توسط Hamedgh در ۶ تیر ۱۳۹۰ , ۱۳:۳۰

به نام خداوند بخشنده مهربان
Hamedgh / حامد.ق.ت

———-مقدمه———–
این مطالب را در هیچ سایت و مجله ای نمی توانید پیدا کنید و همگی (به جز دیالوگها و مطالب آموزشی که لینک آنرا الحاق کردم) تراوشات ذهن من است که همه ما از آن لبریزیم. موارد ذکر شده در مورد شخصیتها را می توان از میان دیالوگها ، فیلم و بازی استخراج کرد. شاید با این مطلبی که می نگارم کمی فرهنگ سازی کرده و دوستان عزیزم آن را مورد توجه و عنایت خود قرار دهند.

بدلیل این که همه ما در اجتماعات دیگر دوستانی داریم که ما را می شناسند و نیز این ذهنیت که اخبار سایتهای مختلف را بنام خود در جای دیگر بنویسند، کمی دچار تغییر گردد. مطلب دیگرم با عنوان “نقد و نقدپیچی” در چندین سایت توسط دوستان گیمری عزیز مورد استفاده قرار گرفته و حتی نامی از این سایت برده نشده است. دوستان عزیزم اگر با این موارد روبرو شدید حتما تاریخ درج مطالب را در سایتها مقایسه کنید تا مشخص شده که کدام مطلب ، تاریخی قدیمی تر دارد تا اصل و کپی بودن آن معلوم گردد.
———-
دلم می خواهد درباره شخصیتها و شخصیت پردازی با دوستان عزیزم حرف بزنم. شخصیتها از عناصر انکار نشدنی و پیش برنده بازی یا داستان و فیلم هستند. اگر شخصیتها خوب و قوی پردازش شوند می توانند باعث کنش و واکنش مخاطبشان گردند و حس همذات پنداری آنها را برانگیزند که گاه با خندیدن آنها مخاطب نیز می خندد. شما از بازیهایی که انجام داده اید کدام شخصیت هایشان را بیشتر پسندیده و با آنها هم احساس شده اید؟ از خصوصیات و دیالوگهای آنها چه در یادتان مانده است؟
می خواهم بیشتر از شخصیت و شخصیت پردازی برایتان روده درازی کنم شاید بعضی از دوستان گیمری از آن نهایت استفاده را ببرند. بنابراین افکار شما را با تعریف درستی از آن روبرو می کنم تا افکارتان که با کرایتوس، مارکوس، دستان و ماریو درگیر است، کمی هم با عناصری که باعث محبوب شدن بعضی از شخصیتهای بازی و فیلم می گردد آشنا تر شود. پس سری به سایتهای تخصصی تر زده و مطالب لازم را استخراج کردم آنچه که مابین ستاره ها محصور شده ماحصل آنست. امید است که این مطالب موجب خستگی فکری شما نشده بلکه خستگی را از شما دور کند و درآخر لبخندی از رضایت بر لبان شما نقش بندد. در آخر نیز سری به فیلم و بازی بتمن می زنیم تا بیشتر با شخصیتهای آنها آشنا شویم. در بازی بیشتر به جنبه های اکشن و زد و خورد توجه شده و جنبه های روانشناسانه و شخصیت پردازانه کاراکترها کمتر از فیلم به چشم می خورد. البته قصد مقایسه بازی و فیلم را با هم ندارم و شاید سازندگان بازی با این پیش فرض که مخاطبان با شخصیتهای داستان بتمن آشنا هستند به سمت این مقوله در داستان پردازی نرفته اند. پس با من به دنیای شخصیت ها بیایید.

******************************************
** شخصیت در حوزه روان شناسی به مجموعه ای از صفات انسانی اطلاق می گردد که این صفات :
• ثبات یافته اند و به آسانی تغییر نمی پذیرند.
• این صفات فقط در کنار همدیگر مجاورت ندارند، بلکه در تعامل (تاثیر گذار متقابل) بر یکدیگرند.
• این تعامل، تدریجی است.
• مستمر است.
شخصیت هر فرد، یگانه و منحصر به خود اوست. شخصیت وجه تمایز و شاخص وجودی آدم هاست. یعنی عامل تفاوت بین افراد بشری است.

**هر شخصیتی در محیط خارج ، نشانه هایی از خود بروز میدهد که با آنها شناخته می شود :
• انتخاب ها: انتخاب شغل، همسر، دوست، کتاب، ورزش، سرگرمی، لباس
• عکس العمل ها: واکنش در مقابل شکست و موفقیت، نوع رفتار وی در مواجهه با مشکلات اجتماعی و عاطفی
• روابط اجتماعی: ارتباط با آدم ها، نحوه نشست و برخاست و رفتار
• گفتار: نحوه حرف زدن فرد، می تواند خیلی از وجوه درونی او را نشان دهد.
• اعتقادات: جهان بینی و ایدئولوژی

**اهمیت شخصیت در داستان از هر عنصر دیگری بیشتر است ، به دلیل این که این شخصیت است که داستان را جلو می برد و حوادث به تبع حرکت و کنش های او در داستان رخ می دهد. هر قدر شخصیت پیچیده تر باشد داستان نیز پیچیده تر می شود و هر قدر این شخصیت ساده تر و منفعل تر باشد ، داستان بیشتر به سطح می آید. (روزنامه ی قدس – مصطفی مستور)

