شیوه نامه

شیوه‌نامه‌ی نگارش سایت خبری دنیای بازی

توسط آرش حکیمی در ۲۷ تیر ۱۳۹۰ , ۱۲:۵۵
شیوه نامه

شیوه نامه

شیوه نامه ی نگارش (سایت خبری دنیای بازی)

الف. مقدمه

ب. درست نویسی

۱/ سرهم نویسی و جدا نویسی

۲/ نشانه گذاری

۳/ فعل های «می باشد»، «می نماید»، «می گردد»

۴/ محاوره ای نویسی

——————————————-

 

الف. مقدمه

متنی که پیش رو دارید فقط قسمت اندکی از شیوه نامه ی نگارشی «نشریه ی دنیای بازی» است. مسئولین سایت تصمیم گرفته اند که قسمتی از این شیوه نامه را در اختیار نویسندگان قرار دهند تا بلکه به پیشرفت مطالب سایت به لحاظ نگارشی کمک شود.

هدف از این شیوه نامه قاعده مند کردن

متن ها و یک دست کردن مطالب سایت از لحاظ نگارشی است. داشتن شیوه نامه ی مدون و مکتوب برای یک سایت حرفه ای، ضروری و حیاتی است و با جلوگیری از شلختگی زبانی و نوشتاری در مطالب، مانع از خستگی و کلافگی خواننده می شود.

در حال حاضر هیچ رسم الخط معیاری که مورد توافق همه باشد وجود ندارد و به همین دلیل، نکته ی اصلی برای تعیین بایدها و نبایدهای شیوه ی نگارش پیدا کردن ملاک و معیار مشخصی است که بر اساس آن بتوانیم درستی و نادرستی رسم الخط را تشخیص دهیم. ملاک اساسی در این جا «رسمی و جدی» بودن متن و در عین حال یک دست شدن متون همه ی نویسنده ها است که اصل اساسی برای برای قضاوت درباره ی تمام مسایل مربوط به شیوه ی نگارش خوا

هد بود.

در ادامه ی این شیوه نامه، با توجه به اصول دستوری و نگارشی و با رعایت اصل گفته شده نکته هایی برای درستنویسی و بهترنویسی آورده می شود؛ در هر نکته، اول نمونه های نادرست و درست آورده شده و پس از آن توضیح لازم داده شده است. نمونه ی درست درشت (بولد) شده است.

 

——————————————-

 

ب. درست نویسی

۱/ سرهم نویسی و جدا نویسی:

«در مطالب سایت به هیچ وجه از نیم فاصله استفاده نشود.»

«میروم / می روم»

«بطوریکه / به طوری که»

«آنها / آن ها»

اصل بر یک پارچه سازی است. در دنیای بازی باید از چسباندن و سرهم نویسی کلمه ها پرهیز کرد. تا می توانید سوا بنویسید.

 

۲/ نشانه گذاری:

«من آمدم . / من آمدم.»

«او ( علی ) آمد / او (علی) آمد»

تمام نشانه های نقطه گذاری مثل نقطه، ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب، نقطه ویرگول (؛)، دونقطه (:) و سه نقطه (…) به کلمه ی پیش از خود می چسبند. بعد از آن ها هم حتما باید یک فاصله تا کلمه ی بعدی باشد؛ یعنی این جمله غلط است: «من آمدم.او رفت.» و درست این است: «من آمدم. او رفت.»

باید دقت کرد که کلمه های اول و آخر در داخل نشانه هایی مانند پرانتز و گیومه و آکولاد، به این نشانه ها می چسبند. بنابراین، این نمونه ها نادرست است:

او ” استاد ” ما بود.

نسخه ی اول این بازی در دهه ی هشتاد [ میلادی ] ساخته شد.

و این ها درست است:

او “استاد” ما بود.

نسخه ی اول این بازی در دهه ی هشتاد [میلادی] ساخته شد.

گذاشتن علامت تعجب یا علامت سوال باعث شگفتی و توجه بیش تر خواننده نمی شود و تنها متن را مبالغه آمیز و ناخوشایند جلوه می دهد.

در سایت «دنیای بازی» استفاده از علامت تعجب و سه نقطه، ممنوع است.

 

 

۳/ فعل های «می باشد»، «می نماید»، «می گردد»:

«او یکی از بزرگان عرصه ی بازی سازی می باشد. / او یکی از بزرگان عرصه ی بازی سازی است.»

«در ادامه، روند بازی را معرفی می نماییم. / در ادامه، روند بازی را معرفی می کنیم.»

«این بازی اواخر پاییز عرضه می گردد. / این بازی اواخر پاییز عرضه می شود.»

هرچند اغلب این طور تصور می شود که استفاده از فعل های «می باشد» به جای «است»، «می نماید» به جای «می کند» و «می گردد» به جای «می شود» (و شکل ها و زمان های دیگر آن ها) باعث رسمی تر و جدی تر شدن متن می شود، اما به کاربردن آن ها کاملا نادرست است. گاهی برای جلوگیری از تکرار، از این فعل ها استفاده می شود که این مساله را هم می توان با کمی تغییر در جمله برطرف کرد.

به هیچ وجه من الوجوه از کلمات فوق استفاده نکنید.

 

۴/ محاوره ای  نویسی:

«این بازی رو از دست ندید. / این بازی را از دست ندهید.»

لحن مقاله ها باید رسمی باشد نه گفتاری و عامیانه. بنابراین نباید کلمه ها را به شکل شکسته (میشه، می بازه، اگه، خودشون…) نوشت.

جدا از شکسته نویسی باید دقت کرد که لحن متن از ابتدا تا انتها تغییری نکند و یک دستی آن حفظ شود.

محاوره ای ننویسید. محاوره ای ننویسید. محاوره ای ننویسید.

