توسط سعید زعفرانی در ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ , ۰۱:۵۵

این روزها بازی های کوچک و بزرگ می آیند و میروند، می آیند و میروند و می آیند و می روند. گاهی برخی از بازی ها در این چرخه ی دوسویه خود را نشان می دهند، پیام خود را می رسانند و اگر کمی، فقط کمی به دل بازیباز بنشینند دیگر رفتنی برایشان در کار نیست، خاطره ساز می شوند و در ذهنتان می مانند. این روزها تعداد محدودی از بازی های کوچک مستقل و آرکید بین خیلی از بازی های بزرگ و پرآوازه گل می کنند و وقتی می آیند دیگر رفتنی در کارشان نیست. بازی هایی که نه از Frostbite استفاده می کنند و نه Motion Scan دارند و نه هایپ های حبابی پشتشان است و بسیاری “و نه” دیگر! عناصری که این بازی ها معمولا از آن ها برای شاهکار شدن و مهمتر از آن ماندگار شدن، استفاده می کنند خیلی ساده است، کم خرج و البته پر مغز. خلاقیت و ابتکار، استفاده از ایده های نو، سادگی و هنر از جمله ی این عناصر اند. یادمان نرود که پورتال چگونه به یک بازی پر آوازه و مشهور تبدیل شد. ایده های ناب همیشه به موفقیت می رسند. بی جهت نیست که سران اپیک به این نتیجه رسیده اند که بازی های کوچک و آرکید های کم هزینه و کم قیمت تهدیدی برای بازی های بزرگ اند!

لیمبو، پر است از خلاقیت و هنرمندی، ایده های ناب و سادگی. رمز موفقیت لیمبو همین ها هستند. در نگاه اول لیمبو یک بازی ساده و خسته کننده است که هیچ چیز جذابی ندارد. اما به واقع این طور که نیست هیچ دقیقا خلاف این هم هست، در واقع لیمبو در همان بدو آشناییش خود را به شما ثابت می کند، کم کم و با رد کردن مراحل و چشیدن طعم خوش لیمبو می فهمید که این بازی چه گوهری دارد. متوجه می شوید که لیمبو یک بازی خاص است. یک بازی زیبا است و هیچ کم و کاستی ندارد.

حس گمشده
اولین چیزی که از لیمبو دستگیر مخاطب می شود، اولین چیزی که توی چشم میزند و توجه شما به آن جلب می شود، سبک هنری دقیق و طراحی فوق العاده ی بازی است. گرافیک هنری بازی حرف ندارد. تقابل تاریکی و روشنایی به خوبی در جای جای بازی نشان داده می شود و این اولین ویژگی خاص لیمبو است. لیمبو در سایه روشن های صفحه ی مات حرکت می کند و در لحظه لحظه ی بازی حس گمشده ای موج میزند. بازی از این جهت که دارای این سبک خاص هنری است، اتمسفر گیرایی دارد. وقتی در بازی غرق شوید می فهمید که همه چیز لیمبو به این سایه روشن های خاص گره خورده است.
پسرک با چشم های سفید و براق خود پشت به نور در فضایی پر از جزئیات و پر از خطرات پیدا و پنهان حرکت می کند و همین حرکت اوست که صحنه های هنری به یادماندنی را خلق می کند.
جزئیات بازی خوب است. در یک پس زمینه ی سفید و پرتوهای پراکنده ی نور که صحنه های بدیعی را خلق می کنند، با حرکت در میان چمنزار، روی سقف هتل و مکان های دیگر که هر کدام جزئیات خود را به خوبی دارند، هر آن چه که توقع دارید ببینید، دیده می شود. هیچ وقت فکر نمی کردم که افتادن در آب و غرق شدن پسرک به این زیبایی نشان داده شود. به واقع بازی از این لحاظ هیچ نقصی ندارد.

نور پردازی در بازی غوغاست! نمی توان از صحنه های فوق العاده زیبایی که به واسطه ی نور و تاریکی به وجود می آیند چشم پوشی کرد.
یکی دیگر از نقاط قوت بازی در ارتباط با جلوه های بصری، فیزیک فوق العاده ی بازی است. فیزیک طبیعی بازی به دنیای آن حیات بخشیده است. در واقع همه چیز با همان دقت و کیفیتی که باید، تخریب پذیر و شکننده اند. علاوه بر آن تمام مبانی فیزیکی حرکت به خوبی در بازی پیاده شده است. به عنوان مثال شکستن و خرد شدن جعبه ی چوبی، سر خوردن و افتادن سنگ و … از سراشیبی و یا حرکت دورانی زنجیر به طرزی باورنکردنی طبیعی جلوه می کند. سقوط و حرکت پسر بچه که بماند! فیزیک بازی عالی است و انکار ناپذیر است.