**شخصیت پردازی در داستان :
شخصیت ها اساس پیدایش و گسترش داستان هستند. در واقع نویسنده داستانش را بر پایه روابط و تعامل شخصیت های درون آن می نویسد. بنا بر این واضح است که خلق و پردازش شخصیت های داستان، یکی از مهمترین وظایف هر نویسنده ای است.
“احمد اخوت” در کتاب «دستور زبان داستان» شخصیت را این گونه تعریف می کند: “شخصیت داستانی، معمولا انسانی است که با خواست نویسنده، پا به صحنه داستان می گذارد. با شگرد های مختلفی که نویسنده به کار می برد ویژگی های خود را برای خواننده آشکار می سازد، کنش های مورد نظر نویسنده را انجام می دهد و سرانجام از صحنه داستان بیرون می رود” .
******************************************
******************************************
حال دیدگاه خودم را درباره فیلم و بازی بتمن برایتان نگاشته و امید است که در آنچه که می خواهم ارائه دهم موفق باشم. فیلم  «بتمن شوالیه تاریکی» با داستان پردازی و روایت جذاب و دیالوگهای بشدت حساب شده و زیبا که در این راه شخصیت پردازی قوی کاراکترهایش، او را در رسیدن به موفقیت چه در عرصه جشنواره ها و چه در عرصه انتشارش یاری دادند . خیلی از دوستان گیمری حتما این فیلم را دیدند و از آن لذت بردند. پس از این فیلم و بازی «بتمن:تیمارستان آرخام» برای بررسی شخصیت های بتمن و ژوکر استفاده می کنم که کمکی می کند برای درک بهتر شخصیت ها و شخصیت پردازی.
—————————
ژوکر / JOKER
—————————
ژوکر شخصیت منفی وضد قهرمان دنیای کمیک بوک، بازی و فیلم دارای شخصیت است چندگانه. او لاغر، با قدی متوسط، چهره ای رنگ آمیزی شده، بسیار باهوش و متفکر، حیله گر، با موهای بلند و رنگ کرده، با دهانی بریده شده و خندان، با امضا مخصوص خود (کارتهای بازی) ، قهرمان دنیای تبه کاری، ضد قهرمان دنیای درستکاری، ضد آرامش و قانون، با نوع راه رفتن خاص خود، با چاقویی در جیب، برونگرا، با نوع دیالوگها و لهجه خاص خود، با لباس و ظاهری دلقک گونه، بی تفاوت بودنش نسبت به اعمالش و تحت تعقیب بودنش، گذشته مرموزش، در عین خندان بودنش با کسی شوخی ندارد، به بازی گرفتن ذهن و هوش دیگران، حراف، تنها زندگی میکند.
—————————
*ژوکر به بتمن: هارلی یه دست گرمی بود، خفاش. او کارش رو خوب انجام داد من بهش امتیاز B+ میدم. اما بین من و تو ، من امتیاز A می خوام. (قابل توجه دوست عزیزم امید: “آیا اشکهای هارلی …” / پیش نمایش بتمن: شهر آرخام)
—————————
زندگی گذشته و مرموزش از او شخصیتی مرموز و تبه کار ساخته که با هوش و درایتش توانسته در شهر گاتهام و دنیای شرارتها نامی برای خود دست و پا کند و بدون زره و ماشینی خاص و بدون توانایی های خارق العاده توانسته بارها بر بتمن پیروز شود و از او در انجام کارهایش پیشی گیرد. به نظرم او تا این جا خیلی قویتر و باهوشتر از بتمن است. او موریارتی (دشمن شرلوک هولمز) در لباسی دلقک گونه است. او اجیر شده آدمهای پست و بدذات دیگر است. اگر بتمن نبود کسی حریف او نبود. به نظرم او شیفته بتمن و به نوعی حسودی او را می کند. بتمن سدی در برابر اوست و تنها کسیست که نمی تواند آلوده بازیهایش کند و نمی تواند روحیه و استقامت او را بشکند. او بتمن را می شناسد و از روحیات و ضعفهای او آگاه است و در فیلم «بتمن شوالیه تاریکی» کاری می کند که او مجبور شود تا مرز فاش کردن هویتش برای مردم پیش رود. کاری می کند که بتمن در نظر مردم منفور جلوه کند او می داند که اگر مردم بتمن را بشناسند و بفهمند که او فلان شخص است از ابهتش کاسته می شود.
او مثل بتمن محدودیت ندارد و هر کاری که از دستش بر آید در جهت رسیدن به هدفش انجام می دهد. او کارت های برنده زیادی در جیب دارد. از هیچ خلافی رویگردان نیست. او استاد درگیر کردن مردم در شرایط سخت و بحرانی است و کاری می کند که مردم تصمیمات بزرگ و خطرناکی گرفته و صورت واقعی خود را نمایان کنند که این مطلب در فیلم «بتمن شوالیه تاریکی» به صحنه ای اشاره دارد که دو کشتی توسط او بمب گذاری شده و به مردم هر دو کشتی این اجازه را می دهد که در یک زمانی خاص برای رهایی خود از مردن، کشتی دیگر را منفجر کنند. او توانایی آن را دارد که یکی از بهترین مردان خوشنام شهر را تبدیل به یک قاتل و انتقام جو کند. صحبت از مرد دو چهره ست که نیمی از صورتش سوخته و با شیر یا خط مردم را می کشد.
او حتی در صحنه ای که منجر به کشته شدن نامزد سابق بتمن می شود، بتمن را وادار به انتخاب بین نجات جان نامزد سابقش و دوست خود می کند. ژوکر بازی خودش را می کند بر طبق شیوه خودش و از آن لذت می برد همینطور از درگیر کردن دیگران در بازی خود. او شخصیتش را برای همگان مشخص و تعریف می کند و داد میزند که این من هستم. او ضد قهرمان نورانی دنیای واقعی است و در عوض این بتمن است که مجبور است هوبتش را پنهان دارد و شب ها برای نجات مردم بیرون آید او قهرمان یا شوالیه تاریکی دنیای واقعی است. بتمن است که با وجود شخصیت خوب و نیکش مجبور است از دست مردم و حرف های آن ها بگریزد.
این صحنه از فیلم «بتمن شوالیه تاریکی» را به یاد دارید که ژوکر، سوار بر کامیون از دست بتمن می گریزد و در پلانی سرش را از کامیون به بیرون می آورد و با لذت هوای بیرون را تنفس می کند و با خوردن باد به صورتش، خنده اش را به آن می سپارد؟ او عاشق تعقیب شدن و گرفتار کردن دیگران است و نقشه های آن ها را به بهترین نحو به خودشان پس می دهد. او در هوای پر از جرم و جنایت شهر با لذت نفس می کشد. او در مرکز توجه قرار گرفتن را دوست دارد.
او از داستان گفتن برای دیگران هم لذت می برد. او چند بار داستان بریدن لب های خود را به شیوه های مختلف تعریف می کند یک بار برای یکی از گانگسترهای شهر و در آن از خشن بودن پدرش و جدی بودن خودش می گوید و حال در این موقعیت جای ژوکر با گانگستر عوض شده است. بار دیگر برای نامزد سابق بتمن این داستان را می گوید و از همسر از دست رفته اش تعریف می کند. ژوکر از او چه می داند که اینگونه به او متلک می گوید؟ در هر دو آنها او ضعف ها ، خصوصیات و اتفاقات افتاده برای آن شخص را دستمایه داستان خود می کند که شرح متن صحبت ها در بخش مربوط به دیالوگها آمده است.
راستی چرا دهان ژوکر بریده شده؟ به نظرم برای او مهم نیست که چه اتفاقی برایش افتاده و چه عواملی باعث این حادثه شده، برای او انجام این کار مهم است او ظاهرش را با باطنش یکی کرده او دنیایی که درونش در آن غوطه ور است را به نمایش گذارده، او تمسخر دنیای پلیدی خود و اطرافش است. او حرف هایی می زند بشدت تند و گزنده که منعکس کننده دنیای واقعی اطرافش است و ناشی از نوع جهان بینی تند و تلخ اوست. حرف های او درست و بجا زده می شود. او زاییده و رشد کرده همین سیستم سرمایه داری و پلید دوران خودش است.
ژوکر شیفته خودش هم هست. او بازیگر است یه بازیگر با تمامی خصوصیاتی که نیاز است تا بتوانی دیگران را تحت تاثیر قرار دهی. صحنه در رفتن او از زندان به کمک تحت تاثیر قرار دادن نگهبان نمایانگر همین است، او می داند که اگر دیگران را به خشم آورد یا غمگین کند و یا نقاط ضعفشان را بزرگ کند می تواند افسارشان را در اختیار بگیرد و نقشه های خود را عملی کند. او اگر نتواند بتمن را تحت تاثیر خود قرار دهد کاری میکند که اطرافیانش، مردم شهرش، او را وادار به عملی نادرست کرده و تحت فشارش قرار دهند. در جایی از فیلم می گوید: «من در خیالم به شهری بدون بتمن فکر می کنم» و در جای دیگر که بدست بتمن اسیر شده و نزدیک مرگ است، بتمن به او می گوید: «چرا می خوای منو بکشی؟» او نیز در جواب می گوید: «من بدون تو چی کار می تونم بکنم؟ برم سراغ فروشندگان مافیایی؟ نه نه …نه تو منو کامل می کنی.» می توان تناقض را در ذهن ژوکر دید و یا شاید با این حرف می خواهد بتمن را تحت تاثیر خود در آورد تا از مرگ احتمالی نجات یابد و در آخر نیز از مرگ نجات می یابد.
ژوکر خودش را توانایی هایش را اطرافش را دشمنش را دوستش را و زوایای پنهان شخصیت آن ها را می شناسد. او روانشناس قهاری است و درون انسان ها را می تواند ببیند و به بیرون بریزد.
صحنه ای که او بیمارستانی را با وجود نیروهای امنیتی نابود می کند بخاطر دارید. صحنه فرو ریختن ساختمان بزرگ بیمارستان نمایانگر وجه نابود کننده ژوکر است که توانست شخصیت انسانی خوب و نیک هاروی دنت را نابود کند و فرو بریزد. او تک و تنها از بیمارستان و با وضعی مضحک بیرون می آید بدون تجهیزات و بدون هیچ زره و لباس حفاظت کننده ای. و بعد بوممممممم .
—————————
با هم به دیالوگهای ژوکر در فیلم «بتمن شوالیه تاریکی» توجه می کنیم.