 

دیدگاه
۲۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

28 Replies to “شیوه‌نامه‌ی نگارش سایت خبری دنیای بازی”

 1. MG.96 گفت:

  خیلی بدرد بخور بود. ممنون.

  ۰ ۰
  1. spart گفت:

   این الان یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   شما که میگید خوب بود واسمون ترجمه کنید!!!!!!
   میگم میخوا این واسه دید گاه ها هم این چیز ها رو بزارید :roll:
   الان یه اخطاریه میگیرم :mrgreen:

   ۰ ۰
 2. MacTavish گفت:

  فکر نمی کنید اینو باید از همون اول می گفتید؟
  ___________________
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 3. ama-pc360 گفت:

  ممنون.
  ——————————–
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 4. dasido گفت:

  متن خوبی بود ولی بنظر من بعضی جاها منصفانه نیست مثلاً علامت تعجب ممنوع یعنی چی آخه!!! با علامت تعجبه که می تونیم بعضی قسمت هایی رو که می خوایم بهش اشراه کنیم رو پررنگ تر کنیم یا برای جاهایی که داریم با خواننده شوخی می کنیم یا یه مطلب طنز رو نوشتیم چیکار کنیم آیا؟
  محاوره نویسی هم یکی از روشهایی که بتونی با خواننده ارتباط دوستانه برقرار کنیم ناسلامتی اینجا سایت بازیه. سایت سازمان ملی حقوق بشر نیست که همه چی رو رسمی بنویسیم.
  خواهشمند هستیم در گفته هایتان تجدید نظر بفرمایید.
  داسی۲ از انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 5. Leon S.K گفت:

  آقا قرار بود تا آخر هفته یه خبری بشه درمورد وضعیت سایت الان۲۸هست :roll:

  ۰ ۰
  1. آخر هفته نبود ، آخر ماه بود ، تازه الان طبق تقویم دنیای بازی ، سر برجه!!! lol

   ۰ ۰
  2. Leon S.K گفت:

   نه همون آخر ماه منظورم بود(اشتباه لپی)الان بیست و هشتم تیر هست بعد شما هم گفتی تا آخر ماه قراره یه خبری بشه دو روز بیش تر وقت نمونده :-D

   ۰ ۰
  3. Leon S.K گفت:

   نه بیستو هفتمه سه روز وقت مونده :oops:

   ۰ ۰
 6. Makarov گفت:

  بسیار عالی، امیدوارم بعضی از دوستان استفاده کنن.
  ———————————————-
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 7. himsy گفت:

  نکات مفیدی بود اما دی بازی جان اگه بن نمی شم و یا از درجه ی کار بر نمونه ای ساقط باید بگم که مخالفم ، البته همین نکته که شما به حقیری مانند بنده اطمینان کرده اید و نظرات بنده رو مدیریت نمی کنید نشان از این داره که تا حدودی برای نظر بنده ارزش قائلید و البته این موضوع تا حدودی مسئولیت آور نیز هست. در ابتدا باید عرض کنم که گفته نشد این نکات برای مقاله های سایته و یا برای کامنت ها هم صدق می کنه، در اینجا دو حالت وجود داره، اول اینکه اگر تنها برای مقالات سایته نکات مناسبی است اما باید توجه داشت که هنگامی که مقاله ای در نشریه منتشر می شه، شخصی به نام ویراستار مسئولیت این نکات رو بر عهده می گیره که البته به خاطر حفظ شأن مجله ضروری نیز هست اما وقتی در مورد سایت صحبت می شه قضیه کاملا فرق می کنه، مسئولیت مقالات ارسالی در سایت تنها بر عهده ی خود نویسنده است و رعایت کردن و یا عدم رعایت این موارد لطمه ای به سایت نمی زنه همون طوری که در سایت های دیگر شاهد هستیم که شیوه ی ارسال مطالب کاملا به خود شخص بر می گرده و حتی مدیریت آن چنانی به جز در مواقع بحرانی هم روی مقالات ارسال شده انجام نمی شه و مقالات مستقیما بر روی سایت قرار می گیرند تا مورد قضاوت کاربران باشند و این نکته که رعایت رسم الخط و شیوه ی نگارشی یکسان برای هر سایتی الزامی است کاملا منتفیست مگر اینکه سایت هایی مثل گیم اسپات و یا برخی سایت های بسیار موفق داخلی رو کاملا غیر حرفه ای بدونیم که اندکی خودخواهانه است، حالت دوم که به نوعی شامل حالت اول نیز هست اینه که این موارد برای کامنت های دوستان هم صادقه که باز هم تا حدودی نا به جاست، در واقع اینکه توقع داشته باشیم دوستان با رعایت تمامی نکات نگارشی نظر بدهند نه تنها به فرهنگی تر شدن محیط سایت کمکی نمی کنه بلکه باعث می شه تا هر روز شاهد نظرات کمتر و کمتری باشیم تا اینکه به مرور کسی رغبت نمی کنه حتی یک نظر ساده بده و با توجه به اینکه سایت دنیای بازی و کلا هر سایتی با مخاطبانش زنده است ( انصافا اگر یک هفته تنها یک هفته هیچ کس از مخاطبان سایت نه نظری بده و نه مقاله ای دیگه سایتی وجود خواهد داشت؟) این موضوع در کل به ضرر خود سایت دنیای بازی تمام خواهد شد، این نظر شخصی بنده بود اما از آنجایی که انتقاد باید همراه با پیشنهاد باشه تا جنبه ی سازندگی به خود بگیره باید عرض کنم که به جای دیکته کردن این موارد بهتر بود تا با امور تشویقی برای دوستانی که مقاله می فرستند به مرور این موارد رو در سایت نهادینه می کردید و با تشویق کردن کاربران این نکات رو پیاده می کردید، تشویق ها هم می تونست شامل مواردی مثل قرار دادن سیستم درجه گیری و یا حتی قرار دادن مقاله در قسمت خبر های داغ به مدت مشخص مثلا یک هفته برای جلب مخاطب بیشتر می بود. با تشکر از زحمات بی دریغ تمامی دست اندر کاران سایت و نشریه ی دی بازی himsy حقیر از سایت کبیر دی بازی نیوز.
  ___________
  PC$ – RPG

  ۰ ۰
  1. dmc-X360 گفت:

   “انصافا اگر یک هفته تنها یک هفته هیچ کس از مخاطبان سایت نه نظری بده و نه مقاله ای دیگه سایتی وجود خواهد داشت”

   با این جمله خیلی موافقم.

