107 نظر

۲۲ بازی برتر ۲۰۱۳ E3 -بخش اول

توسط در5 سال پیش
 

من مقاله ای با همین نام سال گذشته و پس از E3  سال ۲۰۱۲ در وبسایت دیبازی قرار دادم و شاید بعضی از کاربران هنوز آن مقاله را به یاد بیاوراند. امسال نیز E3 به خوبی و خوشی و چندین سورپرایز کوچک به پایان رسید و بازی های خوب زیادی به نمایش در آمدند و من هم تصمیم گرفتم لیستی دیگر برای این همایش درست کنم. قبل از این که شروع به خواندن مقاله و دیدن ترتیب بازی ها کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که من تا حد امکان از روی منطق این بازی ها را به این ترتیب گذاشته ام و این لیست تا حدی لیستی شخصی است و خوش حال می شوم در بخش کامنت ها در مورد انتخاب ها بحث کنیم. نکته ی دیگر این است که این بازی ها را بر اساس نمایش “گیم پلی” شان ( و یا حداقل تریلری که محتوایی از بازی نشان دهد)در کنفرانس ها و یا خارج از کنفرانس و در غرفه ها که نمایش داده شده اند، ترتیب گذاره کرده ام. امیدوارم تا جای ممکن لیست ام منطقی باشد و طرفداران سونی و مایکروسافت و البته کامپیوتر شخصی را راضی کند!

۲۲. “ندای وظیفه: ارواح”(Call of Duty: Ghosts)

شما را نمی دانم اما “ندای وظیفه” برای من تمام شده است. حتی در E3 به غیر از گیم پلی سگ و اعماق آب، یک گیم پلی درست و حسابی نشان ندادند تا ببینیم آیا جنگ در اعماق دریا و کنترل سگ تنها المان های جدید بازی هستند یا خیر. بعد از آن خرابکاری استودیوی سازنده ی بازی که نورپردازی فیک در بازی بود، (اشاره به اولین تریلر منتشر شده از بازی) راستش به نظرم گرافیک این بازی گرافیکی است که باید دو-سه بازی قبلی این سری می داشتند نه یک بازی نسل هشتمی. هرچند داستان جدید توسط نویسنده ی برنده ی اسکار برای فیلم”قاچاق” (Traffic) نوشته شده است و شاید بتوان به داستان بازی کمی امیدوار بود اما واقعا “ندای وظیفه” ی جدید،حرفی برای گفتن دارد؟ فکر نمی کنم!

۲۱.”ریمن:قهرمانان” (Rayman: Legends)

“ریمن” جدید بامزه تر از گذشته به نظر می رسد و چندین شخصیت جدید هم به داستان اضافه کرده است و مکانیک های جدید گیم پلی جالب به نظر می رسند. هر چند این بازی خیلی به “ریشه های ریمن” (Rayman Origins) شباهت دارد و ممکن است کمی تکراری شود، اما هر چه باشد این یک “ریمن” است! آن هم “ریمن”ـی از جنس یوبیسافت! طراحی مراحل و شخصیت ها چشم نواز هستند و حالا محیط های سه بعدی هم با محیط دو بعدی بازی قبلی ترکیب شده و فضاهایی زیبا و چشم نواز به وجود آورده است.این بازی پلتفمر قرار است بر روی کنسول های نسل حاضر و ویتا و وی یو عرضه شود.

۲۰. “ترانزیستوز” ( Transistor)

آیا بازی “باستیون” (Bastion) ، همان بازی قابل دانلود ۵ دلاری را به یاد می آورید؟ آیا آن گیم پلی و گرافیک زیبا و درگیر کننده و موسیقی متن فوق العاده و راوی معروف بازی را به یاد می آورید؟ سازندگان آن بازی زیبا با بازی جدیدشان به نام”ترانزیستور” که قرار است برای کامپیوتر شخصی و PS4  عرضه شود برگشته اند. حالا که شهر های مدرن جهان، یکی پس از دیگری در حال نابودی اند، نوبت”قرمز”(Red) شخصیت اصلی بازی رسیده است تا با بدی ها مبارزه کند. گرافیک بازی زیباست،به همان زیبایی “باستیون”(Bastion) و گیم پلی بازی هرچند شباهت هایی با عنوان قبلی دارد اما المان های جدیدی هم در آن دیده می شود.این نکته را باید در نظر داشته باشید که این یک بازی اکشن/نقش آفرینی است. سلاح “قرمز” در این بازی تفنگ و نارنجک نیست.بلکه شمشیر است. خوش بختانه این بازی نیز مانند بازی قبلی یک راوی دارد و شما را همراهی می کند.این بازی یکی از زیباترین بازی های E3  امسال بود. “سلام جهان”;راوی داستان بازی با لحنی خاص گفت… .