*مکالمه ژوکر با لو: «یه مردی مثل من … ببین … گوش کن، من می دونم چرا گروه کوچیکت رو اینجا اون هم در روز جمع کردی؛ می دونم چرا نمی تونی شبها بیرون بری. بخاطر بتمن، داری می بینی که متاسفانه بتمن رنگ واقعی شما رو به گاتهام نشون داده .»

* مکالمه ژوکر با برایان:
ژ: به اونها اسمت رو بگو.
ب: برایان داگلاس.
ژ: تو بتمن واقعی هستی؟
ب: نه.
ژ: نه؟ پس چرا شبیه اون لباس پوشیدی؟
ب: بخاطر این که اون سمبل این شهره و باعث میشه ما از تفاله هایی شبیه تو نترسیم.
ژ: اوه تو کارت رو کردی، تو واقعا این کار رو کردی بله اوه شششششش ، خب پس فکر میکنی بتمن گاتهام رو به جای بهتری تبدیل کرده؟ هممممم نگاه کن! به من نگاه کن! (به سمت دوربین بر می گردد و خطاب به بتمن) می بینی که این گاتهام ساخته بتمن چطوری دیوانه می شه. میخوای در گاتهام حکم کنی؟ بتمن باید ماسکش رو برداره و خودش رو نشون بده. اوه هر روزی که اینکار رو نکنه مردم دیگر خواهند مرد. از امشب شروع می شه، من سر حرفم هستم.

*مکالمه ژوکر با بتمن:
ب: اونا کجا هستن (منظور نامزد سابقش و دنت)؟
ژ: تو یقینا هیچی نداری که باهاش منو تهدید کنی.

*مکالمه ژوکر با گامبل(وقتی چاقو را روی دهنش گذاشته):
ژ: می خوای بدونی این زخم ها چطوری رو صورتم بوجود اومدند؟ پدرم …یه الکلی بود یه آدم پلید. یه شب اون دیوونه تر از همیشه شد و مادرم برای دفاع از خودش چاقو آشپزخونه را برداشت. پدرم از اون خوشش نیومد حتی یه ذره. در حالیکه می خندید چاقو رو ازش گرفت و بسمت من اومد و بمن گفت: «پسر ! تو چقدر جدی هستی؟!» با چاقو اومد پیشم و باز گفت: «چقدر جدی هستی؟» چاقو رو در دهانم فرو کرد و گفت: «بذار یه خنده روی صورتت درست کنم» و …
و بعد بلایی سر گامبل میاره و میگه «چرا اینقدر جدی؟»

* مکالمه ژوکر با چچن:
ژ: به آدمهات بگو برای من کار کنن این شهر مال منه.
چ: اونا برای یه آدم عجیب و دمدمی کار نمی کنن.
ژ: (چاقوش رو در میاره) چرا تو رو تیکه تیکه نمی کنیم و به خورد سگ هات نمی دیم، هوم؟ بعدش ببینیم که یه سگ وفادار واقعا چطوریه.

پایان قسمت اول/ Hamedgh / حامد.ق.ت

نکات مثبت
نکات منفی
شاهکار
دیدگاه
۴۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

43 Replies to “come on | BATMAN vs JOKER | round1”

 1. ozhan گفت:

  کی حال داره اینو بخونه مگه بی کاریم؟ :?: :!: :?: :!:

  ۰ ۰
  1. REZOR گفت:

   کاملا موافقم :wink:

   ۰ ۰
  2. arashgamer گفت:

   واقعا من که وقت و حوصله خوندنش رو ندارم.

   ۰ ۰
 2. just iran گفت:

  آقا دمتون گرم واقعا گل کاشتی.اگه دو سه تا عکس هم از خود ژوکر میذاشتی عالی میشد.