حسی که بازی به بازیباز القا می کند، تلفیقی از حس تنهایی و ترس همراه با اشتیاق به رسیدن به مقصد است. این حس با نگاه های پسرک، با راه رفتن او، با موانع کشنده ی روبرویش و با سبک هنری خاص گرافیک آن به خوبی منتقل می شود. در بازی هیچ عامل کمک کننده وجود ندارد. شما می بینید که می توان با یک همراه به خوبی فلان مانع را رد کرد، اما پسرک تنهاست، باید به تنهایی از پس آن بر بیاید و باید به تنهایی مانع را رد کند. باید زنده بماند و باید به مقصد برسد و در این راه هیچ کس به او کمک نمی کند. حتی بازی HUD ندارد! هیچ علامت و نشانه ای دیده نمی شود. پسرک تنهای تنهااست و این حس به خوبی به شما منتقل می شود. از طرفی پسرک باید به مقصد برسد، شما می دانید که با رد کردن این مرحله، با حل کردن این معما و پشت سر گذاشتن این خطر، چالش و معمایی دیگر در انتظارتان است. شاید همین عامل مشتاقانه شما را به ادامه دادن و رد کردن مراحل ترغیب می کند ولی اگر هدف پسر بچه را در نظر بگیرید، دنیای لیمبو نظیر یک جهنم تاریک و خاموش است که برای رهایی از آن باید حرکت کرد و باید موانع را پشت سر گذاشت و این جاست که خاصه ی دیگر بازی رونمایی می شود. پس پیش به سوی زندگی … نجات آن که دوستش دارد هدف پسرک است و شما این را درک می کنید، آری پیش به سوی زندگی!

غیرممکن های ممکن
فرض محال که دنیای شگفت انگیز لیمبو واقعی باشد! آیا می شود آدم عاقلی را درون دنیای لیمبو رها کرد و انتظار داشت با دیدن کلید کنترل جاذبه، اهرم چرخاندن صفحه و … جا نخورد؟ بعضی چیزها هستند که به عقل انسان که هیچ، به عقل جن هم نمی رسند. لیمبو پر است از این چیزهای خارق العاده.

یکی از محسّنات لیمبو وجود دنیای فراتر از تصورات ما است. دنیای که در آن هر غیر ممکنی، ممکن می شود. هر سختی آسان می گردد و هر خیالی تبدیل به واقعیت می شود. خلق این دنیای عجیب حرکت هوشنمدانه ای بوده تا به کمک آن، سازنده هر چالشی که دلش می خواهد، هر اتفاقی که به نظرش زیبا می آید و هر جور وصله ی ناجوری که فکرش را بکنید در بازی بگنجاند و سپس به شما بگوید، این عروسک را به حرکت در آور، از موانع رد شو و دخترک را نجات بده!

ایده ی کنترل جاذبه و تغییر آن، به عنوان یک سلاح قدرتمند در دست بازیباز چالش ها و معماهای جالبی را به وجود آورده است. یکی از نو آوری های بازی همین ایده است. کنترل جاذبه معماهای پیچیده و تو در تویی را به وجود می آورد که به راحتی قابل حل است، فقط کافی است بفهمید از کجا شروع کنید. گاهی مجبور هستید جاذبه را وارونه کنید و مسافتی را طی کنید تا روی یک تیغه ی ارّه ی بزرگ نیفتید و تکه پاره نشوید و گاهی مجبورید جعبه ای را چسبیده به سقف هوا (!) حرکت دهید و به جایی برای بالارفتن از آن برسانید و … و برای انجام دادن این کارها فقط چند ثانیه فرصت دارید. برای این که موفق شوید ناگزیر باید چندین و چند بار یک عمل را تکرار کنید. به نظر می رسد داشتن پشتکار برای رد کردن مراحل لیمبو شرطی لازم و ضروری است.


یکی دیگر از ایده های به کار گرفته شده ی بدیع لیمبو، اهرم های چرخش صفحه است. به کمک این اهرم ها می توانید صفحه را به حالت چرخش در آورید و به حرکت خود ادامه دهید. در این حالت ممکن است سنگی که درون گودالی گیر کرده ناگهان با چرخش صفحه از گودال خارج شده و به طرز تهدید آمیزی به سمت پسرک روانه شود. این جاست که سرعت عمل شما به چالش کشیده می شود. باید در لحظه عکس العمل نشان دهید و اگر غفلت کنید باید خود را برای تکرار این بخش آماده کنید. همان طور که گفته شد، سرعت عمل هم از شروط لازم و ضروری است.

