه دوم این بازی (که هیدکی کامایا طراح و توسط شون ناشیگاکی و شوساکو یوچیاما و ماسامی یوئدا نوشته شد) با وجود هدف گیری خودکار و قابلیت تیر بی نهایت (در نسخه Dual Shock ) برای اولین بار خورده شدن شخصیت پس از مرگ وی توسط زامبی ها نشان داده شد. این بازی همچنان از دوربین های ثابت استفاده می کرد و با وجود راحت شدن بازی با توجه به هدف گیری خودکار ، بیشتر شدن تعداد نوار های جوهری و افزایش حس اکشن کمی از حس وحشت بازی کم شد ولی همچنان جای ترس در این بازی محفوظ بود.

زمانی که نسخه سوم این بازی توسط کازوهیرو آئویاما تهیه و توسط شینجی میکامی کارگردانی شد، به علت بالا بودن سطح گرافیک و موسیقی و شخصیت پردازی خوب آن به سرعت در دل هواداران جا باز کرد. این بازی بیشتر از اینکه از لحاظ فضاسازی و سبک خاص رزیدنت اویل ترسناک باشد، بیشتر حس دلهره خود را مدیون موجودی به نام NEMESIS بود.
NEMESIS اولین دشمنی بود که از قدرت درک برخوردار بود و با استفاده از هوش خود می توانست اسلحه در دست بگیرد و یا دشمنان را تعقیب کند.

شینجی میکامی خالق بازی که فکر می کرد زمان تولید رزیدنت اویل بر پایه زمینه های از پیش رندر شده و دوربین های ثابت به سر آمده از ساخت بازی جدید خود متفاوت با دیگر نسخه ها و به صورت سوم شخص و البته وفادار به سری خبر داد.
رزیدنت اویل ۴ اولین عنوان این سری بود که نسبت به نسخه های قبل تغییر عمده‌ای ایجاد کرد تغییراتی که امکان اکشن سازی بیشتری را به سازنده می داد.
این بازی به علت توجه به حس ترس و همچین وفادار بودن بی چون و چرا به بازی اصلی عنوانی بسیار موفق از اب در آمد و علاوه بر اینکه تجربه ای جدید از رزیدنت اویل بود، توانست طرفداران بسیار زیادی پیدا کند و فروش بسیار موفقی نیز داشت. چیزی که این بازی را در عین اکشن بودن ترسناک نگه داشته بود، وجود دشمنان سریع تر و بسیار باهوش تر از زامبی ها و همچنین نحوه نشانه گیری و کم تحرک شدن شخصیت اصلی زمان استفاده از اسلحه مانند نسخه های قبل بود که با صدا گذاری و موسیقی بازی و با تجربه بودن کارگردان نسبت به ژانر دلهره ، وحشت را به حد کمال می رساند.
اما در همین بین بودند منتقدین و طرفدارانی که گویا از آینده با خبر بودند و نسبت به تغییر سبک این بازی ناراحت و گله مند شدند.
چرا که با انتشار بازی Resident evil Zero بر پایه دوربین های ثابت به همگان ثابت شد که نه تنها تغییر سبک برای این سری لازم نبود بلکه چیز غیر ضروری بود که حس ترس مختص به رزیندت اویل را از بین می برد.

زمانی که رزیدنت اویل ۵ منتشر شد طرفداران به دو دسته تقسیم شدند، یک طرف کسانی که از نبودن حس ترس و وحشت کافی ناراحت بودند و طرف دیگر دوست داران اکشن حتی در بازی های ترسناکی چون رزیدنت اویل. اکشن این بازی به قدری زیاد و جذاب بود که حتی برخی از طرفداران ناراحت این سری را نیز جذب کرد و این بازی به لطف گرافیک فنی و هنری و صداگذاری کاملا بی نقص و قابلیت دو نفره بازی (که لذت و هیجانی کاملا جدید و متفاوت را به این سری تزریق کرد) و جذابیت بالای ژانر اکشن از لحاظ فروش موفق از اب در امد اما هرگز طرفداران متعصب را راضی نکرد.