   ۰ ۰
  2. Showstopper گفت:

   himsy جان شما لطف داری…
   بله حالت اول درسته و اگر قرار بود که کامنت ها از این شیوه ی نگارشی استفاده کنند،هیچ کس حوصله ی نوشتن کامنت نداشت و اگر کسی اون وسط میومد و نظری میداد،اونقدر ادبی بود که دیگه هیچ کس حوصله ی خوندن اونو پیدا نمی کرد!نظر باید خودمونی باشه و احساس واقعی و نظر شخصی کاربر باشه تا خواننده ها از خوندنشون لذت ببرن.خیالت راحت :wink: البته این دلیل نمیشه که هر کسی هر چیزی که دلش خواست بگه و مطمئنم که شما هم اینو قبول دارید و سیستم تائید نظرات در سایت رسمی ای مثل دیبازی واسه همینه! و این مستقیم بودن نظرات شما هم دلیل دیگری بر آگاهی شما نسبت به این مسئله هست.
   اما درمورد نظرتون روی حالت اول باید بگم که اینجا،فقط از طریق همین دریچه که سایت رسمی دیبازیه ما(کاربران)با بیرون ارتباط داریم و در سایت های رسمی،همیشه خبر های رسمی قرار می گیرند و اون موردی که شما در مورد سایت های دیگه میگید که نظارتی بر روی اخبار نمیشه،مربوط به فروم هاست که ۱)حجم خبری توش خیلی بیشتره پس همه ی اعضای سایت وارد اون تاپیک نمیشن ۲)با وارد کردن اسم سایت(که خوشبختانه برای این سایت،مجله هم هست)و نماد و مهم ترین بخش یک شرکت(یا هرچیز دیگه) هست وارد اون نمیشیم،بلکه وارد سایت رسمی میشیم که تمامی مخاطبان به اون مراجعه می کنند.
   پس چون ما مستقیما برای سایت رسمی خبر ارسال میکنیم،باید نکات فوق الذکر رو هم توش رعایت کنیم…قبول که داری اینا رو؟
   جا داره بازم ازت به خاطر این که به فکر صلاح سایتی تشکر کنم…ولی راستشو بخوای، این امکان که خبری که داغ نیست رو برای تشویق کاربران داغ کنیم اونم به مدت یک هفته،با کمی فکر میبینی که عملی نیست و بعد چند روز،همه ی اخبار باید داغ بشند چون همونطور که بر هیچ کس پوشیده نیست،سایت های ایرانی گیم به کمک کاربراش به راهه!
   امید وارم تونسته باشم دلیل کافی برای این ایده ی رسمی کردن مقالات و اخبار رو اورده باشم و شما و کسان دیگری که با شما هم عقیده هستند رو تونسته باشم قانع کنم.
   ممنون از اینکه به فکرید و درک می کنید.
   موفق باشید :wink:

   ۰ ۰
 8. Alcatraz گفت:

  بله پس چی فکر کردین؟؟؟دیبازی یه سایت گیمی_آموزشیه :-D
  MW3 fighters

  ۰ ۰
 9. Moti گفت:

  کاربران خوب سایت دنیای بازی. متأسفانه Adel_97 دیگه به این سایت نمیاد. یعنی دیگه نمی تونه بیاد. در واقع دیگه نیست که بیاد.

  ۰ ۰
  1. اتفاقی نیفتاده دوستان ، دیشب تو یاهو به من PM داد … البته بعدش دیگه نبوده ، احتمالا رفته مسافرتی جایی ، این قدر جدی نکنید قضیه رو و اسپم هم ندید ، به خدا من کیف می کنم نصف بیشتر کامنت ها به خبر که هیچ ، به سایت و بازی و … هم ربطی ندارند ، احوال پرسی و سراغ گرفتن رو بذارید برای پیام خصوصی ، …

   ۰ ۰
  2. Chrome گفت:

   درست میگی مهدی جان خداروشکر دیگه گیم اسپات نیست این شکلی میکنند
   واسه ما کاربران از همهچی مهمترند
   امیدوارم بهقول معروف نظر ما شیلترنشه

   ۰ ۰
  3. به عادل پیامک دادم و منتظرم تا یکی جواب بده ، شما هم ادامه ندید

   ۰ ۰
 10. xneon 360 گفت:

  دیبازی آخه اگه خییلی هم رسمی و رسم الخطی بشه دیگه سایت یجوری بی روح وکسل کننده میشه.راستی لطفا یسری امکانات واسه تشویق کاربران بذارین.باتشکر
  _________________________________
  عادل عزیزم کجایی دلم برات تنگ شده و نگرانتم :cry:
  MEA

  ۰ ۰
 11. این موارد فقط و فقط در مورد اخبار صدق می کنه ، در واقع برای کسانی هست که میخوان خبر بر روی سایت بگذارند ، کامنت ها نباید رسمی باشه ، رسمی باشه که چی؟؟؟ مقالات هم از نظر دستوری باید مطابق با شیوه های نگارشی گفته شده باشه و از نظر لحن هم مطابق با میل نویسنده ، منتها نباید محاوره ای باشه ….

