بازی‌های موبایل
11 نظر

معرفی بازی موبایلی غبار | پتانسیلِ غبارآلود

توسط در2 سال پیش
 

یک محتوا و ایده‌ی ناب، زمانی که با یک گیم پلی و روند خوب همراه شود، پتانسیل این را دارد که به یک شاهکار مبدل شود. به شخصه عاشق بازی‌های مستقل و ساده‌ای هستم که یک ایده‌ی ناب و پرورش یافته پشت سرشان باشد. غبار یا Dust اثر جدید تیم گارا است که می‌تواند در آینده پتانسیل خوبی برای پیشرفت داشته باشد.

از آنجا که این عنوانِ منتشر شده، قسمت اول از یک مجموعه است، گارا لازم است بیشتر روی یک سری نکات توجه کند تا ادامه‌ی راه این عنوان را به درستی پیش برود.

screenshot_2016-09-27-17-30-36

باز هم با یک پسربچه‌ی تنها در دنیایی مرموز سر و کار داریم. در ابتدای بازی او از قایقی پیاده شده و ما هم چاره‌ای جز جلو رفتن نداریم. در راه با موانع و تله‌های متعددی روبرو می‌شوید. گاهی عبور از این موانع نیاز به زمان بندی خاصی دارد. مکانیک‌های گیم پلی کاملاً ساده‌اند و جهت عقب و جلو، و دکمه‌ی پرش تنها گزینه‌های موجود هستند.

بازی به صورت خودکار در مکان‌های خاصی ذخیره می‌شود و لازم نیست نگران چیزی باشید. تله‌های متعددی در راه منتظر شما هستند؛ اما معماهای متعددی برای بازی در نظر گرفته نشده است. گاهی اوقات نیز باید عقب بروید تا راه اصلی را پیدا کنید.

screenshot_2016-09-27-16-59-13

طراحی موانع متنوع خوب است؛ اما موفقیت چنین عنوانی بیش از موانع را می‌طلبد: معماهای متفاوت، راه‌های مخفی، رازهای مختلف و دیگر موارد. تمامی این تله‌های متعدد و تکنولوژی‌های پیشرفته در بازی، باید هدفی داشته باشند و داستان خاصی را بیان کنند. امیدوارم در نسخه‌های بعدی بیشتر به این موضوع و علت وجود این همه تله در راه پرداخته شود تا حس پوچی به مخاطب القا نگردد. با توجه به اینکه قسمت اول و اولین تلاش گارا برای خلق چنین عنوانی روبروی ماست، از اشکالات و نقص‌ها چشم‌پوشی می‌کنیم؛ ولی آنها را بیان می‌کنیم تا زحمت کشان گارا برای بهبود اثرشان بیشتر تلاش کنند. تجربه‌ی قسمت اول غبار جذاب چالش برانگیز است، و سوال‌هایی در ذهن مخاطب طرح می‌کند که مخاطب را منتظرِ قسمت بعدی نگه می‌دارد. به شخصه معتقدم اگر سبک هنری و طراحی بازی کمتر شبیه به لیمبو بود، استقلال بازی بیشتر به چشم می‌آمد. شما هم نظرات خودتان را بیان کنید تا با بازخوردهای شما پوششی از غبار که روی پتانسیل این عنوان را پوشانده، کنار برود و در آینده مفهوم و منظورِ غبار را بهتر و بیشتر متوجه شویم.

مطلب مشابه ◄  اژدها و شهزاده پتک به‌دست | نقد و بررسی بازی موبایلی Once Upon A Tower

bazaar-badge

 

شما باید ورود برای ارسال نظر