نقد و نقد پیچی: امتیاز دهی به بازی ها چگونه است

توسط Hamedgh در ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ , ۱۰:۱۱

اصول نقد نویسی از چه عناصری پیروی می کند و این امتیاز دادن به بازیها از کجا و از چه چیزی ناشی میشود آیا این امتیازات درست هستند و نمایانگر ماهیت واقعی بازیها؟ در این مطلب نگاهی اجمالی دارم بر روی پروسه انتخاب بازیها و سیستم امتیاز دهی آنها ، امید است زمانی رو که صرف نگارش این مطلب کردم به هدر نرود و مورد توجه دوستان عزیزم واقع شود و با صبر و حوصله ماحصل تلاش و تحقیقم را مورد لطف قرار داده و از زیاد بودن آن نهراسند و با نظرات خودشان مرا همراهی کنند. تمامی نوشته های زیر دیدگاه من است و مطمئنا مخالفان خودش را دارد و ابایی هم از آن ندارم. بیاید کمی با من در این جاده باصفای بازی قدم بزنیم.
————————————————–
در یکی از سایتهای معروف ایرانی که بازدیدکنندگان خوبی نسبت به سایتهای دیگر دارداین اواخر بازیهای شرکت کننده در E 3 را مورد بررسی قرار داده و برندگانشان را از بین آنها انتخاب کرده اند. بعضی از نظرات دوستان گرداننده سایت درباره بازیها بشرح زیر است :
*بهترین بازی پی سی (Battlefield 3) : از بین بازیهای BioShock: Infinite وBattlefield 3 و
Star Wars: The Old Republic و Hitman: Absolution و Prey 2
*بهترین بازی پی اس ۳ (Uncharted 3) : از بین بازیهای Resistance 3 وHitman: Absolution وUncharted 3 و
Batman: Arkham City و Tomb Raider
* بهترین بازی ایکس باکس (Gears of War 3 و Tomb Raider) : از بین بازیهای Forza Motorsport 4 و
BioShock: Infinite و Hitman: Absolution و of War 3 Gearsو Tomb Raider

*بهترین بازی در بین همه پلت فرمها (Tomb Raider و BioShock: Infinite)

با نگاهی دقیقتر در این لیست ارائه شده می بینید که BioShock: Infinite در تک تک پلت فرمها قرار دارد ولی برنده نشده است و یکدفعه در بین تمامی پلت فرمها و در حضور تمامی بازیهای برنده در هر کنسول ، این بازی BioShock: Infinite و Tomb Raider است که بعنوان بهترین بازی اعلام می گردند. آخر این بازی با کدام دلیل قاطعی برنده این تورنمت شده و در حالیکه در رقابت جزیی تر به دیگران باخته است. وقتی از آنها علت این امر را می پرسی پاسخی داده نمی شود.

———————————————-
حال نگاهی به برندگان سال گذشته ۲۰۱۰ در سایت گیم اسپات می اندازیم و نحوه انتخاب آنها را نگاهی کرده و عمق بیشتری به مطلب می دهیم. بعضی از برندگان مورد نظر به شرح زیر است :
* بهترین بازی پی سی : StarCraft II: Wings of Liberty
* بهترین بازی پی اس ۳ : Red Dead Redemption
* بهترین بازی ایکس باکس : Red Dead Redemption
* بهترین دیالوگ نویسی : Red Dead Redemption
* بهترین شوتر : Red Dead Redemption
* بهترین داستان پردازی : Red Dead Redemption
** بهترین بازی سال : Red Dead Redemption **