البته در جاهای دیگر بازی هم مجبورید تا ذهن خود را باز نگه دارید و چشمانتان را بیش از پیش با دستانتان هماهنگ کنید و به موقع واکنش نشان دهید. وقتی روی “HOTEL” راه می روید و هر لحظه ممکن است برق پسرک را نفله کند، وقتی که روی سطح شیب دار سر می خورید و باید در لحظه بپرید و کلید اکشن را فشار دهید تا صفحه بچرخد و … اگر به موقع عکس العمل نشان ندهید باید دوباره سعی کنید. هر چند دوباره سعی کردن تنها به خاطر عکس العمل نابه هنگام به وجود نمی آید و گاهی برای فهمیدن این که چه کار باید کرد، بارها و بارها پسرک را به کشتن می دهید! بماند که بعد از این که فهمیدید چکار باید کرد، چند باری میسوزید تا یاد بگیرید آن کار را درست و به موقع انجام دهید. برای رد کردن هر یک از مراحل یکی از شرط های لازم و ضروری، چندباره سعی کردن و سوختن های پیاپی است!
با این که نمی شود ایراد درست و حسابی به گیم پلی لیمبو وارد کرد، اما یکی از چیزهایی که مرا آزار می داد، پریدن های بد پسرک از روی فلان جا، روی فلان جای دیگر بود. نمی خواهم به بازی که همه چیزش به اکمله وجود دارد ایراد بنی اسرائیلی بگیرم، اما به عنوان مثال در یکی دو مرحله ای که باید از روی نردبان چرخدار (مثل صندلی چرخدار!؟!) به جای دیگر می پریدیم، با این که بیش از چندین و چند بار تلاش کرده بودم و به موقع هم عمل می کردم اما پسرک به طرز آزار دهنده ای بد می پرید و خلاصه این که روی اعصاب بود، هر چند این اندک اعصاب خردی های لیمبو، به شیرینی حل کردن معمای مرحله می ارزید.


بار دیگر، تنهایی
صداگذاری بازی ممکن است به دلیل این که چیز خاصی ندارد کم فروغ به نظر برسد. اما من به شما اطمینان می دهم که سازنده ای که با این دقت و وسواس بازی را خلق کرده و برای کوچکترین چیز موجود در بازی فیزیک و رفتار خاصی را تعریف کرده است حتما به یاد یکی از اصول مهم بازی سازی یعنی صداگذاری و موسیقی (Sound) بوده است. پس قصوری صورت نگرفته و تنها به خاطر نشان دادن حس تنهایی پسرک است که در طول مراحل فقط صدای پای او، گاهی فقط و گاهی همراه با صدای باران شنیده می شود و موسیقی در کار نیست.
از طرفی صداهای مورد نیاز در بازی شنیده می شوند، مثلا وقتی تیغه ی ارّه جرقه اندازان به جلو و عقب می رود صدای آن شنیده می شود و یا صدای اهرم فلان و کلید فلان و … همه به خوبی در بازی گنجانده شده اند تا حس نکنید که به دنیایی گنگ قدم گذاشته اید.

القای حس تنهایی، از اهداف بازی بوده است و سازنده نیامده با استفاده از موسیقی بیجا تلاش های خود را نابود کند و علاوه بر آن مته ای در ذهن خط خطی شما پس از چند بار سوختن فرو کند.


LIMBO به همین سادگی، به همین خوش مزگی
می توانم بگویم که از میان بازی های شاخ و بزرگ و کوچکی که در تابستان برای اولین بار و یا حتی برای دومین بار بازی کردم، تنها لیمبو بود که مرا به معنای واقعی کلمه سرگرم کرد. لیمبو یک بازی زیبا و بی عیب و نقص بود که از هر نظر توجه مرا به خود جلب کرد و از معدود بازی هایی بود که وقتی مشغول بازی کردن آن بودم، گذر زمان برایم بی معنی بود و حس نمی کردم که تنها همزبانم در اتاق PCـی بی زبانم است! اگر چه به تنهایی پسرک توجه داشتم و برایم دردآور بود.
لیمبو نه فقط یک بازی، بلکه کتابچه ی راهنمای بازیسازی است. کتابچه ای که هر برگش را روق بزنی به رمزی میرسی که وجود هر یک از آن ها به تنهایی در یک بازی تضمینی برای موفقیت آن است. مهم ترینش سادگی است که فقط به این دلیل از آن حرفی به میان نیاوردم که سادگی در نگفتن است. لیمبو خلاقیت دارد، هنر دارد، سادگی دارد، ابتکار دارد … لیمبو هر آن چه باید داشته باشد، دارد.

