توسط فرشید عبدالله پور در ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ , ۲۱:۴۱

لذت پرواز بر فراز آرکام …

نام بازی : Batman : Arkham City
سبک : Action Adventure
سازنده : Rocksteady Studio
ناشر : DC Universe _ Warner Bros
تاریخ انتشار : ۱۸ اکتبر ۲۰۱۱ ___ ۲۶ مهر ۱۳۹۰
پلتفرم _ PC___X360___PS3

در تمامی عرصه ها و رشته های مختلف همیشه افرادی بودند و هستند که با خلاقیت خود نه تنها هدایتگر راه خود بلکه بقیه ی رقبای خود نیز بوده اند . همیشه افرادی هر چند ناچیز و با موقعیت بسیار پایین بوده اند تا به بالای دست هایشان بفهمانند خلاقیت و ابتکار عمل و کار دلسوزانه عناصری هستند که باعث می شود سیل افراد به سوی آنها بشتابند .
سال ۲۰۰۹ هیچ کس فکر این رو نمی کرد که تیمارستان آرکام همراه با تمامی کاراکترهای روانی و صد البته دوست داشتنی اش بتواند تا این حد نظر ها را جلب کرده و با عناصر مهیج و فراتر از انتظار دست در دست هم داده و بتوانند موجب خلق یکی از بهترینهای ۲۰۰۹ بشوند.
راک استدی به همگان ثابت کرد که فروش بازی هیچ ربطی به تبلیغات گسترده نداشته و تنها چیزی که موجب فروش بالای یک عنوان می شود فقط و فقط سرگرم کنندگی آن است و بس.
و این گونه بود که بتمن در صنعت بازیسازی ……. آغاز کرد.

نیازی نمی بینم که بخواهم داستان تیمارستان آرخام رو تعریف کنم و شما رو با گذشته ی کاراکترها آشنا کنم چون مطمئنا همه تون این شاهکار رو چه دیر و چه زود امتحان کرده اید و از همین الان نفس هاتون تو سینه یخ زده برای ادامه ی این اثر.
پس به مطالب مطرح شده توسط سازندگان می پردازیم :

اوایل سال ۲۰۱۰ هنگامی که راک استدی اولین تیزر مفهومی از بازی رو به نمایش گذاشت در پایان این تیزر مشاهده ی جمله ی Arkham Has Moved تنها یک چیز رو می تونه توی ذهن هممون ایجاد کنه و اون هم تغییرات محیطی بازی است

.
تیمارستان آرخام با اینکه فقط یک تیمارستان بود واقعا بزرگ بود و جزئیات در آن بیداد می کرد. حال این جمله در ذهن همه نقش خواهد بست که اگه تیمارستان این قدر بزرگ و با شکوه باشد پس شهر آرکام چه خواهد بود.
دوستانی که فیلم بسیار موفق کریستوفر نولان با نام _بتمن آغاز کرد _ را تماشا کرده باشند قطعا سکانس پایانی این فیلم رو به یاد دارند جایی که کمیسر گوردون با نشان دادن کارتی مرموز از بتمن تقاضای متوقف کردن صاحب کارت را دارد و شوالیه ی دلیر گاتهام راهی این ماموریت نه چندان ساده (بخونید روانی کننده) می شود. این کارت مطعلق به کسی نبود جز …The Joker

شاید از من رابطه ی این جمله را با پیش نمایش بازی بخواهید …
حتما به یاد دارید که در پایان بازی تیمارستان آرکام بعد از دستگیری جوکر، هارلی کوئین و پیچک سمی و هنگام خروج بتمن از تیمارستان در حالی که خستگی را می شد در چهره ی وی دید کمیسر گوردن پیش آمد تا از قهرمان بازی تشکر کند ولی در همان هنگام بی سیمی بی موقع کمیسر را از بازگشت یکی از جانی های گاتهام و خرابکاری های وی مطلع می کند و این جانی کسی نیست جز … Two Face یا همان هاروی دنت خودمان با همان گذشته ی دردناک و در هنگامی که چشمان بازی کننده از حیرت گرد شده دستان زیبای مترسک یا همان scarecrow دیده می شود که به محلول ساخته شده ی جوکر دسترسی پیدا می کند و …