  ۱ ۰
 3. CHIFF.B گفت:

  خیلی جالب و خوندنی بود ممنون
  pc$

  ۰ ۰
 4. Resident Evil گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود. به شدت منتظر قسسمت دوم هستم.
  با تشکر از حامد.ق.ت

  ۰ ۰
 5. mohammad.m گفت:

  همه چی رو بیخیال این فیلم بتمن مرا دیوانه کرده چه دیالگای خفنی چه صدای داشت این جوکر :mrgreen: من از اخر فیلم خیلی خوشم اومد این فیلم حتی دوبلش که تلویزون پخش کرد هم توش صدای گوینه ژوکر کولاک بود :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  ۱ ۰
 6. Recount گفت:

  حامد جان دمت گرم.عالی بود.ولی بهتره به اون لیستی که میخوای نقد کنی(منظورم شوالیه ی تاریکی و تیمارستان آرکام)بازگشت بتمن رو هم اضافه کنی!چون این فیلم مبنا و پایه ی شوالیه ی تاریکیه!
  در ضمن اعترافات ژوکر تو زندان هم خیلی معنا دار بود.زحمت اون هم بکش!!
  SS Recount :-D

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام! (به امید فردایی بهتر برای شما و دوستان دیگر)

   از یادآوری شما ممنونم.ولی تمامی مطالبم را که به سه بخش تقسیم شده به سایت ارسال کردم که به امید خدا در روزهای آینده در سایت قرار می گیرد.
   اما بخشی دیگر از دیالوگها در بخش دوم و سوم قرار دارد که امیدوارم کمی رضایت شما را فراهم آورد.
   امید است بخشهای آموزشی هم مفید واقع شده باشد.

   با تشکر از همه دوستان گیمری!

   ۰ ۰
 7. mhs king گفت:

  خیلی جالب و خوب می نویسی ولی حتما سعی کن هر قسمتو کوتاه تر کنی چون خودم وسطاش ول کردم :mrgreen:

  ۰ ۰
 8. خیلی عالی بود.وادارم کردی یه دور دیگه شوالیه تاریکی رو ببینم

  ۰ ۰
 9. cool-hand گفت:

  حامد جان واقعا از زحمتهات ممنون.

  ۰ ۰
 10. Jason13 گفت:

  حیف که هنر پیشه jokerحیث لجر برنده اسکار نقش مکمل مرد (اگه اشتباه نکنم اگه بود به بزرگی خودتون ببخشید)در سال۲۰۰۸مرد. وشاهد هنرنمایی خودش در فیلم احتمالی بعدی نخواهیم بود. روحش شاد :cry: در مرد متن هم حامد جان دمت گرم حاجی من که لذت وفیض بردم.

  ۰ ۰
 11. Makarov گفت:

  حامد خیلی طولانی می نویسی! ناسلامتی تو قرن ۲۱ داریم زندگی می کنیم!
  ————————-
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 12. Ezio گفت:

  آقا واقعا مطلب خوبی بود من که لذت بردم فقط اینکه یه مقدار کوتا ترش می کردی عالیه بود بازم ممنون :wink:
  ____________________________________
  Call of Juarez: The Cartel تاریخ عرضه ۲۲ روز دیگه

  ۱ ۰
 13. heavy rain گفت:

  سلام متنت خیلی عالی بود.اما مقدمه اون خیلی طولانی بود و قبله اینکه آدم به قسمت جذاب متن یعنی معرفی جوکر برسه کمی خسته کننده میشه که امیدوارم در متنهای بعدیت این موارد رو رعایت کنی چون دیگه توی نوشته های جدید لحاظ کردن یک مقدمه طولانی مرسوم نیست!

  ۰ ۰
  1. killer گفت:

   بله من هم با شما موافقم قسمت اول متن بی حال بود و اگر کسی حوصله اش رو نداشته باشه نیمه ی دوم متن که معرفی ژوکره و در حقیقت جذابترین بخش متن بود رو از دست می داد! البته این نظر من بود شاید برای کسی که مثل شما علاقه مند به بحث درباره ی شخصیت ها و شخصیت پردازی باشه چه بسا نیمه ی اول بهتر باشه!

   ۰ ۰
 14. Leon S.K گفت:

  آقا بتمن خز شد یعنی انقدر ازش پیش نمایشو نقد خوندم دیگه خشسته شدم ازش بابا بیاین از شخصیت های جدید بنویسین مثلا آلیس

  ۱ ۰
  1. himsy گفت:

   راست می گی، بریم سوپرمن و اسپایدرمن هم خز کنیم تا به بقیه برسیم، دوستان موافقند؟ :lol: :lol: :lol:
   __________________
   PC$ & RPG

   ۰ ۰
  2. Leon S.K گفت:

   نه بابا اینا همین جوری خز هستن :mrgreen:

   ۱ ۰
 15. himsy گفت:

  با سلام، بعضی وقت ها حرف زدن در مورد بعضی چیز هایی که خیلی طرفدار داره یکم سخته چون اگه فقط بخوای تعریف کنی حق مطلب ضایع می شه و اگه بخوای حرف حق رو بزنی حق تو، با این حال به شخصه نقدی بر شخصیت جوکر دارم، در واقع هنگامی که خالقان این شخصیت رو خلق کردند دو حالت وجود داره، یا آنقدر ها از عمق بینش قوی ای بر خوردار بودند که شخصیتی خلق کرده اند که میانگین تمامی شخصیت ها ی بد موجود در تاریخ هنر بوده و یا جوکری که ما می شناسیم تنها انعکاسی از درون جامعه ی جهانی ای است که در اون زندگی می کنیم، به نظر بنده نظر دوم صحیح تره، عزیزان من، ما امروز در جامعه ای زندگی می کنیم که به بهانه های واهی دو جنگ جهانی رو پشت سر گذاشته، جامعه ای که برای بالا رفتن قیمت گندم اونو به دریا می ریزه در حالی که چند قدم آنطرف تر در این دهکده ی کوچک میلیون ها نفر از سوء تغذیه جان میدن، جامعه ای که ۸۰ درصد ثروت اون در دستان نا پاک ۲۰ درصد اونه، جوکر از نظر بنده تنها انعکاسی از دنیای امروزی ماست، دنیای که به شدت سیاه است، دنیای که امروزه مرز های جنون رو به راحتی در می نورده و هیچ گاه از خون و پول سیراب نمی شه(صحنه ی آتش زدن پول ها توسط جوکر رو به یاد بیارید، پول دغدغه ی اصلی این مردمان نیست، بلکه تنها لذت بدست آوردنش مهمه و برای این لذت چه جنایت ها که صورت نمی گیره). اما نکته ای در این سری کمیک بسیار جالبه، اینکه واقعا چرا بتمن جوکر رو نابود نمی کنه؟ چرا بتمن پارو از این فرا تر نمی ذاره؟ ( البته یک بار در کمیک ها جوکر توسط بتمن کشته شد و دیالوگ معروف« می دانم جدایی غم انگیز است عزیزم ، نمی توانی منکر شوی» از اون نشات می گیره اما به هرحال بیشتر تاکید روی زنده ماندن جوکره) به نظر بنده این موضوع نه به خاطر اینه که جوکر و بتمن مکمل یکدیگرند و یا نه به خاطر اینکه بتمن واقعا این قدر به خون احترام می ذاره، بلکه در واقع به خاطر اینه که بتمن نمی تواند (!!!!) جوکر رو نابود کند، بتمن نمی تونه بازتاب جامعه ای که خود از اون به وجود آمده رو نابود کنه، نمی تونه آتشی رو که در آن زیسته سرد کنه، نظریه ای هست که می گه اگه واقعا آدولف هیتلر به دنیا نمی اومد چه اتفاقی می افتاد؟, در پاسخ این سوال جامعه شناسان جواب های مختلفی رو طرح کردن اما به واقع پاسخی که به این سوال داده می شه اینه، اینکه اگر آدولف هیتلری به دنیا نمی آمد شخصی دیگر این وظیفه رو بر عهده می گرفت، چون آدولف هیتلر تنها انعکاسی از جامعه ی جنگ زده و تحقیر شده ی آلمان اون روز بود، در اینجا هم همین موضوع صدق می کنه، اگر این جوکر نابود می شد مطمئنا شخصی دیگر این راه رو پیش می گرفت، پس خالقان هیچگاه جوکر رو نابود نمی کنند(البته شاید بعد ها برای پول بیشتر دست به این عمل ابلهانه بزنند که فلسفه ی بتمن رو زیر سوال می بره). جا داره اینجا هم از حامد خان عزیز تشکر کنم به خاطر وقتی که گذاشته. با تشکر himsy از انجمن pc$-R.P.G