۱۹.”جنون سرعت:رقبا”(Need For Speed: Rivals)

واقعیت این است که حتی سری محبوب”جنون سرعت” نیز مانند سری”ندای وظیفه” جذابیتش را به شدت از دست داده و مطمئن باشید با بازی سالانه به جایی نخواهد رسید. بازی جدید که برای نسل جدید در دست ساخت است”رقبا” نام دارد و همان المان های همیشگی سری را در خود دارد و هیچ چیز جدیدی را معرفی نمی کند. می توانید در نقش مسابقه دهنده و یا در نقش پلیس بازی کند. محیط بازی،”محیط باز”(Open world) است و می توانید ماشین بخرید،آن را ارتقا و حتی رنگ گنید و ماسبقه دهید و این روند به همین شکل ادامه پیدا می کند.اگر در نقش پلیس بازی کنید، می توانید کار های مختلف از جمله استفاده از هلی کوپتر و یا تقاضا برای بستن جاده توسط پلیس برای دستگیر کردن راننده ها انجام دهید که نمونه شان را پیش از این هم دیده بودیم.اما گرافیک بازی و افکت های آن واقعا زیباست و واقعا حس نسل جدید بودن را به بازیباز منتقل می کند.

۱۸. “گیاهان در برابر زامبی ها:باغ جنگ” (Plants Vs. Zombies: Garden Warfare)

سری “گیاهان در برابر زامبی ها” سری محبوب اکثر بازیباز ها بوده و است. بازی جدید این سری که “باغ جنگ” نام دارد و با موتور “فراستبایت ۳″(Frostbite 3) در دست ساخت است، قرار است هم برای کنسول های نسل جدید و هم برای کنسول های نسل هفتم و البته کامپیوتر شخصی عرضه شود.همان طور که می دانید این یک بازی سوم شخص و “دفاع از قلعه” است و ماموریتتان واضح است:”هر چی زامبی می بینی بکش” منتهی شما برای این کار می توانید از استراتژی های مختلف استفاده کنید. هر گیاهی قابلیت های مخصوص خودش را دارد. به عنوان مثال “کاکتوس” مانند تانک عمل می کند و از راه دور زامبی ها را یکی پس از دیگری از بین می برد. معمولا پس از این که کل موج زامبی ها را از بین بردید، باید با یک “غول آخر”مرحله نیز مبارزه کنید که آن هم جذابیت های خودش را دارد.خبر خوش این است که این بازی حالت دو نفره و چند نفره  نیز دارد و می توانید با دوستانتان از طنز بازی و هیجان آن لذت ببرید!

۱۷. “دزد “(Thief)