شهر گاتهام …..
شهری مملو از فساد…
شهری با انسانهای زیبا ولی در باطن ترسناک…
شهری که روزی به لطف توماس وین جایگاهی بود برای رشد نوابغ و رسیدن به قله های موفقیت …
اما واقعا چه اتفاقی افتاد ؟ …
بنابر گفته های سازندگان تمامی شهر آرکام پس از منتقل کردن تیمارستان به بخشی از شهر موجب حمله ی بیماران روانی و همینطور زندانیان شده و حالا تمامی شهر زیر دست این مزدوران خطرناک قرار گرفته و هر کدام از super willain ها گوشه ای از شهر برای خود امپراطوری (شما اسمشو چی می ذارید؟) دست و پا کرده اند حالا پس از اینکه کوئینسی شارپ (رئیس تیمارستان) این افتضاح رو به بار آورده از خفاش ما توقعی جز آرام کردن اوضاع ندارد.

طبق گفته ی سازندگان، بازی از جایی آغاز خواهد شد که Two Face برای اینکه اهداف شوم خود را از چشمان مردم گاتهام دور نگه دارد موفق به دستگیری زن گربه ای شده وقصد اعدام او را در حظور همگان دارد و طبق همیشه این کار را با شانس و توسط سکه ی معروف پدرش امتحان می کند. همه چیز برای اعدام کت وومن روبراه است که نا گاه ….

اکثر عاشقان بتمن (از جمله خودم ) بیشتر از بتمن به بدمن های این دنیا علاقه مند هستند. .جوکر، هارلی، مترسک، پیچک سمی، بین، آقای فریزر، هوگو استرنج، کت وومن، ریدلر، پنگوئن، مرد تقویمی، کروک کشنده، پروانه ی قاتل، صورت سفالی، دو چهره، شلیک مرگبار، رس الغول، مرد خفاشی، کلاه پوش دیوانه و هزاران کاراکتر دیگر که الان ذهنم یاری نمی کنه نام ببرم.  همون طور که می بینید دنیای بتمن پتانسیل واقعا بالایی برای تبدیل به یک اثر بیاد ماندنی دارد.
در بازی قبل شاهد حظور فقط ۶ نفر از اشخاص super willain دنیای بتمن بودیم (شاید دلیل انتخاب ۶ کاراکتر کمبود فضای تیمارستان و خط داستانی بود) ولی توجه کنید این بار به جای یک تیمارستان با یک شهر طرف هستیم و خودتون می توانید تعداد کاراکترهای بازی رو حدس بزنید.

هنوز لیست کاراکترهای بازی منتشر نشده ولی حظور اشخاصی همچون : جوکر، هارلی کوئین، هوگو استرنج، مرد معمایی، پنگوئن، دو چهره، کت وومن، مترسک و  مرد تقویمی کاملا مشهود است (دوستان توجه داشته باشن که سورپرایزهای راک استدی هنوز به طور کامل رو نشده)
طراحی کاراکتر پیچک سمی حیرت انگیز بود.  به گیاهان روییده شده زیر پوست وی توجه کنید.
همچنین در این گیر و دار باربارا گوردن (Bat girl) نیز ربوده شده و در این نسخه راهنمای بتمن کسی نیست جز خدمتکار با وفای خاندان وین، آلفرد پنی ورث.
همچنین اخباری دال به وجود بخش چند نفره و حالت Open World بودن بازی به گوش رسیده که به دلیل مطالب چاپ شده توسط سایت دیبازی لازم نمی بینم دوباره تکرارشون کنم.