  ۰ ۰
  1. Recount گفت:

   واقعا آدم حال میکنه نقد های بعضی ها رو میخونه!!دمتون گرم.اگه خدا بخواد ما هم به زودی یه مطلب از خودمون بیرون میدیم!!!!
   SS Recount :-D

   ۰ ۰
  2. Hamedgh گفت:

   با سلام!(به امید شادروزی برای همه دوستان گیمری)

   هر دو نظری که ارائه دادی درست است.وجود جوامعی فقر زده و جنگ زده و … که تاریخ گذشته از این جوامع در خود بسیار دیده و نیز وجود انسانهایی صاحب اندیشه و تیزبین که این شرایط را بهتر درک کرده و توانسته اند در آثارشان بخوبی از آنها بهره ببرند.
   در بالا اشاره داشتم “او دنیایی که درونش در آن غوطه ور است را به نمایش گذارده، او تمسخر دنیای پلیدی خود و اطرافش است” و شما نیز به همین موضوع اشاره داشته اید “جوکر از نظر بنده تنها انعکاسی از دنیای امروزی ماست، دنیای که به شدت سیاه است” .
   او چرا ژوکر را نمیکشد؟ به دیالوگی از فیلم نظرت را جلب می کنم(که البته در قسمت سوم از این مقاله که برای سایت ارسال شده نیز نوشته ام) که ژوکر به بتمن می گوید”: اوه تو ! تو اجازه نمیدی من برم ، می تونی؟ این اتفاق موقعی میفته که یه نیروی غیر قابل کنترل (خودش) با یه شی ثابت (بتمن) برخورد می کنه. تو واقعا فساد ناپذیری ، نیستی؟ تو نمی تونی خارج از چارچوب خصیصه گمشده درستکاری منو بکشی.منم نمی خوام تو رو بکشم چون تو خیلی خنده داری. فکر میکنم که برای من و تو مقدر شده که برای همیشه همین کار رو انجام بدیم.”
   بتمن از هر طریقی نمی تواند ژوکر را بکشد او قوانین خود را دارد.
   اما در تکمیل نظراتت درباره هیتلر باید بگویم ، هیتلر آغاز کننده جنگ جهانی اول بود بنابراین قبل از آن آلمان جنگ زده نبوده که هیتلر انعکاس آن باشد اما این موضوع را هم کتمان نمی کنم که شرایط اجتماعی می تواند در به وجود آوردن انسانهایی اینچنینی تاثیرگذار باشد.ولی فقط این نیست.باید به اهداف کسانی که جنگهای طولانی و بزرگی را بوجود آوردند دقت کنیم.آتیلا ، اسکندر ، چنگیزخان ، ناپلئون ، نادرشاه ، و دیگر جنگ طلبان تاریخ که هدفهای خاص خود را دنبال می کردند.بسیاری از آنها قصد کشور گشایی داشتند و یا بعضی از آنها از ظلم و ستم حکمان وقتشان به ستوه آمده بودند ، بعضی از آنها بخاطر جمع آوری ثروت دست به جنگ زدند و موارد دیگر. هدفهای خوب و بد زیادی در ایجاد جنگ نقش داشتند.ولی این راهم در نظر بگیرید که نمی توان به طور قطع گفت اگر هیتلر نبود پس شخص دیگری اینکار را می کرد.می توان آنگونه گفت فقط از این جهت که بوجود آمدن این مردان در آن بحبوحه تاریخی از قبل نقشه کشیده شده باشد توسط حکومتهای منفعت طلب و بنا به هر دلیل ممکن. گفته شده در همان زمان جنگ جهانی ، دنیا در وضعیت اقتصادی بدی به سر میبرده است و در نتیجه با راه اندازی جنگ توانستند به اهداف خود برسند و فکر کنم همه بدانیم که در این جنگ ها (افغانستان و …) سود زیادی از فروش اسلحه توسط کشورهای بزرگ بدست آمده است. یکی از مفسرین سیاسی می گفت ، ببینید در مصر کودتا شد و یکدفعه قیمت نفت و بنزین چه نوسانی کرد.و در پشت این قضیه هم فروش اسلحه رونق زیادی گرفت.
   می خواهم بگویم من و تو بازیچه مردان قدرت طلب هستیم که با علم کردن یک نفر چنان جنگی راه می اندازند که به اهدف خود برسند.

   با تشکر از تو دوست عزیز که برای من و دوستان دیگرم وقت گذاشتی و ما را بهره مند کردی.
   و با تشکر از همه دوستان دیگر!