  ۰ ۰
  1. Chrome گفت:

   با اینکار منظور نویسنده به مخاطب بهتره میرسه
   مموناز مقاله ی هدفمندتون
   اقای زعفرانی لطفا جواب مقایسه را به ایمیل یاهو من ارسال نمایید

   دوستان عزیز میتوانند نق بازی های میر مهنا و Dungeon Siege III وRed Faction: Armageddon را در قسمت مقالات-نقد بازی مطالعه فرمایند
   shayan.karami2010@yahoo.com

   ۰ ۰
 12. تو تو سایتی؟
  بدو برام پیغام بزار بینیم!
  :-x :-x :-x :-x :-x

  ۰ ۰
  1. Leon S.K گفت:

   الان دقیقا باکی بودین :roll:

   ۰ ۰
 13. john.Marston گفت:

  خوبه ولی یاد زبان فارسی افتادم اینقدر مثال زدی ۸-O دیبازی اینجا ((دنیای بازیه)) نه کلاس انسانی :idea:
  شوخی کردم :lol:

  ۰ ۰
 14. Hamedgh گفت:

  با سلام!

  به نظرم تعداد بازدید کننده های سایت کمتر شده و بالطبع تعداد نظرات آنها هم پایین تر آمده است
  علت چیست؟

  با تشکر از همه دوستان گیمری!

  ۰ ۰
 15. travi گفت:

  دی بازی جو گرفتت خداییش
  قرار نیست چهار تا کاربر دور خودت دیدی یهو حول بشی
  مگه میخای اینجا قطعنامه صادر کنی که “لحن باید رسمی باشد”؟
  زرشک !!!!

  ۰ ۰
 16. SeVeRuS.SnApE گفت:

  کلاس انشا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!………
  یادش بخیر
  اگه دیبازی معلم انشا من بود الان من انقدر به …..(چند نقطه)(یا همون ۳ نقطه) و علامت ! علاقه نداشتم…!

  ۰ ۰
 17. MasterFARDIN گفت:

  شیوه نامه ی نگارش (سایت خبری دنیای بازی)

  الف. مقدمه

  ب. درست نویسی

  ۱/ سرهم نویسی و جدا نویسی

  ۲/ نشانه گذاری

  ۳/ فعل های «می باشد»، «می نماید»، «می گردد»

  ۴/ محاوره ای نویسی

  ——————————————-

  الف. مقدمه

  متنی که پیش رو دارید فقط قسمت اندکی از شیوه نامه ی نگارشی «نشریه ی دنیای بازی» است. مسئولین سایت تصمیم گرفته اند که قسمتی از این شیوه نامه را در اختیار نویسندگان قرار دهند تا بلکه به پیشرفت مطالب سایت به لحاظ نگارشی کمک شود.

  هدف از این شیوه نامه قاعده مند کردن

  متن ها و یک دست کردن مطالب سایت از لحاظ نگارشی است. داشتن شیوه نامه ی مدون و مکتوب برای یک سایت حرفه ای، ضروری و حیاتی است و با جلوگیری از شلختگی زبانی و نوشتاری در مطالب، مانع از خستگی و کلافگی خواننده می شود.

  در حال حاضر هیچ رسم الخط معیاری که مورد توافق همه باشد وجود ندارد و به همین دلیل، نکته ی اصلی برای تعیین بایدها و نبایدهای شیوه ی نگارش پیدا کردن ملاک و معیار مشخصی است که بر اساس آن بتوانیم درستی و نادرستی رسم الخط را تشخیص دهیم. ملاک اساسی در این جا «رسمی و جدی» بودن متن و در عین حال یک دست شدن متون همه ی نویسنده ها است که اصل اساسی برای برای قضاوت درباره ی تمام مسایل مربوط به شیوه ی نگارش خوا

  هد بود.

  در ادامه ی این شیوه نامه، با توجه به اصول دستوری و نگارشی و با رعایت اصل گفته شده نکته هایی برای درستنویسی و بهترنویسی آورده می شود؛ در هر نکته، اول نمونه های نادرست و درست آورده شده و پس از آن توضیح لازم داده شده است. نمونه ی درست درشت (بولد) شده است.

  ——————————————-

  ب. درست نویسی

  ۱/ سرهم نویسی و جدا نویسی:

  «در مطالب سایت به هیچ وجه از نیم فاصله استفاده نشود.»

  «میروم / می روم»

  «بطوریکه / به طوری که»

  «آنها / آن ها»

  اصل بر یک پارچه سازی است. در دنیای بازی باید از چسباندن و سرهم نویسی کلمه ها پرهیز کرد. تا می توانید سوا بنویسید.

  ۲/ نشانه گذاری:

  «من آمدم . / من آمدم.»

  «او ( علی ) آمد / او (علی) آمد»

  تمام نشانه های نقطه گذاری مثل نقطه، ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب، نقطه ویرگول (؛)، دونقطه (:) و سه نقطه (…) به کلمه ی پیش از خود می چسبند. بعد از آن ها هم حتما باید یک فاصله تا کلمه ی بعدی باشد؛ یعنی این جمله غلط است: «من آمدم.او رفت.» و درست این است: «من آمدم. او رفت.»

  باید دقت کرد که کلمه های اول و آخر در داخل نشانه هایی مانند پرانتز و گیومه و آکولاد، به این نشانه ها می چسبند. بنابراین، این نمونه ها نادرست است:

  او ” استاد ” ما بود.

  نسخه ی اول این بازی در دهه ی هشتاد [ میلادی ] ساخته شد.