امتیازات بازی (برای نسخه PC):

گرافیک: ۹ صداگذاری: ۱۰ گیم پلی: ۹ خلاقیت (به جای داستان) : ۹ جذابیت: ۸.۵ امتیاز فنی: ۹.۱ ارزش: ۹

نویسنده: سعید زعفرانی

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۹۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

95 Replies to “LIMBO | فوران خلاقیت از ذهنی تاریک”

 1. xneon 360 گفت:

  سعید جان واقعا دستت درد نکنه.خوب ویژگی های این شاهکارو بیان کردی و من هم با ایکس باکس بازیش کردم و هم دیروز با پی سی ولی متاسفانه به دلیل کمبود وقت هیچ وقت نتونستم خیلی بازیش کنم وهمیشه دنبال این فرصت هستم.
  _______________________
  انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. reza-360 گفت:

   من نمیخوام بگم قشنگ نیست ولی به نظر من یکم حوصله سربره!(نظر شخصیمه و به کسی بر نخوره)
   __________________________
   MW3 Fighters + PES Killers

   ۱ ۰
  2. ali.kav گفت:

   این درسته که عمر pc تموم شده؟ :mrgreen:

   ۰ ۱
 2. xx RaIDeN xx گفت:

  من اینو توی xbox بازی کردم و فقط میتونم اینو بگم شاهکار بود

  امتیاز ۱۰

  ۰ ۰
 3. volta22 گفت:

  سلام دوستان من دیروز این بازیو دانلود کردم ولی نصب که کردم این ارورو میده
  the program cant start because d3dx9is missing from yuor computer
  لطفا راهنماییم کنین

  ۰ ۰
  1. DirectX ورژن جدید رو دانلود و نصب کنید این ارور مربوط با dx هست :wink:

   ۰ ۰
  2. cool-hand گفت:

   میگم این بازی مگه صدا هم داشت ؟ با این وجود ممنون از نقدتون.

   ۰ ۰
  3. بله، صدا در بازی شنیده میشد همون طور که گفتم، فقط دیالوگ و موسیقی متنی وجود نداشت

   ۰ ۰
 4. Johnny Depp گفت:

  ممنون بابت تقد خوبت سعید جان مثل همیشه عالی بود…
  این بازی همانند Braid- Machinarium-World Of Goo -… نشون داد جذابیت و شاهکار شدن نیازمند گرافیک های غول و … نیست ، ولی واقعا طراحی هنری بازی غوغا میکنه! این بازی مبدل شده به مکتب بازیسازان! باید ازش درس بگیرن! حتی بازی دریغ از ۱ مکالمه! ولی سکوت بازی رو خیلی معنادار و غم انگیز میکنه خلاقیت حرف اول و اخر رو میزنه در این بازی! معماهای بازی خیلی بهتر از معماهای درپیت بازی ها ی مدرن امروزیه!

  ۰ ۰
 5. BFG 9000 گفت:

  خارق العاده به معنای واقعی کلمه! هنر ناب که مثلشو تو هیچ کدوم از ژانر های هنری نمیشه پیدا کرد! از مرحله اول تا آخرشو نفهمیدم چطور تموم کردم! مثل یه خواب بود. کجان اون تحلیل گرهای سطحی نگر که میگفتن بازی هنر حساب نمیشه! هنری که بازی کننده رو هم جزئی از هنرش میکنه ولی شریکش نمیکنه.فعلا. . .

  ۰ ۰
 6. hossen گفت:

  من بازیش کردم دچار افسردگی شدم :( :( :(

  ۰ ۰
 7. hypetrak گفت:

  حوصلم نشد بخونم ولی دمت گرم

  ۰ ۰
 8. dmc-X360 گفت:

  دوستان من از بالا عکس چهارم گیر کردم!میشه یکی بگه چطوری باید از دست عنکبوت فرار کنم؟؟خواهش میکنم یکی جواب بده :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

  ۰ ۰
  1. rahyarpaul گفت:

   میرفتی یوتیوپ راحت بودی و فایل تصویریشو میگرفتی ولی اگه منظورت اون HOTE هست باید بپری رو H بعد O بعد فقط حواست باشه که باید تو زمان درستی بپره تا از قبل از اینکه روشن بشن
   بعد طناب میافته پایین و از اون استفاده کن

   ۰ ۰
  2. hossen گفت:

   با حشره کش بکشش :lol:

   ۰ ۰
  3. dmc-X360 گفت:

   نه اونو نمیگم یکی بالا ترش!