   ۰ ۰
  3. himsy گفت:

   خب دوست عزیز از این که به این نوع بحث ها علاقه مندی واقعا جای خوش حالی داره اما باید عرض کنم که در مورادی مجبورم فرمایشات شما رو تصحیح کنم، در ابتدا اینکه این جواب جوکر یک جنبه ی سطحی و یک جنبه ی درونی داره، یه سوال! بتمن طرفدار درستکاری است درسته؟ حالا آیا اینکه بتمن شخصی رو که می تونه بکشه و نکشه و با این کارش باعث کشته شدن دیگران بشه هم درستکاری محسوب می شه؟ یا عین ضد اخلاقی بودنه؟ کاری به مسائل اعتقادی ندارم چون جای اون رو اینجا نمی دونم اما در تمامی ادیانی که منشا الهی دارند و در واقع هم در دین و هم در اخلاقیات محض به این سوال پاسخ منفی داده شده، خون در برابر خون( که البته استثنا ها ای هم وجود داره) ، شاید جوکر دیوانه است اما به همون اندازه خطرناک نیز هست، البته از نظر من جوکر به هیچ وجه دیوانه نیست و مسئولیت کار های خود رو هم قبول می کنه اما به راستی چرا هیچگاه توسط بتمن نابود نمی شه؟ حتی هنگامی که یکی یکی اشخاص مورد علاقه ی بتمن از بین می بره و هیچ چیز هم صد راهش نیست! آیا چنین شخصی حق زنده بودن داره و آیا اهمال در کشتن جوکر عین بی اخلاقی نیست؟ پس معلوم می شه که اصل و ریشه ی قضیه در جای دیگری نهفته است، مورد بعدی اینکه هیتلر آغازگر جنگ جهانی دوم بوده نه اول و اطلاعات تاریخی شما دوست عزیز در این رابطه درست نیست، در مورد شرایط وخیم اجتماعی زمان هیتلر هم نظر شما رو به کتاب نبرد من نوشته ی خود هیتلر جلب می کنم، مورد بعدی اینکه این سوال پیش میاد که آیا اساسا این موضوع بازتاب اجتماعی می تونه اختیار افراد رو از بین ببره؟ به واقع پاسخ این سوال سطحی منفی است، هر کسی می توانست نقش هیتلر و آغاز جنگ جهانی دوم رو بر عهده بگیره، اما هیتلر خود این موضوع رو انتخاب کرد، در ثانی هیتلر می توانست از قدرتش در جهت اصلاح جامعه استفاده کنه اما وقتی شرایط جامعه بیشتر تمایل به انتقام از اروپایی داشت که آلمان رو در جنگ جهانی اول تحقیر کرده بود، پس هیتلر خود رو به جریان عرف سپرد ، در واقع روح جمعی مسبب این امر بود و گرنه هیچ انسانی حاضر نیست برای اهداف پست بمیره مگر اینکه چیزی که برایش جان می ده ارزش مردن داشته باشه و یا حد اقل فکر کنه داره که این موضوع به باور های اون شخص به طور مستقیم برمیگرده، در مورد تک تک اشخاصی که فرمودید خرواهاخروار مطلب در درون بنده هست که جای هیچ کدوم اش اینجا نیست! (در واقع هیچ جا نیست! :lol: ) به هر حال امیدوارم این علاقه و پشت کار شما در آینده ای نه چندان دور سبب پیشرفت روز افزون شما بشه، ببخشید که پاسخم طولانی شد، اما این یک صدم مطالبی نبود که می شد خدمت دوستان عرض کنم. با تشکر himsy از انچجمن pc$ & RPG

   ۰ ۰
  4. himsy گفت:

   انقدر زیاد بود که وقت نشد ویرایشش کنم! بابت غلط ها ی املایی عذر خواهی می کنم! « :lol: صد راه!!! :lol: » با تشکر و طلب پوزش himsy از انجمن pc$-RPG

   ۰ ۰
  5. Hamedgh گفت:

   با سلام! (با تشکر از شما دوست عزیز)

   ۱-بله حق با شماست! در مورد نقش اساسی آلمان در جنگ جهانی اول نظر دوست عزیزم را به این مطلب جلب می کنم: “جام جم آنلاین: ۹۴ سال پیش در روز ۲۸ ژوییه سال ۱۹۱۴ میلادی امپراتوری اتریش – مجارستان به کشور صربستان اعلان جنگ داد ، جنگی که جنگ بزرگ نام گرفت و به نخستین جنگ جهانی تبدیل شد. در فردای آن روز روسیه به امپراتوری اتریش – مجارستان اعلان جنگ داده و امپراتوری آلمان فورا به روسیه هشداری می دهد اگر اعلان جنگ را پس نگیرد ، آلمان به نوبه خود وارد جنگ خواهد شد.روسیه تزاری پیشنهاد آلمان را رد می کند و آلمان نیز به نوبه خود در روز اول اوت به روسیه اعلان جنگ می دهد.فرانسه در همان روز اعلام بسیج عمومی می کند و در روز ۳ اوت سال ۱۹۱۴ میلادی امپراتور آلمان ، گیوم دوم به فرانسه اعلان جنگ داده و نیروهای ارتش آلمان وارد خاک بلژیک می شوند.امپراتوری بریتانیا در روز ۴ اوت به آلمان اولیتماتوم می دهد که بی طرفی بلژیک را رعایت کند.آلمان اولتیماتوم بریتانیا را رد کرده و در همان روز بریتانیا به نوبه خود به آلمان اعلان جنگ می دهد”.
   ——
   در مورد جنگ جهانی دوم نظر شما را به این مطلب جلب می کنم : “ایالات متحده آمریکا در فاصله بین دو جنگ جهانی یعنی ۱۹۱۸ تا ۱۹۳۹ در یک بحران فزاینده اقتصادی به سر می‌برد، اما دولت آمریکا و صاحبان صنایع چرخ صنایع خود را در جاده تولید صنایع نظامی به حرکت درآوردند، به طوری که درطول جنگ دوم جهانی در اروپا، مصرف سلاح‌های آمریکایی مانند هواپیما، کشتی جنگی و تجارتی، توپ و تانک درجنگ باعث رونق صنایع و اقتصاد آمریکا شد ….”
   و این مطلب “هوور، رئیس جمهوری وقت آمریکا بر این باور بود که تلاش برای حفظ اعتماد مردم به بازار سبب می شود تا این مشکل موقتی اقتصاد با سرعت بیشتری حل شود و مردم به سرمایه گذاری و آغاز فعالیتهای اقتصادی ادامه دهند. از نظر وی این اصلی ترین راه حل رکود بود، اما این راه اصلا نتیجه بخش نبود زیرا در سال ۱۹۳۲ میلادی با وجود تلاشهای وی میزان سرمایه گذاری در آمریکا به کمتر از ۵ درصد سرمایه گذاریهای انجام شده در این کشور در سال ۱۹۲۹ میلادی رسید….”
   **و این مطلب “در سال ۱۹۳۹ میلادی با وجود تلاشهای بسیار سردمداران آمریکا و بکارگیری روشهای مختلف اقتصادی هنوز هم بیشتر از ۱۵ میلیون بیکار در آمریکا وجود داشت و مردم در شرایط بسیار سختی زندگی می کردند.در این زمان بود که جنگ جهانی دوم به سرکردگی هیتلر و حمایت آمریکا آغاز شد. از زمانی که این جنگ آغاز شد آمریکا تامین سلاح مورد نیاز تمام کشورهای درگیر جنگ را بر عهده گرفت و در این میان بیشترین سهم را به کشور مهاجم یعنی آلمان اختصاص داد.در این دوران آمریکا شمار زیادی از کارخانه های تعطیل شده را دوباره راه اندازی کرد تا مواد غذایی و پوشاک مورد نیاز افراد درگیر جنگ را تامین کند و برای میلیونها نفری که بیکار شده بودند فرصت شغلی ایجاد نماید.
   از طرف دیگر با راه اندازی کارخانه هایی برای تولید سلاح و تجهیزات دفاعی صنعتی دیگر را در کشور فعال کرد. صنعتی که علاوه بر ایجاد شغل و حل کردن مشکل بیکاری می توانست سودآوری زیادی داشته باشد و جانی تازه به اقتصاد دهد….”
   برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید به سایت راسخون و دیگر سایتها هم بروید که مطلب این سایت از منابعی مانند : (نقیب زاده، احمد؛ تحولات روابط بین‌الملل، تهران، نشر قومس، ۱۳۸۱، چ۸) (گاف، ریچارد؛ ماس، والتر، جنیس؛ آشور،‌ جیوا؛ تاریخ مختصر قرن بیستم، تهران، نشر زلال، ۱۳۷۵، ج۲) و سایتهای (yale.educationوماهنامه – لوموند دیپلماتیک و و …hiroshima.tomato.nu) استفاده کرده است . متاسفم که نمی توانم لینک ارائه دهم.
   —-بنابراین در پشت مسائل مهم و بزرگ سیاست ، مسائل خاص دیگر هم نهفته است. شاید کینه و انتقامجویی از یک حادثه ساده شروع شود ولی در ادامه ممکن است شاخ و برگ دیگری بخود گیرد.به بازی اساسین کرید ۲ و فرقه برادری نظرتان را جلب می کنم.———-