از داستان و کاراکترها که بگذریم نوبت به گیم پلی بازی می رسد. گیم پلی در نسخه ی اول به همراه اسباب بازی های آقای بروس وین میلیاردر واقعا هر بازیکنی را به وجد می آورد که در این صورت انتظار نمی رود سازندگان فکر تغییر گیم پلی رو حتی به ذهنشان هم خطور بدهند. ولی تا به حال ۲ وسیله ی جدید برای بتمن در نظر گرفته شده (وسایلی که در نسخه ی قبلی باز کردید از اول نسخه ی جدید همراهتان هستند) این ۲ وسیله ی تازه معرفی شده Smoke Bomb و Broadcast tracker می باشند که اولی همان طور که از اسمش پیداست بمب هایی دودزا می باشد که پیش از این استفاده ی آن ها رو توسط نینجا ها دیدیم.
ولی سلاح دومی نوعی ردیاب پیشرفته است. این ردیاب به شما کمک می کند که سیگنال ها را ردیابی کرده و به وسیله آن به محل آن سیگنال ها بروید. یکی مود بسیار جالب در بازی است که شما به وسیله آن قادر خواهید بود محلی که جرم رخ داده است را شناسایی کرده و سر نخ هایی از مجرمی که آن جرم را مرتکب شده است پیدا کنید همانند وقتی که یک تک تیرانداز آن جرم را مرتکب شده باشد که به وسیله این مود می توانید آن را پیدا کنید. مبارزه های تن به تن یکی از امکانات بازی بتمن است که بسیار زیبا است ولی در بخش هایی شما مجبور به استفاده از گجت ها هستید که تعداد آن ها بسیار زیاد است.
همچنین مبارزات بتمن این بار بسیار سرعتی تر شده و امکان جا خالی دادن های سریع تر از گذشته و ترکیب آن ها با کمبوها ضرباتی مرگبار را تولید کرده (به شخصه خودم آماده ی پذیرایی از مهمانان گاتهام هستم.)

از گیم پلی بازی که بگذریم به گرافیک و جلوه های بصری بازی می رسیم. همان طور که مطلع هستید موتور پایه ی بازی ورژن تقویت شده و ارتقا یافته ی UE3 است با نام UE3.5 که با نمایش خوبی که بازی در سال ۲۰۰۹ از لحاظ گرافیکی داشت جای هیچ شکی رو برای طرفداران باقی نمی گذاره. پس با خیال راحت از این قسمت عبور می کنیم.
اشکهای هارلی را در شماره ی قبل به یاد دارید؟
از لحاظ موسیقی و صدا گذاری بازی قبل در کیفیت بالایی قرار داشت (کافیه موسیقی مراحل مترسک را به یاد آورید) و به لطف جناب آقای مارک همیل به عنوان صداپیشگی جوکر به هیچ منتقدی اجازه ی گرفتن کوچک ترین ایرادی را نمی داد.
با شنیدن این اسم ۲ احساس هم زمان در دل بازیکن ها به وجود میاد یکی خوشحالی حظور دوباره ی این صدا پیشه ی دوست داشتنی در قالب جوکر و دیگری اینکه چندی پیش این آقا اعلام کرد که شهر آرکام آخرین همکاری وی با این استودیو است که این حرف من رو  بخاطر آخرین حظور جوکر در این سری نگران می کنه (کسانی که تریلر های بازی جدید رو دیده باشند اوضاع نا خوش و نامساعد جوکر رو پس از مصرف محلول تایتان می تونن کامل تشخیص بدهند) به هر حال به شخصه امیدوارم این آخرین حظور جوکر عزیز (!) نباشه.
موضوع دیگری که باید اضافه کنم احتمال همکاری بین بتمن و زن گربه ای در این قسمت وجود دارد که البته با توجه به کمیک بوک های بتمن و فیلم بازگشت بتمن زیاد به این همکاری نباید اعتماد کرد. زیرا که زن گربه ای یکی از دشمنان بتمن بوده و خود را از جنس گربه ها می داند و دشمن قسم خورده ی مردمان گاتهام است اما می شود ذات بی حیا ی گربه را در نظر نگرفت و او را همکار خفاش تنهای گاتهام دانست؟!
آیا این واقعا یک رابطه ی عاطفی است؟
به هر حال برای حل شدن تمامی ابهامات چاره ای جز صبر کردن تا اواخر مهرماه نیست.
آیا گاتهام به حالت قبلی خود باز می گردد ؟
چه کسی محکوم به نابودی انسانهای بی گناه است ؟
آیا بروس وین بعد از این ماجرا ها می تواند با آسودگی به زندگی خود ادامه بدهد؟
انتخاب کت وومن بین دو راهی عشق و پلیدی چیست؟
آیا در راه مقابله با پنگوئن در زیر زمین های گاتهام باز هم Killer Crock را میبینیم؟
آیا مترسک موفق به استفاده از معجون تایتان می شود ؟
آیا هوگو استرنج شخصیت اصلی بتمن را پیش همگان فاش می کند ؟
آیا …
در آخر یکی از نکاتی را که من در نوشته هایم همیشه رعایت می کنم کوتاه بودن پیش نمایش هاست ولی دوستان باید به من حق بدهند که پیش نمایش این بازی را نمی شد با چند جمله ی کوتاه به پایان برد به هر حال خیلی دوست داشتم که تمامی ضد قهرمانهای دنیای بتمن را با سرگذشت و خصوصیاتشون در اینجا مطرح می کردم. ولی به دلیل خسته شدن دوستان از این کار امتناع کردم.