خب فکر کنم وضعیت کمی مشخص شده و منظورم را رسانده باشم. بازی Red Dead Redemption در پلت فرمهای ارائه دهنده اش و در قسمتهای دیگر برنده شده است و در کل برنده بهترین بازی شده است. ممکن بود در قسمت بهترین شوتر یا دیالوگ برنده نمی شد ولی باز هم این برنده شدن منطقی است و توانسته در بین بازیهای دیگر موفق باشد و خودش را به مخاطبین دیکته کند.
وضعیت نقد و داوری در ایران آنهم در یکی از سایتهای معروف تا به این حد است و فاصله زیادی با کشورها و یا سایتهای صاحب نام دیگر دارد. شاید لازم باشد همه ما در نقد کردن و امتیاز دهی یک تغییراتی ایجاد کنیم و اگر می خواهیم کارشناسی نقد کنیم آن را بهتر از این انجام دهیم.
*من توجه شما را به لیست مواردی که بر طبق آن بازیها نامزد شده اند جلب می کنم:
بهترین داستان – بهترین گرافیک از لحاظ فنی – بهترین گرافیک از لحاظ هنری – بهترین کاراکتر جدید – بهترین بسته الحاقی – بهترین بازی دانلودی در کنسول – بهترین محتوای قابل دانلود – بهترین اتمسفر در بازی – بهترین موسیقی ارژینال – بهترین طراحی صدا – بهترین صداگذار – بهترین لایسنس – شادترین بازی – بهترین شرکت مالتی پلیر – بهترین رقابت مالتی پلیر – بهترین مکانیک بازی – بهترین دنباله بازی – بهترین پیاده سازی محتوایی کاربران – بهترین آی پی ارژینال – بهترین مبارزه ها – بهترین بازی در ایجاد لحظات بیاد ماندنی – بهترین دیالوگ نویسی – بهترین پایان – بهترینها در هر ژانر (اکشن ، نقش آفرینی ، استراتژی ، …) – بهترینها در هر کنسول (ایکس باکس و پی سی و …) – بدترین مکملهای ارائه شده برای بهترین بازیها و موارد دیگر.
با نگاهی دقیقتر در این موارد می توان به بخشهای مهمتر از بقیه پی برده و بخشهایی هم به نظر اضافه می آیند و بیشتر جنبه ادویه دار کردن لیست دارند . در کل موارد بالا نشاندهنده اینست که بازیها فقط گرافیک و صدا و جلوه های بصری نیستند. گاهی یک بازی ممکن است در بخش صدا ضعیفتر از داستان باشد و یا گرافیک آنچنانی نداشته باشد ولی از کارگردانی قوی و صحنه های جذابی برخوردار باشد.بنابراین هر بخش از کلیت بازی نامزدها و برندگان خود را دارد.بازی Red Dead Redemption در بخش گرافیک رقابت را به God of War 3 واگذار کرده ولی در نهایت بهترین بازی شده است. این موضوع برای کسانی جالبتر خواهد بود که همه چیز بازی را در گرافیک آن خلاصه می کنند.
————————————————-
ایکاش در بین موارد بالا ، بخش کارگردانی رو هم اضافه می کردند و این رکن انکار نشدنی دنیای بازیها بیشتر مورد توجه قرار می گرفت همانند سینما. شما به مدیوم سینما و نامزدهای اسکار و جشنواره کن نگاهی بیندازید. آنها فیلم را به اجزای کوچکتر و تشکیل دهنده اش تقسیم کرده اند ، بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن ، بهترین کارگردانی ، بهترین فیلم ، بهترین فیلم کوتاه ، بهترین نویسنده فیلم ، بهترین جلوه های ویژه و موارد بسیار دیگر. از این موضوع میتوان فهمید که ممکن است فیلمی بعنوان بهترین فبلم انتخاب شود ولی برنده بهترین بازیگر مرد یا بهترین فیلمبرداری نشود.چرا که ممکن است بعضی از بخشهای آن از فیلمهای دیگر ضعیفتر باشند ولی آن فیلم چنان تاثیر گذار بوده و در داستان پردازی و روایت آن بهترین عملکرد را داشته که توانسته نظر داوران را بخود جلب کند.
—————————————-
پس چشمهایتان را با من همراه کنید و فکرتان را باز کنید و مرا همراهی کنید تا نظر خودم را بیان کنم. برای سرگرم شدن و لذت بردن از بازی و خصوصا نقد آن باید آن را مجزا از همه بازیهای دیگر در نظر گرفت انگار که بازی دیگری وجود ندارد. من برای اینکه از لذت “بتل فیلد” بازی کردن ناکام نشوم نمی توانم سرش را با “کال آف دیوتی” ببرم. هر بازیی در مختصات خودش باید نقد و دیده شود . اگر بازیی اکشن صرف است و قصد داستان پردازی ندارد نمی توان آنرا بازی بدی دانست و آنرا رد کرده و داستان های دیگر را به رخ آن نکشید. آخرشیر که بال ندارد که انتظار پریدن را ازش داشته باشم. اگر اون بازی در ارائه آن اکشن و آن چیزی که می خواهد ارائه دهد موفق بود و لذت و سرگرمی کافی رو به مخاطبش داد پس آن بازی به آنچه که می خواهد رسیده است (بازی کوایک – Quake3) . من از شما می پرسم چرا بازی Super Meat Boy که یک بازی دوبعدی و آرکید است توانست بهترین نقدها را بدست آورد؟ نه گرافیکی نه صداگذاری آنچنانی .
بله ممکن است بسیاری از دوستان از سریهای قبلی رزیدنت اویل بیشتر خوششان آمده و بازیهای جدید آنرا با سری قبلی مقایسه کنند . مشکل آنها از همین جا شروع میشود و دیگر از بازی های جدید آن لذت نمی برند. اگر همین “رزیدنت اویل ۵” در سالهای قبل بجای اولین عنوان این سری ساخته می شد امکان نداشت آنرا نپسندند. از هر بازی لذت و مفاهیم و پیام آنرا اگر دارا بوده ، بگیرید ، تمامی آب پرتقال داخل لیوان را سر بکشید و حالش رو ببرید و بعد در موردش به تفکر نشسته و ارزیابی کنید نه در اول آن و یا در میان بازی با آن . من هم از عنوان اول و دوم “رزیدنت اویل” راضی بوده ، لذت برده و در یاد برده ام.ولی نمی توانم عنوان پنجم آنرا زیر ذره بین قبلیها برده و با موشک اندازی که در آخرعنوان اول بدست آورده ام حساب عنوان پنجم را برسم.
—————————————–
من هنوز می خوانم و می شنوم که دوستان گیمری با DS و PSP و آتاری ۲۶۰۰ بازی می کنند و مثل همان دوران نوجوانی از بازی با فاینال فانتزی و بازیهای شاد و مفرح دیگردر کنار دیگران لذت می برند. کاری هم با گرافیک و این سحر و جادوهای بصری ندارند و از سرگرمی سالم خود لذت می برند. می خواهم بگویم نفس بازی مهم و تعیین کننده است نه المانهای جانبی آن.
در “رزیدنت اویل ۱” چه عنصری نهفته است که اگر همین الان هم با آن بازی کنید بازهم لذت می برید؟ در این شلوغ بازار جلوه های ویژه و مسایل از این دست .
———————————————
کار منتقدین خیلی سختتر از این حرفهاست مخصوصا منتقدینی که طرفدار دارند.باید عاشق خود بازی باشند بعبارت دیگر فقط از سبک خاصی خوششان نیاید چون در نظر دادن به بازیهای دیگر انصاف را رعایت نمی کنند.مثل داور فوتبال که اگر طرفدار تیم خاصی باشد دچارمشکل خواهد شد. باید عاشق بازی باشند باید بازی رو بشناسند بفهمند ، باید در ارائه آنچه که در نظر دارند بر روی کاغذ آورند یا به مخاطب عرضه کنند توانا باشند. بتواند حس آن بازی رو به درستی و بصورت جذاب ارائه دهد.
این سیستم امتیاز دهی مفهومش اینست که تمامی مطالبی که یک منتقد درباره بازی نوشته ماحصلش این میشود خیلی خلاصه با یه عدد و تمام شد و رفت. به نظرم در ایران این سیستم امتیاز دهی دقیق و علمی نیست و بیشتر احساسی بصری است.و گرنه چطوری می خواهید تفاوت صداگذاری و اصوات بازی “بتل فیلد” و “کال آف دیوتی” را پیدا کنید و به هر کدام امتیاز بدهید؟
واقعا چند نفر منتقد و بازیباز بر روی یک بازی خاص نظر می دهند؟ آیا هر کدام از آنها تمامی بازیهای ارائه شده رو بازی کرده و حالا از بین آن بازیها بهترین رو انتخاب کردند؟ قطعا جواب منفی است. در غیر اینصورت منتقدی که بازیها را انتخاب میکند باید تمامی بازیهای سبک اکشن را در تمامی کنسولها بازی کرده باشد و از بین آنها یک برنده انتخاب کند و همینطور دیگر سبکها . که بعید به نظر می رسد.
یا اینکه آرش عزیز “الدراسکرول” را بازی میکند و یک نمره ای میدهد و مصطفی عزیز “دراگون ایج” را بازی میکند و امتیازش را می دهد و مهدی عزیز هم “مس افکت” را بازی میکند و امتیاز خود را میدهد حال هر کدام که بیشترین امتیاز را در بین سبک نقش آفرینی بدست آورد برنده میشود.این هم خالی از اشکال نیست چرا که ممکن است مصطفی عزیز “الدراسکرول” را بازی می کرد و امتیاز بیشتری می داد.
سوال من اینست اگر بازیی با عنوان X در سبک اکشن دارای مضمون جذاب و داستان پردازی خوب باشد و به جزییات آن نمره بدهند و بازی Y هم در سبک اکشن دارای گرافیک و صدا و جلوه های ویژه و اکشن خالص ، برتر از بازی X باشد و به جزییات آن هم امتیاز بدهند و در انتها معلوم شود که بازی Y بیشترین امتیاز رو جمع کرده و باید برنده شود ولی خاطر منتقد و یا اور با بازی X باشد و نتواند از داستان و یا اتمسفر آن بازی بیرون آید چه تصمیمی خواهد گرفت؟
این سیستم امتیاز دهی باید دگرگون شود.
——————————————————
البته من نمی دانم در دنیای بازی روال کار چگونه بوده ولی پیشنهاد من این است همانند مدیوم سینما که عده ای حرفه ای انتخاب می شوند و به دیدن فیلمها پرداخته و سپس به بحث و تبادل پرداخته و در آخر آرا خود را داده و برندگان را تعیین می کنند. مهم این است که همه آنها تمامی فیلمها را دیده و اشراف کامل بر آنها دارند . دائم اخبار خود را در اختیار مخاطبانتان قرار دهید همانند یک جشنواره عمل کنید بگذارید با عملکردتان آشنا شوند و بدانند که نظرات شما از جاهای دیگر بسیار بهتر و دقیقتر است.
———————————————-
**می خواهم در آخر بگویم چشمانتان را ببندید و بازی کنید فارغ از هر چیز دیگر . در انتها این قلب شماست که حکم می کند و برنده را تعیین می کند.**
امیدوارم اگر دیدگاهم اشتباه است مرا راهنمایی کنید و گرنه خوشحال خواهم شد مورد استفاده قرار گیرد.
با تشکر از همه دوستان گیمری!