   ۲- ژوکر بخوبی بتمن را می شناسد و می داند که او فساد ناپذیر است او در مراحل مختلف می کوشد تا بتمن از قوانین خاص خود و از درستکاریش بگذرد و دست به اشتباه زند اگر موفق میشد دیگر بتمنی در نزد مردم باقی نمی ماند.مرد بی قانون یعنی کسی میشود مثل ژوکر.
   ژوکر در جایی که بتمن دائم اصرار می کند تا او جای دنت و راشل را بگوید به بتمن می گوید : “تنها راه معقول در این دنیا برای زندگی ، نبود قانون هستش و تو امشب باید اون یه قانونت رو بشکنی” . چرا او اینقدر اصرار به این کار دارد؟
   او برای اینکه بتمن را شکست دهد باید او را از پوسته ا ش بیرون بیاورد.بتمن انسانی است که تبهکارها را به دام می اندازد نه اینکه آنها را بکشد.او از هر طریقی اینکار را انجام نمیدهد.او قانون خودش را دارد
   شما اگر سالیان سال در نزد مردم دارای شخصیت درستکاری باشید آیا حاضرید به هر قیمتی آنرا نابود کنید؟
   من اصلا نمی گویم که بتمن باید ژوکر را بکشد یا نباید بکشد.. شاید این موضوع بر می گردد به داستان نویسان این سری و اهدافی که دنبال می کنند تا بتوانند داستان خود را بهمراه کاراکترهایش ادامه دهند ولی اینرا در نظر بگیرید آنها و سازندگان فیلم آدمهای کاربلدی هستند و بخوبی به این امر واقفند.آنها بر اساس شخصیت ژوکر برایش دیالوگ نوشته اند.اتفاقا ژوکر حرفهای غیر منطقی در دنیایی که در آن غرق است نمی زند.و مخاطبان نیز آنرا بخوبی می فهمند و میزان استقبال از آن موید این مطلب است.
   بتمن در طی یک درگیری ژوکر را در حال که آویزان است دستگیر می کند و تحویل پلیس میدهد.دیگر چه می خواهیم؟ او خودش از قانونش تخطی نمی کند چگونه از قانون اجتماعیش تخلف کند؟اگر فکر می کنید که او آدمیست که بعد از گرفتار شدن ژوکر ، اسلحه شاتگان را روی سرش بچکاند ، واقعا در اشتباهید.
   این مردمند که میراث خوار بتمن و اعمالش هستند و از او الگو می گیرند به این دیالوگ نظرتان را جلب می کنم .یکی از اهالی شهر گاتهام به ژوکر می گوید: “بخاطر اینکه بتمن سمبل این شهره و باعث میشه ما از تفاله هایی شبیه تو نترسیم”

   **من هم امیدوارم که این اطلاعات و آگاهی ها بدرد دوستان دیگرمان هم بخورد و باعث بالا رفتن سطوح همه ما گردد. **
   با تشکر از همه دوستان گیمری!

   ۰ ۰
 16. hunter گفت:

  من که نتونستم تا اخرش بخونم.حامد جان سعی کن متن هر قسمت رو کوتاه تر کنی.به هر حال از زحماتت ممنون :wink:

  ۰ ۰
 17. Gin گفت:

  حامد جون می بینم که کاملا شیفته شخصیت ژوکر شدی !! حق هم داری … شخصیتی هستش که اگه فیلم بتمن شوالیه تاریکی ساخته نمیشد هیچ کس اون رو باید که باشه نمی شناخت …
  حتی بازی بتمن تیمارستان آرخام هم به این دلیل ساخته شد که فیلم بتمن شوالیه تاریکی خیلی خوب از آب در آمد . میشه گفت موفق ترین بازی بود که از روی یه فیلم ساخته شد ..البته تقریبا …!!! چون داستان هاشون با هم فرق می کرد ..
  اما تا به حال فکر کردی که چرا این همه فیلم بتمن ساخته شد ولی این یکی از همه بهتر از آب در اومد؟؟؟ …طوری که دهمین فیلم برتر تاریخ سینما است ….چرا شخصیت ژوکر توی این فیلم خوب از آب در آمد ؟؟؟
  دلیلش فقط یه چیز می تونه باشه ..هنر برادران نولان و هنر هیث ایچر !!!! منظورم هم کریستوفر هستش و هم جاناتان !!! بتمن رو ژوکر کامل کرد و ژوکر رو بتمن !!!! ولی هر دوی اینها رو توی فیلم فقط یه نفر کامل کرد ..مرحوم هیث لیچر !!! همه شخصیت ژوکری که من میشناسم مدیون این آدم هستش …
  منتظر قسمت دومش ( هم مطلب شما و هم فیلم خیزش بتمن !) هستم …