“دزد ” (Thief) یکی از زیباترین و هیجان انگیز ترین بازی های نسل هفتم و هشتم است. این بازی نه یک ادامه است و نه یک پیش زمینه بر این سری. در واقع یک ریبوت از این سری است.”گارت”(Garret) ،استاد دزدی، مدت زیادی است که از شهرش به دور مانده و بالاخره تصمیم می گیرد تا به شهرش برگردد.این شهر که “شهر”(The City) نام دارد،توسط یک ستم گر به نام “بارون”(The Baron) اداره می شود و هدف او قتل “بارون” است.به گفته ی تهیه کننده ی این بازی اول شخص ،شما این بازی را به هر شکلی که می خواهید می توانید به پایان برسانید.اما باید این نکته را به خاطر برسانید که نور دشمن شما است و تاریکی دوست شما. سلام اصلی “گارت” تیر و کمان است اما تیر های شما گونه های مختلفی دارد. به عنوان مثال می توانید با تیر آتشین، دشمنان را بسوزانید و یا با تیر حامل آب، آتش ها را خاموش کنید و برای خود تاریکی درست کنید.تا وقتی که در تاریکی هستید، دشمنان نمی توانند شما را پیدا کنند و می توانید به خوبی آن ها را گیج کنید و با بی رحمی و مانند یک روح شناور در هوا تک تک شان را به قتل برسانید.و البته در این بازی هیچ چیز اجباری نیست. می توانید همانند “اولیور کویین” سریال “کمان”(Arrow) به وسط میدان نبرد که ۲۰ دشمن شما را احاطه کرده اند شیرجه بزنید و با نارنجک و تیر و کمان آن ها را از بین ببرید و دوباره در تاریکی پنهان شوید! یکی از قابلیت های “گارت”،”تمرکز” نام دارد .”تمرکز” به شما اجازه می دهد راحت تر جیب بری کنید و هدف گیری تان دقیق تر شود و البته باید آگاه باشید که این قابلیت نیاز به ماده ی خاصی برای پر شدن دوباره اش دارد. به معنایی دیگر، این قابلیت اتوماتیک خودش را برای شما آماده نمی کند و بعد از چند بار استفاده شدن،تمام می شود و باید ماده ی لازم پر شدنش را پیدا کنید. این قابلیت هم چنین به شما اشیاء قابل استفاده در محیط را نشان می دهد. “دزد” قرار است در تاریخ نامعلومی در سال ۲۰۱۴ عرضه شود.

۱۶. “لبه آیینه ۲” (Mirror’s Edge 2)

بالاخره EA  طرفداران این سری محبوب هم راضی کرد و با یک تریلر کوتاه از گیم پلی و پیام” به زودی…هر وقت که آماده باشد” به طوری رسمی شماره دوم این سری را معرفی کرد. طبق آن چه در تریلر دیدیم،گرافیک بازی با موتور “فراستبایت ۳″( Frostbite 3) به طرز جالبی پیشرفت زیادی کرده و مکانیک های جذاب گیم پلی نیز سر جایشان هستند.باید منتظر اطلاعات بیش تری از این بازی باشیم.

۱۵.” فرقه ی آساسین ۴:پرچم سیاه”(Assassin’s Creed IV: Black Flag)

“فرقه ی آساسین ۴: پرچم سیاه” حرف جدیدی برای گفتن ندارد و تنها با عوض کردن محیط بازی و یک شخصیت جدید که “ادوارد” (Edward) می خواهد حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد. هر چه جلوتر می رویم تفنگ ها بیش تر در بازی نمایان می شوند و ظاهرا قرار است تا ۵ سال دیگر به جایی برسیم که شخصیت اصلی از شات گان به عنوان سلاح دوم در کنار “تیغه ی پنهان” استفاده کند! هر چند از حق نگذریم و بر اساس این تئوری که “یوبیسافت استاد تریلر نشان دادن است” به خصوص برای این سری ، نمایش این بازی در E3  نمایش خوبی بود.مشکل بزرگ این نمایش این بود بازی در چندین مکان مختف گیر کرد و به اسطلاح “لگ”(Lag) داشت اما از این که بگذریم، “ادوارد” یک دزد دریایی است که تحت تعلیم آساسین ها بوده است و پدر بزرگ شخصیت اصلی “فرقه ی آساسین ۳” یعنی “کانر” (Connor) است. داستان بازی مانند قبل هم در دنیای مدرن و هم در وقایع تاریخی می گذرد و محیط وقایع تاریخی بازی، جزایر کاراییب و اقیانوس اطراف آن است و بازی نگاهی عمیق تر به مبارزات کشتی ها دارد و البته نبرد های تن به تن هم چنان در بازی حضور دارند .