Hamedgh
حامد.ق.ت

دیدگاه
۳۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

:27: 
:D 
:40: 
:44: 
:-) 
:10: 
:41: 
:60: 
;) 
:59: 
:( 
:16: 
:162: 
:13: 
 
:22: 
:42: 
:11: 
:111: 
:17: 
:20: 
:wow: 
:| 
:49: 
:54: 
:56: 
:45: 
:47: 
:46: 
:43: 
:57: 
:like: 
:dislike: 
:metal: 
:51: 
:52: 
:55: 
:58: 
:48: 
:spoiler: 
:53: 
:steam: 
:xbox: 
:PS: 
:n: 
:50: 
:discord: 
 

39 Replies to “نقد و نقد پیچی: امتیاز دهی به بازی ها چگونه است”

 1. MacTavish گفت:

  “*بهترین بازی پی سی (Battlefield 3) : از بین بازیهای BioShock: Infinite وBattlefield 3 و
  Star Wars: The Old Republic و Hitman: Absolution و Prey 2″
  واقعا به انتخاب این دوستان که گفتی باید شک کرد :!: …درست گفتی..”این سیستم امتیاز دهی باید دگرگون شود.” ولی اگه “بهترین بازی در ایجاد لحظات بیاد ماندنی – بهترین دیالوگ نویسی – بهترین پایان – بهترینها در هر ژانر (اکشن ، نقش آفرینی ، استراتژی ، …) – ” رعایت بشه بازهم در انتخاب دوستان منتقد خارجی و داخلی باید شک کرد…چون بازی هایی مثل Battlefield 3 کدوم چیزایی که گفته شده رو داره؟؟؟ :?:
  ____________________
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 2. mixer گفت:

  حامد دمت گرم!!!!!