ممنون که منو با این پیش نمایش همراهی کردید.

امید اس.تی (st.anger) از انجمن pc
منبع : Game Informer

دیدگاه
۲۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
:\ 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

27 Replies to “پیش نمایش بتمن: شهر آرخام”

 1. behzad 2000 گفت:

  پس از خواندن این مطالب به این بازی ایمان پیدا کردم و مطمئن شدم بی شک بازی بسیار بسیار زیبایی است. من از طرفداران پر و پا قرص این سری از بازیهای بتمن هستم و مطمئنم این بازی غوغا میکند.دمتون گرم از این پیش نمایش خوبتوناقای امید اس.تی

  ۰ ۰
 2. just iran گفت:

  بتمن یکی از بهترین بازی های عمرم بوده.امیدوارم آرکام سیتی هم مثل قسمت قبلش عالی باشه.

  ۰ ۰
  1. assassins گفت:

   من هم موافقم… امیدوارم که این یکی تاخیر نخوره…
   اساسینس از انجمن پول لازمان… ۸-O :roll: :lol: :idea: 8)
   poollazeman دات بلاگفا دات کام

   ۰ ۰
 3. بهداد گفت:

  خسته نباشی امیدجان…امیرمسعودبهدادازانجمن حقوقبگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 4. behzad 2000 گفت:

  معذرت میخوام ازاین که اسم اقای امید بد تایپ شد. انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 5. Sir.Ahrimad گفت:

  ماشا الله این مدتی که ما به سایت سر نمیزدیم بچه ها چقدر فعال شدن. آقا دمتون گرم. دم به دقیقه نقد و پیش نمایش میاد رو سایت. دنیای بازی جان دیگه چی می‌خوای؟ کدوم نشریه رو تو دنیا سراغ داری که خوانندهاش اینقدر فعال باشن؟
  دمت گرم و سرت خوش باد* امید عزیز
  * مصرعی از شعر “زمستان” – سروده‌ی مهدی اخوان ثالث
  ……………………………………………………………….
  احمد نظامی پور

  ۰ ۰
 6. Hojjat07 گفت:

  دستتون درد نکنه واقعا به شخصه لذت بردم…

  ۰ ۰
 7. tiger75 گفت:

  مرسی،
  من بتمن قبلی رو تموم نکردم تو یکی از مرحله هاش طناب نمی نداخت و مشکل داشت ولی بازی خوبی بود

  ۰ ۰
 8. maximous گفت:

  خوب بود.ممنون.

  ۰ ۰
 9. خوب ولی بهتر بود کمی دیر تر این پیشنمایش رو مینوشتید تا اطلاعات بیشتری از بازی فاش میشد. به نظر من زیادی روی داستان تاکید کردید و اطلاعات زیادی به ما ندادید و همه این ها رو میدونستند ولی به هرحال ممنون.