۱۴.”ولفنستاین : دستور جدید” (Wolfenstein: The New Order)

“ولفنستاین” جدید با عنوان” دستور جدید” عنوانی بسیار خوب و عالی به نظر می رسد. این بازی توسط استودیوی  Machine Games و  با موتور id Tech 5 در دست ساخت است. این بازی تنها بخش تک نفره دارد و خبری از بخش چند نفره نیست.بازی در دهه ی ۶۰ میلادی رخ می دهد.در یک جهان تاریخی متنواب ، جایی که آلمان پیروز جنگ جهانی دوم شده است.شخصیت اصلی و محبوب این سری قدیمی یعنی “بی جی” (B.J.) برگشته است و ماموریت دارد تا با “ضد حمله ی غیر ممکن” (نام ماموریت) آلمان  را شکست دهد. گیم پلی بازی جذاب است. شما محدود به ذخیره کردن تنها دو سلاح نیستید و سلاح های زیادی را می توانید در انبار سلاح هایتان (!) ذخیره کنید. سیستم سنگر گیری بازی پیشرفته است. می توانید سر “بی جی” را به جهت های مختلف تکان دهید تا شلیک دشمنان را جاخالی دهید و یا  شلیک کور کنید. بر روی زمین لیز بخورید و در زیر میز پنهان شوید و در همین حال که بر روی زمین لیز می خورید، تیراندازی کنید.حتی وقتی در پشت یک مسلسل هستید، می توانید سرتان را پنهان کنید و در همان حال به تیراندازی ادامه دهید. وقتی به جایی می رسید که یک در فلزی جلویتان را گرفته است، با وسلیه ی مخصوصتان فلز را جدا می کنید و از آن مکان عبور می کنید. شما مسلمان قابلیت مبارزه با هر دشمن مکانیکی نازی ها را ندارید و بعضی وقت باید از محیط اطرافتان به عنوان سلاح استفاده کنید. به عنوان مثال، شما قطعا نمی تواند با یک کلت، یک سگ عظیم مکانیکی را از کار بیاندازید، اما می توانید از راه های میان بر فرار کنید و حواسش را پرت کنید و سپس کاری کنید تا سنگ ها و آجر های ساختمان ها بر روی سرش بریزند و از کار بی افتد. می توانید از جلیقه ی ضد گلوله استفاده کنید تا خسارت کمتری ببینید . هم چنین دیگر “خط سلامت” وجود ندارد و سلامتتان با کمی به دور ماندن از گلوله ی دشمنان بر می گردد. “ولفنستاین: دستور جدید” قرار است در دسامبر سال جاری برای کنسول های نسل حاضر و نسل جدید و کامپیوتر شخصی عرضه شود.

۱۳.”قیام: فرزند رم” (Ryse: Son of Rome)

این بازی پیش از این قرار بود بر روی کینکت، به صورت انحصاری عرضه شود اما مایکروسافت تصمیم گرفت تا آن را برای نسل جدید نگه دارد و بر روی Xbox One  عرضه کند و قسمت هایی از بازی با کینکت آسان تر خواهد بود و به نوعی از یک بازی کینکتی در آمد. حالا “قیام: فرزند رم” یک بازی حماسی در مورد یک ژنرال رم به نام “ماریوس تیتوس” (Marius Titus) است که ما زندگی او را از دوران کودکی اش تا پس زمانی که ژنرال ارتش رم باستان می شود، دنبال می کنیم. البته این نکته قابل ذکر است که داستان بازی بر اساس وقایع تاریخی نیست و تنها از رم باستان و یک ژنرال ارتش رم الهام گرفته شده است. نکته ای که کمی توی ذوق بازیباز می زند، این است که سیستم مبارزه ی بازی بعد از چندین کمبو وارد مرحله ی دکمه زنی (Quick time events) می شود و حال سینمایی به خود می گیرد. خشونت صحنه های نبرد واقعی و زیاد است و البته نکته ای منفی به حساب نمی آید چرا که این بالاخره جنگ تن به تن  با نیزه و شمشیر است، نه با تفنگ و سلاح دوربرد.شما در بازی باید به ارتش تان دستور دهید تا مبارزه،دفاع و یا شما را همراهی کنند و همه این دستور ها از طریق کینکت نیز انجام می شود و برای برخی ساده تر هم خواهد بود و بیش تر حس یک ژنرال بودن به ـتان دست خواهد داد. گرافیک بازی کاملا مشخص می کند که این یک بازی بلاک باستری است (همانند فیلم های پرخرج هالوییود) و تنها کافی است تا مبارزه نکنید و از محیط اطرافتان و افکت های فوق العاده ی تصویر و صدا لذت ببرید! هر چند به شخصه از مبارزه با سیستم دکمه زنی خوشم نمی آید اما نمایش “قیام: فرزند رم” از هیجان انگیز ترین و بهترین نمایش های کنفرانس مایکروسافت و E3  امسال بود.