  ۰ ۰
 3. spart گفت:

  مطلب خوبی بود :evil:
  واقعا حق باشماست در اخر گیمر ها هستند که انتخاب میکنند :lol:
  spart in like battlefield (قهرمان ها منتظر شما هستند)

  ۰ ۰
 4. مسعود گفت:

  “همانند مدیوم سینما که عده ای حرفه ای انتخاب می شوند و به دیدن فیلمها پرداخته و سپس به بحث و تبادل پرداخته و در آخر آرا خود را داده و برندگان را تعیین می کنند.”‏ مشکل اینکه همه خودمونو حرفه ای میدونیم.
  اینجا بحث گیم مطرحه هر کی بتونه دسته دست بگیره بازی کنه خودشو صاحب نظر میدونه.سینما اصول و قواعد خودش رو داره.

  ۰ ۰
 5. seven گفت:

  ممنون حامدجان.نوشته هاتو کامل نخوندم ولی اگه یه انتقاد از مجله دیبازی و امتیازدهیش میکردی بد نبود.دیبازی جنبه داشته باش سانسور نکن….رسول حسینی عاشق۳۶۰

  ۰ ۰
 6. bomberman گفت:

  ببخشید شما کاربرید یا نویسنده dbazi.اگه هستید اسمتون؟؟؟bomberman :twisted:

  ۰ ۰
  1. ali36000 گفت:

   عزیزمن شماچه کاردارید :?: راستی من مانده ام مطلبی یه این زیبایی وصراحت فقط۱۹دیدگاه داشته

   MW3FAGHTER

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   خب شد سی و یکی! ضمناً دوست عزیز خیلی از بچه های سایت وقت یا حوصله خوندن مطالب طولانی رو ندارن و از مطالب دیگه هم یکی دو خط رو بیشتر نمی خونن. واسه همین تعداد نظرات این مطلب کمه!

   ۰ ۰
 7. xneon 360 گفت:

  آقای حامد عزیز من با تمام حرفای شما موافقم و برای از بین بردن نظرات متعدد و بحث در انتخابها باید یه گروهی داوری انتخاب شود و با بررسی بازی در ضمینه های مختلف به اون امتیاز بدن.مثله اینجاست است که اون گروهی داوری را چه کسایی انتخاب میکنن و آیا اونا صلاحیت کافی در این زمینه رو دارن یا نه.مثلا شما جوایز اسکار را مثال زدین و در سال پیش فیلم هرت لاکر اول شد وفیلم زیبای آواتار نتونست اول بشه.از هر جهتی میخواستین حساب کنین آواتار بهتر بود مخصوصا مفهوم آن ولی همانطور که میدونین اکثر داورای اسکار از افراد موسن و =ا به سن گذاشته تشکیل شده و اونها حوصله دیدن فیلمی مثل آواتار رو ندارن.ولی بحث ما بازی است و شرایط کلا فرق دارد.به نظر من باید به طور میانگین به بازی ها امتیاز داد.به این صورت که یهک بازیه مشترک را به چند نفر مناسب بدهند و اونا هر کدوم بطور جداگانه اون بازیو انجام بدن و بهد هر نفر امتیاز خودشو بده و در کل میانگین امتیازاتو به عنوان بدن.اینطوری دیگه بحثی هم در آن نیست که مثلا آقای ایکی یا وای اونا بازی نکردن و شاید آقای وای نمره بیشتری به بازی آقای ایکس میداد و بلعکس.بازم از مطلب کاملتون نهایت تشکر رو دارم.روزبه از انجمن حقوق بگیران مایکروسافت

  ۰ ۰
  1. Sauron گفت:

   xneon 360 عزیز دلیل اینکه اسکار رو به فیلم هرت لاکر دادند و نه آواتار فقط و فقط سیاسی بوده . آواتارنقد مستقیم به سیاست های جنگ طلبانه آمریکا بود در حالی که اون فیلم از سیاست های آمریکا دفاع می کرد . پس با سطحی نگری و اینکه داورهای اسکار پیر هستتند به این موضوع نگاه نکنید . مطمئن باشید داورها ( همونطور که حامد گفت ) تمام فیلم های شرکت کننده رو به طور کامل و دقیق دیده بودند .

   ۰ ۰
 8. xneon 360 گفت:

  راستی ببخشین چندتا غلط املایی در نظر داشتم مثلا مسئله(مسأله) نه مثله!!

  ۰ ۰
  1. MG.96 گفت:

   بابا ول کنید این چیزارو!!
   این جا سایت رشد نیست که دارید ایرادای درسی و غلط املایی میگیرید!