حال اگر بازی ای به نام رزیدنت اویل نه به عنوان یک دنباله اصلی و فقط برای اکشن چند نفره و توسط یک استدیو دیگر ساخته شود باید چند نکته را در نظر گرفت.
اگر خود کپکام خبر ساخت این بازی توسط استدیوی Slant Six Game را نمی داد ، هیچ کس باور نمی کرد که این استدیو بر روی یک عنوان از سری بازی های رزیدنت اویل با این شرکت همکاری کند.

این استدیو (که پیش از این در سال ۱۹۵۹ با نام Plymouth شناخته میشد) ساخت بازی های SOCOM Confrontation ، SOCOM: Fireteam Bravo 3 و SOCOM: Tactical Strike را برای کنسول های PSP و PS3 در کارنامه نه‌چندان درخشان خود دارد در سال ۲۰۰۵ میلادی شروع به کار کرد.
همین طور که می دانید SOCOM یک بازی در سبک شبیه‌ساز اکشن است که هیچ شباهتی به سری بازی های رزیدنت اویل ندارد و Operation Raccoon City فقط برای تجربه این کمپانی بر روی ساخت بازی های گروهی به دست انها داده شده است. پس نباید از این بازی انتظار چشاندن طعم ترس به بازیکن را داشت. همچنان که خود سازنده بازی نیز به طور صریح اعلام کرد در ساخت این بازی فقط و فقط به اکشن بازی و حالت گروهی توجه شده و از ترسی که طرفداران قدیمی از این سری انتظار دارند (و حتی میکامی هم در سبک جدید نتوانست ان طور که باید این ترس را القا کند) هیچ بویی احساس نمی شود.
اما این دلیل بر ناامید کننده بودن یا لذت نبردن از این بازی نمی شود بلکه با یک نگاه به نیمه پر لیوان می توان اکشن سریع ، همکاری گروهی ، قدرت های متغیر با نوع شخصیت ، ماد های مختلف و جالب، حس خاطره انگیز سری دوم و سوم ، هجوم زیاد زامبی ها ، تنوع مبارزه با دشمنان متفاوت ، گرافیک خوب و موسیقی همیشه عالی بازی های کپکام را دید که دلایل مهمی برای لذت بردن از این بازی است.

St.Matthew Baker

دیدگاه
۴۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

47 Replies to “دومین ماموریت: ترس قربانی اکشن”

 1. pooriya7 گفت:

  من فکر کنم تغییر جای دوربین در اکشن سوم شخص باعث این گمشدن هویت شد ولی باید از شماره ۴ بازی نباید گذشت که المان ریزنت اویل داشت یه چیزی هم اضافه شده بود.
  Pooriya7
  از انجمن super gamer

  ۰ ۰
  1. pooriya7 گفت:

   شینجی مکامی در بازی جدیدش که با همکار سودا ۵۱ ساخه بود یعنی شادافت دامنت خرید فروش اسلحه و مهمات به سبک شماره ۴ بود.
   Pooriya7
   از انجمن super gamer

   ۰ ۰
  2. بر منکرش لعنت
   ولی یه سوال پوریا
   تو رزیدنت اویل زیرو رو بازی کردی؟

   ۰ ۰
  3. ALUCARD گفت:

   تا وقتی سایه استاد میکامی بالای سر ایت سری موقف بود Resident evi بازی با اصالت بود. :(

   ۰ ۰
 2. reza-360 گفت:

  ممنون.رزیدنت اویل یک بازیه خیلی باحاله. فقط خداککنه که از این به بعد مثل شماره پنجش نشه و واقعا ترسناک باشه :twisted:
  __________________________
  COD Team + PES Killers

  ۰ ۰
 3. DRAKE گفت:

  هر بازی ای که چندنسخه ازش منتشر میشه از حالت و سبکش خارج میشه مهمترین علتش هم تغییر نسله البته re5هم شاهکاری بود واسه خودش بود ۶مین بازی محبوب منه :roll:

  ۰ ۰
 4. hamoon گفت:

  خیلی زحمت کشیدی ممنون

  من به شدت منتظر نسخه ای هستم که قراره بیاد

  هامون ازpc$

  ۰ ۰
 5. mr.zombie گفت:

  درسته که قسمت ۵ این بازی اصلا ترسناک نبود ولی من که عاشقشم و خدا میدونه چند بار تمومش کردم.ولی هیچ امیدی به این جدیده ندارم. :roll: با تشکر از St.Matthew Baker :wink:

  ۰ ۰
 6. Igreg گفت:

  پاراگراف دوم نمیدونم چرا شبیه کتاب دسیسس .ترس فقط سایلنت هیل.البته فقط تا شماره ی چهارش.