۱۲. “فورتزا ۵″/”گرن توریزمو ۶″(   Forza Motorsport 5/Gran Turismo 6)

این دو عنوان هر دو به یک اندازه قابل احترام و عالی به عنوان یک بازی شبیه سازی رانندگی هستند.بنابراین نمی توانم بین شان فرق بگذارم و یکی را برتر از دیگری بدانم. از دید من هر دو به یک اندازه خوب هستند.به خصوص بازی مختص به کنسول نسل جدیدشان.نمایش هر دو بازی در نمایشگاه E3 امسال، نه در کنفرانس ها بلکه در غرفه های دو شرکت بود. کنترل عالی، ماشین های متنوع، گرافیک عالی و قابلیت های جدید، همگی این دو بازی را به دو بازی مهم  شبیه سازی رانندگی و مهم ترین بازی های دو کنسول اکس باکس وان و پلی استیشن ۳ تبدیل کرده اند. هر چند خودم از بین تریلر هایی که دیدم، فورزا را تا حدی برتر می دانم اما برتری اش ، برتری فوق العاده ای نیست و جزئی است و البته گرافیک گرن توریزمو برتری ویژه ای نسبت به فورتزا دارد.

۱۱.”شیطان درون” (The Evil Within)

استاد ژانر ترس برگشته است.”شینجی میکامی” (Shinji Mikami) با بازی جدیدش به نام “شیطان درون” به دنیای ترس بازگشته است.و دنیای ترس جدید او فوق العاده است. می توانم بگویم این بازی ژانر ترس را در دنیای بازی های کامپیوتری، باری دیگر زنده کرد.به گفته ی “شینجی میکامی” این بازی یک بازی survival horror  با الهام گیری واضح از سری “پناهگاه شیطان” (Resident Evil)، به خصوص “پناهگاه شیطان ۴” (Resident Evil 4) است.اتموسفر بازی به شدت تاریک و ترسناک و دارای دشمنانی عرفانی (اشاره به اسطوره های تاریخی احتمالا ژاپن) و عجیب است که به شما حمله می کنند و داستان از جایی شیرین می شود که شما دیگر هیچ گلوله ای ندارید و در بین ۳ دشمن گیر افتاده اید! تریلر بازی که برای وبسایت “گیم اسپات” (Gamespot) به صورت اختصاصی پخش و توضیح داده شد، شخصیت اصلی داستان که یک دانشمند به نام”سباستین” (Sebastian) نشان می داد که در یک بیمارستان عجیب، برعکس آویزان شده بود. صحنه پر از خون و مرده است و یک دشمن عجیب و بزرگ با چاغو و اره برقی اش در حال راه رفتن است و “سباستین” تنها بازمانده ی آن مکان ترسناک است.بعد از آزاد کردن خود، به سمت دری رفت اما آن در قفل بود. گرافیک بازی در یک کلام”فوق العاده” است. نورپردازی عالی، اتمسفر بی رحم،تاریک و ترسناک بازی را بی نقص به مخاطب منتقل می کند. بعد از این که به صورت پنهان کلید را از اتاق دشمن عجیب و غریب دزدیدید، “سباستاین” به سمت در قفل شده رفت و آن را باز کرد و ناگهان دشمن مورد نظر با اره ی برقی به دنبال “سباستین” رفت و سباستین با یک اشتباه کوچک بدنش در اره برقی دشمن فرو رفت! این سرنوشت شما در این  بازی با یک اشتباه کوچک است! می توانید از تفنگ به عنوان سلاح استفاده کنید اما گلوله به شدت کم است و سخت پیدا می شوند. بنابراین نباید هر هشت گلوله ای که دارید را بر روی یک دشمن که با دو شمت و لگد از پا در می آید خالی کنید.این بازی قرار است در سال ۲۰۱۴ عرضه شود.

مطلب مشابه ◄  تا سه ماه آینده محتوای بیشتری به بازی Warhammer: Vermintide 2 اضافه می‌شود
 

شما باید ورود برای ارسال نظر