   ۰ ۰
 9. SajjadicA گفت:

  به نظر من شما بازیباز ها رو باید به ۲ گروه تقسیم کنید ؛ کسایی که به صرف سرگرم شدن این بازی ها رو انجام میدن وگاه و بیگاه برای ارزش گذاشتن روی انتخاب هاشون (بازی ها) حاضر هستن نظراتی رو بدن که شاید از دید بقیه جالب و یا توجیح پذیر نباشه ولی خلاصه همین اشخاص هستن که باعث جنبوجوش در این صنعت میشن ، از طرفی دیگه کسانی هستند مثل شما(خواننده) که از خیلی پیشتر این صنعت رو بخاطر پتانسیل هنریش بود که انتخاب کردن و یکی از طرفدارانش شدند ، البته باید اینرو هم بگم که در اوایل کسی River Raid آتاری رو برای زیبا بودن بازی نمیکرد بلکه در اون زمان مردم بهتر هدف این صنعت رو که سرگرمی بود درک کرده بودند.
  من میخوام به این نتیجه برسم که این ۲ گروه همیشه مقصد جدایی از هم دارن و هیچ وقت نمیشه این ۲ تا گروه رو در یک ظرف دید ولی به این معتقدم که میشه کاری کرد که این ۲ گروه به درکی از همدیگر برسند و ارزش هاشون برای یکدیگر روشن بشه.
  سجاد ف

  ۰ ۰
 10. Master Chief گفت:

  بچه ها آپدید lt+1.9 برای ایکس باکس های فت منتشر شد برید ایکس باکساتون رو آپدید کنید

  ۰ ۰
 11. bijan joker گفت:

  حامد جان خیلی عالی بود، واقعا که به نکات خوب و حرفه ای اشاره کرده بودید. اما من با یک قسمت متن مخالفت دارم: درسته که یک بازی رو در یک ژانر نمیشه با یک بازی در یک ژانر دیگه مقایسه کرد اما در مورده RESIDENT EVIL باهاتون موافق نیستم، چون حتما باید با شماره های قبلیش مورد مقایسه قرار بگیره و اگر در بازی ژانر عوض بشه و یا کلا کیفیت پائینتری نسبت به شماره های پیشین داشته باشه، این یک بی احترامی بزرگ از طرف کارگردان و شرکت سازنده ی بازی به طرفداران سریه. (هر چند که من خودم از طرفدارن resident evil 5 هستم ) درست مثل عالم سینما که شما هیچ منتقدی رو نمیتونید پیدا کنید که فیلم God Father رو با Pirates of the Caribbean مقایسه کنه، اما همه ی منتقدهای معروف تمامیه شماره های ۳تایی و ۴تایی این فیلمها رو با شماره های قبلی خود سری مورد مقایسه قرار دادند…
  ( super 8 )

  ۰ ۰
 12. FEROD گفت:

  آقا من با این تصویر که گذاشتین مخالفم لطفا فارسی رو پاس بدارین حتی در تصاویر !!! :roll:

  ۰ ۰
 13. ONI گفت:

  می خواهم بگویم نفس بازی مهم و تعیین کننده است نه المانهای جانبی آن(خدا از دهنت بشنوه)

  ۰ ۰
 14. adel_97 گفت:

  حامد جان! دلیل این انتخاب توم رایدر و بایوشوک رو من هم نمی دونم اما می تونه درست باشه. همون طور که مسابقات فرمول یک یا وزنه برداری فرد تو همه دور ها (در مورد وزنه برداری یه ضرب و دو ضرب) سوم میشه اما در کل مقام اول رو کسب می کنه.
  ______________
  ضمناً اگه دقت کرده باشید می بینید که در اسکار هم همیشه برنده بهترین فیلم ، بهترین کاگردانی رو می گیره. چون فقط بهترین کارگردان می تونه بهترین فیلم رو بسازه. در مورد بازی هم همین طور.
  ______________
  در مورد مقایسه بازی ها با یکدیگر در نقد ها این نکته حائز اهمیت است. چرا که یک فرد کور نمی تواند بین یک آدم زیبا و زشت تفاوت قائل شود. بنابراین برای نقد بازی به طور مثال کرایسیس ۲ باید اون رو با بازی های موفق سبکش مثل بلک اوپس ، یا جوخه بی انضباط مقایسه کرد. امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشی.
  ______________
  در مورد بازی کردن بازی های قدیمی تر هم افرا به خاطر نوستالژی اون ها رو بازی می کنن و بعد از چند ساعت یا چند روز پراکنده از اون بازی هم خسته میشن.
  ______________
  و در پایان اینکه یه منتقد سینما ، با یک فیلم باز بسیار متفاوت است. هیچ وقت یک فیلم باز صرف که همه فیلم ها را دیده باشد ، داور جشنواره ها نمی شود. باید فرد به فیلم و فیلم سازی اشراف داشته باشد و فیلم های مناسب و متوسط به بالا را هم دیده باشد. چون من فکر نمی کنم هیچ یک از داوران اسکار یا گلدن گلاب فیلم های سطحی یا کمدی های جنسی آمریکایی رو تماشا کنن و به نقد اون بپردازند.
  منتقد ها نیز بازی هایی دارای پتانسیل و متوسط به بالا را امتحان کرده و نقد می کنند و هیچ گاه سراغ بازی های بی ارزشی که تعدادشان زیاد است(برای ایکس باکس به طور مثال:my baby ,
  (Girl of beach نمی روند.

  ۰ ۰
  1. پس دادیم :d

   ۰ ۰
  2. adel_97 گفت:

   ممنون سعید جان!