  ۰ ۰
 10. xneon 360 گفت:

  امید جان از پیش نمایش خوبت واقعا خوشحال شدم و برا آرزوی موفقیت میکنم.(البته اخیرا شاعر هم شدیا :lol: 9
  واقعا این بازی یکی از بهترین اکشن هایی بوده که بازی کردم.مطمئنم نسخه جدیدش هم بسیار موفق عمل میکنه.روزبه از انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
 11. deniro گفت:

  پیش نمایشی درخور که بارها و بارها اون رو خوندم و صبرم برای انتشار بازی بیشتر شد,سلام و درود و عرض تشکر به امید عزیزم بابت متن عالیش.فقط این پیش نمایش دارای چند تصویر هم بود که ایراد از منه که تصاویر موجود نیست من عذرخواهی میکنم.شعار همیشگی انجمنpc$ چیزی که اعضای خوب و فعال اون سعی در به اجرا گذاشتنش دارند چیزی نیست جز تخصصی تر شدن و نگاهی منطقیتر و زیباتر به دنیای پی سی.من از تمامی اعضای خوبش به ویژه این روزها سعید عزیز_عادل_امید و کاظم و هیمسای عزیز و میلاد دوست داشتنی که کمک میکنه در زمینه سخت افزارتشکر و قدردانی میکنم.دوستان به لطف بچه های انجمنی خوب قراره اتفاقات بهتری در انجمن بیفته انشااله,فقط کمی صبر لازمه.من از مسئولین سایت هم تشکر میکنم.رابرت دنیرو عضو کوچک انجمن pc$(در مورد عضویت افراد در انجمن باید بگم دوستان کمی صبر کنید خبرش اعلام میشه)

  ۰ ۰
 12. dmc-X360 گفت:

  نقد خوبی داشتی.

  ——————————
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 13. DARK_ANGEL گفت:

  بسیار عالی بود من که نمی تونم واسه اومدنش صبر کنم

  ۰ ۰
 14. AMIN SCORPION گفت:

  بی شک جز عناوین برتره سال میشه.
  ممنون بابت مطلب خوبتون.
  ps3 is king of consoles

  ۰ ۰
 15. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  امید…. امیدها را در دل زنده کردی. این بهترین متنی است که در این سایت ارائه شده بهتر از دوستان نویسنده سایت ، دوستانی که تا قبل از این می نوشتند. امیدورام دیگر دوستان از نظرم ناراحت نشوند و بخاطر اینکه زحمت می کشند و مطلب برای دوستان دیگرشان می فرستند از همه آنها تشکر می کنم.
  من این مطلب رو حدود ساعت ۳ صبح خواندم و بلادرنگ نوشته ای به آن ضمیمه کردم.
  توجه همه دوستان را به تمامی قسمتهایی که فقط مربوط به خود بازیست جلب می کنم.این امید عاشق این بازیست.ببین چطوری کلمات کنار هم ردیف شده و چطوری سوالات رو ریخته بیرون. بی ادعا نوشته. شاید از خیلی نوشته های مجلات امروزی بهتر باشد. شاید که نه ، حتما.
  منم همین رو دوست دارم . تو رو میبره با خودش به بازی . این متن قالب متنهای تکراری و نقدهای پوسیده دیگران رو شکانده. مثل ژوکر عمل کرده و قواعد خاص خودش رو درش لحاظ کرده.

  “اشکهای هارلی را در شماره ی قبل به یاد دارید؟” **خوشم میاد از این جمله سوالی**

  * در مورد جمله سوالی “آیا این واقعا یک رابطه ی عاطفی است؟” بین بتمن و زن گربه ای … رابطه عاطفی … هرگز . هرگز این اتفاق نخواهد افتاد البته امیدوارم. چون لطمه ای به شخصیت درونگرا و تنهای قهرمان گاتهام (شهر درون فیلم) خواهد زد.