  ۰ ۰
  1. والا نمی دونم من اون کتابو هنوز ندیدم و نه خریدم.گر تو گرفتی لطفا برا من پستش کن :wink:
   هه

   ۰ ۰
 7. ernest گفت:

  اینو راست گفتی.باریییییییک

  ۰ ۰
 8. NooBuGaMeR گفت:

  واقعا حرف دل همه ی بازی خورهارو زدی ، بازی آلن ویک همه ی زیباییش به ترسش بود

  ۰ ۰
 9. shahabworks گفت:

  گیم پلی باس سخت باشه و رزیدنت هم ترسناک نباشه انگار داری قارچ خور بازی میکنی.

  ۰ ۰
 10. gordon گفت:

  با تشکر از جناب St.Matthew Baker عزیز.باید بگم که حرف دل خیلی ها رو زدی.خوشبختانه با متاسفانه از ترس و وحشت بازی های رزیدنت اویل در هر بازی کم میشه و عوضش اکشن ها بیشتر!!!یکی نیست به این کپکام بگه که ما یه بازی مثل کانتر بزن و بکش برو جلو نمی خواهیم.ما یه بازی ترسناک مثل رزیدنت اویل ۱ یا ۲ می خواهیم!!!متاسفانه این معظل بزرگ دامن بازی فوق العاده سایلنت هیل رو هم گرفته.ساینت هیل ۴ کجا و Homecoming کجا؟!؟سایلنت هیل ۴ فوق العاده بود و شاید دیگه رو دستش نیاد.رزیدنت اویل ۱ و ۲ هم شاهکار بودند.شاید….

  I AM THE VIPER

  ۰ ۰
  1. اره ولی نمودونم چرا هم به این هم به سایانت جدید خیلی امید وارم

   ۰ ۰
 11. ehsan salehin گفت:

  فقط رزیدنت ابول ۱&2 اول یک خیلی قشنگ یک گوشه وایسادیم و کلی زامبی به طرفمان می ایند بازی ۲ هم مرحله ی مغازه ی تفنگ فروشی عالی است ولی در زمان حای بازی هایی مثل left4dead.the house of the deadو…..این۲بازی را از دل مردم پاک کردن :!:

  ۰ ۰
  1. نه البته احسان اون طوری که تو میگی هم نیست.داستان اویل ۲ خیلی قشنگ بود و موسیقی شم یه محرک خیلی خوب بود من زمانی که لفت فر دد ۲ رو تموم کردم یه بار دیگه این بازی رو نصب کردم

   ۰ ۰
 12. سلام رفقا
  چاکریم
  این دومی بود سومی میره برای بعد از گیمزکام تا اطلاعتی که اونجا از بازی نمایش داده می شه هم تو مطلب قرار بگیره و این سینوس های مخ ما که انگار به نقطه ی تکینگی رسیدن هم ما را بیخیال شن.
  هه
  حقوق بگیران ماکروسافت

  ۰ ۰
  1. DMC-X360 گفت:

   دمت گرم.حتما” اونا رو بنویس تو قسمت بعدی.

   ۰ ۰
 13. به نظر من زامبی ها مشکل دارن من که تا ۴ که داشتم حال میکردم

  ۰ ۰
 14. hypetrak گفت:

  یادش بخیر ps1 و رزیدنت اویل ۲

  ۰ ۰
 15. LORDEBAD گفت:

  من تو ۴ مرحله ی۱ اونجایی که از پنجره میپری بیرون گیر کردم :-D :-D :-D :-D :-D

  ۵ بالحال تره

  ۰ ۰
 16. Vampire گفت:

  کلا فقط از رزیدنت۴ خوشم میاد همینو بس…….. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:

  ۰ ۰
 17. ali گفت:

  MR ZOMBI شما رزدینت اویل ۵ رو تموم کرددی اگه تمامش کردی میشه ID تو بهم بدی کارت دارم

  ۰ ۰
 18. AR.FEAR گفت:

  بعد از فروش خوب سری cod همه رمی آوردند به ساخت اکشن های سریع . من که میگم اگ هبازی خودشونو بسازن خیلی موفقترن . من که RE1 , RE2 رو بازی نکردم اما RE3 هیچ وقت از ذهنم نمیره وهیچ وقت نتونستم تمومش کنم چون اون موقع ۱۲ ۱۳ سال بیشتر نداشتم .