   ۰ ۰
  3. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   باز هم ممنون.از اینکه نوشته ای با نظرات دوستان همراه شود پربارتر گشته و منعکس کننده جمیع دیدگاهها می گردد.
   ۱-بله وزنه برداری مثال خوبی است.آقای ایکس در یکضرب با زدن وزنه ۱۰۰ نفر اول شده و با زدن وزنه ۱۵۰ نفر دوم در دو ضرب ، و در مجموع به عنوان نفر اول انتخاب میشود. نتیجه گیری با این ارقام بسیار ساده و قابل هضم است.ولی بازی دارای اجزا مختلفی است اما ماهیتش مشخص است.به مثالهایی که زدم توجه کنید.بازی بایوشاک در هیچ جزیی برنده نشده پس چطوری در مجموع برنده شده است؟ بازی RDR در بین تمامی بازیهای برتر و در بین کنسولهای ارائه دهنده اش حرف اول رو زده و توانسته دل مخاطبانش که ممکن است آنها داور باشند را بدست آورده است. بر طبق آرا آن سایت مورد ذکر بازی بایوشاک در تمامی جوانب در کنسول ایکس باکس نتیجه رو به Gear of War واگذار و همینطور در پی سی هم همینطور ، پس چطور اول شده است؟ **بازی بایوشاک از نظر گرافیکی که نتیجه رو به GOW واگذار نکرده بلکه تحت عنوان بهترین بازی در کنسول ها نتیجه رو واگذار کرده است.

   ۲-بله در بیشتر موارد همینطوره ولی در بازی نامی از کارگردان آن به میان نمی آید.فکر نمی کنم در لیستهای برندگانی که در سالهای گذشته ارائه شده شما با نام کارگردان هم مواجه شده باشید و فقط عنوان بهترین بازی مطرح میشود ولی به نظرم با مطرح شده نام کارگردان بطور مجزا نام او بیشتر در خاطر مخاطبان قرار می گیرد.تبدیل متن و نوشته به بازی خیلی مشکل است و در آوردن اتمسفر آن فقط از عهده کارگردان خوب بر می آید چرا که او بر همه اجزا بازی (صداگذار و طراح و …)نظارت دارد.

   ۳-بله ولی فرد کور هم دل دارد و تعریف خودش را از زیبایی و خیلی چیزها را او می بیند که فرد بینا نمی بیند.این در مورد کوری چشم ، و همینطور هم در مورد کوری دل . در مورد بازیهایی که نام بردید هر کدام از المانهای بازیهای اکشن بخوبی استفاده کردند ولی در داستان و محیطی متفاوت و هر کدام جذابیتهای خاص خودشان را به مخاطب القا می کنند بطوری که نام آنها را با احترام پیش همه یاد می کنیم.ولی ممکن است بگویی بازی “بلک اوپس” مرا بیشتر از کرایسیس ۲ راضی کرد و بعد به عنوان داور دست آنرا ببری . بله نظر شما محترم است با هر دو بازی لذت برده ای ولی وقتی پای اعلام برنده پیش می آید بناچار یکی را باید برنده اعلام کنی . ولی چه چیز باعث میشود این را بگویی.با مقایسه جز به جز بازی و زیر دستگاه بردن اصوات هر دو بازی ؟ چطوری میخواهی فرق بین اصوات را در بازی اندازه گیری کنی و امتیاز بدهی؟ آیا بخاطر تاثیر از سریهای گذشته بازی “کال آف دیوتی” این رای را می دهی؟ یا اینکه اتمسفر بازی آنقدر تو را درگیر کرده که قید امتیاز گرافیک و صدا و … را میزنی و دست آنرا بالا میبری ؟ باید معیارها و نوع امتیاز دهی برای مخاطبان شفاف باشد.

   ۴-موافق نیستم .در مورد بعضی از دوستان گیمری درست ولی در مورد خیلی های دیگر اینطور نیست.هنوز هم نوشته بعضی از دوستان را می خوانم که با علاقه از بازی سایلنت هیل و بازیهای دیگر نام برده و تعداد بازی کردن آنها با عنوان مورد علاقه شان بسیار زیاد است. پس نمی توان به طوریقین به نتیجه گیری نوستالژی رسید.

   ۵-من هم موافق هستم و در مطلب بالا هم ذکر کردم . برای چنین جشنواره هایی با هزینه های زیاد باید از افراد صاحب نظر استفاده کرد و مخاطبان هم دوستدار این جشنواره ها و اعلام نتایج آن هستند. در این جشنواره ها همانند اسکار تمامی فیلمهای ژانرهای معتبر سینما که قبل از جشنواره به نمایش در آمده باشند مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت نامزده ها معرفی میشوند. ولی بخشی هم برای مخاطبان اصلی فیلم که همان تماشاگران هستند در نظر گرفته اند که به فیلم منتخب تماشاگران جایزه می دهند همانند جشنواره فیلم فجر.

   از همه ممنونم از اینکه نظر میدهند و دیگران را هم در آن شریک می کنند. عادل و سعید و مهدی و مصطفی و اوهارا و جان ووووو همه دوستان عزیز دیگرم .
   با تشکر ازهمه دوستان گیمری!

   ۰ ۰
 15. Alcatraz گفت:

  بچه ها گیم اسپات به دوک ۳ داده :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
  MW3 fighter

  ۰ ۰
  1. john.Marston گفت:

   مگه میشه :idea:

   MW3 fighter

   ۰ ۰
 16. mostafa133 گفت:

  حامد جان واقعا ممنون.مطالب خوب و ارزنده ای بود و من هم باهات شدیدا موافقم.$Pc

  ۰ ۰
 17. dmc-X360 گفت:

  آقای حکیمی آخه چرا نظرم رو حذف کردید؟

  ۰ ۰
 18. 5ive گفت:

  واقعا مطلب مفید و با ارزشی بود.