  امید عزیز کاری کردی که منم درباره بتمن و ژوکر مطلب بفرستم.امید است تمامی مطالب ارسال شده توسط دوستان دیگر هم در سایت قرار گیرد.

  و در آخر انتقاد یا پیشنهادی دارم اینکه ، ایکاش مطالب مربوط به گیم پلی و گرافیک را در یکجا و در پیش همان پاراگراف اول و در بین توضیحات مربوط به کلیت بازی می نوشتی نه در میان داستانت ، تا یکدستی تعریف داستانت از بین نرود و بعبارتی پله پله نشودالبته شاید بهتر بود گرافیک و گیم پلی را در هنگامی که بازی منتشر میشد و برای نقد آن می گقتی. هر چند که من فکر می کنم گرافیک و المانهای حاشیه ای بازی برایت بیشتر از خود بازی اهمیت نداشته باشد.
  می توانی از شخصیتهای این بازی در مقاله دیگر برای ما بگویی و ما را بیشتر با آنها آشنا کنی تا قبل از انتشار بازی . همان کاری که من در رابطه با F.E.A.R 3 انجام دادم که الان در سایت قرار دارد.
  از همه دوستان عزیز و گیمری می خواهم این مطلب رو بخوانند و نظراتشان را لحاظ کنند و اگر می توانند از این پیش نمایشها برای بازیها تا قبل از انتشارشان برای همه ما بنویسند.

  در ضمن مقاله ای رو در رابطه با بتمن و ژوکر برای سایت می فرستم شاید همگی دوستان گیمری خوششان آمد از جمله شما امید عزیز.
  با تشکر از همه دوستان گیمری!

  ۰ ۰
 16. mostafa133 گفت:

  متشکر امید جان.$Pc

  ۰ ۰
 17. Mr Wolf گفت:

  عالی بود من که خوشم اومد
  دستتون درد نکنه :wink:

  ۰ ۰
 18. ali36000 گفت:

  مدرسهههههههههههههههههههه بااینکهXدارم ولی نسخه pcروخریدم وپشیمون شدم این دفعه ریسک نمیکنم وXرومیخرم ولی گذشته ازاین حرفاصبر کردن تا۲۶مهرسخته
  ۱۲۱روزتاخوشبختی
  علی ظرافتکارازانجمن حقوق بگیران مایکروساف
  MW3FAGHTERS

  ۰ ۰
  1. ali36000 گفت:

   ت مایکروسافت رو نذاشتم

   ۰ ۰
 19. assassins گفت:

  بتمن عالیه.همون روزی که بیاد من میگیرمش…
  اساسینس از انجمن پول لازمان… ۸-O :roll: :lol: :idea: 8)
  poollazeman دات بلاگفا دات کام

  ۰ ۰
 20. st.anger گفت:

  سلامی می کنم به تمام عزیزانم در این سایت ……..
  متاسفانه چند روزه که به خاطر مشکلات و باز نشدن سایت نتونستم بیام دیبازی…
  الان می بینم که بلاخره مطلب بتمن رو (این مطلب رو من فروردین ماه ارسال کردم) دیبازی گذاشته رو سایت …..
  خوب متاسفانه کلی عکس داشت این مطلب که به جذابیتش کمک می کرد ولی عکسها نبود….
  از دوستانی که مطلب رو پسندیده بودن تشکر می کنم ….
  من هم مثل بقیه منتظر ندای فرشید عزیزم هستم تا دوباره کارم رو شروع کنم …..
  از جناب آقای آرش خان هم بخاطر زحماتشون تشکر می کنم …..
  فعلا ……
  امید اس.تی از انجمن pc$

  ۰ ۰
 21. john.Marston گفت:

  عالی بود ممنون. :)
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 22. bsireza گفت:

  آقا امید خسته نباشید…

  ۰ ۰
 23. erfan danger گفت:

  اره!!بازی قشنگی هست!!!

  ۰ ۰
 24. BATMAN LOVE گفت:

  عالی بود
  من همیشه خوده بتمنرو دوست داشتم نه دشمناش!!!

  ۰ ۰