  و این ها درست است:

  او “استاد” ما بود.

  نسخه ی اول این بازی در دهه ی هشتاد [میلادی] ساخته شد.

  گذاشتن علامت تعجب یا علامت سوال باعث شگفتی و توجه بیش تر خواننده نمی شود و تنها متن را مبالغه آمیز و ناخوشایند جلوه می دهد.

  – در سایت «دنیای بازی» استفاده از علامت تعجب و سه نقطه، ممنوع است.

  ۳/ فعل های «می باشد»، «می نماید»، «می گردد»:

  «او یکی از بزرگان عرصه ی بازی سازی می باشد. / او یکی از بزرگان عرصه ی بازی سازی است.»

  «در ادامه، روند بازی را معرفی می نماییم. / در ادامه، روند بازی را معرفی می کنیم.»

  «این بازی اواخر پاییز عرضه می گردد. / این بازی اواخر پاییز عرضه می شود.»

  هرچند اغلب این طور تصور می شود که استفاده از فعل های «می باشد» به جای «است»، «می نماید» به جای «می کند» و «می گردد» به جای «می شود» (و شکل ها و زمان های دیگر آن ها) باعث رسمی تر و جدی تر شدن متن می شود، اما به کاربردن آن ها کاملا نادرست است. گاهی برای جلوگیری از تکرار، از این فعل ها استفاده می شود که این مساله را هم می توان با کمی تغییر در جمله برطرف کرد.

  – به هیچ وجه من الوجوه از کلمات فوق استفاده نکنید.

  ۴/ محاوره ای نویسی:

  «این بازی رو از دست ندید. / این بازی را از دست ندهید.»

  لحن مقاله ها باید رسمی باشد نه گفتاری و عامیانه. بنابراین نباید کلمه ها را به شکل شکسته (میشه، می بازه، اگه، خودشون…) نوشت.

  جدا از شکسته نویسی باید دقت کرد که لحن متن از ابتدا تا انتها تغییری نکند و یک دستی آن حفظ شود.

  – محاوره ای ننویسید. محاوره ای ننویسید. محاوره ای ننویسید.

  اشتراک گذاری

  درباره آرش حکیمی

  آواتار آرش حکیمی

  There are only 10 types of people in the world: those who understand binary, and those who don’t.

  مطالب مرتبط

  Troy-Baker-Indy-PopCon-2015

  تروی بیکر در مورد آسلات، هیدئو کوجیما و کیفر سادرلند صحبت می‌کند

  ۸ ساعت قبل

  HITMAN

  مجموعه Hitman را با تخفیف ویژه از Steam خریداری نمایید

  ۱۶ ساعت قبل

  MGS Phantom Pain

  اطلاعات جدیدی از Soundtrack های MGS V منتشر شد

  ۲۰ ساعت قبل

  ۲۷ نظر


  آواتار MG.96

  MG.96 – رتبه: گیمر حرفه ای ★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۰۰

  خیلی بدرد بخور بود. ممنون.

  پاسخ دادن


  آواتار spart برگشت!!!!!

  spart برگشت!!!!! – رتبه: استاد یار ★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۲۳:۴۳

  این الان یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما که میگید خوب بود واسمون ترجمه کنید!!!!!!
  میگم میخوا این واسه دید گاه ها هم این چیز ها رو بزارید :roll:
  الان یه اخطاریه میگیرم :mrgreen:


  آواتار

  MacTavish – رتبه: گیمر حرفه ای ★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۱۱

  فکر نمی کنید اینو باید از همون اول می گفتید؟
  ___________________
  MW3 Fighters

  پاسخ دادن


  آواتار امیرسالار مظاهر

  امیرسالار مظاهر – رتبه: استاد ★★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۱۲

  ممنون.
  ——————————–
  MW3 Fighters

  پاسخ دادن


  آواتار dasido

  dasido – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۴۳

  متن خوبی بود ولی بنظر من بعضی جاها منصفانه نیست مثلاً علامت تعجب ممنوع یعنی چی آخه!!! با علامت تعجبه که می تونیم بعضی قسمت هایی رو که می خوایم بهش اشراه کنیم رو پررنگ تر کنیم یا برای جاهایی که داریم با خواننده شوخی می کنیم یا یه مطلب طنز رو نوشتیم چیکار کنیم آیا؟
  محاوره نویسی هم یکی از روشهایی که بتونی با خواننده ارتباط دوستانه برقرار کنیم ناسلامتی اینجا سایت بازیه. سایت سازمان ملی حقوق بشر نیست که همه چی رو رسمی بنویسیم.
  خواهشمند هستیم در گفته هایتان تجدید نظر بفرمایید.
  داسی۲ از انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  پاسخ دادن


  آواتار Leon S.K

  Leon S.K – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۴:۲۶

  آقا قرار بود تا آخر هفته یه خبری بشه درمورد وضعیت سایت الان۲۸هست :roll:

  پاسخ دادن


  آواتار سعید زعفرانی

  سعید زعفرانی – رتبه: استاد ★★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۵:۵۸

  آخر هفته نبود ، آخر ماه بود ، تازه الان طبق تقویم دنیای بازی ، سر برجه!!! lol


  آواتار Leon S.K

  Leon S.K – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۶:۳۹

  نه همون آخر ماه منظورم بود(اشتباه لپی)الان بیست و هشتم تیر هست بعد شما هم گفتی تا آخر ماه قراره یه خبری بشه دو روز بیش تر وقت نمونده :-D


  آواتار Leon S.K

  Leon S.K – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۶:۴۲

  نه بیستو هفتمه سه روز وقت مونده :oops:


  آواتار Makarov

  Makarov – رتبه: استاد یار ★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۴:۳۸