  ۰ ۰
 19. nojan.mars گفت:

  داداش حامد حرف دل ما رو زدی اصلا من نمیدونم کی به نیکوفر و نوردوست گفته نقد کن نقد هاشون واقعاابکی ۴ خط می نیویسن بعد یه بازی رو برای یه پلتفرم میرن بعد به هر ۳تا پلتفرم نمره میدن بعدش هم اصلا من شک دارم اینا بازی تا اخر برن چون بعضی اوقات دیدم ۵ بازی رو ۱ روز بعد از اومدن توبازار تنهایی نمره میدن نمره هاشون هم خیلی شبیه به رنکینگ کل بازی هاست
  در ضمن خسته نباشی عالی بود

  ۰ ۰
 20. john.Marston گفت:

  حامد جان اگه ممکنه فامیل شریفت رو هم به کاربران بگو :lol: از کاربران سایتی درسته؟ باید بگم هر کسی هر بازی را دوست دارد بازی کنه خودش هم در اخر قضاوت کنه.ولی یک مجموعه سایت یا نشریه باید به تمام جزئیات توجه کنه :-D

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!

   از اینکه مرا از نظراتتان بی نصیب نگذاشتید تشکر می کنم.
   به قسمتی که “سوال من اینست اگر بازیی با عنوان X در سبک اکشن دارای مضمون …” اشاره کردم بیشتر توجه کنید . بازیها از بخشهای متنوعی تشکیل شده اند (گرافیک ، داستان ، …) تا شکل گرفته و قابل عرضه باشند.ولی بخود لفظ بازی بیشتر توجه کنید اگر بعضی ار این بخشها در بازیی ضعیف باشد از سرگرمی و لذت آن کاسته میشود؟ این برای بازیی ست که درست طراحی شده و با نبودن بعضی از این بخشها باز هم راه درست و جذابیت خود را حفظ می کند.
   همه ما هفت سنگ بازی کردیم از شما می پرسم اگر هفت تا سنگ بازی از سنگهای معمولی باشند یا اینکه ممکن است هفت تای آنها سنگ مرمر یا عقیق باشند بازی هم در کلیت بازی هفت سنگ تغییر ایجاد میشود و اگر غرق بازی شویم باز هم نوع سنگ آنها برایمان مهم است؟
   مشکل در نوع نقد و امتیاز دهی و اصول آن است.من می خواهم بگم واقعا کار درست انجام میشود؟ شما چند تا نقد خواندید که بدلتان بچسبد؟ من هم نمیگم من نقد بلدم یا نقد خوب می نویسم منهم برخاسته از همین زمانه و مجلات هستم . مطلبی نوشتم که شاید حرف دل خیلی از گیمرهای عزیز باشد.
   ————————————
   بله من هم یکی از کاربران سایت هستم . نام من حامد.ق.ت است البته “حامد قوری تیله” نیستش ها . یا “حامد قلوه تاس کباب ” .
   نامها زیاد مهم نیستند خیلی ها اسمشان علی است ولی فقط یکی حضرت علی شده.
   اگر آواتار و یکسری امکانات دیگر عرضه شود این مسائل نیز حل میشود.امیدوارم پاسخی به سوال شما و دوست عزیزم Bomberman داده باشم.

   با تشکر از همه دوستان گیمری !

   ۰ ۰
 21. Hamedgh گفت:

  با سلام!
  از اینکه مرا در این مطلب نیز همراهی نمودید تشکر می کنم.
  من هم منتظر مطالب جذاب تک تک شما هستم . در مورد بازی هر چه دل تنگتان می خواهد بنویسید ، من و دوستان گیمری دیگر سنگ صبورتان خواهیم بود.شاید بعضی از دوستان دلشان می خواهد بنویسند و دیگران را هم در آن شریک کنند ولی مانع فکری خاصی سد راهشان شده ،اما شما دوستان گیمری که با زئوس در افتادید و آلبرت وسکر شیک پوش و خوش چهره رو به آن وضع در آوردید ، خون دراگون های زیادی رو تو شیشه کردید و لقب اژدها کش گرقتید ، نباید مانعی سد راه شما برای رسیدن به هدفتان گردد.

  با تشکر از همه دوستان گیمری!

  ۰ ۰
 22. oohara0124 گفت:

  ایول.خوشم میاد فکرت بازه و همه ی جنبه ها رو در نطر میگیری و با منطق صحبت میکنی!!!!

  ۰ ۰
 23. adel_97 گفت:

  آقا من اعتراض دارم! به شدت!البته به دی بازی! الآن نظر من کو؟ چرا نذاشتینش! حداقل دلیلش رو بگید. من نظرمو می خوام. نظرم رو پس بدید!

  ۰ ۰
 24. amin-daz گفت:

  حامد خان مقالتون خیلی پر بار و آموزنده بود.کلی چیز یاد گرفتم.اما با نظرتان در مورد رزیدنت ایول یا هر بازیه دیگه که سرنوشتی چون این سری داشته،خیلی موافق نیستم.صد البته اگر رزیدنت ۵ اول از همه منتشر میشد همین اندازه محبوب بود ولی آیا طرفداران پرو پا قرصش،همین طرفداران امروزیش بودند که از تغییرات اخیر این بازی گله مند اند؟خیر.مثلا خود من در یکی از نظراتم از روند جدید کپکام گله کردم.اما کسی نمیگه مثلا رزیدنت ۵ یا ۴ خوش ساخت نیست.صحبت اکثر دوستان این بود که کپکام به هواداران قدیمی احترام نگذاشته.همان هوادارانی که علت سود کلان این شرکت از فروش این سری بودند!!!به هر حال این نظر شخصیه منه.منتظر نظرات و مقالات پر بارتون هستیم.
  ______________
  MW3 Fighters

  ۰ ۰
 25. cool-hand گفت:

  همه این چیزهایی که گفتی درسته خیلی ها مثل من گول امتیاز دادن سایتهای ایرانی را خوردن . ولی ما یه دنیای بازی داریم که منتقدهاش قلم قدرتمندی دارن . اما…… این دنیای بازی ازنظر مدیریت سایت یکم مشکل داره البته این یه نظر شخصیه. اصلا قصد جریان سازی ندارم . ولی دلیلش را خیلی از کاربرها هم میدونن اونم اینه که این روزا هردفعه که میای سراغ سایت یا دارن ظاهر سایت را تغییر میدن یا دارن قانون بگیر و ببند راه میندازن یا دارن به کار دیگران حمله میکنن و هزار مسایل دیگه .آ خه خداییش مگه شما تو سایتتون چه محتوایی را ارایه میدین بجز چندتا خبر که تو خیلی از سایتای دیگه هم بیدا میشه.من با شما کاملا موافقم آقای حامد گرانمایه ولی یه نگاه به سایت خودتون بندازید.حالا اگه میخای فیلتر کن یا اصلا حسابمو ببند .حداقل طرف حرفم که شما باشید خوندینش.

  ۰ ۰
 26. AMIN SCORPION گفت:

  البته در مورد امتیاز دادن به بازیها همیشه یه سری بالا و پایین وجود داره.
  مثلا ۵۰ سنت امتیاز بالایی نگرفت ولی من خیلی ازش لذت بردم.
  یا وایت نایت کرونیکلز که فکر کنم ۷ گرفت ولی بنظر من ۹ حقش بود.
  کلا بازی سلیقه ایه و من خیلی امتیاز بقیه واسم مهم نیست.
  PS3 IS KING OF CONSOLES

  ۰ ۰
 27. Behnam-IT گفت:

  باسلام و تشکر از دوست خوبم حامد!
  مطلب خوب و فکرشده ای نوشته بودی و نکات بسیار خوبی درش بود.
  اصولاً اون بخشی که گفتی روح بازی باید اصل قرار بگیره کاملاً درسته و ثابت شده.
  من خودم ۲۳ ساله که بازی میکنم و هیچوقت تجربه بیادماندنی نینجا و تاسکر و شینوبی کمودور ۶۴ رو فراموش نمیکنم. یا بازی پرنس ۱ که در زمان عرضه نیم مگابایت بود و ما با پی سی ۲۸۶ بازی میکردیم! اصل قضیه بازی همین سیلان عشقه که باید در وجود بازیباز باشه. در مورد رزیدنت هم به نظر من قسمتهای اول بهتر و استخوان دارتر بود. ولی به هر حال هر زمانی اقتضای خودش رو داره. مثلاً پسردایی ۷ ساله من به گرافیک کمتر از PS3 رضایت نمیده چون زمانی دیده به جهان گشوده که وفور نعمت گرافیکی بوده! اما در مورد سیستم امتیازدهی که به هرحال از زیرمجموعه های نقد محسوب میشه باید توجه داشته باشیم که سلیقه نقش بسیار اساسی رو ایفا میکنه! و این از پایه های اصلی این بحثه. توی تمام سایتهای معتبر هم کار رو به کاردان میسپرن، چون بازخورد و نظرات کاربران براشون اهمیت ویژه ای داره.
  در نهایت برای تو دوست عزیز و همه دوستان بازیباز آرزوی موفقیت و شادکامی دارم و برای همه عزیزانی که پای کنکور هستن رسیدن به دانشگاهی خوب و رشته ای درخور رو از خداوند منان مسألت میکنم

  ۰ ۰
  1. Hamedgh گفت:

   با سلام!
   دوستان عزیز دیگرم (گیمر قدیمی و جدید) باید نوشته شما را هم بخوانند و به جمع بندی خود برسند . همه دوستان باید یک جمع بندی نهایی برای خودشان دست و پا کنند و مطالب خوانده شده را بین زمین و آسمان رها نکنند. دل ، فکر و احساسات برای هر کسی خاص خودش است.و زمام آن در اختیار خود شخص .
   اینکه از چه چیز خوشش بیاید و چطوری خوشش بیاید ، یا به چه چیز معتقد باشد مربوط به خودش است و من توانایی تغییر آنرا ندارم.نوشته بود که مثل آب روان می گذرد شاید در این گرمای بازیهای امروزی کسی دلش خواست و تنی به این آب زد.
   شاید این شانس من و شماست که در زمانه ای رشد کردیم که بازیها ساده تر و بی آلایش تر بودند.جلوه های ویژه سحر کننده نبود که چشمها رو ببندد.من منکر جلوه های ویژه و گرافیک آنچنانی نبوده و از آن بدم نمی آید ولی هر چیزی به جای خود نیکوست.با سر زدن به سایتهای مختلف و دیدن نظرات دوستان دیگر متوجه وضع موجود می شویم به حکومت گرافیک و المانهای دیگر زاییده شده در بازیهای امروزی .
   خیلی از نقدها نیز ترجمه شده و یا تحت تاثیر عوامل دیگر است. شاید کمتر نقدی باشد که احساس واقعی نویسنده آنرا به ما منعکس کند و خود بازی را برای ما بشکافد.

   با تشکر از همه دوستان دیگر!

   ۰ ۰
 28. snkinect گفت:

  بله باید هم red deadبهترین بازی سال شود من دو ماه با این بازی ،بازی کردم .از طرف کینکت بازان

  ۰ ۰
 29. پارسا گفت:

  یکی از فوق العاده ترین مقالات بود!
  هنوزم میبینمش لذت میبرم حتی الان که زدم تو فازه انتقاد!

  ۰ ۰