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!(به امید روزهای بهتر و شادتر برای شما و همه دوستان)
   من هم با حرفهای شما موافقم.نمی توان از هنرمندی آقای لجر گذشت به نظرم ایشان با سه بعدی کردن این کاراکتر از دنیای کمیک بوک توانست ابعاد خوبی را از او بنمایش درآورد ولی از نویسندگان آن آقای David S. Goyer و آقای Christopher Nolan نیز باید یاد کرد که اینچنین دیالوگ نویسی را به سرانجام رساندند و جادوی کلام را به این اثر افزودند.کلام یا حرکات کلامی و اشاره ای نقش مهمی را در شخصیت پردازی ایفا می کنند.
   برای همین است که بسیاری از بازیها جاودانه شده و شخصیتها و جریان بازی پا به پای هم پیش می روند.شخصیت چیست؟ آنچه که ارائه می دهیم و اگر در این دنیا ژوکری بوجود می آمد بی شک خود آقای لجر بود!!!
   البته من در پایان بخش سوم که آنرا نیز برای سایت فرستاده ام ، شخصیت بتمن را برنده اعلام کرده ام با دلایل خاص خودم.
   امید است نفس مطلبم که جنبه آموزشی دارد مورد پسند همه دوستان قرار گیرد.
   با تشکر از همه دوستان گیمری!

   ۰ ۰
  2. himsy گفت:

   ما بالاخره نفهمیدیم تلفظ اسم این خدا بیامرز چى بود! روحش شاد!
   _______
   PC$ & RPG

   ۰ ۰
  3. adel_97 گفت:

   هیث لژر تلفظشه! و به خاطر مصرف بیش از حد چند نوع دارو آرام بخش اوردوز شد. بیمارستان هم که بردنش کاری از دست پزشک ها بر نیومد و تو خواب مرد. در مورد مطلب هم از آقا حامد تشکر می کنم به خاطر مطلب خوبشون!
   Adel_97 از انجمن PC$

   ۰ ۰
 18. Mr Wolf گفت:

  متن خوبیه فقط طولانیه کاش تو بخش های کوچکتری بود.

  ۲ ۰
 19. john.Marston گفت:

  حامد جان سلام اوایل مطلبت رو خوندم ولی راستش علاقه نداشتم چون رفتی تو کار شخصیت و روانشناسی حوصلم سررفت خیلی طولانی بود ولی تشکر :) :!: :!:

  ۰ ۰
 20. bijan joker گفت:

  کامل ترین شخصیت خلق شده از ژوکر همین ژوکریه که همه ازش حرف میرنند (هیث لجر)… اما در مورد شخصیت کلی ژوکر نمیتونیم تنها به شکل ظاهریه ژوکر در فیلم فوق العاده ی DARK KNIGHT بسنده کنیم… ( فیلمی که بتمن و ژوکر رو به خیلی از کسانی که از این نوع شخصیتها بیزار بودند آشتی داد و همچنین کسانی که کلا اهل فیلم دیدن نبودند هم همینطور…) . در ضمن hamedgh عزیز اون سکانس زیبای هواخوری ژوکر، در کامیون نبود بلکه نکته ی اصلی سکانس این بود که ژورد سوار بر ماشین پلیس از دست بتمن و زندان گریخت و احساس راحتی کرد…
  ( transformers 3 )

  ۰ ۰
 21. من که یکمشو خوند نگرفتم

  ۱ ۰
 22. Behnam-IT گفت:

  باسلام
  تشکر میکنم از دوست خوبم حامد
  نوشتن مطلب اونهم با چنین حجمی واقعاً صبر و علاقه وافری میطلبه
  امیدوارم در ادامه روند نقد و بررسی و تحلیل بازیهای خوب اینچنینی موفق باشی
  از سعی و تلاش تو دوست عزیز قدردانی میکنم
  به امید موفقیت همه بازیبازان عزیز

  ۰ ۰
 23. Sirius گفت:

  مطلب بسیار خوب و مفیدی بود تشکر از شما دوست عزیز :)

  ۰ ۰
 24. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  از سردبیر عزیز سایت به خاطر لطفشان تشکر می کنم ولی خاطر نشان می کنم که من دنبال این مسائل نیستم و از ایشان می خواهم که مرا معاف دارند.یاد دوران مدرسه که عناوین مختلفی را بدست آوردم به خیر!
  من این جایگاه خودم را به دوستان گیمری آقای حسین براتی عزیز (Gin) و آقا بهنام عزیز ( Behnam-IT ) و آقا عادل (adel_97) و دیگر دوستان عزیزم که در این سایت با صداقت و سلامت با دیگران رفاقت می کنند هدیه می دهم.جایی که باعث می شود همه دوستان عزیز به فکر بالا بردن سطح علمی و معرفتی یکدیگر بوده و بدور از مسائل حاشیه ای به فکر خالی کردن زیر پای یکدیگر نیستند و تجربیات و اندوخته های شیرینشان را بدون ریا با دیگران تقسیم می کنند.
  **این دیدگاهم از تاپیک “کاربر نمونه: اعلام اسامی کاندیداها” درج نشده بود.
  با تشکر از همه دوستان گیمری!
  حامد.ق.ت

  ۰ ۰
 25. kingsahand گفت:

  منم که حوصله ی خواندن این نامه اعمال بت من رو ندارم :-?

  ۰ ۰
 26. himsy گفت:

  بدیم نظرات رو بیرون چاپ کنن چند در میاد؟ :lol:

  _______
  PC$ & RPG

  ۰ ۰
  1. himsy گفت:

   تایپ کردنش چى؟ دوستان قیمت دارن؟ پیریه و هزار درد سر! :lol:
   _______
   PC$ & RPG

   ۰ ۰
 27. reza-360 گفت:

  دستت درد نکنه حامد جان!مطلب خوبی بود :mrgreen: فقط سعی کن از این به بعد متن هاتو کوتاه تر کنی. چون بعضی ها حال ندارن تا اخرشو بخونن!ولی من که خوندم و خوشم اومد :lol: …انجمن جدید PES Killers دوست داران فیفا عضو شن! MW3 Fighters + PES Killers

  ۰ ۰
 28. BATMAN LOVE گفت:

  TANK YOU VERY MUCH

  ۰ ۰