   ۰ ۰
  4. rahyarpaul گفت:

   اون که کاری نداره یه ذره برو جلو تا تله اولی آزاد باشه و از بالا سرت رد بشه موقعی که رد میشد برو جلو تا اون یکی تله هم که آزاد شد رد کنی

   ۰ ۰
  5. گذاشتن لینک در کامنت ها خلاف قوانین هست، ویرایش شد

   ۰ ۰
  6. rahyarpaul گفت:

   چرا اخه لینک یوتیوب هست دیگه

   ۰ ۰
  7. لینک لینکه

   ۰ ۰
  8. dmc-X360 گفت:

   نه یکم جلو ترش رو میگم!چطوری باید از دست عنکبوته فرار کنم؟؟اینو بگو که یکم جلو تر ه از این!

   ۰ ۰
  9. rahyarpaul گفت:

   اولش یه چوبه هست هلش بده تو اب برو روش بپر رو سنگه
   بعد برو جلو یه چوب دیگه هست
   منتظر عنکبوت باش موقعی که اومد پاشو گذاشت رو چوب ،چوب بلند شد بپر
   میری جلوتر یه درخت شکسته هست اون رو هل بده بیافته برو از اونم بپر
   میری جلوتر اخرشه یه سنگه هست
   بپر رو چوبی که جلویه سنگه هست
   میشکنه سنگه راه میرفته
   خودت برو پناه بگیر اون زیر سنگه میوفته رو عنکبوت

   ۰ ۰
  10. dmc-X360 گفت:

   با تشکر ولی من چوبی نمیبینم!فکر کنم که کرک داشته باشه! :cry:

   ۰ ۰
 9. Ichimaro Gin گفت:

  ایول بابا سعید جون ..چه کردی . رو نکرده بودی که به این خوبی می تونی نقد بنویسی …..

  نکته جالب اینه که من تازه امشب بازی به دستم رسیده بود و می خواستم بازیش کنم … با خوندن نقد تو باید از فردا بشینم پای سیستم و بازی رو تا آخرش یه سره برم !!!! خوبه ماه رمضان هستش و دقدقه نهار نداریم و میشه تا غرو ب بازی رو انجام داد …البته می زارم برای جمعه که کار هم پیش نیاد ….

  نقد خیلی خوبی بود .. بازم از این کارها بکن…امتیاز دهی رو هم خیلی نزدیک به سایت های روز دنیا انجام دادی که نشون میده توی بازی دقیق هستی …
  مرسی

  ۰ ۰
  1. mostafa133 گفت:

   داداش شما نقد های آقا سعید رو ندیدی.نمونش نقد کرایسیس ۲ که باور کن تو ایران تکه.

   ۰ ۰
 10. heavy rain گفت:

  مرسی از نقد خوبت.البته کاش به نیمچه داستان بازی هم یک اشاره میکرده.به اینکه پسرک هدفش چیه از رد کردن موانع و چرا توی این دنیا گیر افتاده!

  ۰ ۰
  1. هر اشاره ای به داستان میشد، اسپویل بود و از این کار خوشم نمیاد! ولی خب انگیزش نجات خواهرشه دیگه که آخرش هم به طرز ناجوانمردانه ای بازی …. lol اسپویل میشه خو

   ۰ ۰
 11. cloud گفت:

  Limbo یه شاهکار جاودان در تاریخ بازی های کامپیوتریه :wink:

  ۰ ۰
  1. ehsan salehin گفت:

   ما از کجا دانلود کردی :?:

   ۰ ۰
 12. سعید بهترین نقدى که تا حالا نوشتى به نظر من این بود توپ گل کاشتى.به امید این که تمام نقدهات اینجورى باشه.ناصر جوکر از انجمن حقوق بگیران.

  ۰ ۰
 13. Chrome گفت:

  خیلی ممنون
  لیمبو بازی ارکیدی هست که تو عمرم بازی کردم نمیدونم چرا :?:

  ۰ ۰
 14. MeaT_BoY گفت:

  خدا کنه واسه pc پورت شه
  چون ارزش نداره بخاطر این بازی
  برم این کنسول بدرد نخورو بگیرم

  ۰ ۰
  1. CHIFF.B گفت:

   داداش رو پی سی هم اومده من الان دارم رو پی سی بازی میکنم

   ۰ ۰
  2. نقد اتفاقا مال نسخه PC هست!