  بسیار عالی، امیدوارم بعضی از دوستان استفاده کنن.
  ———————————————-
  MW3 Fighters

  پاسخ دادن


  آواتار himsy

  himsy – رتبه: گیمر ★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۴:۴۴

  نکات مفیدی بود اما دی بازی جان اگه بن نمی شم و یا از درجه ی کار بر نمونه ای ساقط باید بگم که مخالفم ، البته همین نکته که شما به حقیری مانند بنده اطمینان کرده اید و نظرات بنده رو مدیریت نمی کنید نشان از این داره که تا حدودی برای نظر بنده ارزش قائلید و البته این موضوع تا حدودی مسئولیت آور نیز هست. در ابتدا باید عرض کنم که گفته نشد این نکات برای مقاله های سایته و یا برای کامنت ها هم صدق می کنه، در اینجا دو حالت وجود داره، اول اینکه اگر تنها برای مقالات سایته نکات مناسبی است اما باید توجه داشت که هنگامی که مقاله ای در نشریه منتشر می شه، شخصی به نام ویراستار مسئولیت این نکات رو بر عهده می گیره که البته به خاطر حفظ شأن مجله ضروری نیز هست اما وقتی در مورد سایت صحبت می شه قضیه کاملا فرق می کنه، مسئولیت مقالات ارسالی در سایت تنها بر عهده ی خود نویسنده است و رعایت کردن و یا عدم رعایت این موارد لطمه ای به سایت نمی زنه همون طوری که در سایت های دیگر شاهد هستیم که شیوه ی ارسال مطالب کاملا به خود شخص بر می گرده و حتی مدیریت آن چنانی به جز در مواقع بحرانی هم روی مقالات ارسال شده انجام نمی شه و مقالات مستقیما بر روی سایت قرار می گیرند تا مورد قضاوت کاربران باشند و این نکته که رعایت رسم الخط و شیوه ی نگارشی یکسان برای هر سایتی الزامی است کاملا منتفیست مگر اینکه سایت هایی مثل گیم اسپات و یا برخی سایت های بسیار موفق داخلی رو کاملا غیر حرفه ای بدونیم که اندکی خودخواهانه است، حالت دوم که به نوعی شامل حالت اول نیز هست اینه که این موارد برای کامنت های دوستان هم صادقه که باز هم تا حدودی نا به جاست، در واقع اینکه توقع داشته باشیم دوستان با رعایت تمامی نکات نگارشی نظر بدهند نه تنها به فرهنگی تر شدن محیط سایت کمکی نمی کنه بلکه باعث می شه تا هر روز شاهد نظرات کمتر و کمتری باشیم تا اینکه به مرور کسی رغبت نمی کنه حتی یک نظر ساده بده و با توجه به اینکه سایت دنیای بازی و کلا هر سایتی با مخاطبانش زنده است ( انصافا اگر یک هفته تنها یک هفته هیچ کس از مخاطبان سایت نه نظری بده و نه مقاله ای دیگه سایتی وجود خواهد داشت؟) این موضوع در کل به ضرر خود سایت دنیای بازی تمام خواهد شد، این نظر شخصی بنده بود اما از آنجایی که انتقاد باید همراه با پیشنهاد باشه تا جنبه ی سازندگی به خود بگیره باید عرض کنم که به جای دیکته کردن این موارد بهتر بود تا با امور تشویقی برای دوستانی که مقاله می فرستند به مرور این موارد رو در سایت نهادینه می کردید و با تشویق کردن کاربران این نکات رو پیاده می کردید، تشویق ها هم می تونست شامل مواردی مثل قرار دادن سیستم درجه گیری و یا حتی قرار دادن مقاله در قسمت خبر های داغ به مدت مشخص مثلا یک هفته برای جلب مخاطب بیشتر می بود. با تشکر از زحمات بی دریغ تمامی دست اندر کاران سایت و نشریه ی دی بازی himsy حقیر از سایت کبیر دی بازی ن

  شیوه نامه ی نگارش (سایت خبری دنیای بازی)

  الف. مقدمه

  ب. درست نویسی

  ۱/ سرهم نویسی و جدا نویسی

  ۲/ نشانه گذاری

  ۳/ فعل های «می باشد»، «می نماید»، «می گردد»

  ۴/ محاوره ای نویسی

  ——————————————-

  الف. مقدمه

  متنی که پیش رو دارید فقط قسمت اندکی از شیوه نامه ی نگارشی «نشریه ی دنیای بازی» است. مسئولین سایت تصمیم گرفته اند که قسمتی از این شیوه نامه را در اختیار نویسندگان قرار دهند تا بلکه به پیشرفت مطالب سایت به لحاظ نگارشی کمک شود.

  هدف از این شیوه نامه قاعده مند کردن

  متن ها و یک دست کردن مطالب سایت از لحاظ نگارشی است. داشتن شیوه نامه ی مدون و مکتوب برای یک سایت حرفه ای، ضروری و حیاتی است و با جلوگیری از شلختگی زبانی و نوشتاری در مطالب، مانع از خستگی و کلافگی خواننده می شود.

  در حال حاضر هیچ رسم الخط معیاری که مورد توافق همه باشد وجود ندارد و به همین دلیل، نکته ی اصلی برای تعیین بایدها و نبایدهای شیوه ی نگارش پیدا کردن ملاک و معیار مشخصی است که بر اساس آن بتوانیم درستی و نادرستی رسم الخط را تشخیص دهیم. ملاک اساسی در این جا «رسمی و جدی» بودن متن و در عین حال یک دست شدن متون همه ی نویسنده ها است که اصل اساسی برای برای قضاوت درباره ی تمام مسایل مربوط به شیوه ی نگارش خوا

  هد بود.