  ۰ ۰
  1. Alcatraz گفت:

   رفیق من تو اون سن کرایسیس ١ رو نرمال تموم کردم البته یه ۵٠٠ بارى مردم ولى خوب موفقیت بزرکى برام بود
   COD TEAM شیفت صبح

   ۰ ۰
 19. xneon 360 گفت:

  کلا رزیدنت همیشه بازیی زیبایی بوده.خیلی وارد جزئیاتش نمیشم.شانس اوردیم شخصیت های بازی رزیدنت دستمال سر ندارن که این دوست گلم هی گیر بده :mrgreen:
  ____________________________
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت
  Brothers to the end

  ۰ ۰
  1. اگه دسمال سر هم داشتن من گیر نمی دادم چون برا کنسول خودم هم می یاد
   ولی در کل حیف شد که دسمال سر ندارن :mrgreen: :mrgreen:

   ۰ ۰
 20. Makarov گفت:

  به نظر من مشکل از زاویه دوربین نیست. مشکل اصلی خود زامبی ها هستن که دیگه حس ترس رو القا نمی کنن. اخه زامبی که تفنگ دستش می گیره و سوار موتور میشه کجاش ترس داره!؟ پیشنهاد می کنم فیلمای “۲۸ روز بعد” و “۲۸ هفته بعد” رو ببینین تا به معنای واقعی کلمه حس ترس از زامبی رو درک کنید.
  ———————–
  CoD Team

  ۰ ۰
  1. Alcatraz گفت:

   من هر دو تا فیلم رو دیدم و به شخصه هیج حسى نداشتم

   ۰ ۰
  2. Alcatraz گفت:

   بهت بیشنهاد میدم برى rec ١ و ٢ رو ببینى…اونجا معنى ترس از زامبى رو میفهمى

   ۰ ۰
 21. Ezio گفت:

  ترسناک ترین زیباترین نسخه بازی evil3 که خداکنه در این نسخه جدید جذابیت دوباره به این بازی برگردد :-P

  ۰ ۰
 22. ILOD گفت:

  واقعا رزیدنت ۳ خیلی باحال بود ودر زمان خودشیه جورایی ترکونده بود بقیهی رزیدنت ایول ها هم عالی بودن بهنظر من حتی قسمت پنجمش هم خوب بود و بعضی ها یه کم کم لطفی میکنن.
  راستی بچه ها یه سوال داشتم میخواستم بدونم یه مرد پیدا میشه معادل اسم بچهای سایت قدیمی رو تو سایت جدید به من بگه؟
  یه سوال دیگه چه بلایی سر انجمن PC$ اومد؟.
  هر کس میخواد معادل اسم بچه ها رو بگه اگه زحمتی نیست پیغام خصوصی برام بزاره اگر هم نه همینطوری بگه.
  دستون دارم خیلی زیاد.
  حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 23. رزیدنت اویل ۳ شاهکار بود
  هیچ بازی رو به اندازه ی این بازی . بازی نکردم(تعداد دفعات تموم کردن بازی) حتی رزیدنت ۱&2
  فقط خدا کنه داستان این نسخه های جدید به نسخه ۲&3 ربط داشته باشه(مخصوصا۳ :-D )
  ترس هم که اصله کاریشه. اینطوری که بوش میاد رزیدنت اویل۶ می خواد واقعا “Resident Evil” بشه
  ————————————————–
  S.T.A.R.S
  Special Tactics And Rescue Squad

  ۰ ۰
 24. joseph گفت:

  الآن این مقاله واقعا تخصصی بود؟!!!!!!!