   ۰ ۰
  3. MeaT_BoY گفت:

   سعید جان نمیدونستم
   میشه از جایی دانلود کرد؟

   ۰ ۰
  4. یه سرچ کوچک با کلید واژه های درست در گوگل بزن حتما پیدا میشه

   ۰ ۰
  5. MeaT_BoY گفت:

   کی نسخه pc اومده؟

   ۰ ۰
  6. ۲ آگوست در Steam عرضه شد و الان خیلی از سایت های داخلی هم برای دانلود گذاشتند

   ۰ ۰
  7. MeaT_BoY گفت:

   مرس دادا :X
   پیدا کردم چقد حجمشم کمه
   مرسیییییییییییییییییییییییییییییی

   ۰ ۰
 15. dooni گفت:

  این بازی برای پی سی پورت شده.تو سایت ………………. با حجم ۷۰ مگابایت برای دانلود هست.

  ۰ ۰
 16. ehsan salehin گفت:

  میشود بگویید چگونه ابن بازی را برای پی سی دانلود کنم :?:

  ۰ ۰
  1. dmc-X360 گفت:

   آری,بروید و درون گوگل بنویسید “دانلود بازی LIMBO”و بعد از دانلود از بازی لذت ببرید.

   ۰ ۰
 17. mostafa133 گفت:

  من که از بازی کردنش لذت بردم.واقعا یه شاهکار بود.

  ۰ ۰
 18. captain price گفت:

  limbo گوگولیه

  ۰ ۰
 19. volta22 گفت:

  سلام داداش من یه جاش گیر کردم اون اولاش یه جا با قایق از رودخونه رد میشم بع یه دیوار بلند میرسه که نمیدونم چطوری بلن بپره لطفا راهنماییم کنین؟؟؟

  ۰ ۰
  1. خب قایق رو بکش سمت دیوار، برو روش بپر!

   ۰ ۰
 20. gers of war گفت:

  من آخر بازی اش هستم . بازیش واقعا فوق العاده است . ولی بین خودمون بازیش خیلی خیلی سخته :lol: :lol: :lol:
  mw3 Fighters

  ۰ ۰
 21. farshid.parvari گفت:

  بچه ها من یه بازی برای xbox گرفتم که ۳ تا بازی arcad توشه
  ۱.trials hd
  limbo.2
  splosion man.3
  حالا یه سوال دارم این بازی ها برام مشکل ایجاد نمیکنه توی لایو آخه تا حالا ۳ تا بازی توی ۱ dvd برای xbox ندیده بودم.

  ۰ ۰
  1. dmc-X360 گفت:

   نه مشکل ایجاد نمیکنه من ۵ تا بازی تو یه dvd برای xbox هم دیدم مشکلی ایجاد نکرده.

   ۰ ۰
  2. بهزاد گفت:

   منم همون triple pack گرفتم نگران نباش مشکلی نداره.

   ۰ ۰
 22. ernest گفت:

  اقای نقد نویس نگفتی این موتور ساختش چیه!نمیدونم چرا هیچ جا ازش چیزی نگفتن؟سیکوریته؟
  راستی یه سوال…
  چرا این قدر این بازی قشنگه؟ :mrgreen:

  ۰ ۰
 23. Leon S.K گفت:

  فقط یه سوال تو نقدت از گرافیک خوب گفتی ولی دادی۹ چه ایرادی توی این گرافیک به این زیبایی دیدی؟

  ۰ ۰
  1. یه سری مشکلات ریز و قابل چشم پوشی بود، البته در نقد اشاره ای نکردم چون نیاز نبود، ولی اگر ۱۰ میدادم به گرافیک بازی یکم بی انصافی بود، هیچ بازی حقش ۱۰ نیست :wink:

   ۰ ۰
 24. بهزاد گفت:

  لیمبو یکی از بهترین بازی های عمرم از نظر طراحی هنری و یکی از افسرده کننده ترین بازی های عمرم هست.(به خاطر طرز کشته شدن پسره)
  ————————–
  MW3 fighter+pes killers

  ۰ ۰
 25. nima marston گفت:

  عالی بود. :-D

  ۰ ۰
 26. rising گفت:

  من تازه بازیشو شروع کردم واقعا عالیه
  محیط بازی فوق العادس
  سعید به نظر من جذابیت: ۸.۵ نباید باشه حقش ۱۰ هستش

  ۰ ۰
 27. چون بازی خاصی هست و همه پسند نیست ۱.۵ نمره ناقابل از جذابیت کم کردم، برای گیمرها جذاب هست اما همه پسند نیست! تازه خیلی هم نمره کم نشده و ۸.۵ هم از نظر من عالیه :wink:

  ۰ ۰
  1. rising گفت:

   آره
   من به خاطر این گفتم ۱۰ چون اولین باری بود که همچین محیطی رو دیدم طراحیش خیلی هنری اگه یه لحظه بازی رو متوقف کنی وبهش نگاه کنی فکر میکنی یه نقاشی جلوت هستش به جز این ایده ها و معما های داخل بازی فوق العاده بودمن فکر نمیکنم کسی از این بازی خوشش نیاد در کل خیلی از این بازی خوشم اومد نقد خیلی خوبی نوشتی ممنون :)