  در ادامه ی این شیوه نامه، با توجه به اصول دستوری و نگارشی و با رعایت اصل گفته شده نکته هایی برای درستنویسی و بهترنویسی آورده می شود؛ در هر نکته، اول نمونه های نادرست و درست آورده شده و پس از آن توضیح لازم داده شده است. نمونه ی درست درشت (بولد) شده است.

  ——————————————-

  ب. درست نویسی

  ۱/ سرهم نویسی و جدا نویسی:

  «در مطالب سایت به هیچ وجه از نیم فاصله استفاده نشود.»

  «میروم / می روم»

  «بطوریکه / به طوری که»

  «آنها / آن ها»

  اصل بر یک پارچه سازی است. در دنیای بازی باید از چسباندن و سرهم نویسی کلمه ها پرهیز کرد. تا می توانید سوا بنویسید.

  ۲/ نشانه گذاری:

  «من آمدم . / من آمدم.»

  «او ( علی ) آمد / او (علی) آمد»

  تمام نشانه های نقطه گذاری مثل نقطه، ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب، نقطه ویرگول (؛)، دونقطه (:) و سه نقطه (…) به کلمه ی پیش از خود می چسبند. بعد از آن ها هم حتما باید یک فاصله تا کلمه ی بعدی باشد؛ یعنی این جمله غلط است: «من آمدم.او رفت.» و درست این است: «من آمدم. او رفت.»

  باید دقت کرد که کلمه های اول و آخر در داخل نشانه هایی مانند پرانتز و گیومه و آکولاد، به این نشانه ها می چسبند. بنابراین، این نمونه ها نادرست است:

  او ” استاد ” ما بود.

  نسخه ی اول این بازی در دهه ی هشتاد [ میلادی ] ساخته شد.

  و این ها درست است:

  او “استاد” ما بود.

  نسخه ی اول این بازی در دهه ی هشتاد [میلادی] ساخته شد.

  گذاشتن علامت تعجب یا علامت سوال باعث شگفتی و توجه بیش تر خواننده نمی شود و تنها متن را مبالغه آمیز و ناخوشایند جلوه می دهد.

  – در سایت «دنیای بازی» استفاده از علامت تعجب و سه نقطه، ممنوع است.

  ۳/ فعل های «می باشد»، «می نماید»، «می گردد»:

  «او یکی از بزرگان عرصه ی بازی سازی می باشد. / او یکی از بزرگان عرصه ی بازی سازی است.»

  «در ادامه، روند بازی را معرفی می نماییم. / در ادامه، روند بازی را معرفی می کنیم.»

  «این بازی اواخر پاییز عرضه می گردد. / این بازی اواخر پاییز عرضه می شود.»

  هرچند اغلب این طور تصور می شود که استفاده از فعل های «می باشد» به جای «است»، «می نماید» به جای «می کند» و «می گردد» به جای «می شود» (و شکل ها و زمان های دیگر آن ها) باعث رسمی تر و جدی تر شدن متن می شود، اما به کاربردن آن ها کاملا نادرست است. گاهی برای جلوگیری از تکرار، از این فعل ها استفاده می شود که این مساله را هم می توان با کمی تغییر در جمله برطرف کرد.

  – به هیچ وجه من الوجوه از کلمات فوق استفاده نکنید.

  ۴/ محاوره ای نویسی:

  «این بازی رو از دست ندید. / این بازی را از دست ندهید.»

  لحن مقاله ها باید رسمی باشد نه گفتاری و عامیانه. بنابراین نباید کلمه ها را به شکل شکسته (میشه، می بازه، اگه، خودشون…) نوشت.

  جدا از شکسته نویسی باید دقت کرد که لحن متن از ابتدا تا انتها تغییری نکند و یک دستی آن حفظ شود.

  – محاوره ای ننویسید. محاوره ای ننویسید. محاوره ای ننویسید.

  اشتراک گذاری

  درباره آرش حکیمی

  آواتار آرش حکیمی

  There are only 10 types of people in the world: those who understand binary, and those who don’t.

  مطالب مرتبط

  Troy-Baker-Indy-PopCon-2015

  تروی بیکر در مورد آسلات، هیدئو کوجیما و کیفر سادرلند صحبت می‌کند

  ۸ ساعت قبل

  HITMAN

  مجموعه Hitman را با تخفیف ویژه از Steam خریداری نمایید

  ۱۶ ساعت قبل

  MGS Phantom Pain

  اطلاعات جدیدی از Soundtrack های MGS V منتشر شد

  ۲۰ ساعت قبل

  ۲۷ نظر


  آواتار MG.96

  MG.96 – رتبه: گیمر حرفه ای ★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۰۰

  خیلی بدرد بخور بود. ممنون.

  پاسخ دادن


  آواتار spart برگشت!!!!!

  spart برگشت!!!!! – رتبه: استاد یار ★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۲۳:۴۳

  این الان یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما که میگید خوب بود واسمون ترجمه کنید!!!!!!
  میگم میخوا این واسه دید گاه ها هم این چیز ها رو بزارید :roll:
  الان یه اخطاریه میگیرم :mrgreen:


  آواتار

  MacTavish – رتبه: گیمر حرفه ای ★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۱۱

  فکر نمی کنید اینو باید از همون اول می گفتید؟
  ___________________
  MW3 Fighters

  پاسخ دادن


  آواتار امیرسالار مظاهر

  امیرسالار مظاهر – رتبه: استاد ★★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۱۲