  ۰ ۰
  1. شما میتونی هرچی دوست داری صداش کنی ! :twisted:
   به نظر خیلی ها این پست خوب و مفید بوده
   در ضمن همیشه اینطور فکر کن که از هیچ چیز که بهتره!
   حداقل ۱کلمه هم به معلوماتت اضافه نشد؟
   ————————————————–
   S.T.A.R.S
   Special Tactics And Rescue Squad

   ۰ ۰
  2. ایول امضا! یادش بخیر یه روزی ما رئیس S.T.A.R.S بودیم

   ۰ ۰
  3. چاکر همه عشق رزیدنت اویل ها
   واقعا یادش بخیر. حیف اینجا جای خاطره تعریف کردن نیست :mrgreen:
   Rofl
   ————————————————–
   S.T.A.R.S
   Special Tactics And Rescue Squad

   ۰ ۰
  4. ممنون بچه ها

   ۰ ۰
 25. jaber گفت:

  من سری سه، چهار و پنج این بازی رو انجام دادم و به نظرم بهترین بازی ای که تا حالا تجربه کردم. سری ۴ و ۵ این بازی واقعا عالیه. مخصوصا سری ۴ که آدم رو پای کامپیوتر میخ کوب میکنه و تا سکته رو نزدی نمیتونی از بازی باهاش دست برداری من که خودم تا ۱ ماه شبا نمیتونستم بخوابم

  ۰ ۰
  1. عجب!
   نظر من کلا برعکس شماست
   ۵ که اصلا به زوره داستانش اون هم چون قضیه جیل آخرای بازی معلوم میشد. بازی رو تموم کردم
   ۴هم از روی بیکاری دفعه ی دوم بازی کردم
   ولی ۳!!!! تا دلت بخواد بازی کردم و هنوز هم که هنوزه تو pc هم دارمش و بعضی اوقات یه سری بهش میزنم
   ۱و۲ هم که بازی نکردی . هیچ!
   درضمن مگه شما قلبت باتری هست که با اویل ۴ سکته میزنی و ۱ماه خوابت نمی بره؟ یه چیز دوستانه بگم>>>> شما اصلا دور و وره Dead Space 2 نرو که خدایی نکرده دیگه نمی تونیم اینجا ببینیم شما رو! :evil:
   ————————————————–
   S.T.A.R.S
   Special Tactics And Rescue Squad

   ۰ ۰
  2. ای گفتی
   واقعا یاد اویل ۳ بخیر
   چه بازی بود چه بازی بود
   من هیچ وقت نمیسیس رو یادم نمیره بهترین غول تو کل سری رزیدنت بود
   چقدر ترس ناک بود
   اِی :(
   ولی امید وارم ترس رفته تو اویل ۶ باز برگرده جیل هم برگرده!
   Jill Valentine اون S.T.A.R.S که میندازی پایین نظرتات خیلی خوبه فقط یکم وقت گیره
   بیا با هم هماهنگ کنیم یه اسم خوب برای یه انجمن از رزیدنت اویل انتخاب کنیم.
   ما هستیم
   ایمیلتو دادی اینم ایمیل من
   ali10.raul@yahoo.com
   بیا به توافق برسیم!
   حیفه بازی به این خوبی انجمن نداشته باشه

   ۰ ۰
  3. من اصلا کل رزیدنت اویل یادم نمیره ولی واقعا نمسیز آخرت باس بود
   واقعا آدم رو می ترسوند مخصوصا اون موقع که از پنجره میپره داخل یا وقتی جلوی در یهو جلوت ظاهر میشه با اون آهنگ به یاد ماندنیش!!!!
   ————————————————–
   انجمن T-Virus
   ————————————————–
   S.T.A.R.S
   Special Tactics And Rescue Squad

   ۰ ۰
 26. hameie Resident Evil ha kheili bahal bood vali man ba 5 ziad hal nakardam vali az 1 yta 4 resh roodas nadasht

  ۰ ۰
 27. میدونی دلم چی میخواد,RE:HD Collection.آخ که اگه بشه چه خوب میشه.البته واسهPC.

  ۰ ۰
 28. vito scaleta گفت:

  یادش بخیر بچه بودم ۶ یا هفت ساله .رزیدنت ۲ رو ذاشتم .اولین بار که گذاشتم که بازی کنم.کات سن اولو که دیدم دسته رو گذاشتم و فرار کردم.ولی الان به زامبی!های رزیدنت ۵ میخندیم.کجایی ای ترس گمشده! :!:

  ۰ ۰