   ۰ ۰
  2. MeaT_BoY گفت:

   من که دموهاشو دیده بودم عاشقش شدم
   من بدجوری بازی های ۲D رو دوست دارم

   ۰ ۰
  3. ehsan salehin گفت:

   ننظورت world of gooاست :?:

   ۰ ۰
 28. AKA Riddler گفت:

  بازی انجام دادم تنها جای بدش اینه که کوچکترین اشتباهی کنی باعث مرگه پسره میشه که واقعا صحنه مرگه پسر اعصاب خورد کنه
  جالب ترین قسمت بازی طراحی معما داخل بازی. طوری طراحیش کردن که جوابش جلو چشماته اما نمیتونی ببینش
  نقدت خیلی خوب بود اما بهگرافیک بازی حداقل باید ۹.۵ میدادی :idea:

  ۰ ۰
 29. Ezio گفت:

  دمت گرم سعید جان نقد بسیار عالی ای بود من این بازی رو خیلی دوست دارم و این نقد هم برام خیلی جذاب بود خسته نباشی :-P :-P

  ۰ ۰
 30. دوستان واقعا لطف دارید شما :wink: ممنون از همه به خاطر این که نقد رو خوندند و ایراداتش رو گفتند :wink:

  ۰ ۰
 31. Makarov گفت:

  منم لیمبو رو امروز بازی کردم. در یک کلام بگم شاهکار بود. بعد از braid، هیچ بازی کم حجمی این قدر منو تحت تاثیر قرار نداده بود. واقعا کیف کردم از این همه نبوغ و خلاقیت و البته هنر. سعید جان نقد تو هم عالی بود.
  ——————————————
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 32. Alex Mason گفت:

  سعید جان نقدت عالی بود و باعث شد برم این بازی دانلود کنم واقعاٌ این بازی تکه
  حالا یه سوال من یه جایی از بازی گیر کردم همون اولاش یه جایی میرسه که یک دریاچه ای هست که از یه قسمتی عمیق میشه بعد یه جعبه هم روی اب هست باید چی کار کنم لطفاٌ کمک کنید( یه خورده بعد از اونجایی که بازی برا بار اول تو معما ها از اون تله ها استفاده میکنه)
  —————————————
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
  1. جعبه رو بکش و به سمت عقب (همونجایی که ازش اومدی) ببر، میرسی به یه درخت، جعبه رو بزار زیر پات و برو بالا، بپر روی شاخه ی روبرویی، بقیش دیگه مشخصه

   ۰ ۰
 33. دارم دانلودش می کنم !
  آقای زعفرانی نقد خوبی بود!
  راستی کسی می دونه چه جوری می شه دسته xbox 360 وصل کرد به pc?

  ۰ ۰
  1. dmc-X360 گفت:

   نمیشه!!از کجا یه همچین چیزی رو شنیدی؟

   ۰ ۰
 34. raminbaharmast گفت:

  بازیه تکیه ولی من روی ۳۶۰ تا جایی بردم ولی گیر کردم

  ۰ ۰
 35. zorro گفت:

  من یه جایی گیر کردم….
  شیشه رو بعد از اون هتل شکستم و اونقدر رفتم جلو تا به یه آسانسور رسیدم.میدونم که باید اون جعبه رو ببرم زیر طناب….ولی وقتی میارم بالا،توی اون سطحه که مثل الاکلنگه گیر میکنه و نمیتونم حرکتش بدم!چیکار کنم؟؟؟؟

  ۰ ۰
 36. mostafa133 گفت:

  بالاخره تموم شد.میتونست بهتر از اینها تموم بشه.خوشبختانه بدون کمک تونستم تمومش کنم.

  ۰ ۰
 37. john.Marston گفت:

  این بازی رو دیسک برای ایکس امده ۳تا بازیه من گرفتم فقط برای لیمبو هنوز بازی نکردم :-|

  ۰ ۰
 38. DMC-X360 گفت:

  آقای زعفرانی میشه یه منبع خوب برای دانلود بازی بهم بگی؟از هرجا که می گیرم یک مشکل رو داره اونم همون جایی که گیر کردم!من اصلا اونجا درختی نمیبینم!شاید اشکال از بازی باشه.حالا میشه به منبع برای دانلود بازی بگین؟

  ۰ ۰
  1. نه متاسفم، آیدی من رو اد کنید تا توضیح بدم بهتون ;)
   s.zafarany@yahoo.com

   ۰ ۰
 39. MohammmaD گفت:

  کالیژن های بازی فوق العاده اس !!! به بالا و پایین رفتن از طناب و نردبون ها دقت کنید !!!