  ممنون.
  ——————————–
  MW3 Fighters

  پاسخ دادن


  آواتار dasido

  dasido – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۳:۴۳

  متن خوبی بود ولی بنظر من بعضی جاها منصفانه نیست مثلاً علامت تعجب ممنوع یعنی چی آخه!!! با علامت تعجبه که می تونیم بعضی قسمت هایی رو که می خوایم بهش اشراه کنیم رو پررنگ تر کنیم یا برای جاهایی که داریم با خواننده شوخی می کنیم یا یه مطلب طنز رو نوشتیم چیکار کنیم آیا؟
  محاوره نویسی هم یکی از روشهایی که بتونی با خواننده ارتباط دوستانه برقرار کنیم ناسلامتی اینجا سایت بازیه. سایت سازمان ملی حقوق بشر نیست که همه چی رو رسمی بنویسیم.
  خواهشمند هستیم در گفته هایتان تجدید نظر بفرمایید.
  داسی۲ از انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  پاسخ دادن


  آواتار Leon S.K

  Leon S.K – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۴:۲۶

  آقا قرار بود تا آخر هفته یه خبری بشه درمورد وضعیت سایت الان۲۸هست :roll:

  پاسخ دادن


  آواتار سعید زعفرانی

  سعید زعفرانی – رتبه: استاد ★★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۵:۵۸

  آخر هفته نبود ، آخر ماه بود ، تازه الان طبق تقویم دنیای بازی ، سر برجه!!! lol


  آواتار Leon S.K

  Leon S.K – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۶:۳۹

  نه همون آخر ماه منظورم بود(اشتباه لپی)الان بیست و هشتم تیر هست بعد شما هم گفتی تا آخر ماه قراره یه خبری بشه دو روز بیش تر وقت نمونده :-D


  آواتار Leon S.K

  Leon S.K – رتبه: تازه کار

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۶:۴۲

  نه بیستو هفتمه سه روز وقت مونده :oops:


  آواتار Makarov

  Makarov – رتبه: استاد یار ★★★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۴:۳۸

  بسیار عالی، امیدوارم بعضی از دوستان استفاده کنن.
  ———————————————-
  MW3 Fighters

  پاسخ دادن


  آواتار himsy

  himsy – رتبه: گیمر ★★

  ۱۳۹۰/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۴:۴۴

  نکات مفیدی بود اما دی بازی جان اگه بن نمی شم و یا از درجه ی کار بر نمونه ای ساقط باید بگم که مخالفم ، البته همین نکته که شما به حقیری مانند بنده اطمینان کرده اید و نظرات بنده رو مدیریت نمی کنید نشان از این داره که تا حدودی برای نظر بنده ارزش قائلید و البته این موضوع تا حدودی مسئولیت آور نیز هست. در ابتدا باید عرض کنم که گفته نشد این نکات برای مقاله های سایته و یا برای کامنت ها هم صدق می کنه، در اینجا دو حالت وجود داره، اول اینکه اگر تنها برای مقالات سایته نکات مناسبی است اما باید توجه داشت که هنگامی که مقاله ای در نشریه منتشر می شه، شخصی به نام ویراستار مسئولیت این نکات رو بر عهده می گیره که البته به خاطر حفظ شأن مجله ضروری نیز هست اما وقتی در مورد سایت صحبت می شه قضیه کاملا فرق می کنه، مسئولیت مقالات ارسالی در سایت تنها بر عهده ی خود نویسنده است و رعایت کردن و یا عدم رعایت این موارد لطمه ای به سایت نمی زنه همون طوری که در سایت های دیگر شاهد هستیم که شیوه ی ارسال مطالب کاملا به خود شخص بر می گرده و حتی مدیریت آن چنانی به جز در مواقع بحرانی هم روی مقالات ارسال شده انجام نمی شه و مقالات مستقیما بر روی سایت قرار می گیرند تا مورد قضاوت کاربران باشند و این نکته که رعایت رسم الخط و شیوه ی نگارشی یکسان برای هر سایتی الزامی است کاملا منتفیست مگر اینکه سایت هایی مثل گیم اسپات و یا برخی سایت های بسیار موفق داخلی رو کاملا غیر حرفه ای بدونیم که اندکی خودخواهانه است، حالت دوم که به نوعی شامل حالت اول نیز هست اینه که این موارد برای کامنت های دوستان هم صادقه که باز هم تا حدودی نا به جاست، در واقع اینکه توقع داشته باشیم دوستان با رعایت تمامی نکات نگارشی نظر بدهند نه تنها به فرهنگی تر شدن محیط سایت کمکی نمی کنه بلکه باعث می شه تا هر روز شاهد نظرات کمتر و کمتری باشیم تا اینکه به مرور کسی رغبت نمی کنه حتی یک نظر ساده بده و با توجه به اینکه سایت دنیای بازی و کلا هر سایتی با مخاطبانش زنده است ( انصافا اگر یک هفته تنها یک هفته هیچ کس از مخاطبان سایت نه نظری بده و نه مقاله ای دیگه سایتی وجود خواهد داشت؟) این موضوع در کل به ضرر خود سایت دنیای بازی تمام خواهد شد، این نظر شخصی بنده بود اما از آنجایی که انتقاد باید همراه با پیشنهاد باشه تا جنبه ی سازندگی به خود بگیره باید عرض کنم که به جای دیکته کردن این موارد بهتر بود تا با امور تشویقی برای دوستانی که مقاله می فرستند به مرور این موارد رو در سایت نهادینه می کردید و با تشویق کردن کاربران این نکات رو پیاده می کردید، تشویق ها هم می تونست شامل مواردی مثل قرار دادن سیستم درجه گیری و یا حتی قرار دادن مقاله در قسمت خبر های داغ به مدت مشخص مثلا یک هفته برای جلب مخاطب بیشتر می بود. با تشکر از زحمات بی دریغ تمامی دست اندر کاران سایت و نشریه ی دی بازی himsy حقیر از سایت کبیر دی بازی ن

  ۰ ۰