  ۰ ۰
 40. mahdi tt گفت:

  من اونجایی که باید با دستگاه یه چیز تخته مانند رو بالا و پایین برد گیر کردم.لطفا راهنماییم کنید :( :( :cry:

  ۰ ۰
  1. دقیق بگو کجاش گیر کردی :idea:

   ۰ ۰
  2. mahdi tt گفت:

   اونجایی که یک دستگاه پایین و یک دستگاه بالا هست.روی دستگاه ها هم فلش بالا و پایین داره.با زدن فلش بالا تخته بالا و با زدن فلش پایین تخته پایین میاد.

   ۰ ۰
 41. mahdi tt گفت:

  اونجایی که یک دستگاه پایین و یک دستگاه بالا هست.روی دستگاه ها هم فلش بالا و پایین داره.

  ۰ ۰
 42. MohammmaD گفت:

  اونجا که از نردبون میری بالا ؟
  نمی خوای بیشتر تلاش کنی ؟ آخه کیف این بازی به اینه که خودت حل کنی !

  ۰ ۰
 43. miladpunk گفت:

  agha manam injash gir kardam dostan lotf konan rahnamai konan

  ۰ ۰
 44. sadegh4600 گفت:

  سلام من یه جای بازی گیر کردم کسی میتونه راهنمایی کنه لطفا؟
  اونجایی که از آسانسور میای بالا بعد میریی یه اهرم رو جابجا میکنی بعد از بالا یه طناب میاد پایین ولی قدش به طناب نمیرسه اون جعبه رو هم نمیشه آورد گذاشت زیر پاش چون گیر میکنه تو الاکلنگ
  یکی بگه باید چکار کنم

  اینم لینک عکس جایی که گیر کردم

  ۰ ۰
 45. erfan_pro120 گفت:

  سلام دوستان من هم مشکل sadegh4600 و mehdi tt وzorro دارم لطفا یکی در راه خدا کمک کنه!!!!!!!!! :oops: :oops: :oops:

  ۰ ۰
 46. erfan_pro120 گفت:

  سلام من تا یه جایی شو فهمیدم بعد از اینکه جعبه رو میبری بالا باید بزاریش کنار لیفتر و لیفترو بزنی که بره پایین بعدش لیفترو میزنی که بیاد بالا بعد باید زود بپری روی قسمت بالای لیفتر و قبل از اینکه لیفتر تا آخر بیاد بالا بپرین و اون طناب قسمت بالا رو بگیرین.من تا اینجاشو رفتم ولی نمیدونم بعدش باید چیکار کنم. :cry: :cry: :cry:

  ۰ ۰
 47. erfan_pro120 گفت:

  سلام دوستان من بالاخره موفق شدم اون مرحله رو رد کنم بعد از اون رسیدم یه جایی که یه پشه هست که وقتی میرم نزدیکش پرواز میکنه.کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟؟

  ۰ ۰
 48. miladpunk گفت:

  salam agha erfan mishe daghigh tar bgin ta maham btonim brim?baad az inke tanab ro migiri bas chikar konim?
  :?:

  ۰ ۰
 49. sadegh4600 گفت:

  من تونستم ردش کنم
  باید اول اون جعبع رو ببری بالا و بزاری رو الاکلنگ بعد اسانسورو بزنی بره پایین ولی قبل از اینکه شروع به حرکت کنه اهرم اسانسورو بگیری و اسانسورو بکشی رو الاکلنگ اینطوری رد میشه
  برای پشه هم باید یواش حرکت کنی تا برسی نزدیکش بعد یه دفعه بپری و پاشو بگیری خودش میبرت بالا

  ۰ ۰
 50. miladpunk گفت:

  manam tamoomesh kardam
  harki moshkeli dare bporse :-D

  ۰ ۰
 51. erfan_pro120 گفت:

  سلام دوستان کسی اچیومنت آخر بازی رو برا دانلود نداره؟اگه کسی داره بزاره تا دانلود کنیم و به جونش دعا کنیم. :roll:

  ۰ ۰
 52. Armin.Jrpg گفت:

  همرو بکن۱۰!شوخی کردم
  من دارم ولی منیدومن چرا بازی نمیکنم! :lol:

  ۰ ۰
 53. Armin.Jrpg گفت:

  نمیدونم منظورم بود!

  ۰ ۰
 54. پارسا گفت:

  این بازی حد اقل به یاد خیلی ها اورد که گیم یه هنره نه یه صنعت سود ده!

  ۰ ۰